Страсбург, 8.3.2022

COM(2022) 107 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ



Европейска солидарност с бежанците и бягащите от войната в Украйна




















1.ЕВРОПЕЙСКА СОЛИДАРНОСТ С УКРАЙНА

Непровокираната военна агресия и нашествие в Украйна от страна на Русия шокираха света. Осъждането в световен мащаб беше потвърдено от преобладаващото мнозинство от държавите в Организацията на обединените нации 1 . Русия наруши основания на правила международен ред и нейните действия имат за цел да дестабилизират европейската архитектура за сигурност. Безразборните нападения срещу цивилни лица доведоха до масова загуба на човешки живот, с безброй семейни трагедии и разрушаване на мирни общности. Решимостта на украинския народ да направи всичко възможно в защита на демокрацията и на нацията си е забележителна.

ЕС и неговите държави членки, заедно с техните партньори, бяха начело на усилията за предотвратяване на кръвопролитията, а впоследствие и при реакцията на нападението на Путин срещу суверенната и мирна украинска нация, като наложиха безпрецедентни санкции срещу Руската федерация и Беларус 2 . Това отразява също вълната от отвращение по света от проявеното пренебрежение към човешкия живот, правата на човека, международното право и ценностите, на които държим.

Тази комбинация от всеобхватна и обединена подкрепа от ЕС, а вдъхновяващата солидарност на отделни европейски граждани в подкрепа на всички бягащи от войната е очевидна. Броят на хората, разселени от домовете си и принудени да напуснат Украйна, вече се изразява в милиони и броят им нараства с всеки изминал час. ЕС е начело на работата по предоставяне на пряка хуманитарна помощ на жертвите на агресията. Забележителните усилия на подложените на натиск държави членки се подкрепят от ЕС чрез пряко предоставяне на подслон, храна и здравни грижи и чрез осигуряване на ясен статут на хората, бягащи от войната в Украйна, чрез безпрецедентно предлагане на временна закрила.

Въздействието на този динамичен политически отговор се умножава от личното състрадание на милиони европейци към тежкото положение на бежанците 3 . Готовността на семействата да приемат бежанци в домовете си, на общностите да предоставят храна и подслон, на предприятията да предлагат услуги и работа, както и на хората в целия ЕС и извън него да предлагат доставки и подкрепа, е ярка проява на европейските ценности в действие. Тя показва ангажимент, върху който да се гради, тъй като все по-разрастващият се мащаб на кризата с бежанците се съчетава с необходимостта да се осигури стабилност за хората след травмата на войната. Комисията ще включи информация на уебсайта Europa, в помощ на гражданите и частния сектор, за да се осигури, че тяхната подкрепа за хората, бягащи от войната, се предоставя чрез ползващи се с доверие организации и отговаря на нуждите на място 4 . Важно е също така да се гарантира, че се предоставя висококачествена информация за борба с дезинформацията, насочена към подкопаване на солидарността на Европа.

Ангажиментът на ЕС да помогне на нуждаещите се е непоколебим. Ще отстояваме ценностите си и ще приемем всички, бягащи от руската агресия, с уважение и хуманност. Ще продължим да ускоряваме ефективното предоставяне на спешно подпомагане и хуманитарна помощ. Солидарността е ключов елемент за ЕС при посрещането на предизвикателството с бежанците през следващите месеци.





ПОЛОЖЕНИЕТО ДНЕС

·Към 6 март 2022 г. избягалите от войната в Украйна наброяват 1,8 милиона души.

·В Полша, Унгария, Словакия и Румъния се наблюдава огромен брой пристигащи всеки ден.

Пристигащи в Полша, Унгария, Словакия и Румъния

·В допълнение към пристигащите в непосредствените съседи на Украйна, много хора продължават да се придвижват към други държави членки: някои държави членки са предоставили приблизителни данни за пристигащите (като Чехия — 100 000 души, над 40 000 в България, над 17 000 в Италия) и тези цифри се променят допълнително, тъй като хората продължават да преминават в други държави членки.

·Украинците представляват поне четири пети от хората, бягащи от войната в Украйна. Наред със завръщащите се граждани на ЕС, сред другите националности фигурират индийци, нигерийци и турци.

·Наблюдават се ежедневни колебания във времето за чакане и епизодични натоварвания по границата между Украйна и ЕС, като Frontex докладва за време за чакане от страна на ЕС около един час в повечето гранични контролно-пропускателни пунктове (към 6 март). Дори и да е намаляло в сравнение с предишни дни, времето за чакане от украинска страна е по-голямо.

