18.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 440/160


Становище на Европейския комитет на регионите — План за възстановяване на Европа от пандемията от COVID-19: Механизъм за възстановяване и устойчивост и Инструмент за техническа подкрепа

(2020/C 440/24)

Главен докладчик:

Christophe ROUILLON (FR/ПЕС), кмет на Кулен

Отправни документи:

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост,

COM(2020) 408 final

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на инструмент за техническа подкрепа,

COM(2020) 409 final

I.   ПРЕПОРЪКИ ЗА ИЗМЕНЕНИЯ

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост

Изменение 1

COM(2020) 408 final — Съображение 3

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

На равнището на Съюза рамката за определяне на националните приоритети за реформа и наблюдение на изпълнението им е европейският семестър за координация на икономическите политики („европейския семестър“), в това число и принципите на Европейския стълб на социалните права. Държавите членки разработват собствени национални многогодишни инвестиционни стратегии в подкрепа на тези реформи. Тези стратегии следва да бъдат представени заедно с годишните национални програми за реформи като начин за определяне и координиране на приоритетните инвестиционни проекти, които да бъдат подпомогнати с национално финансиране и/или финансиране от Съюза.

На равнището на Съюза рамката за определяне на националните и регионалните приоритети за реформа и наблюдение на изпълнението им посредством ясни национални и регионални показатели е европейският семестър за координация на икономическите политики („европейския семестър“ ), който включва целите за устойчиво развитие (ЦУР) и принципите на Европейския стълб на социалните права. Държавите членки разработват свои собствени национални многогодишни инвестиционни стратегии в подкрепа на тези реформи в сътрудничество с местните и регионалните власти, в съответствие с техните правомощия и отчитайки спецификите на различните административно-териториални единици, които те представляват . Тези стратегии , разработени в партньорство с местните и регионалните власти, въз основа на кодекс за поведение, в който подробно се описват насоките за добро управление с оглед програмирането на плановете за възстановяване и проектите , следва да бъдат представени едновременно с националните програми за реформи, които държавите членки представят всяка година, за да определят и координират приоритетните инвестиционни проекти, които ще бъдат подкрепени с национално и/или европейско финансиране. В рамките на тези стратегии фондовете на ЕС трябва да се използват по по-съгласуван начин и да се постига максимална добавена стойност на финансовата подкрепа, получавана по-специално от европейските структурни и инвестиционни фондове, Фонда за възстановяване и програмата InvestEU.

Изложение на мотивите

Съдържанието на този параграф следва да бъде приведено в съответствие с посоченото в предложения регламент и Междуинституционалното споразумение относно програмата InvestEU, по-специално що се отнася до признаването на ролята на местните и регионалните органи в европейския семестър и съгласуваността при използването на фондовете и инструментите на Съюза. Следва също така да се припомни, че семестърът трябва да включва ЦУР.

Изменение 2

COM(2020) 408 final — Съображение 4

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Избухването на пандемията на COVID-19 в началото на 2020 г. промени икономическите перспективи за следващите години в Съюза и по света, като наложи спешен и координиран отговор от страна на Съюза, за да се преодолеят огромните икономически и социални последици за всички държави. […] Съответно за поемането към устойчиво възстановяване на икономиките и избягване на допълнително нарастване на различията в Съюза ще са необходими реформи и инвестиции за преодоляване на структурните слабости на икономиките и засилване на тяхната устойчивост .

Избухването на пандемията на COVID-19 в началото на 2020 г. промени икономическите и социалните перспективи за следващите години в Съюза и по света, като наложи спешен и координиран отговор от страна на Съюза, за да се преодолеят огромните икономически и социални последици за всички държави членки, където въздействието между отделните региони се различава значително. […] Съответно подкрепата на Европейския съюз за осъществяването на реформи и инвестиции в държавите членки, които изпълняват целите на Европейския съюз, преодоляват структурните слабости на икономиките, засилват тяхната устойчивост и допринасят за икономически модел, съответстващ в по-голяма степен на целите за устойчиво развитие и на Европейския зелен пакт, ще бъде от съществено значение за поемането към устойчиво и солидарно възстановяване на икономиките, засилването на икономическото, социалното и териториалното сближаване и избягване на допълнително нарастване на различията в Съюза .

Изложение на мотивите

Тъй като правното основание на предложението за регламент е член 175, параграф 3 от ДФЕС, е наложително сближаването да се признае ясно в неговите цели.

Изменение 3

COM(2020) 408 final — Съображение 5

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Сред приоритетите на политиката на Съюза са изпълнението на реформите за постигане на висока степен на устойчивост на националните икономики, укрепване на капацитета за приспособяване и разгръщане на потенциала за растеж. Поради това реформите са от съществено значение за поемане към устойчиво възстановяване и подпомагане на процеса на възходящо икономическо и социално сближаване. Това ще бъде още по-належащо след кризата, за да се поеме по пътя на бързото възстановяване.

 

Изложение на мотивите

Това съображение се припокрива с предходното.

Изменение 4

COM(2020) 408 final — Съображение 6

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Миналият опит показва, че по време на кризи инвестициите често намаляват драстично. Въпреки това е от изключителна важност в тази ситуация да се подпомогнат инвестициите, за да се ускори възстановяването и да се засили потенциалът за дългосрочен растеж. За да се постигне устойчив растеж и да се създадат работни места, от значение са инвестициите в екологични и цифрови технологии, мощности и процеси, които подпомагат прехода към чиста енергия като повишават енергийната ефективност в жилищния и други ключови сектори от икономиката . Инвестициите ще диверсифицират основните вериги за доставки и ще спомогнат Съюзът да стане по-устойчив по-малко зависим.

Миналият опит показва, че по време на кризи инвестициите , включително по-голямата част от публичните инвестиции от страна на местните и регионалните власти, често намаляват драстично, което оказва утежняващо отрицателно въздействие върху икономическото развитие и икономическото, социалното и териториалното сближаване . Въпреки това , за да се постигнат целите на Европейския зелен пакт, устойчив и солидарен растеж, да се укрепи инфраструктурата на основните услуги за населението и да се допринесе за създаването на работни места, от съществено значение е да се даде нов тласък на инвестициите в проекти , основани на устойчивото развитие, повишаването на качеството на живот, икономиката на знанието и подпомагане на цифровия преход и прехода към чиста енергия , включително чрез повишаване на енергийната ефективност в жилищния сектор . Тези инвестиции ще диверсифицират основните вериги за доставки и ще спомогнат Съюзът да стане по-устойчив по-малко зависим.

Изложение на мотивите

Местните и регионалните власти отговарят за над половината от публичните инвестиции в ЕС и са особено засегнати от намаляването на инвестициите по време на криза. Също така изглежда важно да се припомнят отрицателните последици от този недостиг на инвестиции.

Изменение 5

COM(2020) 408 final — Съображение 7

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

В момента не е наличен инструмент, който предвижда пряка финансова подкрепа, свързана с постигането на резултати и осъществяването на реформи и публични инвестиции от държавите членки в отговор на предизвикателствата, установени в рамките на европейския семестър, с оглед на трайното въздействие върху производителността и устойчивостта на икономиката на държавите членки.

 

Изложение на мотивите

Това твърдение може да бъде оспорено, особено що се отнася до ролята на европейските структурни и инвестиционни фондове за преодоляване на проблемите, установени в контекста на европейския семестър.

