30.3.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 102/13


Публикация на заявление за регистрация съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2020/C 102/09)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΑΚΡΗΣ“ (ELAIOLADO MAKRIS)

ЕС №: PDO-GR-02388-AM01 — 11.1.2018 г.

ЗНП (X) ЗГУ ()

1.   Наименование/наименования

„Ελαιόλαδο Μάκρης“ (Elaiolado Makris)

2.   Държава членка или трета държава

Гърция

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.5. Масла и мазнини (масло, маргарин, растителни масла и др.)

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

„Elaiolado Makris“ е необработено маслиново масло „extra virgin“, произведено от маслини от местния сорт „Elia Makris“, който съставлява около 99 % от маслините, отглеждани в определения район.

„Elaiolado Makris“ има следните характеристики:

Цвят

:

ярко зелено-жълт, който при узряването става златистожълт;

Аромат

:

умерено плодов, с медиана на плодовия аромат Mf > 4, с мирис на билки, маргаритки и невен, когато маслиновото масло е произведено от полуузрели маслини, и доминиращ мирис на лайка, когато маслините са узрели. Нотки на ябълка и бадеми хармонично допълват плодовия аромат на „Elaiolado Makris“;

Вкус

:

добре балансиран, с леко горчив послевкус с медиана на горчивина Μb = 2-3, леко пикантен с медиана на пикантност Μp = 2-3 и медиана на недостатъците Μd = 0,0;

Киселинност

:

ниска киселинност < 0,6;

Пероксидно число: < 10,9 meq O2/kg;

Ултравиолетово поглъщане: Κ270: < 0,18, и Κ232: < 2,20;

Восък: < 127,8 mg/kg;

Олеинова киселина: ≥ 75,00 от общото съдържание на мастни киселини;

Ниско до средно съдържание на кампестерол (≤ 2,90) и остатъчни стероли, както и общи стероли > 1000 mg/kg;

Изменение на коефициента на абсорбция (Delta-K = 0,000-0,002).

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

„Elaiolado Makris“ се произвежда от местния сорт маслини „Elia Makris“, отглеждан в района, където се добиват маслини, които са със сферична форма, среден размер и черни на цвят, когато узреят.

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

Отглеждането на стари и нови маслинови насаждения, засадени с местния сорт „Elia Makris“, брането на маслините и всички етапи от производството и обработката на маслиновото масло.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Върху етикета се посочват наименованието на продукта и логото на ЗНП на ЕС. Той съдържа също така следното:

Логото с наименованието на продукта с гръцки или латински букви, с фотография на село Makri на заден план, над изображение на маслиново дърво с капки маслиново масло, което се стича надолу и образува локва от маслиново масло с маслини в средата.

Image 1

4.   Кратко определение на географския район

Определеният географски район обхваща административните граници на землището на Makri, което включва селищата Makri, Dikella, Mesimvria и Plaka, както и селището Chili в общинския район Александруполис.

5.   Връзка с географския район

„Elaiolado Makris“ има отличителни органолептични и физико-химични характеристики. Те се дължат на редица фактори, а именно специфичния местен сорт маслини „Elia Makris“, който вирее в определения район, почвата и климатичните условия на района, както и методите, използвани от местните производители.

Специфичните органолептични характеристики на „Elaiolado Makris“ са:

умерено плодовият аромат с мирис на билки, маргаритки и невен, когато брането на маслините започва, и доминиращ мирис на лайка, когато маслините са узрели, допълнен с нотки на ябълка и бадеми. Тази комбинация е типична за „Elaiolado Makris“, което се произвежда в определения район от местния сорт „Elia Makris“.

леко горчивият и пикантен вкус, хармоничен и балансиран, който също е типична комбинация за местния сорт „Elia Makris“.

Специфичните физико-химични характеристики на „Elaiolado Makris“ са:

— ниска киселинност < 0,6;

ниско пероксидно число (< 10,9) и оттам повишена устойчивост на оксидация и издръжливост на съхранение, което придава на маслото неговата типична свежест;

ниски коефициенти на абсорбция (Κ270: < 0,18 и Κ232: < 2,20), които са белег за свежест, бърза обработка след прибиране на реколтата и съхранение при подходящи условия;

слабо изменение на коефициента на абсорбция (Delta-K: = 0,000—0,002);

дълготрайност на качествата му, което се дължи главно на високото съдържание на мононенаситена олеинова киселина, която е минимално податлива на самоокисляване.

