Брюксел, 29.9.2021

COM(2021) 612 final

2021/0311(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за частично спиране на прилагането на Споразумението между Европейския съюз и Република Беларус за облекчаване на визовия режим


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Споразумението между ЕС и Република Беларус за облекчаване на визовия режим (наричано по-нататък „Споразумение за облекчаване на визовия режим“) влезе в сила на 1 юли 2020 г. 1 успоредно със Споразумението за обратно приемане 2 . Целта на Споразумението за облекчаване на визовия режим е да се облекчи, при условията на взаимност, визовият режим за гражданите на Съюза и на Беларус за планиран престой от не повече от 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период.

Споразумението за облекчаване на визовия режим допринася за засилването на междуличностните контакти и споделянето на ценностите, включително правата на човека и демократичните ценности на ЕС. Значението на основните принципи, ръководещи сътрудничеството между ЕС и Беларус, както и задълженията и отговорностите, включително зачитането на правата на човека и демократичните принципи, произтичащи от съответните международни инструменти, с които те са обвързани, се подчертават в преамбюла на Споразумението за облекчаване на визовия режим.

На 12 октомври 2020 г. Съветът прие заключения относно отговора на ЕС на събитията в Беларус 3 . В заключенията си Съветът изтъкна отново, че президентските избори от 9 август 2020 г. не са били нито свободни, нито честни и че на режима в Беларус липсва демократична легитимност. Съветът изрази отново пълната си подкрепа за суверенитета и независимостта на Беларус и подчерта демократичното право на беларуския народ да избере своя президент чрез свободни и честни избори без външна намеса. В заключенията също така бяха припомнени ограничителните мерки, включващи забрана за пътуване и замразяване на активи, наложени на 40 лица, отговорни за измамите по време на президентските избори и насилственото потушаване на мирните протести, и бе заявена готовността на ЕС да наложи допълнителни ограничителни мерки срещу образувания и високопоставени длъжностни лица, включително Александър Лукашенко 4 .

ЕС намали двустранното сътрудничество с беларуските органи на централно равнище, увеличи подкрепата си за беларуския народ и за гражданското общество и преоформи съответно двустранната си финансова помощ. В съответствие с тези мерки ЕС незабавно предостави на разположение допълнителни финансови средства за жертвите на насилие, организациите на гражданското общество и независимите медии.

Продължават репресиите срещу активистите на опозицията, организациите на гражданското общество, правозащитниците и независимите медии. Към средата на септември 2021 г. имаше повече от 670 политически затворници, като броят им нараства всяка седмица. Срещу тях се провеждат политически мотивирани съдебни процеси, които често се провеждат набързо при закрити врата и завършват със срамни присъди за много години лишаване от свобода.

Прилагането на Споразумението за облекчаване на визовия режим продължи, но създаването на Съвместния комитет за облекчаване на визовия режим, чиято цел беше да наблюдава прилагането на Споразумението, беше отложено.

В отговор на продължаващите брутални репресии срещу всички слоеве на обществото в Беларус, и по-специално във връзка с отвличането на пътнически полет на 23 май 2021 г., Съюзът забрани на беларуските превозвачи да прелитат над територията на Съюза и да имат достъп до летища в Съюза 5 , въведе четвърти пакет от санкции, в който се изброяват физически лица и образувания 6 , и целенасочени икономически санкции 7 .

След тези мерки органите на Беларус предприеха ответни мерки, като обявиха спирането на участието си в Източното партньорство, както и обявиха спирането на Споразумението за обратно приемане с ЕС на 28 юни 2021 г. Освен това Беларус отзова посланика си в ЕС за консултации, поиска да бъде отзован за консултации в Брюксел посланикът на ЕС и обяви, че на представителите на европейските институции и на лицата от ЕС, които са допринесли за подготовката на санкциите, ще бъде отказано влизане в Беларус. Беларуските органи поискаха спирането на дейността на културните институти на държавите членки. Беларус заяви също така, че ще обмисли допълнителни възможни мерки за противодействие. Освен това на 8 септември 2021 г. в парламента на Беларус беше внесен законопроект за спиране на Споразумението за обратно приемане с ЕС.

