Защита на морските интереси на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съвместно съобщение (JOIN(2014) 9 final) — За отворено и сигурно общо морско пространство: елементи за изготвянето на стратегия на Европейския съюз за морска сигурност

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В съобщението са очертани ключовите стратегически интереси на ЕС в областта на морската сигурност:

Освен това в него са набелязани също така редица заплахи за морската сигурност, в това число:

Стратегията за морска сигурност ще обхване стратегическите интереси на ЕС и заплахи в областта на морската сигурност чрез насърчаване на междусекторен подход* с четири специфични цели:

С цел да се постигне по-добро морско управление на равнището на ЕС, в съобщението са определени четири ръководни принципа:

Те трябва да се прилагат в пет области за подобряване на сътрудничеството:

Стратегията на ЕС за морска сигурност е допълнена с план за действие, приет през декември 2014 г. и преразгледан през юни 2018 г. В плана за действие са определени 90 действия, които обединяват вътрешните и външните аспекти на морската сигурност на ЕС.

Първата част, обхващаща хоризонталните действия, акцентира върху пет ключови области:

Втората част обхваща регионалните и глобалните морски въпроси, в които ЕС се стреми да се справи с глобалните предизвикателства чрез регионални отговори на ключови морски горещи точки както в своите води — в европейските морски басейни, като Средиземно и Черно море — така и в международен план — в Гвинейския залив, Африканския рог, Червено море или Югоизточна Азия.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Мирно преминаване. Правото на плавателен съд да премине през териториалните води на друга държава при определени условия.
Междусекторен подход. Той включва сътрудничество между всички партньори, от гражданските и военните органи (полиция, съдебна власт, граничен контрол, митници и проверяване на риболова, органи за околната среда, наблюдение на морския превоз на товари, научни изследвания и иновации, военноморски сили) до промишлеността (морски превоз на товари, частна охрана, комуникационни технологии, подпомагане на капацитета, социални партньори).
Функционална цялост. Принцип, насочен към оценяването на кои конкретни функции или задачи, които се изпълняват от определени партньори, могат да се осъществяват по-добре чрез съвместна работа с други партньори.
Многостранно сътрудничество в областта на морското дело. Основен принцип в работата по сложни въпроси, изискващи международен отговор и сътрудничество в областта на морското дело. Идеята е, че ЕС е по-силен и интересите му са защитени най-добре, когато изразява единна позиция в отношенията си с международните партньори.
Зачитане на правилата и принципите. ЕС насърчава зачитането на международното право, правата на човека и демокрацията и пълното спазване на Конвенцията на Организацията на Обединените нации по морско право и залегналите в нея цели като ключови елементи на едно добро управление в морето, основано на установени правила.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съвместно съобщение до Европейския парламент и Съвета: За отворено и сигурно общо морско пространство: елементи за изготвянето на стратегия на Европейския съюз за морска сигурност (JOIN(2014) 9 final от 6.3.2014 г.).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Заключения на Съвета относно преразглеждането на плана за действие във връзка със Стратегията на ЕС за морска сигурност (ЕСМС) (26 юни 2018 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета — По-добра осведоменост за ситуацията чрез засилено сътрудничество между органите за морско наблюдение: следващи стъпки в рамките на Общата среда за обмен на информация (CISE) за морската област на ЕС (COM(2014) 451 final от 8.7.2014 г.).

последно актуализация 05.11.2021