Страсбург, 8.3.2022

COM(2022) 108 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

REPowerEU: Съвместни европейски действия за по-сигурна и устойчива енергия на достъпни цени












ВЪВЕДЕНИЕ

След нашествието на Русия в Украйна аргументите за бърз преход към чиста енергия са по-силни и ясни от всякога. ЕС разчита на внос за 90% от потреблението си на природен газ, като Русия осигурява над 40 % от общото потребление на ЕС на газ. На Русия също се падат 27 % от вноса на петрол и 46 % от вноса на въглища.

Дял от вноса на природен газ в ЕС, 2021 г.

Източник: Европейска комисия

ЕС трябва да бъде готов за всеки сценарий. Той може да постигне независимост от руския газ доста преди края на десетилетието. Колкото по-скоро и по-решително диверсифицираме доставките си, ускорим внедряването на екологосъобразни енергийни технологии и намалим търсенето на енергия, толкова по-рано можем да заменим руския газ. В настоящото съобщение се определят нови действия за увеличаване на производството на екологично чиста енергия, диверсифициране на доставките и намаляване на търсенето, като се поставя акцент главно върху газа, който оказва значително влияние върху пазара на електроенергия и по отношение на който световният пазар е по-малко ликвиден. Акцентът може да бъде разширен и върху постепенното премахване на зависимостта от руския петрол и въглища, за които ЕС разполага с по-широк спектър от потенциални доставчици.

Ускоряването на екологичния преход ще доведе до намаляване на емисиите и на зависимостта от вносни изкопаеми горива и до защита от скокове в цените. Покачването на цените на изкопаемите горива засегна сериозно преди всичко енергийно бедните или уязвимите битови потребители, които изразходват голям дял от общите си доходи за покриване на сметките си за енергия 1 , с което се изострят различията и неравенствата в ЕС. Предприятията, по-специално енергоемките отрасли, както и хранително-вкусовата промишленост са изправени пред по-високи производствени разходи.

Предоставянето на предприятията и на домакинствата на сигурна и чиста енергия на достъпни цени изисква решителни действия, като се започне незабавно със смекчаване на цените и запасяване с газ за следващата зима.

I.Справяне с извънредната ситуация

Много високите цени на енергията вредят на икономиката. По изчисления на Европейската централна банка преди нашествието енергийните ценови шокове ще доведат до намаляване на растежа на БВП с около 0,5 процентни пункта през 2022 г. Продължаващите високи цени на енергията вероятно ще доведат до увеличение на бедността и ще засегнат конкурентоспособността на предприятията. По-конкретно енергоемките отрасли са изправени пред по-високи производствени разходи 2 . Високите цени на енергията означават и по-високи цени за други основни стоки, а именно храната. Комбинацията от по-високи цени на енергията, транспорта и храните ще засили натиска върху домакинствата с ниски доходи с повишени рискове за изпадане в бедност.

Наборът от мерки на Комисията 3  от октомври 2021 г. спомогна за смекчаване на въздействието на високите цени. Мерките следва да продължат да се прилагат толкова дълго, колкото е необходимо.

За да се справи с настоящата извънредна ситуация, Комисията ще разгледа всички възможни варианти за спешни мерки за ограничаване на верижния ефект на цените на природния газ върху цените на електроенергията, като например временни ограничения на цените. През следващите седмици тя спешно ще се консултира с всички засегнати участници и ще предложи варианти.

Комисията ще направи също така оценка на вариантите за оптимизиране на структурата на пазара на електроенергия, за да се извлекат ползите от произведена с по-ниски разходи енергия. Тя ще вземе предвид окончателния доклад на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) и друга информация относно функционирането на пазара на електроенергия върху ползите и недостатъците на алтернативните механизми за ценообразуване на електроенергията. Тя ще предприеме целесъобразни последващи действия, за да запази приемливи цени на електроенергията, без да се нарушават доставките и допълнителните инвестиции в екологичния преход.

1.1.Смекчаване на цените на дребно и подкрепа за силно изложените на риск предприятия

Комисията потвърждава, че са възможни регулирането на цените и механизмите за трансфер, за да се съдейства за защитата на потребителите и на нашата икономика. Правната рамка на пазара на електроенергия, и по-специално член 5 от Директивата за електроенергията 4 , позволява на държавите членки, при настоящите извънредни обстоятелства, да определят цените на дребно за домакинствата и микропредприятията. 

В приложение 1 към настоящото съобщение Комисията предоставя подробни насоки, за да помогне на държавите членки да разработят схеми за регулирани цени. Това би могло да бъде придружено от стимули за енергийна ефективност и икономии с цел намаляване на сметките за енергия.

Правилата на ЕС за държавната помощ предлагат на държавите членки варианти за предоставяне на краткосрочно облекчение на предприятията и на земеделските стопани, засегнати от високите цени на енергията, и спомагат за намаляване на излагането им на нестабилността на цените на енергията в средносрочен и дългосрочен план. Например, въз основа на насоките за оздравяване и преструктуриране 5 държавите членки могат да предложат временно облекчение за предприятията, които се нуждаят от ликвидност поради текущите високи цени на енергията, независимо от техния размер. Комисията ще разгледа приоритетно тези случаи, като обърне особено внимание на газовите комунални услуги и посредниците, изправени пред увеличени разходи за доставка заради неспазване на договорите.

Насоките за държавна помощ за схемата на ЕС за търговия с емисии 6 дават възможност на държавите членки по-специално да помагат на сектори, които поради непреките разходи за емисии са изложени на най-голям риск от изместване на въглеродни емисии. В селскостопанския сектор правилата за държавна помощ 7  позволяват инвестиционна помощ в областта на устойчивата енергия. При текущия преглед на тези правила с предложението на Комисията 8 , внесено за обществена консултация, се увеличават възможностите за подпомагане на земеделските стопани.

