Брюксел, 26.8.2021

COM(2021) 491 final

2021/0278(NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за определяне за 2022 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Балтийско море, и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/92 по отношение на определени възможности за риболов в други води


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

В съответствие с Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството („Основен регламент за ОПОР“) при експлоатацията на живите морски биологични ресурси популациите на улавяните видове трябва да бъдат възстановявани и поддържани над равнищата, които позволяват постигането на максимален устойчив улов (МУУ). Един от важните инструменти в това отношение е годишното определяне на възможностите за риболов под формата на общ допустим улов (ОДУ) и квоти.

В Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. за създаване на многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси („Регламент относно многогодишния план“) се съдържат конкретните стойности на смъртност от риболов, изразени в диапазони. Тези стойности се използват в настоящото предложение за осъществяване на целите на ОПОР, и по-специално за постигане и поддържане на МУУ.

Целта на настоящото предложение е да се определят възможностите за риболов за държавите членки през 2022 г. по отношение на рибните запаси в Балтийско море, които имат най-голямо търговско значение. За да се опростят годишните решения относно ОДУ и квотите и за да се внесе повече яснота във връзка с тези решения, от 2006 г. насам възможностите за риболов в Балтийско море се определят с отделен регламент.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

С предложението се определят квоти на равнищата, съответстващи на целите на Регламент (ЕС) № 1380/2013.

Съгласуваност с политиката на Съюза в други области

Предложението е в съответствие с целите и правилата на ОПОР и е съобразено с политиката на Съюза за устойчиво развитие.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Член 43, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Предложението попада в изключителната компетентност на Съюза, посочена в член 3, параграф 1, буква г) от ДФЕС. Следователно принципът на субсидиарност не се прилага.

Пропорционалност

Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност поради изложените по-долу причини:

ОПОР е обща политика. Съгласно член 43, параграф 3 от ДФЕС мерките за определянето и разпределянето на възможностите за риболов се приемат от Съвета.

Настоящото предложение за регламент на Съвета се отнася до разпределянето на възможностите за риболов между държавите членки. Съгласно член 16, параграфи 6 и 7 и член 17 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 държавите членки разпределят по своя преценка тези възможности между регионите или операторите в съответствие с критериите, установени в посочените разпоредби. Те съответно разполагат със значителна свобода на действие във връзка с решенията относно социално-икономическия модел, който ще изберат, за да усвоят предоставените им възможности за риболов.

Предложението не поражда нови финансови последици за държавите членки. Тъй като такъв регламент се приема от Съвета всяка година, публичните и частните средства за неговото изпълнение са вече налице.

Избор на инструмент

Предложен инструмент: регламент.

Настоящото е предложение за управление на рибарството въз основа на член 43, параграф 3 от ДФЕС.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

Въз основа на съобщението на Комисията във връзка с консултацията относно възможностите за риболов за 2022 г. в рамките на ОПОР (COM(2021) 279 final) бяха проведени консултации с Консултативния съвет за Балтийско море. Предложението се основава на научното становище на Международния съвет за изследване на морето (ICES). Предварителните гледни точки, изразени от заинтересованите страни по отношение на всички засегнати рибни запаси, бяха взети предвид, доколкото е възможно, без да се допуска противоречие със съществуващите политики, нито да се предизвиква влошаване на състоянието на уязвимите ресурси.

Наред с това научните становища по отношение на ограниченията на улова и състоянието на запасите бяха обсъдени с държавите членки в рамките на регионалния форум BALTFISH, проведен през юни 2021 г.

Събиране и използване на експертни становища

Бяха проведени консултации с ICES, който е научна организация.

Съюзът се обръща всяка година към ICES с искане за научни становища относно състоянието на важните рибни запаси. Получените становища обхващат всички запаси в Балтийско море, като за запасите с най-голямо търговско значение се предлагат ОДУ ( http://www.ices.dk/advice/Pages/Latest-Advice.aspx ).

Оценка на въздействието

Предложението представлява част от дългосрочен подход, при който риболовът се коригира до постигане и поддържане на дългосрочни устойчиви равнища. Този подход следва да доведе до стабилизиране на риболовния натиск и повишаване на квотите, а оттам — и до подобряване на доходите на рибарите и техните семейства. Очаква се увеличеният обем на разтоварванията да окаже благоприятно влияние върху риболовната промишленост, потребителите, преработвателния сектор и търговията на дребно, както и върху останалата част от промишлеността, свързана с търговския и любителския риболов.

Благодарение на взетите през последните години решения относно възможностите за риболов в Балтийско море, до 2019 г. смъртността от риболов за запасите, за които е издадено становище за МУУ, към момента на определянето на ОДУ беше приведена в съответствие с диапазоните на МУУ за всички запаси, с изключение на запаса от херинга в западната част на Балтийско море, и беше постигнато възстановяване на някои запаси, както и на равновесието между риболовния капацитет и възможностите за риболов. Запасът от треска в източната част на Балтийско море обаче беше подложен на силен натиск през 2019 г. и според прогнозите на ICES най-вероятно ще остане изчерпан и през следващите години.

През последните няколко години са налице трудности при възстановяването на доброто състояние на запаса от треска в западната част на Балтийско море; от 2020 г. насам биомасата на запаса от херинга в централната част на Балтийско море също е под равнището на устойчивост. От много години насам се наблюдава и силно влошено състояние на няколко популации от сьомга. Поради това се счита, че не е постигнат достатъчен напредък в усилията за възстановяване на всички запаси и привеждането им в съответствие с МУУ.

