Брюксел, 12.5.2022

COM(2022) 217 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

План за действие за коридорите на солидарността между ЕС и Украйна с цел улесняване на износа на селскостопански продукти от Украйна и на двустранната търговия с ЕС


1.Въведение

Украинската икономика е сериозно засегната от военната агресия на Русия. По-специално износът беше драстично ограничен поради блокадата на украинските черноморски пристанища от руския военноморски флот, а през тези пристанища се осъществяваше 90 % от износа на зърно и маслодайни семена преди войната.

Непредизвиканото и необосновано нахлуване на Русия вече оказва значително въздействие върху световните пазари на храни и допълнително ще наруши световната продоволствена сигурност. Без бързи действия доставките на зърно в световен мащаб ще бъдат засегнати и през следващата година. При нормални обстоятелства Украйна е изнасяла 75 % от производството си на зърно, което е генерирало около 20 % от националните годишни приходи от износ 1 . Около една трета от износа е предназначена съответно за Европа, Китай и Африка.

ЕС пое ангажимент да подкрепи икономиката и икономическото възстановяване на Украйна, както и да допринесе за стабилизирането на световните пазари на храни и за подобряването на продоволствената сигурност в световен мащаб. Ето защо е общо предизвикателство да се осигури възможност на Украйна да изнася стоките, които желае, да продължим подкрепата за местното производство и да се гарантират значително по-добра транспортна свързаност с Европа както за износа, така и за вноса. За тази цел Комисията предложи неотдавна временно да се премахнат всички дължими мита върху вноса от Украйна в рамките на Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, както и да се преустановят временно всички мерки за търговска защита по отношение на украинската стомана 2 .

Що се отнася по-специално до продоволствената сигурност в световен мащаб, спешно и важно е да се осигури възможност на Украйна да изнася на световните пазари селскостопанските продукти, които понастоящем се съхраняват в страната. Трябва да помогнем на Украйна да гарантира, че предстоящите реколти могат да бъдат съхранявани безопасно и че могат да бъдат засявани нови култури.

За да могат селскостопанските стоки да достигат до ЕС и световните пазари, както и за да се гарантира, че Украйна може да внася стоки от първа необходимост (като например хуманитарна помощ, храни, фуражи, торове, гориво), съществува спешна необходимост да се създадат алтернативни логистични маршрути, използващи всички видове транспорт и свързващи ЕС с Украйна, като същевременно се възстанови достъпът на Украйна до черноморските маршрути. Това изисква да се увеличи мащабът и да се разработят съответни товарни услуги по логистичните маршрути, свързващи Украйна с морските пристанища в ЕС, където стоките биха могли да бъдат превозвани по-нататък или евентуално да бъдат складирани. Това е от ключово значение не само за земеделските стопани в Украйна, но и за потребителите в ЕС и извън него.

В настоящото съобщение се посочват основните пречки, докладвани от държавите — членки на ЕС, украинските органи и заинтересованите страни от ЕС и Украйна. Като част от реакцията на ЕС на солидарност с Украйна сега Европейската комисия представя план за действие с краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки за справяне с тези пречки. Комисията ще работи с държавите членки, украинските органи, транспортните оператори, доставчиците на оборудване и всички други заинтересовани субекти от двете страни за създаване на алтернативни и оптимизирани логистични маршрути: новите „коридори на солидарността между ЕС и Украйна“. Тези коридори ще улеснят по-специално изпращането на селскостопанска продукция от Украйна, но също така и двустранната ни търговия със стоки, както и достъпа на Украйна до международните пазари и световните вериги на доставки, като се гарантира, че така необходимите зърнени култури достигат до световния пазар.

2.Възпрепятстващи фактори

Понастоящем хиляди вагони очакват освобождаване от украинската страна на границата със съседни на Украйна държави — членки на ЕС. Голямо количество готово за износ зърно продължава да се съхранява в силози. Понастоящем времето за чакане на вагоните е 16 дни, а на някои гранични пунктове между ЕС и Украйна — до 30 дни. Камионите на съответните граници също чакат твърде дълго. Тези логистични пречки принудиха украинските органи да наложат ограничения върху износа в определени посоки.