Комисията е готова да използва пълната гъвкавост на своя инструментариум за държавните помощи с цел да даде възможност на държавите членки да подкрепят предприятията и секторите, които са сериозно засегнати от настоящите геополитически събития. За да се даде възможност на държавите членки да преодолеят затрудненията в икономиката, предизвикани от военната агресия на Русия срещу Украйна, Комисията скоро ще се консултира с тях във връзка с нуждите и обхвата на нова самостоятелна временна рамка за помощта при криза 9 . Такава рамка би могла например да позволи подкрепа за всички предприятия, които са засегнати пряко или косвено от кризата, както и помощ за предприятия 10 , по-специално енергоемки потребители, за да се компенсира част от увеличението на разходите им за енергия поради ценовия шок след руското нашествие. Комисията също така се консултира с държавите членки относно целеви изменения на насоките за държавна помощ в рамките на СТЕ, по-специално разширяване на списъка на допустимите сектори, като същевременно те са обект на подсилени стимули за повишаване на енергийната ефективност и/или на декарбонизация на производството им и ограничаване на нарушенията на конкуренцията между държавите членки,

За да финансират такива спешни мерки, държавите членки могат да обмислят временни данъчни мерки по отношение на неочакваните печалби. Съгласно Международната агенция по енергетика подобни данъчни мерки за високи печалби биха могли да осигурят до 200 милиарда евро през 2022 г., с което да се компенсират по-високите сметки за енергия 11 . Такива мерки следва да нямат обратно действие, но следва да бъдат технологично неутрални и да позволяват на производителите на електроенергия да покриват разходите си и да защитават ценовите сигнали на пазарите и на въглеродните емисии в дългосрочен план. В приложение 2 се определят условията, на които трябва да отговарят тези инструменти. Държавите членки могат също така да използват по-високи от очакваните приходи по СТЕ. Между 1 януари 2021 г. и 28 февруари 2022 г. приходите от търгове за квоти по схемата на ЕС за търговия с емисии възлизат на около 30 милиарда евро 12 .

В съобщението си относно фискалните насоки за 2023 г. Комисията припомни, че т. нар. „обща клауза за дерогация“ от Пакта за стабилност и растеж (ПСР) продължава да се прилага през 2022 г., което позволява на държавите членки да предприемат извънредни мерки при настоящите извънредни обстоятелства.

1.2.Подготовка за следващата зима чрез осигуряване на достатъчно ниво на запасите на природен газ

Доставките на газ са достатъчни до края на тази зима дори в случай на пълно прекъсване на доставките от Русия.

За да бъдем добре подготвени за следващата зима, запълването на газохранилищата в целия ЕС следва да започне сега. През отоплителния сезон наличието на запаси намалява необходимостта от внос на допълнителен обем. То спомага за поемане на сътресения в доставките. Благодарение на запасите на газ са гарантирани 25—30 % от потреблението на газ през зимата. Нивата на запасите на природен газ се оказаха особено ниски в обекти, притежавани от субекти от трети държави (т.е. „Газпром“). Успоредно с това операторите на преносни системи следва също така да координират мерките за актуализиране на наличния в мрежата капацитет в случай на намалени или нулеви потоци и на натиск от изток.

До април Комисията ще направи законодателно предложение, за да се гарантира подходящо годишно ниво на запаси 13 . Това предложение ще изисква съществуващите инфраструктури на територията на ЕС да бъдат запълнени до поне 90 % от техния капацитет до 1 октомври всяка година. За да запасяването с газ по-привлекателно за участниците на пазара, Комисията ще предложи увеличаване на равнището на отстъпка до 100 % като стимул за повторно запълване на газохранилищата.

Наличието на политика на ЕС за запасите на природен газ ще гарантира справедливост и ще даде възможност за интелигентно използване на съществуващата инфраструктура, като се ограничи необходимостта от нова инфраструктура, тъй като не всички държави членки разполагат с газохранилища на територията си. Със законодателното предложение ще бъде определен механизъм за гарантиране на справедливо разпределение на разходите във връзка със сигурността на доставките. Ползите от наличието на гарантирано ниво на запълване по отношение на застрахователната стойност спрямо рисковете, свързани със сигурността на доставките, и спрямо възпиращото въздействие на зимата върху цените, не се ограничават до държавата, в която се намират газохранилищата. Междусистемните връзки са от съществено значение за гарантирането на непрекъснатия енергиен поток в целия ЕС. Ако е необходима нова инфраструктура, тя следва да бъде съвместима с водорода.

В контекста на настоящата геополитическа обстановка Комисията предвижда, че с това законодателно предложение запасите на природен газ ще бъдат определени като критична инфраструктура и ще бъдат въведени разпоредби за справяне с рисковете, свързани със собствеността на газовата инфраструктура. Държавите членки ще трябва да изискват от регулаторния орган или от друг компетентен орган, определен от държавата членка, да удостовери, че собствеността от страна на лице или на лица от трета държава, не излага на риск сигурността на доставките. Такава оценка ще трябва да бъде направена за всички съществуващи и бъдещи оператори на газохранилища. В краткосрочен план и докато приключи законодателният процес, държавите членки следва да действат все едно законодателството вече е в сила, и да предприемат мерки за гарантиране на запълване на газохранилищата навреме за следващата зима. Освен това съгласно предвиденото в действащия Регламент за сигурността на доставките на газ 14 , те трябва да сключат договорености за солидарност. Предвид настоящия контекст това следва да се направи незабавно.

За да се стимулира запълването, държавите членки могат да предоставят помощ на доставчиците съгласно член 107, параграф 3, буква в) от ДФЕС, например под формата на гаранции („двупосочен договор за разлика“).

От своя страна Комисията може да координира операциите по запълването на газохранилищата, например чрез съвместно възлагане на обществени поръчки, обединяване на поръчки и съпоставяне на доставките. Създаването на съвместна европейска платформа за договаряне на доставките на газ въз основа на двустранни преговори с големи производители на газ би спомогнало за диверсификацията и интелигентното управление на риска, като по този начин ще се гарантира сигурността на доставките при благоприятни условия за всички купувачи в целия ЕС.

Комисията също така продължава разследването си на пазара на природен газ в отговор на опасенията, свързани с потенциални нарушения на конкуренцията от страна на дружества, осъществяващи дейност на европейските пазари на газ, по-специално руския доставчик на газ „Газпром“. Дружеството показва необичайно бизнес поведение, като средното ниво на запълване на газохранилищата в ЕС, експлоатирани от „Газпром“, е около 16 %, докато нивото на запълване на газохранилищата, които не са експлоатирани от „Газпром“, е 44 %. Понастоящем Комисията разследва приоритетно всички твърдения за потенциално антиконкурентно търговско поведение от страна на „Газпром“ и събира допълнителна информация от участници на пазара.

Комисията продължава да работи със съседите и партньорите в Западните Балкани и в Енергийната общност, зависими като ЕС от изкопаеми горива и изложени на скокове в цените, които същевременно са поели ангажимент за постигането на същите дългосрочни цели в областта на климата. За Украйна, Молдова и Грузия ЕС е готов да подкрепи осигуряването на надеждна и устойчива енергия при необходимост. Продължаващите усилия за осигуряване на спешно синхронизиране на електроенергийните мрежи на Украйна и Молдова с континенталната европейска мрежа са ясен показател за този ангажимент.