На 28 май 2021 г. ICES публикува своето научно становище относно запасите в Балтийско море, като отложи до средата на септември становището си относно запаса от треска в западната част на Балтийско море и относно ОДУ за двата запаса от сьомга. ICES счита, че биомасата на запаса от херинга в западната част на Балтийско море и на запаса от треска в източната му част все още е под безопасните биологични граници. Биомасата на херингата в централната част на Балтийско море остава под равнището на устойчивост. От няколко години насам биомасата на запаса от треска в западната част на Балтийско море също е под това равнище. По отношение на запаса от треска в източната част на същия воден басейн е издадено предпазно становище. За пет запаса е издадено становище за МУУ — три от тях (цаца, херинга в Рижкия залив и херинга в Ботническия залив) са на равнището на устойчивост, а два (херинга в западната и централната част на Балтийско море) не са. Налице са два запаса от писия, като за единия от тях се издава становище за МУУ, а за другия — предпазно становище.

Предвид гореизложените обстоятелства и до публикуването на становището на ICES относно ОДУ за три запаса и допълнителна информация от ICES за четвърти запас, предложението ще доведе до забрана на целевия риболов на херинга в западната част на Балтийско море с ОДУ за неизбежен прилов, както и до намаляване на възможностите за риболов на херинга в Ботническия залив с 5 % и на херинга в централната част на Балтийско море с 54 %. В предложението е заложено увеличаване с 21 % на възможностите за риболов на херинга в Рижкия залив и запазване на същото равнище на възможностите за риболов на писия и цаца, както и за прилов на треска в източната част на Балтийско море.

Следователно икономическото въздействие от настоящото предложение за 2022 г. ще се изразява в намаляване за възможностите за риболов във всички държави членки. Като цяло предложението в настоящия му вид (т.е. без треска и херинга в западната част на Балтийско море и без ОДУ за двата запаса от сьомга) би довело до равнище от приблизително 434 500 тона за възможностите за риболов в Балтийско море, което представлява намаление с 11,6 % в сравнение с изменените възможности за риболов за 2021 г.

Пригодност и опростяване на законодателството

В предложението се предвижда гъвкавост при прилагането на механизмите за обмен на квоти, които са вече въведени с регламентите относно възможностите за риболов в Балтийско море през предходните години. То не съдържа нови разпоредби, нито предлага нови административни процедури за публичните органи (на ЕС или на държавите членки), които могат да доведат до увеличаване на административната тежест.

Тъй като предложението се отнася за годишен регламент, който ще се прилага през 2022 г., то не включва клауза за преразглеждане.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението няма отражение върху бюджета на ЕС.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

Мониторингът върху използването на възможностите за риболов под формата на ОДУ и квоти е установен с Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

С предложението се определят възможностите за риболов на определени запаси или групи запаси за 2022 г. за държавите членки, извършващи риболов в Балтийско море.

Регламент (ЕС) 2016/1139 за създаване на многогодишния план за Балтийско море влезе в сила на 20 юли 2016 г. Съгласно този план възможностите за риболов трябва да се определят в съответствие с целите на плана и да са съобразени с целевите диапазони на смъртност от риболов, посочени в най-добрите налични научни становища, издадени по-специално от ICES или от подобен независим научен орган. По отношение на запасите, за които е издадено становище за МУУ, съгласно член 4, параграф 3 от Регламента относно многогодишния план ОДУ по принцип трябва да бъде определен на стойността FMSY или под нея („долна част на диапазона на FMSY“), въпреки че съгласно член 4, параграф 4 от същия регламент винаги е възможно ОДУ за се определи и под диапазоните на FMSY. При условията, посочени в член 4, параграф 5 от Регламента относно многогодишния план, ОДУ за запасите в добро състояние може да бъде определен над стойността FMSY („горна част на диапазона на FMSY“). За запасите, чиято биомаса е под границите на устойчивост (Btrigger), в член 5, параграф 1 от Регламента относно многогодишния план се предвижда да се вземат подходящи коригиращи мерки с цел своевременно възстановяване на съответния запас до устойчиво равнище, и по-специално ОДУ да бъде определен под горната част на диапазона на FMSY, като се вземе предвид намаляването на биомасата. Ако биомасата на даден запас е под безопасните биологични граници (Blim), съгласно член 5, параграф 2 от Регламента относно многогодишния план се налага предприемането на допълнителни коригиращи мерки. Те могат по-специално да включват преустановяване на целевия риболов за съответния запас и подходящо намаляване на възможностите за риболов за тези запаси или други запаси при риболовните дейности. Могат да бъдат приети и други коригиращи мерки, като те следва да бъдат функционално свързани с възможностите за риболов. Изборът на мерките следва да се извършва в съответствие с характера, сериозността, продължителността и повторяемостта на положението.

Съгласно Основния регламент за ОПОР възможностите за риболов на запасите, за които е издадено предпазно становище, се определят на равнища, гарантиращи най-малкото сравнима степен на опазване. В съображение 8 от него също така се посочва, че управленските решения, свързани със смесения риболов, следва да отчитат трудността МУУ да бъде спазен едновременно за всички видове запаси в този риболов, по-специално в случаите когато научните становища сочат, че е много трудно да се избегне т. нар. „ефект на блокиращите видове“ чрез увеличаване на селективността на използваните риболовни уреди.

Възможностите за риболов се предлагат в съответствие с член 16, параграф 1 (отнасящ се до принципа на относителната стабилност) и член 16, параграф 4 (отнасящ се до целите на ОПОР и правилата, предвидени в многогодишните планове) от Основния регламент за ОПОР.

В случаите, когато беше необходимо определяне на квотите на ЕС по отношение на запасите, споделяни с Руската федерация, съответните количества от тези запаси бяха приспаднати от равнищата на ОДУ, препоръчани от ICES. Равнищата на ОДУ и квотите, разпределени на държавите членки, са определени в приложението към настоящото предложение.

