9.4.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 124/35


Изложение на мотивите на Съвета: Позиция (ЕС) № 3/2021 на Съвета на първо четене с оглед на приемането на регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програмата „Цифрова Европа“ и за отмяна на Решение (ЕС) 2015/2240

(2021/C 124/02)

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

1.

На 6 юни 2018 г. Комисията прие предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г. (1) като едно от предложенията, свързани с многогодишната финансова рамка (наричана по-нататък МФР), част от глава „Единен пазар, иновации и цифрови технологии“.

2.

В Европейския парламент за водеща комисия беше избрана комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE). Тази комисия гласува проекта си за доклад на 21 ноември 2018 г. Докладът беше впоследствие потвърден на пленарното заседание от 12 декември 2018 г. (2).

3.

На 4 декември 2018 г. Съветът по транспорт, телекомуникации и енергетика прие частичен общ подход (3). В него не бяха включени редица елементи, по-специално разпоредби с отражение върху бюджета или с хоризонтален характер, нито разпоредби, свързани с провеждащи се към дадения момент обсъждания в други подготвителни органи на Съвета по други законодателни предложения. Тези елементи бяха отбелязани в текста с квадратни скоби.

4.

Европейският икономически и социален комитет прие становището си на 17 октомври 2018 г. (4).

5.

Комитетът на регионите прие становището си на 5 декември 2018 г. (5).

6.

На 8 февруари 2019 г. председателството поиска от Корепер мандат (6) за започване на преговори с Европейския парламент. Тристранната среща се състоя в Страсбург на 13 февруари 2019 г. и на нея съзаконодателите постигнаха общо разбиране по Регламента за създаване на програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г. Общото разбиране не включваше елементите в скоби в текста.

7.

На 13 март 2019 г. Комитетът на постоянните представители потвърди постигнатото на тристранната среща общо разбиране и това, че работата с Европейския парламент ще бъде възобновена, след като Съветът получи мандат по всички елементи от предложението.

8.

Въз основа на общото разбиране Европейският парламент прие на 17 април 2019 г. позицията си на първо четене (7).

9.

В заключенията си от 21 юли 2020 г. (8) Европейският съвет оповести политическите насоки по всички свързани с МФР досиета. Предвид това на 7 октомври 2020 г. Комитетът на постоянните представители възложи (9) на председателството да възобнови преговорите с Европейския парламент с оглед на постигането на споразумение по целия текст.

10.

Втората тристранна среща се проведе във виртуален формат на 14 декември 2020 г. Тогава Съветът и Европейският парламент постигнаха предварително споразумение по всички нерешени въпроси.

11.

На 18 декември 2020 г. Комитетът на постоянните представители потвърди окончателния компромисен текст с оглед на постигането на споразумение (10).

12.

На 14 януари 2021 г. комисията на Европейския парламент по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) одобри окончателния компромисен текст. Впоследствие председателят на комисията ITRE изпрати писмо до председателя на Комитета на постоянните представители, в което се посочва, че ако Съветът изпрати официално на Европейския парламент договорената на тристранните срещи своя позиция, след като мине проверка от юрист-лингвистите, той ще препоръча на пленарното заседание позицията на Съвета на първо четене да бъде приета без изменения на второ четене в Европейския парламент.

II.   ЦЕЛ

13.

Общата цел на предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г. е да се създаде разходен инструмент за максимално извличане на ползи от цифровата трансформация за гражданите, предприятията и публичните администрации в ЕС, а именно чрез укрепване на цифровия капацитет в ЕС в пет ключови области (т.нар. „специфични цели“): високопроизводителните изчислителни технологии; изкуствения интелект; киберсигурността и доверието; задълбочените цифрови умения; внедряването, използването по най-добрия начин на цифровия капацитет и оперативната съвместимост.

III.   АНАЛИЗ НА ПОЗИЦИЯТА НА СЪВЕТА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ

Общи констатации

14.

С оглед на постигането на споразумение по регламента Съветът и Европейският парламент проведоха преговори с цел сключване на споразумение на второ четене въз основа на позицията на Съвета на първо четене, която Парламентът да бъде в състояние да одобри. Текстът на позицията на Съвета на първо четене отразява напълно компромиса, постигнат между двата съзаконодателни органа.

15.