II.REPower EU: премахване на зависимостта ни от руските изкопаеми горива

Постепенното премахване на зависимостта ни от изкопаеми от Русия може да бъде постигнато доста преди 2030 г. За това Комисията предлага план REPowerEU, с който ще бъде повишена устойчивостта на европейската енергийна система, въз основа на два стълба:

·диверсифициране на доставките на газ чрез увеличаване на вноса на ВПГ и вноса по тръбопроводи от неруски доставчици, както и по-високи нива на биометан и водород.

·намаляване на зависимостта ни от изкопаеми горива на ниво жилища, сгради и промишленост, както и на ниво електроенергийна система, чрез насърчаване на ползите от енергийната ефективност, увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници и преодоляване на инфраструктурните недостатъци.

Пълното прилагане на нашите предложения по пакета „Подготвени за цел 55“ би довело до по-ниско потребление на газ с 30 %, което се равнява на 100 млрд. куб. метра (bcm) до 2030 г. Заедно с допълнителната диверсификация на природния газ и с по-големите обеми възобновяеми газове, предварително постигнатите икономии на енергия и електрификацията имат потенциала заедно да осигурят обем, който да се равнява поне на 155 млрд. куб. метра от вноса на руски газ.

Първият принцип на енергийната ефективност е по-уместен от всякога и следва да се прилага във всички сектори и политики заедно с мерки за реакция на потреблението, допълващи мерките по отношение на предлагането.

Предвид обстоятелствата съзаконодателите биха могли също така да обмислят стимулиране на предложенията по пакета „Подготвени за цел 55“ с по-високи или по-ранни цели за енергията от възобновяеми източници и за енергийната ефективност.

REPOWER EU НАПРАВЛЕНИЕ

НАСОЧЕНОСТ

АМБИЦИЯ ЗА ПАКЕТА „ПОДГОТВЕНИ ЗА ЦЕЛ 55“ до 2030 г.

МЯРКА ПО REPOWEREU

ЗАМЕНЕНО ДО КРАЯ НА 2022 г.

прогноза (еквивалент на млрд. куб. метра

)

В ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ ПАКЕТА „ПОДГОТВЕНИ ЗА ЦЕЛ 55“ ДО 2030 г. — прогноза (еквивалент на млрд. куб. метра

)

ДИВЕРСИФИКАЦИЯ НА ПРИРОДНИЯ ГАЗ

НЕРУСКИ ПРИРОДЕН ГАЗ

-

диверсификация на ВПГ

50*

50

-

Диверсификация на вноса по тръбопроводи

10

10

ПО-ГОЛЯМО КОЛИЧЕСТВО ГАЗ ОТ ВЪЗОБНОВЯЕМИ ИЗТОЧНИЦИ

17 млрд. куб. метра от производство на биометан, икономии (и по-долу) от 17 млрд. куб. метра

Увеличаване на производството на биометан до 35 млрд. куб. метра до 2030 г.

3,5

18

5,6 милиона тона водород от възобновяеми източници, икономии   между 9 и 18,5 млрд. куб. метра

Увеличаване на производството и вноса на водород до 20 милиона тона до 2030 г.

-

25-50

ЕЛЕКТРИФИКАЦИЯ НА ЕВРОПА

ДОМОВЕ

Мерки за енергийна ефективност, икономии на 38 млрд. куб. метра

Икономии на енергия в целия ЕС, напр. чрез намаляване на термостата за отопление на сградите с 1 °C, икономии на 10 млрд. куб. метра

14

10

Отчетени спрямо общите данни за ВЕИ по-долу

Изтеглено напред във времето внедряване на покривните слънчеви батерии - до 15 TWh в рамките на една година

2,5

изтеглено напред във времето

30 милиона новоинсталирани термопомпи през 2030 г., икономии от 35 млрд. куб. метра през 2030 г.

Изтеглено напред във времето внедряване на термопомпи чрез удвояване на въвеждането, водещо до кумулативни 10 милиона единици през следващите 5 години

1,5

изтеглено напред във времето

ЕНЕРГИЕН СЕКТОР

Разполагане на 480 GW мощности за вятърна електроенергия и

420 GW мощности за слънчева електроенергия, икономии на 170 млрд. куб. метра (и производство на 5,6 милиона тона чист водород)

Изтеглено напред във времето внедряване на вятърна и слънчева енергия, увеличаване на средната скорост на разполагане с 20 %, икономии от 3 млрд. куб. метра природен газ, и допълнителни мощности от 80GW до 2030 г. за нуждите на увеличеното производство на водород от възобновяеми източници.

20

Икономии на газ за по-голяма амбиция в рамките на чистия водород, останалата част

изтеглено напред във времето

ТРАНСФОРМИРАНЕ НА ПРОМИШЛЕНОСТТА

ЕНЕРГОЕМКИ ОТРАСЛИ

Изтеглена напред във времето електрификация и навлизане на водород от възобновяеми източници

Изтеглено напред във времето мобилизиране на Фонда за иновации и разширяване на договорите за въглеродни емисии за разлика

Икономии на газ, отчетени в рамките на целите за водорода от възобновяеми източници и за възобновяемите енергийни източници

*всички цифри са приблизителни оценки

Комисията е готова да предложи план REPowerEU, основан на установени чрез диалог с държавите членки най-подходящи проекти и реформи на национално, регионално и европейско равнище. Това ще се основава на националните планове в областта на климата и техните актуализации, съществуващите планове за възстановяване и устойчивост, политиката на сближаване и всички други имащи отношение планове и нужди от устойчивост спрямо климата. Следва да се даде предимство на проекти, допълващи вътрешния пазар на енергия, и на проекти със силно трансгранично измерение, например критичната връзка между Португалия, Испания и Франция, и тази между България и Гърция. Такива проекти ще подобрят взаимната свързаност на европейските газо- и електропреносни мрежи и друга инфраструктура и ще синхронизират напълно нашите енергийни мрежи, като например между балтийските държави и континенталната европейска мрежа. Плановете на държавите членки следва да бъдат основани на регионален анализ. Комисията ще предостави подкрепа, както бе направено за ПВУ, и техническа помощ чрез Инструмента за техническа подкрепа. Нуждите от финансиране ще бъдат оценени въз основа на всеобхватна оценка на нуждите на държавите членки, както и на нуждите от трансгранични инвестиции. За удовлетворяването на тези нужди следва да бъдат мобилизирани всички налични ресурси и инструменти на национално и европейско равнище с публично финансиране, изготвено така че да привлича частни инвестиции.

