Гъвкавост на държавите от ЕС по отношение на отглеждането на генетично модифицирани организми

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива (EС) 2015/412 — относно възможността държавите от ЕС да ограничават или забраняват отглеждането на генетично модифицирани организми на своя територия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТАЗИ ДИРЕКТИВА?

Тя изменя Директива 2001/18/ЕО относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми (ГМО)* в околната среда, така че отделни държави от ЕС могат да забранят или ограничат тяхното отглеждане на своята територия. Според старите правила това беше възможно, когато държавата от ЕС разполага с нови доказателства, че съответният ГМО крие риск за човешкото здраве и за околната среда.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Новата директива добавя текст към директивата от 2001 г. Тя спазва принципа за субсидиарност, като осигурява на държавите от ЕС повече гъвкавост при култивирането на ГМО, без да засяга оценката на екологичния риск, която е част от разрешителната система на ЕС за ГМО в Регламент (EО) № 1829/2003 и в Директива 2001/18/EО. Тя разрешава на отделни държави да забраняват или ограничават отглеждането на ГМО при определени условия:

Действията, предприети от държавите от ЕС, трябва да съответстват на законодателството на ЕС и да са обосновани, пропорционални и недискриминативни. Впоследствие държавите от ЕС могат да преразгледат своите решения и да се реинтегрират в географския обхват на разрешаването на ГМО.

Държавите от ЕС, в които се отглеждат ГМО, трябва да предприемат действия в граничните зони за избягване на евентуално замърсяване на съседни държави от ЕС, където култивирането на тези ГМО е забранено.

Доклади

До 3 април 2019 г. Европейската комисия ще изготви доклад относно използването на директивата до Европейския парламент и до Съвета, включително за нейното използване от държавите от ЕС за ограничаване или забраняване на отглеждането на ГМО и за възможните въздействия, които тя оказва върху вътрешния пазар на ЕС. В доклада могат да бъдат направени допълнителни законодателни предложения.

Комисията ще докладва също така за отстраняването на екологичните щети, които биха могли да възникнат в резултат на култивиране на ГМО.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 2 април 2015 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Генетично модифициран организъм (ГМО): организъм, с изключение на човешкия организъм, в който генетичният материал е бил променен по начин, който не настъпва естествено при чифтосване и/или естествена рекомбинация. Това може да позволи например растенията и животните, които се отглеждат, да дават по-високи добиви или да са устойчиви на заболявания.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива (EС) 2015/412 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 година за изменение на Директива 2001/18/ЕО относно възможността държавите членки да ограничават или забраняват отглеждането на генетично модифицирани организми (ГМО) на своя територия (OВ L 68, 13.3.2015 г., стр. 1—8)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 1829/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 година относно генетично модифицираните храни и фуражи (ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 1—23)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1829/2003 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Директива 2001/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 март 2001 година относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда и за отмяна на Директива 90/220/ЕИО на Съвета — Декларация на Комисията (ОВ L 106, 17.4.2001 г., стр. 1—39).

Вж. консолидираната версия

последно актуализация 08.03.2018