7.11.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 401/9


ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — EACEA 37/2018

в рамките на програма „Еразъм+“

KA3 — Подкрепа за реформиране на политиката

Мрежи и партньорства на доставчици на услуги в областта на професионалното образование и обучение (ПОО)

(2018/C 401/09)

1.   Цел

Целта на настоящата покана е осигуряването на подкрепа за проектите за създаване на транснационални и национални мрежи и партньорства на доставчици на услуги в областта на ПОО, при първоначално и продължаващо ПОО, с цел да се подпомогне обсъждането на политиките на европейско равнище, както и да се повиши осведомеността и прилагането на европейските политики за ПОО на национално и регионално равнище.

Всеобхватната цел е да се отправи покана за представяне на предложения за установяване на партньорства от долу нагоре, които трябва да насърчават създаването на транснационални и национални мрежи и партньорства на доставчиците на ПОО, за съвместна работа на национално и европейско равнище.

Тези проекти следва да подобрят качеството и ефективността на ПОО, да повишат въздействието и значението му за учащите и работодателите, и да изградят трансгранично сътрудничество за осигуряването на качество и привлекателност на ПОО.

Предложенията, финансирани по тази покана, трябва да насърчават и комуникацията, разпространението и подкрепата за изпълнение на програмата за политиката в областта на ПОО на равнището на ЕС и на национално равнище с цел обмен на знания, обратна информация и опит за прилагането на политиката, както и за обмена на най-добри практики относно високите постижения в областта на ПОО.

Предложенията следва да се подават по една от следните две партиди:

—   Партида 1: Национални, регионални или секторни организации на доставчици на услуги в областта на ПОО

Проектите, подпомагани по партида 1, ще създадат или укрепят мрежите и партньорствата сред доставчиците на услуги в областта на ПОО на национално, регионално или секторно равнище. Това ще бъде постигнато чрез транснационални проекти, насочени към изграждане на капацитет и споделяне на най-добрия опит между тези организации, предоставящи ПОО, най-вече за държавите, които имат ограничени договорености за представителство сред доставчиците на услуги в областта на ПОО.

—   Партида 2: Европейски представителни организации на доставчици на ПОО

Проектите, подпомагани по партида 2, ще насърчават сътрудничеството между европейските представителни организации на доставчиците на услуги в областта на ПОО, като същевременно ще подкрепят политическия анализ на европейско равнище и ще повишават капацитета за популяризиране на своите национални членове или филиали. Европейските представителни организации ще играят важна роля и за повишаването на осведомеността и осигуряването на подкрепа за прилагането на европейските политики за ПОО с помощта на националните, регионални и секторни организации, предоставящи ПОО.

2.   Допустими партньорства

—   Партида 1: Национални, регионални или секторни организации на доставчици на услуги в областта на ПОО

Партньорствата следва да включват поне две национални, регионални или секторни мрежи или асоциации на доставчици на услуги в областта на професионалното образование и обучение (ПОО) от поне две различни държави, които участват в програмата „Eразъм+“ (поне една от които трябва да бъде държава-членка на Европейския съюз). Един от горепосочените партньори ще бъде координиращата организация, която кандидатства за безвъзмездното финансиране по „Еразъм+“ от името на партньорството.

В случай на мрежа/асоциация, която все още не е законно установена, заявлението може да бъде подадено от доставчика на ПОО, който я представлява.

Съставът на партньорството следва да отразява конкретните дейности на поканата за представяне на предложения.

—   Партида 2: Европейски представителни организации на доставчици на ПОО

Партньорството следва да включва поне две европейски представителни организации на доставчици на ПОО, като всяка от тях трябва да има членове или филиали в поне пет държави по програма „Еразъм+“ (поне една от които трябва да бъде държава — членка на Европейския съюз). Една от европейските представителни организации ще бъде координиращата организация, която кандидатства за безвъзмездни средства по програма „Еразъм +“ от името на партньорството.

Съставът на партньорството следва да отразява конкретните дейности на поканата за представяне на предложения.

Държавите по програма „Еразъм +“ са следните:

—   28-те държави — членки на Европейския съюз: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Обединеното кралство (1), Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чехия, Швеция;

—   държави по програмата извън ЕС: Бивша югославска република Македония, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Сърбия (2) и Турция.

3.   Дейности

Дейностите трябва да започнат между 1 септември 2019 г. и 1 ноември 2019 г.

Продължителността на проектите е 24 месеца.

Основната цел на дейностите е оказването на подкрепа за създаването и/или укрепването на мрежите и партньорствата на доставчиците на ПОО, насочени към изграждането на капацитет на най-ниско равнище с цел ефективно изпълнение на европейските програми, инициативи и приоритети в областта на ПОО, включително на тези, които са договорени в контекста на процеса от Копенхаген.

И по двете партиди бенефициентите следва да извършат следната дейност:

Засилване на сътрудничеството между доставчиците на услуги в областта на ПОО чрез участие във взаимно обучение, партньорски консултации и изграждане на капацитет с цел повишаване на качеството и привлекателността на предоставянето на ПОО. Мрежите и партньорствата трябва също така да насърчават и подкрепят ефективното използване на инструментите на ЕС за финансиране, както и да подпомагат изпълнението и разпространението на съответните инструменти и инициативи на ЕС в областта на ПОО, когато е възможно на националния(те) език(ци). Проектите трябва също така да са насочени към привличане и достигане до доставчици на услуги в областта на ПОО, които все още не допринасят за или не се възползват от европейското сътрудничество.