Макар да е регистрирано слабо подобрение в прогнозирания от ICES размер на запаса от херинга в западната част на Балтийско море, неговата биомаса все още е едва 54 % от граничното референтно равнище на биомаса на репродуктивния запас, под което може да настъпи спад на установената от ICES възпроизводителна способност (Blim). Темпът на попълване на запасите, който от много години е бавен, е спаднал до рекордно ниско равнище. Тъй като не съществува сценарий, при който в близко бъдеще уловът би довел до увеличаване на биомасата над Blim, ICES за четвърта поредна година издаде становище за нулев улов.

Поради посочените причини и в съответствие с член 5, параграф 2 и член 4, параграф 4 от Регламента относно многогодишния план Комисията предлага забрана на целевия риболов, с изключение на риболова с изцяло научни цели, и определяне на ОДУ за неизбежния прилов, за да се избегне т. нар. „ефект на блокиращите видове“ при други риболовни дейности. Тази година за първи път беше публикуван документ с научна информация на ICES относно неизбежния прилов на херинга в западната част на Балтийско море при други риболовни дейности. В него обаче не се споменава риболовът в Балтийско море, поради което Комисията поиска от ICES да представи информация по този въпрос. След получаването на тази информация Комисията ще актуализира предложението си и ще предложи съответното равнище на ОДУ.

По отношение на запаса от треска в източната част на Балтийско море обаче ICES все още е в състояние да определи диапазоните на смъртност от риболов, съответстващи на постигането на МУУ, поради което издаде предпазно становище. За трета поредна година той публикува становище за нулев улов през 2022 г. Съгласно приблизителната оценка на ICES размерът на запаса остава под безопасните биологични граници (Blim), като в средносрочен план ще се запази под тази стойност, дори и да не се извършва никакъв риболов. ICES също така счита, че от 2020 г. насам е налице леко намаление на биомасата и че темпът на попълване на запасите остава на рекордно ниско равнище. Тъй като запасът е изчерпан, от 2019 г. насам се прилагат строги мерки. Целевият риболов на треска в източната част на Балтийско море е забранен, с изключение на риболова с изцяло научни цели, и ОДУ е ограничен до неизбежния прилов, за да се избегне т. нар. „ефект на блокиращите видове“ при по-голямата част от другите риболовни дейности в Балтийско море.

Бяха приети и допълнителни коригиращи мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, които се изразяват в забрана на риболова по време на размножаването, обхващаща пиковия период и потенциалните зони за размножаване, с изключение на риболова с изцяло научни цели, някои дребномащабни крайбрежни риболовни дейности с използване на пасивни риболовни уреди и риболова на пелагични видове за консумация от човека, извършен извън основните потенциални зони за размножаване. Наред с това от 2020 г. има забрана за извършване на любителски риболов в основната зона на разпространение, тъй като количествата на улова биха били значителни в сравнение с ОДУ за прилова. Като се има предвид, че тези коригиращи мерки все още не се прилагат достатъчно дълго, за да доведат до подобряване на състоянието на запасите, е целесъобразно те да се запазят и равнището на ОДУ да остане непроменено.

Що се отнася до запаса от треска в западната част на Балтийско море, поради проблеми, свързани със сериозни несъответствия по отношение на минали периоди, които бяха установени в хода на оценката, ICES реши да отложи становището си за средата на септември 2021 г. От 2019 г. насам обаче ICES посочва, че състоянието на запаса е нестабилно и отново се влошава. Само през една-единствена година броят на излюпените ларви е бил на устойчиво равнище, като редовно се отчита намаляване на биомасата на запаса. Към момента няма признаци за значително подобрение на общото състояние на запаса. Докато не бъде публикувано становището на ICES е целесъобразно да не се променят коригиращите мерки, функционално свързани с прилаганите през 2021 г. възможности за риболов, които се изразяват в забрана на риболова по време на размножаването и определени ограничения за целевия и любителския риболов. Комисията ще актуализира предложението си относно равнището на ОДУ и ограничението на улова за любителски риболов, след като ICES представи своето становище.

През 2020 г. ICES прогнозира, че биомасата на запаса от херинга в централната част на Балтийско море е спаднала под равнището на устойчивост (Btrigger). Миналата година се очакваше биомасата да бъде възстановена над равнището на устойчивост през 2021 г., но в действителност тя намаля още повече и вече е близо до Blim. В приблизителната оценка, изготвена от ICES през миналата година, беше посочено, че броят на излюпените ларви през 2019 г. е бил на устойчиво равнище, но той се оказа под средния, което означава, че от 2015 г. насам попълването на запаса се извършва с недостатъчни темпове. Поради това в съответствие с член 5, параграф 1 от Регламента относно многогодишния план Комисията предлага възможностите за риболов да бъдат определени в долната част на диапазона на FMSY. Според приблизителната оценка на ICES с това равнище на смъртност от риболов биомасата следва да бъде възстановена над равнището на устойчивост през 2023 г.

Предложените равнища на ОДУ за запаса от херинга в Рижкия залив, запаса от херинга в Ботническия залив и запаса от цаца са съобразени с диапазона на смъртност от риболов, съответстващ на постигането на МУУ, посочен в член 4, параграф 3 от Регламента относно многогодишния план. Биомасата на цацата е на добро равнище, но риболовният натиск остава твърде висок. ICES също така препоръчва да се вземат предвид взаимодействията между запаси от различни видове, тъй като цацата е важен вид, използван за храна от треската. Освен това цацата се лови при смесен риболов с херинга, чийто ОДУ трябва да бъде значително намален за втора поредна година съгласно разпоредбите на Регламента относно многогодишния план. Съответно Комисията предлага ОДУ за запаса от цаца да не се увеличава, а да бъде запазен на досегашното равнище.

