Брюксел, 29.1.2020

COM(2020) 37 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2020 г.











Съюз с по-големи амбиции


1.Съюз с по-големи амбиции

Европейското население даде израз на своя глас чрез рекордната избирателна активност на изборите за Европейски парламент през миналата година. То възложи на европейските институции и лидерите на Европа недвусмислената задача да проявят дързост и решителност за справянето с предизвикателствата, пред които е изправено поколението ни. Гражданите очакват от своя Съюз да постига резултати за тях в областите, които са от най-голямо значение. Европейската комисия е решена да отговори на този призив. Да изгради Съюз с по-големи амбиции.

През следващата година и следващото десетилетие нашият Съюз ще има изключителната възможност да поведе прехода към справедлива, неутрална по отношение на климата, цифрова Европа. Този двоен екологичен и цифров преход ще засегне всички нас: всяка страна, всеки регион, всеки човек. Той ще проникне във всяка част от нашето общество и икономика. За да бъде успешен обаче, той трябва да бъде справедлив и приобщаващ. Европейският съюз може да се възползва в пълна степен от възможностите, които ще донесе двойният преход, само ако се опрем на всичките си силни страни и на своето многообразие. В тези усилия обаче ние трябва неизменно да продължим борбата за равенство, да отстояваме своите ценности и да защитаваме върховенството на закона.

Това е движещата сила на първата годишна работна програма на настоящата Комисия. В нея са изложени най-важните инициативи, които Комисията възнамерява да предприеме през първата си година, включително ангажиментите за първите 100 дни. Програмата е съсредоточена върху шестте основни амбициозни цели, определени в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен. Тя отразява също така основните приоритети на Европейския парламент и тези в Стратегическата програма на Европейския съвет за 2019—2024 г.

Има достатъчно основания за оптимизъм и гордост. След години на управление на кризи днес Европа може отново да гледа напред. Работната програма очертава пътя напред и ни позволява да намерим решения на въпроси, които са ни разделяли в миналото.

Започваме работа на фона на все по-нестабилна обстановка. Тлеещи напрежения, икономическа несигурност, избухващи конфликти и движещи се геополитически пластове оформят облика на днешния световен ред. Несигурността на днешния свят не е ограничена само до други части на земното кълбо, а засяга и нашия континент. Необходимостта от силен и обединен Европейски съюз, който се опира на всички свои дипломатически, икономически и политически ресурси, е по-очевидна и по-важна от всякога. Това е отразено в работната програма на настоящата геополитическа Комисия. Всички планирани действия и инициативи ще поставят силен акцент върху външната дейност.

Ако искаме Европа да отговори на високите очаквания на гражданите и да осъществи амбициите, които сами си поставихме, ще се нуждаем от ресурси, които са съизмерими с тези цели. Съюзът се нуждае от нов дългосрочен бюджет, който е гъвкав и съобразен с нашите приоритети и предизвикателства. Внесените до момента предложения от Комисията са добра основа за постигането на тези цели. При необходимост ще адаптираме предложенията, за да улесним постигането на нашите амбиции. Комисията е готова да подкрепи Европейския парламент и Съвета, за да имаме балансиран и амбициозен дългосрочен бюджет на 1 януари 2021 г. Това ще гарантира пълната оперативност на нашите инвестиционни и разходни програми още от първия ден.

Очакват се също така безпрецедентни предизвикателства. Ще трябва да договорим ново партньорство с Обединеното кралство — държава, която ще остане партньор, съюзник и приятел извън нашия Съюз. Готови сме да изградим партньорство, което далеч надхвърля търговските отношения и е безпрецедентно по своя обхват. Не трябва да подценяваме мащаба на тази задача. Както при преговорите по Споразумението за оттегляне, Комисията ще осигури максимално ниво на прозрачност спрямо останалите институции на ЕС, държавите членки и обществеността по време на целия процес на преговорите.

Започваме изпълнението на нашата амбициозна програма, като се ръководим от Програмата на ООН за устойчиво развитие за периода до 2030 г. В този дух ще поставим целите за устойчиво развитие на ООН в центъра на нашата политика. Тези цели ще ръководят работата ни във всички сектори, както във вътрешната, така и във външната ни дейност, и ще бъдат знак за нашия ангажимент за устойчиво развитие у дома и в чужбина. Във връзка с това ще преориентираме европейския семестър, като интегрираме в него целите за устойчиво развитие, и ще представим нашия подход към цялостното управление и изпълнение на целите.

Изпълнението на дейностите, изложени в настоящата работна програма, ще бъде плод на колективните усилия на институциите. Както е посочено в политическите насоки, тази Комисия поема ясен ангажимент за изграждането на специални отношения с Европейския парламент и като стъпка в тази посока подкрепя правото на инициатива на Парламента.

На последно място, настоящата работна програма се основава на незаменимата и все по-значима употреба на стратегически прогнози. Това отразява необходимостта от по-ясна представа за дългосрочните тенденции и основните промени, които формират облика на нашия живот и на бъдещето на труда, променят структурата на нашите икономики, околна среда и общества и оказват въздействие върху световните властови структури и нашата стратегическа автономност.

Чрез по-добро разбиране и предвиждане на предстоящите промени можем да разработим и изпълним политики, които да помогнат на Европа да запази водещите си позиции. Така например трябва да се подготвим за въздействието, което по-дългата продължителност на живота и растежът на населението в световен мащаб ще окажат върху наличността на природните ресурси или върху миграционните потоци, пенсиите и здравеопазването. Същевременно трябва да насочим вниманието си към демографския спад в голяма част от ЕС, включително и към обезлюдяването на селските райони.

Има още много красноречиви примери, които показват колко е важно да разполагаме с възможно най-точната информация за нововъзникващите рискове и възможности, както и за движещите сили и зависимостите зад тях. Стратегическите прогнози ще ни помогнат да предприемем по-прагматичен и дългосрочен подход, за да осигурим лидерството си в световен мащаб и да определим нашите политики за идните години.

Основните инициативи, изброени по-долу и в приложенията към настоящата работна програма, показват какво искаме да постигнем. Те не са изчерпателен или окончателен списък и за улесняване на четенето са групирани съобразно шест основни амбициозни цели. Мястото на дадена инициатива не променя отговорностите, посочени в писмата за определяне на ресорите, изпратени до всеки член на колегиума от председателя Фон дер Лайен. През годината ще изникнат още предизвикателства и възможности и Комисията ще бъде готова да действа бързо.

2.Резултати по шестте основни амбициозни цели 

2.1.Европейски зелен пакт

Най-неотложното предизвикателство, отговорност и възможност за Европа е грижата за здравето на нашата планета и на хората. Това е основната задача на нашето време. Повишаването на световната температура, изчерпването на природните ресурси и продължаващата загуба на биологично разнообразие, заедно с нарастващите горски пожари, наводнения и други природни бедствия подкопават сигурността и просперитета ни.

Европейският зелен пакт е отговорът на това предизвикателство. Той ще насочва усилията ни за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. и в същото време ще постави акцент върху приспособяването. Той ще спомогне за защитата и опазването на биологичното разнообразие, природното наследство и океаните, които представляват такова богатство за нашия Съюз. Освен това той ще постигне тези цели, като направи нашата икономика и промишленост по-иновативни, ефективни по отношение на ресурсите, кръгови и конкурентоспособни. Европейският зелен пакт е новата ни стратегия за растеж. Той ще спомогне за създаването на работни места и за повишаването на конкурентоспособността на Европа в световен мащаб. Новата ни стратегия за промишлеността ще бъде от ключово значение за постигането на тези цели чрез създаването на условия както за климатичния, така и за цифровия преход.

Европейският зелен пакт предоставя пътна карта с политики и мерки за осъществяване на преобразяващата промяна, от която се нуждаем във всички сектори. Много от тях ще бъдат осъществени през първата година от мандата на Комисията и представляват основен елемент от настоящата работна програма.

В основата му е първият европейски законодателен акт в областта на климата с обвързваща цел за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. Въз основа на цялостна оценка на въздействието и на нашия анализ на националните планове в областта на енергетиката и климата Комисията ще предложи нова амбиция на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. И тъй като Европейският съюз определя свои собствени амбициозни цели, той ще продължи също така да води международни преговори за засилване на амбициите на държавите с големи емисии преди Конференцията на ООН по изменението на климата през 2020 г. в Глазгоу.

Европейският зелен пакт предлага действия, които обхващат цялата ни икономика. В този дух Комисията ще представи стратегия за интелигентна секторна интеграция и инициатива за „вълна на саниране“. Като част от усилията за насърчаване на устойчива синя икономика Комисията ще предложи и нов подход за използване на потенциала на Европа за производство на енергия от възобновяеми източници в морето. Това ще помогне за осигуряването на достъп на гражданите до чиста енергия на достъпни цени и ще допринесе за гарантирането на сигурността на енергийните доставки. Комисията ще предложи също така всеобхватна стратегия за устойчива и интелигентна мобилност с цел модернизиране и екологизиране на транспортния ни сектор.

Преходът ще доведе и до промяна в начина, по който използваме, произвеждаме и потребяваме. Новият план за действие за кръговата икономика ще спомогне за преобразуването на нашата система за производство и потребление с цел намаляване на екологичния и въглеродния ѝ отпечатък.

Европейският зелен пакт също така има за цел да се преодолее обезпокоителната загуба на биологично разнообразие и на здрави екосистеми, която застрашава устойчивостта на нашата природа, благосъстояние и икономика. За да се справи с това, Комисията ще представи нова Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г., за да се гарантира, че можем да съхраним и защитим природната среда, която е толкова скъпа на всички ни. Стратегията „От фермата до трапезата“ за цялата верига за доставка на храни ще помогне на нашите земеделски стопани да осигурят на европейците висококачествени, питателни, достъпни и безопасни храни по по-устойчив начин.

Силната амбиция на Европа и сериозният преход, който ѝ предстои, трябва да бъдат финансирани по подходящ начин. Следващият дългосрочен бюджет на ЕС има ключова роля за осигуряването на инвестиции там, където е най-необходимо, и за привличането на частните и публичните инвестиции, от които се нуждае Европа. В началото на тази година Комисията предложи Плана за инвестиции към Европейския зелен пакт, чиято цел е да мобилизира най-малко 1 трилион евро за устойчиви инвестиции през следващото десетилетие. Гаранцията InvestEU ще окаже подкрепа в тази посока чрез намаляване на рисковете за частните фондове. За да се гарантира, че устойчивите инвестиции са интегрирани във финансовата ни система, с обновената стратегия за устойчиво финансиране ще се цели пренасочване на частните капиталови потоци към зелени инвестиции. Също толкова важно ще бъде и утвърждаването на култура на устойчиво корпоративно управление в предприятията от частния сектор.

Преходът към неутрален по отношение на климата континент ще се осъществи само ако е справедлив и от полза за всички. Никой не трябва да бъде изоставен. Различни части на Европа и европейската икономика ще трябва да направят по-големи промени в сравнение с останалите. Европейският съюз трябва да подкрепи държавите членки с целевите инвестиции, от които се нуждаят, за да извършат този преход. Механизмът за справедлив преход и свързаният с него Фонд за справедлив преход, предложени в началото на 2020 г., ще подкрепят най-засегнатите региони и сектори. Те ще им помогнат да модернизират и разнообразят икономиките си и да намалят социалните и икономическите разходи, свързани с прехода.

Опазването на климата и околната среда е колективна отговорност. Всички ние сме длъжни да действаме и европейците показаха силната си воля да бъдат част от промяната. Европейският пакт за климата ще спомогне за обединяването на всички тези усилия, полагани от регионите, местните общности, гражданското общество, училищата, промишлеността и отделните личности.

2.2.Европа, подготвена за цифровата ера

Цифровият преход вече оказва значително въздействие върху всеки аспект от нашето ежедневие и кариери. Той открива нови възможности за свързване, общуване, решаване на обществени проблеми и правене на бизнес. Европейският съюз разполага с всички необходими активи, за да се възползва максимално от тази трансформация и да се превърне в цифров лидер във всички области. Той трябва да се насочи най-напред към бъдещите технологии с най-голям потенциал, като същевременно гарантира, че европейският подход е хуманен, етичен и основан на ценности.

Нова европейска стратегия за данните ще ни позволи да извлечем максимална полза от огромната стойност на неличните данни като постоянно растящ и многократно използваем актив в цифровата икономика. Комисията също така ще представи Бяла книга за изкуствения интелект, за да подкрепи неговото разработване и внедряване и да гарантира пълното зачитане на европейските ценности и основните права. Извличането на максимална полза от изкуствения интелект ще ни помогне да намерим нови решения на стари проблеми и да намалим времето, необходимо за изпълнението на широк спектър от задачи. Необходимо е обаче да се създаде екосистема на доверие, за да се гарантира, че той се развива в рамките на ясно определени етични граници.

Нов законодателен акт за цифровите услуги ще укрепи единния пазар на цифрови услуги и ще помогне за осигуряването на правна яснота за по-малките предприятия и на равните условия, от които те се нуждаят. Защитата на гражданите и техните права, и не на последно място тяхната свобода на изразяване, ще бъдат в основата на нашите усилия.

Цифровизацията и киберсигурността са двете страни на една и съща монета. За да се укрепи допълнително цялостната киберсигурност в Съюза, Комисията ще преразгледа Директивата относно сигурността на мрежите и информационните системи. Освен това ще предложим инициативи за повишаване на устойчивостта на цифровите финанси срещу кибератаки, в това число предложение за криптовалутите.

За да укрепим цифровото лидерство и стратегическата автономност на Европа, ще е необходимо да засилим нашия капацитет в областта на промишлеността и иновациите. В подкрепа на това Комисията ще предложи всеобхватна нова стратегия за промишлеността за Европа, която да подкрепя прехода към зелена и цифрова икономика и да поддържа лоялната конкуренция. Тя ще бъде допълнена от специална стратегия за МСП, която ще улесни работата, разрастването и разширяването на дейността на малките и средните предприятия. Специално внимание ще бъде отделено на медийния и аудио-визуалния сектори.