Въпреки че положението по външните граници на ЕС с Беларус се стабилизира по отношение на броя на пристигащите, включително поради преустановяването на преките полети от Багдад до Минск, то продължава да бъде напрегнато и миграционният натиск продължава, тъй като броят на предотвратените опити за незаконно преминаване на границата остава висок. Към 19 септември 2021 г. литовско-беларуската граница е незаконно прекосена от 4145 души; този брой е 56 пъти по-висок в сравнение с 2020 г. Повече от половината от гражданите на трети държави, преминали литовската граница с Беларус, идват от Ирак (2805), следвани от граждани на Конго Бразавил, Камерун и малък процент от граждани на Сирия, Иран и Афганистан. По отношение на Полша през същия период 1493 граждани на трети държави са преминали границата с Беларус. Този брой е 23 пъти по-висок в сравнение с 2020 г. По подобен начин преобладават иракските граждани, но с по-голямо присъствие на афганистански граждани. В относително изражение обаче в Латвия се наблюдава най-голямото увеличение от 3 регистрирани незаконни преминавания на границата през 2020 г. на 377 през 2021 г. Същата тенденция се отнася и до молбите за убежище. В сравнение със същия период през миналата година през 2021 г. Литва е регистрирала 14 пъти повече молби за убежище (2399), предимно от граждани на Ирак (50 %). Полша е регистрирала 131 % повече молби за убежище (4109), а афганистанците са най-честите кандидати (33 %), следвани от беларусите (29 %) и руснаците (18 %). По подобен начин Латвия получи 465 молби за убежище, което е почти 6 пъти повече в сравнение с 2020 г.

Това внезапно нарастване навежда на мисълта, че режимът насърчава незаконната миграция за политически цели, и по-специално като ответна мярка срещу Литва, Полша и Латвия заради позицията им по отношение на Беларус. Действията на Беларус срещу държавите — членки на ЕС, изискват единен отговор.

2.ПРЕДЛОЖЕНИ МЕРКИ

Споразумението за облекчаване на визовия режим беше сключено въз основа на презумпцията, че зачитането на правата на човека и демократичните принципи е един от основните принципи, ръководещи сътрудничеството между Съюза и Беларус, както и техните задължения и отговорности 8 . Както Съюзът, така и Беларус приеха, че Споразумението за облекчаване на визовия режим не следва да води до незаконна миграция, като същевременно се отделя специално внимание на сигурността и обратното приемане 9 .

С оглед на описания по-горе контекст тези принципи се нарушават от Беларус. Беларус не само застрашава взаимоотношенията между Съюза и неговите държави членки, но и ескалира нарушенията на правата на човека в противоречие на международните си задължения 10 .

Следователно подходяща мярка е да се спре прилагането на някои членове от Споразумението за облекчаване на визовия режим, които предвиждат облекчения за някои специфични категории кандидати, а именно:

i) членове на официални делегации, включително постоянни членове на официални делегации, които въз основа на официална покана до Беларус следва да участват в официални срещи, консултации, преговори или програми за обмен, както и в мероприятия, провеждани на територията на някоя от държавите членки от междуправителствени организации;

ii) членове на националните и регионалните правителства и парламенти на Беларус, Конституционния съд на Беларус и Върховния съд на Беларус при изпълнението на служебните си задължения.

Ето защо следва да бъде спряно прилагането на следните членове от Споразумението за облекчаване на визовия режим: член 4, параграф 1, буква а) относно „Документи, доказващи целта на пътуването“, член 5, параграф 1, букви а) и б), член 5, параграф 2, буква а) относно „Издаване на многократни визи“ и член 6, параграф 3, букви а) и б) относно „Такси за обработване на заявленията за издаване на визи“.