2.1. Разнообразяване на доставките на газ

2.1.1. Внос на ВПГ и внос по тръбопроводи

Безпрецедентното снабдяване на ЕС с ВПГ през януари 2022 г. гарантира сигурността на доставките на газ през тази зима. ЕС може да внася 50 млрд. куб. метра повече ВПГ (напр. от Катар, САЩ, Египет, Западна Африка) на годишна основа. С диверсификацията на източниците на газ по тръбопроводи (напр. Азербайджан, Алжир, Нигерия) може да се постигне допълнителни икономии от 10 млрд. куб. метра годишно на вносен руски газ.

Комисията ще оцени приоритетно дали са необходими мерки и инвестиции в адаптирана към водорода газова инфраструктура и междусистемни връзки с цел преодоляване на пречките за пълно използване на капацитета на ЕС за втечнен природен газ.

Като диверсифицира предлагането ЕС укрепва международните си партньорства. Комисията ще продължи да обсъжда в рамките на Г-7 и с основните световни купувачи на газ (Япония, Южна Корея, Китай, Индия) средносрочното развитие на пазара.

2.1.2. Увеличаване на производството на биометан в ЕС

Удвояването на целта за биометан по пакета „Подготвени за цел 55“ би довело до производството на 35 милиарда кубични метра годишно до 2030 г. За тази цел стратегическите планове за ОСП на държавите членки следва да насочват финансиране към биометан, произведен от устойчиви източници на биомаса, включително по-специално селскостопански отпадъци и остатъци. 

2.1.3. Ускорител на водорода

Допълнителни 15 милиона тона водород от възобновяеми източници в допълнение към 5,6 млн. тона, предвидени в рамките на пакета „Подготвени за цел 55“, могат да заменят 25—50 млрд. куб. метра вносен руски газ годишно до 2030 г. Това ще включва допълнителни 10 млн. тона вносен водород от различни източници и допълнителни 5 млн. тона водород, произведен в Европа, което ще надхвърли целите на стратегията на ЕС за водорода и ще увеличи максимално вътрешното производство на водород 15 . Други форми на чист водород, по-специално на основата на ядрена енергия, също играят роля за заместването на природния газ.

Комисията ще доразвие регулаторната рамка за насърчаване на европейския пазар на водород и ще подкрепи разработването на интегрирана инфраструктура за газ и водород, съоръжения за съхранение на водород и пристанищна инфраструктура. Новата трансгранична инфраструктура следва да бъде съвместима с водорода. Комисията ще оценява уведомления за държавна помощ за проекти за водород като приоритет. Тя се ангажира да приключи оценката на първите важни проекти от общоевропейски интерес в областта на водорода в срок от 6 седмици от подаването на пълно уведомление от участващите държави членки. Общата цел следва да бъде да се даде възможност оценката да приключи преди лятото.

Освен това Комисията ще подкрепя пилотни проекти за производство и транспорт на водород от възобновяеми източници в съседните на ЕС държави, като се започне със Средиземноморското партньорство за чист водород. Тя също така ще работи с партньорите за сключване на партньорства за чист водород и с промишлеността за създаване на глобален европейски механизъм за водород, чрез който да се подобри достъпа на държавите членки до чист водород на достъпни цени. 

2.2. По-бързо намаляване на зависимостта ни от изкопаеми горива

2.2.1. Въвеждане на слънчева и вятърна енергия и термопомпи

В пакета „Подготвени за цел 55“ се предвижда удвояване на фотоволтаичните и вятърните мощности на ЕС до 2025 г. и утрояването им до 2030 г. с цел спестяване на 170 млрд. куб. метра от потреблението на газ годишно до 2030 г.

Чрез ускоряване на въвеждането на покривни соларни фотоволтаични системи със до 15 TWh тази година ЕС би могъл да спести още 2,5 млрд. куб. метра газ. През юни Комисията ще представи съобщение относно слънчевата енергия с цел да съдейства за отключването на потенциала на слънчевата енергия като основен възобновяем енергиен източник в ЕС. Въз основа на анализ на актуалното състояние на слънчевата енергия в ЕС в стратегията за слънчевата енергия ще бъде предложена европейска инициатива за соларни покриви, с която ще бъдат установени пречки, ще бъдат предложени мерки за ускоряване на внедряването и ще се гарантира, че обществеността може да извлече максимална полза от генерираната чрез слънчеви панели на покрива енергия.

Комисията ще помогне за по-нататъшно развитие на веригата за създаване на стойност в областта на слънчевата и вятърната енергия и на термопомпите, като също така ще повиши конкурентоспособността на ЕС и ще потърси решения за стратегическите зависимости. Ако е необходимо да се привлекат достатъчно частни инвестиции, мерките ще включват насочване на финансиране от ЕС към технологии от следващо поколение, мобилизиране на InvestEU или подкрепа от държавите членки. Особено внимание ще бъде отделено на ускоряването на инвестициите в преквалификация и повишаване на квалификацията на работната сила, които са от съществено значение за подпомагане на трансформацията.

Комисията, държавите членки и промишлеността следва да продължат да наблюдават отблизо доставките на критични и други суровини, да насърчават стратегическите партньорства за осигуряване на доставките и да обмислят други действия, като например стратегическо запасяване, ако е необходимо.

Чрез удвояване на планирания годишен темп на разполагане на термопомпи през първата половина от този период ЕС ще достигне 10 милиона термопомпи, инсталирани през следващите пет години. Това ще доведе до икономии от 12 млрд. куб. метра за всеки 10 милиона термопомпи, инсталирани от домакинствата. Ускореното внедряване на термопомпи на пазара ще изисква бързо разрастване на цялата верига на доставки и ще бъде придружено от мерки за насърчаване на санирането на сгради и модернизирането на районните отоплителни системи.

Освен санирането на домове, доставките на енергия от вятърни, слънчеви и други източници с ниски емисии също ще помогнат за намаляване на зависимостта ни от природния газ.

2.2.2. Декарбонизация на промишлеността

Планът Repower EU може да ускори внедряването на иновативни решения, основани на водород, и на конкурентоспособна от гледна точка на разходите електроенергия от възобновяеми източници в промишлеността. Комисията ще предложи изпълнението на Фонда за иновации, за да се подкрепи преминаването към електрификация и водород, включително чрез схема за целия ЕС за договори за разлика за въглеродните емисии, и за да се подобрят производствените възможности на ЕС за иновативно оборудване с нулеви и ниски въглеродни емисии, като например електролизьори, слънчева/вятърна енергия от следващо поколение и други технологии.