Подобряването на функционирането на пазарите в полза на потребителите, предприятията и обществото ще бъде от съществено значение за привеждането на Европа в готовност за цифровата ера. Можем да се възползваме от предимствата на нашия уникален единен пазар само ако правилата се спазват навсякъде. Затова Комисията ще докладва за пречките пред единния пазар и ще предложи план за действие за прилагане на законодателството в областта на единния пазар, за да се гарантира по-добро изпълнение и прилагане. Необходимо е също така да гарантираме лоялната конкуренция и равнопоставените условия на световния пазар. В Бяла книга за Инструмент за чуждестранните субсидии ще бъдат обсъдени възможните нови инструменти за справяне с нарушаващия конкуренцията ефект на чуждестранните субсидии в рамките на единния пазар. Това ще помогне да се подготви почвата за законодателно предложение през 2021 г.

Услугите, предоставяни през онлайн платформи, създадоха нови възможности за работещите, като например гъвкавост на работното време. Налице е обаче нарастваща несигурност по редица въпроси, свързани с работата през платформи. Те включват трудовия статус, условията на труд, достъпа до социална закрила и достъпа до представителство и колективно договаряне. Ето защо през следващата година ще предложим мерки за подобряване на условията на труд на работещите през платформи. 

Инвестициите в цифрови умения ще бъдат от съществено значение за справянето с нарастващия недостиг на умения и за адаптирането към променящите се модели на работа, както и за възстановяването на европейското лидерство и собственост в областта на ключовите технологии. Наред с подобряването на цифровата грамотност, това ще бъде движещата сила на актуализирания План за действие в областта на цифровото образование. В съобщение относно бъдещето на научните изследвания и иновациите и европейското научноизследователско пространство ще се разгледат начините, по които можем да обединим повече ресурси, както и да задълбочим нашия капацитет за научни изследвания, иновации и знания.

2.3.Икономика в интерес на хората

Европейската икономика отбелязва растеж за седма поредна година и се очаква запазване на тенденцията през тази и следващата година. Заетостта е на рекордно високо равнище, а безработицата — на най-ниското си регистрирано равнище от началото на века. Въпреки това равнищата на безработица и бедност остават твърде високи в някои държави членки. Неравенствата продължават да съществуват и разликите между регионите в рамките на държавите се увеличават. Облаците на хоризонта, по-специално във връзка със забавянето на икономическия растеж в световен мащаб, предвещават значителни предизвикателства.

Европа има уникална социална пазарна икономика, която ни позволява да съчетаваме социалната справедливост, устойчивостта и икономическия растеж. Това спомага за постигането на нашата устойчива конкурентоспособност. На прага на нашия двоен преход съчетаването на социалните и пазарните аспекти ще бъде по-важно от всякога. Със своето съобщение относно силна социална Европа за справедлив преход Комисията започна процес на диалог и консултации, за да подготви плана за действие за прилагане на Европейския стълб на социалните права. 

Успоредно с това Комисията ще предложи правен инструмент за справедливи минимални заплати за работниците в ЕС, в консултация със социалните партньори и всички заинтересовани страни. По този начин ще бъдат зачетени националните традиции и колективното договаряне. Предложението за европейска схема за презастраховане срещу безработица ще има за цел да подкрепи работещите и да защити онези, които са загубили работата си поради външни сътресения, по-специално чрез подпомагане на тяхната преквалификация.

Новата Европейска гаранция за децата, която ще бъде представена през следващата година, ще бъде важен инструмент за борба с бедността и за гарантиране на достъпа на децата до основни услуги. За да помогне на младите хора да получат възможностите за образование, обучение и работа, от които се нуждаят, Комисията ще подсили схемата „Гаранция за младежта“.

След неотдавнашната финансова криза отбелязахме значителен напредък в укрепването на зоната на единна валута и заздравяването на европейския Икономически и паричен съюз. Необходимо е обаче да бъдат предприети още някои съществени стъпки. Комисията ще направи преглед на рамката за икономическо управление и ще представи обзор на прилагането на фискалните правила през последните години. С прегледа ще започне широка консултация с държавите членки и с други заинтересовани страни, за да се проучат начините за подобряване на рамката за икономическо управление на ЕС.

Комисията ще продължи да наблюдава изпълнението на поетите от България и Хърватия политически ангажименти с оглед на присъединяването им към валутния механизъм — критична стъпка към приемането на еврото.

Планът за действие относно съюза на капиталовите пазари ще има за цел да се постигне по-добро интегриране на националните капиталови пазари и да се гарантира равен достъп до инвестиции и възможности за финансиране за гражданите и предприятията в целия ЕС, включително инициатива за засилена защита на инвестициите в рамките на ЕС. Тази дейност, заедно със завършването на банковия съюз, ще става все по-важна след напускането на Обединеното кралство и е основен инструмент за укрепване на международната роля на еврото.

За да се гарантира целостта на европейската финансова система и да се намалят рисковете от нестабилност, нов план за действие за борбата срещу изпирането на пари ще има за цел да подобри системата за надзор и прилагането на правилата.

Технологичните промени и глобализацията позволиха възникването на нови бизнес модели. Това създава възможности, но същевременно означава, че международната рамка за корпоративно данъчно облагане трябва да върви в крак с тези промени. Комисията ще представи съобщение за данъчното облагане на предприятията за 21-ви век, в което ще се наблегне върху аспектите на данъчното облагане, които са от значение за единния пазар. То ще бъде допълнено от план за действие за борба с отклоняването от данъчно облагане и ще опрости и улесни данъчното облагане.

Комисията ще приеме план за действие за Митническия съюз, който ще се съсредоточи върху три направления: да гарантира защитата на границите, да насърчава спазването на правилата и да подобри управлението на Митническия съюз. Комисията ще приеме също така законодателно предложение за обслужване на едно гише в митниците с цел да се засили защитата на границите и да се опростят административните процедури за дружествата.

2.4.По-силна Европа на световната сцена

Основаната на правила многостранна система има ключова роля за поддържането на мира и стабилността от края на Втората световна война насам. Въпреки че през последните години тази система се оспорва по безпрецедентен начин, Европа винаги ще поддържа отстояването, актуализирането и модернизирането на основания на правила световен ред, за да се гарантира, че той е пригоден за съвременния свят. В същото време Европа трябва да бъде по-геополитическа, по-обединена и по-ефективна в своите идеи и действия. Тя трябва да инвестира в изграждането на съюзи и коалиции, за да утвърждава нашите ценности, да отстоява и защитава интересите на Европа чрез открита и справедлива търговия и да укрепва връзките между нашите вътрешни и външни политики.

Европейската дипломация ще продължи да бъде от основно значение на всички континенти, като ни помага да си сътрудничим с нашите партньори както на двустранна основа, така и в многостранни рамки. Комисията ще допринася пълноценно за това, включително като договаря споразумения в рамките на своите правомощия и мандати.

По-силна Европа в света означава да работим заедно с нашите съседи и партньори. В този дух Комисията и върховният представител ще разработят нова всеобхватна стратегия с Африка, насочена към насърчаване на икономическите отношения, създаване на работни места и на двата континента и задълбочаване на нашето партньорство във всички области. Успоредно с това Комисията ще се стреми да приключи преговорите по ново споразумение за партньорство между ЕС и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, което да замени споразумението от Котону, изтичащо в края на февруари 2020 г.

В по-непосредствено съседство, Европейският съюз е поел ангажимент да задълбочи партньорството си със Западните Балкани — регион, с който ЕС споделя толкова много. Наличието на надеждна перспектива за присъединяване на този регион към ЕС е от огромно стратегическо значение както за Съюза, така и за самия регион. Това ще бъде потвърдено отново в приноса на Комисията за срещата на върха между ЕС и Западните Балкани в Загреб през май 2020 г. Комисията ще продължи да работи енергично за започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания. Успоредно с това тя ще се стреми да запази набраната скорост, като предложи начини за подобряване на процеса на присъединяване, в това число във връзка с методиката за разширяване и укрепването на инвестиционната рамка.

Европа създаде силно партньорство с източните си съседи, като изгради общо пространство на споделена демокрация, благоденствие, стабилност и засилено сътрудничество. За да запазим и да укрепим още повече динамиката на тези важни отношения, ще представим ново Източно партньорство за периода след 2020 г., което да очертае нов набор от дългосрочни цели на политиката.

Европейският съюз вярва, че свободната, справедлива и отворена търговия може да функционира само при наличието на силна и ефективна Световна търговска организация (СТО). Комисията възнамерява да ръководи международните усилия и да работи с партньорите за реформиране на СТО. Ще засилим призива си за справедливи, ефективни и подлежащи на изпълнение правила, които създават равни условия за всички търговски партньори. Ето защо след следващата министерска конференция на СТО през юни 2020 г. Комисията възнамерява да започне широка инициатива за реформа на СТО, като целта е да се постигне всеобхватно споразумение.

Ще отстояваме основания на правила световен ред и в съобщение относно укрепването на икономическия и финансовия суверенитет на Европа. Това укрепване ще се основава на засилената международна роля на еврото. Освен това съобщението ще подготви почвата за разработването през следващата година на засилен механизъм за санкции, който да гарантира, че Европа е по-устойчива на извънтериториални санкции от страна на трети държави и че наложените от ЕС санкции се прилагат правилно.

Комисията ще работи в тясно сътрудничество със Съвета по план за действие относно правата на човека и демокрацията, който ще се съсредоточи върху водещата роля на ЕС при определянето на стандарти за правата на човека и съблюдаването на международното хуманитарно право. Освен това Комисията ще представи план за действие относно равенството между половете и овластяването на жените във външните отношения.

2.5.Утвърждаване на европейския начин на живот

Европейският начин на живот се гради върху нашите ценности за солидарност, равенство и справедливост. Той означава чувство на безопасност, сигурност и спокойствие, подкрепа за най-уязвимите групи в нашето общество и поощряване на приобщаването. Той означава и намиране на общи решения на споделените предизвикателства, оказване на съдействие на хората да придобият уменията, от които се нуждаят, и инвестиране в тяхното здраве и благоденствие. Той се изразява също и в изграждането на по-силни, по-сплотени и по-устойчиви европейски общества.

Европейският съюз играе важна роля, като помага на европейците да се грижат за здравето си. Искаме Европа да поеме водеща роля в борбата срещу рака. Комисията ще представи европейски план за борба с рака в подкрепа на усилията на държавите членки за подобряване на профилактиката и грижите във връзка с раковите заболявания. Комисията също така ще стартира фармацевтична стратегия за Европа, за да продължи да гарантира качеството и безопасността на лекарствата и да консолидира конкурентоспособността на сектора в световен мащаб. Европа следва също така да гарантира, че всички пациенти могат да се възползват от иновациите, като същевременно противодейства на натиска, свързан с нарастващите разходи за лекарства.

Част от европейския начин на живот е свързана с насърчаване на уменията, образованието и приобщаването. Това предоставя инструментите и знанията, необходими на хората да преуспяват и да участват пълноценно в двойния преход. Комисията е твърдо решена да превърне европейското пространство за образование в реалност до 2025 г. Това изисква подход, който обхваща целия живот на хората, от ранна възраст до старини. Ще представим нова европейска програма за умения, за да подпомогнем установяването и запълването на пропуските, свързани с уменията, както и да подкрепим преквалифицирането. Ще представим също така нов План за действие за интеграция и приобщаване, за да се гарантира, че обществата ни защитават най-уязвимите хора.

Усещането за сигурност и спокойствие е един от основните и най-важни приоритети за европейците. Нищо не може да бъде по-важно за нашия начин на живот от защитата на нашите деца. Във връзка с това Комисията ще изготви стратегия на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца.

През последните години се появиха нови, все по-сложни трансгранични и междусекторни заплахи за сигурността, които подчертават необходимостта от по-тясно сътрудничество в областта на сигурността на всички равнища. Комисията ще представи нова стратегия на ЕС за Съюза на сигурност, за да определи областите, в които Съюзът може да има добавена стойност в подкрепа на държавите членки при гарантирането на сигурността — от борбата с тероризма и организираната престъпност през предотвратяването и откриването на хибридни заплахи, до киберсигурността и повишаване на устойчивостта на нашата критична инфраструктура. Освен това Комисията ще укрепи мандата на Европол с цел да се засили оперативното полицейско сътрудничество. 

След приемането на Европейската програма за миграцията през 2015 г. ЕС предприе важни стъпки в своята работа в областта на миграцията и границите. За да даде необходимите ново начало и подновен импулс, Комисията ще представи нов пакт за миграцията и убежището. Той ще съдържа всеобхватен подход, който признава неразривната връзка между вътрешните и външните аспекти на миграцията. Реформата на общата европейска политика в областта на убежището ще продължи да бъде съществена част от този цялостен подход. Комисията ще представи по-устойчива, по-хуманна и по-ефективна система за миграция и убежище, която също така ще утвърди доверието в Шенгенското пространство на свободно движение.

2.6.Нов тласък за европейската демокрация

Поддържането на силна и жизнена демокрация в Европа е въпрос на легитимност и доверие. Демокрацията е основна ценност на нашия Съюз, наред с основните права и върховенството на закона. Европейската демокрация обаче е изправена пред множество предизвикателства, породени както в рамките на Съюза, така и извън него.

В отговор на това Комисията ще представи план за действие за европейската демокрация, който да спомогне за повишаване на устойчивостта на нашите демокрации и за справяне със заплахите от външна намеса в европейските избори. Целта ще бъде да се противодейства на дезинформацията и да се осигурят механизми за адаптиране към променящите се заплахи и манипулациите, както и да се оказва подкрепа на свободните и независими медии.

За да спомогнат за по-нататъшното укрепване на нашата демокрация, гражданите, институциите на ЕС, националните, регионалните и местните политици ще обединят усилията си в дебат, който ще се проведе в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа. През януари Комисията представи своите идеи за конференцията с цел да постигне бързо съгласие с Европейския парламент и Съвета относно нейния обхват, формат и цели.

Част от силата на нашата демокрация е решимостта ни да отстояваме правата и върховенството на закона. Работата по тяхната защита никога не секва. Като част от новия механизъм за върховенството на закона Комисията ще представи първия си годишен доклад относно върховенството на закона, обхващащ всички държави членки. Това ще допринесе за укрепването на европейската култура за съблюдаване на върховенството на закона в ЕС. Тя също така ще представи нова стратегия за прилагането на Хартата на основните права с акцент върху повишаването на осведомеността на национално равнище.

