Брюксел, 15.7.2021

COM(2021) 397 final

2021/0215(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 1286/2014 по отношение на удължаването на срока на действие на преходните разпоредби за управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават дялове от предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) и фондове, различни от ПКИПЦК

(текст от значение за ЕИП)


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

С Регламент (ЕС) № 1286/2014 1 се създават условия за инвеститорите на дребно по-добре да разбират и сравняват пакетите с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) и да вземат по-добре информирани инвестиционни решения. ПИПДОЗИП включват, но не се ограничават до предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) и алтернативни инвестиционни фондове на дребно (АИФ).

За да бъдат постигнати набелязаните в Регламент (ЕС) № 1286/2014 цели, от създателите на ПИПДОЗИП се изисква да спазват единен набор от изисквания за оповестяване на продуктите и да предоставят на инвеститорите на дребно основен информационен документ (ОИД) за всеки ПИПДОЗИП, който предлагат. Оповестената информация следва да даде възможност на инвеститорите на дребно да разберат по-добре и да сравнят икономическия характер и рисковете на конкретни ПИПДОЗИП. По-голямата прозрачност и хармонизация са от полза и за вътрешния пазар на финансови услуги, като създават равнопоставени конкурентни условия между ПИПДОЗИП и каналите за дистрибуция.

С Регламент (ЕС) № 1286/2014 се определят формата и съдържанието на ОИД. С него също така се предоставят правомощия на европейските надзорни органи (ЕНО), т.е. Европейския банков орган, Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване и Европейския орган за ценни книжа и пазари (създадени съответно с регламенти (ЕС) № 1093/2010 2 , 1094/2010 3 и 1095/2010 4 ), съвместно да разработват регулаторни технически стандарти (РТС), с които да бъдат определени изискванията относно представянето и съдържанието на ОИД, неговия стандартен формат, методиката за представяне на риска и възвръщаемостта и изчисляването на разходите, условията и минималната честота на преглеждане на информацията в ОИД, както и условията за предоставяне на ОИД на инвеститорите на дребно. Регулаторните технически стандарти са установени в Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 на Комисията 5 .

В член 32 от Регламент (ЕС) № 1286/2014 се предвижда преходна разпоредба, съгласно която управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават дялове от ПКИПЦК и от фондове, различни от ПКИПЦК, са временно освободени от изискването да предоставят ОИД на инвеститорите на дребно. Понастоящем това освобождаване се прилага до 31 декември 2021 г. („преходна разпоредба“).

Настоящият регламент се придружава от изменения на Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 на Комисията. Предвид времето, необходимо за прилагане на измененията на Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 и за намаляване на правната несигурност, с настоящия регламент се удължава срокът на действие на преходната разпоредба до 30 юни 2022 г.

Измененията на Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 се основават на проекти на РТС, представени съвместно от ЕНО на 3 февруари 2021 г. Проектите на РТС включват:

·нови методики за изчисляване на подходящи сценарии за резултатите и преразгледано представяне на сценариите, за да се гарантира, че инвеститорите на дребно не получават неподходящи очаквания по отношение на възможната възвръщаемост,

·преразгледани обобщени показатели за разходите и промени в съдържанието и представянето на информацията относно разходите по ПИПДОЗИП, за да могат инвеститорите на дребно да разберат по-добре различните видове структури на разходите и да се улесни използването на тази информация от лицата, които консултират относно ПИПДОЗИП или продават ПИПДОЗИП,

·изменена методика за изчисляване на трансакционните разходи, за да се преодолеят практическите предизвикателства, възникнали при прилагането на съществуващите правила, и въпросите, свързани с тяхното прилагане по отношение на определени видове инвестиции,

·изменени правила за ПИПДОЗИП, предлагащи набор от инвестиционни варианти, за да се изясни информацията за отражението върху разходите.

Проектите на РТС съдържат разпоредби по отношение на информацията за резултати от минали периоди за някои видове ПКИПЦК, АИФ на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти.

