Корабоплаване по вътрешни водни пътища: достъп до пазара
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕО) № 169/2009 относно прилагането на правилата на конкуренцията в сектора на железопътния, автомобилния и вътрешноводния транспорт
Регламент (ЕО) № 718/1999 относно политиката за капацитета на флотите на ЕС с оглед насърчаване на транспорта по вътрешните водни пътища
Директива 96/75/ЕИО относно системите за чартиране и ценообразуване в националния и международния вътрешен воден транспорт в ЕС
Регламент (ЕО) № 1356/96 относно общите правила, приложими по отношение на превоза на стоки или пътници по вътрешни водни пътища между държавите от ЕС, с оглед установяването на свободно предоставяне на такива транспортни услуги
Регламент (ЕИО) № 3921/91 за определяне на условията, при които превозвачи, установени извън държава-членка, могат да превозват товари или пътници по вътрешните водни пътища на територията на държава от ЕС
Директива 87/540/ЕИО относно достъпа до професията на превозвач на товари по вода в областта на националния и международен транспорт и относно взаимното признаване на дипломи, удостоверения и други официални документи за професионална квалификация
Регламент (ЕИО) № 2919/85 за определяне на условията за достъп до режима, установен със спогодбите съгласно Ревизираната конвенция за корабоплаването по Рейн, отнасяща се за съдове от корабоплаването по Рейн
Регламент № 11 относно премахване на дискриминацията при определяне на транспортните тарифи и условия в изпълнение на член 79, параграф 3 от Договора за създаване на Европейската икономическа общност
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТИТЕ И ДИРЕКТИВИТЕ?
- С Регламент (ЕО) № 169/2009 се определят правилата на ЕС относно конкуренцията, които се прилагат в сектора на железопътния, автомобилния и вътрешноводния транспорт.
- С Регламент (ЕО) № 718/1999, заедно с Регламент (ЕО) № 546/2014 за изменение, се определят правилата относно политиката за капацитета на флотите на ЕС.
- В Директива 96/75/ЕО се очертават стъпките за постигане на свободно сключени договори за чартиране и ценообразуване в ЕС.
- Регламент (ЕО) № 1356/96 има за цел да се гарантира, че операторите, които превозват стоки или пътници по вътрешни водни пътища, са свободни да предоставят такива услуги между държавите от ЕС.
- С Регламент (ЕИО) № 3921/91 се определят условията, при които превозвачите от трети държави могат да извършват транспортни услуги по вътрешни водни пътища в ЕС.
- Директива 87/540/ЕИО има за цел да се установят еднакви условия на достъп до професията на превозвач, като по този начин се улеснява взаимното признаване на дипломи и други квалификации.
- С Регламент (ЕИО) № 2919/85 се определят условията за достъп до режима, установен със спогодбите съгласно Ревизираната конвенция за корабоплаването по Рейн, отнасяща се за съдове от корабоплаването по Рейн.
- Регламент № 11 на Съвета на ЕИО има за цел да се премахне дискриминацията по отношение на транспортните тарифи и условия.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Законодателната рамка за вътрешния воден транспорт в ЕС (ВВТ) включва законодателство, обхващащо различни цели, които заедно целят либерализиране на пазара на транспортни услуги в сектора на ВВТ:
- гарантиране, че операторите в сектора на ВВТ имат свободен достъп до всички европейски вътрешни водни пътища;
- премахване на дискриминационните и нелоялните пазарни практики, по-специално по отношение на ставките и тарифите; и
- създаване на справедливи условия на конкуренция чрез общи правила, включително допускане до професията превозвач в сектора на ВВТ.
Регламент (ЕО) № 169/2009 има за цел хармонизиране на правилата на ЕС относно конкуренцията в сектора на автомобилния, железопътния и вътрешноводния транспорт, като се дефинират изключения от забраната на ограничителни споразумения, решения или съгласувани практики, които целят постигане на технически подобрения или техническо сътрудничество чрез:
- стандартизиране на оборудването;
- обмен или обединяване на персонал, оборудване, превозни средства или стационарни инсталации;
- определяне и прилагане на общи ставки за последователни, допълващи се, заместващи или комбинирани транспортни операции, включително специални конкурентни ставки;
- използване на най-рационалните маршрути;
- координиране на транспортните графици за свързване на маршрутите;
- групаж на единични пратки;
- установяване на единни структури на тарифите, при условие че в тези правила не се определят ставки и условия.
Освен това с регламента се освобождават някои малки и средни предприятия.
Регламент (ЕО) № 718/1999 има за цел определяне на политиката за флотите на Общността за ВВТ в ЕС.