Равенството е основна ценност на Европейския съюз и е двигател за икономически растеж и социално благоденствие. Комисията ще представи стратегия за равенство между половете в отговор на основните предизвикателства, пред които са изправени жените днес, включително насилието, основано на пола, икономическата независимост и достъпа до пазара на труда. Ще бъдат представени предложения относно прозрачността при заплащането.

Комисията ще предприеме също така действия за насърчаване на равенството и по-доброто приобщаване на ромите. Специално посветена стратегия ще спомогне да се гарантира равенството на лесбийките, гейовете, бисексуалните, трансполовите и интерсексуалните лица в целия ЕС. Винаги следва да се обръща особено внимание на защитата на най-уязвимите. Комисията ще представи стратегия на ЕС за правата на жертвите.

Като част от работата ни, насочена към по-добро разбиране и реагиране на тези промени, Комисията ще представи доклад за въздействието на демографските промени. В него ще се разгледа въпросът как новите демографски реалности засягат всичко — от социалната и регионалната политика, здравеопазването, финансите и цифровата свързаност, до уменията и интеграцията. Комисията ще предложи също така дългосрочна визия за селските райони и Зелена книга относно застаряването.

Новата програма на Комисията за потребителите ще приведе защитата на потребителите в съответствие с днешните реалности, а именно трансграничните и онлайн сделки. Тя ще даде възможност на потребителите да правят информиран избор и да участват активно в зеления и цифровия преход.

3.Преглед на инициативите, предложени по време на предходни мандати, които все още не са одобрени от Европейския парламент и Съвета

За да гарантира, че усилията ни са насочени към изпълнение на основните приоритети, определени за този мандат, Комисията внимателно разгледа всички предложения, които все още се очаква да бъдат приети от Европейския парламент и Съвета, за да прецени дали те следва да бъдат запазени, изменени или оттеглени 1 . При оценката си Комисията провери дали внесените предложения съответстват на основните амбициозни цели, дали все още могат да отговорят на настоящите предизвикателства и да бъдат приложени успешно и дали има разумни изгледи да бъдат приети в близко бъдеще. Внимателно отбелязахме и мненията, изразени от Парламента и Съвета.

Въз основа на задълбочения анализ на представените законодателни предложения, по които понастоящем се очаква постигане на съгласие от Парламента и Съвета, Комисията заключи, че 32 от тях следва да бъдат оттеглени.

Комисията остава изцяло ангажирана с постигането на основните цели, които стоят зад много от предложенията, за които се предлага да бъдат оттеглени. Въпреки това, за да се постигне напредък по тези досиета, е необходимо да се направи крачка назад, за да се обмисли най-ефикасният начин за постигане на техните цели.

Всички предложения, които Комисията възнамерява да оттегли, са изброени в приложение IV заедно с обяснение на причините за това.

Преди да пристъпи към оттегляне, Комисията ще се консултира с Европейския парламент и Съвета относно предложения списък. От оставащите текущи инициативи Комисията набеляза законодателните инициативи, които следва да получат приоритетно внимание в законодателния процес през 2020 г.; те са изброени в приложение III.

4.По-добро регулиране, изготвяне на политиките, изпълнение и прилагане на правото на ЕС

Комисията предложи амбициозна програма за инвестиране в нашия човешки капитал, нашата планета и нашата икономика, в партньорство с другите институции на ЕС, държавите членки, регионите и гражданското общество в ЕС. По-доброто регулиране ще продължи да заема централно място при изготвянето на нашите политики. Комисията е твърдо решена да разработва и прилага политики, които водят до осезаеми резултати по места и улесняват живота на хората и предприятията. Като част от ангажимента, поет в рамките на Европейския зелен пакт, всички инициативи ще бъдат на висотата на „зелената клетва“ да не се нанасят вреди.

Като част от непрекъснатите усилия за подобряване на изготвянето на политики Комисията ще подготви първия си доклад за перспективите. В него ще се набележат основните тенденции и техните потенциални последици за политиките. Докладът ще спомогне за преориентиране на обществения дебат към дългосрочни стратегически въпроси и ще предоставя препоръки, за да успеем да постигнем целите, които Европа си е поставила.Комисията ще представи съобщение за по-добро регулиране. Тя ще се стреми да засили доказателствата, представени в оценките, да интегрира прогнозите в своите регулаторни инструменти, да прилага идеята за „активна“ субсидиарност и да провежда по-ефикасни консултации с гражданите.

Комисията също така ще разработи нов инструмент въз основа на подхода за отмяна на предишни тежести при въвеждането на нови („One in, One Out“), за да се гарантира, че нововъведените административни тежести се компенсират чрез премахването на равностойни административни разходи на равнище ЕС в същата област на политиката, за да се облекчат хората и предприятията, по-специално МСП. Този подход няма да намали нашите социални и екологични стандарти, нито ще се прилага чисто механично. Целта му е да гарантира, че законодателството на ЕС е от полза за тези, за които в крайна сметка е преназначено, без да създава ненужна тежест за гражданите и предприятията, особено за МСП. За тази цел трябва да изготвяме законодателството на ЕС от перспективата на тези, които се ползват от него, и последователно да прилагаме принципа „цифрово обслужване по подразбиране“.

Опростяването и намаляването на тежестта ще се извършват в тясно сътрудничество със съзаконодателите, държавите членки, регионите и органите за местно самоуправление. За да спази своя ангажимент за максимални ползи за предприятията и хората, като същевременно се избягват ненужните тежести, Комисията ще създаде платформата „Подготвеност за бъдещето“. Тази платформа ще обединява експертния опит на националните администрации, регионите, социалните партньори, малките и големите предприятия, потребителите, здравните и екологичните организации и други неправителствени организации. Тя ще разглежда възможностите за опростяване, намаляване на тежестта, цифровизация и проверка дали законодателството е пригодно за бъдещето.

Законодателството може да изпълнява предназначението си само ако се прилага по еднакъв начин. В тази връзка Комисията ще продължи да следи отблизо транспонирането и прилагането на действащото законодателство. Тя ще се стреми към диалог с държавите членки, за да се постигне по-добро разбиране на проблемите, да се намерят решения и в крайна сметка да се спестят време и пари на данъкоплатците. Когато диалогът не води до резултати, Комисията няма да се поколебае да предприеме решителни и ефективни действия по правоприлагане, ако това е необходимо.

5.Заключение

Тази работна програма и първата година от мандата ще определят визията, насоката и темпото за следващите пет години. Първите 100 дни ще бъдат изключително важни като декларация към европейците за намерението техният Съюз да отговори на амбициите и призива, отправен в изборите през миналата година.

Всяка от инициативите, изброени в тази работна програма, в крайна сметка ще служи на хората в Европа. За да направи живота на хората по-лесен и по-здравословен, обществата — по-справедливи и правдиви, възможностите — по-разнообразни и достъпни, а икономиките — по-модерни и насочени към по-широки цели. Но тези инициативи могат да служат по този начин на Съюза ни само ако държавите членки и европейските институции работят заедно, за да могат предложенията да се превърнат в законодателни актове, а законодателството — в конкретни резултати на място. За да постигне това, Комисията е решена да работи в партньорство с Европейския парламент и Съвета.

При изпълнението на тази работна програма Комисията ще се съсредоточи и върху това да обяснява нашите действия, както и да взема предвид възгледите на гражданите, включително чрез Конференцията за бъдещето на Европа. Заедно с нашата работа в областта на прогнозирането, този ангажимент ще бъде важен елемент при вземането на решения за бъдещите приоритети, политики и работни програми.

Като използваме всички преимущества на Европа, като засилваме връзката между гражданите и тези, които им служат, като гарантираме, че нашите институции работят заедно, можем с общи усилия да се възползваме от възможностите, които предстоят през следващите пет години и след това. Да се стремим да постигнем повече вътре в Съюза, за да играем водеща роля в света.

(1)    В съответствие с точка 39 от Рамковото споразумение между Европейския парламент и Европейската комисия (ОВ L 304, 20.11.2010 г.), в която се посочва, че „Комисията извършва преразглеждане на всички предложения, по които не е взето окончателно решение, в началото на мандата на новата Комисия, за да ги потвърди или оттегли политически, като взема надлежно предвид мнението, изразено от Парламента“. Разпоредби относно оттеглянето на внесени предложения са включени и в Междуинституционалното споразумение от 2016 г. за по-добро законотворчество (ОВ L 123, 12.5.2016 г.).

Брюксел, 29.1.2020

COM(2020) 37 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

СЪОБЩЕНИЕТО НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Работна програма на Комисията за 2020 г.








Съюз с по-големи амбиции


Приложение I: Нови инициативи 1

Цел на политиката

Инициативи

Европейски зелен пакт

1.

Европейският зелен пакт

Съобщение относно Европейския зелен пакт (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2019 г.);
Европейски законодателен акт в областта на климата, в който ще бъде заложена целта за неутралност по отношение на климата до 2050 г. (законодателна инициатива, член 192, параграф 1 от ДФЕС; първо тримесечие на 2020 г.);
Европейски пакт за климата (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.)

2.

Финансиране на устойчивия преход

План за инвестиции към Европейския зелен пакт (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);
Фонд за справедлив преход (законодателна инициатива, член 175 от ДФЕС; първо тримесечие на 2020 г.);
Обновена стратегия за устойчиво финансиране ( незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.);

Преглед на Директивата относно оповестяването на нефинансова информация (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

3.

Принос на Комисията за конференцията на страните по РКООНИК (СОР 26) в Глазгоу

План за целевите стойности в областта на климата до 2030 г. (незаконодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието; трето тримесечие на 2020 г.);
Нова стратегия на ЕС за адаптиране към изменението на климата (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.);

Нова стратегия на ЕС за горите (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

4.

Устойчивост на продоволствените системи

Стратегия „От фермата до трапезата“ (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.)

5.

Декарбонизация на енергетиката

Стратегия за интелигентна секторна интеграция (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.);

„Вълна на саниране“ (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.);

Производство на енергия от възобновяеми източници в морето (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

6.

Устойчиво производство и потребление

Нов план за действие за кръговата икономика (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Предоставяне на възможности на потребителите да предприемат действия във връзка с екологичния преход (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

7.

Опазване на околната среда

Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г. (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.); 

Осма програма за действие за околната среда (законодателна инициатива, член 192, параграф 3 от ДФЕС; второ тримесечие на 2020 г.);
Стратегия за химикалите с цел постигане на устойчивост (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.)

8.

Устойчива и интелигентна мобилност

Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.);

ReFuelEU — сектор „Авиация“ — Устойчиви авиационни горива (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 100, параграф 2 от ДФЕС и/или член 192     параграф 1 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.);

FuelEU — сектор „Морско пространство“ — Зелено европейско морско пространство (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 100, параграф 2 от ДФЕС и/или член 192, параграф 1 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

Европа, подготвена за цифровата ера

9..

Европа, подготвена за цифровата ера

Стратегия за Европа — Подготвеност за цифровата ера (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.); 

План за действие в областта на цифровото образование (актуализация) (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)

10.

Европейски подход към изкуствения интелект

Бяла книга за изкуствения интелект (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Европейска стратегия за данните (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Последващи действия във връзка с Бялата книга за изкуствения интелект, включително във връзка с безопасността, отговорността, основните права и данните (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

11.

Цифрови услуги

Законодателен акт за цифровите услуги (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

12.

Повишаване на киберсигурността

Преразглеждане на Директивата за сигурност на мрежите и информационните системи (Директива за МИС) (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

13.

Цифровизацията в услуга на потребителите

Общи зарядни устройства за мобилни телефони и подобни устройства (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; трето тримесечие на 2020 г.);

Преглед на Регламента за роуминга (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

14..

Нова стратегия за промишлеността за Европа

Стратегия за промишлеността (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Доклад за пречките пред единния пазар (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.); 

План за действие за прилагане на законодателството в областта на единния пазар (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Стратегия за МСП (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Бяла книга във връзка с Инструмент за чуждестранните субсидии (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)

15.

Пакет от мерки за въздухоплавателните услуги

Преглед на летищните такси (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 100, параграф 2 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.); Преглед на предоставянето на въздухоплавателни услуги (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 100, параграф 2 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

16.

Към европейско научноизследователско пространство

Съобщение относно бъдещето на научните изследвания и иновациите и европейското научноизследователско пространство (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.); 

Съобщение относно мисиите за научни изследвания и иновации, провеждани в рамките на програма „Хоризонт Европа“ (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

17.

Цифрови финанси

План за действие в областта на финансовите технологии, включващ стратегия за интегриран пазар на плащанията в ЕС (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.);
Предложение за криптовалутите (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; трето тримесечие на 2020 г.);

Междусекторен акт в областта на финансовите услуги, отнасящ се до оперативната устойчивост и устойчивостта на киберпространството (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС; трето тримесечие на 2020 г.)

Икономика в интерес на хората

18.

Социална Европа

Силна социална Европа за справедлив преход (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);
Справедливи минимални заплати за работниците в ЕС (член 153, параграф 1, буква б), член 153 , параграф 2 и член 154 от ДФЕС; първо/трето тримесечие на 2020 г.);
Укрепване на схемата „Гаранция за младежта“ (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.);
Европейска схема за презастраховане срещу безработица (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието; четвърто тримесечие на 2020 г.)

19.

Икономическо управление

Преглед на рамката за икономическо управление (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.)

20.

Задълбочаване на съюза на капиталовите пазари

План за действие за съюза на капиталовите пазари (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.);

Преглед на нормативната уредба за инвестиционните посредници и пазарните оператори (ДПФИ II и РПФИ), включително създаване на система на ЕС с консолидирани данни (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 53, параграф 1 и член 114, параграф 1 от ДФЕС, трето тримесечие на 2020 г.);

Преглед на Регламента за референтните показатели (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114, параграф 1 от ДФЕС; трето тримесечие на 2020 г.)

21.

Приключване изграждането на банковия съюз

План за действие за борбата срещу изпирането на пари (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Преглед на законодателството, уреждащо капиталовите изисквания (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС (РКИ) и член 53 от ДФЕС (ДКИ); второ тримесечие на 2020 г.)