2.2.3. Създаване на условия за по-бързо издаване на разрешения

Предпоставка за ускоряване на осъществяването на проектите за енергия от възобновяеми източници е опростяването и съкращаването на издаването на разрешения. Наличието на сложни административни процедури бе определено като една от основните пречки пред инвестициите във възобновяеми енергийни източници и свързана с тях инфраструктура. Те следва да бъдат преодолени чрез пълно и бързо транспониране на действащата понастоящем Директива за енергията от възобновяеми източници 16 , прилагане на съответните реформи и мерки в плановете за възстановяване и устойчивост на държавите членки, както и на разпоредбите, свързани с издаването на разрешителни за инфраструктура, в преразгледаната рамка за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E) 17 .

Комисията призовава държавите членки да гарантират, че планирането, изграждането и експлоатацията на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници, тяхното свързване към мрежата и самата мрежа се считат за дейности от първостепенен обществен интерес и в интерес на обществената безопасност и отговарят на условията за най-благоприятната налична процедура в техните процедури за планиране и издаване на разрешения. 

Държавите членки следва бързо да картографират, оценяват и осигуряват подходящи площи по суша и море за проекти за енергия от възобновяеми източници, които са съизмерими с техните национални планове в областта на енергетиката и климата, приноса за постигане на преразгледаната цел за възобновяема енергия за 2030 г., както и други фактори, като например наличието на ресурси, мрежовата инфраструктура и целите на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие. В предстоящото законодателно предложение за възстановяване на природата Комисията ще предложи при изготвянето на националните си планове за постигане на целите за възстановяване държавите членки да вземат предвид ограничени и ясно определени зони като особено подходящи (предпочитани зони), като същевременно максимално се избягват екологично ценните зони. Държавите членки могат да използват прегледа на своите планове съгласно Директивата за морското пространствено планиране за по-нататъшно разгръщане на проекти за енергия от възобновяеми източници.

През май Комисията ще публикува препоръка относно бързото издаване на разрешения за проекти за енергия от възобновяеми източници и ще работи в подкрепа на използването на всички възможности за гъвкавост, които вече са предоставени от законодателството на ЕС, и за премахването на оставащите пречки, независимо от техния произход.

Комисията също така ще предостави насоки относно това кога и как са необходими регулаторни лаборатории за изпитване на новаторски технологии, продукти или услуги, чиято цел е съчетаването на внедряването на възобновяемата енергия с опазването на околната среда. Насоките ще се съсредоточат върху определянето на границите на регулаторните лаборатории като например определянето на времевата рамка, територията и непрекъснатия регулаторен надзор с цел свеждане до минимум на рисковете.

Комисията и групата на ЕИБ ще вземат окончателно решение през 2022 г. относно най-подходящите механизми за финансиране за насърчаване на разработването на споразумения за изкупуване на електроенергия (PPA) в Европа, което вече е възможно в рамките на InvestEU. Това ще включва улесняване на по-добрия достъп до PPA за нови купувачи, като например МСП.

Заключение

Развитието на енергийните пазари през последните месеци, и особено драматичната промяна в положението със сигурността през последните седмици, изисква драстично ускоряване на прехода към чиста енергия и съответно увеличаване на енергийната независимост на Европа.

Необходими са незабавни действия за смекчаване на въздействието на високите цени върху домакинствата, земеделските стопани, предприятията и промишлеността.

Прекъсването на зависимостта от руски изкопаеми горива ще ускори промяната на енергийния микс в държавите членки, което вероятно ще се отрази на функционирането на пазара на електроенергия.

Европейска политика за съхранение на газ ще подобри подготвеността за следващия зимен сезон и след това. Съвместните и координирани действия са най-добрият отговор на предизвикателствата, пред които сме изправени.

Комисията е готова да разработи план REPowerEU в сътрудничество с държавите членки до лятото в подкрепа на диверсифицирането на енергийните запаси, ускоряване на прехода към енергия от възобновяеми източници и подобряване на енергийната ефективност. Това ще ускори постепенното премахване на руския внос на газ и зависимостта от изкопаеми горива и ще осигури най-добрата застраховка срещу ценови шокове в средносрочен план чрез ускоряване на екологичния преход на ЕС, със специален акцент върху трансграничните и регионалните нужди. Необходимостта от по-голяма сигурност на доставките дава нов тласък на целите на Европейския зелен пакт.

(1)      Вж.  доклада  от работната среща относно енергийната бедност, организирана на 9 ноември 2016 г. за парламентарната комисия по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE), „Gender perspective on access to energy in the EU“ (Аспектите, свързани с пола, на достъпа до енергия в ЕС) , Полът и енергетиката Европейски институт за равенство между половете (europa.eu) и GFE-Gender-Issues-Note-Session-6.2.pdf (oecd.org)
(2)      Над половината от топилните предприятия за алуминий и цинк в ЕС понастоящем работят с намален капацитет или са временно затворени. ЕС временно загуби 650 000 тона капацитет за производство на първичен алуминий, което представлява около 30 % от общия капацитет. 
(3)      COM(2021) 660 final от 13 октомври 2021 г.: Справяне с нарастващите цени на енергията: набор от мерки за действие и подкрепа .
(4)      Директива (ЕС) 2019/944 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и за изменение на Директива 2012/27/ЕС (ОВ L 158, 14.6.2019 г., стр. 125—199).
(5)      Съобщение на Комисията „Насоки за държавна помощ за оздравяване и преструктуриране на нефинансови предприятия в затруднено положение“ (ОВ C 249, 31.7.2014 г., стр. 1). Подкрепата може да бъде предоставена под формата на помощ за осигуряване на ликвидност (заеми или гаранции) за максимален срок от шест месеца за големи предприятия в затруднено положение или до 18 месеца за МСП. Предприятията, които не са в затруднено положение, също могат да се възползват, ако са изправени пред „остри нужди от ликвидност, дължащи се на изключителни и непредвидени обстоятелства“.
(6)      Насоки относно определени мерки за държавна помощ в контекста на схемата за търговия с квоти за емисии на парников газ след 2021 г., OВ C 317, 25.9.2020 г., стр. 5.
(7)      Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията от 25 юни 2014 г. относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз. ОВ L 193, 1.7.2014 г., стр. 1—75. Насоки за държавната помощ в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за периода 2014—2020 г. OB C 204, 1.7.2014 г., стр. 1—97.
(8)       Обществена консултация относно преразгледаните правила за държавната помощ за секторите на селското и горското стопанство и в селските райони .
(9)      Съгласно член 107, параграф 3, буква б) от ДФЕС
(10)      С изключение на предприятията, свързани или контролирани от физически лица, включени в списъка на санкциите, приети от ЕС и/или бенефициери, контролирани от руски или беларуски юридически лица.
(11)      План от 10 точки за намаляване на зависимостта на Европейския съюз от руския природен газ, 3 март 2022 г., Международна агенция по енергетика
(12)      Въпреки че средствата по схемата за търговия с емисии следва да се използват основно за подпомагане на по-нататъшното намаляване на емисиите чрез инвестиции в мерки за енергийна ефективност, в енергийния преход и в иновации, насочени към чисти технологии, съгласно член 10, параграф 3 от Директивата за схемата за търговия с емисии (Директива 2009/29/EО), държавите членки могат да използват приходите от схемата за предоставяне на финансова подкрепа с цел преодоляване на социалните последици за домакинствата с ниски и средни доходи.
(13)      В 13 държави членки - Белгия, България, Дания, Испания, Финландия, Франция, Унгария, Италия, Литва, Латвия, Полша, Португалия, Швеция, са въведени задължения за резерви. Други, например Германия обявиха, че планират да въведат такива. 
(14)      Регламент (ЕС) 2017/1938 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2017 г. относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ и за отмяна на Регламент (ЕС) № 994/2010 (ОВ L 280, 28.10.2017 г., стр. 1—56).
(15)      COM(2020) 301 final: Стратегия за използването на водорода за неутрална по отношение на климата Европа .
(16)      Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (преработен текст). 
(17)      Регламент (ЕС) № 347/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно указания за трансевропейската енергийна инфраструктура и за отмяна на Решение № 1364/2006/ЕО, както и за изменение на регламенти (ЕО) № 713/2009, (ЕО) № 714/2009 и (ЕО) № 715/2009.