Комисията, в тясно сътрудничество с държавите — членки на ЕС, публичните органи на Украйна и представители на промишлеността в областта на транспорта и селското стопанство, установи няколко възпрепятстващи фактори, които могат да попречат на така необходимото пренасочване на украинския износ и внос, а именно:

-Украйна използва междурелсие с широчина 1520 mm 3 (широко междурелсие), докато стандартното междурелсие на ЕС (по стандартите на UIC) е с широчина 1435 mm. Това означава, че украинските вагони не могат да се използват в повечето държави — членки на ЕС, и че стоките трябва да бъдат трансбордирани от вагони, движещи се по широкото междурелсие, на вагони за стандартното междурелсие на ЕС. Такова трансбордиране трябва да се извършва на логистични площадки в близост до граничните пунктове 4 от двете страни на границата — или чрез смяна на талигите на вагоните, или чрез товарене на стоките от вагоните за широко междурелсие на вагони за стандартното междурелсие на ЕС.

-Настоящият капацитет за трансбордиране е твърде недостатъчен и не е адаптиран за обработката на значителни обеми товари. Освен това трансбордирането отнема време и изисква специални машини, които може да не са налице в достатъчно количество в точките за трансбордиране, или капацитетът на тези машини да не съответства на рязкото нарастване на търсенето.

-Докато украинските морски пристанища са под руска блокада, украинските вътрешни водни пристанища на река Дунав могат да бъдат достигнати и от някои морски плавателни съдове. Понастоящем обаче те могат да покрият твърде малка част от общите нужди на износа, като тяхната дейност е изложена на повишен риск при плаване в северните райони на Черно море; достъпът с железопътен и автомобилен транспорт от Одеса също не е напълно безопасен.

-Транспортната свързаност при използване на камиони е затруднена поради липсата на налични превозни средства, някои ограничения в рамката, уреждаща транспортните права, други правила, възпрепятстващи трансграничното движение на превозни средства, административните проблеми, свързани с издаването и валидността на документи, както и недостига на водачи на камиони както в Украйна, така и в ЕС. Времето за чакане на камионите на границите често надвишава 12 часа.

-Отзивите на заинтересованите страни показва, че все още има ненужни 5 и скъпоструващи забавяния на товарите поради граничните проверки (фитосанитарен и ветеринарен контрол и митническо оформяне).

3.План за действие за коридорите на солидарността между ЕС и Украйна

Европейската комисия не може да замени търговските споразумения между операторите от ЕС и украинските продавачи на зърнени култури, но може да съдейства за това да се улесни координацията между заинтересованите страни, както и между съответните органи. Краткосрочните мерки трябва да отключат съществуващия логистичен потенциал, а допълнителните средносрочни и дългосрочни действия следва да послужат като благоприятстващи условия за следвоенната търговия на Украйна и да подкрепят възстановяването на страната.

Временната военноморска блокада в северната част на Черно море, както и спирането на гражданското въздухоплаване в Украйна изискват новите маршрути за доставка за украинския износ и внос да бъдат организирани главно чрез сухопътен транспорт и по вътрешните водни пътища. Държавите членки, които се намират в близост до Украйна, отделят значителни ресурси и усилия, за да създадат условия за безпроблемен износ от Украйна за ЕС и други дестинации. Комисията признава усилията, които полагат тези държави от ЕС на първа линия, и възнамерява да продължи да подкрепя техните действия в тази посока.

Сега приоритетът е да се мобилизират и използват по най-добрия възможен начин съществуващата инфраструктура и оборудване, да нарасне капацитетът във възможно най-голяма степен и да се увеличи, както и да се разнообрази броят на маршрутите, които биха могли да се използват с цел непрекъснатост на търговията. Необходими са инвестиции в нова инфраструктура и оборудване, както и модернизирането на съществуващите, но това често изисква средносрочно и дългосрочно планиране.