Освен това бенефициентите следва да предприемат поне три от следните дейности:

1.

Принос към Европейската седмица на професионалните умения чрез организиране на координирани новаторски прояви и дейности на национално равнище, насочени към повишаване на привлекателността на ПОО, като същевременно се достигне до широка аудитория, включително родители, учащи, учители, предприятия, и по-специално МСП.

2.

Оказване на подкрепа за разработването на стратегия за интернационализация на равнище доставчици, за насърчаване на мобилността на лидерите, персонала и учащите в системата на ПОО, както и за създаването на партньорства за сътрудничество.

3.

Повишаване на качеството на ПОО чрез канали за обратна връзка с цел адаптиране на предоставянето на ПОО в съответствие с препоръката относно проследяването на дипломираните лица и Препоръката относно Европейската референтна рамка за осигуряване на качество в професионалното образование и обучение (EQAVET). Когато е уместно, разработване на системи за проследяване на дипломираните лица чрез, наред с другото, съчетаване на национални или регионални статистически данни с данни, събрани от предоставящите ПОО, или чрез използване на данни от системи за проследяване на дипломираните лица за подобряване на предоставянето на ПОО.

4.

Осигуряване на подкрепа за микропредприятията и МСП за целите на развитие на човешкия капитал чрез повишаване на квалификацията и преквалификация на служителите. Това би могло да включва определяне на потребностите им от умения и/или оценка на уменията, и/или валидиране и признаване на уменията и/или предлагане на специализирано обучение, като се вземат предвид, когато е уместно, заключенията на работната група за учене за възрастни „Образование и обучение 2020“ за периода 2016—2018 г.

5.

Насърчаване на иновативното обучение по ключови умения в областта на ПОО (например създаване на възможност за гъвкавост и адаптивност към индивидуалните потребности от обучение) чрез адаптиране на разработването и оценката на програмите.

6.

Популяризиране на инструменти и възможности за професионално развитие на учители, инструктори, наставници и/или лидери в областта на ПОО, за да бъдат те по-добре подготвени за бъдещите предизвикателства (напр. цифровизация), в съответствие със заключенията на работната група за ПОО от „Образование и обучение 2020“ за периода 2016—2018 г.

4.   Критерии за отпускане на безвъзмездни средства

Допустимите кандидатури ще се оценяват въз основа на следните критерии:

1.

Значимост на проекта (максимум 30 точки — минимален праг 16 точки);

2.

Качество на разработването и изпълнението на проекта (максимум 20 точки — минимален праг 11 точки);

3.

Качество на консорциума по проекта и споразуменията за сътрудничество (максимум 30 точки — минимален праг 16 точки);

4.

Въздействие и разпространяване на резултатите (максимум 20 точки – минимален праг 11 точки).

За да бъдат разгледани за финансиране, заявленията трябва да са получили най-малко 60 точки (от общо 100 точки), като се вземе предвид и необходимият минимален праг за всеки от четирите критерия за възлагане.

5.   Бюджет

Общият бюджет, определен за съфинансирането на проектите, се предвижда да бъде максимум 6 милиона евро за партида 1, като индикативното разпределение на сумата е 4 милиона евро за партида 1 и 2 милиона евро за партида 2. Максималното дялово участие на ЕС във финансирането ще бъде 80 %.

Всяка безвъзмездна помощ ще бъде в размер от 300 000 ЕUR до 500 000 ЕUR за партида 1 и от 600 000 ЕUR до 800 000 ЕUR за партида 2.

Агенцията си запазва правото да не разпределя всички налични финансови средства.

6.   Краен срок за представяне на заявления

Заявленията трябва да отговарят на следните изисквания:

Трябва да бъдат подадени не по-късно от 31 януари 2019 г., 12:00 ч. на обяд (Брюкселско време).

Трябва да бъдат подадени онлайн като се използва правилният официален формуляр за кандидатстване (еForm).

Трябва да бъдат представени на един от официалните езици на ЕС.

Към заявленията трябва да се приложат подробно описание на проекта, клетвена декларация и балансиран прогнозен бюджет, представен в официалните формуляри.

Неизпълнението на тези изисквания води до отхвърляне на заявлението.

7.   Пълна информация

Основните насоки, както и електронният формуляр еForm за кандидатстване, могат да се намерят на следния интернет адрес:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/ka3-networks-and-partnerships-of-VET-providers_en

Заявленията трябва да отговарят на всички условия в насоките.


(1)  За британски заявители: Моля, имайте предвид, че критериите за допустимост трябва да бъдат изпълнени през целия период на усвояване на безвъзмездните средства. Ако Обединеното кралство се оттегли от ЕС по време на периода на предоставяне на безвъзмездните средства, без да е сключило споразумение с ЕС, гарантиращо в частност, че британските кандидати ще продължат да бъдат допустими, същите ще престанат да получават финансиране от ЕС (като същевременно продължават да участват, когато това е възможно) или ще бъдат задължени да напуснат проекта въз основа на съответните разпоредби на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства относно прекратяването.

(2)  За признаването на Сърбия като държава по програмата „Еразъм +“ се прилагат следните условия:

i)

наличието на бюджетните кредити, предвидени в проектобюджета за 2019 г., след приемането на бюджета за 2019 г. за Сърбия;

ii)

изменение на Споразумението между Европейския съюз и Сърбия относно участието на Сърбия в „Еразъм+“: програмата на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта.