18.1.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 18/45


Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2021/C 18/14)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„PESCA di DELIA“

ЕС №: n.: PGI-IT-2469 - 24.10.2019 г.

ЗНП ( ) ЗГУ (Х)

1.   Наименование/наименования [на ЗНП или ЗГУ]

„Pesca di Delia“

2.   Държава членка или трета държава

Италия

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт [както е в приложение ХI]

Клас 1.6. Плодове, зеленчуци и зърнени храни, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

Защитеното географско указание „Pesca di Delia“ е запазено за праскови с жълта и с бяла месеста част, както и нектарини с жълта месеста част, които отговарят на следните изисквания.

По-долу са изброени допустимите сортове, разделени по вид и по период на зреене.

Вид

Период на зреене

Ранни

Средно ранни

Късни

Праскови с жълта или бяла месеста част

Жълта месеста част: Rich May, Ruby Rich, Spring Crest, Spring Lady, Royal Glory.

Жълта месеста част: Elegant Lady, Rome Star, Symphonie, Rich Lady, Summer Rich, Royal Lee, Sweet Dream.

Бяла месеста част: Fidelia

Жълта месеста част: Fartime, Flaminia, Lucie, O’Henry, Plus Plus, Red Star, Summerset, Tardivo 2000, Guglielmina. Бяла месеста част: Daniela

Нектарини с жълта месеста част

Laura, Big Bang, Big Top, Kay Sweet

Nectaross, Orion, Sweet Lady, Venus, Honey Glò, Honey Royale

Morsiani 60, Morsiani 90, Fairlane, Francesca, Max 7, California, Nectagalant

За производството на „Pesca di Delia“ може да се използват и други сортове праскови и нектарини, получени в резултат на научни изследвания в областта на сортовете, при условие че е експериментално и документално доказано, че методът на производство съответства на метода, определен в настоящата спецификация, и че продуктът притежава конкретните характеристики, посочени по-долу. Използването на тези сортове за производството на продукти със ЗГУ „Pesca di Delia“ трябва да бъде разрешено от Министерството на политиката в областта на земеделието, храните, горското стопанство и туризма, което за целта може да поиска техническо становище от контролния орган или от друг орган.

При пускането им на пазара продуктите със ЗГУ „Pesca di Delia“ трябва да притежава следните характеристики:

Праскови с жълта или бяла месеста част

1)

Съдържание на захар: не по-малко от 11,5 градуса по Брикс за ранните сортове и не по-малко от 12 градуса по Брикс за средно ранните и късните сортове;

2)

Съотношение между стойностите на захарта и киселинността (E/A): не по-малко от 8,5 за ранните сортове и не по-малко от 9 за средно ранните и късните сортове;

3)

Период на зреене: от 25 май до 15 юли — за ранните сортове, от 16 юли до 20 август — за средно ранните сортове, и от 21 август до 10 октомври — за късните сортове;

4)

Минимален размер на плода: не по-малко от 61 милиметра в диаметър за ранните сортове и не по-малко от 67 милиметра в диаметър за средно ранните и късните сортове;

Нектарини с жълта месеста част

1)

Съдържание на захар: не по-малко от 12 градуса по Брикс;

2)

Съотношение между стойностите на захарта и киселинността (E/A): не по-малко от 9;

3)

Период на зреене: от 10 юни до 15 юли — за ранните сортове, от 16 юли до 20 август — за средно ранните сортове, и от 21 август до 10 октомври — за късните сортове;

4)

Минимален размер на плода: не по-малко от 61 милиметра в диаметър за ранните сортове и не по-малко от 67 милиметра в диаметър за средно ранните и късните сортове.

Прасковите и нектарините със ЗГУ „Pesca di Delia“ трябва да притежават горепосочените отличителни характеристики, с твърдост на месестата част, не по-голяма от 5,5 kg/cm2 за плодовете с жълта месеста част и не по-голяма от 4 kg/cm2 за плодовете с бяла месеста част.

Освен това плодовете със ЗГУ „Pesca di Delia“ трябва да бъдат: цели, без увреждания или дефекти; чисти, без видими странични примеси; без осезаем неприсъщ мирис или вкус; здрави, без следи от загниване и/или каквото и да е влошаване на състоянието.

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Всички стъпки при производството на „Pesca di Delia“ трябва да се извършват в района, посочен в точка 4 по-долу.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Продуктът може да се продава във всички видове опаковки, които са разрешени съгласно действащото законодателство.

