18.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 440/191


Становище на Европейския комитет на регионите — Законодателен пакет REACT-EU

(2020/C 440/26)

Главен докладчик:

Mieczysław STRUK (PL/ЕНП), маршал на Поморското воеводство

Отправни документи:

COM(2020) 451 final

COM(2020) 450 final

COM(2020) 452 final

COM(2020) 447 final

I.   ПРЕПОРЪКИ ЗА ИЗМЕНЕНИЯ

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на извънредните допълнителни средства и уредбата за изпълнението на цел „Инвестиции за растеж и работни места“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID - 19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EС)

COM(2020) 451 final

Изменение 1

COM(2020) 451 final — част 1

Заглавие на акта

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на извънредните допълнителни средства и уредбата за изпълнението на цел „Инвестиции за растеж и работни места“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU)

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на извънредните допълнителни средства и уредбата за изпълнението на цел „Инвестиции за растеж и работни места“ и цел „Европейско териториално сътрудничество“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EС)

Изложение на мотивите

Пандемията от COVID-19 и едностранното затваряне на вътрешните граници в редица държави членки причиниха много големи вреди на граничните райони, които трябва да бъдат преодолени по подходящ начин.

Изменение 2

COM(2020) 451 final — част 1

Съображение 1

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Държавите членки бяха изправени пред безпрецедентна кризисна ситуация вследствие пандемията от COVID-19. Кризата възпрепятства растежа в държавите членки, което от своя страна утежнява сериозния недостиг на ликвидност, дължащ се на внезапното и рязко нарастване на необходимите публични инвестиции в националните системи на здравеопазването и в други сектори на икономиките на държавите членки. Това доведе до извънредна ситуация, чието преодоляване налага специални мерки.

Държавите членки бяха изправени пред безпрецедентна кризисна ситуация вследствие пандемията от COVID-19. Кризата увеличи риска от бедност и задълбочаване на социалните разделения в ЕС, възпрепятства растежа в държавите членки, което от своя страна утежнява сериозния недостиг на ликвидност, дължащ се на внезапното и рязко нарастване на необходимите публични инвестиции в националните системи на здравеопазването и в други сектори на икономиките на държавите членки. Това доведе до извънредна ситуация, чието преодоляване налага специални мерки.

Изменение 3

COM(2020) 451 final — част 1

Съображение 4

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

В съответствие с Регламент [Европейски инструмент за възстановяване] и в рамките на определените в него средства следва да се предприемат мерки за възстановяване и устойчивост по линия на европейските инвестиционни и структурни фондове, за да се преодолее безпрецедентното въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19. Подобни допълнителни средства следва да се използват, за да се осигури спазването на сроковете, предвидени в Регламент [Европейски инструмент за възстановяване]. Освен това чрез преразглеждане на многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. следва да се осигурят допълнителни средства за икономическо, социално и териториално сближаване.

В съответствие с Регламент [Европейски инструмент за възстановяване] и в рамките на определените в него средства следва да се предприемат мерки за възстановяване и устойчивост по линия на европейските инвестиционни и структурни фондове, за да се преодолее безпрецедентното въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19. Освен това чрез преразглеждане на многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. следва да се осигурят допълнителни средства за икономическо, социално и териториално сближаване.

Изложение на мотивите

Следва да се предостави повече гъвкавост.

Изменение 4

COM(2020) 451 final — част 1

Съображение 5

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Следва да се осигури допълнителна извънредна сума в размер на 58 272 800 000 EUR (по текущи цени) за поемане на бюджетни задължения от структурните фондове по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ за 2020, 2021 и 2022 г., за да бъдат подпомогнати най-силно засегнатите държави членки и региони при преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, или при подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, предвид бързото разполагане на ресурси за реалната икономика чрез съществуващите оперативни програми. Ресурсите за 2020 г. произтичат от увеличаването на средствата за икономическо социално и териториално сближаване в многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г., докато ресурсите за 2021 и 2022 г. произтичат от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. Част от глобалните средства следва да се разпределят за техническа помощ, предоставяна по инициатива на Комисията. Комисията следва да определи разпределението на оставащите допълнителни средства за всяка държава членка чрез метод на разпределение въз основа на последните налични обективни статистически данни за сравнителното благосъстояние на държавите членки и степента на въздействието на настоящата криза върху тяхната икономика и общество. Методът на разпределение следва да предвиди специална допълнителна сума за най-отдалечените региони, предвид специфичната уязвимост на техните икономики и общества. За да отразява променящия се характер на последиците от кризата, разбивката следва да бъде преразгледана през 2021 г. въз основа на същия метод на разпределение, като се използват най-новите статистически данни на разположение към 19 октомври 2021 г., за да бъде разпределен траншът от допълнителни средства за 2022 г.

Следва да се осигури допълнителна извънредна сума в размер на 58 272 800 000 EUR (по текущи цени) за поемане на бюджетни задължения от структурните фондове по цел „Инвестиции за растеж и работни места“ и цел „Европейско териториално сътрудничество“ за 2020, 2021 и 2022 г. , а при поискване от страна на управляващ орган и обосновка от страна на държава членка, също и за 2023 г. и 2024 г. , за да бъдат подпомогнати най-силно засегнатите държави членки и региони при преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, или при подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, предвид бързото разполагане на ресурси за реалната икономика чрез съществуващите оперативни програми. Ресурсите за 2020 г. произтичат от увеличаването на средствата за икономическо социално и териториално сближаване в многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. и когато е приложимо, за 2023 г. и 2024 г. , докато ресурсите за 2021 и 2022 г. произтичат от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. Част от глобалните средства следва да се разпределят за техническа помощ, предоставяна по инициатива на Комисията. Комисията следва да определи разпределението на оставащите допълнителни средства за всяка държава членка чрез метод на разпределение въз основа на последните налични обективни статистически данни за сравнителното благосъстояние на държавите членки и степента на въздействието на настоящата криза върху тяхната икономика и общество. Методът на разпределение следва да предвиди специална допълнителна сума за най-отдалечените региони, предвид специфичната уязвимост на техните икономики и общества. За да отразява променящия се характер на последиците от кризата, разбивката следва да бъде преразгледана през 2021 г. въз основа на същия метод на разпределение, като се използват най-новите статистически данни на разположение към 19 октомври 2021 г., за да бъде разпределен траншът от допълнителни средства за 2022 г. , а където е приложимо — и траншовете за 2023 и 2024 г.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 5

COM(2020) 451 final — част 1

Съображение 7

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

С цел да се осигури максимална гъвкавост на държавите членки по отношение на адаптирането на действията за възстановяване след кризи в контекста на пандемията от COVIDM-19 или подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, разпределението следва да се определи от Комисията на равнището на държавите членки. Освен това следва да се предвиди и възможността за използване на допълнителни средства за подпомагане на най-нуждаещите се лица. В допълнение е необходимо да се определят тавани за отпускането на средства за техническа помощ по инициатива на държавите членки, като в същото време на държавите членки се осигурява максимална гъвкавост по отношение на тяхното разпределяне в рамките на оперативните програми, подпомагани от ЕФРР или ЕСФ. Следва да се поясни, че не е необходимо да се спазва минималният дял на ЕСФ за допълнителните средства . Като се има предвид очакваното бързо изразходване на допълнителните средства, бюджетните задължения, свързани с тези допълнителни средства, следва да бъдат отменени едва при приключването на оперативните програми.