След като решението на Съвета влезе в сила, прилагането на специфичните правила, предвидени в тези разпоредби, ще бъде спряно. Вследствие на това в замяна ще се прилагат общите правила на Визовия кодекс 11 .

Не се спира прилагането на другите разпоредби на Споразумението за облекчаване на визовия режим, като облекченията, които те предоставят по отношение на обикновените граждани на Беларус, ще продължат да се прилагат. Това ще даде възможност за поддържане на „междуличностни контакти“. Разпоредбите на Споразумението за облекчаване на визовия режим, които не са спрени, не следва обаче да се използват за заобикаляне на целта на решението на Съвета за частично спиране на Споразумението за облекчаване на визовия режим. Държавите членки следва да докладват на Комисията за опитите за заобикаляне или предполагаемо заобикаляне на частичното спиране на Споразумението за облекчаване на визовия режим.

3.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Процедурното правно основание на настоящото предложение е член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Материалноправното основание е член 77, параграф 2, буква а) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Освен това в член 14, параграф 5 от Споразумението за облекчаване на визовия режим се посочва, че: „Всяка страна може да спре изцяло или отчасти прилагането на настоящото споразумение. Другата страна се уведомява за решението за спиране не по-късно от 48 часа преди неговото влизане в сила. Страната, спряла прилагането на настоящото споразумение, информира другата страна веднага щом отпаднат причините за това спиране“.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Не се прилага.

Пропорционалност

Настоящото предложение не надхвърля необходимото за постигане на преследваната цел, а именно спиране на някои действащи облекчения за длъжностни лица на Беларус, като същевременно продължава да се оказва подкрепа на обикновените граждани на Беларус чрез облекчаване на визовите процедури.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението не води до допълнителни разходи за бюджета на ЕС.

2021/0311 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за частично спиране на прилагането на Споразумението между Европейския съюз и Република Беларус за облекчаване на визовия режим

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 77, параграф 2, буква а) и член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Споразумението между Европейския съюз и Република Беларус за облекчаване на визовия режим 12 („Споразумението“) влезе в сила на 1 юли 2020 г., успоредно със Споразумението между Европейския съюз и Република Беларус за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица 13 („Споразумението за обратно приемане“).

(2)Целта на Споразумението е да се облекчи, при условията на взаимност, визовият режим за гражданите на Съюза и на Беларус за планиран престой от не повече от 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период. Споразумението допринася за засилването на междуличностните контакти и споделянето на ценностите, включително правата на човека и демократичните принципи.

(3)Съгласно член 14, параграф 5 от Споразумението всяка страна може да спре изцяло или отчасти прилагането на Споразумението. Другата страна се уведомява за решението за спиране не по-късно от 48 часа преди неговото влизане в сила. Страната, спряла прилагането на Споразумението, информира другата страна веднага щом отпаднат причините за това спиране.

(4)В отговор на продължаващите брутални репресии срещу всички слоеве на обществото в Беларус, и по-специално във връзка с отвличането на пътнически полет на 23 май 2021 г., Съюзът забрани на беларуските превозвачи да прелитат над територията на Съюза и да имат достъп до летища в Съюза, въведе четвърти пакет от санкции, в който се изброяват физически лица и образувания, както и целенасочени икономически санкции с Регламент (ЕО) № 765/2006 14 и Решение 2012/642/ОВППС 15 .

(5)След тези мерки органите на Беларус предприеха ответни мерки, като обявиха спирането на участието си в Източното партньорство, както и обявиха спирането на Споразумението за обратно приемане на 28 юни 2021 г. На 8 септември 2021 г. в парламента на Беларус беше внесен законопроект за спиране на Споразумението за обратно приемане с Европейския съюз.