22.

Ефективно данъчно облагане

Данъчно облагане на предприятията за 21-ви век (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.); 

План за действие за борба с отклоняването от данъчно облагане и за опростяване и улесняване на данъчното облагане (законодателна и незаконодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 113 и 115 от ДФЕС; второ тримесечие на 2020 г.)

23.

Пакет „Митнически съюз“

План за действие за Митническия съюз (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.);

Предложение за обслужване на едно гише в митниците (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 33 и 114 от ДФЕС; трето тримесечие на 2020 г.)

По-силна Европа на световната сцена

24.

Международно сътрудничество

Подписване и сключване на Споразумението между ЕС и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (законодателна инициатива, членове 217 и 218 от ДФЕС; трето тримесечие на 2020 г.)

25.

Финансов суверенитет

Укрепване на икономическия и финансовия суверенитет на Европа (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.)

26.

Стратегия за Африка

Към всеобхватна стратегия с Африка (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.)

27.

Разширяване

Подобряване на процеса на присъединяване — Надеждна перспектива за присъединяване на Западните Балкани към ЕС (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);

Засилване на ангажимента ни към Западните Балкани — Приносът на Комисията за срещата на върха между ЕС и Западните Балкани (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)

28.

Източно партньорство

Източното партньорство след 2020 г. (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.)

29.

Права на човека, демокрация и равенство между половете

План за действие за правата на човека и демокрацията (2020—2024 г.) (законодателна и незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);
План за действие на ЕС относно равенството между половете и овластяването на жените във външните отношения за периода 2021—2025 г.
(незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

30.

Реформа на СТО

Инициатива за реформа на СТО (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

Утвърждаване на европейския начин на живот

31.

Насърчаване на уменията, образованието и приобщаването

Актуализирана Европейска програма за умения (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);
Изграждане на европейското пространство за образование (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.);

План за действие за интеграция и приобщаване (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

32.

Нов пакт за миграцията и убежището

Нов пакт за миграцията и убежището и придружаващи го законодателни предложения (незаконодателни и законодателни инициативи, членове 78 и 79 от ДФЕС; първо тримесечие на 2020 г.)

33.

Повишаване на сигурността на Европа

Нова стратегия на ЕС за Съюза на сигурност (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.);

Укрепване на мандата на Европол (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 88 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.);
Предложение за допълнителни мерки във връзка със защитата на критичната инфраструктура (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието; четвърто тримесечие на 2020 г.);

Нова стратегия на ЕС за премахване на трафика на хора (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.);

Стратегия на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)

34.

Опазване на здравето

Европейски план за борба с рака (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.);
Фармацевтична стратегия за Европа (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

Нов тласък за европейската демокрация

35.

Програма за потребителите

Нова програма за потребителите (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

36.

Мерки във връзка с въздействието на демографските промени

Доклад за въздействието на демографските промени (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.);
Зелена книга относно застаряването
(незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

37.

Инициативи в областта на равенството и недискриминацията

Европейска стратегия за равенство между половете (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.), последвана от задължителни мерки за прозрачност при заплащането (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 157 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.);
Стратегия за равенството на лесбийките, гейовете, бисексуалните, трансполовите и интерсексуалните лица (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.);
Рамка на ЕС за периода след 2020 г. за стратегиите за равенство и приобщаване на ромите (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.)

38.

Демокрация

План за действие за европейската демокрация (незаконодателна и законодателна инициативи, вкл. оценка на въздействието, членове 224 и 114 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

39.

Бъдещето на Европа

Подготовка на Конференцията за бъдещето на Европа (незаконодателна инициатива; първо тримесечие на 2020 г.)

40.

Върховенство на закона

Годишен доклад за 2020 г. относно върховенството на закона (незаконодателна инициатива; трето тримесечие на 2020 г.)

41.

Основни права

Нова стратегия за прилагането на Хартата на основните права (незаконодателна инициатива; четвърто тримесечие на 2020 г.);
Стратегия на ЕС за правата на жертвите (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.);

Доклад за прилагането на Общия регламент относно защитата на данните (ОРЗД) (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.);
Привеждане в съответствие на релевантните разпоредби на Съюза в областта на правоприлагането от гледна точка на защитата на данните (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)

42.

По-добро законотворчество

Съобщение относно по-доброто законотворчество (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)

43.

Перспективи

Годишен доклад за перспективите, 2020 г. (незаконодателна инициатива; второ тримесечие на 2020 г.)



Приложение II: Инициативи по REFIT 2

Заглавие

Цел на опростяването/потенциал за опростяване (кратко обяснение на целта на REFIT, към която са насочени преразглежданията, и на потенциала за опростяване при оценките и проверките за пригодност)

Европейски зелен пакт

1.

Оценка на пазарните стандарти (съдържащи се в Регламента за единната обща организация на пазарите (ООП), в т. нар. „Директиви за закуските“ и във вторичното законодателство за ООП)

Оценката на пазарните стандарти ще спомогне за оценяването на съгласуваността между различните законодателни актове и за определянето на потенциала за опростяване. Резултатите от оценката могат да послужат като основа за обмисляне на необходимостта от регулаторни промени във връзка с пазарните стандарти.

2.

Оценка на географските указания и храните с традиционно специфичен характер, защитени в ЕС

Оценката на географските указания и храните с традиционно специфичен характер ще помогне за оценяването на съгласуваността между различните актове от нормативната уредба на схемите за качество на ЕС и ще даде възможност да се разгледа необходимостта от подобряване на тази уредба (модернизиране, опростяване и рационализиране). Резултатите от оценката могат да послужат като основа за обмисляне на необходимостта от регулаторни промени във връзка със схемите за качество на ЕС.

3.

Преразглеждане на Насоките относно определени мерки за държавна помощ в контекста на схемата за търговия с квоти за емисии на парников газ след 2020 година

Държавите членки могат да компенсират някои потребители с интензивно електропотребление за част от по-високите разходи за електроенергия, произтичащи от схемата на ЕС за търговия с емисии. Целта на тази компенсация е да се сведе до минимум рискът от изместване на въглеродни емисии, който възниква, когато разходите във връзка с емисиите станат причина за преместване от ЕС в трети държави, в които няма подобни ограничения. Действащите правила, даващи възможност за компенсация, ще бъдат преразгледани, за да се гарантира, че са адаптирани към новата схема за търговия с емисии за периода 2021—2030 г. (незаконодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието; четвърто тримесечие на 2020 г.)

4.

Преразглеждане на Регламента за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E)

Тази инициатива ще гарантира, че Регламентът за TEN-E е в пълно съответствие с Европейския зелен пакт и с дългосрочните цели на Съюза за декарбонизация, като същевременно допринася за интеграцията, сигурността на доставките и конкуренцията на този сектор и пазар. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, членове 170—171 от ДФЕС; четвърто тримесечие на 2020 г.)

5.

Оценка на Директива 2011/65/ЕС относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване (ООВ)

При оценката на Директивата относно ООВ ще бъдат разгледани нейната ефективност и ефикасност що се отнася до процедурата за приемане на ограничения за веществата и освобождаването от ограниченията. Наред с това ще бъдат оценени нейната съгласуваност и целесъобразност спрямо други законодателни актове на ЕС, по-специално в контекста на оценките на REACH и на Директивата за екодизайна.

6.

Оценка на Директива 2000/53/ЕС относно излезлите от употреба превозни средства

При оценката на Директивата относно излезлите от употреба превозни средства ще бъдат оценени нейната ефективност, ефикасност, съгласуваност с други законодателни актове и целесъобразност с оглед на по-широките цели на политиката във връзка с кръговата икономика, пластмасите, ефективността на ресурсите, суровините и т.н.

7.

Оценка на Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността

При оценката на Директивата относно емисиите от промишлеността ще бъдат оценени нейната ефективност, ефикасност, добавена стойност от ЕС, съгласуваност с други законодателни актове и целесъобразността ѝ във връзка с третирането на важни (селскостопански) промишлени източници на замърсяване на въздуха, водите и почвата.

8.

Проверка за пригодност на правилата на ЕС за борба с незаконния дърводобив (Регламент (ЕС) № 995/2010 относно дървения материал и Регламент (ЕО) № 2173/2005 за схемата на разрешителни FLEGT)

При проверката за пригодност ще бъдат оценени ефективността, ефикасността, съгласуваността, целесъобразността и добавената стойност от ЕС на двата регламента при приноса към борбата с незаконния дърводобив в световен мащаб. Поуките от проверката за пригодност ще бъдат от полза при оценяване на мерките, насочени спрямо търсенето, отнасящи се до други суровини.

9.

Преразглеждане на Директивата на ЕС относно батериите

Както беше заключено в докладите за оценка и прилагане на Директивата относно батериите, при преразглеждането следва да се цели по-добро отчитане на кръговостта, повишаване на устойчивостта и следване на темповете на технологичното развитие. Това е предвидено и в Стратегическия план за действие в сектора на батериите. Вследствие на заключенията от докладите във връзка с Директивата, инициативата ще измени Директивата или ще бъде изготвено предложение за нов регламент за отмяна на Директивата, по-специално за да бъдат обхванати изискванията относно края на жизнения цикъл и устойчивостта. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието; четвърто тримесечие на 2020 г.)

10.

Проверка за пригодност на съответното законодателство на ЕС относно ендокринните нарушители

Ендокринните нарушители са вещества, които променят функционирането на ендокринната (хормоналната) система и оказват отрицателно въздействие върху здравето на човека или животните. Тези вещества са регулирани чрез редица мерки на ЕС. Проверката за пригодност ще оцени дали тези мерки постигат общата цел за защита на човешкото здраве и околната среда. При нея ще бъде направена оценка на съгласуваността, ефективността, ефикасността, целесъобразността и европейската добавена стойност на законодателството на ЕС, като се наблегне на съгласуваността между достиженията на правото на ЕС в областта на химичните вещества.

11.

Преразглеждане на Регламента относно пазарните стандарти, приложим за продуктите от риболов и аквакултури в ЕС

Това преразглеждане ще опрости правната уредба: един регламент (на ЕС) ще замени три регламента, които понастоящем обхващат и продуктите от аквакултури, прозрачността и информацията за потребителите. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 43 от ДФЕС, Обща политика в областта на рибарството; четвърто тримесечие на 2020 г.)

12.

Оценка на Регламент 913/2010 относно европейска железопътна мрежа за конкурентоспособен товарен превоз
(Регламент относно коридорите за железопътен товарен превоз)

Увеличаването на превозите на товари с железопътен транспорт е ключов елемент от политиката на ЕС за намаляване на емисиите на CO2 от транспорта, но среща трудности. Регламентът относно коридорите за железопътен товарен превоз има за цел да подобри сътрудничеството и координацията по протежение на редица коридори, които имат особен потенциал за развиване на международните железопътни товарни превози.
Регламент (ЕС) № 913/2010 относно европейска железопътна мрежа за конкурентоспособен товарен превоз влезе в сила през 2010 г., като бяха създадени девет коридора за железопътен товарен превоз, а впоследствие бяха добавени още два. Целта на тази оценка е да се направи пълен преглед на прилагането на Регламента, както и оценка на последиците от него. Ще бъде полезно да се определи какви допълнителни действия на равнище ЕС са необходими за насърчаване на железопътните товарни превози.

13.

Оценка на Директива 2009/128/ЕО относно устойчивата употреба на пестициди

При оценката ще бъдат разгледани наред с другото постигнатият чрез Директивата напредък за намаляване на зависимостта от пестицидите и за стимулиране на използването на нискорискови и нехимични алтернативи на пестицидите. Ще бъде разгледан и потенциалът за опростяване, например що се отнася до правилата за проверка на оборудването за прилагане на пестициди и новите правила за официален контрол.

14.

Оценка на Стратегията на ЕС за хуманно отношение към животните (2012—2015 г.)

При тази оценка ще се разгледа доколко Стратегията на ЕС за хуманно отношение към животните е допринесла за опростяване на правната уредба на ЕС за хуманно отношение към животните и какви са оставащите възможности за опростяване, като се вземе предвид развитието на потребностите в тази област.

15.

Оценка на разрешаването на продукти за растителна защита и на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди

Тази оценка обхваща прилагането и функционирането на Регламент (ЕО) № 1107/2009 относно продуктите за растителна защита и Регламент (ЕО) № 396/2005 относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества във всички държави членки от момента, в който тези регламенти са започнали да се прилагат, съответно през юни 2011 г. и септември 2008 г. В нея се предлагат възможни начини за подобряване на прилагането на регламентите, за да се опрости или укрепи настоящата регулаторна рамка, напр. за да се премахнат забавянията и да се увеличи прозрачността, да се подобри системата на зониране за целите на издаването и взаимното признаване на разрешенията, да се насърчават устойчивата растителна защита, решенията с нисък риск и ефикасно намаляване на риска, както и да се повишат съгласуваността и последователността между регламентите и останалото законодателство на ЕС.

В оценката се разглеждат и въпросите, повдигнати в становище XI.10.a на платформата REFIT относно многократното използване/наличието на няколко изходни вещества — хлорат, прието на 7.6.2017 г., и в становище XI.22.a на платформата REFIT относно регистрацията на продукти за растителна защита, прието на 14.3.2019 г.

16.

Оценка на Регламент (ЕО) № 1924/2006 относно хранителни и здравни претенции за храните, що се отнася до профилите на хранителните съставки и здравните претенции за растенията и препаратите от тях, както и на общата регулаторна рамка за тяхното използване в храни

В оценката се разглежда въпросът, повдигнат в становище XI.11.a-b на платформата REFIT , относно установяването на профили на хранителните съставки. В нея бе направена оценка на въздействието на настоящата ситуация (липса на профили на хранителните съставки на равнище ЕС). Разгледан е въпросът дали профилите на хранителните съставки продължават да са пригодни за целта, дали са основателни и подходящи за гарантиране постигането на целите на Регламента за хранителните и здравните претенции. Очаква се също така резултатите от тази оценка да дадат отговор на въпросите, повдигнати от предприятията във връзка с Директивата относно традиционните растителни лекарствени продукти, включени в становище XI.6.a-b на платформата REFIT .