С цел да се осигури максимална гъвкавост на държавите членки по отношение на адаптирането на действията за възстановяване след кризи в контекста на пандемията от COVIDM-19 или подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката, разпределението следва да се определи от Комисията на равнището на държавите членки. Въпреки това регионалните и местните власти следва да участват активно в подготовката и изпълнението на проектите със засилен подход на многостепенно управление. Освен това следва да се предвиди и възможността за използване на допълнителни средства за подпомагане на най-нуждаещите се лица. В допълнение е необходимо да се определят тавани за отпускането на средства за техническа помощ по инициатива на държавите членки, като в същото време на държавите членки се осигурява максимална гъвкавост по отношение на тяхното разпределяне в рамките на оперативните програми, подпомагани от ЕФРР или ЕСФ. Като се има предвид очакваното бързо изразходване на допълнителните средства, бюджетните задължения, свързани с тези допълнителни средства, следва да бъдат отменени едва при приключването на оперативните програми.

Изложение на мотивите

ЕСФ не следва да се отслабва.

Изменение 6

COM(2020) 451 final — част 1

Съображение 14

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За да се даде възможност на държавите членки бързо да използват допълнителните средства за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката в рамките на настоящия програмен период, е обосновано — в изключителни случаи — държавите членки да бъдат освободени от задължението да спазват предварителни условия и изисквания относно резерва за изпълнение, прилагането на рамката за изпълнение, тематичната концентрация, както и по отношение на праговете, установени за устойчиво градско развитие по линия на ЕФРР, и изискванията относно изготвянето на комуникационна стратегия за допълнителните средства. Въпреки това до 31 декември 2024 г. е необходимо държавите членки да направят поне една оценка на ефикасността, ефективността и въздействието на допълнителните средства, както и на приноса им за постигането на целите на новата специална тематична цел. За да се улесни достъпа до сравнима информация на равнището на Съюза, държавите членки се насърчават да използват специфичните показатели за програмите, предоставени от Комисията. Освен това, при изпълнението на задълженията си, свързани с информацията, комуникацията и видимостта, държавите членки и управляващите органи следва да увеличат видимостта на извънредните мерки и средствата, предвидени от Съюза, по-специално като обезпечат осведомеността на настоящите и потенциалните бенефициери, участниците, крайните получатели на финансови инструменти и широката общественост относно съществуването, обема и допълнителната подкрепа, произтичаща от допълнителните средства.

За да се даде възможност на държавите членки бързо да използват допълнителните средства за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовката за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката в рамките на настоящия програмен период, е обосновано — в изключителни случаи — държавите членки да бъдат освободени от задължението да спазват предварителни условия и изисквания относно резерва за изпълнение, прилагането на рамката за изпълнение, тематичната концентрация, както и по отношение на праговете, установени за устойчиво градско развитие по линия на ЕФРР, и изискванията относно изготвянето на комуникационна стратегия за допълнителните средства. Въпреки това до 31 декември 2024 г. или до 31 декември 2026 г., когато са осигурени допълнителни средства за бюджетни задължения през 2023 и 2024 г., е необходимо държавите членки да направят поне една оценка на ефикасността, ефективността и въздействието на допълнителните средства, както и на приноса им за постигането на целите на новата специална тематична цел. За да се улесни достъпа до сравнима информация на равнището на Съюза, държавите членки се насърчават да използват специфичните показатели за програмите, предоставени от Комисията. Освен това, при изпълнението на задълженията си, свързани с информацията, комуникацията и видимостта, държавите членки и управляващите органи следва да увеличат видимостта на извънредните мерки и средствата, предвидени от Съюза, по-специално като обезпечат осведомеността на настоящите и потенциалните бенефициери, участниците, крайните получатели на финансови инструменти и широката общественост относно съществуването, обема и допълнителната подкрепа, произтичаща от допълнителните средства.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 7

COM(2020) 451 final — част 1

Съображение 21

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

В член 135, параграф 2 от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия се предвижда, че измененията в Регламент (ЕО, Евратом) № 1311/2013 на Съвета или Решение 2014/335/ЕС, Евратом на Съвета, приети на или след датата на влизане в сила на посоченото споразумение, не се прилагат за Обединеното кралство, доколкото тези изменения оказват въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Подкрепата по настоящия регламент за 2020 г. е финансирана чрез увеличение на тавана на Многогодишната финансова рамка, а за 2021 и 2022 г. — от увеличение на тавана на собствените ресурси на Съюза, което би оказало въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Следователно настоящият регламент не следва да се прилага спрямо Обединеното кралство и в него.

В член 135, параграф 2 от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (1) се предвижда, че измененията в Регламент (ЕО, Евратом) № 1311/2013 на Съвета (2) или Решение 2014/335/ЕС, Евратом на Съвета (3), приети на или след датата на влизане в сила на посоченото споразумение, не се прилагат за Обединеното кралство, доколкото тези изменения оказват въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Подкрепата по настоящия регламент за 2020 г. е финансирана чрез увеличение на тавана на Многогодишната финансова рамка, а за 2021 и 2022 г. и когато е приложимо, за 2023 и 2024 г.  — от увеличение на тавана на собствените ресурси на Съюза, което би оказало въздействие върху финансовите задължения на Обединеното кралство. Следователно настоящият регламент не следва да се прилага спрямо Обединеното кралство и в него.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 8

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 1

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 91, параграф 1а

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

В член 91 се създава нов параграф 1a:

В член 91 се създава нов параграф 1a:

„1а.   В допълнение към глобалните средства, посочени в параграф 1, за икономическо, социално и териториално сближаване се предоставят допълнителни средства в размер на 5 000 000 000 EUR по текущи цени за бюджетни задължения за 2020 г., като те се разпределят към ЕФРР и ЕСФ.“;

„1а.   В допълнение към глобалните средства, посочени в параграф 1, за икономическо, социално и териториално сближаване се предоставят допълнителни средства в размер на 5 000 000 000 EUR по постоянни цени от 2018 г. за бюджетни задължения за 2020 г., като те се разпределят към ЕФРР и ЕСФ.“;

Изложение на мотивите

Използването на постоянни цени от 2018 г. е в съответствие със заключенията от извънредното заседание на Европейския съвет от 17—21 юли 2020 г. (1).

Изменение 9

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92а, първи и втори параграф

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Мерките, посочени в член 2 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], се изпълняват по линия на структурните фондове със средства в размер на 53 272 800 000 EUR по текущи цени от сумата, посочена в член 3, параграф 2, буква а), подточка i) от същия регламент, като се прилагат условията на член 4, параграфи 3, 4 и 8 от него.