Краткосрочни мерки 

3.1Допълнителен товарен подвижен състав, плавателни съдове и камиони

За да се отговори на постоянното търсене в логистичната верига към съответните експортни пазари, са необходими голям брой вагони за стандартното междурелсие на ЕС. Частично решение би било възможно най-ефективното използване на подвижния състав (например чрез свеждане до минимум на времето за пътуване, както и на времето за товарене/разтоварване в центровете за трансбордиране и в пристанищата), но очевидно недостатъчното предлагане на вагони за стандартното междурелсие на ЕС продължава да представлява значителна пречка.

Спешно са необходими товарни вагони за зърно и интермодални вагони, както и контейнери и цистерни (за течности, например слънчогледово масло). Що се отнася до транспорта по река Дунав, необходими са повече шлепове и кораби. Тъй като интермодалните вагони са налични в по-голяма степен в ЕС, (подвижното) използване на кранове за контейнери на граничните пунктове може да нарасне сравнително бързо. Поради това е важно да се направи спешна оценка на възможността да се увеличи използването на контейнери за превоз на зърнени култури и доколко те са налични както в Украйна, така и в ЕС.

За свързване на търсенето и предлагането на подвижен състав, шлепове/кораби и други съответни превозни средства и оборудване, Комисията ще създаде координационна платформа. От страна на Украйна министерствата, митническите органи и новосъздаденият Координационен съвет за логистика в селското стопанство на Украйна, както и украинските заинтересовани страни най-добре могат да прогнозират търсенето на транспортни услуги. В ЕС, освен участието на съответните заинтересовани страни от отрасъла (например транспортни дружества, оператори на трансбордиране, коридорите за железопътен товарен превоз, пристанища), от всяка държава членка ще бъде поискано да посочи специално звено за контакт за коридорите на солидарността (с обслужване на едно гише), което да отговаря за връзките с местните участници в логистичната верига във всяка държава членка, и да гарантира бързото разрешаване на всички логистични проблеми, свързани с въпроси, за които отговарят съответните държавни органи. Комисията ще ръководи създаването на платформата и ще изпълнява ролята на посредник между различните участници с цел значително подобряване на организацията на транспортните операции. Консултативната мисия на ЕС в Украйна (EUAM Ukraine) ще продължи да съветва украинските власти.

Действия:

1) Комисията призовава участниците на пазара на ЕС спешно да предоставят необходимото оборудване, подвижен състав, превозни средства, шлепове и плавателни съдове. Съответните браншови асоциации 6 следва спешно да мобилизират своите членове в това отношение.

2) Комисията ще работи в тясно сътрудничество с държавите членки, украинските органи и заинтересованите страни от отрасъла за създаване на координационна платформа, за да се улеснят връзките между участниците в логистичната верига с цел оптимизиране на товаропотока.

3) Комисията призовава всяка държава членка да определи специално звено за контакт за коридорите на солидарността, което ще позволи на заинтересованите страни да уведомяват за проблеми по логистичната верига.

3.2Капацитет на транспортните мрежи и терминалите за трансбордиране

В много случаи в няколко държави членки товарните линии са претоварени, поради което планирането и ефективното използване на железопътната инфраструктура са от голямо значение, когато трябва да се обработват допълнителни големи обеми товари. Украинските търговци понастоящем разчитат най-много на превозите през Румъния и Полша, но активно следва да се проучи и използването на алтернативни товарни линии, капацитета за трансбордиране и капацитета на контейнерите, както и този на морските пристанища в други държави членки 7 , където може да има свободен капацитет, като например балтийските държави или България.

Предвид неотложната нужда, оправдано е също така в европейската транспортна мрежа временно да се даде приоритет на свързаните с износа украински товарни влакове. За да се постигне това, е необходимо да се осигурят достатъчно железопътни слотове от центровете за трансбордиране до пристанищата на ЕС.