(6)В същото време в Литва, а напоследък и в Полша и Латвия, се наблюдава безпрецедентно увеличение на незаконните миграционни потоци от Беларус. Това внезапно нарастване навежда на мисълта, че режимът насърчава незаконната миграция за политически цели, и по-специално като ответна мярка срещу Литва, Полша и Латвия заради позицията им по отношение на Беларус.

(7)Посочените по-горе действия на Беларус нарушават основните принципи, въз основа на които е сключено Споразумението, и са в противоречие с интересите на Съюза и неговите държави членки. По-специално действията на Беларус не зачитат правата на човека и демократичните принципи, както и предизвикват незаконна миграция от територията на Беларус към Съюза.

(8)Поради това прилагането на някои разпоредби на Споразумението, предвиждащи облекчения за някои категории кандидати за виза за краткосрочно пребиваване, а именно членовете на официалните делегации на Беларус, членовете на беларуските национални и регионални правителства и парламенти, членовете на Конституционния съд на Беларус и Върховния съд на Беларус при изпълнението на техните служебни задължения, следва да бъде спряно.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Спира се прилагането на следните членове от Споразумението за облекчаване на визовия режим:

а)    член 14, параграф 1, буква а) по отношение на всеки кандидат за виза, който е член на официална делегация на Беларус, включително постоянен член на официална делегация, който въз основа на официална покана до Беларус следва да участва в официални срещи, консултации, преговори или програми за обмен, както и в мероприятия, провеждани на територията на някоя от държавите членки от междуправителствени организации;

б)    член 5, параграф 1, букви а) и б) по отношение на всеки кандидат за виза, който при изпълнение на служебните си задължения е член на беларуското национално или на регионално правителство или на Конституционния съд на Беларус или на Върховния съд на Беларус, както и по отношение на всеки кандидат за виза, който е постоянен член на официалната делегация на Беларус и който след официална покана, отправена до Беларус, следва да участва редовно в срещи, консултации, преговори или програми за обмен, както и в мероприятия, провеждани на територията на някоя от държавите членки от междуправителствени организации;

в)    член 5, параграф 2, буква а) по отношение на всеки кандидат за виза, член на официална делегация на Беларус, включително постоянен член на официална делегация, който въз основа на официална покана до Беларус следва да участва в срещи, консултации, преговори или програми за обмен, както и в мероприятия, провеждани на територията на някоя от държавите членки от междуправителствени организации;