Изменение 6

COM(2020) 408 final — Съображение 8

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

В този контекст е необходимо да се подсили настоящата рамка за предоставяне на подкрепа на държавите членки и да се предостави директна финансова подкрепа чрез иновативен инструмент. За тази цел с настоящия регламент следва да бъде създаден Механизъм за възстановяване и устойчивост ( „механизмът“ ), който да осигури ефективна финансова и значителна подкрепа за ускоряване на реформите и свързаните с тях публични инвестиции в държавите членки. Механизмът следва да бъде всеобхватен и да се възползва от опита, натрупан от Съюза и държавите членки от използването на други инструменти и програми.

В този контекст е необходимо да се подсили настоящата рамка за предоставяне на подкрепа на държавите членки и на местните и регионалните власти и да се предостави директна финансова подкрепа чрез иновативен инструмент. За тази цел с настоящия регламент следва да бъде създаден Фонд за възстановяване и устойчивост ( „фондът“ ), който да осигури ефективна и достатъчна финансова подкрепа за ускоряване на реформите и свързаните с тях публични инвестиции в държавите членки и местните и регионалните власти, по-специално с оглед постигането на целите на новата стратегия за устойчив растеж, представена в Европейския зелен пакт, както и да гарантира, че държавите членки и местните и регионалните власти разполагат с необходимия капацитет за координирана реакция посредством финансиране на създаването на мониторинг на регионално или местно равнище .

Изложение на мотивите

Наименованието „механизъм“ изглежда твърде технократско и недостатъчно свързано с реалността по места. Освен това местните и регионалните власти отговарят за над половината от публичните инвестиции в ЕС. Те са и ключови фактори за сближаването, постигането на целите за устойчиво развитие и екологосъобразния и цифровия преход. Те трябва да могат да се възползват в пълна степен от механизма. Трябва да се изясни потенциално „глобалният“ характер на „механизма“.

Изменение 7

COM(2020) 408 final — Съображение 11

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Като отразява Европейския зелен пакт като стратегия на Европа за устойчив растеж, както и ангажиментите на Съюза за изпълнение на Парижкото споразумение и целите на ООН за устойчиво развитие, създаденият с настоящия регламент механизъм ще допринася за интегрирането на действията в областта на изменението на климата и устойчивостта на околната среда и за постигането на общата цел 25 % от бюджетните разходи на ЕС да са в подкрепа на целите в областта на климата.

Като отразява Европейския зелен пакт като стратегия на Европа за устойчив растеж, както и ангажиментите на Съюза за изпълнение на Парижкото споразумение и целите на ООН за устойчиво развитие, създаденият с настоящия регламент фонд ще допринася за интегрирането на действията в областта на изменението на климата и устойчивостта на околната среда и за постигането на общата цел най-малко 30 % от бюджетните разходи на ЕС да са в подкрепа на целите в областта на климата. Тъй като потенциалният принос на някои политики на ЕС за постигането на тази цел се надценява  (1) , фондът следва да компенсира този дефицит чрез целево заделяне на най-малко 40 % от разходите си за действия в областта на климата.

Изложение на мотивите

Става въпрос за това да се изложи отново позицията на КР, приета през октомври 2019 г. в резолюцията му относно многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., както и в становището относно МФР, представено през октомври 2018 г. от г-н Dobroslavić (ЕНП/HR).

Изменение 8

COM(2020) 408 final — Съображение 13

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За да могат да се предприемат мерки, свързващи механизма с доброто икономическо управление и да се гарантират единни условия за изпълнение, на Съвета следва да се предоставят правомощия, по предложение от Комисията и чрез актове за изпълнение, да прекратява срока за приемане на решения относно предложенията за планове за възстановяване и устойчивост и да спира плащанията по линия на този механизъм в случай на значително неспазване по случаи, свързани с процеса на икономическо управление, установен в Регламент (ЕС) № ХХХ/ХХ на Европейския парламент и на Съвета [РОР] (…). На Съвета следва да бъде предоставено правомощие за отмяна на такова спиране или прекратяване чрез актове за изпълнение, по предложение на Комисията, във връзка със същите относими случаи.

 

Изменение 9

COM(2020) 408 final — Съображение 14

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Общата цел на механизма следва да бъде насърчаването на икономическо, социално и териториално сближаване. Поради това той следва да подобрява устойчивостта и капацитета за приспособяване на държавите членки, да смекчава социалните и икономическите последици от кризата и да подпомага екологичния и цифровия преход, чиято цел е до 2050 г. да се постигне неутрална по отношение на климата Европа, с което да се възстанови потенциалът за растеж на икономиките на Съюза след кризата и да се стимулира създаването на заетост и да се насърчава устойчивият растеж.

Общата цел на фонда следва да бъде насърчаването на икономическо, социално и териториално сближаване. Поради това той следва да подобрява капацитета за устойчивост на държавите членки и на всички територии в целия Европейски съюз , да смекчава социалните и икономическите последици от кризата , които са неравномерно разпределени между държавите членки, но също и в рамките на всяка една от тях, и да подпомага екологичния и цифровия преход с оглед постигането на ЦУР до 2030 г. и неутрална по отношение на климата Европа до 2050 г., с което да се възстанови потенциалът за растеж на икономиките на Съюза след кризата и да се стимулира създаването на заетост и да се насърчава устойчивият растеж.

Изменение 10

COM(2020) 408 final — Съображение 16

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За да допринася за целите на механизма, планът за възстановяване и устойчивост следва да съдържа мерки за осъществяването на реформи и проекти за публични инвестиции. Планът следва да е съобразен със съответните специфични за държавата предизвикателства и приоритети, установени в контекста на европейския семестър, с националните програми за реформи, националните планове в областта на енергетиката и климата, плановете за справедлив преход, както и споразуменията за партньорство и оперативните програми, приети по линия на фондовете на Съюза. За насърчаване на действия, попадащи в обхвата на Европейския зелен пакт и на Програмата в областта на цифровите технологии, планът също така трябва да предвижда мерки, свързани с екологичния и цифровия преход. Мерките следва да водят до бързо постигане на общите и конкретни цели и осъществяване на приноса, както са предвидени в националните планове в областта на енергетиката и климата и техните актуализации. Всички подкрепяни дейности следва да бъдат осъществявани при пълно зачитане на приоритетите на Съюза в областта на климата и околната среда.

За да допринася за целите на механизма, планът за възстановяване и устойчивост , който следва да е последователен, целесъобразен, ефективен и ефикасен, следва да съдържа мерки за осъществяването на реформи и проекти за публични инвестиции. Планът следва да е съобразен със съответните специфични за държавата предизвикателства и приоритети, установени в контекста на европейския семестър, с националните програми за реформи, националните планове в областта на енергетиката и климата, плановете за справедлив преход, както и споразуменията за партньорство и оперативните програми, приети по линия на фондовете на Съюза. Освен това плановете за възстановяване и устойчивост следва да съответстват на принципа на европейската добавена стойност. За насърчаване на действия, попадащи в обхвата на Европейския зелен пакт, Програмата в областта на цифровите технологии , Промишлената стратегия и Стратегията за МСП, Европейската програма за умения, Гаранцията за децата и Гаранцията за младежта , планът също така трябва да предвижда мерки, свързани с екологичния и цифровия преход. Всички подкрепяни дейности следва да бъдат осъществявани при пълно зачитане на приоритетите на Съюза в областта на климата и околната среда. Най-малко 40 % от плановете за възстановяване и устойчивост следва да бъдат посветени на интегрирането на действията в областта на климата и биологичното разнообразие и на целите за екологична устойчивост.