Настоящият капацитет за трансбордиране (включително чрез смяна на колелата или талигите на железопътните вагони) е твърде недостатъчен и не е адаптиран за експлоатацията на значителни обеми товари. Трансбордирането е дейност, която отнема много време и изисква специални машини, които не са налични в достатъчен брой в точките за трансбордиране. Подвижните товарачи за зърно 8 могат значително да ускорят трансбордирането, но производството на такова оборудване в ЕС е недостатъчно. Поради това следва да се проучи възможността за прехвърляне на наличното съществуващо оборудване към граничните терминали между ЕС и Украйна, например чрез временни договори за наем.

Товаренето на вагони за стандартното междурелсие на ЕС може да се извършва от двете страни на границата, тъй като в някои точки (до 60 km) различните междурелсия навлизат на територията на Украйна и обратно. Досега обаче собствениците на вагони от ЕС се колебаят да позволят на своя подвижен състав и превозни средства да влязат в Украйна. Украйна прие правителствена заповед 9 за финансово покриване на разходите за щети, причинени от изгубени вагони/шлепове. Въпреки това може да са необходими допълнителни гаранции, които да насърчат операторите от ЕС да продължат дейностите си. Ще трябва да се проучи дали ще бъде необходим допълнителен инструмент, който ЕС да създаде в сътрудничество с държавите — членки на ЕС (например национални агенции за експортно кредитиране), или от международни финансови институции 10 , за да се предложат допълнителни гаранции за използването на капацитета за трансбордиране от двете страни на границата.

Следва да се разгледат и други варианти, като например автомобилният транспорт. Това ще наложи преодоляването на някои от настоящите ограничения, свързани с разрешителните за транзитно преминаване, тахографските карти на водачите, свидетелствата за управление на МПС, удостоверенията за професионална компетентност или други правила, които възпрепятстват дейностите на украински камиони и водачи в ЕС. Следва да се обмислят и подходящи опростявания, включително гаранции, за да се улесни експлоатацията на камиони от ЕС в Украйна. На 6 април 2022 г. Комисията прие препоръка 11 до Съвета за започване на преговори за споразумение с Украйна в областта на автомобилния транспорт, което би могло да се прилага след първоначалния му срок на действие, докато трае сериозното въздействие на руската военна агресия срещу Украйна върху транспортните инфраструктури и операции. Препоръката 12 има за цел да предостави на украинските превозвачи и на превозвачите от ЕС определени права на достъп по отношение на транзитните и двустранните операции между съответните територии.

Действия:

4) Комисията призовава за приоритизиране на доставките на селскостопански продукти от Украйна към коридорите за товарен превоз с най-добрия наличен капацитет. Координационната платформа в рамките на действие 2) следва непрекъснато да подпомага установяването на наличие на такъв капацитет.

5) Комисията призовава управителите на инфраструктура да предоставят необходимите железопътни слотове между центровете за трансбордиране и пристанищата на ЕС.

6) Чрез координационната платформа Комисията ще работи с държавите членки и отрасъла за установяване на ключовите центрове за трансбордиране/смяна на междурелсието на границите между ЕС и Украйна и извън тях, за да се определи начинът за оптимизиране на обемите, които могат да бъдат трансбордирани ежедневно, за насипни товари и чрез превоз с контейнери.

7) Комисията призовава участниците на пазара да пристъпят към спешно производство на подвижни товарачи за зърно и/или да заемат/продадат такова оборудване на съответните места за трансбордиране. Посредством координационна платформа Комисията ще помогне да се установят съществуващите наличности и заинтересованите органи и дружества да се свържат с производителите на такива машини.

8) С помощта на координационната платформа Комисията ще отправи покана за изразяване на интерес към пристанищата на ЕС, за да се определят тези, към които могат да бъдат насочени услуги за железопътен и автомобилен транспорт, и да се прецени как да се даде приоритет на тези превози в пристанищата.