·Понастоящем капацитетът за приемане е подходящ, като се има предвид, че много пристигащи бързо продължават пътя си, за да се присъединят към членове на семейството или приятели. Полша, Румъния, Унгария и Словакия продължават да докладват за наличен свободен капацитет.

·От 28 февруари до 6 март украински граждани са подали 8 467 молби за убежище в държави от ЕС + 5 . 39 % от молбите са били регистрирани в четирите съседни на Украйна държави членки.

2.    ХУМАНИТАРНА ПОМОЩ

Мащабът на хуманитарната катастрофа в Украйна все още е в процес на развитие. Европа преживява разрушения и разселвания в мащаб, невиждан от най-мрачните дни на миналия век. ЕС полага огромни усилия за предоставяне на спешна хуманитарна помощ, като работи в тясно сътрудничество с държавите членки, агенциите за оказване на помощ и съюзниците си в международната общност. Най-малко 500 милиона евро от бюджета на ЕС са в процес на пренасочване за справяне с хуманитарните последици от тази трагична война както в Украйна, така и извън нея.

ЕС предоставя широкомащабна подкрепа на самата Украйна, за да ѝ помогне да устои на кризата, включително чрез спешна макрофинансова помощ в размер на 1,2 милиарда евро под формата на заеми и допълнителни 120 милиона евро за бюджетна подкрепа. Освен това, със съгласието на Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка обяви незабавната промяна на предназначението на заеми в размер на 668 милиона евро като помощ за осигуряване на ликвидност на украинските власти. Продължава подкрепата за ключови партньори от гражданското общество в Украйна.

Хуманитарна катастрофа в Украйна…

Жертвите сред цивилното население в Украйна се увеличават ежедневно. Дори за тези, които се крият от атаките в убежища, щетите, нанесени на жилищата, водоснабдяването и електроснабдяването, излагат много хора на реален риск. Военните действия правят снабдяването с храни все по-трудно. Критичните болнични услуги са изправени пред постоянни прекъсвания на захранването с електричество и съществува риск линейките и здравните работници да попаднат в кръстосания огън между враждуващите сили. Агенциите за оказване на помощ срещат все по-големи трудности при снабдяването на нуждаещите се, като този проблем става все по-остър с разпространението на конфликта.

…поражда нуждата от хуманитарен достъп

Не трябва да се допуска войната да възпрепятства оказването на помощ на нуждаещите се. Крайно необходимата хуманитарна помощ трябва да може да достигне до всички части на Украйна. На цивилното население, независимо от неговата националност, също трябва да се разреши да избяга от обсадените градове. Поради това осигуряването на хуманитарен достъп, включително чрез създаването на хуманитарни коридори, е неотложен приоритет. Предоставянето на безопасен и безпрепятствен достъп на хуманитарните работници и доставки е правно задължение съгласно международното хуманитарно право. ЕС ще продължи да работи с международни организации и партньори за осигуряване на достъп и за привеждане в действие на хуманитарните коридори възможно най-скоро.

Подкрепата идва от първите пакети на ЕС…

В ход е пакет за непосредствено хуманитарно финансиране на ЕС в размер на 85 милиона евро за засегнатите от войната в Украйна с цел осигуряване на храна, вода, лекарства, капацитет за здравеопазване, подслон и защита. Освен това ЕС подкрепя бежанците в Молдова с 5 милиона евро за покриване на основни нужди. Успоредно с това 27 държави работят за осигуряването на доставки на стойност над 100 милиона евро чрез Механизма за гражданска защита на Съюза (МГЗС). Първите доставки вече са достигнали до нуждаещите си в Украйна, като включват над 4 милиона артикула, сред които превозни средства, медицински комплекти, палатки, одеяла и спални чували. Понастоящем е в процес на доставка специализирано медицинско оборудване, включващо респиратори и кислород от стратегическия медицински резерв rescEU.

…и предизвикателството на доставянето на помощ

ЕС работи с Организацията на обединените нации, Червения кръст и международни неправителствени организации, за да гарантира възможно най-бързото предоставяне на хуманитарна помощ. Комисията поддържа постоянен контакт с украинските органи, за да помогне на товарите да преминат границата с Украйна. Чрез МГЗС Комисията ускорява предоставянето на помощ на Украйна чрез центрове, създадени в Полша, Словакия и Румъния.

