Фондове за дългосрочни инвестиции в икономиката на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции, изменен с Регламент (ЕС) 2023/606

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С Регламент (ЕС) 2015/760 се установяват единни правила за издаване на разрешения, инвестиционни политики и условия за дейността на алтернативни инвестиционни фондове от ЕС (АИФ от ЕС) или подразделения на АИФ от ЕС, които се предлагат в ЕС като ЕФДИ. Това неофициално и неизчерпателно обобщение, което не може да се счита за инвестиционен или правен съвет, определя общия набор от нормативни правила, които се прилагат от 10 януари 2024 г.

Предприятие, допустимо да бъде част от портфейл

Към момента на първоначалната инвестиция предприятието, допустимо да бъде част от портфейл, трябва да отговаря на следните изисквания:

Допустими инвестиционни активи

Активите са допустими за инвестиране от ЕФДИ само ако попадат в една от няколко категории:

ЕФДИ трябва да инвестира поне 55 % от капитала си в допустими инвестиционни активи.

Разрешаване

Заявлението за разрешение за ЕФДИ трябва да съдържа:

В регламента се изброяват и документите, които ЛУАИФ от ЕС, кандидатстващо за управление на ЕФДИ, установен в друга държава членка, трябва да предостави на компетентния орган на ЕФДИ.

За да кандидатстват и да получат разрешение, самите управители на фондове трябва да имат разрешение съгласно Директива 2011/61/EС (вж. резюмето).

Европейският орган за ценни книжа и пазари поддържа централен публичен регистър на всеки разрешен ЕФДИ, заедно със съответния му управител, компетентен орган, дати на издаване на разрешението, кога е започнало предлагането на ЕФДИ и т.н.

Отговорност

Управителите са отговорни за спазването на регламента и за всяко нарушение. Те също така носят отговорност за всякакви загуби или щети, произтичащи от неспазването на изискванията.

Инвестиционна политика

ЕФДИ се подчиняват на специфични инвестиционни правила.

Активите и състоянието на паричните заеми на ЕФДИ трябва да се комбинират с тези на предприятията за колективно инвестиране, в които ЕФДИ са инвестирали, за да се оцени съответствието на ЕФДИ със състава на портфейла и изискванията за диверсификация, както и с ограниченията за заемане на средства (вж. по-долу).

Заемане на средства

Обратно изкупуване на дялове или акции на ЕФДИ

Защита на инвеститорите на дребно

За да се гарантира високо ниво на защита на инвеститорите на дребно, трябва да се извършва оценка на пригодността, независимо дали дяловете или акциите на ЕФДИ се придобиват от инвеститорите на дребно от дистрибутори или управители на ЕФДИ, или чрез вторичния пазар.

Дистрибуторът или, при пряко предлагане или пласиране на дялове или акции от ЕФДИ на инвеститор на дребно, управителят на ЕФДИ трябва да издаде ясно писмено предупреждение, с което да информира инвеститора на дребно за следното:

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Оценките, извършени от Европейската комисия в консултация с Европейския орган за ценни книжа и пазари, показаха, че пазарът на ЕФДИ не се е разраснал според очакванията, с малък брой фондове, малък размер на нетните активи, ограничен брой юрисдикции, в които ЕФДИ са установени, и състав на портфейла, който до голяма степен е насочен към определена категория допустими инвестиции. В съобщението на Комисията за 2020 г., с което се поставя началото на нов план за действие за съюза на капиталовите пазари, се посочва необходимостта да се гарантира, че повече инвестиции се насочват към предприятия, нуждаещи се от капитал, и към дългосрочни инвестиционни проекти, особено по време на възстановяването от пандемията COVID-19.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Eвропейски фондове за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ). ЕФДИ са създадени, за да осигуряват дългосрочен капитал за инфраструктурни проекти, проекти за малки и средни предприятия (МСП) и проекти за недвижими имоти. Тези фондове се ползват с европейски паспорт, който им позволява да бъдат предлагани както на дребни, така и на професионални инвеститори. Те се ръководят от строги правила по отношение на инвестиционните си политики и маркетинговата си дейност, което осигурява силни гаранции за инвеститорите.
Недвижими активи. Актив, който има вътрешна стойност поради собствената си същност и свойства, като например недвижим имот.
Учредителните документи. Официални документи, подадени до държавен орган, за да се документира юридически създаването на дружество.
Депозитар. Банка или дружество, регулирано съгласно Директивата за управителите на алтернативни инвестиционни фондове (ДУАИФ), което наред с други функции отговаря за съхранението на активите, наблюдението на паричните потоци и надзора на операциите на алтернативните инвестиционни фондове с цел повишаване на защитата на инвеститорите.
Главен ЕФДИ. ЕФДИ или инвестиционно подразделение, в което друг ЕФДИ инвестира най-малко 85 % от активите си в дялове или акции.
Захранващ ЕФДИ. ЕФДИ или инвестиционно подразделение, което е одобрено да инвестира най-малко 85 % от активите си в дялове или акции на друг ЕФДИ или инвестиционно подразделение на ЕФДИ.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2015/760 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 година относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 98—121).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2015/760 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие (COM(2020) 590 final, 24.9.2020 г.).

Делегиран Регламент (ЕС) 2019/1851 на Комисията от 28 май 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/2402 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за хомогенността на базисните експозиции по секюритизации (ОВ L 285, 6.11.2019 г., стр. 1—5).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2011/61/EС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 година относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (OВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1—73).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 15.01.2024