Мерките, посочени в член 2 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], се изпълняват по линия на структурните фондове със средства в размер на 53 272 800 000 EUR по текущи цени от сумата, посочена в член 3, параграф 2, буква а), подточка i) от същия регламент, като се прилагат условията на член 4, параграфи 3, 4 и 8 от него.

Тези допълнителни средства за 2021 и 2022 г. представляват външни целеви приходи в съответствие с член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.

Тези допълнителни средства за 2021 и 2022 г. представляват външни целеви приходи в съответствие с член 21, параграф 5 от Финансовия регламент . Решение за удължаване на мерките за гъвкавост по REACT-EU за 2023 и 2024 г. може да бъде взето чрез делегиран акт.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 10

COM(2020) 451 final — част 1

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Изменя се заглавие

Член 92б

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Извънредни допълнителни средства и уредба за изпълнението на цел „Инвестиции за растеж и работни места“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU)

Извънредни допълнителни средства и уредба за изпълнението на цел „Инвестиции за растеж и работни места“ и цел „Европейско териториално сътрудничество“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU)

Изложение на мотивите

Пандемията от COVID-19 и едностранното затваряне на вътрешните граници в редица държави членки причиниха много големи вреди на граничните райони, които трябва да бъдат преодолени по подходящ начин.

Изменение 11

COM(2020) 451 final — част 1

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 1

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Допълнителните средства, посочени в член 91, параграф 1а и член 92а („допълнителните средства“), се предоставят по целта „Инвестиции за растеж и работни места“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU). Допълнителните средства се използват за предоставяне на техническа помощ съгласно параграф 6 от настоящия член и за операциите за изпълнение на тематичната цел, посочена в параграф 10 от настоящия член.

Допълнителните средства, посочени в член 91, параграф 1а и член 92а („допълнителните средства“), се предоставят по целите „Инвестиции за растеж и работни места“ и „Европейско териториално сътрудничество“ в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU). Допълнителните средства се използват за предоставяне на техническа помощ съгласно параграф 6 от настоящия член и за операциите за изпълнение на тематичната цел, посочена в параграф 10 от настоящия член.

Изложение на мотивите

Пандемията от COVID-19 и ранните ограничителни мерки оказаха разрушително въздействие върху трансграничното сътрудничество. Проектите по целта за териториално сътрудничество, включително трансграничното сътрудничество, следва да имат право на финансиране.

Изменение 12

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 2

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Допълнителните средства се предоставят за поемане на бюджетни задължения за периода 2020—2022 г. в допълнение на глобалните средства, предвидени в член 91, както следва:

Допълнителните средства се предоставят за поемане на бюджетни задължения за периода 2020—2022 г. в допълнение на глобалните средства, предвидени в член 91, както следва:

2020 г.: 5 000 000 000 EUR;

2021 г.: 42 434 400 000 EUR;

2022 г.: 10 820 400 000 EUR.

2020 г.: 5 000 000 000 EUR;

2021 г.: 34 615 620 000 EUR;

2022 г.: 18 639 180 000 EUR.

Допълнителните средства за 2020 г. се предоставят от допълнителните средства, определени в член 91, параграф 1а.

Допълнителните средства за 2020 г. се предоставят от допълнителните средства, определени в член 91, параграф 1а.

Допълнителните средства за 2021 и 2022 г. се предоставят от допълнителните средства, определени в член 92а. Допълнителните средства, определени в член 92а, се използват и за покриване на административни разходи в размер до 18 000 000 EUR по текущи цени.

Допълнителните средства за 2021 и 2022 г. се предоставят от допълнителните средства, определени в член 92а. Чрез преразглеждане на настоящия регламент посредством делегиран акт и въз основа на искане от страна на управляващ орган и обосновка от страна на държава членка, допълнителните средства могат да се предоставят също така и за поемане на бюджетни задължения през 2023 и 2024 г. Допълнителните средства, определени в член 92а, се използват и за покриване на административни разходи в размер до 18 000 000 EUR по постоянни цени от 2018 г.

Изложение на мотивите

Поемането на задължения за наличните средства следва да бъде разпределено по-равномерно за 2021 и 2022 г. (съответно 65 % и 35 %), за да се намали административната тежест за управляващите органи и бенефициерите при приключването на оперативните програми за периода 2014—2020 г. и започването на оперативните програми за периода 2021—2027 г. Допълнителните средства в подкрепа на административните разходи следва да бъдат изразени на базата на постоянни цени. Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 13

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92b, параграф 4

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Чрез актове за изпълнение Комисията приема решение, с което се определя разбивката на допълнителните средства като бюджетни кредити от структурните фондове за 2020 и 2021 г. за всяка държава членка в съответствие с критериите и методологията, определени в приложение VIIa. Това решение се преразглежда през 2021 г., за да се определени разбивката на допълнителните средства за 2022 г. въз основа на наличните данни към 19 октомври 2021 г.

Чрез актове за изпълнение Комисията приема решение, с което се определя разбивката на допълнителните средства като бюджетни кредити от структурните фондове за 2020 и 2021 г. за всяка държава членка в съответствие с критериите и методологията, определени в приложение VIIa. Това решение се преразглежда през 2021 г., за да се определени разбивката на допълнителните средства за 2022 г. въз основа на наличните данни към 19 октомври 2021 г. Когато е приложимо, решението се преразглежда също и през 2022 г. във връзка с бюджетните задължения за 2023 и 2024 г. Преразглежданията гарантират, че оперативните програми няма да бъдат неблагоприятно засегнати.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 14

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92b, параграф 5

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Чрез дерогация от член 76, първа алинея бюджетните задължения за допълнителните средства по отношение на всяка засегната оперативна програма се определят за всеки фонд за годините 2020, 2021 и 2022 г.

Чрез дерогация от член 76, първа алинея бюджетните задължения за допълнителните средства по отношение на всяка засегната оперативна програма се определят за всеки фонд за годините 2020, 2021 и 2022 г.

Правното задължение, посочено в член 76, втора алинея за годините 2021 и 2022 влиза в сила от датата, посочена в член 4, параграф 3 от [Регламента относно Европейския инструмент за възстановяване].

Правното задължение, посочено в член 76, втора алинея за годините 2021 и 2022 влиза в сила от датата, посочена в член 4, параграф 3 от [Регламента относно Европейския инструмент за възстановяване].

Член 76, трета и четвърта алинея не се прилагат по отношение на допълнителните средства.

Член 76, трета и четвърта алинея не се прилагат по отношение на допълнителните средства.

Чрез дерогация от член 14, параграф 3 от Финансовия регламент правилата относно отмяната на бюджетните кредити за поети задължения, предвидени в част II, дял IX, глава IV и в член 136, се прилагат за бюджетните задължения, основани на допълнителните средства, посочени в член 92а. Чрез дерогация от член 12, параграф 4, буква в) от Финансовия регламент допълнителните средства не се използват за следваща програма или действие.

