Програмата „Коперник“ (2014-2020 г.): наблюдение и мониторинг на планетата

Това законодателство на Европейския съюз (ЕС) създава програмата „Коперник“, гражданска програма, движена от потребителите, която надгражда предходната Европейска програма за наблюдение на Земята, ГМОСС (Глобален мониторинг на околната среда и сигурността), и доразвива съществуващи свързани национални и европейски възможности.

АКТ

Регламент (ЕС) № 377/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година за създаване на програма „Коперник“ и за отмяна на Регламент (ЕС) № 911/2010.

ОБОБЩЕНИЕ

„Коперник“ е програма на ЕС, насочена към развитието на европейски информационно услуги на основата на сателитно наблюдение на Земята и анализ на данни на място (некосмически). Тази инициатива се ръководи от Европейската комисия в партньорство с Европейската космическа агенция (ЕКА) и Европейска агенция за околната среда (ЕАОС).

При развитието на конкурентна европейска космическа и обслужваща индустрия „Коперник“ има за цел да насърчи иновативните системи и услуги за наблюдение на Земята, да осигури независимия достъп на Европа до познания за околната среда и до ключови наблюдателни технологии и технологии за събиране на геоинформация. Предоставяните информационни услуги ще бъдат свободно и открито достъпни за нейните потребители.

„Коперник“ се състои от 3 компонента:

1.

Компонент, свързан с предоставянето на услуги : системата „Коперник“ предоставя стандартизирани данни и информация за своите потребители, която се предоставя дългосрочно и на устойчива база посредством набор от услуги, предоставяни от дружества или публични субекти, финансирани от Комисията. Информацията може да се използва от крайните потребители за широк набор от приложения в различни области, като например устойчиво развитие и опазване на околната среда, регионално и местно планиране, земеделие, горско стопанство, рибарство, здравеопазване, гражданска защита, инфраструктура, транспорт и туризъм.

2.

Космически компонент : той осигурява устойчиви космически наблюдения за компонента, свързан с предоставянето на услуги. Европейската космическа агенция (ЕКА) координира този компонент, управлява специализирани мисии, а Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) също има за цел управлението на специализирани мисии.

3.

In situкомпонент: „Коперник“ събира информация от in situ системи, като например наземни станции, които предоставят данни, придобити от множество сензори на земята, в морето или във въздуха. Тези данни идват от европейски и неевропейски организации, както и от държави от ЕС.

Потребители

Основните потребители са политици и обществени органи, които използват информацията като база за разработване на политики и законодателство, например в областта на околната среда или на гражданската защита в случай на природно бедствие или на хуманитарни кризи. Останалите потребители включват търговски и частни потребители, образователния и изследователския сектор, както и организациите с нестопанска цел.

Използване на данни от програмата „Коперник“

Данните и информацията от „Коперник“ се предоставят изцяло, открито и без такси, като съществуват определени условия и ограничения. Това се прави, за да се насърчи тяхното използване и споделяне, както и да се даде тласък на европейските пазари за наблюдение на Земята, по-специално за разработването на услуги и продукти с добавена стойност. Подобни услуги надолу по веригата се предоставят или не се предоставят безплатно в зависимост от бизнес модела на доставчика.

Бюджет и работна програма

Наличен е бюджет в размер на 4,3 млрд. евро (по текущи цени) за разработването на 3-те компонента за периода 2014-2020 г.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите-членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 377/2014

1.1.2014 г.

31.12.2017 г.

OВ L 122, 24.4.2014 г.

последно актуализация 28.07.2014