Изменение 11

COM(2020) 408 final — Съображение 18

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За да даде насоки за изготвянето и прилагането на плановете за възстановяване и устойчивост от държавите членки, Съветът следва да може в контекста на европейския семестър да обсъжда степента на възстановяване, устойчивост и капацитет за приспособяване в Съюза. За осигуряване на подходящи доказателства това обсъждане следва да се основава на стратегическата и аналитична информация, с която разполага Комисията в рамките на европейския семестър и при възможност на информация за изпълнението на плановете в предходните години.

За да даде насоки за изготвянето и прилагането на плановете за възстановяване от държавите членки, Съветът и Европейският парламент следва да могат в контекста на европейския семестър да вземат решение при равни условия за степента на възстановяване и капацитета за устойчивост в Съюза. Това решение следва да се основава на стратегическата и аналитична информация, представена от Комисията в контекста на европейския семестър, както и на информация за изпълнението на плановете в предходните години , по-специално въз основа на набор от количествени и качествени показатели за изпълнението на целите за устойчиво развитие . При изготвянето на решението Европейският комитет на регионите следва да бъде привлечен в определянето на европейската рамка за плановете за възстановяване и органите за наблюдение във връзка със спазването на европейския семестър, като му бъде възложено да извършва оценка на прилагане на плановете за възстановяване на териториално равнище на всеки шест месеца.

Изменение 12

COM(2020) 408 final — Съображение 21

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За да се гарантира националната ангажираност и акцентът върху необходимите реформи и инвестиции, държавите членки, които искат да получат подкрепа, следва да представят на Комисията надлежно мотивиран и обоснован план за възстановяване и устойчивост . Планът за възстановяване и устойчивост следва да съдържа подробен набор от мерки за неговото изпълнение, в т.ч. междинни и крайни цели, както и очакваното въздействие на плана върху потенциала за растеж, създаването на работни места и икономическата и социалната устойчивост; той също така следва да съдържа мерки за екологичния и цифровия преход; както и обяснение за съгласуваността на предложения план със съответните специфични за всяка държава предизвикателства и приоритети, установени в рамките на европейския семестър. В хода на целия процес Комисията и държавите членки следва да се стремят към постигане на тясно сътрудничество.

За да се гарантира националната ангажираност и акцентът върху необходимите реформи и инвестиции, държавите членки, които искат да получат подкрепа, следва да представят на Комисията надлежно мотивиран и обоснован план за възстановяване. В съответствие с принципите на субсидиарност и партньорство планът за възстановяване следва да бъде изготвен в тясно и структурирано сътрудничество с местните и регионалните власти, доколкото реформите и инвестициите, които ще бъдат подкрепяни, попадат в техните правомощия, така като са определени в националното законодателство. Планът за възстановяване следва да съдържа подробен набор от мерки за неговото изпълнение, в т.ч. междинни и крайни цели, както и очакваното въздействие на плана върху икономическото, социалното и териториалното сближаване, потенциала за растеж, създаването на работни места и икономическата и социалната устойчивост; той също така следва да съдържа мерки за екологичния и цифровия преход; както и обяснение за съгласуваността на предложения план със съответните специфични за всяка държава предизвикателства и приоритети, установени в рамките на европейския семестър. В хода на целия процес Комисията, държавите членки , Европейският комитет на регионите и местните и регионалните власти следва да се стремят към постигане на тясно сътрудничество.

Изложение на мотивите

Местните и регионалните власти имат ключови политически правомощия и финансови отговорности за постигането на целите на фонда (сближаване, устойчиво развитие и др.) и поради това е от решаващо значение плановете за възстановяване да бъдат определени в тясно и структурирано сътрудничество с тях. Става въпрос не само за легитимността и справедливостта на инструмента, но и за неговата ефективност. Освен това правното основание на инструмента изисква плановете да отчитат въздействието на мерките, които ще бъдат финансирани, върху сближаването.

Изменение 13

COM(2020) 408 final —Съображение 33

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За ефективния мониторинг на изпълнението държавите членки следва да докладват на всяко тримесечие в рамките на европейския семестър за постигнатия напредък по изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост . Тези доклади, изготвени от съответните държави членки, следва да бъдат отразени по подходящ начин в националните програми за реформи, които да се използват като инструмент за докладване относно напредъка по изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост .

За ефективния мониторинг на изпълнението държавите членки следва да докладват на всяко шестмесечие за постигнатия напредък по изпълнението на плана за възстановяване. Тези доклади, изготвени от съответните държави членки, следва да бъдат отразени по подходящ начин в националните програми за реформи, които да се използват като инструмент за докладване относно напредъка по изпълнението на плановете за възстановяване.

Изложение на мотивите

Тримесечните доклади могат да бъдат прекомерна бюрократична тежест.

Изменение 14

COM(2020) 408 final — Съображение 37

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Целесъобразно е Комисията да представя на Европейския парламент и Съвета годишен доклад относно изпълнението на механизма , създаден с настоящия регламент. Този доклад следва да включва информация относно напредъка на държавите членки по одобрените планове за възстановяване и устойчивост ; също и информация за размера на постъпленията, разпределени за механизма по Инструмента за възстановяване на Европейския съюз през предходната година, по бюджетни редове, както и приноса на набраните суми чрез Инструмента за възстановяване Европейския съюз за постигането на целите на механизма .

Целесъобразно е Комисията да представя на Европейския парламент, Съвета , Европейския комитет на регионите и Европейския икономически и социален комитет годишен доклад относно изпълнението на фонда , създаден с настоящия регламент. Този доклад следва да включва информация относно напредъка на държавите членки по плановете за възстановяване и оценка на тяхното изпълнение на териториално равнище ; също и информация за размера на постъпленията, разпределени за фонда по Инструмента за възстановяване на Европейския съюз през предходната година, по бюджетни редове, както и приноса на набраните суми чрез Инструмента за възстановяване Европейския съюз за постигането на целите на фонда .

Изменение 15

COM(2020) 408 final, член 1

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

С настоящия регламент се създава Механизъм за възстановяване и устойчивост ( „механизма“ ). […]

С настоящия регламент се създава Фонд за възстановяване ( „фонда“ ). […]

Изложение на мотивите

В съответствие с изменението на съображение 8, наименованието „механизъм“ изглежда твърде технократско и може да бъде подвеждащо поради факта, че фондът се основава на безвъзмездни средства и заеми.

Изменение 16

COM(2020) 408 final, член 2

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Определения

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1.

„фондове на Съюза“ означава фондовете, обхванати от Регламент (ЕС) № YYY/XX на Европейския парламент и на Съвета [правоприемник на РОР];

1.

„фондове на Съюза“ означава фондовете, обхванати от Регламент (ЕС) № YYY/XX на Европейския парламент и на Съвета [правоприемник на РОР];

2.

„финансово участие“ означава безвъзмездна финансова подкрепа, която е на разположение за отпускане или е отпусната на държавите членки по линия на механизма; и

2.

„финансово участие“ означава безвъзмездна финансова подкрепа, която е на разположение за отпускане или е отпусната на държавите членки по линия на механизма;

3.

„европейски семестър за координация на икономическите политики“ (наричан по-долу „европейски семестър“) означава процесът, предвиден в член 2-a от Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г..

3.

„европейски семестър за координация на икономическите политики“ (наричан по-долу „европейски семестър“) означава процесът, предвиден в член 2-a от Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г.;

 

4.

