4.10.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 333/11


Покана за представяне на предложения — EACEA/45/2019

Програма „Еразъм+“, Ключово действие 3 — подкрепа за реформиране на политиката

Сътрудничество с гражданското общество в областта на младежта

(2019/C 333/04)

ВЪВЕДЕНИЕ

Сътрудничеството с организациите на гражданското общество по въпросите на младежта (1) е от съществено значение за осъществяването на принципите за участие на младите хора в демократичния живот, както е посочено в член 165 от Договора за функционирането на Европейския съюз и стратегията на ЕС за младежта (2).

Това сътрудничество допринася за създаването на широка ангажираност по отношение на действията и политиките на ЕС, които са от значение за младите хора, и за вземане под внимание на идеите и тревогите на гражданското общество в сферата на младежта на всички равнища.

От жизненоважно значение е да се осигури активното участие на заинтересованите млади представители на гражданското общество, за да се насърчи тяхното участие в програмата „Еразъм +“, Европейския корпус за солидарност и други европейски програми, както и за разпространяване на политики, резултати от програми и добри практики сред младите хора и заинтересованите страни в сферата на младежта чрез техните мрежи и в по-широки кръгове.

1.   ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

Целта на настоящата покана е да предостави структурна подкрепа, наречена оперативни субсидии, на европейски неправителствени организации (ЕНПО) и общоевропейски мрежи, действащи в областта на младежта и насочени към следните общи цели:

Повишаване на осведомеността за стратегията на ЕС за младежта за периода (3) 2019—2027 г., включително за европейските цели за младежта.

Развиване, насърчаване и подкрепа за действия за ангажиране, свързване и оправомощаване на младежите в духа на стратегията на ЕС за младежта.

Повишаване на осведомеността и участието на младежите в действията на ЕС за младите хора, включително програма „Еразъм +“, Европейския корпус за солидарност и „Открийте ЕС“.

Повишаване на ангажираността и сътрудничеството на младите представители на гражданското общество с публичните органи за целите на прилагането на политики в области, които са от значение за младите хора.

Засилване на участието на заинтересованите представители на младежта, включително чрез използване на потенциала на цифровата комуникация, наред с други форми на участие.

Насърчаване на ангажираността на младите представители на гражданското в разпространението на политики и програмни действия, както и на резултати и добри практики, сред техните членове и в по-широки кръгове.

Тези цели следва да бъдат недвусмислено включени в работните планове, дейностите и конкретните резултати на кандидатстващите организации.

Освен това от организациите, действащи в областта на младежта, които ще бъдат подпомогнати съгласно настоящата покана за предложения, се очаква да провеждат дейности, поставящи си за цел:

да допринасят за реализирането на европейските цели за младежта, свързани със Стратегията на ЕС за младежта.

да се придържат към ръководните принципи, определени в Стратегията на ЕС за младежта, и в това отношение да насърчават следното:

равенство и недискриминация чрез борба с всички форми на дискриминация и насърчаване на действия за подкрепа на справедливия и равен достъп на младите хора до възможности и улесняване на прехода им към зряла възраст, включително в обществения живот, в училище или в трудовия живот.

приобщаване, задоволяване на разнообразните потребности на младите хора, и особено на тези с по-малко възможности или чието мнение може да остане пренебрегнато.

участие на всички млади хора в демократичния и гражданския живот в Европа; чрез изпълнени със съдържание действия да бъдат включени младите хора и младежките организации на европейско, национално, регионално или местно равнище в разработването, прилагането и проследяването на въпроси от политическо естество; насърчаване на дебатите и действия, за да се чува по-добре гласът на младите хора в обществото; и насърчаването им да гласуват на избори.

световно, европейско, национално, регионално и местно измерение, като се гарантира, че европейските дейности достигат до младите хора на местно равнище и оказват въздействие върху тях, като са свързани с глобални въпроси от значение за младите хора.

насърчаване сред младите хора в Европа на развиването на компетенции и умения чрез неформално и информално учене, работа в младежки организации и работа с младежи; насърчаване на цифровата грамотност, междукултурното учене, критичното мислене, уважението към разнообразието и ценностите на солидарността, равните възможности и правата на човека.