Подкрепа за държавите членки, подложени на най-голям натиск…

По време на редица посещения на място от страна на Комисията 6 бяха констатирани от първа ръка значителните програми за подкрепа, създадени от Полша, Словакия, Унгария и Румъния, както и усилията на съседна Молдова за бежанците, пристигащи на техните граници. Съчетанието на тази работа с щедростта и състраданието на техните народи доведе до незабавно облекчаване на положението на бежанците и разселените лица, изправени пред травмата, свързана с бягството от домовете им.

…с пряка помощ за усилията за солидарност

За тази дейност е необходима всяка възможна подкрепа от страна на ЕС. Полша и Словакия са задействали МГЗС и започват да получават подслон и медицинска помощ. Пристигането на такъв брой лица води със себе си специфични здравни предизвикателства и при пристигането им следва да се предоставят основни здравни прегледи. Пристигащите може да са ранени или да имат хронични заболявания, които се нуждаят от незабавна медицински грижи. COVID-19 продължава да бъде допълнително предизвикателство. Комисията и нейните агенции работят усилено с държавите членки за осигуряване на достъп до здравеопазване и лекарства, установяване на нуждите и предоставяне на оперативна помощ, включително за болнични легла, хирургически капацитет за лечение на изгаряния и транспортиране на нуждаещи се пациенти.

В тази ситуация, при която може да се наложи държавите членки да предоставят подслон, провизии и услуги много бързо, могат да се използват правилата, предвидени за спешни обществени поръчки, както това бе възможно по време на миграционната криза от 2015—2016 г. и пандемията от COVID-19 7 .

Държавите членки имат на непосредствено разположение финансиране на ЕС посредством националните им програми в областта на вътрешните работи за периода 2014—2020 г., които все още могат да се използват за предлагане на финансова подкрепа за покриване на разходи за подслон, храна и здравеопазване, включително чрез допълнителен персонал. Комисията ще направи всичко възможно, за да гарантира, че наличните средства са лесно и бързо достъпни и могат да бъдат изцяло изразходвани. Комисията предлага да се удължи периодът на изпълнение на тези инструменти 8 , за да се предостави на държавите членки допълнителна гъвкавост: бързото приемане от Европейския парламент и Съвета ще освободи около 420 милиона евро допълнителна подкрепа. Успоредно с това подкрепата за засегнатите държави членки ще бъде приоритет за наличното спешно финансиране по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ за периода 2021—2027 г.

3.    ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО НА ГРАНИЦАТА

Кризата оказва изключителен натиск върху границата на ЕС с Украйна. Пристигащите лица трябва да бъдат регистрирани, да бъдат обслужени непосредствените им нужди и да бъдат насочени безопасно към следващото място за подслон. Този процес трябва да се осъществи бързо, като същевременно се поддържа ред и се дава възможност за основни проверки за сигурност. ЕС носи обща отговорност да подпомага общата си граница, като подкрепя държавите членки, изправени пред този допълнителен натиск.

Подкрепа за управлението на границите в Украйна

Първото ограничение е претовареността от украинската страна на границата. Украинските гранични органи трябва да прилагат своите правила в условия на липса на персонал, проблеми с информационните системи и наличие на голям брой изоставени автомобили. Украйна се опитва да управлява ефективно потоците, като пренасочва хората и опростява процедурите. Държавите членки и ЕС си сътрудничат с украинските органи, за да помогнат за преодоляването на задръстванията. Особено важно е да се работи за запазване на свободното преминаване в Украйна на доставки с помощи.

Повечето от пристигащите на границите между Украйна и държавите членки са украински граждани, които — ако притежават електронни паспорти — се ползват от безвизово влизане в ЕС за срок от 90 дни и дори могат да преминават през електронни входни пунктове, вместо през гранични служители. Много от тях се присъединяват към семейството и приятелите си, а някои ще се придвижат от държавата на първо влизане, за да се присъединят към познати в други държави членки. Важно е граничните контролно-пропускателни пунктове между държавите членки да позволяват тези движения да се осъществяват възможно най-гладко. Има обаче много различни категории влизащи лица. Те включват завръщащи се граждани на ЕС, лица, на които е била предоставена международна закрила от Украйна, включително много граждани на Беларус, избягали от режима на Лукашенко, както и студенти и работници от държави по целия свят. От първостепенно значение е лицата, бягащи от агресията на Русия в Украйна, да бъдат третирани без изключение при пълно уважение и грижи.

