Минимални резерви

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 2531/98 относно прилагането на минимални резерви от страна на Европейската централна банка

Регламент (ЕС) 2021/378 относно прилагането на изисквания за минимални резерви (преработен текст) (ECB/2021/1)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТИТЕ?

С регламентите се установява рамката на минималните резерви* на Евросистемата и се определят правилата за поддържането на минимални резерви от страна на кредитните институции* и техните клонове в еврозоната.

С тях се уреждат всички съответни аспекти, от определянето на действителното резервно съотношение до поддържането и олихвяването на минималните резерви и съответното докладване и проверка на данни. С тях се предвижда освобождаване от изискванията за минимални резерви и правомощието за налагане на санкции.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С Регламент (ЕО) № 2531/98 на Съвета се определят основата и съотношенията за минималните резерви и се установява правото на Европейската централна банка (ЕЦБ) да събира и проверява необходимата информация за прилагането на минимални резерви. Той дава възможност на ЕЦБ да налага санкции на дадена институция за това, че тя не спазва изискванията за статистическа отчетност или за това, че не поддържа достатъчни минимални резерви.

С Регламент (ЕС) 2021/378 се регламентират наличностите от минимални резерви и се определят формулите, които трябва да се използват от кредитните институции в еврозоната, за да изчислят минималните резерви, които трябва да поддържат в резервните сметки в евро при своите национални централни банки (НЦБ) в държавите — членки на ЕС.

ЕЦБ публикува на своя уебсайт списък на институциите, за които се прилагат изискванията на Евросистемата за минимални резерви. Институциите, чийто лиценз е отнет, или които са се отказали от своя лиценз, и тези, които са в производство по ликвидация, са освободени от изискванията за минимални резерви. Допълнителни изключения могат да бъдат предоставени на институции:

Кредитните институции в еврозоната, които подлежат на изискванията за минимални резерви, изчисляват своята собствена резервна база* (ако това не се извършва от НЦБ), като използват своята статистическа информация за депозитите и емитираните дългови ценни книжа. Те могат да поддържат своите минимални резерви косвено чрез посредник, който е установен в същата държава членка и който подлежи на изисквания за минимални резерви, и обикновено извършва определени административни задачи.

НЦБ уведомяват кредитните институции за минималните резерви, които те следва да поддържат (ако НЦБ извършват изчислението) или признават минималните резерви, изчислени от самите институции.

Те също така олихвяват наличностите от минимални резерви съгласно формулата, определена в Регламент (ЕС) 2021/378, и имат право да проверяват точността и качеството на информацията за резервната база, предоставена от институциите.

Прилагат се специфични правила, когато:

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕГЛАМЕНТИТЕ?

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Минимални резерви: размерът на средствата, които дадена институция трябва да държи в резервните си сметки при съответната национална централна банка.
Кредитна институция: предприятие, което получава депозити или други възстановими средства от обществеността и отпуска кредити.
Резервна база: сборът от допустимите задължения, използвани за изчисляване на минималните резерви на дадена институция.
Период на поддържане: периодът, за който се оценява спазването на изискванията за поддържане на минимален резерв.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 2531/98 на Съвета от 23 ноември 1998 година относно прилагането на минимални резерви от страна на Европейската централна банка (ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 1—3)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 2531/98 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕО) 2021/378 на Европейската централна банка от 22 септември 2021 година относно прилагането на изисквания за минимални резерви (преработен текст) (ECB/2021/1) (ОВ L 73, 3.3.2021 г., стр. 1—15)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Протокол (№ 4) за устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 230—250)

Директива 2013/36/EС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година относно достъпа до осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници, за изменение на Директива 2002/87/ЕО и за отмяна на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 338—436)

Вж. консолидираната версия

Регламент (ЕО) № 2532/98 на Съвета от 23 ноември 1998 година относно правомощията на Европейската централна банка да налага санкции (OВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 4—7)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 02.07.2021