Чрез дерогация от член 14, параграф 3 от Финансовия регламент правилата относно отмяната на бюджетните кредити за поети задължения, предвидени в част II, дял IX, глава IV и в член 136, се прилагат за бюджетните задължения, основани на допълнителните средства, посочени в член 92а. Чрез дерогация от член 12, параграф 4, буква в) от Финансовия регламент допълнителните средства не се използват за следваща програма или действие.

Чрез дерогация от член 86, параграф 2 и член 136, параграф 1 бюджетните задължения, свързани с допълнителните средства, се отменят съгласно правилата за приключването на програмите.

Чрез дерогация от член 86, параграф 2 и член 136, параграф 1 бюджетните задължения, свързани с допълнителните средства, се отменят съгласно правилата за приключването на програмите.

Всяка държава членка разпределя допълнителните средства, които са на разположение за програмиране по ЕФРР и ЕСФ, към оперативните програми.

Всяка държава членка разпределя допълнителните средства, които са на разположение за програмиране по ЕФРР и ЕСФ, към оперативните програми.

Чрез дерогация от член 92, параграф 7 може също така да се предложи дял от допълнителните средства да бъде използван, за да се увеличи подкрепата за Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (FEAD) преди или едновременно с разпределянето на средствата към ЕФРР и ЕСФ.

Чрез дерогация от член 92, параграф 7 може също така да се предложи дял от допълнителните средства да бъде използван, за да се увеличи подкрепата за Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (FEAD) и за Инициативата за младежка заетост преди или едновременно с разпределянето на средствата към ЕФРР и ЕСФ.

След първоначалното им разпределение допълнителните средства могат, при искане на държава членка за изменение на оперативна програма съгласно член 30, параграф 1, да бъдат прехвърлени между ЕФРР и ЕСФ, независимо от процентите, посочени в член 92, параграф 1, букви а), б) и в).

След първоначалното им разпределение допълнителните средства могат, при искане на държава членка за изменение на оперативна програма съгласно член 30, параграф 1, да бъдат прехвърлени между ЕФРР и ЕСФ, независимо от процентите, посочени в член 92, параграф 1, букви а), б) и в).

Член 30, параграф 5 не се прилага за допълнителните средства. Тези средства се изключват от основата за изчисляването за целите на таваните, установени в посочения параграф.

Член 30, параграф 5 не се прилага за допълнителните средства. Тези средства се изключват от основата за изчисляването за целите на таваните, установени в посочения параграф.

За целите на прилагането на член 30, параграф 1, буква е) от Финансовия регламент по отношение на тези прехвърляния не се прилага условието за използване на бюджетните кредити за същата цел. Прехвърлянията могат да се прилагат само за текущата година или за бъдещи години във финансовия план.

За целите на прилагането на член 30, параграф 1, буква е) от Финансовия регламент по отношение на тези прехвърляния не се прилага условието за използване на бюджетните кредити за същата цел. Прехвърлянията могат да се прилагат само за текущата година или за бъдещи години във финансовия план.

Изискванията, определени в член 92, параграф 4, не се прилагат за първоначално разпределение на средствата, нито за техните последващи прехвърляния.

Изискванията, определени в член 92, параграф 4, не се прилагат за първоначално разпределение на средствата, нито за техните последващи прехвърляния.

Сумите, разпределени за ИМЗ в съответствие с член 92, параграф 5 в рамките на целта „Инвестиции за растеж и работни места“, не са засегнати.

Сумите, разпределени за ИМЗ в съответствие с член 92, параграф 5 в рамките на целта „Инвестиции за растеж и работни места“, не са засегнати.

Допълнителните средства се усвояват в съответствие с правилата на фонда, към който са разпределени или прехвърлени.

Допълнителните средства се усвояват в съответствие с правилата на фонда, към който са разпределени или прехвърлени.

Изменение 15

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 5, алинея 6

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Всяка държава членка разпределя допълнителните средства, които са на разположение за програмиране по ЕФРР и ЕСФ, към оперативните програми.

Всяка държава членка разпределя в съответствие с принципите на партньорство и многостепенно управление съгласно член 5 допълнителните средства, които са на разположение за програмиране по ЕФРР и ЕСФ, към оперативните програми.

Изложение на мотивите

Регионалните и местните власти, както и съответните заинтересовани страни трябва да играят активна роля във вземането на решения относно разпределението на допълнителните средства.

Изменение 16

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 7, алинеи 2 и 3

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За прилагането на член 134, параграф 2 по отношение на годишното предварително финансиране през 2021, 2022 и 2023 г., сумата на подкрепата за оперативната програма от фондовете за целия програмен период включва допълнителните средства.

За прилагането на член 134, параграф 2 по отношение на годишното предварително финансиране през 2021, 2022, 2023 и 2024 г. , сумата на подкрепата за оперативната програма от фондовете за целия програмен период включва допълнителните средства.

Първоначално платената като допълнително предварително финансиране сума, посочена в първа алинея, се уравнява напълно в сметките на Комисията не по-късно от приключването на оперативната програма.

Първоначално платената като допълнително предварително финансиране сума, посочена в първа алинея, се уравнява напълно в сметките на Комисията не по-късно от приключването на оперативната програма.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб. Поради това се предлага придържане към предложението на Комисията, което е в съответствие с доклада на комисия REGI на Европейския парламент.

Изменение 17

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 8

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Допълнителните средства, които не са разпределени за техническа помощ, се използват по тематичната цел, определена в параграф 10, за да се подкрепят операции в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, или подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU).

Допълнителните средства, които не са разпределени за техническа помощ, се използват по тематичната цел, определена в параграф 10, за да се подкрепят операции в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, или подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU).

Държавите членки могат да разпределят допълнителните средства по една или повече отделни приоритетни оси в рамките на съществуваща оперативна програма или програми, или към нова оперативна програма съгласно посоченото в параграф 11. Чрез дерогация от член 26, параграф 1 програмата обхваща периода до 31 декември 2022 г. съгласно предвиденото в параграф 4 по-горе .

Държавите членки могат да разпределят допълнителните средства по една или повече отделни приоритетни оси в рамките на съществуваща оперативна програма или програми, или към нова оперативна програма съгласно посоченото в параграф 11. Чрез дерогация от член 26, параграф 1 програмата обхваща периода до 31 декември 2022 г. или до 31 декември 2024 г., когато се прилага дерогацията, посочена в параграф 2 , съгласно предвиденото в параграф 4 от настоящия член .

По отношение на ЕФРР допълнителните средства се използват предимно за подкрепа на инвестиции в продукти и услуги в областта на здравните услуги, за предоставянето на подкрепа под формата на работен капитал или на инвестиции в МСП, както и на инвестиции, допринасящи за прехода към цифрова и зелена икономика, инвестиции в инфраструктура, която осигурява основни услуги за гражданите, или мерки за икономическа подкрепа за регионите, които са най-зависими от най-силно засегнатите от кризата сектори.