…за да се поддържа безопасността на потоците от хора… 

Всички тези хора се нуждаят от специално третиране и държавите членки са изправени пред предизвикателството на огромния брой пристигащи, като само на полската граница пристигат по около 100 000 души на ден. Държавите членки отговориха с увеличен персонал и рационализирани процедури. От съществено значение е да се осигури организирано влизане в ЕС въз основа на общи стандарти, като границата остане отворена за хората, които са избягали от зони на въоръжен конфликт и може да се нуждаят от достъп до ЕС по хуманитарни причини или от международна закрила. Комисията вече издаде  оперативни насоки 9 , за да помогне на граничните служители на държавите членки да управляват ефикасно пристиганията, като същевременно поддържат високо равнище на сигурност. В посочените насоки се определя как инструменти като лентите за спешна подкрепа могат да спомогнат за ускоряване на подкрепата за уязвимите лица и как някои процедури могат да бъдат рационализирани, включително опростените митнически процедури.

…чрез финансова подкрепа и агенции на ЕС

ЕС също така увеличава финансовата подкрепа за държавите членки в рамките на инструмента за управление на границите и визите, за да подпомогне управлението на границите, като например установяването на самоличността на пристигащите, както и първоначалното приемане и медицинските грижи.  

Агенциите на ЕС също предоставят допълнителни човешки ресурси и експертен опит в подкрепа на държавите членки. Първата група от 49 служители на Frontex, разположени по границите между ЕС и Украйна и по тази с Молдова, се допълва от 162 служители, които са разположени в Румъния. Frontex е готова да увеличи подкрепата си до над 2 600 служители по границите между ЕС и Украйна. Агенцията на ЕС в областта на убежището (EUAA) е готова да подпомага скрининга, регистрацията, предоставянето на информация и обработването на молби за убежище с до 130 експерти. Европол предоставя съществена ситуационна подкрепа, включително във връзка с евентуалното присъствие на чуждестранни бойци или други известни заплахи за сигурността. Европол има присъствие на място в Словакия и Полша и планира скоро да разполага с такова в Румъния и Унгария. Други агенции на ЕС като eu-LISA 10 и Агенцията за основните права 11 също бързо пренасочиха работата си, за да окажат подкрепа на държавите членки.

и подкрепа за съседните държави 

От 24 февруари насам Молдова трябваше да се справи с над 368 000 пристигащи. Пакетът за незабавна помощ и подкрепата по линия на МГЗС за Молдова ще бъдат придружени от допълнителни действия за справяне с променящата се ситуация, в това число 15 милиона евро за подпомагане на управлението на кризата с бежанците.

Комисията ще предостави подкрепа за безопасното преминаване и репатриране на граждани на трети държави в техните държави на произход от съседни държави чрез ново действие, с което се предлага оперативна подкрепа и изграждане на капацитет. Комисията ще направи бързо оценка на това дали е нужно настоящите проекти в Молдова да бъдат разширени и ще предостави подкрепа, включително чрез агенциите на ЕС, ако е целесъобразно.

4.    ПРИЕМАНЕ ОТ ЕС НА БЕЖАНЦИ И РАЗСЕЛЕНИ ЛИЦА

Настоящата криза с бежанците ще изисква ЕС да използва целия си капацитет, за да действа бързо и решително в помощ на справянето с предизвикателството. Това предизвикателство ще се усети в целия ЕС и ще е нужно всички държави членки да използват способностите си в подкрепа на новопристигналите. Това трябва да включва финансова подкрепа, но и обединяване на групи, които могат да помогнат, на всички равнища от гражданското общество и общностите на диаспората. Трябва също така да се ангажираме с общи усилия с партньори от цял свят. ЕС въвежда бързо системи, включително в координация с партньорите, за да предложи стабилна и приемаща среда за хората, бягащи от войната, и за да помогне на държавните администрации да поддържат основната си дейност в условия на огромен натиск. Особено внимание следва да се обърне на нуждите на най-уязвимите, на лицата, които са изложени на риск от маргинализиране, а също и на тези, които са изложени на най-голям риск. Жените, непридружените малолетни и непълнолетни лица и другите деца съставляват голяма част от пристигащите. Сред непосредствените приоритети ще бъдат осигуряването на подходяща информация и настаняване, предотвратяването на експлоатацията, основана на пола, подкрепата за грижите за децата и осигуряването на бърз достъп до образование.