на условията за подкрепа от Фонда отговарят „реформи“, които:

i)

изпълняват целите на Договора на ЕС,

ii)

допринасят за сближаването и намаляването на регионалните различия, включително за смекчаването на структурните териториални ограничения, в духа на правното основание на регламента, член 175 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС),

iii)

са в състояние да мобилизират публични инвестиции и да насърчават дългосрочен устойчив и солидарен растеж в съответствие с целите за устойчиво развитие;

 

5.

спазване на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ означава въздържане от подпомагане или осъществяване на икономически дейности, които нанасят значителни вреди на екологичните цели съгласно разпоредбите на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852 (Регламент относно таксономията);

 

6.

„минимални гаранции“ означава процедурите, определени в член 18 от Регламент (ЕС) 2020/852 (Регламент относно таксономията).

Изложение на мотивите

Определение, което КР вече предложи в своето становище относно „Програма за подкрепа на реформите и Европейската функция за стабилизиране на инвестициите“ (ECON-VI/037), прието на 5 декември 2018 г.

Изменение 17

COM(2020) 408 final, член 4, параграф 2

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За постигането на тази обща цел конкретната цел на Механизма за възстановяване и устойчивост е да предоставя на държавите членки финансова подкрепа с оглед постигането на междинните и крайните цели на реформите и инвестициите, както е посочено в плановете за възстановяване и устойчивост . Тази конкретна цел се преследва в тясно сътрудничество със съответните държави членки.

За постигането на тази обща цел конкретната цел на Фонда за възстановяване е да предоставя на държавите членки и на местните и регионалните власти финансова подкрепа с оглед постигането на междинните и крайните цели на реформите и инвестициите, както е посочено в плановете за възстановяване. Тази конкретна цел се преследва в тясно сътрудничество със съответните държави членки.

Изменение 18

COM(2020) 408 final, член 5, параграф 1

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Мерките, посочени в член 2 от Регламент [ИВЕС], се изпълняват по линия на механизма :

Мерките, посочени в член 2 от Регламент [ИВЕС], се изпълняват по линия на Фонда :

а)

чрез сума в размер на 334 950 000 000 EUR, посочена в член 3, параграф 2, буква а), подточка ii) от Регламент [ИВЕС] по текущи цени, на разположение за безвъзмездна финансова подкрепа, при условията на член 4, параграфи 4 и 8 от Регламент [ИВЕС]. Тези суми представляват външни целеви приходи по член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.

а)

чрез сума в размер на 360 000 000 000 EUR, посочена в член 3, параграф 2, буква а), подточка ii) от Регламент [ИВЕС] по цени от 2018 г. , на разположение за безвъзмездна финансова подкрепа, при условията на член 4, параграфи 4 и 8 от Регламент [ИВЕС]. Тези суми представляват външни целеви приходи по член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.

б)

чрез сума от 267 955 000 000 EUR, посочена в член 3, параграф 2, буква б) от Регламент [ИВЕС] по текущи цени, на разположение за отпускане на заеми на държавите членки съгласно членове 12 и 13, при условията на член 4, параграф 5 от Регламент [ИВЕС].

б)

чрез сума от 312 500 000 000 EUR, посочена в член 3, параграф 2, буква б) от Регламент [ИВЕС] по цени от 2018 г. , на разположение за отпускане на заеми на държавите членки съгласно членове 12 и 13, при условията на член 4, параграф 5 от Регламент [ИВЕС].

Изложение на мотивите

Актуализиране въз основа на заключенията на Европейския съвет от 17—21 юли 2020 г.

Изменение 19

COM(2020) 408 final, член 6

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Средства от програмите със споделено управление

Финансовите средства, които са отпуснати на държавите членки при споделено управление, при поискване от тяхна страна могат да бъдат прехвърлени във механизма. Комисията ще изпълнява бюджета, що се отнася до тези средства, пряко в съответствие с член 62, параграф 1, буква а) от Финансовия регламент. Тези ресурси се използват в полза на съответната държава членка.

 

Изложение на мотивите

Тази възможност за прехвърляне на средства към Фонда за възстановяване и устойчивост от структурните и инвестиционните фондове крие риск от повторно централизиране и поставяне под въпрос на управлението на структурните и инвестиционните фондове в съответствие с принципа на партньорство.

Изменение 20

COM(2020) 408 final, член 9

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

 

Мерки, свързващи механизма със защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава

1.     В случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държава членка, което се отразява неблагоприятно на доброто финансово управление или на защитата на финансовите интереси на Съюза съгласно определението в член 3 от Регламент […/….] относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки, Комисията приема решение чрез акт за изпълнение, с което спира да тече срокът за приемане на решенията, посочени в член 17, параграфи 1 и 2, или се спират плащанията по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост.

Решението за спиране на плащанията, посочено в параграф 1, се прилага за заявления за плащане, подадени след датата на решението за спиране.

Спирането на срока по член 17 се прилага от деня след приемането на решението, посочено в параграф 1. В случай на спиране на плащанията се прилага член 4, параграф 3 от Регламент […/….] относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки.

2.     В случай на положителна оценка от страна на Комисията в съответствие с член 6 от Регламент […/….] относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки, Комисията приема решение чрез акт за изпълнение за отмяна на посоченото в предходния параграф спиране на срока или на плащанията.

Съответните процедури или плащания се възобновяват в деня след отмяната на спирането.

3.     Когато въпросната държава членка не използва по подходящ начин отпуснатото финансиране или в случай на незачитане на върховенството на закона, действията на регионално и местно равнище, които допринасят за преодоляване на тези предизвикателства, продължават да се ползват от механизма.

Изменение 21

COM(2020) 408 final, член 10

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Максимално финансово участие

Максимално финансово участие

За всяка държава членка се изчислява максимално финансово участие за разпределението на сумата, посочена в член 5, параграф 1, буква а), като се използва методиката, посочена в приложение I, въз основа на населението, реципрочната стойност на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и относителното равнище на безработица на всяка държава членка.

За периода до 31 декември 2022 г. за всяка държава членка се изчислява максимално финансово участие за разпределението на сумата, посочена в член 5, параграф 1, буква а), като се използва методиката, посочена в приложение I, въз основа на населението и отрицателното въздействие, което здравната криза оказа върху брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и равнище на безработица на всяка държава членка.

Изменение 22

COM(2020) 408 final, член 11

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Разпределяне на финансовото участие

Разпределяне на финансовото участие

1.   За периода до 31 декември 2022 г. Комисията предоставя за разпределение 334 950 000 000 EUR, посочени в член 5, параграф 1, буква а). Всяка държава членка може да представя искания до максималното си финансово участие, посочено в член 10, за изпълнение на плановете си за възстановяване и устойчивост .

1.   За периода до 31 декември 2022 г. Комисията предоставя за разпределение 252 000 000 000 EUR, посочени в член 5, параграф 1, буква а). Всяка държава членка може да представя искания до максималното си финансово участие, посочено в член 10, за изпълнение на плановете си за възстановяване.

2.   За периода от 31 декември 2022 г. до 31 декември 2024 г., когато са налични финансови средства, Комисията може да организира покани за представяне на предложения в съответствие с графика на европейския семестър . За тази цел тя публикува препоръчителен график на поканите за представяне на предложения, които трябва да се организират в този период, и при всяка покана посочва сумата, която е на разположение за отпускане. Всяка държава членка може да предложи да получи максимален размер, съответстващ на нейния дял от сумата, която е на разположение за отпускане, както е посочено в приложение I, за изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост.