принос към съответни политически инициативи на ЕС, които излизат извън рамките на политиката за младежта, но засягат младите хора в области като гражданство, образование, култура, спорт, заетост или социално приобщаване.

Всички горепосочени дейности следва да допринасят за разширяване на обхвата за достигане до младите хора, така че да се осигури многообразие от мнения, да се достигне до младите хора в младежките организации и извън тях и до младите хора с по-малко възможности, като за целта се използват разнообразни традиционни и цифрови средства.

2.   ДОПУСТИМОСТ

2.1.   Допустими кандидати

Настоящата покана за представяне на предложения е отворена за две категории субекти: Европейски неправителствени организации (ЕНПО) в областта на младежта и общоевропейски мрежи (неформални мрежи) в областта на младежта.

В контекста на сътрудничеството с гражданското общество в областта на младежта се прилагат следните определения:

 

Категория 1: Европейската неправителствена организация (ЕНПО) трябва:

да функционира чрез официално призната структура, състояща се от а) европейски орган/секретариат (кандидатът), законно установен от минимум една година в допустима държава към датата на подаване на заявлението, и б) национални организации/филиали в минимум дванадесет допустими държави, намиращи се в законоустановена връзка с европейския орган/секретариата;

да действа в областта на младежта и да осъществява дейности, които подпомагат изпълнението в ключови области на Стратегията на ЕС за младежта;

да привлича младите хора в ръководството и управлението на организацията.

 

Категория 2: Общоевропейската мрежа (неофициална мрежа) трябва:

да е съставена от правно автономни организации с нестопанска цел, действащи в областта на младежта и осъществяващи дейности, които подпомагат изпълнението в ключовите области на Стратегията на ЕС за младежта;

да функционира чрез неофициална управленска структура, състояща се от а) организация, законно установена от минимум една година към датата на подаване на заявлението в допустима държава, която има координиращи и помощни функции за мрежата на европейско равнище (кандидатът); и б) други организации, установени в минимум дванадесет допустими държави;

да привлича младите хора в ръководството и управлението на мрежата.

2.2.   Допустими държави

Допустими са заявленията от юридически лица, установени в една от следните държави:

държавите ― членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чешка република, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Обединеното кралство;

За кандидати от Обединеното кралство: Обърнете внимание, че критериите за допустимост трябва да бъдат спазени за целия срок на отпускане на безвъзмездни средства. Ако Обединеното кралство напусне ЕС по време на проекта, без да сключи споразумение с ЕС, гарантиращо в частност, че британските кандидати ще продължат да бъдат допустими, ще спрете да получавате финансиране от ЕС (като същевременно ще продължите да участвате, ако е възможно) или ще бъдете приканени да напуснете проекта на основание член II.16.3.1, буква а) от общите условия на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.

държавите от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), които са част от Европейското икономическо пространство (ЕИП): Исландия, Лихтенщайн, Норвегия;

държавите кандидатки за членство в ЕС, за които е съставена предприсъединителна стратегия в съответствие с общите принципи и условия, предвидени в рамковите споразумения, сключени с тези държави, относно участието им в програмите на ЕС: Северна Македония, Република Сърбия и Турция.

3.   Дейности

Кандидатстващите субекти трябва да представят последователен работен план, включващ дейности с нестопанска цел, насочени към младите хора, които са подходящи за постигане на целите на поканата за предложения.

По-конкретно:

неформално и информално учене и програми за дейности, насочени към млади хора и млади работници;

дейности за развитие на качеството, иновациите и признаването на младежката работа;

дейности за развитието и насърчаването на инструменти за валидиране, признаване и прозрачност в областта на младежта;

семинари, срещи, работни групи, консултации, дискусии на младите хора по политиките за младежта и/или европейски въпроси;

консултации на младите хора, участващи в диалога по въпросите на младежта в ЕС (4);

дейности за насърчаване на активното участие на младите хора в демократичния живот, като например насърчаване на приобщаването в процеса на вземане на решения, представителство на младежта, насърчаване на нови и алтернативни форми на участие или развиване на граждански компетентности;

дейности за насърчаване на действия за солидарност сред младите хора в Европа;

дейности за насърчаване на солидарността, толерантността и междукултурното обучение и разбирателство в Европа;

медийни и комуникационни дейности и инструменти относно младежта и европейските въпроси.