Страсбург, 8.3.2022

COM(2022) 108 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

REPowerEU: Съвместни европейски действия за по-сигурна и устойчива енергия на достъпни цени


ПРИЛОЖЕНИЕ 1

Насоки за прилагането на член 5 от Директивата за електроенергията 
по време на настоящата ситуация  

1.Въведение 

Целта на Директивата за електроенергията е да се използват предимствата на интегрирания пазар за гарантиране на достъпни и прозрачни цени и разходи за енергия за потребителите, висока степен на сигурност на енергийните доставки, както и справедлив преход към устойчива нисковъглеродна енергийна система. По-специално член 5 има за цел да се гарантира ефективна конкуренция в полза на потребителите, като същевременно се защитават енергийно бедните и уязвимите битови потребители. В този член се съдържа рамката за извънредно, ограничено във времето въвеждане на регулирани цени, което може да бъде разрешено при специфични обстоятелства, като например периоди на значително по-високи цени на енергията. За да се запазят стимулите за енергийна и пазарна ефективност, регулаторните мерки следва да останат временни и да включват ясно определена пътна карта за тяхното постепенно премахване.

Настоящата ситуация на енергийните пазари е такава, че може да е необходима намеса в определянето на цените на дребно, за да могат държавите членки да постигнат целите на своята политика и да гарантират достъпни и прозрачни цени и разходи за енергия за потребителите.

Настоящите насоки имат за цел да подпомогнат държавите членки при разработването на такива мерки, като гарантират, че те са от полза за потребителите по време на настоящата криза и засилват конкуренцията в полза на потребителите в дългосрочен план. В насоките се посочват причините, поради които високите и нестабилни цени на едро на природния газ и електроенергията могат понастоящем да ограничат конкуренцията и да навредят на потребителите. Те биха могли да послужат като основа за държавите членки при определянето на условията, при които те желаят да използват гъвкавостта по член 5 по отношение на интервенциите в цените на дребно. 

В член 5 се предвижда, че продажната цена може да се определя свободно от доставчиците вместо от правителства или регулаторни органи. Това е така, защото на един добре функциониращ пазар, основан на взаимодействието между търсенето и предлагането, това:  

·овластява потребителите, 

·изпраща инвестиционни сигнали в подкрепа на средносрочната сигурност на доставките и прехода към декарбонизирана система, 

·подкрепя преминаването към гъвкава електроенергийна система, по-специално с участие от страна на търсенето,  

·насърчава енергийната ефективност и икономиите на енергия, тъй като цената на енергията е важен сигнал за нейната реална стойност и 

·предоставя по-голям избор на потребителите, тъй като доставчиците се конкурират, за да правят по-добри оферти въз основа на цената и услугата.  

В член 5 обаче се признава също, че при определени обстоятелства може да се наложи дерогация от този общ принцип. Държавите членки могат да се намесват в определянето на цените на дребно от доставчиците (регулирани цени) в съответствие с:   

·член 5, параграф 3, който позволява на държавите членки да регулират цените на дребно за доставка на енергийно бедни или уязвими битови клиенти, при спазване на специфичните условия, посочени в член 5, параграф 4, за да се гарантира, че те могат да си позволят да задоволяват основните си енергийни потребности;  

·член 5, параграф 6, който позволява действия за определяне на цените на дребно за домакинствата и микропредприятията за определен период от време, за да се улесни преходът към ефективна конкуренция между доставчиците.  Тази дерогация подлежи на по-специфичните условия, посочени в член 5, параграф 7, които са различни от тези, приложими за регулираните цени на дребно за енергийно бедните и уязвимите потребители. Съображение 23 от Директивата за електроенергията, в което се посочва целта на член 5, показва, че това може да се използва за справяне с въздействието на ситуации на особено високи цени. 

2.Причини за намеса в определянето на цените в отговор на настоящата ситуация на енергийния пазар 

Въпреки че точното въздействие ще бъде различно в отделните държави членки, съществуват няколко начина, по които настоящата ситуация на енергийния пазар с високи и нестабилни цени на едро на природния газ и електроенергията може да ограничи конкуренцията и да навреди на потребителите, включително чрез:  

·затвърждаване на позицията на доминиращите оператори на пазара, 

·придържане към енергийни източници с високи въглеродни емисии,  

·възпрепятстване на достъпа на доставчиците до хеджиращи продукти или по-дългосрочни пазари, които им позволяват да правят оферти на потребителите, 

·причиняване на значителни вреди на потребителите по начин, който има вероятност да навреди на развитието на пазара в дългосрочен план, като по този начин се подкопават конкуренцията и енергийният преход, 

·прехвърляне на нестабилността и увеличението на цените на едро директно на пазарите на дребно — това би означавало, че пазарът на дребно не успява да защити потребителите от нестабилните цени, доколкото тези потребители не са в състояние да приспособят търсенето си, 

·намаляване на броя на доставчиците на пазара под необходимото за гарантиране на ефективна конкуренция на пазара на дребно в резултат на настоящата ситуация на пазара (на едро), както и 

·претоварване на доставчиците от последна инстанция.  