2.   За периода от 31 декември 2022 г. до 31 декември 2024 г., Комисията ще предложи преразглеждане на изложената в приложение I методология до 15 юни 2022 г., за да бъде договорено разпределението на оставащите 108 000 000 000 EUR и да се включи териториалното, икономическото и социалното въздействие на пандемията през периода 2020—2021 г. въз основа на консолидирани статистически данни .

Изложение на мотивите

Ангажирането на ресурси, ако все още има такива, не следва да се основава на „покана за представяне на оферти“, а на фактологични статистически данни за периода 2020—2021 г.

Изменение 23

COM(2020) 408 final, член 14, параграф 1

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

В изпълнение на целите, посочени в член 4, държавите членки изготвят национални планове за възстановяване и устойчивост. Тези планове определят програмата за реформи и инвестиции на съответната държава членка за следващите четири години. Плановете за възстановяване и устойчивост, които отговарят на условията за финансиране по този инструмент, включват мерки за осъществяване на реформи и проекти за публични инвестиции чрез съгласуван пакет.

В изпълнение на целите, посочени в член 4, държавите членки изготвят национални планове за възстановяване и устойчивост. Тези планове определят програмата за реформи и инвестиции на съответната държава членка за следващите четири години. Плановете за възстановяване и устойчивост, които отговарят на условията за финансиране по този инструмент, включват мерки за осъществяване на реформи и проекти за публични инвестиции чрез съгласуван пакет. За изготвянето на плановете за възстановяване и устойчивост държавите членки могат да използват инструмента за техническа подкрепа в съответствие с Регламент XX/YYYY [за създаване на инструмент за техническа подкрепа]. Допустими са мерките, въведени от 1 февруари 2020 г. и свързани с икономическите и социалните последици от пандемията от COVID-19. С оглед на Европейския зелен пакт като стратегия на Европа за устойчив растеж и следвайки ангажиментите на Съюза за изпълнение на Парижкото споразумение и постигане на целите на ООН за устойчиво развитие, най-малко 40 % от средствата по линия на всеки план за възстановяване и устойчивост допринасят за интегрирането на действията в областта на климата и биологичното разнообразие и за целите за екологична устойчивост. Посредством делегиран акт Комисията приема съответната методика, за да подпомогне държавите членки да изпълнят това изискване.

С оглед на ориентираното към бъдещето естество на инструмента за възстановяване Next Generation EU и отчитайки важността на Програмата за цифрови умения, Гаранцията за децата и Гаранцията за младежта с цел предотвратяване на превръщането на днешните младежи в „поколение на домашната изолация“, всеки план за възстановяване и устойчивост допринася за преодоляване на риска от дълготрайни вреди върху перспективите за младите хора на пазара на труда и върху общото им благосъстояние посредством всеобхватни решения за заетост, образование и умения и действия за реагиране, насочени към младите хора.

Изменение 24

COM(2020) 408 final, член 15, параграф 2

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Планът за възстановяване и устойчивост, представен от съответната държава членка , представлява приложение към националната програма за реформи на държавата и се представя официално най-късно до 30 април. Проектоплан може да бъде представен от държавата членка от 15 октомври на предходната година, заедно с проектобюджета за следващата година.

Планът за възстановяване, изпратен от съответната държава членка, се представя официално най-късно до 30 април.

Изложение на мотивите

Сроковете в рамките на европейския семестър трудно се могат да се съчетаят с представянето на плановете за възстановяване и устойчивост в „приложение“ към националните програми за реформи и още по-малко с изискването за „предварително уведомление“ повече от шест месеца предварително. На компетентните органи трябва да бъде предоставена по-голяма гъвкавост и адаптивност, за да представят своите планове.

Изменение 25

COM(2020) 408 final — член 15, параграф 3, буква в)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Планът за възстановяване и устойчивост трябва да бъде надлежно мотивиран и обоснован. В него по-специално се определят следните елементи:

[…]

Планът за възстановяване трябва да бъде надлежно мотивиран и обоснован. В него по-специално се определят следните елементи:

[…]

в)

обяснение на начина, по който се очаква съдържащите се в плана мерки да допринесат за екологичния и цифровия преход или за произтичащите от това предизвикателства;

в)

обяснение на начина, по който се очаква съдържащите се в плана мерки да допринесат за постигането на целите за устойчиво развитие и за екологичния и цифровия преход или за произтичащите от това предизвикателства;

Изменение 26

COM(2020) 408 final — член 15, параграф 3, буква г) (нова)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

 

в)

подробно обяснение на начина, по който се очаква мерките да гарантират, че най-малко 40 % от заявените средства за плана за възстановяване и устойчивост допринасят за интегриране на действията в областта на климата и биологичното разнообразие и за целите за екологична устойчивост въз основа на предоставената от Комисията методика в съответствие с член 14, параграф 1;

Изменение 27

COM(2020) 408 final — член 15, параграф 4 (нов)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

 

При изготвянето на своите предложения за план за възстановяване и доколкото реформите и инвестициите, които трябва да бъдат подкрепени, попадат в правомощията на местните и регионалните власти, както са определени от националната правна рамка, държавите членки установяват механизъм за структурирано сътрудничество с местните и регионалните власти с цел пълноценното им участие в изготвянето на плана и зачитане на принципа на субсидиарност. Държавите членки докладват за това в плана за възстановяване.

Изложение на мотивите

Вж. изменението на съображение 21.

Изменение 28

COM(2020) 408 final — член 16, параграф 3, буква б)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Комисията оценява значението и съгласуваността на плана за възстановяване и устойчивост и неговия принос за екологичния и цифровия преход, като за тази цел взема предвид следните критерии:

[…]

Комисията оценява значението и съгласуваността на плана за възстановяване и неговия принос за екологичния и цифровия преход, като за тази цел взема предвид следните критерии:

[…]

б)

дали планът съдържа мерки, които ефективно допринасят за екологичния и цифровия преход или за преодоляване на произтичащите от това предизвикателства;

б)

дали планът съдържа мерки, които ефективно допринасят за екологичния и цифровия преход , за постигане на целите за устойчиво развитие или за преодоляване на произтичащите от това предизвикателства;

Изменение 29

COM(2020) 408 final, член 20

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Член 20

Докладване от страна на на държавата членка в рамките на европейския семестър

Член 20

Докладване от страна на на държавата членка в рамките на европейския семестър

Съответната държава членка докладва на всяко тримесечие в рамките на европейския семестър за постигнатия напредък по отношение на изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост , включително оперативната договореност, посочена в член 17, параграф 6. За тази цел тримесечните доклади на държавите членки се отразяват по подходящ начин в националните програми за реформи, които се използват като инструмент за докладване относно напредъка по изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост .

Съответната държава членка докладва на всяко шестмесечие за постигнатия напредък по отношение на изпълнението на плановете за възстановяване, включително оперативната договореност, посочена в член 17, параграф 6. За тази цел докладите на държавите членки се отразяват по подходящ начин в националните програми за реформи, които се използват като инструмент за докладване относно напредъка по изпълнението на плановете за възстановяване.

Изложение на мотивите

Вж. изменението на съображение 33.

Изменение 30

COM(2020) 408 final — член 22 (нов)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

 

Набор от показатели за възстановяване и устойчивост

1.     Комисията създава набор от показатели за възстановяване и устойчивост („наборът от показатели“), който показва състоянието на изпълнението на договорените реформи и инвестиции посредством плановете за възстановяване и устойчивост на всяка държава членка.

