Стратегията на Европейския съюз за Алпийския регион

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение на Комисията COM(2015) 366 final — за по-проспериращ Алпийски регион

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

За да подпомогне Алпийския регион да посрещне разнообразни икономически, демографски и екологични предизвикателства, съобщението на Европейската комисия предлага стратегия на ЕС за Алпийския регион (EUSALP). Тя включва план за действие, чиято цел е насърчаването на устойчивия икономически и социален просперитет на региона.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

EUSAP е четвъртата макрорегионална стратегия на ЕС*. Тя включва 7 държави и 48 региона, в това число:

5 държави от ЕС: Австрия, Франция, Германия, Италия и Словения; и

2 държави извън ЕС: Лихтенщайн и Швейцария.

Предизвикателства

Алпийският регион е изправен пред редица предизвикателства, изискващи съвместни действия:

демографските тенденции: застаряването на населението, ниската гъстота на населението в планинските райони и новите миграционни модели (т.е. придвижване на населението към градските райони поради липса на инфраструктура в селските райони);

високата степен на уязвимост спрямо изменението на климата и неговото въздействие върху околната среда, биологичното разнообразие и условията на живот на населението;

специфичното географско положение в Европа като транзитен регион;

управление на търсенето на енергия;

високата степен на сезонност, особено в някои туристически райони;

значителните социални и икономически различия между отделните територии в региона.

Цели на стратегията: 3 тематични и 1 хоризонтална

За справянето с тези предизвикателства е необходимо по-ефективно сътрудничество между регионите и държавите. Ето защо стратегията е изградена върху 3 тематични, ориентирани към действието цели:

Тематични действия

1.

Предоставяне на справедлив достъп до възможности за работа и развитие на силната конкурентоспособност на региона чрез стимулиране на икономическия растеж и иновациите: действията в тази област може да се извършват под формата на научноизследователски дейности по отношение на специфични за Алпийския регион продукти и услуги, както и иновативни подходи за укрепване на устойчивостта на региона.

2.

Осигуряване на вътрешна и външна достъпност и свързаност за всички жители на региона: целта на действията е да се насърчава по-добрата мобилност, като се използва различен вид транспортни алтернативи (интермодалност и оперативна съвместимост) в транспорта на пътници и товари и разширяването на достъпа до интернет и телефон в отдалечените райони.

3.

Създаване на екологично устойчив и привлекателен регион чрез обединяване на съвместните ресурси за

опазване на екологичното и културното наследство;

насърчаване на устойчивото производство чрез надеждни енергийни решения.

В допълнение ще има 4-та междусекторна цел, насочена към изграждане на модел на добро макрорегионално управление за подобряване на сътрудничеството. В този контекст Комисията ще действа като независим посредник и ще гарантира координацията на стратегията в партньорство с участващите страни и региони и в съответствие с принципа на субсидиарността.

Прилагане и добавена стойност на равнището на ЕС

Целта на EUSALP е да осигури рамка за сътрудничество, чрез която макрорегионалните въпроси могат да бъдат решавани съвместно, за да се постигне по-добра съгласуваност, но и да се включат повече участници от различни нива на всички включени региони.

EUSALP се опитва да изгради нови отношения между градските и планинските райони (включително тези между тях).

Стратегията ще се основава на същите основни принципи, които се прилагат към съществуващите макрорегионални стратегии:

без нови европейски фондове;

без допълнителни формални структури на ЕС; и

без допълнително законодателство на ЕС.

Тя ще разчита и на координиран подход, взаимодействие и по-ефективното използване на съществуващите фондове на ЕС и други финансови инструменти.

Стратегията ще мобилизира и събере в едно програмите на регионалната политика на ЕС за периода 2014—2020 година (като тези в рамките на структурните и инвестиционни фондове на ЕС), както и други подходящи рамки на регионалните и национални политики.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

*Макрорегионалната стратегия е интегрирана рамка, насочена към решаване на общите предизвикателства, пред които е изправена определена географска област.

Понастоящем има 4 макрорегионални стратегии на ЕС:

стратегията на Европейския съюз за Алпийския регион.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегията на Европейския съюз за Алпийския регион (COM(2015) 366 final от 28.7.2015 година)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Работен документ на службите на Комисията — План за действие, придружаващ документа „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегията на Европейския съюз за Алпийския регион“ ( SWD(2015) 147 final от 28.07.2015 г.)

Заключения на Европейския съвет от 19—20 декември 2013 г.

последно актуализация 16.11.2015