 

3.Регулирани цени на дребно през текущия период на високи и нестабилни цени на енергията 

На първо място, ако дадена държава членка вече е предприела мерки в съответствие с член 5, параграф 3 или член 5, параграф 6, тя може да запази мерките през текущия период. Държавите могат също така да вземат предвид въздействието на настоящите високи и нестабилни цени на едро на енергията върху всички пътни карти, които са подготвили за постепенното спиране на тези интервенции на пазара на дребно.

В съответствие със съображение 23 ограничената във времето намеса в цените на дребно по време на настоящия извънреден период на нестабилност е разрешена дори ако дадена държава членка вече е преминала към ситуация на пълна конкуренция за всички или за даден клас клиенти, за да се постигнат следните цели: 

·осигуряване на защита на уязвимите и битовите клиенти през периоди на изключително високи цени, 

·гарантиране на непрекъснат преход към пълна конкуренция, 

·предотвратяване на сериозни нарушения на вече постигнатото ниво на конкуренция (поради изложените по-горе причини).  

4.Гарантиране на спазването от страна на мерките на целите на енергийната политика на ЕС и Директивата за електроенергията 

Когато дадена държава членка регулира цените на дребно поради високите и нестабилни цени в момента, важно е това да не подкопава по-общите цели на енергийната политика на ЕС и Директивата за електроенергията. Тези цели включват конкурентни пазари, овластяване на потребителите, увеличаване на възобновяемите енергийни източници, гъвкава електроенергийна система и по-голяма енергийна ефективност.  

Това може да се гарантира чрез прилагане на изпитванията, посочени в член 5, параграф 7. Така се гарантира, че мерките са проектирани по такъв начин, че да могат да постигнат целта си, да са пропорционални на тази цел и да не се намесват повече от необходимото в нормалното функциониране на пазара.  

На практика мерките трябва задължително да отчитат специфичните обстоятелства на високи и нестабилни цени на едро на енергията понастоящем, както и общата цел да се осигури дългосрочен преход към напълно конкурентен пазар на дребно и да се улесни енергийният преход.  

5.Основни съображения при регулирането на цените на дребно 

 

Регулираните цени на дребно в настоящата ситуация следва да предоставят възможност пазарите да работят добре за потребителите в дългосрочен план. Това означава, че те следва да бъдат придружени от мерки за постигане на ефективна конкуренция и от методология за оценка на напредъка по мерките. Най-подходящите мерки ще зависят от конкретната ситуация във всяка държава членка и конкретните предизвикателства, пред които е изправена, и биха могли да включват следното: 

·Мерки за овластяване на потребителите:   

§мерки, които дават възможност за собствено потребление и производство, 

§мерки за енергийна ефективност за намаляване на търсенето на енергия, повишаване на енергийната ефективност и намаляване на излагането на потребителите на въздействието на нестабилността на цените, както и 

§оползотворяване на потенциала на гъвкавостта на търсенето, за да се отговори на колебанията в търсенето и предлагането, по-специално като се гарантира, че потребителите могат да участват в реакцията на потреблението чрез агрегиране; 

  

·Мерки, които гарантират, че всички доставчици действат разумно, като защитават интересите на потребителите; 

·Мерки, които гарантират, че доставчиците са в състояние да правят оферти на пазара, които отговарят на нуждите на потребителите:  

§доставчиците имат равен достъп до дългосрочни договори,  

§мерки за подпомагане на ефективния достъп на нови доставчици до пазарите на едро, 

§мерки за доминиращите производители за предоставяне на форуърдни договори на справедлива основа (например при същите условия като за техните звена за доставки). Ако производителите вече са продали форуърдни договори за енергия чрез дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия или двустранни договори, тази енергия следва да бъде изключена, както и 

§премахване на бариерите за навлизане на нови участници. 

Във всеки случай държавите членки следва да гарантират пълното и ефективно прилагане на глава III от Директивата за електроенергията, за да се гарантира оправомощаването на потребителите.  

Методът е необходим за оценка на напредъка при завръщането към напълно конкурентни пазари. Един от начините за постигане на тази цел би била пътна карта с ключови етапи за премахване на регулираните цени:  

·по-специално етапните цели следва да бъдат свързани със смекчаване на въздействието на извънредните условия на търсене и предлагане, без да се очаква те да се върнат към равнищата отпреди кризата. Това ще означава, че очакваме пълната конкуренция да бъде възобновена въз основа на ново равнище на цените на едро,   

·пътната карта следва да бъде достатъчно ясна, за да позволи на участниците на пазара да правят планове за бъдещето. 

  

Свеждането до минимум на потенциалните неблагоприятни въздействия на регулираните цени означава също така гарантиране на недискриминационно третиране на доставчиците. Това трябва да включва следното:  

·Доставчиците следва да бъдат свободни да разработват други оферти, които не са основани на регулираните цени; 

·Договорите с динамични цени не следва да бъдат засегнати, а потребителите следва да продължат да имат право да избират динамични тарифи; 

·Методологията следва да гарантира, че не се затвърждава положението на доминиращите участници; 

·Регулираната цена не следва да се основава на производствения парк на един-единствен конкретен оператор. Когато обаче производственият парк на даден оператор в миналото е бил предоставян на всички доставчици при недискриминационни условия, това може да бъде взето предвид; 

·Следва да има прозрачност при избора на доставчик, подлежащ на регулирана цена, а процесът на подбор следва да се основава на недискриминационни критерии за подбор; 

·Ако на доставчика се предоставя компенсация за предоставяне на офертите на регулирани цени, съществуват две възможности: 

§всички доставчици следва да имат право да предоставят оферти на регулираната цена на една и съща основа. Графикът на компенсацията следва да отчита различното финансово въздействие върху малките доставчици, за да бъдат защитени от непропорционални тежести, които биха могли да възникнат от задължението за предлагане на електроенергия на регулирани цени,  

§доставчикът следва да бъде избран чрез открита процедура, като например тръжна процедура.  