ОДУ за писия е резултат от комбиниране на становището относно МУУ за запаса в подучастъци 21—23 и на подхода на ICES по отношение на запасите, за които няма достатъчно данни (предпазно становище), за запаса в подучастъци 24—32. Въпреки че и двата запаса се развиват добре, следва да се вземат предвид взаимодействията между запаси от различни видове. Треската е неизбежен прилов при риболова на писия и равнищата на прилова могат да бъдат значителни — най-вече докато не бъдат въведени по-селективни риболовни уреди. Комисията предлага възможностите за риболов на треска в източната част на Балтийско море да се запазят на много ниско равнище, като не се очаква отложеното становище на ICES за запаса от този вид в западната част на Балтийско море да съдържа препоръка за значително увеличаване на улова. Поради това Комисията предлага ОДУ за запаса от писия да бъде запазен в съответствие с член 4, параграф 4 от Регламента относно многогодишния план.

ICES реши да отложи за средата на септември 2021 г. становището си относно ОДУ за двата запаса от сьомга. Комисията ще актуализира предложението си, след като бъде оповестено становището на ICES. При все това в извършена през 2020 г. оценка на запаса от сьомга в основния басейн ICES установи, че референтните стойности и предишните становища не са съгласувани с подхода за МУУ. Наред с това няколко речни популации от сьомга са слаби от много години насам, като в най-добрия случай признаците на възстановяване са ограничени. Търговският и любителският риболов на смесени запаси в основния басейн е насочен към всички запаси, включително към посочените слаби запаси. Поради това ICES прецени, че не съществува процент на улов при търговския морски риболов по отношение на смесени запаси, който би гарантирал, че всички популации на сьомга в зоната на ОДУ достигат МУУ в рамките на едно поколение.

С Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета бяха въведени допълнителни условия за годишното управление на ОДУ, включително разпоредби за гъвкавост съгласно членове 3 и 4 за запасите, по отношение на които се прилагат съответно предпазен и аналитичен ОДУ. Съгласно член 2 от посочения регламент при определяне на равнищата на ОДУ Съветът решава за кои запаси не се прилагат членове 3 и 4, по-специално въз основа на биологичното състояние на запасите. Впоследствие с член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 беше въведен механизмът за гъвкавост по отношение на квотите за всички запаси, за които се прилага задължението за разтоварване. Поради това, за да се избегне прекомерната гъвкавост, която би накърнила принципа на разумната и отговорна експлоатация на живите морски биологични ресурси и би възпрепятствала постигането на целите на ОПОР, следва да се поясни, че членове 3 и 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 се прилагат само в случаите, когато държавите членки не използват гъвкавостта по отношение на квотите в две последователни години, предвидена в член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

Комисията предлага също така да се измени Регламент (ЕС) 2021/92, за да се определи ОДУ за норвежки паут, чийто риболов започва на 1 ноември. Равнището на ОДУ е определено в „pm“ в очакване на публикуването на становището на ICES в началото на октомври 2021 г. и на консултациите с Обединеното кралство.

2021/0278 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за определяне за 2022 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Балтийско море, и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/92 по отношение на определени възможности за риболов в други води

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Съгласно член 6 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета 1 е необходимо да се приемат мерки за опазване, като при това се вземат предвид наличните научни, технически и икономически становища, включително — когато е приложимо — докладите, изготвени от Научния, технически и икономически комитет по рибарство и други консултативни органи, както и всички становища, които са получени от консултативните съвети, създадени за съответните географски зони или области на компетентност, и съвместните препоръки от държавите членки.

(2)Мерките за определянето и разпределянето на възможностите за риболов, включително — при необходимост — на някои функционално свързани с тези възможности условия, се приемат от Съвета. В член 16, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 се предвижда възможностите за риболов да бъдат разпределени на държавите членки така, че да осигуряват относителна стабилност на риболовните дейности на всяка държава членка за всеки рибен запас или вид риболов.

(3)В член 2, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 се предвижда, че целта на ОПОР е до 2015 г. да се постигне равнище на експлоатация, позволяващо максимален устойчив улов (МУУ), там, където е възможно, като това равнище трябва да бъде постигнато най-късно до 2020 г. чрез постепенно постъпателно нарастване за всички запаси. Целта на преходния период до 2020 г. беше постигането на МУУ за всички запаси да се балансира с възможните социално-икономически аспекти, свързани с евентуалните корекции на съответните възможности за риболов.

(4)Поради това в съответствие с Регламент (ЕС) № 1380/2013 общият допустим улов (ОДУ) следва да се определя въз основа на наличните научни становища, като се отчитат биологичните и социално-икономическите аспекти и същевременно се гарантира справедливо третиране на различните сектори на рибарството и се вземат предвид становищата, изразени по време на консултациите със заинтересованите страни.

(5)С Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета 2 се установява многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси (наричан по-нататък „планът“). Целта на този план е да гарантира, че експлоатацията на живите морски биологични ресурси позволява възстановяването и поддържането на популациите на подлежащите на улов видове над равнищата, на които може да се постигне МУУ. Съгласно член 16, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 възможностите за риболов на запасите, обхванати от специални многогодишни планове, трябва да се определят в съответствие с правилата, предвидени в тези планове.

(6)В съответствие с член 4, параграф 1 от Регламента относно многогодишния план възможностите за риболов на запасите, посочени в член 1 от същия регламент, трябваше да бъдат определени така, че да се постигне смъртност от риболов в съответствие с диапазоните на МУУ възможно най-скоро и чрез постепенно постъпателно нарастване до 2020 г. Поради това ограниченията на улова, приложими през 2022 г. по отношение на съответните запаси в Балтийско море, трябва да се установят в съответствие с целите на плана.