Плодовете със ЗГУ „Pesca di Delia“ се опаковат в района на производство, посочен в точка 4 по-долу, тъй като ако плодовете са свободно натрупани на пластове в твърди пластмасови контейнери (кутии или щайги), по време на пътния транспорт това може да причини увреждания, драскотини и различни видове деформации поради сътресения и силен натиск, когато превозното средство се разклати, наклони или спре внезапно.

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

На опаковката трябва да присъстват думите „Pesca di Delia“ с отпечатани символи с един и същи размер, а непосредствено след тях трябва да се виждат описаното по-долу лого и изискваната от закона информация. Забранява се добавянето на каквито и да било описания, които не са изрично предвидени. Разрешено е обаче използването на имена, фирмени наименования и частни марки, при условие че не въвеждат потребителя в заблуждение.

Думите „Indicazione Geografica Protetta“ може да бъдат повторени в друга част на опаковката или етикета, като този път са също и под формата на съкращението „IGP“ (ЗГУ).

За да бъдат означени продуктите със ЗГУ „Pesca di Delia“, вътре в опаковката ще се използват стикери, на които е показано логото. Най-малко 20 % от плодовете във всяка една опаковка трябва да имат стикер.

Image 1

4.   Кратко определение на географския район

Районът на производство на продуктите със ЗГУ „Pesca di Delia“ е в Сицилия и обхваща цялата административна територия на общините Serradifalco, Caltanissetta, Delia, Sommatino, Riesi, Mazzarino и Butera в провинцията Caltanissetta и общините Canicattì, Castrofilippo, Naro, Ravanusa и Campobello di Licata в провинцията Agrigento.

5.   Връзка с географския район

Връзката с географския регион на „Pesca di Delia“ се основава на конкретните качества и характеристики на продукта. Плодовете „Pesca di Delia“ — и прасковите, и нектарините — имат съдържание на захар и характерни вкусове, които ги отличават от плодовете от същия тип, които се отглеждат в други райони на производство, дори когато тяхната месеста част е много твърда. Освен това периодите на зреене на тези плодове се различават от периодите на зреене на плодовете от същия вид, които се отглеждат другаде.

Ранно зреещите праскови имат съдържание на захар, не по-малко от 11,5 градуса по Брикс, а средно ранните и късните праскови „Pesca di Delia“ имат стойност на съдържанието на захар, не по-ниска от 12 градуса. Ранните, средно ранните и късните нектарини „Pesca di Delia“ имат съдържание на захар, не по-малко от 12 градуса по Брикс.

Специфичният вкус на „Pesca di Delia“ се определя от отличителните вкусови качества на плода, характеризиращи се с по-силно усещане за сладост. Ранно зреещите праскови „Pesca di Delia“ имат съотношение E/A, не по-малко от 8,5, а средно ранните и късните сортове праскови имат съотношение E/A, не по-малко от 9. Нектарините „Pesca di Delia“ — ранни, средно ранни и късни — имат съотношение E/A, не по-малко от 9.

В района, в който се отглеждат прасковите „Pesca di Delia“, високите стойности, които се отнасят до твърдостта на месестата част, се определят от климатичните и екологичните условия на мястото на култивиране, условията на почвата и професионалните умения на производителите, които дават възможност на прасковеното дърво да осигури плодове с повече калций, отколкото в други райони на отглеждане. По време на периода на растеж на плода климатичните и екологичните условия са причината дървото да транспирира много повече вода от земята, отколкото в други райони. Това също така дава възможност на растенията да абсорбират голямо количество хранителни вещества, разтворени в почвения разтвор — особено тези, които присъстват в по-голяма концентрация. Тъй като, за да отглеждат „Pesca di Delia“, почти всички производители най-често използват най-плодотворната земя, която обикновено е богата на калций, може да се каже, че в района, където се отглеждат „Pesca di Delia“, климатичните, екологичните и почвените условия се съчетават с уменията на производителите, за да бъдат произведени плодове, които са по-хрупкави, отколкото в други райони.

Различните периоди на зреене на плодовете със ЗГУ „Pesca di Delia“ се дължат на факта, че в определения район датата на узряване на плода на ранните култивари (които не се нуждаят от много топлина) е с 10—15 дни преди тази на плодовете от същия вид, които се произвеждат в други райони на производство, докато датата на узряване на плодовете на късните култивари (които се нуждаят от много топлина) е с 15—20 дни по-късно. Датата на узряване на плода на средно ранните култивари е от 5 до 8 дни по-рано за култиварите, които се нуждаят от по-малко топлина, а тази на изискващите повече топлина култивари от този вид е от 5 до 8 дни по-късно.