Ясен правен статут…

В отговор на огромния брой бягащи от руската военна агресия ЕС прави безпрецедентно предложение за временна закрила, с което се внася яснота и сигурност за силно нуждаещите се 12 . Това ще гарантира на украинците и техните семейства сигурен статут, който ще се признава в целия ЕС, включително след изтичането на срока от 90 дни на безвизовия статут. Той се прилага и за много други граждани на трети държави, бягащи от войната, включително за лицата, на които е предоставена международна закрила в Украйна, и за тези, които не са в състояние да се завърнат безопасно в държавата си на произход. Всички бягащи от войната са добре дошли в Европа: лицата, които не са обхванати от временна закрила, ще получат закрила и подслон, а след това ще им се помогне да се завърнат безопасно у дома 13 . За най-уязвимите случаи се разработват начини за оказване на помощ на граждани на трети държави, които се завръщат в държавата си на произход. Някои трети държави вече са работили с държавите членки в подкрепа на репатрирането на техни граждани 14 и следва да се обърне специално внимание на най-уязвимите.

От основно значение за подхода е и солидарността между държавите членки: чрез платформата за солидарност ще се обменя информация относно капацитета за приемане, броя на лицата, ползващи се с временна закрила на тяхна територия, и други потребности от допълнителна подкрепа. Заедно с Агенцията на ЕС в областта на убежището, Комисията ще координира необходимия оперативен отговор, включително прехвърлянето на лица между държавите членки в рамките на ЕС и в трети държави. Временната закрила първоначално ще продължава една година и може на два пъти да се подновява автоматично за по шест месеца.

Този статут ще включва закрила, включително разрешение за пребиваване, социално подпомагане и здравни грижи, достъп до образование и до пазара на труда 15 . Това е доказателство за политиката на отворени врати на ЕС и европейците, което ще позволи на бежанците да играят важна роля в нашите общности. Също така ще спомогне за предотвратяване на претоварването на системите за убежище на държавите членки и ще е от помощ за държавите членки, за да управляват приемането на тези новопристигащи лица по хармонизиран, организиран и предвидим начин. Приоритет сега ще бъде бързото, подходящо и координирано прилагане на временната закрила. Комисията бързо ще представи насоки за подпомагане на държавите членки, а заедно с агенциите на ЕС ще спомогне за посрещането на тези нови предизвикателства.

По-дългосрочна подкрепа за държавите членки…

Обществените услуги, включително здравните услуги и образованието, както и жилищното настаняване и социалната закрила ще трябва да бъдат в състояние да отговарят на новите потребности на хората, бягащи от Украйна, тъй като за все по-голям дял от бежанците е малко вероятно да имат семейство в ЕС, на което да разчитат. Много обществени услуги вече са подложени на силен натиск от пандемията. Европа трябва да използва всички налични инструменти, както и състраданието и приема от страна на своите граждани, за да гарантира, че обещанието за посрещане на бежанците ще бъде изпълнено.

…чрез мобилизиране на финансиране от ЕС

Политиката на сближаване вече допринася за дейността на държавите членки за справяне с предизвикателствата на миграцията по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския социален фонд (ЕСФ), като и с двата от тях може да се финансират капацитетът за приемане и услугите за подкрепа. Мащабът на предизвикателството изисква нови стъпки за осигуряване на ефективен достъп до подкрепа. Ето защо Комисията предлага използването на ЕФРР, ЕСФ и Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ) да стане по-гъвкаво в рамките на инициативата „Действия на сближаване за бежанците в Европа“ (CARE). Така ще е възможно част от оставащото финансиране по програмите за 2014—2020 г. в областта на политиката на сближаване да бъде пренасочено за справяне с предизвикателствата, възникващи след началото на войната в Украйна. За да се окаже допълнителна подкрепа на държавите членки, извънредната ставка на съфинансиране в размер на 100 %, прилагана в отговор на пандемията, ще бъде удължена с една година. Освен това около 10 милиарда евро от фондовете за Помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа (REACT-EU) за 2022 г. също могат да бъдат използвани за посрещане на тези нови нужди в рамките на общата цел за възстановяване след пандемията.

С новото поколение фондове в областта на вътрешните работи за периода 2021—2027 г. се създава възможност за отпускане на значителни допълнителни ресурси за държавите членки, за да се осигурят ефективни приемни структури, включително специализирана подкрепа за уязвимите лица, и да се управляват процедурите за предоставяне на убежище. Това ще бъде от съществено значение, за да се отговори на новите предизвикателства в хода на тяхното развитие, включително чрез прилагането на временна закрила. Новите фондове могат да се използват и за подкрепа за бежанците от страна на гражданското общество. Държавите членки финализират своите национални програми за периода 2021—2027 г., за да дадат тласък на подкрепата 16 . Бързото прилагане на съществуващите и новите национални програми ще осигури значителни ресурси, а Комисията също така ще оказва помощ на държавите членки, за да адаптират плановете си и да предоставят спешна помощ при необходимост. Комисията възнамерява също така да улесни укрепването на солидарността между държавите членки, като предложи възможност за доброволни вноски на държавите членки за пакета по ФУМИ за периода 2021—2027 г.