(7)На 28 май 2021 г. Международният съвет за изследване на морето (ICES) публикува своето годишно становище относно запасите в Балтийско море. В него се посочва, че биомасата на херингата в западната част на Балтийско море (подучастъци 20—24) е едва 54 % от граничното референтно равнище на биомаса на репродуктивния запас (Blim). Същевременно темпът на попълване на запасите все още е на рекордно ниско равнище. Поради това за четвърта поредна година ICES представя становище за нулев улов. Съгласно член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1139 трябва да се приемат всички подходящи коригиращи мерки с цел своевременно възстановяване на съответния запас над равнището, позволяващо постигането на МУУ. По силата на същата разпоредба се изисква и приемането на допълнителни коригиращи мерки. Тъй като запасът е изчерпан, е целесъобразно да се забрани целевият риболов, като се предвиди изключение за риболовните операции, извършвани единствено за целите на научни изследвания и при пълно спазване на условията, предвидени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета 3 . Наред с това, за да се избегне т. нар. „ефект на блокиращите видове“ и да се намери правилният баланс между продължаването на риболова — предвид потенциално сериозните социално-икономически последици от неговото прекъсване — и необходимостта от постигане на добро биологично състояние на запаса, е целесъобразно да се определи ОДУ за неизбежния прилов, като се вземат предвид трудностите при риболовните дейности, насочени едновременно към всички запаси в контекста на смесен риболов при МУУ.

(8)Що се отнася до запаса от треска в източната част на Балтийско море, от 2019 г. насам ICES отново е в състояние да обоснове предпазното си становище с оценка, съдържаща по-пълни и по-надеждни данни. Съгласно прогнозите му биомасата на този запас все още е под Blim, като от миналата година насам е отчетен още по-сериозен спад. Поради това за трета поредна година ICES представя становище за нулев улов. От 2019 г. насам в Съюза са приети строги мерки за опазване на запаса. По силата на член 5, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1139 целевият риболов на треска в източната част на Балтийско море беше забранен и беше определен много нисък ОДУ за неизбежния прилов на треска в източната част на Балтийско море, за да се избегне т. нар. „ефект на блокиращите видове“ по отношение на други риболовни дейности. Освен това бяха посочени допълнителни коригиращи мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, които се изразяват в забрана на риболова по време на размножаването и забрана на любителския риболов в основната зона на разпространение. Предвид становището на ICES и непромененото състояние на запаса е целесъобразно да не се извършва промяна на равнището на възможностите за риболов и на функционално свързаните коригиращи мерки.

(9)[Запазено място за текста относно запаса от треска в западната част на Балтийско море]

(10)В оценката, изготвена от ICES през 2020 г., се посочва, че биомасата на запаса от херинга в централната част на Балтийско море е спаднала под референтното равнище на биомаса на репродуктивния запас, под което трябва да се предприемат специфични и подходящи мерки за управление (Btrigger). През 2021 г. ICES посочи, че равнището на биомасата е спаднало още повече и вече е близо до Blim. Поради това е целесъобразно възможностите за риболов да се определят в съответствие с член 5, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1139.

(11)Съгласно становището на ICES треската е прилов при риболова на писия. Цацата се лови при смесен риболов с херинга и е плячка за треската. Целесъобразно е тези съображения, свързани с взаимодействията между запаси от различни видове, да се вземат предвид при определяне на възможностите за риболов на писия и цаца.

(12)[Запазено място за текста относно запаса от сьомга в основния басейн]

(13)[Запазено място за текста относно запаса от сьомга във Финския залив]

(14)Въвеждането на забрана на риболова на морска пъстърва във водите отвъд четири морски мили и на ограничение на прилова на този вид до 3 % от комбинирания улов на морска пъстърва и сьомга допринесе за съществено намаляване на множеството случаи на невярно деклариране на улова на сьомга, и по-специално на декларирането му като улов на морска пъстърва. С цел запазване на това невярно деклариране на ниско ниво е целесъобразно съответната разпоредба да се запази.

(15)Използването на възможностите за риболов, определени в настоящия регламент, се осъществява при спазване на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета 4 , и по-специално на членове 33 и 34 от него, отнасящи се до записването на улова и риболовното усилие и до предаването на Комисията на данни относно изчерпването на възможностите за риболов. Поради това в настоящия регламент следва да се посочат кодовете, свързани с разтоварванията на обхванатите от него запаси, които кодове да се използват от държавите членки при изпращане на данни до Комисията.

(16)С Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета 5 бяха въведени допълнителни условия за годишното управление на ОДУ, включително разпоредби за гъвкавост в членове 3 и 4 по отношение на предпазния и аналитичния ОДУ. Съгласно член 2 от посочения регламент при определяне на ОДУ Съветът решава за кои запаси не се прилагат член 3 или 4 — по-специално въз основа на биологичното състояние на запасите. Впоследствие с член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 беше въведен механизмът за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години за всички запаси, за които се прилага задължението за разтоварване. Поради това, с цел да се избегне прекомерна гъвкавост, която би навредила на принципа на разумната и отговорна експлоатация на живите морски биологични ресурси, би възпрепятствала постигането на целите на ОПР и би влошила биологичното състояние на запасите, следва да се определи, че членове 3 и 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 се прилагат за аналитични ОДУ само в случаите, когато не е използвана гъвкавостта по отношение на квотите в две последователни години, предвидена в член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

(17)Наред с това, като се има предвид, че биомасата на запаса от треска в източната част на Балтийско море и запаса от херинга в западната му част е под Blim, както и че през 2022 г. са разрешени само приловът и риболовът с научни цели, държавите членки се ангажират да не прилагат през 2022 г. механизма за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години по член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 за тези запаси, така че уловът през същата година да не надвишава определения ОДУ за треска в източната част на Балтийско море и херинга в западната му част.