2.     Наборът от показатели съдържа ключови показатели, като например социални, икономически и екологични показатели, чрез които се оценява напредъкът, отбелязан от плановете за възстановяване и устойчивост във всяка от приоритетните области на политика, които определят обхвата на настоящия регламент, както и обобщение на процеса на мониторинг във връзка със спазването на минималните проценти на разходите за целите в областта на климата и други екологични цели.

3.     Наборът от показатели посочва степента на постигане на съответните междинни цели на плановете за възстановяване и устойчивост и установените недостатъци при тяхното изпълнение, както и препоръките на Комисията за отстраняване на съответните недостатъци.

4.     Освен това в набора от показатели се обобщават основните препоръки към държавите членки по отношение на техните планове за възстановяване и устойчивост.

5.     Наборът от показатели служи като основа за постоянен обмен на най-добри практики между държавите членки, който ще се осъществява под формата на редовно организиран структуриран диалог.

6.     Наборът от показатели се актуализира постоянно и е публично достъпен на уебсайта на Комисията. Той посочва състоянието на исканията за плащане, плащанията, спиранията и отмяната на финансови вноски.

7.     Комисията представя набора от показатели на изслушване, организирано от компетентните комисии на Европейския парламент.

Изложение на мотивите

Ефективността на мерките следва да бъде направена измерима и прозрачна.

Предложение за регламент за създаване на инструмент за техническа подкрепа

Изменение 31

COM(2020) 409 final — Съображение 4

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

На равнището на Съюза европейският семестър за координация на икономическите политики е рамката, чрез която се определят националните приоритети в областта на реформите и се наблюдава тяхното изпълнение. Държавите членки изготвят собствени национални многогодишни инвестиционни стратегии в подкрепа на тези приоритети на реформите. Тези стратегии са представени заедно с годишните национални програми за реформи като начин за определяне и координиране на приоритетите, които трябва да бъдат подкрепяни с финансиране от държавите членки и/или Съюза. Те следва също така да осигурят съгласуваното използване на финансирането от Съюза и да увеличат максимално добавената стойност на финансовото подпомагане, което получават по-специално по програмите, подкрепяни от Съюза в рамките на структурните фондове и Кохезионния фонд, както и от други програми.

На равнището на Съюза европейският семестър за координация на икономическите политики („европейският семестър“), включващ принципите на Европейския стълб на социалните права и целите за устойчиво развитие (ЦУР) , е рамката, чрез която се определят националните приоритети в областта на реформите и се наблюдава тяхното изпълнение. Държавите членки изготвят собствени национални многогодишни инвестиционни стратегии в подкрепа на тези приоритети на реформите в сътрудничество с местните и регионалните органи в съответствие с техните правомощия . Тези стратегии са представени заедно с годишните национални програми за реформи като начин за определяне и координиране на приоритетите, които трябва да бъдат подкрепяни с финансиране от държавите членки и/или Съюза. Те следва също така да осигурят съгласуваното използване на финансирането от Съюза и да увеличат максимално добавената стойност на финансовото подпомагане, което получават по-специално по програмите, подкрепяни от Съюза в рамките на структурните фондове и Кохезионния фонд , Фонда за възстановяване и програмата InvestEU , както и от други програми.

Изложение на мотивите

Съдържанието на този параграф следва да бъде приведено в съответствие със съдържанието на предложения регламент и междуинституционалното споразумение относно програмата InvestEU и с предложението за „Механизъм за възстановяване и устойчивост“, включително признаването на ролята на местните и регионалните власти в рамките на европейския семестър. Следва също така да се припомни, че семестърът трябва да включва целите за устойчиво развитие.

Изменение 32

COM(2020) 409 final — Съображение 8

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Общата цел на инструмента за техническа подкрепа следва да бъде насърчаването на икономическото, социалното и териториалното сближаване в Съюза чрез подкрепа на усилията на държавите членки за осъществяване на реформи, необходими за постигане на икономическо и социално възстановяване, устойчивост и сближаване. В тази връзка той следва да допринася за укрепване на административния капацитет на държавите членки за прилагане на правото на Съюза във връзка с предизвикателствата, пред които са изправени институциите, управленските структури, публичната администрация и икономическите и социалните сектори.

Общата цел на инструмента за техническа подкрепа следва да бъде насърчаването на икономическото, социалното и териториалното сближаване в Съюза чрез подкрепа на усилията на държавите членки и местните и регионалните власти за осъществяване на реформи, необходими за постигане на икономическо и социално възстановяване, устойчивост и сближаване. В тази връзка той следва да допринася за укрепване на административния капацитет на държавите членки и местните и регионалните власти за прилагане на правото на Съюза във връзка с предизвикателствата, пред които са изправени институциите, управленските структури, публичната администрация и икономическите и социалните сектори.

Изложение на мотивите

Необходимо е да се осигури съгласуваност с членове 2 и 4 от предложението за регламент, в които се посочва, че целта на инструмента е да подкрепя всички публични органи на държавите членки, включително местните и регионалните органи, които отговарят за прилагането на значителна част от правото на Съюза, както и за над половината публични инвестиции и една трета от публичните разходи като цяло.

Изменение 33

COM(2020) 409 final — Съображение 10

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За да се подпомогнат държавите членки при провеждането на необходимите реформи във всички ключови икономически и социални области, Комисията следва да продължи да оказва техническа подкрепа по искане на държава членка в широк кръг от области на политиката, в т.ч. свързани с управлението на публичните финанси и активи, институционалните и административните реформи, бизнес средата, сектора на финансите, пазарите на стоки, услуги и труд, образованието и обучението, устойчивото развитие, общественото здраве и социалното подпомагане. Специално внимание следва да се обърне на действията, които насърчават прехода към зелени и цифрови технологии.

Комисията следва да продължи да оказва техническа подкрепа по искане на национален орган в областите на политика, необходими за изпълнението на целите на Договора за Европейския съюз, и свързани с управлението на публичните финанси и активи, институционалните и административните реформи, бизнес средата, сектора на финансите, пазарите на местни стоки, услуги и труд, образованието и обучението, устойчивото развитие, общественото здраве и социалното подпомагане , и равенството между половете . Специално внимание следва да се обърне на действията, които насърчават прехода към зелени и цифрови технологии , като се следи по-конкретно за намаляване на цифровото разделение, което засяга жените .

Изложение на мотивите

Съгласуваност със законодателните изменения на член 2 и член 4. Вж. изменението на съображение 8.

Изменение 34

COM(2020) 409 final, член 2, параграф 1

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1)   „техническа подкрепа“ означава мерки, които помагат на държавите членки да извършват институционални, административни и поддържащи растежа и повишаващи устойчивостта реформи ;

(1)   „техническа подкрепа“ означава мерки, които помагат на националните, регионалните и местните власти да извършват институционални и административни реформи и реформи, които да доведат до устойчив растеж, сближаване и устойчивост ; За да отговарят на условията за използване на Инструмента за техническа подкрепа, тези реформи трябва да отговарят на следните критерии:

i)

да бъдат необходими за изпълнението на целите на Договора за Европейския съюз;

ii)

да допринасят за сближаването и намаляването на регионалните различия в духа на правното основание на регламента, член 175 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и

iii)

да са в състояние да мобилизират инвестиции, и следователно да водят до дългосрочен устойчив и солидарен растеж, който съответства на целите на устойчивото развитие ;

Изложение на мотивите

Съгласуваност с член 2, параграф 2, и член 4 по отношение на адресатите на инструмента и с членове 3, 4 и 5 по отношение на целта на реформите.

