Превенция и намаляване на заболяванията и нараняванията на работното място, причинени от химикали

В допълнение към своите собствени мерки за гарантиране на използването на безопасни химикали на работното място, Европейският съюз (ЕС) подкрепя международните действия, насочени към същата цел. Това решение дава право на държавите от ЕС да ратифицират Конвенцията за химикалите № 170 на Международната организация на труда.

АКТ

Решение 2014/52/EС на Съвета от 28 януари 2014 година за упълномощаване на държавите-членки да ратифицират, в интерес на Европейския съюз, Конвенцията относно безопасността при използването на химикали на работното място от 1990 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 170)

ЕС насърчава активно ратифицирането на конвенции на Международната организация на труда, които допринасят за нейните собствени усилия за насърчаване на достойни условия на труд за всички както на територията, така и извън границите на Съюза, включително такива за защита и подобряване на здравето и безопасността на работниците.

В началото на 2014 г. ЕС прие решение, с което позволява на държавите от ЕС да ратифицират Конвенцията на Международната организация на труда (МОТ) от 1990 г. относно безопасността при използването на химикали на работното място (Конвенция № 170). Съдържанието на тази конвенция до голяма степен е обхванато от съществуващо законодателство на ЕС относно класифицирането, опаковането и етикетирането на химически вещества.

В резултат на това части от конвенцията попадат в компетенциите на ЕС. Самият ЕС не може да ратифицира конвенцията - само държави могат да направят това. Това решение проправя пътя за ратифициране на конвенцията от държавите от ЕС.

Общ принцип

Конвенцията за химикалите № 170 на МОТ посочва като общ принцип, че трябва да се проведат консултации с организации на работодатели и служители, които са най-представителни, относно мерките, които да бъдат предприети, за да се гарантира безопасното използване на химикали.

Класификация на химикалите

Конвенцията съдържа информация за системите, използвани за класифициране на химикали според техния вид и риска за здравето, за тяхното етикетиране и маркиране, и за използването на информационни листи за безопасност (лист, съдържащ например инструкции за използването, боравенето, депонирането и транспортирането на всеки химикал).

Задължения на доставчиците

Доставчиците на химикали, независимо дали са производители, вносители или дистрибутори, трябва да спазват правилата и да актуализират информацията, винаги когато се появят нови съответни фактори, свързани със здравето и безопасността.

Наблюдение

Работодателите трябва да гарантират, че работниците не са изложени на химикали над допустимите норми и трябва внимателно да следят и записват времето на излагане.

Информация, обучение и права

Персоналът също следва да получава информация и да бъде обучаван за депонирането на опасни химикали, както и информация за своите права и за правата на своите представители. Те включват правото на работниците да не работят с химикали, ако те имат разумни основания да смятат, че има непосредствен и сериозен риск за тяхното здраве и безопасност.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Решение 2014/52/EС на Съвета

30.1.2014 г.

-

OВ L 32, 1.2.2014 г.

Последна актуализация: 07.07.2014