(18)Риболовната година за норвежки паут в участък 3a на ICES, водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от подзона 4 на ICES и водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES започва от 1 ноември и приключва на 31 октомври. Въз основа на нови научни становища следва да се определи ОДУ за норвежки паут за тези зони. Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета 6 следва да бъде съответно изменен.

(19)С цел да се избегне прекъсването на риболовните дейности и да се осигури поминъкът на рибарите от Съюза настоящият регламент следва да се прилага от 1 януари 2022 г. Независимо от това по отношение на норвежкия паут в участък 3a на ICES, водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от подзона 4 на ICES и водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES настоящият регламент следва да се прилага от 1 ноември до 31 октомври. От съображения за спешност настоящият регламент следва да влезе в сила веднага след публикуването му,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

ГЛАВА I

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Член 1
Предмет

С настоящия регламент се определят възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси в Балтийско море за 2022 г. и се изменят някои възможности за риболов в други води, определени с Регламент (ЕС) 2021/92.

Член 2
Приложно поле

1.Настоящият регламент се прилага по отношение на риболовните кораби на Съюза, които извършват риболов в Балтийско море.

2.Настоящият регламент се прилага и по отношение на любителския риболов, когато той е изрично посочен в съответните разпоредби.

Член 3
Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат определенията по член 4 от Регламент (ЕС) № 1380/2013. Наред с това се прилагат следните определения:

(1)„подучастък“ означава подучастък на Международния съвет за изследване на морето (ICES) в Балтийско море съгласно определението в приложение IІІ към Регламент (ЕО) № 218/2009 на Съвета 7 ;

(2)„общ допустим улов“ (ОДУ) означава количеството от всеки запас, което може да бъде уловено в рамките на една година;

(3)„квота“ означава дял от ОДУ, разпределен на Съюза, на държава членка или на трета държава;

(4)„любителски риболов“ означава риболовни дейности с нетърговска цел, използващи морски биологични ресурси — например за развлечение, туризъм или спорт.

ГЛАВА II

ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА РИБОЛОВ

Член 4
ОДУ и разпределяне

ОДУ, квотите и функционално свързаните с тях условия, според случая, са посочени в приложението към настоящия регламент.

Член 5
Специални разпоредби относно разпределянето на възможностите за риболов

Разпределянето на възможностите за риболов между държавите членки, определено в настоящия регламент, не засяга:

а)размените, извършени съгласно член 16, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013;

б)приспаданията и преразпределенията, извършени съгласно член 37 от Регламент (ЕО) № 1224/2009;

в)допълнителните разтоварвания, разрешени съгласно член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 или съгласно член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013;

г)количествата, удържани съгласно член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 или прехвърлени съгласно член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013;

д)приспаданията, извършени съгласно членове 105 и 107 от Регламент (ЕО) № 1224/2009.

Член 6
Условия за разтоварване на улова и прилова

Запасите от нецелеви видове в рамките на безопасните биологични граници, посочени в член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, които отговарят на изискванията за дерогацията от задължението за приспадане на улова от съответната квота, са установени в приложението към настоящия регламент.

Член 7
Забрана за риболов с цел защита на треската по време на размножаването

1.От 1 май до 31 август се забранява извършването на риболов с всякакви видове риболовни уреди в подучастъци 25 и 26.

2.Освобождаване от забраната, съдържаща се в параграф 1, се прилага в следните случаи:

а)риболовни дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, при условие че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на изискванията, съдържащи се в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241;

б)риболовни кораби на Съюза с обща дължина под 12 m, извършващи риболов с хрилни мрежи, заплитащи мрежи или тристенни хрилни мрежи, с кърмаци, парагади, плаващи парагади, ръчни въдици и джиг глави или подобни пасивни уреди, в зони, в които дълбочината на водата е под 20 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи;

в)риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов в подучастък 25, в който дълбочината на водата е под 50 m, за пелагични запаси, предназначени за пряка консумация от човека, с използване на уреди с размер на окото 45 mm или по-малко, и чиито разтоварвания са сортирани.

3.От 1 февруари до 31 март се забранява извършването на риболов с всякакви видове риболовни уреди в подучастъци 22 и 23, а от 15 май до 15 август — в подучастък 24.

4.Освобождаване от забраната, съдържаща се в параграф 3, се прилага в следните случаи:

а)риболовни дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, при условие че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на изискванията, съдържащи се в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241;

б)риболовни кораби на Съюза с обща дължина под 12 m, извършващи риболов с хрилни мрежи, заплитащи мрежи или тристенни хрилни мрежи, с кърмаци, парагади, плаващи парагади, ръчни въдици и джиг глави или подобни пасивни уреди, в зони, в които дълбочината на водата е под 20 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи;

в)риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов в подучастък 24, в който дълбочината на водата е под 40 m, за пелагични запаси, предназначени за пряка консумация от човека, с използване на уреди с размер на окото 45 mm или по-малко, и чиито разтоварвания са сортирани.

5.Капитаните на риболовните кораби, посочени в параграф 2, букви б) или в) и параграф 4, букви б) или в), гарантират, че извършваната от тях риболовна дейност може да бъде проверявана по всяко време от контролните органи на държавата членка.

Член 8
Мерки по отношение на любителския риболов на треска в подучастъци 22—26

1.При любителски риболов в подучастъци 22 и 23 и в подучастък 24 в рамките на шест морски мили, измерени от изходните линии, могат да се задържат не повече от [pm] екземпляра треска на рибар на ден.