9) Комисията ще проучи допълнително дали ще бъдат необходими още гаранции и ще разгледа възможността за сътрудничество с националните агенции за експортно кредитиране на държавите — членки на ЕС, международните финансови институции (например Световната банка/ЕИБ/ЕБВР) и други доставчици на финансиране, за да се осигурят допълнителни гаранции в подкрепа на предприятията за железопътен товарен и вътрешноводен транспорт, както и на собствениците на вагони и на камиони.

10) Комисията ще се стреми бързо да сключи споразумение с Украйна в областта на автомобилния транспорт веднага след като бъде предоставен мандат от Съвета.

11) Комисията ще наблюдава как се протича издаването на тахографски карти на водачите и може да предостави допълнителни насоки, които ще бъдат достъпни онлайн 13 . Мрежата от национални звена за контакт по въпросите на транспорта ще играе важна роля в това начинание 14 . Комисията смята също така да приеме законодателно предложение за регламент за определяне на специфични и временни мерки, свързани с руското нашествие в Украйна по отношение на документите на водачите.

3.3Митнически операции и други проверки

Въпреки стремежа към улесняване на логистиката, митническите процедури все още са необходими за всички товари и поради продължителните процедури митническото оформяне може да трае няколко дни 15 . Поради това изглежда спешно да се определи кои митнически процедури не са от съществено значение и могат да бъдат опростени, както и да се проучи къде ще бъде необходим допълнителен капацитет.

В законодателството на ЕС не се изисква ветеринарно или фитосанитарно сертифициране нито за вноса на зърно, нито за транзитното му преминаване през ЕС. Държавите членки, в рамките на национална програма за контрол, могат да вземат проби, за да проверяват съответствието с изискванията на ЕС както по отношение на вноса, така и на националния пазар. Тези проверки обаче трябва да бъдат основани на оценка на риска, пропорционални и недискриминационни. За съжаление понастоящем такива проверки могат да отнемат до няколко дни и да се различават в отделните гранични пунктове и държави членки. Закъсненията не само възпрепятстват бързите спедиторски услуги, но и водят до допълнителни разходи за търговците и транспортните оператори.

Освен това не всички гранични пунктове са оборудвани с необходимия персонал за работа с входящи вагони денонощно и целоседмично. Подобряването на капацитета на процедурите за контрол и инспекция, по-пропорционалното им прилагане или освобождаване от тях чрез по-добро разбиране на приложимите правила би ускорило значително процедурите. Следователно е необходимо също така държавите членки да осигурят подходящ персонал на граничните пунктове, за да се ускорят всички съществуващи проверки и да се предоставят денонощни услуги на всички съответни гранични пунктове. Освен това проверките и инспекциите следва да се извършват на места, различни от границата (например в морските пристанища или на местоназначението).

Същият подход следва да се насърчава в пристанищата, където административните, граничните и митническите проверки или митническо оформяне следва да се извършват бързо, за да се сведе до минимум времето за ротация на подвижния състав в пристанищната зона.

Комисията насърчава по-нататъшното опростяване на процедурите за издаване на необходимите сертификати за износ в Украйна. Рационализирането на тези процедури би спомогнало да се избегне натрупването на закъснения при транспортирането на зърно от Украйна.

Консултативната мисия на ЕС в Украйна (EUAM Ukraine) и мисията на ЕС за съдействие в областта на граничния контрол в Молдова и Украйна (EUBAM), в съответствие със своите правомощия, могат да предоставят подкрепа на украинските гранични и митнически органи с цел улесняване на влизането на стоки в ЕС.

В насоките си 16 за управление на външните граници с цел улесняване на преминаването на границите между ЕС и Украйна Комисията препоръча също така, в случай че конфигурацията на даден граничен пункт позволява разполагането на достатъчен брой гранични и митнически служители от държавите членки, да се насърчи определянето на „ленти за спешна подкрепа“ за камиони, за да се гарантира непрекъснатост в доставките на стоки и услуги.