Регулираните цени следва да отразяват разходите на равнище, на което може да възникне ефективна ценова конкуренция. Във връзка с това държавите членки следва да вземат предвид следното:  

 

·Методиката за определяне на регулираните цени следва да подлежи на пълен одит; 

·За процеса на изчисляване органът, прилагащ регулираните цени, следва да има достъп до необходимата информация за структурата на разходите на отрасъла;  

·Регулираната цена трябва да може да покрива разумно направените разходи на доставчиците и да се оценява въз основа на обективни икономически критерии, включително регулирани или административни разходи;  

·Определянето на подходяща референтна цена за разходите на доставчиците за доставка на електроенергия е особено трудно в период на високи и нестабилни цени. Важно е обаче дори ако регулираните цени са под необходимото за покриване на разходите на пазара на едро в рамките на конкретен краткосрочен период, те да отразяват разходите, като се вземе предвид един надлежно обоснован по-дълъг период. Това би могло например да се основава на нормалното предварително възлагане на обществени поръчки за енергия от доставчици в съответната държава членка.  

 

Други изисквания по член 5, параграф 7 от Директивата за електроенергията включват:  

·свеждане до минимум на отрицателното въздействие на регулираните цени на дребно върху пазара на електроенергия на едро, 

·гарантиране, че бенефициерите на регулирани цени на дребно продължават да могат да избират конкурентни пазарни оферти и им се предоставя подкрепа и информация в това отношение, 

·пряко информиране на клиентите за възможността за инсталиране на интелигентни измервателни уреди и предоставяне на необходимата помощ, както и 

·гарантиране, че регулираните цени на дребно не следва да водят до пряко кръстосано субсидиране между потребителите, на които се доставя енергия по цени на свободния пазар, и потребителите, на които се доставя енергия по регулирани цени за доставка. 


Страсбург, 8.3.2022

COM(2022) 108 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

REPowerEU: Съвместни европейски действия за по-сигурна и устойчива енергия на достъпни цени


ПРИЛОЖЕНИЕ 2

Насоки за прилагането на мерки за данъчно облагане на подпределни печалби

В настоящата кризисна ситуация държавите членки могат по изключение да решат да вземат данъчни мерки, които имат за цел да обхванат част от печалбите на определени производители на електроенергия.

Преразпределянето на приходите от данъчното облагане на подпределни печалби сред крайните потребители на електроенергия отчасти би попречило настоящите високи цени на газа да увеличат разходите, направени от крайните потребители. Това също така ще запази ефективните пределни цени на едро на електроенергията, необходими за ефективното диспечиране и свързване на пазарите на единния европейски пазар на електроенергия. Въпреки това подобна мярка ще трябва да бъде внимателно разработена, за да се избегнат ненужни изкривявания на пазара, като същевременно се стимулират допълнителни инвестиции в енергия от възобновяеми източници. Това включва по-специално следното: 

·Продължителността на мярката следва да бъде ограничена и обвързана с конкретна кризисна ситуация;

·Мярката не следва да засяга формирането на цени на едро на електроенергията въз основа на пределните разходи, изразени чрез разходната крива, като по този начин се запазва ефективността на ценовите сигнали за краткосрочни оперативни решения. При съмнение по-ниските равнища на прекомерни печалби следва да се възстановяват, за да се избегне въздействието върху ценообразуването;

·Дългосрочните ценови тенденции, произтичащи от структурното развитие на пазара и сигнала за цените на въглеродните емисии от СТЕ на ЕС, не следва да бъдат засегнати. Това е така, за да не се пречи на дългосрочните ценови сигнали, които допринасят за покриването на фиксираните и инвестиционните разходи, като стимулират инвестициите в капацитет, необходим за декарбонизирана и надеждна енергийна система;

·Трябва да се отбележи, че част от увеличението на световните цени на газа се дължи на структурни фактори (които могат да бъдат определени въз основа на средните цени през даден период от време). Данъкът не следва да се влияе от последиците от тези структурни фактори; 

·Методът за изчисляване на печалби, които се считат за „прекомерни“ — свързани с конкретната кризисна среда — и механизмите за задействане/дезактивиране трябва да бъдат ясно определени и обосновани. За да се избегне всяко произволно използване, което би довело до тежки нарушения, неочакваните печалби и механизмът за задействане/дезактивиране трябва да бъдат определени въз основа на обективни и проверими критерии и събития. Това могат да бъдат например отклоненията от средната стойност на световните цени на газа за продължителен период от време и броят на часовете, през които газът определя цената в електроенергийната система. Продължителността на данъка също следва да бъде ясно ограничена във времето, с крайна дата не по-късно от 30 юни 2022 г., въз основа на тези ясно определени критерии;

·Допълнителните подпределни печалби следва да бъдат възстановявани само през периодите от време, когато газовите централи са били в пределните стойности, и доколкото такива допълнителни подпределни печалби са били настина получени от подпределни единици; 

·С мярката не следва да се прави разлика между различни технологии за производство на електроенергия. Мярката следва да включва всички подпределни единици, работещи в часовете на прилагане на данъка, като например подпределни печалби от производство чрез антрацитни и лигнитни въглища, възобновяеми енергийни източници (включително водноелектрическа енергия) и ядрена енергия;

·Мярката следва да се прилага еднакво за всички производители, независимо дали са обхванати от схеми за подпомагане или механизми за възнаграждение за капацитет. Следва да се има предвид обаче, че някои схеми за подпомагане по своя характер вече избягват (чрез преференциални тарифи), улавят (чрез двупосочни договори за разлика, сключени преди кризата с цените на газа) или намаляват (чрез плаващи премии) подпределните печалби в периоди на високи цени. Специфичното положение с фиксираните премии може да бъде преодоляно, което може да доведе до увеличаване на подпределните печалби;

·Мярката не следва да има обратно действие и следва да възстановява само дял от действително реализираните печалби. Следователно трябва да се вземе предвид фактът, че производителите може да са продали част от продукцията си предварително на по-ниска цена преди началото на кризата. Енергията, продадена предварително на по-ниски от текущите пазарни цени, следва да бъде освободена от мерки за възстановяване на средства;

·Приходите от мярката следва да бъдат прехвърлени на домакинствата или към неизбирателни и прозрачни мерки в подкрепа на всички крайни потребители (например изрична отделна отстъпка от сметките за електроенергия на крайните потребители, пропорционална на тяхното средно дневно или седмично потребление). 

Следва да се отбележи, че доколкото освобождаването от такива данъци върху печалбата води до избирателни предимства за определени предприятия, може да се прилагат правилата за държавните помощи.


Страсбург, 8.3.2022

COM(2022) 108 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

REPowerEU: Съвместни европейски действия за по-сигурна и устойчива енергия на достъпни цени


ПРИЛОЖЕНИЕ 3

Използване на набора от мерки в съобщението от 13 октомври 2021 г.

До 16 февруари 2022 г. 24 държави членки са приели мерки в съответствие с набора от мерки. Тези мерки облекчават сметките за енергия за около 71 милиона битови потребители и няколко милиона малки, средни и микропредприятия.