2.Чрез дерогация от параграф 1 в периода 1 февруари — 31 март 2022 г. в подучастъци 22 и 23 и в подучастък 24 в рамките на шест морски мили, измерени от изходните линии, могат да се задържат не повече от [pm] екземпляра треска на рибар на ден.

3.Любителският риболов на треска е забранен в подучастък 24 на повече от шест морски мили, измерени от изходните линии, и в подучастъци 25 и 26.

4.Параграфи 1, 2 и 3 не засягат евентуалните по-строги национални мерки.

Член 9
Мерки по отношение на риболова на морска пъстърва и сьомга в подучастъци 22—32

1.От 1 януари до 31 декември 2022 г. се забранява риболовът на морска пъстърва, извършван от риболовни кораби в подучастъци 22—32 на повече от четири морски мили, измерени от изходните линии. При риболов на сьомга в тези води в нито един момент приловът на морска пъстърва — било на борда, било при разтоварването след всеки риболовен рейс — не може да превишава 3 % от общия улов на сьомга и морска пъстърва.

2.Параграф 1 не засяга евентуалните по-строги национални мерки.

Член 10
Гъвкавост

1.Освен когато в приложението към настоящия регламент е посочено друго, по отношение на запасите, за които е предвиден предпазен ОДУ, се прилага член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96, а по отношение на запасите, за които е предвиден аналитичен ОДУ — член 3, параграфи 2 и 3 и член 4 от посочения регламент.

2.Член 3, параграфи 2 и 3 и член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат в случаите, когато държава членка използва възможността за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години, предвидена в член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

Член 11
Предаване на данни

Когато съгласно членове 33 и 34 от Регламент (ЕО) № 1224/2009 държавите членки изпращат на Комисията данни относно уловените или разтоварените количества от запаси, те използват кодовете на запасите, посочени в приложението към настоящия регламент.

ГЛАВА III

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Член 12
Изменение на Регламент (ЕС) 2021/92

В приложение ІА таблицата с възможностите за риболов на норвежки паут и съответния прилов в участък 3а на ICES, водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от подзона 4 на ICES и водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES се заменя със следното:

Вид:

Норвежки паут и съответен прилов

 

Зона:

3a; води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от подзона 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

Trisopterus esmarkii

 

(NOP/2A3A4.)

 

 

Година

2021

2022

 

Аналитичен ОДУ

 

Дания

116 447

(1)(3)

pm

(1)(6)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

22

(1)(2)(3)

pm

(1)(2)(6)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

86

(1)(2)(3)

pm

(1)(2)(6)

Съюз

116 555

(1)(3)

pm

(1)(6)

Обединено кралство

11 745

pm

Норвегия

0

(4)

pm

(4)

Фарьорски острови

0

(5)

pm

(5)

ОДУ

Не се прилага

 

 

 

 

 

(1)

Приловът на пикша и меджид може да бъде до 5 % от квотата (OT2/*2A3A4). Сборът от прилова на пикша и меджид, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не надхвърля 9 % от квотата.

(2)

Риболов по тази квота може да се извършва само във водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от зони 2a, 3a и 4 на ICES.

(3)

Риболов по квотата на Съюза може да се извършва само от 1 ноември 2020 г. до 31 октомври 2021 г.

(4)

Използват се сортиращи решетки.

(5)

Използват се сортиращи решетки. Включва не повече от 15 % неизбежен прилов (NOP/*2A3A4), който се приспада от тази квота.

(6)

Риболов по квотата на Съюза може да се извършва от 1 ноември 2021 г. до 31 октомври 2022 г.

 

Член 13
Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2022 г. Независимо от това член 12 се прилага от 1 ноември 2021 г. до 31 октомври 2022 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22).
(2)    Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. за създаване на многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на Регламент (ЕО) № 2187/2005 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1098/2007 на Съвета (ОВ L 191, 15.7.2016 г., стр. 1).
(3)    Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за опазване на рибните ресурси и защита на морските екосистеми чрез технически мерки, за изменение на регламенти (ЕО) № 1967/2006 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и на регламенти (ЕС) № 1380/2013, (ЕС) 2016/1139, (ЕС) 2018/973, (ЕС) 2019/472 и (ЕС) 2019/1022 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 894/97, (ЕО) № 850/98, (ЕО) № 2549/2000, (ЕО) № 254/2002, (ЕО) № 812/2004 и (ЕО) № 2187/2005 на Съвета (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 105).
(4)    Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета от 20 ноември 2009 г. за създаване на система за контрол на Съюза за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 847/96, (ЕО) № 2371/2002, (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 2115/2005, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007, (ЕО) № 676/2007, (ЕО) № 1098/2007, (ЕО) № 1300/2008, (ЕО) № 1342/2008 и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 2847/93, (ЕО) № 1627/94 и (ЕО) № 1966/2006 ( ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 1 ).
(5)    Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета от 6 май 1996 г. относно определяне на допълнителните условия за годишното управление на допустимите количества улов и на квотите (ОВ L 115, 9.5.1996 г., стр. 3).
(6)    Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне за 2021 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 31, 29.1.2021 г., стр. 31).
(7)    Регламент (ЕО) № 218/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно предоставянето на статистика за номиналния улов на държавите членки, които извършват риболов в североизточната част на Атлантическия океан (преработен) (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 70).

