Правила за компенсиране на жертви на картели и антиконкурентни практики

Европейският съюз (ЕС) прие правила, които позволяват на дружества да получават пълна компенсация за действителни загуби и пропуснати ползи, които са претърпели в резултат на картел в техния сектор. Въпреки че членове 101 и 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз гарантират правото на пълна компенсация, досега практическото им изпълнение беше трудно.

АКТ

Директива 2014/104/EС на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 година относно някои правила за уреждане на искове за обезщетение за вреди по националното право за нарушения на разпоредбите на правото на държавите членки и на Европейския съюз в областта на конкуренцията

ОБОБЩЕНИЕ

Европейският съюз (ЕС) прие правила, които позволяват на дружества да получават пълна компенсация за действителни загуби и пропуснати ползи, които са претърпели в резултат на картел в техния сектор. Въпреки че членове 101 и 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз гарантират правото на пълна компенсация, досега практическото им изпълнение беше трудно.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя определя нови правила, които позволяват на фирми, които са жертви на картел* или на антитръстови нарушения, да бъдат компенсирани за вреди. Освен това тя се опитва да повиши ефективността на програмите за освобождаване от санкция или намаляване на санкции (т.е. случаи, при които фирми, които признават своето участие в картел или злоупотреби с доминиращо положение на пазара, плащат намалена глоба или получават имунитет).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Представяне на доказателства: държавите от ЕС трябва да гарантират, че техните национални съдилища могат да разпореждат на фирми да представят доказателства, когато жертви искат обезщетение. Поверителната търговска информация трябва да бъде защитена.

Претенции: жертвите трябва да имат най-малко пет години за предявяване на претенции за вреди след окончателното решение на органа за защита на конкуренцията относно нарушението.

Доказателство за нарушение: окончателното решение на органа за защита на конкуренцията относно дадено нарушение автоматично съставлява доказателство за това нарушение пред съда на държавата от ЕС, в която е извършено нарушението.

Прехвърляне на надценки: всяко дружество, независимо дали е пряк или непряк купувач, което е претърпяло вреда, може да предяви претенции за компенсация. Ищецът носи доказателствената тежест, свързана с доказване, че надценката е била прехвърлена.

Отговорност: когато няколко дружества нарушават правилата относно конкуренцията заедно, те носят съвместна отговорност за цялата вреда. Дадена фирма съизвършител има право да получи суми от другите съизвършители, ако е изплатила обезщетение в размер над своя дял. Определянето на този дял, както и съответните критерии (например оборот, пазарен дял или роля в картела), се определят от съда съгласно националното право.

Действие на националните решения: окончателните национални решения относно нарушения могат да се представят като доказателство пред национални съдилища на друга държава от ЕС в съответствие със законодателството на тази държава. Това засилва позицията на жертви при предявяване на претенции за вреди.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя влезе в сила на 25 декември 2014 г. и следва да се транспонира в националното законодателство до 27 декември 2016 г.

За допълнителна информация, вж. уебсайта на Европейската комисия относно Директивата за антитръстови действия при вреди.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

*Картел: група от подобни, но независими дружества, които се обединяват с цел фиксиране на цени, ограничаване на производство или споделяне на пазари или клиенти помежду си.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2014/104/EС

25.12.2014 г.

27.12.2016 г.

OВ L 349, 5.12.2014 г., стр. 1-19

Последна актуализация: 20.05.2015