Настоящият регламент е придружен и от изменения на Директива 2009/65/ЕО 6 , за да се избегне ситуация, при която от 1 юли 2022 г. инвеститорите ще получават два документа за оповестяване на информация преди сключването на договор по отношение на едно и също ПКИПЦК (т.е. ОИД и ключовата информация за инвеститорите в съответствие с посочената директива).

В резултат на настоящото предложение Регламент (ЕС) № 1286/2014 ще се прилага от 1 юли 2022 г. за управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават дялове от ПКИПЦК и от фондове, различни от ПКИПЦК, за да съвпадне с прилагането на измененията на Директива 2009/65/ЕО и Делегиран регламент (ЕС) 2017/653.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Членове 78—82 и член 94 от Директива 2009/65/ЕО изискват от инвестиционните дружества и управляващите дружества за ПКИПЦК да изготвят ключова информация за инвеститорите. Държавите членки могат да решат да прилагат едни и същи правила за фондовете, различни от ПКИПЦК.

Целта на ключовата информация за инвеститорите е да даде възможност на инвеститорите да разберат по подходящ начин характера и рисковете на инвестиционния продукт, който им се предлага, и впоследствие да вземат инвестиционни решения въз основа на информацията. Ключовата информация за инвеститорите е кратък документ (две страници или три за структурирани ПКИПЦК) в стандартен формат, съдържащ информация, представена в определена последователност, която улеснява сравненията между различните ПКИПЦК. Информацията се предава на нетехнически език, така че да бъде разбрана от инвеститорите на дребно. Ключовата информация за инвеститорите следва да бъде самостоятелен документ: неговите основни елементи следва да бъдат разбираеми за инвеститорите, без да включват позоваване на други документи, и следва да съответстват на отделните части на проспекта на ПКИПЦК. Ключовата информация за инвеститорите се основава на общото изискване оповестената информация да бъде точна, ясна и неподвеждаща.

Освен че в нея се определя ПКИПЦК и се дава кратко описание на неговите инвестиционни цели и инвестиционна политика, тя съдържа още:

·раздел относно разходите и таксите съгласно стандартния формат за представяне и обяснение на таксите, в т.ч. съответните предупреждения, така че инвеститорите да бъдат добре информирани относно таксите, които ще трябва да заплатят, и техния дял от размера на реално инвестирания във фонда капитал;

·раздел относно рисковете и възвръщаемостта на продуктите, който включва подробни правила за представянето на профила на риска и възвръщаемостта на продукта, като се използва синтетичен показател, допълнен от текстови обяснения на самия показател и на рисковете, които той не отразява. В ключовата информация за инвеститорите може да се съдържа препратка към проспекта на ПКИПЦК, в който се оповестява по-подробна информация за съответните рискове;

·раздел относно резултатите, в който се представят резултатите от минали периоди или, в съответните случаи — сценариите за бъдещите резултати.

В рамките на нормативната уредба за ПИПДОЗИП ключовата информация за инвеститорите се превърна в стандарт за оповестяването на информация. Разпоредбите за оповестяване на Регламент (ЕС) № 1286/2014 следват до голяма степен тези на Директива 2009/65/ЕО. ОИД е основан на модела за ключовата информация за инвеститорите и представлява стандартизиран информационен документ, представящ по прост, разбираем и съпоставим начин основните характеристики (включително разходите и потенциалните рискове и възвръщаемост) на даден ПИПДОЗИП. В Регламент (ЕС) № 1286/2014 се съдържат и подробни правила за това кога и как създателите на ПИПДОЗИП и лицата, които продават или консултират относно ПИПДОЗИП, трябва да предоставят ОИД на инвеститорите на дребно.

