Местен граничен трафик на външните сухопътни граници

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1931/2006 — правила за местния граничен трафик на външните сухопътни граници на държавите от ЕС и изменения на Шенгенската конвенция

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

В него се определя режим за местен граничен трафик на външните сухопътни граници на държавите от Европейския съюз и за тази цел се въвежда разрешително за местен граничен трафик.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Условия за влизане и престой

Местният граничен трафик се отнася до редовното и често пресичане на външна граница на ЕС от граждани на съседни трети държави, които пребивават в граничните райони на ЕС, по основателни причини.

Тези жители на граничните райони могат да пресичат външната граница на държава от ЕС, при условие че:

Тези лица имат право да останат в граничния район за максимален срок, определен в двустранното споразумение между дадена държава от ЕС и съседната трета държава. Престоят им не трябва да надвишава 3 месеца.

Това се прилага към Исландия и Норвегия, тъй като представлява развитие на достиженията на правото от Шенген (т.е. съществуващите закони на ЕС за Шенгенското пространство — зона в Европа без вътрешни граници, в която гражданите, много граждани на трети държави и туристи могат да се движат свободно, без гранични проверки), както и към Швейцария и Лихтенщайн. Не се прилага към Ирландия и Обединеното кралство (1).

Разрешителни

Жителите на граничните райони получават разрешително, ограничено до граничния район, което е със срок на валидност между 1 и 5 години.

Тези разрешителни имат същите елементи за сигурност като разрешителните за пребиваване.

Таксите ще бъдат еквивалентни на таксите за краткосрочна многократна виза. Държавите от ЕС обаче разполагат със свободата да решат да намалят или да отменят таксите. Съгласно Регламент (ЕС) № 2017/1954, който изменя Регламент (ЕО) № 1030/2002 относно формата на ЕС за разрешителни за пребиваване за граждани на трети държави, елементите за сигурност на разрешителните за местен граничен трафик са приравнени към тези на разрешителните за пребиваване, за да бъдат по-сигурни и да се предотвратят измамите. Приложението към Регламент (ЕС) 2017/1954 съдържа техническите спецификации за формата на предната и задната страна на картата. Спецификациите включват снимка на притежателя, която е надеждно интегрирана в тялото на картата и е обезопасена с дифракционно устройство с оптично променливо изображение, материала, от който е направена картата (поликарбонат или еквивалентен синтетичен полимер), както и цвета, процеса на отпечатване и техниките, които трябва да се използват.

Споразумения за прилагането на режима за местен граничен трафика

Държавите от ЕС могат да сключват споразумения за местния граничен трафик със съседните трети страни. Те могат също така да поддържат съществуващи споразумения, при условие че те отговарят на настоящия регламент. Освен това държавите от ЕС трябва да гарантират, че третите страни прилагат принципа на реципрочност и осигуряват съпоставимо третиране на гражданите на ЕС, които желаят да пътуват в техните гранични райони.

Тези споразумения могат да позволяват на жителите на граничните райони да използват:

Държавите от ЕС трябва да налагат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции в случай на злоупотреба с режима за местен граничен трафик. Те могат да включват отмяна или отнемане на разрешителното.

Включване на Калининградска област (район) и някои административни области в Полша в граничния район

Настоящият регламент е изменен с Регламент (ЕС) № 1342/2011, за включва Калининградска област, заедно с някои административни области в Полша в граничния район за целите на двустранното споразумение между Полша и Русия. Това двустранно споразумение е прекратено, считано от 4 юли 2016 г.

Съобщение на Комисията от 2016 г.

През 2015 г. повече от 50 милиона граждани на трети страни посетиха Европа, натрупвайки повече от 200 милион пресичания на външните граници на Шенгенското пространство. В допълнение към тези редовни пътникопотоци конфликтите в Средния Изток и на други места предизвикаха 1,8 милиона незаконни пресичания на външните граници на Европа само през 2015 г. Имайки предвид тези числа и в контекста на терористичните атаки в края на 2015 г. и началото на 2016 г., Европейската комисия издаде съобщение, в което се излагат опции как съществуващите и бъдещите информационни системи биха могли да подобрят както управлението на границите, така и вътрешната сигурност в ЕС. То послужи за стартиране на работата за подобряване на архитектурата на ЕС за управление на данни при пълно спазване на основните права, по-конкретно защитата на личните данни.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 19 януари 2007 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1931/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година за определяне на правилата за местния граничен трафик на външните сухопътни граници на държавите-членки и за изменение на разпоредбите на Шенгенската конвенция (OВ L 405, 30.12.2006 г., стр. 1—22)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1931/2006 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета: По-надеждни и по-интелигентни информационни системи в областта на границите и сигурността (COM(2016) 205 final, 6.4.2016 г.)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Доклад относно прилагането и функционирането на Регламент (ЕС) № 1342/2011 на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1931/2006 по отношение на включването на Калининградска област и определени полски административни райони в граничния район, за който се прилага режимът за местния граничен трафик, и относно двустранното споразумение между Полша и Руската федерация, сключено въз основа на него (COM(2014) 74 final, 19.2.2014 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Втори доклад относно прилагането и функционирането на режима за местен граничен трафик, въведен с Регламент № 1931/2006 (COM(2011) 47 окончателен, 9.2.2011 г.)

Доклад на Комисията до Европейския Парламент и до Съвета относно прилагането и функционирането на режима за местен граничен трафик, въведен с Регламент (ЕО) № 1931/2006 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на правилата за местния граничен трафик на външните сухопътни граници на държавите-членки (COM(2009) 383 окончателен, 24.7.2009 г.)

Регламент (ЕО) № 1030/2002 на Съвета от 13 юни 2002 г. относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни (ОВ L 157, 15.6.2002 г., стр. 1—7)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 04.05.2020



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.