Определеният район е най-северната точка на Гърция, където се отглеждат маслини, и представлява хълмиста равнина със средна надморска височина 200 m. Почвата е праховито-песъклива със средна текстура. Тя е бедна и варовикова в планините, а в равнините — с варовиков произход, средна текстура и плодородна, със съдържание на CaCO3 от 3 % до 31,6 %. Съдържанието на органични вещества е ниско до задоволително в някои райони (1,8 % до 6,5 %). pH (7,0—8,0) е обикновено неутрално до слабо алкално. Варовиковият произход на почвата, в комбинация с постоянното слънцегреене, дължащо се на географските характеристики, спомага за увеличаване на концентрацията на летливи компоненти, което придава на „Elaiolado Makris“ неговия плодов аромат.

Микроклиматът в определения район, където се произвежда „Elaioloado Makris“, е крайбрежен средиземноморски, с меки зими и прохладни лета. Опасните слани са рядкост. В малкото случаи на слани маслините „Elia Makris“ се доказват като много устойчиви и като щетите за дърветата са минимални. В определения район, който е с 15-километрова крайбрежна ивица по протежение на Бяло море и с планински върхове — разклоненията на планинската верига на Родопите на северозапад, север и североизток, условията за отглеждане на местния сорт маслини „Elia Makris“ са изключително добри. Продължителното слънцегреене, липсата на големи колебания в температурата и фактът, че сланите и студените ветрове са рядкост благодарение на естествената бариера, създадена от планините в северната част на определения район, допринасят за плавния напредък на всички етапи от развитието на маслиновите дървета (цъфтеж, растеж) и подобряват органолептичните характеристики на плода. Силно специфичният микроклимат на района е причина маслиновият плодов червей да е рядко срещан проблем, тоест повредените маслини са съвсем малко и не се отразяват неблагоприятно върху киселинността на маслиновото масло.

От отличителния местен сорт „Elia Makris“, който се отглежда от стотици години само в определения район и се е адаптирал към съществуващите почвено-климатични условия, се добива маслиново масло, което има специфичните качествени характеристики на „Elaioloado Makris“. „Elaioloado Makris“ е едно от първите маслинови масла, които се произвеждат в Гърция през годината, въпреки че районът се намира в най-северната част на страната и е един от най-северните райони, произвеждащи маслиново масло в ЕС. Това се дължи както на местния сорт, така и на местния микроклимат. Фактът, че сортът узрява рано, означава, че периодите на растеж и узряване на плода съвпадат с максималното излагане на слънчева светлина. Това увеличава нивата на ароматните компоненти на маслото и му придава жълто-зеления или ярко златистожълт цвят, който е характерен за „Elaioloado Makris“.

Най-важните човешки фактори, оказващи влияние върху специфичните характеристики на продукта, са:

Начинът на брането. Брането в малките маслинови гори се извършва ръчно от самите производители или от работници, така че събраните маслини да не бъдат повредени. В големите маслинови гори с много дървета маслините се събират чрез индивидуално управлявани електрически машини за бране на маслини. Маслините се събират в касетки или мрежи и след като бъдат почистени от клоните и листата внимателно, така че да не се мачкат, те се прехвърлят в пластмасови касетки с отвори на дъното и от двете страни за по-добра вентилация.

Транспортирането на маслините до маслобойната и мачкането на маслините, което се извършва в деня на брането или в срок от 24 часа. Ако мачкането не бъде извършено същия ден, маслините се защитават от условия, които благоприятстват развитието на микроорганизми и водят до влошаване на качеството на „Elaiolado Makris“. Методът за бране на маслини, както и незабавното транспортиране до маслобойната и мачкането на маслините гарантират, че маслините ще останат неповредени, така че произведеното масло да има ниски коефициенти на абсорбция Κ270—Κ232, ниско Delta-K (изменение на коефициента на абсорбция) и ниска киселинност.

