Намаляване на риска - природни и предизвикани от човека бедствия

Сериозността и честотата на природните бедствия се увеличава непрекъснато през последните десетилетия отчасти в резултат на изменението на климата, урбанизацията, увеличаването на населението и деградирането на околната среда. Европа е гъстонаселен и икономически развит континент. Това означава, че когато настъпят бедствия, те могат да бъдат много сериозни и да причинят сериозни икономически щети.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Рамковата програма за действие от Хього в периода след 2015 г.: Управление на риска с цел постигане на устойчивост (COM(2014) 216 final, 8.4.2014 г.)

Заключения на Съвета относно Рамковата програма за действие от Хього в периода след 2015 г.: Управление на риска с цел постигане на устойчивост (юни 2014 г.) (вж. стр. 29 - 33).

ОБОБЩЕНИЕ

Сериозността и честотата на природните бедствия се увеличава непрекъснато през последните десетилетия отчасти в резултат на изменението на климата, урбанизацията, увеличаването на населението и деградирането на околната среда. Европа е гъстонаселен и икономически развит континент. Това означава, че когато настъпят бедствия, те могат да бъдат много сериозни и да причинят сериозни икономически щети.

Средните годишни загуби от природни бедствия са се увеличили от 9 млрд. евро през осемдесетте години на миналия век до над 13 млрд. евро след 2000 г. За да се обуздаят тези тревожни тенденции, особено важни са политиките за превенция и управление на риска.

Основният фокус на законодателството относно гражданската защита на Европейския съюз (ЕС) е върху подготвеността и върху политиката, и действията за превенция. Във вътрешен план механизмът определя нови ангажименти за разработване на допълнителни оценки на риска, оценяване на възможностите за управление на риска, използване на партньорски прегледи, за да могат държавите от ЕС да се учат една от друга, както и от познанията и доказателствената база за управление на бедствия. Иновативните решения за финансиране на превенцията на бедствия също са напред в дневния ред, включително използването на застраховки като инструмент за управление на бедствията и като стимул за насърчаване на осведомеността за рисковете, превенцията и смекчаването на рисковете.

Особеностите на превенцията и управлението на риска от бедствия са включени в редица ключови политики на ЕС, включително в кохезионната политика, здравеопазването, оценката на въздействието върху околната среда, приспособяването към изменението на климата, екосистемите, земеделието, продоволствената сигурност и изхранването, водите, управлението на риска от наводнения, превенцията на големи промишлени злополуки, финансирането на риска, ядрената безопасност, транспорта, енергетиката, изследванията и иновациите.

КАКВО Е СЪДЪРЖАНИЕТО НА ТОВА СЪОБЩЕНИЕ?

Комисията прие съобщение относно Рамковата програма за действие от Хього в периода след 2015 г.: Управление на риска с цел постигане на устойчивост. С подкрепата на заключения на Съвета то поддържа общата позиция на ЕС за глобални преговори на равнище Организация на обединените нации (ООН) относно нова Рамка за действия след 2015 г. за намаляване на риска от бедствия.

Комисията изготви препоръките въз основа на минали постижения в управлението на риска от бедствия на набор от политики на ЕС, включващи гражданска защита, опазване на околната среда, вътрешна сигурност, приспособяване към изменението на климата, здравеопазване, изследвания и иновации и външни действия. Тези постижения са важен принос на ЕС за изготвянето на последователна политика относно управлението на риска от бедствия на европейско и на международно равнище.

Основни предложения на Комисията

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ЕС подкрепя Рамковата програма за действие от Хього, която насърчава намаляването на риска от бедствия и информираността за тях в целия свят. Освен това той насърчава включването на намаляването на риска от бедствия в Рамката за действия след 2015 г. за премахване на бедността и устойчиво развитие. В този контекст през 2014 г. Европейската комисия издаде Съобщение относно Рамковата програма за действие от Хього в периода след 2015 г.: Управление на риска с цел постигане на устойчивост. Това допринесе за оформянето на обща позиция на ЕС по време на международни преговори относно обновената международна рамка (ООН) за намаляване на риска от бедствия.

Рамковата програма за действие от Хього (HFA) „Изграждане на устойчивостта към бедствия на нациите и общностите“ представлява 10-годишен план, приет от 168 държави - членки на ООН, които доброволно се съгласиха да работят по 5 приоритета за действие, за да направят света по-сигурен по отношение на природни заплахи и да изградят устойчивост на бедствия. HFA, която обхваща периода 2005 - 2015 г., се заменя от Рамката за действия след 2015 г. за намаляване на риска от бедствия, приета на 3-тата световна конференция за намаляване на риска от бедствия в Сендай (Япония) на 14 - 18 март 2015 г.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Решение № 1313/2013/EС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно Механизъм за гражданска защита на Съюза (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 924-947).

последно актуализация 08.12.2014