Съветът споделя целите и принципите, очертани в позицията на Европейския парламент на първо четене, и подкрепя структурата на програмата, която ще допринесе за постигането на нейните цели.

16.

Цифрови иновационни центрове: Съветът изразява съгласие с позицията на Европейския парламент на първо четене, че определянето на цифрови иновационни центрове следва да се извършва чрез открита състезателна процедура.

17.

Ограничения във връзка със сигурността: Съветът подкрепя позицията на Европейския парламент на първо четене относно ограниченията във връзка със сигурността, що се отнася до участието в действия в областта на изкуствения интелект и високопроизводителните изчислителни технологии. Съветът изразява съгласие, че работните програми може да предвиждат субектите, контролирани от трети държави, да може да бъдат допускани за участие в действия по тези две специфични цели само ако изпълняват определените в работната програма условия, свързани със сигурността.

18.

Етични аспекти: Съветът се придържа към позицията на Европейския парламент на първо четене, що се отнася до условията във връзка с етичните въпроси по специфичната цел „Изкуствен интелект“. За Съвета освен това е важно да се гарантира отчитането при различните действия по тази цел на етичните принципи и поради тази причина Съветът изразява съгласие с добавянето на по-подробни разпоредби за етичните аспекти, включително по-специално възможността Комисията да извършва проверки за етичност и възможността за спиране, намаляване или прекратяване на финансирането.

19.

Допълване на безвъзмездните средства: Съветът изразява съгласие с позицията на Европейския парламент на първо четене, че в рамките на програмата „Цифрова Европа“ с безвъзмездни средства може да се покриват до 100 % от допустимите разходи, без да се засяга принципът на съфинансиране.

Конкретни бележки

20.

На последната тристранна среща от 14 декември 2020 г. съзаконодателите успяха да постигнат компромис по посочените по-долу нерешени въпроси.

21.

Разпределение на бюджета за специфичните цели: Съзаконодателите се съгласиха да се адаптира разпределението на бюджета на програмата по петте специфични цели, като се намали размерът на средствата за всяка цел със същия процент (17,47 %) като за общия бюджет на програмата. Това позволява тежестта и балансът от първоначалното предложение да се задържат.

22.

Продължителност на програмата: Съзаконодателите постигнаха съгласие по продължителността на програмата „Цифрова Европа“. Съгласно член 1 програмата се създава за периода, съвпадащ с продължителността на многогодишната финансова рамка, 2021—2027 г.

23.

Работни програми: Съзаконодателите постигнаха съгласие да се запазят в текста разпоредбите относно използването на актове за изпълнение за приемането на работни програми за действия при пряко управление. Беше договорено също така тези разпоредби да се съчетаят с изменения, предвиждащи допълнителни гаранции, че съдържанието на бъдещите работни програми ще намери здрава основа в членове 4—8 от регламента, с общи насоки от приложение I, приложими за целия срок на програмата. Освен това съзаконодателите постигнаха съгласие и да се включи възможността за използване на делегирани актове за актуализиране на приложение I.

24.

Участие на трети държави: Съзаконодателите постигнаха съгласие в регламента да се въведе понятието „частично асоцииране“, а именно асоцииране на трети държави към ограничен брой преследвани чрез програмата „Цифрова Европа“ специфични цели.

IV.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ

25.

Позицията на Съвета на първо четене относно Регламента за създаване на програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г. изцяло отразява компромиса, постигнат по време на преговорите между представители на Съвета и на Европейския парламент със съдействието на Комисията.

26.

Във връзка с това Комитетът на постоянните представители се приканва да предложи на Съвета:

да одобри настоящото изложение на мотивите на Съвета относно неговата позиция на първо четене и

да предаде същото на Европейския парламент.

27.

След като Европейският парламент приеме позицията си на второ четене, одобрявайки позицията на Съвета без изменения, Регламентът на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г. ще влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

(1)  Док. 10167/18 + ADD 1.

(2)  P8_TA(2018)0521.

(3)  Док. 14488/18 REV 1.

(4)  EESC 2018/03902.

(5)  COR 2018/03951.

(6)  Док. 5989/19 COR 1.

(7)  P8_TA-PROV(2019)0403.

(8)  Док. 00010/20.

(9)  Док. 11293/20.

(10)  Док. 13835/20.