Действия:

12) Комисията, с участието на националните органи и координационната платформа, ще установи затрудненията, причинени от процедурите за сертифициране или от други процедури на равнището на ЕС или на национално равнище, и ще насърчи митническите органи на държавите членки да предприемат мерки за справяне с тях, като например преместване на проверките на места извън границите.

13) Комисията настоятелно призовава държавите членки да прилагат основани на риска и пропорционални проверки и вземане на проби. Тя приканва държавите членки временно да прилагат максимална гъвкавост или дори да отменят несъществени изисквания, произтичащи от националното законодателство, както и да улеснят административните процедури, за да се сведе до минимум административната тежест.

14) държавите членки следва да осигурят подходящ капацитет и наличие на граничен контрол, митнически служители, фитосанитарни и ветеринарни инспектори по границите, за да се ускорят процедурите за контрол.

15) Комисията ще свиква редовни срещи за разглеждане на всички възникващи въпроси и ще прилага координиран подход между държавите членки. Следва също така да се провеждат редовни срещи с украинските органи за преглед на ситуацията и преодоляване на евентуални затруднения. Комисията ще свика също така срещи с представители на отрасъла, за да се гарантира, че няма да бъдат подавани искания за официални сертификати, ако това не се изисква от компетентните органи по местоназначение.

3.4Складиране на стоки на територията на ЕС

Въпреки че най-важният приоритет е прехвърлянето на селскостопански продукти към морските пристанища, не следва да се изключва използването на наличния в ЕС капацитет за складиране, за да бъде освободен такъв от украинска страна. Така може да се осигури създаването на буфер — за предпочитане в близост до гранични пунктове, гари по протежение на линиите с широко междурелсие, които са налични в ЕС и в морските пристанища на ЕС, — което ще доведе до по-ефективно използване на подвижния състав. За тази цел е необходимо да се състави схема на капацитета за складиране. Подобна оценка на капацитета за складиране в пристанищата на ЕС би била от полза не само в краткосрочен, но и в средносрочен план (събиране на реколтата през лятото и есента на 2022 г.), тъй като определен брой съоръжения за складиране на зърно в Украйна може да не са достъпни или дори унищожени.

Действие:

16) Комисията ще направи оценка на наличния капацитет за складиране в ЕС и ще се координира с държавите членки, за да помогне за осигуряването на по-голям капацитет за временно складиране.

Средносрочни и дългосрочни мерки 

3.5Увеличаване на инфраструктурния капацитет по новите коридори за износ

Освен спешната необходимост да се намерят алтернативни маршрути за справяне с критичния въпрос за износа на зърно, възможно най-скоро следва да бъдат приложени и средносрочни мерки за подобряване на инфраструктурата (включително терминали за трансбордиране и мултимодални терминали и необходимите железопътни и автомобилни връзки в съответните пристанища) в ЕС и на територията на Украйна и Молдова, както и за увеличаване на транспортната свързаност с ЕС.

Комисията ще продължи да следи текущите пропуски и да набелязва евентуалните по-нататъшни възпрепятстващи фактори. Някои от граничните пунктове с двойно междурелсие например не са използвани отдавна или капацитетът им през последните години е бил нисък. Интензивната им експлоатация обаче би наложила спешното обновяване на тези линии на територията на ЕС. Програмите за периода 2021—2027 г., финансирани от Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие (по програмите Interreg) 17 , съчетани с инструментите на Съюза за външно финансиране, биха могли да помогнат за въпросните дейности чрез използването на подходящи процедури за възлагане на обществени поръчки. Разширяването на капацитета на съществуващите съоръжения за смяна на междурелсието за вагоните и на капацитета на транспортната инфраструктура на граничните пунктове е друг приоритет, който също може да бъде подкрепен чрез посочените по-горе инструменти.

