Равенство, приобщаване и участие на ромите
РЕЗЮМЕ НА:
Съобщение на Комисията — Съюз на равенство: стратегическа рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите
Препоръка относно равенството, приобщаването и участието на ромите
КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО И ПРЕПОРЪКАТА?
- Със съобщението се представя нова стратегическа рамка на Европейския съюз (ЕС) за ромите, насочена към повишаване на темпа и напредъка на интеграция на ромите чрез насърчаване на ефективното равенство, социално-икономическото приобщаване и значимото участие на ромите.
- С препоръката се засилва ангажиментът на държавите — членки на ЕС, за ефективна борба с дискриминацията срещу ромите и за насърчаване на тяхното приобщаване в областта на образованието, заетостта, здравеопазването и жилищното настаняване.
- Препоръката допълва съобщението, тъй като тя съдържа списък на конкретни мерки, които държавите членки трябва да предприемат, за да постигнат целите на ЕС. В препоръката са дадени насоки относно изграждането на капацитет на заинтересованите страни (включително националните звена за контакт по въпросите на ромите, органите по въпросите на равенството, гражданското общество и регионалните и местните участници) и на партньорства между тях, както и относно осигуряването на по-добро използване на средствата от ЕС и на националните средства. В нея също така са дадени насоки за ефективен мониторинг и докладване на национално равнище и за оценката на националните стратегически рамки за ромите.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Стратегическата рамка на ЕС за ромите е първият пряк принос към изпълнението на Плана за действие на ЕС за борба с расизма за периода 2020—2025 г.
Стратегическа рамка
Рамката заменя рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите до 2020 г. В новата рамка са определени 7 ключови области за действие — 3 хоризонтални и 4 секторни — за периода до 2030 г.:
- равенство;
- приобщаване;
- участие;
- образование;
- заетост;
- здравеопазване;
- жилищно настаняване.
Във всяка от тези области Европейската комисия предлага нови цели за държавите членки и насоки за постигането им.
Цели
Комисията предлага редица минимални цели за 2030 г. Те включват:
- намаляване поне наполовина на дела на ромите, които са подложени на дискриминация;
- удвояване на дела на ромите, които подават сигнал за дискриминация;
- намаляване поне наполовина на разликата в бедността между ромите и общото население;
- намаляване поне наполовина на разликата в участието в образованието в ранна детска възраст;
- намаляване поне наполовина на дела на ромските деца, които посещават сегрегирани начални училища, в държавите членки със значително ромско население;
- намаляване поне наполовина на разликата в заетостта и разликата в заетостта между жените и мъжете;
- намаляване поне наполовина на разликата в очакваната продължителност на живота;
- намаляване с поне една трета разликата по отношение на обитаването на жилища с лоши условия;
- гарантиране, че поне 95 % от ромите имат достъп до течаща вода.
С рамката за мониторинг за 2020 г., публикувана от Агенцията на ЕС за основните права, се определят подробно новите цели и показатели.
Насоки и мерки за постигане на целите
Съобщението включва насоки и мерки, за да се помогне на държавите членки да постигнат тези цели. Тези мерки включват:
- разработване на системи за подкрепа за ромите, които са жертва на дискриминация;
- подпомагане на финансовата грамотност;
- кампании за повишаване на осведомеността в училищата;
- насърчаване на заетостта на ромите в публичните институции;
- подобряване на достъпа до качествени медицински прегледи, скрининг и семейно планиране за ромските жени.
Препоръки на Съвета
- Препоръката на Съвета актуализира и заменя препоръката от 2013 г. Нейната цел е да се предоставят на държавите членки по-уместни и ефективни насоки за това как да се ускори напредъкът по постигане на равенство, приобщаване и участие на ромите през следващите 10 години.
- В нея са изтъкнати редица въпроси, включително:
- значението на равното участие на ромите в обществото и тяхната роля в процеса на вземане на решения;
- гарантиране, че основните политики отчитат по-добре нуждите от равенство и приобщаване на ромите; и
- значението на свързаните с пола аспекти.
- В препоръката са представени редица мерки, които да допринесат за постигането на 7-те цели, представени в стратегическата рамка.
- С препоръката се отправя призив към държавите членки да адаптират националните стратегически рамки за ромите в рамките на своите по-широки политики за социално приобщаване, които подобряват положението на ромите, и да ги съобщят на Комисия за предпочитане до септември 2021 г.
- Държавите членки също се насърчават да включат и да насърчат правата и равните възможности за ромите в своите национални планове за възстановяване и устойчивост.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ
Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Съюз на равенство: стратегическа рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите (COM(2020) 620 final, 7.10.2020 г.)
Препоръка на Съвета от 12 март 2021 година относно равенството, приобщаването и участието на ромите (ОВ C 93, 19.3.2021 г., стр. 1—14)
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Съюз на равенство: План за действие на ЕС за борба с расизма за периода 2020 — 2025 г.(COM(2020) 565 final, 18.9.2020 г.)
Препоръка на Съвета от 9 декември 2013 г. относно ефективни мерки за интеграция на ромите в държавите членки (OВ C 378, 24.12.2013 г., стр. 1—7)
Рамково решение 2008/913/ПВР на Съвета 28 ноември 2008 година относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право (ОВ L 328, 6.12.2008 г., стр. 55—58)
Директива 2000/43/ЕО на Съвета от 29 юни 2000 година относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход (ОВ L 180,19.7.2000 г., стр. 22—26)
Последващите изменения на Директива 2000/43/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
последно актуализация 15.09.2021