- Той обхваща плавателни съдове за превоз на стоки с търговска цел с определени освобождавания, по-специално за плавателни съдове, които плават изключително по река Дунав, или за плавателни съдове, които се използват за съхранение на стоки или драгиране.
- Съгласно регламента държавите от ЕС с общ тонаж на флота, надвишаващ 100 000 тона, и чиито водни пътища са свързани с тези на други държави от ЕС, трябва да създадат фонд „Вътрешни водни пътища“. Всеки фонд има резервен фонд с отделни сметки за сухотоварни плавателни съдове*, танкери* и тласкачи*. Тези фондове трябва да се управляват от националните органи.
- Резервният фонд може да се използва:
- в случай на „сериозни смущения на пазара“ на ВВТ (по смисъла на Директива 96/75/ЕО, вж. по-долу) по искане на държава от ЕС; или
- ако е налице единодушно искане от страна на организациите, които представляват превозвачите от ВВТ.
С Регламент (ЕО) № 181/2008 се определят практическите договорености за прилагане на политиката за капацитета на флотите на ЕС, включително размера на вноските във фонда.
С Регламент за изменение (ЕС) № 546/2014 се разширява обхватът на наличните мерки съгласно Регламент (ЕО) № 718/1999.
Директива 96/75/ЕО включва два пакета от политически мерки:
- за постигане на свободно сключени договори за чартиране и ценообразуване в ЕС чрез преминаване от предходната система за „чартиране чрез ротация“ за транспортни операции (при предварително установени цени на основата на поръчките, при които плавателните съдове се предоставят след разтоварване);
- да се даде възможност на Европейската комисия да предприеме действия в случай на сериозни смущения на пазара на ВВТ, включително по-специално мерки, предназначени за предотвратяване на всяко ново увеличаване на транспортния капацитет.
Регламент (ЕО) № 1356/96 има за цел да се гарантира, че операторите, които превозват стоки или пътници по вътрешен воден път, имат право да извършват транспортни операции между държавите от ЕС и да преминават транзитно през тях без дискриминация на основата на националност или място на установяване, ако те:
- са законно установени в държава от ЕС и в тази държава имат право да извършват международен превоз на стоки или пътници по вътрешни водни пътища и да използват плавателни съдове, регистрирани в дадена държава от ЕС;
- изпълняват условията, определени в Регламент (ЕИО) № 3921/91.
Съществуват специални правила относно правата на операторите от държави извън ЕС съгласно Ревизираната конвенция за навигацията по река Рейн (Конвенция от Манхайм) и Конвенцията за режима на корабоплаването по Дунава (Конвенцията от Белград) или могат да възникнат такива по силата на други международни споразумения или договори, подписани от ЕС.
Регламент (ЕИО) № 3921/91 е основан на общите принципи на равнопоставеност и свобода на предоставяне на услуги, при което на превозвачите, които не пребивават в държава членка, следва да бъде разрешено да извършват национални транспортни услуги („каботаж“) по вътрешните водни пътища в ЕС. В него се определят следните условия:
- превозвачите могат временно да извършват каботажни услуги, без да се налага да създават седалище, при условие че са установени в държава от ЕС в съответствие с нейното законодателство и имат право на международен превоз стоки или пътници по вътрешни водни пътища;
- превозвачите могат да използват само плавателни съдове, притежавани от:
- лица, пребиваващи в ЕС, граждани на държава от ЕС или
- юридически лица със седалище в държава от ЕС и в които граждани на държава от ЕС притежават мажоритарен дял.
В Директива 87/540/ЕИО се изисква физическите лица и предприятията да притежават компетенции, признати от властите или от орган, назначен от всяка държава от ЕС в следните области:
- право;
- търговско и финансово управление на предприятие;
- достъп до пазара;
- технически стандарти и технически аспекти на експлоатацията;
- безопасност; и
- оперативни въпроси в областта на международния транспорт.
Органът ще издаде сертификат въз основа на диплома, преминаване на курс или доказан практически опит. Ако превозвачът вече не отговаря на условията, сертификатът може да бъде отнет.
Регламент (ЕИО) № 2919/85 — в Ревизираната конвенция за навигацията по река Рейн (изменена с Допълнителен протокол № 2) се предвижда, че само плавателни съдове, принадлежащи към корабоплаването по Рейн, имат право да плават по реката.
Даден кораб принадлежи на корабоплаването по Рейн, ако има документ, издаден от компетентен орган на държава по река Рейн (т.е. Белгия, Франция, Германия, Нидерландия и Швейцария). С регламента прилагането на конвенцията се разширява до всички държави от ЕС, като по този начин се гарантира равно третиране на плавателните съдове от целия ЕС.