Брюксел, 26.8.2021

COM(2021) 491 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за определяне за 2022 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Балтийско море, и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/92 по отношение на определени възможности за риболов в други води


РАВНИЩА НА ОДУ, ПРИЛОЖИМИ КЪМ РИБОЛОВНИТЕ КОРАБИ НА СЪЮЗА В ЗОНИТЕ, В КОИТО ИМА ОДУ ПО ВИДОВЕ И ПО ЗОНИ

В таблиците по-долу са посочени равнищата на ОДУ и квотите (в тонове живо тегло, освен когато е посочено друго) по запаси, както и функционално свързаните с тях условия, когато е приложимо.

Ако не е посочено друго, под „риболовни зони“ се разбират зоните на ICES.

Рибните запаси са посочени по азбучен ред на наименованията на видовете на латински език.

За целите на настоящия регламент се използва следната сравнителна таблица на латинските и общоприетите наименования:

Научно наименование

Трибуквен код

Общоприето наименование

Clupea harengus

HER

Херинга

Gadus morhua

COD

Треска

Pleuronectes platessa

PLE

Морска писия

Salmo salar

SAL

Атлантическа сьомга

Sprattus sprattus

SPR

Цаца

Таблица 1

Вид:

Херинга

Зона:

Подучастъци 30—31

Clupea harengus

(HER/30/31.)

Финландия

91 287

Швеция

20 058

Съюз

111 345

ОДУ

111 345

Аналитичен ОДУ

Таблица 2

Вид:

Херинга

Зона:

Подучастъци 22—24

Clupea harengus

(HER/3BC+24)

Дания

pm

(1)

Германия

pm

(1)

Финландия

pm

(1)

Полша

pm

(1)

Швеция

pm

(1)

Съюз

pm

(1)

ОДУ

pm

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

__________

(1) Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на херинга, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.

Таблица 3




Вид:

Херинга

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 25—27, 28.2, 29 и 32

Clupea harengus

(HER/3D-R30)

Дания

984

Германия

261

Естония

5 023

Финландия

9 805

Латвия

1 240

Литва

1 305

Полша

11 139

Швеция

14 952

Съюз

44 709

ОДУ

Не се прилага

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Таблица 4

Вид:

Херинга

Зона:

Подучастък 28.1

Clupea harengus

(HER/03D.RG)

Естония

22 026

Латвия

25 671

Съюз

47 697

ОДУ

47 697

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Таблица 5

Вид:

Треска

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 25—32

Gadus morhua

(COD/3DX32.)

Дания

137

(1)

Германия

54

(1)

Естония

13

(1)

Финландия

10

(1)

Латвия

51

(1)

Литва

33

(1)

Полша

159

(1)

Швеция

138

(1)

Съюз

595

(1)

ОДУ

Не се прилага

Предпазен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

__________

(1) Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на треска, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.

Таблица 6


Вид:

Треска

Зона:

Подучастъци 22—24

Gadus morhua

(COD/3BC+24)

Дания

pm

(1)

Германия

pm

(1)

Естония

pm

(1)

Финландия

pm

(1)

Латвия

pm

(1)

Литва

pm

(1)

Полша

pm

(1)

Швеция

pm

(1)

Съюз

pm

(1)

ОДУ

pm

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

__________

(1) В подучастък 24 изключително за прилов. В рамките на тази квота в подучастък 24 не се разрешава целеви риболов.

Чрез дерогация от първата алинея риболовните дейности, извършвани единствено с цел научни изследвания, могат да бъдат насочени към улов на треска, при положение че тези изследвания се провеждат при пълно спазване на условията, посочени в член 25 от Регламент (ЕС) 2019/1241.

Чрез дерогация от първата алинея се разрешава риболовът по тази квота в подучастък 24 за риболовните кораби на Съюза с обща дължина под 12 m, извършващи риболов с хрилни мрежи, заплитащи мрежи или тристенни хрилни мрежи, с кърмаци, парагади, плаващи парагади, ръчни въдици и джиг глави или подобни пасивни уреди в зони до шест морски мили, измерени от изходните линии, където дълбочината на водата е под 20 m според координатите на официалната морска карта, издадена от компетентните национални органи. Капитаните на тези риболовни кораби гарантират, че извършваната от тях риболовна дейност може да бъде проверявана по всяко време от контролните органи на държавата членка.

Таблица 7




Вид:

Морска писия

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 22—32

Pleuronectes platessa

(PLE/3BCD-C)

Дания

5 187

Германия

576

Полша

1 086

Швеция

391

Съюз

7 240

ОДУ

7 240

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.

Таблица 8

Вид:

Атлантическа сьомга

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 22—31

Salmo salar

(SAL/3BCD-F)

Дания

pm

(1)

Германия

pm

(1)

Естония

pm

(1)(2)

Финландия

pm

(1)

Латвия

pm

(1)

Литва

pm

(1)

Полша

pm

(1)

Швеция

pm

(1)

Съюз

pm

(1)

ОДУ

Не се прилага

Предпазен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

__________

(1) Изразено като брой отделни екземпляри.

(2) Специално условиe: до [pm] % и не повече от [pm] екземпляра от тази квота могат да се ловят във водите на Съюза от подучастък 32 (SAL/*3D32).

Таблица 9



Вид:

Атлантическа сьомга

Зона:

Води на Съюза от подучастък 32

Salmo salar

(SAL/3D32.)

Естония

pm

(1)

Финландия

pm

(1)

Съюз

pm

(1)

ОДУ

Не се прилага

Предпазен ОДУ

__________

(1) Изразено като брой отделни екземпляри.

Таблица 10

Вид:

Цаца

Зона:

Води на Съюза от подучастъци 22—32

Sprattus sprattus

(SPR/3BCD-C)

Дания

21 993

Германия

13 933

Естония

25 539

Финландия

11 513

Латвия

30 845

Литва

11 158

Полша

65 460

Швеция

42 517

Съюз

222 958

ОДУ

Не се прилага

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 6 от настоящия регламент.