По отношение на ЕФРР допълнителните средства се използват предимно за подкрепа на инвестиции в продукти и услуги в областта на здравните услуги, за предоставянето на подкрепа под формата на работен капитал или на инвестиции в МСП, както и на инвестиции, допринасящи за прехода към цифрова и зелена икономика, инвестиции в инфраструктура, която осигурява основни услуги за гражданите, или мерки за икономическа подкрепа за регионите, които са най-зависими от най-силно засегнатите от кризата сектори.

За ЕСФ допълнителните средства се използват предимно за подкрепа на схеми за заетост с намалено работно време и на самостоятелно заети лица, дори когато тази подкрепа не е съчетана с активни мерки на пазара на труда, освен ако тези мерки са наложени от националното законодателство. Допълнителните средства също така подкрепят създаването на работни места, по-специално за хора в уязвимо положение, мерки за младежка заетост, образование и обучение, развитие на умения, по-конкретно за предоставянето на подкрепа за двойния преход към зелена и цифрова икономика, и за подобряване на достъпа до социални услуги от общ интерес, включително за децата.

За ЕСФ допълнителните средства се използват предимно за подкрепа на схеми за заетост с намалено работно време и на самостоятелно заети лица, дори когато тази подкрепа не е съчетана с активни мерки на пазара на труда, освен ако тези мерки са наложени от националното законодателство. Допълнителните средства също така подкрепят създаването на работни места, по-специално за хора в уязвимо положение, мерки за младежка заетост, образование и обучение, развитие на умения, по-конкретно за предоставянето на подкрепа за двойния преход към зелена и цифрова икономика, и за подобряване на достъпа до социални услуги от общ интерес, включително за децата.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 18

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 9

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

С изключение на техническата помощ, посочена в параграф 6, и на допълнителните средства, използвани за ФЕПНЛ и посочени в параграф 5, седма алинея, с допълнителните средства се подкрепят операции по новата тематична цел „Подкрепа за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“, която допълва тематичните цели, определени в член 9.

С изключение на техническата помощ, посочена в параграф 6, и на допълнителните средства, използвани за ФЕПНЛ или за Инициативата за младежка заетост и посочени в параграф 5, седма алинея, с допълнителните средства се подкрепят операции по новата тематична цел „Подкрепа за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“, която допълва тематичните цели, определени в член 9.

Тематичната цел, посочена в първа алинея, е предвидена изключително за програмиране на допълнителните средства. Чрез дерогация от член 96, параграф 1, букви б), в) и г) тя няма да се комбинира с други инвестиционни приоритети.

Тематичната цел, посочена в първа алинея, е предвидена изключително за програмиране на допълнителните средства. Чрез дерогация от член 96, параграф 1, букви б), в) и г) тя няма да се комбинира с други инвестиционни приоритети.

Посочената в първа алинея тематична цел също така представлява отделен инвестиционен приоритет за програмиране и използване на допълнителните средства от ЕФРР и ЕСФ.

Посочената в първа алинея тематична цел също така представлява отделен инвестиционен приоритет за програмиране и използване на допълнителните средства от ЕФРР и ЕСФ.

Когато в рамките на съществуваща оперативна програма са създадени една или повече отделни приоритетни оси, съответстващи на тематичната цел, посочена в първа алинея, елементите, изброени в член 96, параграф 2, буква б), подточки v) и vii), не се изискват за описанието на приоритетната ос в преразгледаната оперативна програма.

Когато в рамките на съществуваща оперативна програма са създадени една или повече отделни приоритетни оси, съответстващи на тематичната цел, посочена в първа алинея, елементите, изброени в член 96, параграф 2, буква б), подточки v) и vii), не се изискват за описанието на приоритетната ос в преразгледаната оперативна програма.

В преразгледания план за финансиране, посочен в член 96, параграф 2, буква г), се определя разпределението на допълнителните средства за годините 2020, 2021 и, ако е приложимо, за 2022 г., без да се определят сумите за резерва за изпълнение и без разпределение по категории региони.

В преразгледания план за финансиране, посочен в член 96, параграф 2, буква г), се определя разпределението на допълнителните средства за годините 2020, 2021 и, ако е приложимо, за 2022 г., без да се определят сумите за резерва за изпълнение и без разпределение по категории региони.

Чрез дерогация от член 30, параграф 1 исканията за изменение на програма, подадена от държава членка, трябва да бъдат надлежно обосновани и по-специално да представят очакваното въздействие на промените в програмата върху подкрепата за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката. Те се придружават от преразгледаната програма.

Чрез дерогация от член 30, параграф 1 исканията за изменение на програма, подадена от държава членка, трябва да бъдат надлежно обосновани и по-специално да представят очакваното въздействие на промените в програмата върху подкрепата за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката. Те се придружават от преразгледаната програма.

Изменение 19

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 10, нова алинея след алинея 4

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

 

Чрез дерогация от член 29, параграфи 3 и 4 и член 30, параграф 2 Комисията одобрява всяко изменение на действаща оперативна програма или всяка специална оперативна програма не по-късно от десет работни дни от представянето му/ѝ от дадена държава членка.

Изложение на мотивите

В контекста на целите на REACT-EU, преразгледани или нови оперативни програми следва да бъдат одобрявани възможно най-бързо.

Изменение 20

COM(2020) 451 final — част 1

Член 1, параграф 1, точка 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Член 92б, параграф 11, алинея 2

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Чрез дерогация от член 56, параграф 3 и член 114, параграф 2 държавите членки гарантират, че до 31 декември 2024 г. ще бъде извършена поне една оценка на използването на допълнителните средства, за да се оцени тяхната ефективност, ефикасност, въздействие и по какъв начин те са допринесли за тематичната цел, посочена в параграф 10 от настоящия член.

Чрез дерогация от член 56, параграф 3 и член 114, параграф 2 държавите членки гарантират, че до 31 декември 2024 г. , или до 31 декември 2026 г., когато се прилага дерогацията, посочена в трета алинея на параграф 2 от настоящия член, ще бъде извършена поне една оценка на използването на допълнителните средства, за да се оцени тяхната ефективност, ефикасност, въздействие и по какъв начин те са допринесли за тематичната цел, посочена в параграф 10 от настоящия член.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб. Поради това се предлага придържане към предложението на Комисията, когато става въпрос за правилото за отмяна на бюджетни кредити и за удължаването на срока до 2024 г., което е в съответствие с доклада на комисия REGI на Европейския парламент.