Регламент № 11/1960 на Съвета на ЕИО има за цел прилагане на член 79, параграф 3 от Договора от Рим (сега член 95 от Договора за функционирането на Европейския съюз). Регламентът:
- забранява всякаква дискриминация от страна на превозвачи — под формата на начисляване на различни ставки и налагане на различни условия за превоз на едни и същи стоки по едни и същи транспортни връзки — на основата на държавата на произход или на местоназначение на съответните стоки;
- обхваща превоза на всички стоки с няколко вида транспорт, било то по железопътни, автомобилни или вътрешни водни пътища;
- определя правила относно изискванията за транспортните документи;
- изисква държавите от ЕС да проверяват спазването на задълженията.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ЗАКОНОДАТЕЛСТВО?
- Регламент (ЕО) № 169/2009 се прилага от 25 март 2009 г.
- Регламент (ЕО) № 718/1999 се прилага от 29 април 1999 г.
- Директива 96/75/EО се прилага от 30 ноември 1996 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 1 януари 1997 г.
- Регламент (ЕО) № 1356/96 се прилага от 2 август 1996 г.
- Регламент (ЕИО) № 3921/91 се прилага от 5 януари 1992 г.
- Директива 87/540/ЕИО се прилага от 12 ноември 1987 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 30 юни 1988 г.
- Регламент (ЕИО) № 2919/85 се прилага от 22 октомври 1985 г.
- Регламент № 11/1960 се прилага от 5 септември 1960 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Сухотоварни плавателни съдове: плавателни съдове, които пренасят сух товар (например зърно).
Танкери: плавателни съдове, които пренасят течен товар (напр. нефт).
Тласкачи: плавателни съдове, които служат за тласкане на други плавателни съдове, като например шлепове, но самите те не пренасят товар.
ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕО) № 169/2009 на Съвета от 26 февруари 2009 година относно прилагане на правилата на конкуренцията в сектора на железопътния, автомобилния и вътрешноводния транспорт (Кодифицирана версия) (ОВ L 61, 5.3.2009 г., стр. 1—5)
Регламент (ЕО) № 718/1999 на Съвета от 29 март 1999 година относно политиката за капацитета на флотите на Общността с оглед насърчаване на транспорта по вътрешните водни пътища (ОВ L 90, 2.4.1999 г., стр. 1—5)
Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 718/1999 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
Директива 96/75/ЕИО на Съвета от 19 ноември 1996 година относно системите за чартиране и ценообразуване в националния и международния вътрешен воден транспорт в Общността (ОВ L 304, 27.11.1996 г., стр. 12—14)
Вж. консолидираната версия.
Регламент (ЕО) № 1356/96 на Съвета от 8 юли 1996 година относно общите правила, приложими по отношение на превоза на стоки или пътници по вътрешни водни пътища между държавите-членки, с оглед установяването на свободно предоставяне на такива транспортни услуги (ОВ L 175, 13.7.1996 г., стр. 7—8)
Регламент (ЕИО) № 3921/91 на Съвета от 16 декември 1991 година относно условията, при които превозвачи, установени извън държава-членка, могат да превозват товари или пътници по вътрешните водни пътища на територията на държава-членка (OВ L 373, 31.12.1991 г., стр. 1—3)
Директива 87/540/ЕИО на Съвета от 9 ноември 1987 година относно достъпа до професията на превозвач на товари по вода в областта на националния и международен транспорт и относно взаимното признаване на дипломи, удостоверения и други официални документи за професионална квалификация (OВ L 322, 12.11.1987 г., стр. 20—24)
Регламент (ЕИО) № 2919/85 на Съвета от 17 октомври 1985 година относно условията за достъп до режима, установен със спогодбите съгласно Ревизираната конвенция за корабоплаването по Рейн, отнасяща се за съдове от корабоплаването по Рейн (OВ L 280, 22.10.1985 г., стр. 4—7)
Съвет на ЕИО: Регламент № 11 на Съвета относно премахване на дискриминацията при определяне на транспортните тарифи и условия в изпълнение на член 79, параграф 3 от Договора за създаване на Европейската икономическа общност (OВ 52, 16.8.1960 г., стр. 1121—1126)
Вж. консолидираната версия.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял VI — Транспорт — Член 95 (предишен член 75 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 86)
Регламент (ЕО) № 181/2008 на Комисията от 28 февруари 2008 година за установяване на някои мерки по прилагането на Регламент (ЕО) № 718/1999 на Съвета относно политиката за капацитета на флотите на Общността с оглед насърчаване на транспорта по вътрешните водни пътища (кодифицирана версия) (ОВ L 56, 29.2.2008 г., стр. 8—12)
последно актуализация 22.12.2020