Изменение 35

COM(2020) 409 final, член 3

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Общата цел на инструмента е да се насърчи икономическото, социалното и териториалното сближаване в Съюза чрез подкрепа на усилията на държавите членки както за провеждане на необходимите реформи за икономическо и социално възстановяване, устойчивост и възходящо икономическо и социално сближаване, така и за укрепване на техния административен капацитет за прилагане на правото на Съюза предвид предизвикателствата, пред които са изправени институциите, управленските структури, публичната администрация и икономическите и социалните сектори.

Общата цел на инструмента е да се насърчи икономическото, социалното и териториалното сближаване в Съюза чрез подкрепа на усилията на държавите членки и на местните и регионалните власти както за провеждане на необходимите реформи за икономическо и социално възстановяване, устойчивост и възходящо икономическо и социално сближаване, така и за укрепване на техния административен капацитет за прилагане на правото на Съюза предвид предизвикателствата, пред които са изправени институциите, управленските структури, публичната администрация и икономическите и социалните сектори.

Изменение 36

COM(2020) 409 final, член 5, буква д)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

политики за осъществяване на прехода към цифрови и зелени технологии, решения в областта на електронното управление, електронни обществени поръчки, свързаност, достъп и управление на данни, електронно обучение, основани на изкуствен интелект решения, както и за прилагането на екологичния стълб на устойчивото развитие и опазването на околната среда, действията в областта на климата, мобилността, насърчаването на кръговата икономика, енергийната и ресурсната ефективност, енергията от възобновяеми източници, постигането на енергийна диверсификация и гарантирането на енергийната сигурност, както и за селскостопанския сектор, опазването на почвите и биологичното разнообразие, рибарството и устойчивото развитие на селските райони; както и

политики за осъществяване на прехода към цифрови и зелени технологии, решения в областта на електронното управление, електронни обществени поръчки, свързаност, достъп и управление на данни, електронно обучение, основани на изкуствен интелект решения, както и за прилагането на екологичния стълб на устойчивото развитие и опазването на околната среда, действията в областта на климата, мобилността, насърчаването на кръговата икономика , пълния воден цикъл , енергийната и ресурсната ефективност, енергията от възобновяеми източници, постигането на енергийна диверсификация и гарантирането на енергийната сигурност, както и за селскостопанския сектор, опазването на почвите и биологичното разнообразие, рибарството и устойчивото развитие на селските райони; както и

Изложение на мотивите

Водният сектор има основно стратегическо значение за благосъстоянието на гражданите и европейската икономика, тъй като е основен ресурс, както и икономически сектор, който създава устойчива и висококачествена заетост. Използването на енергия от възобновяеми източници е основна цел в борбата с изменението на климата.

Изменение 37

COM(2020) 409 final, член 8

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

1.    Държава членка, която желае да получи техническа подкрепа по инструмента, подава искане за техническа подкрепа до Комисията, в което се посочват областите на политиката и приоритетите за подкрепа, както е определено в член 5. Тези искания се подават до 31 октомври на календарната година. Комисията изготвя насоки относно основните елементи, които трябва да бъдат включени в искането за подкрепа.

1.    Национален, регионален или местен орган на управление, който желае да получи техническа подкрепа по инструмента, подава искане за техническа подкрепа до Комисията, в което се посочват областите на политиката и приоритетите за подкрепа, както е определено в член 5. Тези искания се подават до 31 октомври на календарната година. Комисията изготвя насоки относно основните елементи, които трябва да бъдат включени в искането за подкрепа.

2.    Държавите членки могат да представят искане за техническа подкрепа при следните обстоятелства, свързани със:

2.    Националните, регионалните или местните власти могат да представят искане за техническа подкрепа при следните обстоятелства, свързани със:

а)

изпълнението на реформи, предприети от държавите членки по тяхна собствена инициатива, по-специално в подкрепа на възстановяването [в съответствие с Регламент (ЕС) № YYY/XX], за постигане на устойчив икономически растеж, създаване на работни места и повишаване на устойчивостта;

[…]

а)

изпълнението на реформи, предприети от националните, регионалните или местните власти по тяхна собствена инициатива, по-специално в подкрепа на възстановяването [в съответствие с Регламент (ЕС) № YYY/XX], за постигане на устойчив икономически растеж, създаване на работни места и повишаване на устойчивостта;

[…]

II.   ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ

ЕВРОПЕЙСКИЯТ КОМИТЕТ НА РЕГИОНИТЕ,

Относно т.нар. „Механизъм за възстановяване и устойчивост“

1.

приветства факта, че размерът на бюджета на този нов инструмент от 360 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства и 312,5 млрд. евро под формата на заеми, които да бъдат усвоени до края на 2024 г., позволява макроикономически отговор, съизмерим с мащаба на най-тежката рецесия в историята на Европейския съюз през 2020 г., довела до спад на БВП с 8,3 % (1). КР подкрепя и постигнатия в предложението баланс между безвъзмездни средства и заеми. Рискът от по-нататъшно увеличаване на социално-икономическите различия оправдава бързото приемане и прилагане на „Плана за възстановяване за Европа“ и бюджета на ЕС за периода след 2020 г. още през есента на същата година;

2.

подчертавайки, че правното основание на предложението (член 175 от ДФЕС) се отнася до целта за сближаване, КР изразява безпокойство от факта, че териториалното измерение е застъпено твърде слабо в предложението на Комисията, въпреки че социалните и икономическите отражения от кризата с коронавируса са неравномерно разпределени между държавите членки и между техните региони: първо, защото здравото и човешкото въздействие зависи до голяма степен от конкретната територия и капацитетът за здравни грижи е неравномерно разпределен, второ, защото продължителността и строгостта на превантивните мерки срещу коронавируса също се различаваха в зависимост от регионалната здравна ситуация, и трето, защото някои икономически сектори са непропорционално засегнати и следователно социално-икономическото въздействие на местно и регионално равнище зависи от преобладаващите сектори на дейност, състава на заетостта и излагането на всяка териториална единица на глобалните вериги за създаване на стойност. Без конкретни мерки за смекчаване на последиците кризата с коронавируса може да създаде или засили регионалните различия в рамките на държавите членки и между тях. Сближаването и солидарността трябва да бъдат изведени на преден план в нашите инвестиционни приоритети;

3.

предупреждава, че европейският семестър като инструмент за управление на фонда, наречен „Механизъм“, продължава да бъде централизиран процес „от горе надолу“, който не е подходящ за инструмент, предназначен да укрепи икономическото, социалното и териториалното сближаване; поради това отново отравя своето предложение за кодекс за поведение с цел включване на местните и регионалните власти (МРВ) в европейския семестър (2). Този кодекс е по-спешен и необходим от всякога, за да стане семестърът по-прозрачен, приобщаващ и демократичен, но също и по-ефективен, като се привлекат за участие местните и регионалните власти;

4.

признава, че конкретните мерки за възстановяване, предвидени в рамките на Next Generation EU, предлагат възможност за всички територии, особено за най-засегнатите от икономическата криза, породена от пандемията от COVID-19, да насърчават модернизирането на своя икономически модел и да го направят по-продуктивен и устойчив. Изразява съжаление обаче, че предложеният коефициент на разпределение за първия транш от 70 % от поетите задължения, под формата на трансфери от Фонда за възстановяване, се основава на социално-икономически показатели, които се отнасят до положението преди здравната криза, и не отчита последиците от пандемията върху тях, тъй като от самото начало последиците за икономиката от пандемията, бяха асиметрични от териториална гледна точка;

5.

