Гаранционен фонд за външни дейности
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 относно създаване на Гаранционен фонд за външни дейности
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
- В него се определят правилата за Гаранционния фонд за външни дейности на ЕС.
- Фондът има за цел да защитава бюджета на ЕС от бюджетни рискове, свързани със заеми, и гарантира покриването на заеми, отпуснати на трети държави или за проекти, изпълнявани в тези държави.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
- В резултат на отпуснатите заеми на трети държави и на гаранциите за покриване на заеми за финансиране на инвестиционни операции в тези държави ЕС е изложен на значителни финансови рискове.
- В регламента се описва как функционира Гаранционният фонд на ЕС и се определя процедурата за финансиране на фонда и правилата за неговото управление.
Мисия
Мисията на фонда за външни дейности е да плати на кредиторите на ЕС в случай на просрочено плащане от бенефициера във връзка със:
Освен това фондът може да покрива единствено заеми и гаранции, предоставени в полза на трета държава или за целите на финансиране на проекти в такава държава.
Управление и финансиране
Европейската комисия поверява на ЕИБ финансовото управление на фонда съгласно мандат от името на ЕС. Фондът се финансира с:
- възможността за едногодишно плащане от общия бюджет на ЕС (ако е необходимо);
- лихва върху инвестирани ресурси на фонда;
- суми, събрани от неизправни длъжници.
Регламентът е изменен с Регламент (ЕС) 2018/409, с който е добавен и четвърти източник на средства: приходи от премиите за риск* генерирани в рамките на операциите по финансиране на ЕИБ, за които ЕС предоставя гаранция срещу заплащане.
Целева сума и годишен трансфер
- Целевата сума се отнася за сумата на ресурсите, необходими на фонда, за да изпълнява своята мисия. Целевата сума на фонда е определена на 9 % от общите непогасени капиталови задължения на ЕС*, произтичащи от всяка операция по заеми или гаранции, увеличена с неплатените дължими лихви.
- С Регламент (ЕС) 2018/409 е въведено изменение, при което, ако сумата на фонда надхвърли 10 % от общите непогасени капиталови задължения на ЕС, излишъкът трябва да бъде върнат в общия бюджет на ЕС. Целта е да се осигури по-добра защита на общия бюджет на ЕС от потенциален допълнителен риск от неизпълнение на операциите по финансиране на ЕИБ, насочени към дългосрочни проблеми с миграцията.
- Годишният трансфер от бюджета на ЕС към фонда се изчислява, като целевата сума се съпоставя с дължимата сума на отпуснатите и гарантираните заеми. Разликата между целевата сума и действителната стойност на активите на фонда се плаща от общия бюджет на ЕС на фонда, или на бюджета в случай на поява на излишък във фонда.
- Сумата на финансирането* се изчислява в началото на финансовата година „n“ на основата на отпуснатите и гарантираните заеми през предходната финансова година („n - 1“). Изчислената по този начин сума се вписва в бюджета за година n + 1. Следователно има забавяне от близо 2 години между момента, в който сумите стават дължими, и действителното финансиране на фонда.
Докладване
Задължения на Комисията:
- до 30 юни 2019 г. да представи независима външна оценка на предимствата и недостатъците на поверяването на финансовото управление на активите на фонда и на Европейския фонд за устойчиво развитие на Комисията, ЕИБ или комбинация от тях;
- всяка година представя доклад за представянето на финансовото състояние и информация за функционирането на фонда в края на предходната календарна година, включително подробна информация за непогасената главница на гарантирани заеми или активите на фонда през предходната календарна година, както и заключения и извлечени поуки. Това следва да включва информация за финансовото управление и резултатите, както и риска за фонда в края на предходната календарна година. От 2019 г. и след това на всеки 3 години докладът трябва да включва оценка на съответствието на целта от 9 % и прага от 10 % за фонда.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 се прилага от 30 юни 2009 г.
Регламент за изменение (ЕС) 2018/409 се прилага от 8 април 2018 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Приходи от премиите за риск: премия от риск е всяка възвръщаемост, получена от инвеститор, която е над прогнозния безрисков лихвен процент (т.е. норма на възвръщаемост на теоретично безрискова инвестиция, напр. държавна облигация). Например, ако прогнозната възвръщаемост на дадена инвестиция е 12 %, а безрисковият лихвен процент е 2 %, премията за риск е 10 %.
Непогасени капиталови задължения: капитал, който е отпуснат, но не е погасен.
Сума на финансирането: сума, отделена за покриване на бъдещи задължения.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 на Съвета от 25 май 2009 година относно създаване на Гаранционен фонд за външни дейности (кодифицирана версия) (OВ L 145, 10.6.2009 г., стр. 10—14)
Последващите изменения на Регламент (ЕС, Евратом) № 480/2009 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ
Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно Гаранционния фонд за външни дейности и неговото управление през 2015 г. (COM(2016) 439 final, 5.7.2016 г.)
последно актуализация 25.10.2019