В по-общ план Регламент (ЕС) № 1286/2014 има за цел да предостави на инвеститорите на дребно инструменти, които да им помогнат да вземат по-добри инвестиционни решения и да избегнат неоптимални продукти или продукти, предлагани по подвеждащ начин, като по този начин спомага за възстановяване на доверието във финансовата система. В сравнение с разпоредбите относно ключовата информация за инвеститорите правилата за ОИД целенасочено улесняват сравнението на много по-голям спектър от инвестиционни продукти на дребно, включително (но не само) ПКИПЦК и фондове на дребно, различни от ПКИПЦК, основаващи се на застраховане инвестиционни продукти, деривати и структурирани продукти, както и други пакети застрахователни и инвестиционни продукти.

Стандартите за оповестяване на информация за функционално сходните и взаимозаменяеми ПИПДОЗИП подобряват прозрачността и съпоставимостта, като същевременно намаляват объркването от използването на специфични за сектора понятия. Това помага на инвеститорите на дребно да разберат и да имат доверие в продуктите, които купуват, като същевременно се предотвратява регулаторният арбитраж и се насърчава регулаторната съгласуваност, което от своя страна следва да улесни надзора, да намали разходите и да стимулира ценовата конкуренция. „Целевата стандартизация“ в нормативната уредба за ПИПДОЗИП не е универсален подход, а включва разделянето на ПИПДОЗИП на четири категории и съответно адаптиране на изискванията за оповестяване. Една от категориите е за продукти, които проследяват дадена базова инвестиция по линеен начин – това обхваща повечето ПКИПЦК, АИФ на дребно и обвързаните с дялове застрахователни продукти. В същото време ОИД гарантира еднакво представяне на основната информация, независимо от категорията, когато ПИПДОЗИП са достатъчно сходни, за да е възможно това.

Към момента на приемането ѝ през 2014 г. преходната разпоредба за ПКИПЦК и фондовете, различни от ПКИПЦК, беше обоснована от сравнително краткия период след въвеждането на изискването за изготвяне на ключова информация за инвеститорите (1 юли 2011 г.) В съображение 35 от Регламент (ЕС) № 1286/2014 съзаконодателите уточниха, че би било целесъобразно за такива ПКИПЦК да се установи преходен период от пет години и че след изтичането на този преходен период, ако той не бъде удължен, ПКИПЦК следва да попаднат в обхвата на настоящия регламент.

С Регламент (ЕС) 2019/1156 на Европейския парламент и на Съвета 7 преходният период бе удължен до 31 декември 2021 г. с уговорката (съображение 14), че всички участващи институции и надзорни органи следва да се стремят да действат възможно най-бързо, за да улеснят прекратяването на временното освобождаване.

За целта ЕНО съвместно приеха РТС за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 и ги представиха на 3 февруари 2021 г. Накратко РТС се отнасят до следното:

Сценарии за резултатите

ЕНО намаляват риска от прекалено оптимистични сценарии за резултатите при всички видове ПИПДОЗИП, като на създателите на ПИПДОЗИП се дава обща възможност при изготвянето на сценариите да използват по-ниски процентили на очакваните разпределения на бъдещата възвръщаемост, когато това е обосновано. Това би позволило на създателите на ПИПДОЗИП да заложат по-консервативни сценарии, ако считат, че съществува съществен риск предвидените сценарии да породят необосновани очаквания от страна на инвеститорите. Методиката обаче не позволява на създателите на ПИПДОЗИП да използват по-високи процентили.

Въз основа на резултатите от проучване сред потребителите ЕНО определя минималната възвръщаемост на продукта като област, която да бъде обхваната от сценариите за резултатите за всички ПИПДОЗИП.