17.

Оценка на материалите, предназначени за контакт с храни

Тази оценка разглежда подробно всички аспекти на действащото законодателство на ЕС в областта на материалите, предназначени за контакт с храни, включително ефективността на декларацията за съответствие, която се изисква понастоящем за определени мерки на равнище ЕС. Въз основа на тази оценка Комисията ще обмисли дали са необходими допълнителни мерки на равнище ЕС и ще бъдат разгледани различни въпроси, като например повдигнатия в становище XI.1a на платформата REFIT , в което се препоръчва въвеждане на общо европейско изискване за декларация за съответствие за всички видове материали, предназначени за контакт с храни.

18.

Оценка на Директива 2005/44/ЕО относно хармонизираните речни информационни услуги (РИУ) относно вътрешните водни пътища на Общността

Речните информационни услуги (РИУ) използват информационни и комуникационни технологии (ИКТ) за поддържане на безопасността, ефикасността и екологосъобразността на транспорта по вътрешните водни пътища. Директивата относно РИУ предвижда рамка за минималните изисквания и технически спецификации за предоставянето и въвеждането на речните информационни услуги, за да се гарантират хармонизация, оперативна съвместимост и трансгранична съвместимост на системите за РИУ на държавите членки за водните пътища от клас IV или по-висок. В оценката се разглеждат прилагането на Директивата и последните организационни и технологични развития в сектора, особено във връзка с цифровите технологии. В нея се оценяват и потенциалните области, в които може да бъде извършено опростяване на процеса, чрез който се разработват актуализации на техническите спецификации съгласно Директивата.

Европа, подготвена за цифровата ера

19.

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета за прилагането на Регламент (ЕС) № 910/2014 относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар (Регламент относно електронната идентификация и удостоверителните услуги)

В изпълнение на изискването на член 49 от Регламент (ЕС) № 910/2014 Комисията ще докладва на Европейския парламент и на Съвета за прилагането на регламента в срок до 1 юли 2020 г. В доклада ще бъде направена оценка на това доколко рамката на електронната идентификация и удостоверителните услуги продължава да е пригодна за постигане на желаните резултати и въздействия и може да бъдат набелязани евентуални по-нататъшни действия за подобряване на резултатите от прилагането на нормативната уредба. Комисията ще извърши оценка в съответствие с насоките за по-добро регулиране, като ще извърши и обществена и целева консултация със заинтересованите страни.

20.

Преразглеждане на Директивата за намаляване на разходите за високоскоростни мрежи (Директива 2014/61/ЕС)

Целта на преразглеждането е да се намали ненужната и скъпоструваща административна тежест, която може значително да задържи и забави разгръщането на мрежите. Преразглеждането има за цел да се подобри настоящата мярка чрез опростяване на разрешенията и процедурите или чрез повишаване на гъвкавостта на инженерните дейности посредством подобряване на координацията с други инфраструктури (пътища, енергетиката и др.). Това може да представлява добра възможност за ново законодателство за намаляване на общата административна тежест в сектора.

21.

Преразглеждане на Регламента относно вътрешния пазар и трансграничната електронна търговия (геоблокиране)

В изпълнение на изискването на член 9 от Регламент (ЕС) 2018/302 Комисията ще докладва на Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет за оценката на Регламента в срок до 23 март 2020 г. Комисията ще вземе под внимание цялостното въздействие на Регламента върху вътрешния пазар и трансграничната електронна търговия, включително по-специално потенциалната допълнителна административна и финансова тежест за търговците, произтичаща от наличието на различни приложими регулаторни режими в областта на потребителското договорно право.

22.

Преразглеждане на Препоръката относно цифровизацията и предоставянето чрез Интернет на материали в областта на културата, както и за съхранението на материали в цифров вид (2011/711/ЕС)

Извършваната понастоящем оценка разглежда един от основните инструменти на политиката относно цифровизацията, онлайн достъпа и цифровото съхранение на материали в областта на културното наследство с цел да се съберат мненията на заинтересованите страни за евентуалното му актуализиране, така че да се отразят по-добре настоящите обществени нужди в тази област и да се увеличи потенциалът на европейското културно наследство в полза на гражданите.
При преразглеждането тези аспекти ще бъдат анализирани в съответствие с настоящите технологични тенденции и нуждите на сектора.

23.

Проверка за пригодност на пакета от мерки за модернизиране на държавната помощ от 2012 г., насоките за железопътния транспорт и застраховането на краткосрочни експортни кредити

Благодарение на модернизирането на държавната помощ днес 96 % от новоприложените мерки за помощ са в ръцете на националните органи. Това позволява по-бързо прилагане от страна на държавите членки, както и придържане в по-голяма степен към подхода „да се действа мащабно по важните въпроси и скромно по маловажните“ при контрола върху държавната помощ. Текущата проверка за пригодност има за цел, наред с другото, да оцени до каква степен настоящият режим е допринесъл за намаляване на административната тежест и дали има допълнителен потенциал за рационализиране и опростяване на правилата за държавната помощ.

24.

Оценка на Регламента за групово освобождаване на вертикални споразумения

Целта на текущата оценка на Регламента за групово освобождаване на вертикални споразумения и Насоките относно вертикалните ограничения е да се прецени до каква степен настоящият режим е постигнал целта си да осигури защита на вертикалните споразумения, които в крайна сметка повишават ефикасността, като по този начин е създал правна сигурност и е намалил разходите на заинтересованите страни за постигане на съответствие. Това включва установяване на областите, в които настоящият режим може да не отразява правилно новите пазарни развития, както и възможните пропуски, които може да са довели до правна несигурност и несъгласуваност в прилагането на вертикалните правила в различните държави — членки на ЕС, и следователно да са увеличили разходите за осигуряване на съответствие за заинтересованите страни.

25.

Оценка на процедурните аспекти и аспектите, свързани с компетентността, на контрола върху сливанията в ЕС

Извършваната понастоящем оценка е съсредоточена върху опростяването и намаляването на бюрократичната тежест, където е целесъобразно, рационализиране на системата за сезиране и други подобрения от техническо естество. Освен това, с оглед на неотдавнашния дебат относно ефективността на основаните само на оборота прагове на компетентност в Регламента на ЕС за сливанията, оценката има за цел също така да се прецени дали те позволяват да се обхванат всички сделки, които потенциално могат да окажат въздействие върху вътрешния пазар.

26.

Целево изменение на Общия регламент за групово освобождаване във връзка с програмите на ЕС за финансиране

Комисията има за цел да измени целево Общия регламент за групово освобождаване, за да съпровожда следващата многогодишна финансова рамка. Предложението ще гарантира, че в изброените по-долу области може безпроблемно да се комбинират, от една страна, национално финансиране със средства на държавите членки или средства от европейските структурни и инвестиционни фондове, управлявани на национално равнище, и от друга страна, централно управлявани средства на ЕС. Тези области са: финансови продукти, които се подкрепят от фонд InvestEU; проекти за НИРДИ, отличени с печат за високи постижения по линия на „Хоризонт 2020“ или „Хоризонт Европа“, както и съвместно финансирани проекти и сформиране на екипи по линия на „Хоризонт 2020“ или „Хоризонт Европа“; и проекти по цел „Европейско териториално сътрудничество“. (трето тримесечие на 2020 г.)

27.

Регламент за групово освобождаване на консорциуми (освобождаване от член 101 от ДФЕС за някои видове споразумения за сътрудничество между операторите на контейнерни превози)

Удължаването с още четири години на срока на действие на настоящия регламент за групово освобождаване на консорциуми ще продължи да улеснява анализа на спазването от страна на консорциумите на правилата за конкуренция, ще ограничи зависимостта от външни консултанти и ще намали правните разходи. (второ тримесечие на 2020 г.)

28.

Оценка на Директива 2014/35/ЕС за ниското напрежение

Директивата за ниското напрежение гарантира, че електрическите съоръжения, работещи в определени граници на напрежението, осигуряват високо равнище на защита за европейските граждани и се възползват в пълна степен от единния пазар. Тя се прилага от 20 април 2016 г. Целта на оценката е да се прецени дали директивата е подходяща за целта си от гледна точка на своята ефективност, ефикасност, целесъобразност, съгласуваност, европейска добавена стойност. Въз основа на заключенията относно резултатите от директивата Комисията ще прецени какви следващи стъпки може да са необходими за подобряването на действието ѝ.

29.

Оценка на Директива 97/67/ЕО за пощенските услуги

В сектора на пощенските услуги настъпват значителни промени, дължащи се на цифровизацията. Директивата за пощенските услуги (97/67/ЕО) датира от 1997 г. и беше преразгледана през 2002 г. и 2008 г.Докладът относно прилагането на директивата ще бъде придружен от оценка, която ще разгледа дали директивата продължава да е подходяща за целта си и съобразена с бъдещите предизвикателства.

30.

Оценка на определението за МСП

Тази инициатива се отнася до Препоръката на Комисията относно определението за микро-, малки и средни предприятия (2003/361/ЕО). Тя установява критериите, с които се определя дали дадено предприятие е МСП (т.е. общ брой на персонала, оборот/обща сума на баланса и независимост), и се прилага от 1.1.2005 г., когато замени Препоръка 96/280/ЕО. Тъй като в над 100 правни акта на ЕС, обхващащи широк кръг от европейски политики, като например държавната помощ, се съдържа позоваване към тази Препоръка, трябва да се извърши замяна и на тези позовавания.

31.

Преразглеждане на Директива 2006/42/ЕО относно машините

Инициативата има за цел:
i) да се отстранят рисковете, произтичащи от новите технологии, като същевременно се даде възможност за технически прогрес,

ii) да се опростят изискванията за документиране, позволявайки използването на цифрови формати, като по този начин се намали административната тежест за икономическите оператори, което ще се отрази положително и върху екологичните разходи,

iii) да се подобри правната яснота на някои основни понятия и определения в настоящия текст на директивата,

iv) да се осигури съгласуваност с други директиви и регламенти за продуктите и да се подобри прилагането на законодателството чрез привеждане в съответствие с новата законодателна рамка,

v) да се намалят разходите за транспониране чрез превръщане на директивата в регламент.

(законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2020 г.)

32.

Оценка на законодателството на ЕС в областта на защитата на промишления дизайн

Целта на оценката е да се анализира до каква степен действащото законодателство на ЕС в областта на защитата на промишления дизайн е постигнало своите цели от гледна точка на своята ефикасност, ефективност, уместност, съгласуваност и европейска добавена стойност; тя ще посочи ясно доколко това законодателство все още се счита за подходящо за целта. Оценката ще набележи възможности за рационализиране на процедурите за регистрация с цел да се улесни спазването на защитата на промишления дизайн в ЕС, което да доведе до потенциално намаляване на разходите и административната тежест за предприятията, проектантите и МСП.

33.

Оценка на Директива 2006/126/ЕО за свидетелствата за управление на превозни средства

Последващата оценка ще разгледа доколко директивата е допринесла за повишаване на пътната безопасност, улесняване на свободното движение и намаляване на възможностите за измами. Освен това тя ще обърне внимание на техническия напредък, например по отношение на превозните средства и цифровизацията (цифрови свидетелства).

Икономика в интерес на хората

34.

Единни правила за закръгляване (последващо действие по Доклада относно наблюдаваното напоследък развитие във връзка с евромонетите, COM(2018) 787 final/2)

Оценка на използването на монетите от един и два евроцента и на възможността да се въведат общи правила за закръгляване. Евентуално предложение ще въведе общи правила за закръгляване, за да се отговори на предизвикателствата, свързани с използването на монети от един и два евроцента (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 133 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2020 г.)

35.

Проверка за пригодност в областта на публичната корпоративна отчетност от страна на дружествата

Целта на тази проверка за пригодност е да се оцени дали законодателството на ЕС относно редовната и публична отчетност от страна на дружествата продължава да отговаря на нуждата на заинтересованите страни от информация за дейностите, резултатите, рисковете и въздействието на дружествата.

36.

Оценка на законодателството в областта на търговията с прекурсори на наркотични вещества

Ще бъде направена оценка на Регламент (ЕО) № 273/2004 и Регламент (ЕО) № 111/2005 относно прекурсорите на наркотични вещества с оглед на тяхната цел, а именно да се създаде система за мониторинг и контрол на търговията с прекурсори на наркотични вещества, за да се предотврати отклоняването им от законната мрежа за доставки към производството на забранени наркотични вещества. Освен тези два регламента, оценката ще обхване свързаните с тях актове — Делегиран регламент 2015/1011 и Регламент за изпълнение 2015/1013.

37.

Оценка на Регламент (ЕО) № 515/97 относно взаимопомощта по митнически въпроси

Регламент (ЕО) № 515/97 гарантира правилното прилагане на митническото законодателство на ЕС. След преразглеждането през 2015 г. на Регламент (ЕО) № 515/97 бяха отбелязани нови развития (като например нов режим за защита на данните, нови рискове от измами). Оценката ще разгледа цялостното функциониране на Регламент (ЕО) № 515/97, като използва и целева консултация.

По-силна Европа на световната сцена

38.

Оценка на търговския стълб на шест споразумения за асоцииране между ЕС и държавите от Евромед (Тунис, Мароко, Египет, Йордания, Алжир и Ливан)

Тази оценка може да набележи възможности за рационализиране на процедурите, което евентуално да доведе до намаляване на разходите и административната тежест и опростяване на процесите. Освен това тези потенциални ползи могат да се използват при бъдещо предоговаряне на тези споразумения или при договарянето на споразумения с други държави.

39.

Оценка на прилагането на Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и КАРИФОРУМ

Тази оценка може да набележи възможности за рационализиране на процедурите, което евентуално да доведе до намаляване на разходите и административната тежест и опростяване на процесите. Освен това тези потенциални ползи могат да се използват при бъдещо предоговаряне на това споразумение или при договарянето на споразумения с други държави.

40.