Действие:

17) Комисията ще предостави насоки относно наличното финансиране и относно най-подходящите процедури за възлагане на обществени поръчки, които да се използват за подпомагане на (повторното) изграждане или укрепване на инфраструктурата там, където бързите интервенции могат да доведат до бързи резултати.

3.6Нови инфраструктурни връзки

В рамките на възстановяването на Украйна ще трябва да се създадат нови инфраструктурни връзки, които значително ще надхвърлят предвиденото досега в рамките на Икономическия и инвестиционен план за Украйна. Оценката на бъдещите нужди следва да бъде насочена към:

·модернизиране на трансграничните връзки (автомобилни—автомобилни, железопътни—автомобилни и железопътни—железопътни) между ЕС и Украйна и оптимизиране и модернизиране на транспортните потоци от гледна точка на инфраструктурен капацитет, оперативна съвместимост и ефективност на услугите на граничните пунктове, включително повторно отваряне на допълнителни гранични пунктове. Необходимите инвестиции могат да бъдат подкрепени от програмата на Механизма за свързване на Европа (МСЕ);

·разработване на нови коридори на основната мрежа на трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), свързващи ЕС с Украйна и Молдова;

·подобряване на транспортната свързаност и плавателността по Рейнско-Дунавския коридор, за да се гарантира по-ефективен трафик чрез засилена координация между пристанищните и речните органи в ЕС, Украйна и Молдова.

Поканите за представяне на предложения по МСЕ ще осигурят възможност за предоставяне на подкрепа за проекти за подобряване на транспортните връзки между ЕС и Украйна. Съществуват по-специално възможности за финансиране на железопътни връзки, железопътно-автомобилни и железопътно-железопътни терминали (включително такива по отношение на смяната на междурелсието) и проекти, насочени към улесняване на транспортните потоци в зоните за граничен контрол по външните граници на Съюза. Подкрепа по линия на МСЕ могат да получат също така проекти, насочени към повишаване на плавателността по река Дунав. В рамките на специалните покани за представяне на предложения по МСЕ за военна мобилност са допустими и проектите с двойна употреба за пътища и летища. Извън рамките на МСЕ се извършва оценка на другите механизми на ЕС за финансиране, които биха могли да бъдат мобилизирани за покриване на нуждите. Понастоящем в този контекст се извършва оценка на осъществимостта на обновяването и модернизирането с финансиране от ЕС на някои гранични пунктове на украинска територия на границата на ЕС (например два с Румъния и един със Словакия) с цел увеличаване на техния капацитет и предоставяне на възможност за обработка на товари. В бъдеще биха могли да се разгледат и допълнителни гранични пунктове.

Действия

18) Като част от текущото преразглеждане на Регламента за TEN-T 18 Комисията ще направи оценка на разширяването на коридорите на TEN-T в Украйна, за да се предложи по-голяма транспортна свързаност с ЕС посредством изграждането на железопътни линии със стандартното междурелсие на ЕС както в Украйна, така и в Молдова.

19) За да се подготвят условията, след като получи правомощия от Съвета, Комисията ще приеме възможно най-бързо решение за сключване на споразумение на високо равнище с Украйна относно преразглеждането на картите на TEN-T.

20) Покана за представяне на предложения по МСЕ би дала възможност за насочване на подкрепата към проекти, целящи по-специално подобряване на оперативната съвместимост и свързаността на транспортната мрежа на Съюза с Украйна.

4.Заключения

Предвид високата степен на несигурност и нестабилност, които ще преобладават докато продължава руската агресия срещу Украйна, ще са абсолютно необходими гъвкавост, активност и устойчивост, за да се поддържа функционирането на транспортните маршрути и веригите на доставки между ЕС и Украйна.

В краткосрочен план е от съществено значение Украйна да остане напълно интегрирана в световните вериги на доставки и селскостопанските пазари.

