Комбиниране на различни видове мерки за търговска защита

 

РЕЗЮМЕ НА:

Справедливи защитни мерки на ЕС при комбинирането им с антидъмпингови или антисубсидийни мерки – Регламент (ЕС) 2015/477

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той дава възможност на Европейската комисия да приеме защитни мерки*, за да предпази промишлеността на Европейския съюз (ЕС) от нелоялна конкуренция, предизвикана от внезапно и непредвидено увеличение на вноса.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламент (ЕС) 2015/477 е кодифицираната версия на първоначалния акт (Регламент (ЕО) № 452/2003) и последващите му изменения. Той се прилага от 16 април 2015 г.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Антидъмпингови мерки: мерки, например конкретни мита, прилагани към вноса в ЕС на „дъмпингови продукти“, т.е. продукти, изнасяни в ЕС на по-ниска цена от местната, и които причиняват вреда на промишлеността на ЕС.

Антисубсидийни мерки: мерки, например изравнителни мита, налагани от ЕС върху внос, който е субсидиран и по този начин вреди на промишлеността на ЕС, произвеждаща сходен (подобен) продукт.

Защитни мерки: мерки, въвеждани когато Комисията направи заключение, че вносът на определен продукт се е увеличил до степен, при която причинява (или заплашва да причини) сериозна вреда на производителите в ЕС. Това са временни мерки (например вносни или тарифни квоти), прилагани към вноса, с цел да се предложи на производителите в ЕС време, за да направят необходимите структурни корекции.

Изравнителни мита : налагат се на стоки, които са получили държавни субсидии в страната на произход или на износ, като по този начин те могат да бъдат внесени в ЕС на цени, значително по-ниски от нормалната им търговска стойност.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2015/477 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 година относно мерките, които Съюзът може да предприеме във връзка с комбинирания ефект на антидъмпингови или антисубсидийни мерки със защитни мерки (кодификация) (ОВ L 83, 27.3.2015 г., стр. 11-15)

последно актуализация 01.03.2017