Срещу търговията със стоки, използвани с цел изтезания

Преглед на Регламент (ЕС) 2019/125 на Съвета относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел изпълнение на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание (Регламент за борба с изтезанията).
Съгласно член 32 от Регламента за борба с изтезанията до 31 юли 2020 г. и на всеки пет години след това Комисията следва да извършва преглед на прилагането на регламента. Въз основа на доклада от прегледа, който трябва да бъде приет до юли 2020 г., Комисията ще реши дали да предложи изменения на регламента. Без да се засягат резултатите от прегледа и като се гарантира, че съответните стоки остават предмет на ефективни ограничения, могат да бъдат разгледани евентуални възможности за опростяване, например във връзка с изискванията за докладване или обмена на информация.

Утвърждаване на европейския начин на живот

41.

Оценка на Регламент (ЕО) № 1901/2006 относно лекарствените продукти за педиатрична употреба и Регламент (ЕО) № 141/2000 за лекарствата сираци

Тази оценка ще осигури съдържателен принос за бъдещата стратегия на ЕС във фармацевтичната област. Въз основа на наличните доказателства оценката разглежда силните и слабите страни на регламентите за лекарствата сираци и за лекарствените продукти за педиатрична употреба поотделно и заедно. В оценката се поставя акцент, наред с другото, върху продуктите, които отговарят на неудовлетворени медицински потребности, и върху начина, по който са използвани стимулите, предвидени в действащото законодателство.

Нов тласък за европейската демокрация

42.

Предложение на Комисията за преразглеждане на Директива 2008/48/ЕО относно договорите за потребителски кредити

Текущата оценка на директивата ще се съсредоточи върху постигнатия напредък, разходите и ползите от нея. Освен това оценката ще разгледа дали първоначалните цели и инструменти на директивата съответстват на актуалните нужди, как директивата работи в съчетание с други законодателни актове и дали намесата на ЕС е донесла ползи. Въз основа на резултатите от оценката прегледът ще осигури по-добра информация за потребителите и по-добро разбиране на потребителските кредити, като се отчита цифровизацията при предоставянето на такива продукти. Той ще цели да се осигури по-добра защита на потребителите от безотговорни практики по отпускане на заеми, особено тези, които се разпространяват онлайн. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2020 г.)

43.

Предложение на Комисията за преразглеждане на Директива 2002/65/ЕО относно дистанционна търговия на потребителски финансови услуги

Извършваната понастоящем оценка ще разгледа дали са постигнати първоначалните цели, как функционира директивата от гледна точка на съотношението между разходите и ползите, намаляването на тежестта и опростяването, както и как директивата си взаимодейства с други законодателни актове в областта на финансовите услуги на дребно, защитата на потребителите и защитата на данните. Анализът ще оцени дали инструментите на директивата съответстват на първоначалните и настоящите нужди, както и нейната европейска добавена стойност. Въз основа на резултатите от оценката прегледът ще осигури по-добро разбиране на финансовите услуги на дребно, като се отчита цифровизацията при предоставянето на такива продукти. Той ще цели да се осигури по-добра защита на потребителите от безотговорни практики по отпускане на заеми, особено тези, които се разпространяват онлайн. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2020 г.)

44.

Преразглеждане на Директива 2001/95/ЕО относно общата безопасност на продуктите
(регламент; правно основание — член 114 от ДФЕС)

Инициативата ще се занимае с породените от новите технологии проблемни въпроси, свързани с безопасността на продуктите; ще разгледа необходимостта от по-конкретни действия във връзка с онлайн продажбите; ще актуализира общата нормативна уредба за безопасността на продуктите; и с оглед на новия Регламент (ЕС) 2019/1020 относно надзора на пазара и съответствието на продуктите — ще запълни съществуващите пропуски между продуктите, за които надзорът на пазара е хармонизиран, и тези, за които не е. Преразглеждането ще доведе и до по-добра ефективност при изтеглянето на продукти от пазара и по-широк обхват на новите рискове за безопасността на продуктите. То следва да засили правомощията на държавите членки в областта на правоприлагането, по-специално във връзка с контрола на вноса. (законодателна инициатива, вкл. оценка на въздействието, член 114 от ДФЕС, четвърто тримесечие на 2020 г.)



Приложение III: Приоритетни внесени предложения 3

Пълно наименование

Референтен номер

Европейски зелен пакт

1.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2015/757 с цел подходящо съобразяване с глобалната система за събиране на данни за консумацията на гориво от корабите 

COM(2019)38 final
2019/0017 (COD)

4.2.2019 г.

2.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за изменение на регламенти (ЕО) № 768/2005, (ЕО) № 1967/2006, (ЕО) № 1005/2008 на Съвета и Регламент (ЕС) 2016/1139 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на контрола на рибарството

COM(2018)368 final
2018/0193 (COD)

30.5.2018 г.

3.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно оптимизирането на мерките за постигане на напредък по осъществяването на трансевропейската транспортна мрежа

COM(2018)277 final
2018/0138 (COD)

17.5.2018 г.

4.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 1999/62/EО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за ползване на определени инфраструктури

COM(2017)275 final
2017/0114 (COD)

31.5.2017 г.

5.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 866/2004 относно режим съгласно член 2 от Протокол № 10 от Акта за присъединяване по отношение на стоките, обхванати от схеми за качество на селскостопанските продукти и храни

COM(2015)380 final
2015/0165 (NLE)

28.7.2015 г.

6.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия

COM(2015)177 final
2015/0093 (COD)

22.4.2015 г.

7.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програмата InvestEU

COM(2018)439 final
2018/0229 (COD)

8.6.2018 г.

8.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на програма за подпомагане на извеждането от експлоатация на ядрената централа „Игналина“ в Литва (програма „Игналина“); и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1369/2013 на Съвета

COM(2018)466 final
2018/0251 (NLE)

13.6.2018 г.

9.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на специална финансова програма за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения и управление на радиоактивни отпадъци и за отмяна на Регламент (Евратом) № 1368/2013 на Съвета

COM(2018)467 final
2018/0252 (NLE)

13.6.2018 г.

10.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за изменение на Решение 2007/198/Евратом за създаване на Европейско съвместно предприятие за „ITER“ и развитието на термоядрената енергия и за предоставяне на предимства на същото

COM(2018)445 final
2018/0235 (NLE)

7.6.2018 г.

11.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма за околната среда и действията по климата (LIFE) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1293/2013

COM(2018)385 final
2018/0209 (COD)

1.6.2018 г.

12.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския фонд за морско дело и рибарство и за отмяна на Регламент (ЕС) № 508/2014 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2018)390 final
2018/0210 (COD) 12.6.2018 г.

13.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1306/2013

COM(2018)393 final
2018/0217 (COD)

1.6.2018 г.

14.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти, (ЕС) № 1151/2012 относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, (ЕС) № 251/2014 за определяне, описание, представяне, етикетиране и правна закрила на географските указания на ароматизирани лозаро-винарски продукти, (ЕС) № 228/2013 за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза и (ЕС) № 229/2013 за определяне на специфични мерки в областта на селското стопанство по отношение на малките острови в Егейско море

COM(2018)394 final
2018/0218 (COD)

23.4.2018 г.

15.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2018)392 final
2018/0216 (COD)

1.6.2018 г.

16.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на някои преходни разпоредби във връзка с подпомагането от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) през 2021 г. и за изменение на регламенти (ЕС) № 228/2013, (ЕС) № 229/2013 и (ЕС) № 1308/2013 по отношение на ресурсите и тяхното разпределение за 2021 г., както и на регламенти (ЕС) № 1305/2013, (ЕС) № 1306/2013 и (ЕС) № 1307/2013 по отношение на ресурсите и на прилагането им през 2021 г.

COM(2019)581 final
2019/0254 (COD)

31.10.2019 г.

Европа, подготвена за цифровата ера

17.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно правата и задълженията на пътниците, използващи железопътен транспорт (преработен текст) 

COM(2017)548 final
2017/0237 (COD)

27.9.2017 г.

18.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 261/2004 относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и на Регламент (ЕО) № 2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и техния багаж

COM(2013)130 final
2013/0072 (COD)

13.3.2013 г.

19.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за прилагането на Единното европейско небе (преработен текст)

COM(2013)410 final
2013/0186 (COD)

11.6.2013 г.

20.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите правила за разпределяне на слотовете на летищата в Европейския съюз

COM(2011)827 final
2011/0391 (COD)

1.12.2011 г.

21.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/1/EО относно използването на превозни средства, наети без шофьори, за автомобилен превоз на товари

COM(2017)282 final
2017/0113 (COD)

31.5.2017 г.

22.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1073/2009 относно общите правила за достъп до международния пазар на автобусни превози

COM(2017)647 final
2017/0288 (COD)

8.11.2017 г.

23.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за преустановяване на сезонните промени на часовото време и за отмяна на Директива 2000/84/ЕО

COM(2018)639 final
2018/0332 (COD)

12.9.2018 г.

24.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 715/2007 за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства

COM(2019)208 final
2019/0101 (COD)

14.6.2019 г.

25.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения и за отмяна на Директива 2002/58/ЕО (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения)

COM(2017)10 final
2017/0003 (COD)

10.1.2017 г.

26.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Европейски център за промишлени, технологични и изследователски експертни познания в областта на киберсигурността и Мрежа от национални координационни центрове Принос на Европейската комисия към срещата на лидерите в Залцбург на 19—20 септември 2018 г.

COM(2018)630 final
2018/0328 (COD)

12.9.2019 г.

27.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно правната и оперативната рамка за европейската електронна карта за услуги, въведена с Регламент ... [Регламента за ЕEКУ]

COM(2016)823 final
2016/0402 (COD)

10.1.2017 г.

28.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на европейска електронна карта за услуги и свързаното с нея административно обслужване

COM(2016)824 final
2016/0403 (COD)

10.1.2017 г.

29.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Механизъм за свързване на Европа и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1316/2013 и Регламент (ЕС) № 283/2014

COM(2018)438 final
2018/0228 (COD)

7.6.2018 г.

30.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма за единния пазар, конкурентоспособността на предприятията, включително малките и средните предприятия, и европейската статистика и за отмяна на регламенти (ЕС) № 99/2013, (ЕС) № 1287/2013, (ЕС) № 254/2014, (ЕС) № 258/2014, (ЕС) № 652/2014 и (ЕС) 2017/826

COM(2018)441 final
2018/0231 (COD)

7.6.2018 г.

31.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

COM(2018)436 final
2018/0225 (COD)

7.6.2018 г.

32.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите

COM(2018)435 final
2018/0224 (COD)

7.6.2018 г.

33.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на Програма за научни изследвания и обучение на Европейската общност за атомна енергия за периода 2021—2025 г. в допълнение към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

COM(2018)437 final
2018/0226 (NLE)

7.6.2018 г.

34.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програмата „Цифрова Европа“ за периода 2021—2027 г.

COM(2018)434 final
2018/0227 (COD)

8.6.2018 г.

35.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Европейски фонд за отбрана

COM(2018)476 final
2018/0254 (COD)

13.6.2018 г.

36.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на космическа програма на Съюза и на Агенция на Европейския съюз за космическата програма и за отмяна на регламенти (ЕС) № 912/2010, (ЕС) № 1285/2013 и (ЕС) № 377/2014 и на Решение 541/2014/ЕС

COM(2018)447 final
2018/0236 (COD)

8.6.2018 г.

Икономика в интерес на хората

37.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за определяне на разпоредби за повишаване на фискалната отговорност и средносрочния бюджетен подход в държавите членки 

COM(2017)824 final
2017/0335 (CNS)

6.12.2017 г.

38.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 806/2014 с цел създаване на Европейска схема за застраховане на депозитите

COM(2015)586 final
2015/0270 (COD)

24.11.2015 г.

39.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно ценните книжа, обезпечени с държавни облигации

COM(2018)339 final
2018/0171 (COD)

24.5.2018 г.

40.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно лицата, обслужващи кредити, купувачите на кредити и събирането на обезпечения

COM(2018)135 final
2018/0063 (COD)

14.3.2018 г.

41.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2013/34/ЕС по отношение на оповестяването на информация за корпоративния данък от страна на някои предприятия и клонове

COM(2016)198 final
2016/0107 (COD)

13.4.2016 г.

42.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти и за изменение на регламенти (ЕС) № 1095/2010, (ЕС) № 648/2012 и (ЕС) 2015/2365

COM(2016)856 final
2016/0365 (COD)

28.11.2016 г.

43.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за определяне на мерки за постепенно установяване на единно представителство на еврозоната в Международния валутен фонд

COM(2015)603 final
2015/0250 (NLE)

21.10.2015 г.

44.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на рамка за управление за бюджетния инструмент за сближаване и конкурентоспособност за еврозоната

COM(2019)354 final
2019/0161 (COD)

24.7.2019 г.

45.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и на Регламент (ЕО) № 987/2009 за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) № 883/2004 (текст от значение за ЕИП и за Швейцария)

COM(2016)815 final
2016/0397 (COD)

14.12.2016 г.

46.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение № 573/2014/ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта (ПСЗ)

COM(2019)620 final
2019/0188 (COD)

11.9.2019 г.

47.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за учредяване на Европейския паричен фонд

COM(2017)827 final
2017/0333 (APP)

7.12.2017 г.

48.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на механизъм за предоставяне на финансова помощ на държави членки, чиято парична единица не е еврото

COM(2012)336 final
2012/0164 (APP)

22.6.2012 г.

49.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД)

COM(2016)683 final
2016/0336 (CNS)

26.10.2016 г.

50.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА относно обща основа за облагане с корпоративен данък

COM(2016)685 final
2016/0337 (CNS)

26.10.2016 г.

51.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за въвеждане на засилено сътрудничество в областта на данъка върху финансовите сделки

COM(2013)71 final
2013/0045 (CNS)

14.2.2013 г.

52.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 92/83/ЕИО за хармонизиране на структурата на акцизите върху алкохола и алкохолните напитки

COM(2018)334 final
2018/0173 (CNS)

25.5.2018 г.

53.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на въвеждането на подробни технически мерки за функционирането на окончателната система на ДДС за данъчно облагане на търговията между държавите членки

COM(2018)329 final
2018/0164 (CNS)

25.5.2018 г.

54.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на ставките на данъка върху добавената стойност

COM(2018)20 final
2018/0005 (CNS)

18.1.2018 г.