Районът, в който се отглежда „Pesca di Delia“ се намира в южната част на Сицилия, най-южната част на държавата, където климатът е средиземноморски — характерно топъл и умерен с дълги, сухи и горещи лета (28 до 34 °C) с чести горещи вълни (40 °C и нагоре) и къси, меки и дъждовни зими, през които е съсредоточена по-голямата част от средното годишно количество на валежите (400—600 mm). Средиземно море оказва силно смекчаващо въздействие, поради което по протежението на брега температурите се задържат между 8 и 10—12 °C през зимния период, в по-вътрешните части на района те са с 2—3 градуса по-ниски, а минималните температури почти никога не падат под 0 °C, така че снегът и/или сланата са сравнително редки явления при ниските надморски височини и в равнините. От февруари/март, когато температурите варират между 12 и 18 °C, се наблюдава постепенно затопляне, така че средните температури през пролетта (16—24 °C) често може внезапно да се покачат през май, което да доведе до ранно лято. По време на сезона на растеж има леки, променливи ветрове, а влажността на въздуха остава ниска.

Вкусовите характеристики на плодовете със ЗГУ „Pesca di Delia“ се определят от по-големите количества на хранителни вещества, с които растението снабдява плода — от ранните етапи на растеж до узряването — което зависи от климатичните и екологичните условия на мястото на култивиране.

По време на зимата температурите са достатъчно ниски, за да отговарят на нуждите от студени условия на най-взискателните култивари на ЗГУ „Pesca di Delia“, което е предварително условие за доброто разцъфване, а температурите през следващия период (февруари—март) благоприятстват ранното начало и бързото развитие на процесите на цъфтене, като по този начин осигуряват условия за ранно начало на първите етапи от развитието на плода. Освен това по време на цъфтенето температурите, леките, променливи ветрове и ниските нива на влажност на въздуха, които са благоприятни и за активността на опрашителите, осигуряват обилно опрашване на цветовете. Това от своя страна стимулира интензивна хормонална активност, която привлича към наскоро оплодения завръз още повече хранителни вещества, които на този етап от растежа на растението идват от неговите резерви.

Количествата на хранителните вещества, които произтичат от фотосинтезата на растението, също са по-високи, отколкото в други райони, тъй като те са свързани с по-бързия темп, с който протичат биологичните процеси в тези места, в сравнение с темпа в други райони на отглеждане. Температурите през периода след цъфтежа спомагат за ранното затваряне на дървесните пъпки и бързото развитие на фотосинтетичния апарат, което на тези места достига максимална ефикасност през април. Това позволява плодът да се снабдява с големи количества хранителни вещества по-рано през годината, отколкото навсякъде другаде. Освен това по време на сезона на растеж климатичните условия на района на отглеждане (по-високи температури, леки, променливи ветрове и ниски нива на влажност на въздуха) предизвикват бързото отстраняване на водните пари, които излизат от устиците на листата, както и, в резултат от това — високи нива на евапотранспирация от дърветата. Това позволява да се оптимизира снабдяването с въглероден диоксид и кислород от въздуха, а листата да получават големи количества вода и минерални елементи от почвата, от което зависи скоростта или гладкото протичане на процесите на фотосинтеза. Високото ниво на лъчиста енергия, която осветява района на отглеждане на „Pesca di Delia“ на тези ширини от най-ранните часове на деня, заедно с гореспоменатите климатични фактори, допринася значително за по-бързия от където и да е другаде темп на процесите на фотосинтеза, като така се осигурява възможност плодът да се снабдява с по-големи количества хранителни вещества. Както е известно, когато плодът узрява, всички тези натрупани хранителни вещества се превръщат в крайни продукти (захари, минерални соли, органични киселини, витамини и т.н.), които придават на плода качествените му характеристики.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

Консолидираният текст на производствената спецификация може да бъде разгледан на следния уебсайт:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335”

или

директно от началната страница на сайта на Министерството на политиката в областта на земеделието, храните, горското стопанство и туризма (www.politicheagricole.it), като се избере рубриката „Qualità“ [Качество] (горе вдясно на екрана), след това — „Prodotti DOP IGP STG“ [Продукти ЗНП ЗГУ ХТСХ] (отстрани вляво на екрана) и накрая — „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ [Продуктови спецификации, представени за разглеждане от Европейския съюз].


(1)  OВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.