Времето на съхранение, което е много кратко, тъй като маслото започва да се предлага на пазара скоро след като е било складирано, условията на съхранение (маслото се съхранява при подходяща температура, на хладно и тъмно място, в подходящи затворени контейнери, които да го предпазват от контакт с кислорода и от светлина), както и фактът, че декантирането му се свежда до минимум, са фактори, които допринасят за ниското пероксидно число, ниските коефициенти на абсорбция (Κ270—Κ232) и ниското Delta-K на „Elaiolado Makris“.

Щадящи условия на производство. След смачкването на маслините те се разбъркват бавно (17—19 оборота в минута) за кратко време (40—45 минути), като температурата на маслиновата каша се поддържа приблизително в границите на 27—32 °C. Чрез тази температура се гарантира, че летливите компоненти на маслиновото масло няма да бъдат унищожени, цветът няма да се промени и киселинността няма да се повиши. Бавното разбъркване и краткото време на разбъркване спомагат за смесването на капчиците (за образуване на по-едри капки) и са от решаващо значение за ограничаване образуването на емулсии, които правят по-трудно отделянето на маслото от маслиновата каша и от зеленчуковата вода.

В обобщение, брането на маслините в точния момент на зрялост, добрите практики, прилагани от производителите по време на брането и превоза на маслините до маслобойната, фактът, че мачкането на маслините се извършва скоро след пристигането им, добрите практики на разбъркване и извличане, условията, при които маслото се съхранява, в комбинация със самия сорт маслини и почвено-климатичните условия, са гаранция за запазването на специфичните органолептични и физико-химични характеристики на маслото (плодов аромат, усещане за свежест, ниски индекси на абсорбция, ниска киселинност, ниско пероксидно число, добра съхраняемост) и на неговия цвят.

Хората от Makri и околните райони отглеждат маслини и произвеждат „Elaiolado Makris“ от незапомнени времена. Отдавна установеното наличие на маслинови дървета в района се свързва с неговата история, традиции и култура и се потвърждава от историческите източници и библиографски справки. В „Древната маслинова гора на Makri“ днес могат да бъдат открити маслинови дървета, чиито размери, форми и чворести стволове свидетелстват за вековната им възраст. Наличието на старомодни ръчни преси за маслини и дървени преси от 19-ти век също свидетелства за дългогодишния опит на местните хора в производството на маслиново масло.

„Elaioloado Makris“ е участвало в много международни конкурси, където е спечелило големи награди. През 2012 г. в Португалия то спечелва злато във 2-ия Concurso internacional de azeites virgem extra - Premio Ovibeja в Португалия. През 2013 г. печели златен венец в конкурса за качество Kotinos за пакетирани, маркови необработени маслинови масла „extra virgin“ в Гърция. През 2015 г. печели злато в Concurso Internacional de aceite de oliva en el Mediterraneo - Terraolivo в Йерусалим, Израел. През 2016 г. печели злато в Международните конкурси за маслиново масло в Лондон. През 2018 г. печели злато в Concurso Internacional de Aceites di Oliva Virgin Extra „OLIVINUS“ в Аржентина и отново злато в Международния конкурс за маслиново масло в Ню Йорк в Съединените щати. През 2019 г. на 16-ия Concorso Oleario Internazionale AIPO d’Argento постига резултат от „tre gocce“ (три капки). В световната класация EVOO е поставено на 18-то място от 12 000 за 2019 г. То също се нарежда в топ 500 в света за поредна година във Flos Olei guide 2020 г.

Всяка година, по време на летния сезон, през последните десет дни на месец август се провежда фестивал на маслините. Той се организира от сдружението на жените в Makri, подпомогнато от кооперацията на производителите на маслини и регионалната служба Evros. Идват много посетители от района и от другаде, организират се семинари и обсъждания за добрите практики в отглеждането на маслини, както и кръжоци по дегустация, водени от експерти по маслиновото масло. За заинтересованите лица се организират също посещения на площите с маслинови насаждения, за да научат повече за маслините Makri, както и различни други събития. На заключителната вечер на фестивала всички се събират заедно, за да опитат храните и различните специалитети, приготвени с „Elaiolado Makris“.

Препратка към публикуваната продуктова спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от Регламента)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_elaiolado_makris111219.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.