За ПИПДОЗИП от категория 2 (която включва повечето ПКИПЦК и фондовете, различни от ПКИПЦК) ЕНО предлагат преразгледана методика за изчисляване на оптимистичния, умерения и песимистичния сценарии за резултатите, за да се намали процикличността и да се сведе до минимум потенциалът за подвеждащи оценки, които рискуват да породят неоснователни очаквания у инвеститорите на дребно. По-специално, съгласно методиката броят на годините, от които се използват данните за изчисляването на сценариите, се увеличава от 5 на 10, за да се решат проблемите, свързани с процикличните прогнози. При нея също така сценариите стъпват директно върху разпределението на възвръщаемостта от минали периоди, така че инвеститорите на дребно да разберат математическата връзка между печалбите от минали периоди и стойностите на сценария.

При кризисния сценарий ЕНО запазват настоящата методика, тъй като тя се е доказала като ефективен показател за въздействието на екстремните неблагоприятни пазарни явления, като например първоначалното финансово сътресение през 2020 г. във връзка с COVID-19.

Резултати от минали периоди

В раздела „Друга значима информация“ на ОИД ЕНО добавят електронна връзка към алтернативен онлайн източник или външен документ, съдържащ стандартизирани данни за резултати от минали периоди. Те също така въвеждат стандартизирано съдържание и методика за резултатите от минали периоди в ново приложение VII към Делегиран регламент (ЕС) 2017/653. Предложената методика се основава на подхода за ключовата информация за инвеститорите с конкретни корекции, когато е необходимо. За ПИПДОЗИП, различни от категория 2, ЕНО запазват настоящия подход за показване само на сценариите за резултатите.

Разходи

ЕНО преразглеждат обобщените показатели за разходите и променят съдържанието и представянето на информацията относно разходите по ПИПДОЗИП, за да могат инвеститорите на дребно да разберат по-добре различните видове структури на разходите и да се улесни използването на тази информация от лицата, които продават или консултират относно ПИПДОЗИП, inter alia, като изискват подробната информация за разходите за пакетите инвестиционни продукти на дребно (обхванати от Директива 2014/65/ЕС 8 , ДПФИ II) да бъде представена в парични стойности в съответствие с член 50, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/565 9 . При основаващите се на застраховане инвестиционни продукти разходите продължават да се изразяват като „намаляване на доходността“.

ЕНО променят методиката за изчисляване на трансакционните разходи, за да се справят с практическите предизвикателства при прилагането на правилата за разпределение. Освен това, за да предотвратят възникването на отрицателни трансакционни разходи, те определят минимално равнище на явните разходи.

Съгласно член 33 от Регламент (ЕС) № 1286/2014 се изисква Комисията да прецени дали преходните разпоредби за ПКИПЦК и за фондовете, различни от ПКИПЦК, следва да бъдат удължени или дали, след установяването на необходимите корекции, разпоредбите относно ключова информация за инвеститора на Директива 2009/65/ЕО могат да бъдат заменени или приравнени на основния информационен документ.

Във връзка с това предложението на ЕНО за преразгледан набор от РТС съдържа редица корекции, които оправдават замяната на ключовата информация за инвеститорите с ОИД за въпросните продукти:

·изискването за включване в ОИД на външна електронна връзка към специфична за продукта информация за резултати за минали периоди, изчислена в съответствие със стандартна методика, помага на инвеститорите на дребно да продължат да използват тази информация, за да оценят резултатите за всеки продукт спрямо референтния показател, което е важно за сравняването на активно управляваните продукти,

·въвеждането на стандартизирани сценарии за резултатите за ПКИПЦК и за фондовете, различни от ПКИПЦК, ще даде на инвеститорите по-пълна представа за видовете резултати, които могат да се очакват от продукта, като същевременно ще улесни съпоставимостта с други видове инвестиционни и застрахователни продукти на дребно,

·по-голямата съпоставимост ще бъде от полза за инвеститорите благодарение на стандартната рамка за оповестяване на съвкупни разходи за всички ПИПДОЗИП, включително ПКИПЦК и фондовете, различни от ПКИПЦК. Освен това редица от предложените изменения на РТС — в т.ч. изменената методика за изчисляване на разходите по сделките и по-тясното съгласуване на подробната информация за разходите за пакетите инвестиционни продукти на дребно с рамката за оповестяване на разходите по ДПФИ II, са в отговор на опасенията, изразени от създателите на продукти от типа на ПКИПЦК. Тези промени ще ограничат разходите на сектора за управление на активи, свързани с адаптирането към правилата за оповестяване на разходите за ПИПДОЗИП,