Превозът на повече селскостопански продукти до световните пазари е от решаващо значение за справяне с нарастващата продоволствена несигурност в световен мащаб, произтичаща от руското нахлуване в Украйна и неговите опустошителни последици. За да се поемат във възможно най-голяма степен обемите, които преди това са преминавали през украинските морски пристанища, трябва да бъдат мобилизирани до максималния си капацитет всички видове транспорт.

Създадените коридори на солидарността между ЕС и Украйна и другите посочени по-горе действия имат за цел да покрият този извънреден за украинския износ период, но те също така ще играят важна роля за задоволяване на нуждите на Украйна от внос на стоки от първа необходимост. За изпълнението на тези действия Комисията ще работи с държавите членки, украинските органи, транспортните оператори от ЕС и Украйна, управителите на инфраструктура, собствениците на подвижен състав, плавателни съдове и превозни средства, международните финансови институции и други заинтересовани страни в региона.

(1)

     Украйна е най-големият износител на слънчогледово масло в света (50 % от световния износ), третият по големина износител на рапица (20 %) и ечемик (18 %), четвъртият по големина износител на царевица (16 %) и петият по големина износител на пшеница (12 %).

(2)

     COM(2022) 195 final.

(3)

     Същото широко междурелсие се използва в балтийските държави и Молдова, а междурелсието във Финландия е с широчина 1524 mm.

(4)

     С изключение на линията LHS, свързваща граничния пункт Hrubieszów със Sławków (близо до Катовице) в Полша.

(5)

     В законодателството на ЕС не се изисква ветеринарно или фитосанитарно сертифициране нито за вноса на зърно, нито за транзитното му преминаване през ЕС.

(6)

     Например UIP, ERFA, CER, UIRR, FEPORT, EFIP, ESPO, ESO/EBU, CEMA, ECSA, WSC.

(7)

     Словакия например разполага с ежедневен капацитет за трансбордиране от 30—40 влака по европейското междурелсие (евентуално до 50—60 влака), който все още не се използва, съществува линия със стандартно междурелсие на ЕС от Полша до Каунас, Литва, където съществува капацитет за трансбордиране). Пристанището на Клайпеда разполага с капацитет на незамръзващо пристанище през цялата година.

(8)

     Такива машини могат да товарят два вагона (130 t) на час (90 000 t на месец), като няколко машини могат да работят паралелно по протежение на влака. С относително ниски инвестиции трансбордирането може да се увеличи.

(9)

     Заповед на Министерския съвет на Украйна от 30 март 2022 г. № 255-r ( https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/255-2022-%D1%80#Text ).

(10)

     Например Световната банка, която притежава експертен опит в този сектор.

(11)

     COM(2022) 167 final.

(12)

     Същото се предлага и за Молдова (COM(2022) 168 final).

(13)

      https://transport.ec.europa.eu/ukraine/keeping-transport-running-smoothly/road-transport_en  

(14)

     Тази неформална мрежа на министерствата на транспорта е създадена със Съобщението относно зелените ленти за преминаване (2020/C 96 I/01, ОВ C 96I, 24.3.2020 г., стр. 1—7) през март 2020 г. и беше задействана отново, когато започна агресията на Русия. Мрежата, председателствана от Комисията, е ефективен начин за обмен на информация между държавите членки.

(15)

     В средносрочен план на Украйна ще се препоръча да ускори изпълнението на своята програма за одобрени икономически оператори, да се присъедини към международните митнически конвенции, както и да изгради капацитет от човешки ресурси и да подобри митническото оборудване от двете страни на границата между Украйна и ЕС.

(16)

     Съобщение на Комисията „Осигуряване на оперативни насоки за управление на външните граници с цел улесняване на преминаването на границите между ЕС и Украйна“, C(2022) 1404, 2.3.2022 г.

(17)

Държавите членки ще могат да въвеждат такива искания за финансиране в своите инвестиционни планове, които са в основата на оперативните споразумения, като по този начин ще се улесни финансирането на проекти, започнали след януари 2022 г.

(18)

      https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_21_6776