и чрез катализиране на отговор на цялото общество…

Хиляди граждани, предприятия и организации от частния сектор демонстрират безпрецедентна солидарност и готовност за действия в подкрепа на хората, бягащи от войната. Комисията ще подкрепя държавите членки и заинтересованите страни на национално и местно равнище при канализирането на помощта и насочването на действия за посрещане на нововъзникващите нужди.

5.    ПОСРЕЩАНЕ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО

Все още предстои да се разгърне пълният мащаб на предизвикателството, пред което сме изправени, но понастоящем ВКБООН предвижда до около 8 милиона души да напуснат Украйна, бягайки от войната. ЕС и партньорите по света са подложени на изпитание и трябва да покажат на онези, които искат да ни видят разединени или слаби, че сме единни. Нашите принципи и ценности трябва да бъдат мерило, когато сме изправени пред предизвикателството да помогнем на нуждаещите се.

Трябва да покажем, че сме способни да приемем потенциално още много милиони хора, бягащи от войни в съседните ни региони. Същевременно ще продължим да подкрепяме категорично зачитането на международното хуманитарно право и ефективния достъп за участниците, предоставящи хуманитарна помощ, в Украйна. Решимостта ни да отговорим на нуждите на тези, които търсят нашата помощ, и да защитаваме правата, свободите и благополучието им ще изисква големи усилия за подготовка и дългосрочен акцент върху постигането на резултати във всички държави членки. Единният ни подход, основаващ се на всички налични инструменти и взаимна подкрепа в рамките на ЕС, е от съществено значение. Можем да се възползваме от многобройните си силни страни: нашата хуманност, издръжливост и изобретателност, за да сме сигурни, че посрещаме това предизвикателство с всички необходими средства.

(1)    Резолюция на Общото събрание на ООН от 2 март 2022 г., в която се изисква Русия незабавно, изцяло и безусловно да изтегли всички свои военни сили от Украйна.
(2)

   Между 23 февруари и 2 март 2022 г. бяха договорени три последователни пакета от санкции.

(3)    Терминът „бежанец“ се използва в настоящото съобщение в широк политически смисъл, а не както е определен в Женевската конвенция и достиженията на правото на ЕС в областта на убежището.
(4)    Списък на организациите, които предоставят хуманитарна помощ в Украйна, може да бъде намерен на следния адрес: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine_bg  
(5) Поради забавяния в регистрационния процес и докладването на данните общият брой може да е по-висок.
(6)    Посещения на председателя Фон дер Лайен, ВП/ЗП Борел, заместник-председателя Схинас, заместник-председателя Шуица, комисар Йохансон, комисар Ленарчич, комисар Вархеи и комисар Кириакиду.
(7)    Съобщения от 9 септември 2015 г. (COM(2015) 454) и 1 април 2020 г. (C(2020) 2078).
(8)    Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и фонд „Вътрешна сигурност“.
(9)    C(2022) 1404 FINAL, 2 март 2022 г.
(10)    eu-LISA подкрепя работата на държавите членки в областта на регистрацията и проверките чрез информационни системи като Евродак и Шенгенската информационна система.
(11)

   Агенцията за основните права извършва посещения на граничните контролно-пропускателни пунктове и приемните центрове на изложените на натиск държави членки.

(12)    Решение за изпълнение на Съвета за установяване на съществуването на масово навлизане на разселени лица от Украйна по смисъла на член 5 от Директива 2001/55/ЕО и за въвеждане на временна закрила, от 4 март 2022 г.
(13)    Временната закрила не засяга правото да се подаде молба за международна закрила в Съюза.
(14)    Тук се включват Индия, Мароко, Тунис и Египет.
(15)    Правният статут ще осигури достъп и до други услуги, като банковите. Например в Директивата относно платежните сметки (2014/92/ЕС) се предвижда достъп до основна банкова сметка за всички законно пребиваващи в ЕС лица.
(16)    При всички положения съответните разходи са допустими със задна дата още от началото на 2021 г.