·Както ключовата информация за инвеститорите, така и ОИД изискват изчисляването на синтетичен, числов, единен и обобщаващ показател за риска въз основа на съвкупност от различни рискове (доколкото е възможно), който да бъде придружен от текстови пояснения. Понастоящем методиките за изчисляване на този показател се различават леко между двете рамки за оповестяване, което може да обърка инвеститорите на дребно, които се опитват да правят сравнения между различните рамки. Преминаването към обща методика ще подобри съпоставимостта. В същото време промяната в методиката може да постави някои продукти в различна рискова категория, което може да създаде подвеждащото впечатление, че те са станали по-малко рискови. Това отчасти се компенсира от възможността, предоставена на създателите на продуктите, да повишат (но не и да понижат) при определени условия показателя за риска.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Настоящото предложение, подобно на Регламент (ЕС) № 1286/2014, който изменя, се основава на член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Съгласно принципа на субсидиарност действия на равнището на Съюза могат да бъдат предприети само когато набелязаните цели не могат да бъдат постигнати индивидуално от държавите членки. Действие на Съюза е необходимо, за да се премахнат пречките пред вътрешния пазар на финансови услуги и продукти, като се въведе уеднаквен подход към оповестяванeто във връзка с ПИПДОЗИП. Законодателните актове, които се изменят, са приети в пълно съответствие с принципа на субсидиарност и всяко тяхно изменение трябва да се извършва чрез предложение на Комисията.

Пропорционалност

Това действие на Съюза е необходимо, за да се гарантира ефективното прилагане на правилата за ПИПДОЗИП от компетентните органи и създателите на ПИПДОЗИП. То ще осигури постигането на целите на Регламент (ЕС) № 1286/2014 в рамките на вътрешния пазар, като по този начин се гарантира високо равнище на прозрачност на пазара и защита на инвеститорите на дребно.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Настоящото предложение не е придружено от отделна оценка на въздействието, тъй като такава беше направена във връзка с Регламент (ЕС) № 1286/2014.

Настоящото предложение не изменя същността на регламента и не създава нови задължения за участниците на пазара. То се отнася само до удължаване с 6 месеца (т.е. до 30 юни 2022 г.) на срока на действие на преходните разпоредби за управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават дялове от ПКИПЦК и фондове, различни от ПКИПЦК (член 32 от Регламента). Целта е да се гарантира правна сигурност за сектора и за компетентните органи, докато се подготвят за прилагането на новите правила и измененията на Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 и Директива 2009/65/ЕО.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложението няма въздействие върху бюджета на Комисията.

2021/0215 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 1286/2014 по отношение на удължаването на срока на действие на преходните разпоредби за управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават дялове от предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) и фондове, различни от ПКИПЦК

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 10 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)Съгласно член 5 от Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета 11 създателите на пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) трябва да изготвят основен информационен документ („ОИД“).

(2)В член 32, параграф 1 от посочения регламент обаче се предвижда освобождаване до 31 декември 2021 г. („преходни разпоредби“) от задължението за изготвяне на ОИД за управляващите дружества по смисъла на член 2, параграф 1, буква б) от Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 12 , за инвестиционните дружества, посочени в член 27 от същата директива, и за лицата, които консултират относно или продават дялове от ПКИПЦК, както е посочено в член 1, параграф 2 от същата директива. В член 32, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 1286/2014 се предвижда, че когато държава членка прилага спрямо фондове, различни ПКИПЦК, които се предлагат на инвеститори на дребно, правилата относно формата и съдържанието на ключовата информация за инвеститорите, както е посочено в членове 78—81 от Директива 2009/65/ЕО, преходните разпоредби се прилагат за управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават на инвеститорите на дребно дялове от такива фондове, различни от ПКИПЦК.