Изменение 21

COM(2020) 451 final — част 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Приложение, параграф 2

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Описаните в параграф 1 правила не трябва да водят до разпределение по държави членки за целия период от 2020 до 2022 г. , което е по-високо от

Описаните в параграф 1 правила не трябва да водят до разпределение по държави членки за целия период от 2020 до 2024 г. , което е по-високо от

а)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) за периода 2015—2017 г. е над 109 % от средния за ЕС-27: 0,07  % от реалния им БВП за 2019 г.;

а)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) за периода 2015—2017 г. е над 109 % от средния за ЕС-27: 0,07  % от реалния им БВП за 2019 г.;

б)

а държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) за периода 2015—2017 г. е по-малък или равен на 90 % от средния за ЕС-27: 2,60  % от реалния им БВП за 2019 г.;

б)

а държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) за периода 2015—2017 г. е по-малък или равен на 90 % от средния за ЕС-27: 2,60  % от реалния им БВП за 2019 г.;

в)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) за периода 2015—2017 г. е над 90 %, но по-малък или равен на 109 % от средния за ЕС-27: процентът се получава чрез линейна интерполация между 0,07  % и 2,60  % от реалния им БВП за 2019 г., водеща до пропорционално намаляване на процента на горната граница с увеличаването на просперитета.

в)

за държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) за периода 2015—2017 г. е над 90 %, но по-малък или равен на 109 % от средния за ЕС-27: процентът се получава чрез линейна интерполация между 0,07  % и 2,60  % от реалния им БВП за 2019 г., водеща до пропорционално намаляване на процента на горната граница с увеличаването на просперитета.

Сумите, надхвърлящи равнището, определено в букви а) — в) за държава членка, се преразпределят пропорционално към разпределението за всички други държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) е под 100 % от средния за ЕС-27. БНД на глава от населението (в СПС) за периода 2015—2017 г. е стойността, използвана за политиката на сближаване в преговорите по МФР за периода 2021—2027 г.

Сумите, надхвърлящи равнището, определено в букви а) — в) за държава членка, се преразпределят пропорционално към разпределението за всички други държави членки, чийто среден БНД на глава от населението (СПС) е под 100 % от средния за ЕС-27. БНД на глава от населението (в СПС) за периода 2015—2017 г. е стойността, използвана за политиката на сближаване в преговорите по МФР за периода 2021—2027 г.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 22

COM(2020) 451 final — част 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Приложение, параграф 3

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За целите на изчисляването на разпределението на извънредните допълнителни ресурси за 2020 и 2021 г.:

За целите на изчисляването на разпределението на извънредните допълнителни ресурси за 2020 и 2021 г.:

а)

За БВП референтният период е: първата половина на 2020 г.;

а)

За БВП референтният период е: първата половина на 2020 г.;

б)

За броя на безработните лица и броя на безработните младежи референтният период е: средната стойност от юни до август 2020 г.

б)

За броя на безработните лица и броя на безработните младежи референтният период е: средната стойност от юни до август 2020 г.

в)

Максималното разпределение в резултат на прилагането на параграф 2 се умножава по дела на допълнителните ресурси за 2020 и 2021 г. в общия размер на допълнителните ресурси за 2020, 2021 и 2022 г.

в)

Максималното разпределение в резултат на прилагането на параграф 2 се умножава по дела на допълнителните ресурси за 2020 и 2021 г. в общия размер на допълнителните ресурси за 2020, 2021, 2022 и когато е приложимо, за 2023 и 2024 г.

Преди прилагането на описания в параграфи 1 и 2 метод за допълнителните ресурси за 2020 г., от разпределението ще бъде заделена сума, отговаряща на интензитет на помощта от 30 EUR на глава от населението и предназначена за най-отдалечените региони от ниво 2 по NUTS. Тази сума ще се разпределя по региони и държави членки пропорционално на общото население на тези региони. Оставащата сума за 2020 г. ще се разпредели между държавите членки в съответствие с метода, описан в параграфи 1 и 2.

Преди прилагането на описания в параграфи 1 и 2 метод за допълнителните ресурси за 2020 г., от разпределението ще бъде заделена сума, отговаряща на интензитет на помощта от 30 EUR на глава от населението и предназначена за най-отдалечените региони от ниво 2 по NUTS. Тази сума ще се разпределя по региони и държави членки пропорционално на общото население на тези региони. Оставащата сума за 2020 г. ще се разпредели между държавите членки в съответствие с метода, описан в параграфи 1 и 2.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменение 23

COM(2020) 451 final — част 2

Регламент (ЕС) № 1303/2013

Приложение, параграф 4

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

За целите на изчисляването на разпределението на извънредните ресурси за 2022 г.:

За целите на изчисляването на разпределението на извънредните ресурси за 2022 г. и когато е приложимо, за 2023 и 2024 г. :

а)

За БВП референтният период е: първата половина на 2021 г.;

а)

За БВП референтният период е: първата половина на 2021 г.;

б)

За броя на безработните лица и броя на безработните младежи референтният период е: средната стойност от юни до август 2021 г.

б)

За броя на безработните лица и броя на безработните младежи референтният период е: средната стойност от юни до август 2021 г.

в)

Максималният размер на разпределените ресурси в резултат на прилагането на параграф 2 се умножава по дела на допълнителните ресурси за 2022 г. от общите допълнителни ресурси за 2020, 2021 и 2022 г.“

в)

Максималният размер на разпределените ресурси в резултат на прилагането на параграф 2 се умножава по дела на допълнителните ресурси за 2022 г. от общите допълнителни ресурси за 2020, 2021, 2022 , 2023 и 2024 г.

Изложение на мотивите

Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменено предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд+, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход, Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и финансови правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и инструмента за управление на границите и визите

COM(2020) 450 final

Изменение 24

COM(2020) 450 final

Точка (1)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

създава се следното съображение 15а:

„(15а)

С цел да се осигури гъвкавост за държавите членки да разпределят финансови средства и да коригират тяхното разпределение в съответствие със специфичните си потребности, е необходимо да им се даде възможност да изискват ограничени прехвърляния от фондовете към всеки друг инструмент, изпълняван при пряко или непряко управление, или между фондовете в началото на програмния период или по време на етапа на изпълнение.“

създава се следното съображение 15а:

„(15а)

С цел да се осигури гъвкавост за държавите членки да разпределят финансови средства и да коригират тяхното разпределение в отговор на непосредствените последици от сериозна криза и в съответствие със специфичните си потребности, е необходимо — в съответствие с кодекса на поведение за партньорство и многостепенното управление — да им се даде възможност да изискват тематично ограничени и временни прехвърляния от фондовете към всеки друг инструмент, изпълняван при пряко или непряко управление, или между фондовете в началото на програмния период или по време на етапа на изпълнение.“

Изложение на мотивите

Всяко преразпределение на средства от и/или между фондовете следва да се извършва в отговор на сериозна криза и при пълно спазване на принципите на партньорство и многостепенно управление.

Изменение 25

COM(2020) 450 final

Точка (6)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Член 21 се изменя, както следва:

член 21 се изменя, както следва:

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Държавите членки могат да поискат — в споразумението за партньорство или в искането за изменение на програма — прехвърляне на до 5 % от първоначално отпуснатите за всяка държава суми по всеки от фондовете към всеки друг инструмент с пряко или непряко управление.