Като общ принцип организациите кандидати следва да прилагат стратегии за свързване на млади хора с различен произход на местно равнище, така че да се гарантира достигането до все по-голям брой местни млади хора.

Националните агенции „Еразъм+“ и организациите, по-голямата част от чиито членове (2/3 или повече) са национални агенции „Еразъм+“, не са допустими организации по настоящата покана за представяне на предложения.

4.   НАЛИЧЕН БЮДЖЕТ

Настоящата покана за представяне на предложения предлага възможността да се кандидатства за годишна оперативна субсидия (5).

Годишната оперативна субсидия е предназначена главно за краткосрочно сътрудничество на европейско равнище. Заявленията трябва да съдържат подробна 12-месечна работна програма (годишна работна програма) за 2020 г. заедно с информацията, необходима за изчисляване на субсидията.

5.   КРИТЕРИИ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ

Качеството на допустимите кандидатури се оценява въз основа на следните критерии:

приложимост (максимум 30 точки);

качество на съдържанието и прилагането на плана за работа (максимум 20 точки);

профил, брой и разнообразност на профила на участниците и държавите, ангажирани в дейностите (максимум 30 точки);

въздействие, разпространяване и устойчивост (максимум 20 точки).

6.   ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЯ

Заявленията трябва да бъдат подадени, като се използва електронният формуляр за кандидатстване за безвъзмездна помощ (eForm).

Той е достъпен на английски, френски и немски език на следния адрес в интернет:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

и трябва да бъде надлежно попълнен на един от официалните езици на ЕС.

Надлежно попълненият електронен формуляр трябва да бъде подаден онлайн не по-късно от 17:00 ч. (брюкселско време) на 19 ноември 2019 г. и да включва съответните приложения (6):

Задължителните допълнителни приложения (7) трябва да се изпратят по електронната поща до Агенцията при същия краен срок.

7.   ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Заявленията трябва да съответстват на разпоредбите, съдържащи се в Насоките за кандидатстване — Покана за представяне на предложения EACEA/45/2019, достъпна в интернет на следния адрес: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en


(1)  Годишна работна програма за 2020 г. за изпълнението на програма „Еразъм +“ (C(2019) 5823).

(2)  Резолюция на Съвета на Европейския съюз и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно рамката за европейско сътрудничество в сферата на младежта: Стратегия на Европейския съюз за младежта 2019—2027 г. (ОВ C 456, 18.12.2018 г., стр. 1): https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en.

(3)  https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en

(4)  Предвиден от Комисията в рамките на предложената Стратегия на ЕС за младежта за периода 2019—2027 г., предложена в съобщението „Ангажиране, свързване и овластяване на младите хора: нова стратегия на ЕС за младежта“ (COM(2018) 269 от 22.5.2018 г.). Бъдещият диалог по въпросите на младежта в ЕС „ще обхване нови и алтернативни форми на участие, включително онлайн кампании и консултации посредством цифрови платформи, свързани с Европейския портал за младежта. Диалогът ще бъде координиран на равнището на ЕС, поддържан от младите хора на всички равнища и подкрепян чрез национални работни групи с подобрени механизми за мониторинг. Той следва да бъде прозрачен и разпознаваем от гледна точка на въздействието. За да се даде възможност на младите хора да формират своето мнение въз основа на факти и доводи, от съществено значение е достъпът до качествена информация.“

(5)  Общият бюджет, заделен за финансовата 2020 г. за сътрудничество с гражданското общество в областта на младежта, е 4 000 000 EUR и е разпределен, както следва: 3 500 000 EUR — предвидени за бенефициери, които през 2018 г. са подписали рамковите споразумения за партньорство „Сътрудничество с гражданското общество в областта на младежта“ и следователно не се предоставят по настоящата покана; 500 000 EUR — за кандидати, които представят предложения за годишна оперативна субсидия по настоящата покана.

(6)  Всички други административни документи, изисквани съгласно Насоките за кандидатстване, трябва да бъдат изпратени по електронна поща до Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура не по-късно от 19 ноември 2019 г. на следния електронен адрес: EACEA-YOUTH@ec.europa.eu.

(7)  За допълнителна информация относно приложенията, които следва да се представят, вижте раздел 14 от Насоките за кандидатстване