55.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за изменение на Директива 1999/62/ЕО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури по отношение на някои разпоредби относно данъчното облагане на превозните средства

COM(2017)276 final
2017/0115 (CNS)

31.5.2017 г.

56.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаването на Програмата за подкрепа на реформите

COM(2018)391 final.
2018/0213 (COD)

31.5.2018 г.

57.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаването на Европейска функция за стабилизиране на инвестициите

COM(2018)387 final.
2018/0212 (COD)

31.5.2018 г.

58.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 2009/103/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 година относно застраховката „Гражданска отговорност“ при използването на моторни превозни средства и за контрол върху задължението за сключване на такава застраховка

COM(2018)336 final 2018/0168 (COD) 24.5.2018 г.

59.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 г.

COM(2018)322 final
2018/0132 (APP)

2.5.2018 г.

60.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за определяне на мерки за прилагане на системата на собствените ресурси на Европейския съюз

COM(2018)327 final
2018/0132 (APP)

2.5.2018 г.

61.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕИО, Евратом) № 1553/89 за окончателни унифицирани схеми за събирането на собствените ресурси, набирани от данък добавена стойност

COM(2018)328 final
2018/0133 (NLE)

3.5.2018 г.

62.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА относно методите и процедурата за предоставяне на собствените ресурси на база общата консолидирана основа за облагане с корпоративен данък, схемата на Европейския съюз за търговия с емисии и нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса, както и относно мерките за удовлетворяване на потребностите от парични средства

COM(2018)326 final
2018/0131 (NLE)

3.5.2018 г.

63.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз

COM(2018)325 final
2018/0135 (CNS)

3.5.2018 г.

64.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)

COM(2018)369 final
2018/0194 (COD)

31.5.2018 г.

65.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за разширяване спрямо неучастващите държави членки на приложението на Регламент (ЕС) № …/2018 за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)

COM(2018)371 final
2018/0219 (APP)

31.5.2018 г.

66.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+)

COM(2018)382 final
2018/0206 (COD)

30.5.2018 г.

67.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ)

COM(2018)380 final
2018/0202 (COD)

30.5.2018 г.

68.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците

COM(2018)442 final
2018/0232 (COD)

8.6.2018 г.

69.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане

COM(2018)443 final
2018/0233 (COD)

8.6.2018 г.

70.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на инструмент за финансово подпомагане за оборудване за митнически контрол като част от Фонда за интегрирано управление на границите

COM(2018)474 final
2018/0258 (COD)

13.6.2018 г.

71.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд+, Кохезионния фонд, Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и финансови правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и инструмента за управление на границите и визите

COM(2018)375 final
2018/0196 (COD)

29.5.2018 г.

72.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд

COM(2018)372 final
2018/0197 (COD)

29.5.2018 г.

73.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно механизъм за преодоляване на правните и административните пречки в трансграничен контекст

COM(2018)373 final
2018/0198 (COD)

29.5.2018 г.

74.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно специалните разпоредби за цел „Европейско териториално сътрудничество“ (Interreg), подпомагана от Европейския фонд за регионално развитие и инструменти за външно финансиране

COM(2018)374 final
2018/0199 (COD)

29.5.2018 г.

75.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 за адаптиране на равнището на годишното предварително финансиране за периода 2021—2023 г.

COM(2018)614 final
2018/0322 (COD)

7.9.2018 г.

По-силна Европа на световната сцена

76.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, трансфера, брокерската дейност, техническата помощ и транзита на изделия с двойна употреба (преработен)

COM(2016)616 final
2016/0295 (COD)

28.9.2016 г.

77.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно достъпа на стоки и услуги от трети държави до вътрешния пазар на обществени поръчки на Съюза и за определяне на процедури за подпомагане на преговорите относно достъпа на съюзни стоки и услуги до пазарите на обществени поръчки на трети държави

COM(2012)124 final
2012/0060 (COD)

21.3.2012 г.

78.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 654/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно упражняването на правата на Съюза за прилагане и осигуряване на съблюдаването на международните търговски правила

COM(2019)623 final
2019/0273 (COD)

12.12.2019 г.

79.

Предложение на Върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност с подкрепата на Комисията до Съвета за Решение на Съвета за създаване на Европейски механизъм за подкрепа на мира

9736/18
13.6.2018 г.

80.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП III)

COM(2018)465 final
2018/0247 (COD)

14.6.2018 г.

81.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество

COM(2018)460 final
2018/0243 (COD)

14.6.2018 г.

82.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно асоциирането на отвъдморските страни и територии към Европейския съюз, включително отношенията между Европейския съюз, от една страна, и Гренландия и Кралство Дания, от друга страна („Решение за отвъдморско асоцииране“)

COM(2018)461 final
2018/0244 (CNS)

14.6.2018 г.

83.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за създаване на Европейски инструмент за сътрудничество в областта на ядрената безопасност, допълващ Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество въз основа на Договора за Евратом

COM(2018)462 final
2018/0245 (NLE)

14.6.2018 г.

84.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно Механизъм за гражданска защита на Съюза

COM(2019)125 final
2019/0070 (COD)

7.3.2019 г.

Утвърждаване на европейския ни начин на живот

85.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), по отношение на сътрудничеството с Европейската прокуратура и ефективността на разследванията на OLAF 

COM(2018)338 final
2018/0170 (COD)

24.5.2018 г.

86.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 с оглед на създаването на контрольор на процесуалните гаранции

COM(2014)340 final
2014/0173 (COD)

11.6.2014 г.

87.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно оценката на здравните технологии и за изменение на Директива 2011/24/ЕС

COM(2018)51 final
2018/0018 (COD)

1.2.2018 г.

88.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (преработен текст). Принос на Европейската комисия за срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.

COM(2018)634 final
2018/0329 (COD)

12.9.2018 г.

89.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предотвратяване на разпространението на терористично съдържание онлайн. Принос на Европейската комисия за срещата на лидерите в Залцбург на 19 и 20 септември 2018 г.

COM(2018)640 final
2018/0331 (COD)

12.9.2018 г.

90.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 767/2008, Регламент (ЕО) № 810/2009, Регламент (ЕС) 2017/2226, Регламент (ЕС) 2016/399, Регламент XX/2018 [Регламент за оперативната съвместимост] и Решение 2004/512/ЕО и за отмяна на Решение 2008/633/ПВР на Съвета

COM(2018)302 final
2018/0152 (COD)

17.5.2018 г.

91.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на условията за достъп до други информационни системи на ЕС за целите на ETIAS и за изменение на Регламент (EС) 2018/1240, Регламент (EО) № 767/2008, Регламент (ЕС) 2017/2226 и Регламент (ЕС) 2018/1861

COM(2019)4 final
2019/0002 (COD)

7.1.2019 г.

92.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 539/2001 за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (Турция)

COM(2016)279 final
2016/0141 (COD) 4.5.2016 г.

93.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 539/2001 за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (Косово*)

COM(2016)277 final
2016/0139 (COD)

4.5.2016 г.

94.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2016/399 по отношение на правилата, които се прилагат за временното повторно въвеждане на граничен контрол на вътрешните граници

COM(2017)571 final
2017/0245 (COD)

28.9.2017 г.

95.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището и за отмяна на Регламент (ЕС) № 439/2010

COM(2016)271 final
2016/0131 (COD)

4.5.2016 г.


COM(2018)633 final

12.9.2018 г.

96.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на система Евродак за сравняване на дактилоскопични отпечатъци с оглед ефективното прилагане на Регламент (ЕС) № 604/2013 за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство и за искане на сравнения с данните в Евродак от правоприлагащите органи на държавите членки и Европол за целите на правоприлагането (преработен текст)

COM(2016)272 final
2016/0132 (COD)

4.5.2016 г.

97.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (преработен текст)

COM(2016)270 final
2016/0133 (COD)

4.5.2016 г.

98.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (преработен текст)

COM(2016)465 final
2016/0222 (COD)

13.7.2016 г.

99.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стандартите за условията, на които трябва да отговарят гражданите на трети държави или лицата без гражданство, за да може да им бъде предоставена международна закрила, за единен статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, и за съдържанието на предоставената закрила и за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета от 25 ноември 2003 г. относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни

COM(2016)466 final
2016/0223 (COD)

13.7.2016 г.

100.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на обща процедура за международна закрила в Съюза и за отмяна на Директива 2013/32/ЕС

COM(2016)467 final
2016/0224 (COD)

13.7.2016 г.

101.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на рамка на Съюза за презаселване и за изменение на Регламент (ЕС) № 516/2014 на Европейския парламент и на Съвета

COM(2016)468 final
2016/0225 (COD)

13.7.2016 г.

102.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на трудова заетост, изискваща висока степен на умения

COM(2016)378 final 2016/0176 (COD) 7.6.2016 г.

103.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на „Еразъм“: програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1288/2013

COM(2018)367 final
2018/0191 (COD)

30.5.2018 г.

104.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно Европейския институт за иновации и технологии (преработен текст)

COM(2019)331 final
2019/0151 (COD)

11.7.2019 г.

105.

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно стратегическата иновационна програма на Европейския институт за иновации и технологии (EIT) за периода 2021—2027 г.: Стимулиране на таланта и капацитета на Европа за иновации

COM(2019)330 final
2019/0152 (COD)

11.7.2019 г.

106.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Програмата на ЕС за борба с измамите

COM(2018)386 final
2018/0211 (COD)

30.5.2018 г.

107.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на фонд „Вътрешна сигурност“

COM(2018)472 final
2018/0250 (COD)

13.6.2018 г.

108.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на фонд „Убежище и миграция“

COM(2018)471 final
2018/0248 (COD)

13.6.2018 г.

109.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на инструмент за финансово подпомагане за управлението на границите и за визите като част от Фонда за интегрирано управление на границите

COM(2018)473 final
2018/0249 (COD) 13.6.2018 г.

110.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програмата „Европейски корпус за солидарност“ и за отмяна на [Регламента за Европейския корпус за солидарност] и Регламент (ЕС) № 375/2014

COM(2018)440 final
2018/0230 (COD)

11.6.2018 г.

111.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Творческа Европа“ (2021—2027 г.) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1295/2013

COM(2018)366 final
2018/0190 (COD)

30.5.2018 г.

Нов тласък за европейската демокрация

112.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на редица правни актове в областта на правосъдието, предвиждащи използване на процедурата по регулиране с контрол, към член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз 

COM(2016)798 final
2016/0399 (COD)

14.12.2016 г.

113.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за подобряване на баланса между половете сред директорите без изпълнителни функции на дружествата, допуснати до борсова търговия, и свързани с това мерки

COM(2012)614 final
2012/0299 (COD)

14.11.2012 г.

114.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за адаптиране на редица правни актове, предвиждащи използване на процедурата по регулиране с контрол, към членове 290 и 291 от Договора за функционирането на Европейския съюз

COM(2016)799 final
2016/0400 B(COD)

14.12.2016 г.

115.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите и за отмяна на Директива 2009/22/ЕО

COM(2018)184 final
2018/0089 (COD)

12.4.2018 г.

116.

Предложение за Директива на Съвета за прилагане на принципа на равно третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация

COM(2008)426 final
2008/0140 (CNS)

2.7.2008

117.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 182/2011 за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията

COM(2017)85 final
2017/0035 (COD)

14.2.2017 г.

118.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на условията за достъп до другите информационни системи на ЕС и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1862 и Регламент (ЕС) yyyy/xxx [ECRIS-TCN]

COM(2019)3 final
2019/0001 (COD)

7.1.2019 г.

119.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно приложимото право към действието спрямо трети лица на прехвърлянето на вземания

COM(2018)96 final
2018/0044 (COD)

12.3.2016 г.

120.

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на хармонизирани правила относно определянето на юридически представители за целите на събирането на доказателства по наказателни производства

COM(2018)226 final
2018/0107 (COD) 18.4.2018 г.

121.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно европейските заповеди за предоставяне и за запазване на електронни доказателства по наказателноправни въпроси

COM(2018)225 final
2018/0108 (COD) 18.4.2018 г.

122.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1393/2007 на Европейския парламент и на Съвета относно връчване в държавите членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела („връчване на документи“)

COM(2018)379 final
2018/0204 (COD)

31.5.2018 г.

123.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1206/2001 на Съвета от 28 май 2001 г. относно сътрудничеството между съдилища на държавите членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела

COM(2018)378 final
2018/0203 (COD) 31.5.2018 г.

124.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки

COM(2018)324 final
2018/0136 (COD)

3.5.2018 г.

125.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Права и ценности“

COM(2018)383 final
2018/0207 (COD)

30.5.2018 г.

126.

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Правосъдие“

COM(2018)384 final
2018/0208 (COD)

30.5.2018 г.




Приложение IV: Оттегляния 4

Референтен номер

Заглавие

Мотиви за оттеглянето

Европейски зелен пакт

1.

COM(2017)826 final

2017/0336 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета, що се отнася до подкрепата за структурните реформи в държавите членки

Не е актуално: предложението се отнася до бюджетния период 2014—2020 г. и вече не е необходимо.

2.

COM(2017)97 final
2017/0043 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на многогодишен план за запасите от дребни пелагични видове в Адриатическо море и за свързаните с тях риболовни дейности

Няма изгледи за постигане на споразумение: обхватът на предложението беше частично включен в международни споразумения; няколко предложени изменения променят предложението по начин, който възпрепятства постигането на целите му.

3.

COM(2014)265 final
2014/0138 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за забрана на риболова с плаващи мрежи, за изменение на регламенти (ЕО) № 850/98, (ЕО) № 812/2004, (ЕО) № 2187/2005 и (ЕО) № 1967/2006 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 894/97 на Съвета

Не е актуално: няколко елемента са включени в новия регламент относно техническите мерки (Регламент (ЕС) 2019/1241 относно опазването на рибните ресурси и защитата на морските екосистеми чрез технически мерки). Освен това съзаконодателите не са постигнали напредък в продължение на няколко години.

4.

COM(2012)332 final
2012/0162 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1005/2008 на Съвета за създаване на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов

Не е актуално: междувременно някои основни елементи на това предложение бяха включени в други предложения (например предложението на Комисията за нов регламент за контрол на рибарството (COM(2018)368), които са приети или са в процес на договаряне.