(3)С Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 на Комисията 13 се допълва Регламент (ЕС) № 1286/2014, като се определят регулаторни технически стандарти по отношение на представянето, съдържанието и стандартния формат на ОИД, методиката за представяне на риска и възвръщаемостта и изчисляването на разходите, както и условията и минималната честота за преразглеждане на информацията, съдържаща се в ОИД, и условията за предоставяне на ОИД на инвеститорите на дребно.

(4)На [ОВ, моля, въведете датата] Комисията прие Делегиран регламент (ЕС).../2021 на Комисията 14 за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/653, inter alia, с цел да се улесни използването на представянето, съдържанието и стандартния формат на ОИД от управляващите дружества, инвестиционните дружества и лицата, които консултират относно или продават дялове от ПКИПЦК и фондове, различни от ПКИПЦК. Датата на прилагане на Делегиран регламент (ЕС).../2021 обаче е определена на 1 юли 2022 г., за да се даде достатъчно време на тези управляващи дружества, инвестиционни дружества и лица, които консултират относно или продават дялове от ПКИПЦК и фондове, различни от ПКИПЦК, да се подготвят за изтичането на действието на преходните разпоредби и следователно за задължението за изготвяне на ОИД. Тъй като датата на прилагане на Делегиран регламент (ЕС).../2021 е определена на 1 юли 2022 г. и тъй като е необходимо да се гарантира, че краят на преходните разпоредби съвпада с датата на прилагане на Делегиран регламент (ЕС).../2021, е необходимо срокът на прилагане на преходните разпоредби да се удължи с шест месеца, т.е. до 30 юни 2022 г.

(5)Поради това Регламент (ЕС) № 1286/2014 следва да бъде съответно изменен.

(6)Предвид малкото време, което остава до изтичането на първоначалния срок на преходните разпоредби, настоящият регламент следва да влезе в сила незабавно,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

В член 32, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1286/2014 датата „31 декември 2021 г.“ се заменя с „30 юни 2022 г.“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)    Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 г. относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) (ОВ L 352, 9.12.2014 г., стр. 1).    
(2)    Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/78/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 12).    
(3)    Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/79/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 48).    
(4)    Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).    
(5)    Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 на Комисията от 8 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) чрез определяне на регулаторните технически стандарти за представянето, съдържанието, преразглеждането и изменението на основните информационни документи, както и за условията за изпълнение на изискването за предоставяне на тези документи (ОВ L 100, 12.4.2017 г., стр. 1).    
(6)    Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 32).    
(7)    Регламент (ЕС) 2019/1156 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за улесняване на трансграничната дистрибуция на предприятия за колективно инвестиране и за изменение на регламенти (ЕС) № 345/2013, (ЕС) № 346/2013 и (ЕС) № 1286/2014 (ОВ L 188, 12.7.2019 г., стр. 55).    
(8)    Директива 2014/65/EС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/EО и на Директива 2011/61/EС.    
(9)    Делегиран регламент (ЕС) 2017/565 на Комисията от 25 април 2016 г. за допълване на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на организационните изисквания и условията за извършване на дейност от инвестиционните посредници и за даването на определения за целите на посочената директива, (ОВ L 87, 31.3.2017 г., стр. 1).    
(10)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].
(11)    Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 г. относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) (ОВ L 352, 9.12.2014 г., стр. 1).    
(12)    Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 32).    
(13)    Делегиран регламент (ЕС) 2017/653 на Комисията от 8 март 2017 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) чрез определяне на регулаторните технически стандарти за представянето, съдържанието, преразглеждането и изменението на основните информационни документи, както и за условията за изпълнение на изискването за предоставяне на тези документи (ОВ L 100, 12.4.2017 г., стр. 1).    
(14)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].