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.    Със съгласието на своите съответни управляващи органи и в съответствие с кодекса на поведение за партньорство и многостепенното управление държавите членки могат да поискат в отговор на призната от Съвета сериозна криза  — в споразумението за партньорство или в искането за изменение на програма — прехвърляне на до 5 % от първоначално отпуснатите за всяка държава суми по всеки от фондовете към всеки друг инструмент с пряко или непряко управление само за операции в съответствие с целите на политиката на сближаване .

 

Държавите членки могат да поискат също така — в споразумението за партньорство или в искането за изменение на програма — прехвърляне на до 5 % общо от първоначално отпуснатите за всяка държава суми по всеки от фондовете към друг фонд или други фондове. Държавите членки могат да поискат допълнително прехвърляне в размер до 5 % общо от първоначално отпуснатите за всяка държава суми по фондове между ЕФРР, ЕСФ+ или Кохезионния фонд в рамките на глобалните средства на държавата членка по цел „Инвестиции за растеж и работни места.““

 

Със съгласието на своите съответни управляващи органи и в съответствие с кодекса на поведение за партньорство и многостепенното управление държавите членки могат да поискат също така в отговор на призната от Съвета сериозна криза  — в споразумението за партньорство или в искането за изменение на програма — прехвърляне на до 7 % общо от първоначално отпуснатите за всяка държава суми по всеки от фондовете към друг фонд или други фондове. Държавите членки могат да поискат допълнително прехвърляне в размер до 7 % общо от първоначално отпуснатите за всяка държава суми по фондове между ЕФРР, ЕСФ+ или Кохезионния фонд в рамките на глобалните средства на държавата членка по цел „Инвестиции за растеж и работни места.““

Изложение на мотивите

Независимо от отрицателните последици от която и да е сериозна криза, включително пандемията от COVID-19, държавите членки не следва да бъдат прекомерно насърчавани да изтеглят средства от политиката на сближаване. От друга страна, политиката на сближаване следва да бъде по-гъвкава, за да може да поема възможни отрицателни сътресения като настоящата пандемия.

Изменение 26

COM(2020) 450 final

Точка (8), нов член 15а, нова (последна) алинея

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

 

Горепосочените мерки се прилагат в срок от 24 месеца или, когато е приложимо, 48 месеца, след решението на Съвета съгласно първа алинея. Всяко продължаване на тези мерки изисква друго решение на Съвета, с което се признава наличието на сериозна криза.

Изложение на мотивите

Всички извънредни мерки, предприети в отговор на извънредни обстоятелства, трябва да бъдат ограничени до ясно определен период от време. Тези мерки следва да бъдат удължавани от Съвета само ако дадена сериозна криза продължава. Управляващите органи ще се нуждаят от повече време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб.

Изменено предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд

COM(2020) 452 final

Изменение 27

COM(2020) 452 final

Точка (2)

Текст, предложен от Европейската комисия

Изменение на КР

Създава се следното съображение 10б:

„(10б)

С цел укрепване на капацитета на системите за обществено здравеопазване за предотвратяване, бърза реакция и възстановяване при извънредни ситуации в областта на здравеопазването, ЕФРР следва също така да допринася за устойчивостта на системите за здравеопазване. Освен това, тъй като в контекста на безпрецедентната пандемия от COVID-19 стана ясно колко важен е непосредственият достъп до важни доставки, за да се осигури ефективна реакция при възникнала извънредна ситуация, обхватът на подкрепата от ЕФРР следва да бъде разширен, за да се даде възможност за закупуване на стоки, необходими за подобряване на устойчивостта на бедствия и устойчивостта на системите за здравеопазване. Закупените стоки, предназначени за укрепване на устойчивостта на здравните системи, следва да бъдат в съответствие с националната здравна стратегия , да не излизат извън нейните рамки и да гарантират взаимно допълване с [програмата в областта на здравето] и с капацитета на rescEU по линия на Механизма за гражданска защита на Съюза.“;

създава се следното съображение 10б:

„(10б)

С цел укрепване на капацитета на системите за обществено здравеопазване за предотвратяване, бърза реакция и възстановяване при извънредни ситуации в областта на здравеопазването, ЕФРР следва също така да допринася за устойчивостта на системите за здравеопазване. Освен това, тъй като в контекста на безпрецедентната пандемия от COVID-19 стана ясно колко важен е непосредственият достъп до важни доставки, за да се осигури ефективна реакция при възникнала извънредна ситуация, обхватът на подкрепата от ЕФРР следва да бъде разширен, за да се даде възможност за закупуване на стоки, необходими за подобряване на устойчивостта на бедствия и устойчивостта на системите за здравеопазване. Закупените стоки, предназначени за укрепване на устойчивостта на здравните системи, следва да бъдат в съответствие с националната и когато е приложимо, регионалните здравни стратегии , да не излизат извън нейните рамки и да гарантират взаимно допълване с [програмата в областта на здравето] и с капацитета на rescEU по линия на Механизма за гражданска защита на Съюза.“;

Изложение на мотивите

Предложеното изменение не се нуждае от обяснение.

II.   ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ

ЕВРОПЕЙСКИЯТ КОМИТЕТ НА РЕГИОНИТЕ

Общи бележки

1.

приветства целенасочените предложения за REACT-EU, които имат за цел справяне с преките отрицателни социално-икономически последици от настоящата пандемия и други бъдещи сериозни кризи, включително допълнителни финансови средства за преодоляване на последиците от кризата и за улесняване на екологично, цифрово и устойчиво възстановяване;

2.

подчертава значението на политиката на сближаване и нейния капацитет да подпомага градовете и регионите по време на криза, включително чрез използване на действащи оперативни програми; във връзка с това подчертава, че предизвикателствата, към които е насочен REACT-EU, а именно смекчаване на отрицателното въздействие на пандемията от COVID-19 и подготовка за дългосрочно възстановяване, изискват индивидуални и приспособени към териториите стратегии, тъй като териториалните последици и възможностите, произтичащи от тези предизвикателства, не са разпределени равномерно в рамките на ЕС;

3.

подчертава необходимостта от намиране на баланс между бързото отпускане на новите налични средства, ефективните и ефикасни инвестиции и необходимостта от избягване на нередности, системни грешки и измами;

4.

отново изразява загрижеността си относно временния характер на някои финансови увеличения в рамките на политиката на сближаване, които ще компенсират първоначалните съкращения, предложени от Комисията през 2018 г.; КР настоява в тази връзка, че политиката на сближаване не следва да пренебрегва своите дългосрочни цели и потребности, когато изпълнява краткосрочни приоритети;

5.

приветства мерките за намаляване на административната тежест, свързана с изпълнението на програмите;

6.

отбелязва освобождаването от изискванията за тематична концентрация съгласно REACT-EU, но препоръчва минимална тематична концентрация да гарантира, че средствата, които се изразходват за възстановяване от кризата, са в съответствие с целта на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.; призовава държавите членки да използват по иновативен начин допълнителните средства, за да приближат икономиките си до път на екологично, цифрово и устойчиво развитие, гарантиращо възстановяване в дългосрочен план;

7.