5.

COM(2012)413 final
2012/0201 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1100/2007 на Съвета относно установяване на мерки за възстановяване на запасите от европейска змиорка

Не е актуално: запасите от змиорки са претърпели развитие от 2012 г. насам; междувременно някои основни елементи на това предложение бяха включени в други регламенти, като например регламентите относно възможностите за риболов, с които се определят годишен общ допустим улов и квоти.

6.

COM(2012)432 final
2012/0208 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 850/98 на Съвета относно опазването на рибните ресурси посредством технически мерки за защита на младите екземпляри морски организми

Не е актуално: няколко елемента са включени в новия регламент относно техническите мерки (Регламент (ЕС) 2019/1241 относно опазването на рибните ресурси и защитата на морските екосистеми чрез технически мерки).

7.

COM(2011)470 final
2011/0206 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на многогодишен план за запаса от сьомга в Балтийския регион и за риболовните дейности по експлоатацията на този запас

Не е актуално: междувременно беше приет цялостен многогодишен план за Балтийско море (Регламент (ЕС) 2016/1139 за създаване на многогодишен план за запасите от треска, херинга и цаца в Балтийско море и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси).

8.

COM(2011)479 final
2011/0218 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1967/2006 на Съвета относно мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море

Не е актуално: междувременно основни елементи на това предложение бяха включени в други регламенти, като например Регламент (ЕС) 2019/1022 на Съвета за многогодишен план за риболовните дейности, експлоатиращи запасите от дънни видове в западната част на Средиземно море, и за изменение на Регламент (ЕС) № 508/2014.

9.

COM(2013)892 final
2013/0433 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за клонирането на животни от рода на едрия рогат добитък, свинете, овцете, козите и еднокопитните, отглеждани и размножавани за селскостопански цели

Няма изгледи за постигане на споразумение: съзаконодателите не са постигнали напредък от 2015 г. насам и няма изгледи за по-нататъшно развитие.

10.

COM(2013)893 final
2013/0434 (APP)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА за пускането на пазара на храни от клонирани животни

Няма изгледи за постигане на споразумение: съзаконодателите не са постигнали напредък от 2015 г. насам и няма изгледи за по-нататъшно развитие.

11.

COM(2017)648 final
2017/0290 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Директива 92/106/ЕИО относно създаването на общи правила за някои видове комбиниран транспорт на товари между държавите членки

Няма изгледи за постигане на споразумение: няколко предложени изменения променят предложението по начин, който възпрепятства постигането на целите му. Освен това необходимостта съгласно Европейския зелен пакт да се увеличи делът на устойчивите видове транспорт в общия транспорт изисква по-силна подкрепа за мултимодалните решения и следователно настоящото предложение е недостатъчно.

12.

COM(2013)20 final
2013/0011 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за подаването от името на Европейския съюз на заявления за нови вписвания в приложение VІІІ или ІХ към Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане

Не е актуално: предложението не беше прието преди срещата, за която беше планирано.

13.

COM(2018)731 final
2018/0379 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на тридесет и осмото заседание на Постоянния комитет на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания, във връзка с измененията на приложения № II и № III

Не е актуално: предложението не беше прието преди срещата, за която беше планирано.

14.

COM(2019)494 final
2019/0241 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на тридесет и деветото заседание на Постоянния комитет на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания във връзка с изменения на приложения № II и № III към посочената конвенция

Не е актуално: предложението не беше прието преди срещата, за която беше планирано.

15.

COM(2009)585 final
26.10.2009 г.

Предложение за решение на Съвета за установяване на позицията, която да бъде приета от името на Европейската общност във връзка с предложенията за изменение на приложения II и III към Протокола относно специално защитените територии и биологичното разнообразие в Средиземноморието (Протокол SPA/BD) към Конвенцията за защита на морската среда и на крайбрежните райони в Средиземноморието (Конвенцията от Барселона) на шестнадесетата среща на договарящите страни

Не е актуално: предложението не беше прието преди срещата, за която беше планирано.

Европа, подготвена за цифровата ера

16.

COM(2017)257 final
2017/0087 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за определяне на условията и процедурата, за да може Комисията да отправя искания към предприятия и обединения от предприятия да представят информация във връзка с вътрешния пазар и свързани области

Няма изгледи за постигане на споразумение: обсъжданията в Съвета са преустановени от март 2018 г. насам.

17.

COM(2014)28 final
2014/0012 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕО) № 715/2007 и (ЕО) № 595/2009 по отношение на намаляване на емисиите от замърсителите, отделяни от пътните моторни превозни средства

Не е актуално: междувременно по-голямата част от съдържанието на предложението беше включена в други досиета, които са приети (например разпоредбите относно информацията за ремонт и техническо обслужване, адаптирани с Регламент 2018/858) или са в процес на договаряне (неприключено досие COM(2019)208). Очаква се някои други аспекти да бъдат разгледани по-обстойно в ново предложение за нормите за емисии EURO 7.

18.

COM(2013)75 final
2013/0048 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно надзора на пазара на продукти и за изменение на директиви 89/686/ЕИО и 93/15/ЕИО на Съвета и директиви 94/9/ЕО, 94/25/ЕО, 95/16/ЕО, 97/23/ЕО, 1999/5/ЕО, 2000/9/ЕО, 2000/14/ЕО, 2001/95/ЕО, 2004/108/ЕО, 2006/42/ЕО, 2006/95/EО, 2007/23/ЕО, 2008/57/ЕО, 2009/48/ЕО, 2009/105/ЕО, 2009/142/ЕО, 2011/65/ЕС, Регламент (ЕС) № 305/2011, Регламент (ЕО) № 764/2008 и Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета

Не е актуално: с приемането на регламента относно надзора на пазара и правоприлагането (Регламент (ЕС) 2019/1020) предложението загуби актуалност и стана излишно.

Икономика в интерес на хората

19.

COM(2013)342 final
2013/0181 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно предоставянето и качеството на статистиката за процедурата при макроикономически дисбаланси

Не е актуално: целите за осигуряване на качеството на статистиката са постигнати до голяма степен от меморандума за разбирателство между Евростат и Генерална дирекция „Статистика“ на Европейската централна банка относно осигуряването на качеството на статистическите данни, на които се основава процедурата при макроикономически дисбаланси (2016 г.). Гарантирането на качеството на статистиката за процедурата при макроикономически дисбаланси (ПМД) е част от текущия преглед на икономическото управление.

20.

COM(2013)884 final
2013/0432 (COD)

Предложение за ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно законодателната рамка на Съюза в областта на митническите нарушения и наказания

Няма изгледи за постигане на споразумение: предложението ще бъде заменено от нова инициатива, насочена към засилване на прилагането на митническите правила, в контекста на плана за действие относно митническия съюз, посочен в приложение 1 към настоящата работна програма на Комисията.

По-силна Европа на световната сцена

21.

COM(2009)65-2 final
2009/0019 (APP)

Предложение за решение на Съвета за сключване на Споразумението между Европейската общност и Република Корея относно някои аспекти на въздухоплавателните услуги

Не е актуално: това предложение беше заменено от ново предложение на Комисията за решение на Съвета (COM(2019)92).

22.

COM(2013)243 final
2013/0129 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за установяване на позицията, която трябва да бъде приета от името на Европейския съюз във връзка с някои резолюции, които ще бъдат гласувани в рамките на Международната организация по лозата и виното (OIV)

Не е актуално: предложението не беше прието преди срещата, за която беше планирано.

23.

COM(2015)18 final
2015/0011 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която да бъде приета от името на Европейския съюз в рамките на Съвместния комитет на ЕИП във връзка с изменението на процедурния правилник на Съвместния комитет на ЕИП (присъединяване на Хърватия)

Не е актуално: по същество предложението беше включено в Решение (ЕС) 2018/4 на Съвета от 18 декември 2017 г. относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Съвместния комитет на ЕИП във връзка с изменението на процедурния правилник на Съвместния комитет на ЕИП.

24.

COM(2015)48 final
2015/0027 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно защитата срещу последиците от извънтериториалното прилагане на законодателство, прието от трета страна, и действията, предприети на основание на това законодателство или произтичащи от него (преработен текст)

Няма изгледи за постигане на споразумение: предложението ще бъде заменено от нова инициатива за засилен механизъм за санкции, посочена в приложение 1 към настоящата работна програма на Комисията.

25.

JOIN(2016)37 final
2016/0241 (NLE)

Съвместно предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за подписване от името на Европейския съюз на Рамково споразумение за партньорство и сътрудничество между Европейския съюз и правителството на Малайзия

Не е актуално: през 2018 г. Комисията изработи преразгледано предложение за решение на Съвета (JOIN(2018)20) относно подписването и временното прилагане на споразумението за партньорство и сътрудничество като смесено споразумение (а не само от името на ЕС), с което предложението от 2016 г. загуби актуалност.

26.

JOIN(2016)38
2016/0243 (NLE)

Съвместно предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за сключване от името на Европейския съюз на Рамково споразумение за партньорство и сътрудничество между Европейския съюз и правителството на Малайзия

Не е актуално: с оглед на преразгледаното предложение на Комисията относно подписването на споразумението за партньорство и сътрудничество (JOIN(2018) 20)

27.

COM(2017)668 final
2017/0301(NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която да бъде приета от името на Европейския съюз в рамките на Министерската конференция на Световната търговска организация по отношение на държавния резерв за целите на продоволственото осигуряване, вътрешната подкрепа, нарушаваща търговията в селското стопанство, в това число за памука, ограниченията на износа в селското стопанство, субсидиите за сектора на рибарството, вътрешната правна уредба в областта на услугите, и МСП/прозрачността на регулаторните мерки за търговията със стоки

Не е актуално: това предложение загуби актуалност вследствие на последващите развития, т.е. то не беше необходимо, тъй като на 11-ата министерска конференция на СТО не беше постигнат консенсус относно предвидените решения, свързани с Програмата за развитие от Доха.

28.

JOIN(2018)20 final
2018/0269 (NLE)

Съвместно предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно подписването от името на Европейския съюз и временното прилагане на Рамковото споразумение за партньорство и сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и правителството на Малайзия, от друга страна

Не е актуално: предложението включва временно прилагане, което вече не е уместно.

29.

COM(2019)56 final
2019/0028 (NLE)

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно позицията, която трябва да се приеме от името на Европейския съюз на 14-ата сесия на Общото събрание на Междуправителствената организация за международни железопътни превози (OTIF) по отношение на избора на Генерален секретар на OTIF за периода от 8 април 2019 г. до 31 декември 2021 г.

Не е актуално: предложението не беше прието преди срещата, за която беше планирано.

Нов тласък за европейската демокрация

30.

COM(2011)635 final
2011/0284 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за общо европейско право за продажбите

Не е актуално: това предложение беше заменено от две други предложения относно договорите i) за предоставяне на цифрово съдържание и ii) за онлайн продажби и други продажби на стоки от разстояние), които междувременно бяха приети (Директива (ЕС) 2019/771 и Директива (ЕС) 2019/770).

31.

COM(2008)229 final
2008/0090 (COD)


COM(2011)137 final

2011/0073(COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 1049/2001 относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията/Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията

Няма изгледи за постигане на споразумение: от 2011 г. насам съзаконодателите не са постигнали напредък по двете предложения. Междувременно предложенията в голяма степен загубиха актуалност.

32.

COM(2013)78 final
2013/0049 (COD)

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно безопасността на потребителските продукти и за отмяна на Директива 87/357/ЕИО на Съвета и Директива 2001/95/ЕО

Не се очаква споразумение и не е актуално: това предложение беше частично заменено от „пакета за стоките“, който доведе до приемането на Регламент (ЕС) 2019/1020 относно надзора на пазара и съответствието на продуктите. Комисията ще представи ново предложение, както е посочено в Приложение II: инициативи по REFIT.



Приложение V: Списък на актовете, които се предвижда да бъдат отменени

Област на политиката

Заглавие

Мотиви за отмяната

1.

Транспорт

Регламент (ЕИО) № 1108/70 на Съвета от 4 юни 1970 година относно въвеждане на счетоводна система за разходи по инфраструктурата във връзка с железопътния, автомобилния и вътрешноводния транспорт

В Регламент (ЕИО) № 1108/70 се предвижда събирането на данни за инфраструктурните разходи за железопътния, автомобилния и вътрешноводния транспорт, както и събирането на статистически данни относно използването на съответната инфраструктура. Съгласно регламента държавите членки трябва редовно да докладват на Комисията данни за инвестициите в инфраструктура. След почти 50 години само четири държави членки все още предоставят тази информация на Комисията. Междувременно определенията и текстът вече не са актуални, а има други източници на данни: някои от тях са с хоризонтален характер, като например данните за разходите във Форума за международен транспорт и TEN-Tec, докато други източници са в по-голяма степен със секторен характер, като например Проучването за наблюдение на железопътния пазар.

2.

Данъчно облагане

Регламент (ЕИО) № 1797/86 на Съвета относно премахване на определени пощенски такси за митническо представяне

Този регламент разяснява как се прилага забраната на митата и таксите с равностоен ефект за доставките в рамките на ЕС за сектора на пощенските услуги. Въпреки че по същество този текст е все още валиден, той вече не е необходим, тъй като забраната произтича пряко от Договора.

(1)    В настоящото приложение Комисията предоставя допълнителна информация, доколкото разполага с такава, относно инициативите, включени в нейната работна програма, в съответствие с Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество. Информацията, предоставена в скоби до всяка инициатива, е само ориентировъчна и подлежи на промени по време на подготвителния процес, по-специално с оглед на резултатите от процеса на оценка на въздействието.
(2)    В настоящото приложение са поместени най-значимите преразглеждания, оценки и проверки за пригодност, които ще бъдат предприети от Комисията, включително работата по извършване на оценки вследствие на становищата на платформата REFIT. Те ще бъдат финализирани до края на 2020 г.
(3)    Предложенията от многогодишната финансова рамка (МФР) са маркирани в сиво
(4)    Настоящият списък включва неприключени законодателни предложения, които Комисията възнамерява да оттегли в срок от шест месеца (до април 2020 г.).