Максимално допустими количества на някои замърсители в храните
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕО) № 1881/2006 за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
В него се определят максималните допустими стойности за някои замърсители в храните, за да се защити здравето на гражданите на Европейския съюз (ЕС), включително на най-чувствителните групи от населението, като децата, възрастните хора и бременните жени.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Обхват
Регламентът обхваща:
- микотоксини (афлатоксини, охратоксин А, фузариум токсини, патулин и цитринин, ергоалкалоиди);
- метали (олово, кадмий, живак, неорганичен калай и арсен);
- 3-монохлорпропан-1,2-диол (3-MCPD) и неговите естери на мастни киселини и глицидилови естери на мастни киселини;
- диоксини и полихлоринатни бифенили (PCB);
- полициклични ароматни хидрокарбони (ПАХ);
- меламин;
- ерукова киселина, циановодородна киселина, тропанови алкалоиди, пиролизидинови алкалоиди;
- нитрати;
- перхлорат.
Ограничения
Не може да се продават храни, съдържащи замърсители в количества, по-високи от посочените в приложението към регламента. Тези количества се прилагат към ядивната част на съответните храни и към съставни, преработени, изсушени или разтворени храни.
В регламента се определят също така и най-ниските максимално допустими количества, които са разумно достижими чрез прилагането на добри производствени практики или добри селскостопански практики, т.е. „най-ниското ниво, което е разумно достижимо“.
Забрана за смесване
- Храни, които отговарят на изискванията за максимално допустимите количества, не може да се смесват с други храни, които ги надвишават.
- Храни, които трябва да се сортират или подлежат на друга механична обработка с цел намаляване на нивото на замърсяване, не може да бъдат смествани с храни, предназначени за пряка консумация от човека или за използване като съставка в храни.
Етикетиране
- Етикетите на фъстъците, другите маслодайни семена, черупчестите и сушените плодове, ориза и царевицата, които трябва да бъдат подложени на сортиране или друга механична обработка преди консумация от човека, трябва да включват текста „продуктът подлежи на сортиране или на друга механична обработка с цел намаляване на замърсяването с афлатоксин преди консумация от човека или употреба като съставка в храни“.
- На етикетите на предварително опаковани фъстъци, други маслодайни семена, продукти, получени от маслодайни семена и зърнени култури, трябва да са посочени употребата и идентификационния код на партидата в съответствие с Директива 2011/91/ЕС относно проследяването на предварително опаковани храни (вж. резюме).
Изключения
- Някои държави членки на ЕС може да надхвърлят максимално допустимите количества на диоксини и PCB за определени видове риба и рибни продукти, произхождащи от Балтийския регион и предназначени за консумация на тяхна територия. Потребителите трябва да бъдат информирани за потенциалните рискове за здравето им.
- Други изключения са предоставени на някои държави членки по отношение на максималните нива на ПАХ в традиционно пушеното месо и пушените месни продукти и традиционно пушената риба и пушените рибни продукти.
Изпитване
Държавите членки трябва да изследват нивата на замърсителите в храните. Резултатите от тях трябва да бъдат изпратени на Европейския орган за безопасност на храните, създаден съгласно Регламент (ЕО) № 178/2002 (вж. резюме).
Изменения на Регламент (ЕО) № 1881/2006
Регламентът е изменян повече от 30 пъти. Много от тези изменения са свързани с приложението към регламента, в което са посочени максималните нива на някои замърсители в храните.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Той се прилага от 1 март 2007 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 година за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (OВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5—24).
Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1881/2006 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 г. за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1—24).
Вж. консолидираната версия.
Регламент (ЕИО) № 315/93 на Съвета от 8 февруари 1993 г. за установяване на общностни процедури относно замърсителите в храните (OВ L 37, 13.2.1993 г., стр. 1—3).
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 26.03.2023