подчертава, че за да се гарантира, че средствата се разходват в области, които имат най-голяма нужда, когато се преработват или създават нови оперативни програми за обхващане на разпределените по REACT-EU финансови средства или когато се извършва преразпределяне на средства и изменения на оперативните програми по линия на политиката на сближаване за периода след 2020 г., следва де се използват принципите на партньорство и многостепенно управление;

8.

подчертава, че голям брой проекти в различни области трябва спешно да бъдат подготвени и ефективно изпълнени с цел цялостното възстановяване от кризата. Това обаче би могло да бъде възпрепятствано от недостига на финансови средства в местните и регионалните бюджети. Следователно е необходимо да се използват наличните национални и европейски източници на техническа помощ в подкрепа на бързото стартиране на най-важните проекти, насочени към възобновяване на икономиката;

9.

подчертава, че пандемията от COVID-19 и едностранното затваряне на границите в редица държави членки причиниха много големи вреди на граничните райони, които трябва да бъдат преодолени по подходящ начин, включително чрез финансиране на трансгранични проекти; едновременно с това подчертава, че в случай на бъдещи ограничителни мерки следва да се избягва затварянето на граници, което причинява непропорционално нарушаване на живота на живеещите в граничните региони хора;

Във връзка с Регламента REACT-EU

10.

приветства въвеждането на нова тематична цел за допълнителните средства — „Подкрепа за преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и подготовка за зелено, цифрово и устойчиво възстановяване на икономика“ — която следва да улесни планирането и последващата оценка на интервенциите, изпълнявани по линия на REACT-EU;

11.

приветства възможността да се поисква ставка на съфинансиране в размер до 100 % в случай на допълнителни средства по линия на REACT-EU, като същевременно призовава и за подходящ поток от инвестиции и по-голяма бдителност по отношение на възможни нередности;

12.

приветства по-високото равнище на предварително финансиране за действия, подпомагани от допълнителното финансиране по линия на REACT-EU, което следва да даде възможност за бързо изплащане на поетите задължения;

13.

призовава допълнителните средства да бъдат разпределени до 2024 г., за да се предложи на управляващите органи необходимото време и гъвкавост за изпълнението на нова програма от такъв мащаб, да се насърчи ефикасността и ефективността на разходите и да се намали административната тежест;

14.

подчертава, че възможността за прехвърляния между категориите региони следва да се използва само когато няма други възможности за финансиране и само до степента, необходима за предоставянето на непосредствен отговор на пандемията от COVID-19, като същевременно се отчита общата цел за икономическо, социално и териториално сближаване;

Във връзка с измененото предложение за Регламент за определяне на общоприложимите разпоредби през периода 2021—2027 г.

15.

отбелязва допълнителната гъвкавост за прехвърляне на финансови средства от програми по линия на политиката на сближаване към инструменти с пряко или непряко управление в отговор на сериозна криза;

16.

отново заявява, че такива допълнителни мерки следва да бъдат ограничени по време и обхват, като се има предвид, че прехвърлянията не следва да пречат, по-специално, на изпълнението или завършването на съществени инвестиции в регионите, засегнати от тези прехвърляния;

17.

същевременно подчертава, че политиката на сближаване за периода след 2020 г. следва да бъде по-гъвкава, за да може да поема възможни отрицателни сътресения като настоящата пандемия;

18.

приветства по-ниските прагове за поетапно приключване на операциите през бъдещия програмен период;

19.

препоръчва да бъдат пояснени разпоредбите за избиране на операции, които са физически завършени или изцяло изпълнени в отговор на отрицателните последици на кризисни ситуации;

Във връзка с изменението на Регламента относно ЕФРР и Кохезионния фонд за периода 2021—2027 г.

20.

приветства разширяването на обхвата на подкрепата, което прави държавите членки по-устойчиви на възможни бъдещи кризи. КР подчертава в тази връзка значението на по-добрия достъп до финансиране за най-засегнатите от кризата предприятия, без да се губи акцентът върху прилагането на правилата за държавните помощи;

21.

приветства разширяването на подкрепата чрез финансиране на оборотния капитал на МСП, което следва да им даде възможност да реагират бързо на възникването на евентуална сериозна криза;

22.

отбелязва дерогацията от изискванията за тематична концентрация и минимален размер на разпределените средства за устойчиво градско развитие в отговор на извънредни обстоятелства; същевременно призовава за по-големи амбиции и за разработването на териториални инструменти на местно и регионално равнище през периода след 2020 г.;

Във връзка с изменението на Регламента относно ЕСФ за периода 2021—2027 г.

23.

приветства предложенията за справяне с детската бедност и увеличаване на тематичната концентрация за младежката заетост, тъй като се оказа, че тези групи са особено уязвими на отрицателните последици от пандемията от COVID-19 и поради тази причина заслужават много по-голямо внимание;

24.

приветства възможността за прилагане на временни мерки за използването на ЕСФ+;

25.

предупреждава, че всяко намаляване на средствата по Програмата на ЕС в подкрепа на здравето би могло да намали значително готовността на ЕС за бъдещи пандемии, и подчертава полезните взаимодействия между ЕСФ+ и тази програма;

Заключение

26.

подчертава, че регионите и градовете бяха на предната линия на пандемията от COVID-19 и са най-доброто място за гарантиране на възстановяването от несиметрични сътресения като кризата;

27.

поради това подчертава, че мерките, обосновани от кризата с COVID-19, не следва при никакви обстоятелства да водят до опит за централизиране на изпълнението на политиката на сближаване през периода след 2020 г.;

28.

подчертава във връзка с това, че децентрализираното финансиране от ЕС за регионите и градовете е не само ефективен начин за справяне с краткосрочните сътресения в областта на здравеопазването, но и за полагане на основите за устойчиво възстановяване в средносрочен и дългосрочен план;

29.

призовава в тази връзка за пълна координация между инструментите на политиката на сближаване и други схеми на ЕС, включително Фонда за справедлив преход и Инструмента за възстановяване и устойчивост, за да се увеличи в максимална степен тяхното положително въздействие в средносрочен и дългосрочен план и да се структурира системата за ефикасното им разходване;

30.

отбелязва, че четирите законодателни предложения са в съответствие с принципите на субсидиарност и пропорционалност;

31.

подкрепя твърдо механизма на ЕС за защита на демокрацията, върховенството на закона и основните права; призовава този механизъм да защитава всички основни ценности на ЕС, включително зачитането на човешкото достойнство и правата на човека, свободата и равенството, във всяка държава членка, регион и община.

Брюксел, 14 октомври 2020 г.

Председател на Европейския комитет на регионите

Apostolos TZITZIKOSTAS


(1)   ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7.

(2)   Регламент (EC, Евратом) № 1311/2013 на Съвета от 2 декември 2013 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2014—2020 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 884).

(3)   Решение 2014/335/ЕС, Евратом на Съвета от 26 май 2014 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз (ОВ L 168, 7.6.2014 г., стр. 105) .

(1)  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10-2020-INIT/bg/pdf