Криминални деяния и приложими наказания — трафик на наркотици

 

РЕЗЮМЕ НА:

Рамково решение 2004/757/ПВР — минимални правила относно престъпленията и наказанията в областта на трафика на наркотици

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО?

Целта му е да се бори с трафика на наркотици, за да се ограничи предлагането и потреблението на наркотици (определени в „Основни аспекти“ по-долу).

В него се определят минимални правила, които да се спазват, и минимални наказания, които да се прилагат от държавите от ЕС.

Решението изброява наказуеми деяния, свързани с трафика на наркотици, и задължава държавите от ЕС да вземат мерки срещу лицата, участващи в такъв трафик.

Рамковото решение е изменено с Директива (ЕС) 2017/2103 с оглед на намаляването на достъпността на нови психоактивни вещества* чрез въвеждане на средства за предприемане на по-ефективни действия на равнище ЕС. Изменението влиза напълно в сила на 23 ноември 2018 г.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Престъпления

Рамковото решение изисква всяка държава от ЕС да вземе необходимите мерки за наказване на всички умишлени деяния, свързани с трафика на наркотици и прекурсори*.

Решението определя „наркотиците“ като вещества, обхванати от Единната конвенция на Обединените нации по упойващите вещества от 1961 г., изменена от Протокола от 1972 г., или от Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г. След влизане в сила на Рамковото решение през ноември 2018 г. определението за наркотици ще включва също така и всички вещества, изброени в приложението към измененото решение.

Деянията, свързани с трафика на наркотици, включват приготвяне, производство, добив, продажба, транспортиране, внос и износ. Притежанието или закупуването с оглед на въвличането в дейности, свързани с трафик на наркотици, също се взимат предвид, както и производството, транспортирането и разпространението на прекурсори. Подбуждането към трафик на наркотици, подпомагането на и съучастието в такава дейност, както и опитът за трафик на наркотици също се считат за престъпления.

Настоящото рамково решение обаче не обхваща дейностите, свързани с трафика на наркотици за лична консумация.

Включване на нови психоактивни вещества в определението „наркотик“ (приложимо от 23 ноември 2018 г.).

Директива (ЕС) 2017/2103 въвежда процедура за включване на нови психоактивни вещества в определението на „наркотик“. На Европейската комисия е дадено правомощието да приема делегирани актове за добавяне на нови психоактивни вещества към списъка в приложението. Това ще замени настоящата практика за включване на нови психоактивни вещества чрез Решение за изпълнение (ЕС) 2017/2170 на Съвета съгласно Решение 2005/387/ПВР на Съвета.

При разглеждане дали дадено ново вещество да се добави в списъка Комисията трябва да вземе предвид:

Освен това Комисията трябва да прецени дали социалната вреда, причинена от новото психоактивно вещество на хората и обществото, е тежка и дали престъпните дейности, включително организирана престъпност, свързани с новото психоактивно вещество, са систематични, водят до значителни незаконни печалби или до значителни икономически разходи.

За да подкрепи процеса на вземане на решения от страна на Комисията, Европейският център за мониторинг на наркотици и наркомании (ЕЦМНН) ще изготви доклад за оценка на риска, който ще разглежда всички тези елементи.

Паралелно с приемането на Директива (ЕС) 2017/2103 ЕС прие Регламент (ЕС) № 2017/2101, който изменя Регламент (ЕО) № 1920/2006 по отношение на обмена на информация, системата за ранно предупреждение и процедурите за оценка на риска относно новите психоактивни вещества. Регламентът ще влезе напълно в сила на 23 ноември 2018 г.

Отговорност на юридическите лица

Държавите от ЕС трябва да вземат мерки, за да гарантират, че юридическите лица (напр. предприятия) могат да бъдат задържани за престъпления, свързани с трафика на наркотици и прекурсори, както и за подпомагане и съучастие, подбуждане и опит за такава дейност. Понятието за юридически лица, както се използва тук, не включва държавите и публичните органи при упражняването на техните правомощия или публичните международни организации.

Дадена организация носи отговорност, ако престъплението е извършено от лице, което е на ръководна позиция в тази организация. Освен това носи отговорност за недостатъци в надзора или контрола. Отговорността на юридическите лица обаче не изключва наказателни производства срещу лица (физически лица).

Санкции

Държавите от ЕС трябва да вземат необходимите мерки, за да гарантират, че престъпленията са предмет на ефективни, пропорционални и корективни наказания.

Ако дадено престъпление е извършено като цяло или отчасти в рамките на територията на държава от ЕС, тази държава трябва да вземе мерки, при условие че извършителят е неин гражданин или че престъплението е извършено в полза на юридическо лице, установено на нейната територия.

Максималните наказания за престъпления, свързани с трафик на наркотици, трябва да бъдат най-малко между 1 и 3 години лишаване от свобода.

Максималните наказания обаче трябва да бъдат увеличени на поне 5 до 10 години лишаване от свобода в случаите, в които:

Овен това държавите от ЕС трябва да вземат необходимите мерки за конфискуване на веществата, които са обект на престъпления.

Наказанията обаче могат да бъдат намалени, ако извършителят на престъплението се откаже от незаконните си дейности и предостави информация на административните или съдебните органи, която ще помогне за идентифициране на други извършители на престъпления.

Санкциите за юридическите лица трябва да включват глоби за криминални престъпления или ненаказателни нарушения. Могат да бъдат наложени и други санкции, включително поставяне на предприятието под съдебен надзор или временно или постоянно затваряне.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕШЕНИЕТО?

Решението се прилага от 12 ноември 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Ново психоактивно вещество: вещество в чиста форма или в препарат, което не е обхванато от Единната конвенция на Обединените нации по упойващите вещества от 1961 г., изменена от Протокола от 1972 г., или от Конвенцията на ООН за психотропните вещества от 1971 г., но може да представлява риск за здравето или обществото, подобно на веществата, обхванати от тези Конвенции.
Прекурсор: всяко вещество, включено в законодателството на ЕС, за което трябва да се изпълняват задълженията, произтичащи от член 12 на Конвенцията на Обединените нации за борба с незаконния трафик на упойващи и психотропни вещества от 20 декември 1988 г.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Рамково Решение 2004/757/ПВР на Съвета от 25 октомври 2004 година за установяване на минималните разпоредби относно съставните елементи на наказуемите деяния и прилаганите наказания в областта на трафика на наркотици (OВ L 335, 11.11.2004 г., стр. 8—11)

Последващите изменения на Рамково решение 2004/757/ПВР са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение за изпълнение (ЕС) 2017/2170 на Съвета от 15 ноември 2017 година за въвеждане на мерки за контрол на N-фенил-N-[1-(2-фенилетил)пиперидин-4-ил]фуран-2-карбоксамид (фуранилфентанил) (OВ L 306, 22.11.2017 г., стр. 19—20)

Директива (ЕС) 2017/2103 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 година за изменение на Рамково решение 2004/757/ПВР на Съвета с цел включване на нови психоактивни вещества в определението за „наркотици“ и за отмяна на Решение 2005/387/ПВР на Съвета (OВ L 305, 21.11.2017 г., стр. 12—18)

Регламент (ЕС) 2017/2101 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1920/2006 по отношение на обмена на информация, системата за ранно предупреждение и процедурата за оценка на риска относно новите психоактивни вещества (OВ L 305, 21.11.2017 г., стр. 1—7)

Регламент (ЕО) № 1920/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 година относно Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании (преработен) (OВ L 376, 27.12.2006 г., стр. 1—13)

последно актуализация 20.02.2018