г)    член 6, параграф 3, букви а) и б) по отношение на всеки кандидат за виза, който е член на беларуското национално или на регионално правителство или на Конституционния съд на Беларус или на Върховния съд на Беларус, както и всеки кандидат за виза, който е член на официална делегация на Беларус, включително постоянен член на официална делегация, който въз основа на официална покана до Беларус следва да участва в срещи, консултации, преговори или програми за обмен, както и в мероприятия, провеждани на територията на някоя от държавите членки от междуправителствени организации.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила на втория ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Споразумение между Европейския съюз и Република Беларус за облекчаване на визовия режим (ОВ L 180, 9.6.2020 г.).
(2)    Споразумение между Европейския съюз и Република Беларус за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица (OВ L 181, 9.6.2020 г.).
(3)    Заключения на Съвета относно Беларус, 12 октомври 2020 г., 11661/20.
(4)    На 6.11.2020 г. беше приет втори пакет от санкции (Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1648 на Съвета от 6 ноември 2020 г. за прилагане на член 8а, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус; Решение за изпълнение (ОВППС) 2020/1650 на Съвета от 6 ноември 2020 г. за прилагане на Решение 2012/642/ОВППС относно ограничителните мерки срещу Беларус (OВ L 370I). На 17.12.2020 г. беше приет трети пакет от санкции (Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/2129 на Съвета от 17 декември 2020 г. за прилагане на член 8а, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус; Решение за изпълнение (ОВППС) 2020/2130 на Съвета от 17 декември 2020 г. за прилагане на Решение 2012/642/ОВППС относно ограничителните мерки срещу Беларус (OВ L 426I). Ограничителните мерки и в двата пакета включват забрана за пътуване и замразяване на активи, които засягат лицата и образуванията, изброени в посочените по-горе актове.
(5)    Регламент (ЕС) 2021/907 на Съвета от 4 юни 2021 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус и Решение (ОВППС) 2021/908 на Съвета от 4 юни 2021 г. за изменение на Решение 2012/642/ОВППС относно ограничителни мерки с оглед на положението в Беларус (ОВ L 197I).
(6)    Регламент (ЕС) 2021/996 на Съвета от 21 юни 2021 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус; Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/997 на Съвета от 21 юни 2021 г. за прилагане на член 8а, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус; Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/999 на Съвета от 21 юни 2021 г. за прилагане на член 8а, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус; Решение (ОВППС) 2021/1001 на Съвета от 21 юни 2021 г. за изменение на Решение 2012/642/ОВППС относно ограничителните мерки с оглед на положението в Беларус; Решение за изпълнение (ОВППС) 2021/1002 на Съвета от 21 юни 2021 г. за прилагане на Решение 2012/642/ОВППС относно ограничителните мерки с оглед на положението в Беларус (OВ L 219I). Лицата и образуванията, изброени в горепосочените актове, подлежат на замразяване на активи, а на гражданите и дружествата от ЕС е забранено да предоставят средства на изброените лица и образувания. Ограничителните мерки включват и забрана за пътуване за изброените лица.
(7)    Регламент (ЕС) 2021/1030 на Съвета от 24 юни 2021 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 765/2006 относно ограничителни мерки по отношение на Беларус; Решение (ОВППС) 2021/1031 на Съвета от 24 юни 2021 г. за изменение на Решение 2012/642/ОВППС относно ограничителните мерки с оглед на положението в Беларус (OВ L 224I).
(8)    Съображение 3 от преамбюла на Споразумението за облекчаване на визовия режим.
(9)    Съображение 2 от преамбюла на Споразумението за облекчаване на визовия режим.
(10)    Според представеното в доклада на специалния докладчик относно положението с правата на човека в Беларус, Anaïs Marin, A/HRC/47/49, 4 май 2021 г.
(11)    Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1).
(12)    Споразумение между Европейския съюз и Република Беларус за облекчаване на визовия режим (ОВ L 180, 9.6.2020 г.).
(13)    Споразумение между Европейския съюз и Република Беларус за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица (OВ L 181, 9.6.2020 г.).
(14)    Регламент (ЕО) № 765/2006 на Съвета от 18 май 2006 г. относно ограничителни мерки срещу президента Лукашенко и някои длъжностни лица на Беларус (ОВ L 134, 20.5.2006 г., стр. 1), изменен с Регламент (ЕС) 2021/907 на Съвета (ОВ L 197I, 4.6.2021 г.), Регламент (ЕС) 2021/996 на Съвета (ОВ L 219I, 21.6.2021 г., стр. 1), Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/997 на Съвета (ОВ L 219, 21.6.2021 г., стр. 3), Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/999 на Съвета (OВ L 219I , 21.6.2021 г., стр. 55) и Регламент (ЕС) 2021/1030 на Съвета (OВ L 224I , 24.6.2021 г., стр. 1).
(15)    Решение 2012/642/ОВППС на Съвета от 15 октомври 2012 г. относно ограничителни мерки срещу Беларус (ОВ L 285, 17.10.2012 г., стр. 1), изменено с Решение (ОВППС) 2021/908 на Съвета (ОВ L 197I, 4.6.2021 г., стр. 3), Решение (ОВППС) 2021/1001 на Съвета (ОВ L 219I, 21.6.2021 г., стр. 67), Решение за изпълнение (ОВППС) 2021/1002 на Съвета (ОВ L 219I, 21.6.2021 г., стр. 70) и Решение (ОВППС) 2021/1031 на Съвета (ОВ L 224I, 24.6.2021 г.).