отбелязва, че икономическият спад се наблюдава в момент, когато много ключови промишлени сектори вече са изправени пред големи предизвикателства в резултат на цифровата и екологичната трансформация. За да постигне необходимата промяна, ЕС не трябва да изостава в световната надпревара за иновации. Това изисква значителни инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и придобиване на умения и повишаване на квалификацията. Механизмът за възстановяване и устойчивост би трябвало да бъде използван и за подобни инвестиции;

6.

поради това настоява МРВ да участват в изготвянето на плановете за възстановяване чрез структурирано сътрудничество с държавите членки, доколкото реформите и инвестициите, които ще бъдат подкрепяни, попадат в обхвата на местните и регионалните правомощия и при зачитане на националната правна рамка за разделение на правомощията между различните равнища на управление. Комитетът насърчава Комисията, в консултация с КР, да представи насоки за тази цел още през есента на 2020 г. От своя страна той се ангажира да организира на всеки шест месеца оценка на териториалното изпълнение на плановете за възстановяване и устойчивост;

7.

освен това счита, че сроковете в рамките на европейския семестър трудно се могат да се съчетаят с представянето на плановете за възстановяване в „приложение“ към националните програми за реформи и още по-малко с изискването за „предварително уведомление“ повече от шест месеца предварително. На компетентните органи трябва да бъде предоставена по-голяма гъвкавост и адаптивност, за да представят своите планове;

8.

отбелязва, че на 17 септември 2020 г. Комисията представи едновременното публикуване на насоки за плановете за възстановяване и устойчивост (3) и на годишната стратегия за устойчив растеж (ASGS). Във връзка с това отбелязва, че:

сега Комисията изглежда предлага сливане на националните планове за възстановяване и устойчивост и националните програми за реформи и вече не планира да предлага специфични за всяка държава препоръки,

Комисията, разбира се, приканва държавите членки да „опишат институционалния характер на съответните им планове за възстановяване и устойчивост, както и ролята на техните национални/регионални парламенти, други регионални/местни органи и национални консултативни органи като национални фискални съвети и национални съвети по производителността в процеса на вземане на решения, който води до приемането/подаването на планове за възстановяване и устойчивост“, но не се поставя изискване за участие на местните и регионалните власти в тяхната подготовка,

териториалното измерение не изглежда да е програмен приоритет в тези документи,

Комисията представя 7 водещи инициативи (4), в които се очаква да се впишат плановете за възстановяване и устойчивост. Тези водещи инициативи могат да се окажат допълнителни ограничения за стратегическото планиране на плановете за възстановяване и устойчивост. От друга страна, нито една от тези 7 водещи инициативи не е свързана със социалното сближаване, въпреки че то е застрашено от пандемията от COVID-19.

Предлага да организира съвместно с Европейската комисия „Форум за възстановяването и устойчивостта“, за да се повиши участието на местните и регионалните власти в плана за възстановяването и да се направи оценка на неговия принос за сближаването, както и за екологичния и цифровия преход;

9.

накрая припомня, че МРВ носят отговорност за над половината от публичните инвестиции в ЕС — голяма част от които в ключови сектори като здравеопазване, образование, социални услуги, жилищно настаняване, транспорт или туризъм — и че следователно би било абсурдно те да не могат да се възползват от тази подкрепа за публичните инвестиции, която е особено необходима по време на криза, тъй като през последното десетилетие се проявиха неблагоприятните проциклични последици от съкращенията на публичните инвестиции, които твърде често се използват като променлива величина за адаптиране спрямо бюджетните ограничения;

10.

подчертава ролята, която предложеният инструмент трябва да има в областта на климата, но счита, че плановете за възстановяване следва да имат за цел заделяне на най-малко 40 % от разходите за действия в областта на климата, за да може Европейският съюз да изпълни своите ангажименти в областта на климата. Освен това КР счита, че предложението на Комисията следва да включва всички цели за устойчиво развитие като рамка за стратегическо планиране;

11.

се противопоставя на възможността за прехвърляне на средства към Инструмента за възстановяване и устойчивост от структурните и инвестиционните фондове (член 6), доколкото тази възможност крие риск от повторна централизация и поставяне под въпрос на управлението на структурните и инвестиционните фондове в съответствие с принципа на партньорство;

12.

смята, че обвързването с макроикономически условия е целесъобразна мярка за подпомагане на целенасоченото използване на фондовете на ЕС в държавите членки;

13.

отново призовава за ясно определение на реформите, които могат да бъдат подкрепени от „Фонда за възстановяване“ или от инструмента за техническа подкрепа, при зачитане на принципа на субсидиарност, като се постанови, че те трябва да отговарят на следните критерии:

i.

да имат отношение към изпълнението на целите на Договора за ЕС;

ii.

да бъдат от полза за сближаването и намаляването на регионалните различия в духа на правното основание на член 175 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС);

iii.

да могат да мобилизират инвестиции и да стимулират устойчив растеж в дългосрочен план в съответствие с целите за устойчиво развитие;

14.

подчертава, че преди усвояването на „фонда“ за възстановяване и устойчивост местните и регионалните власти, които осъществяват проекти, се нуждаят от стабилна правна рамка по отношение на държавните помощи на европейско и национално равнище. По-специално те трябва да знаят дали европейската рамка за държавната помощ ще бъде коригирана ad hoc, за да се вземе предвид увеличаването на обема на помощта и да получат гаранции за отговорностите и сроковете за уведомяване за помощи;

15.

подчертава, че на редица езици в Европейския съюз наименованието „механизъм“ изглежда твърде технократско, неразбираемо за обикновените хора и двусмислено, поради което създава пречки пред децентрализираната комуникация относно ответната реакция на Европейския съюз, що се отнася до възстановяването и устойчивостта; затова предлага „механизъм“ да се замени с „фонд“;

Относно Инструмента за техническа подкрепа

16.

приветства представянето от страна на Комисията на предложението за регламент за създаване на инструмент за техническа подкрепа, който може да допринесе за укрепването на административния капацитет на публичните органи и по този начин за по-добро осъществяване на реформите и за по-ефективно публично управление;

17.

категорично подкрепя факта, че инструментът е предназначен не само за националните администрации, но и за МРВ, както е посочено в член 2 от предложението;

18.

счита обаче, че предложението за регламент трябва да бъде изяснено и неговата съгласуваност да бъде засилена, по-специално що се отнася до член 8 от него, свързан с искането за техническа подкрепа, което трябва да бъде отправено от национален орган по смисъла на член 2, а не изключително от държава членка.

Брюксел, 14 октомври 2020 година.

Председател на Европейския комитет на регионите

Apostolos TZITZIKOSTAS


(1)  Вж. доклада на Европейската сметна палата по този въпрос (2 юли 2020 г.)

https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/RW20_01/RW_Tracking_climate_spending_EN.pdf

(1)  Лятна икономическа прогноза на Комисията (юли 2020 г.): https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/economy-finance/ip132_en.pdf.

(2)  Становище на КР относно Усъвършенстване на управлението на европейския семестър: Кодекс на поведение за участието на местните и регионалните власти, докладчик Rob Jonkman (NL/ЕКР), прието на 11.5.2017 г. COR-2016-05386 (ОВ C 306, 15.9.2017 г., стp. 24).

(3)  На този етап документът е достъпен само на английски език.

(4)  Чисти технологии и енергия от възобновяеми източници; енергийна ефективност на сградния фонд; иновативна мобилност; свързаност (5G, влакнестооптична инфраструктура); модернизиране на публичната администрация; разработване на европейски облак за промишлените данни и на мощни микропроцесори; цифровизация на образователните системи и развиване на цифрови умения.