Брюксел, 25.10.2019

COM(2019) 494 final

2019/0241(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на тридесет и деветото заседание на Постоянния комитет на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания във връзка с изменения на приложения № II и № III към посочената конвенция


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.Предмет на предложението

Настоящото предложение се отнася до решение за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза на тридесет и деветото годишно заседание на Постоянния комитет на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания, което ще се проведе от 3 до 6 декември 2019 г. в Страсбург (Франция), във връзка с предвиденото приемане от комитета на решение за две изменения в приложения № II и № III към конвенцията.

2.Контекст на предложението

2.1.Конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания

Целта на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания („конвенцията“) е опазването на дивата европейската флора и фауна, както и свързаните с нея местообитания — по-специално тези, за чието опазване е необходимо сътрудничество между няколко държави. Тя представлява междуправителствен договор, сключен под егидата на Съвета на Европа. Конвенцията е в сила от 1 юни 1982 г.

Европейският съюз е договаряща страна по конвенцията от 1 септември 1982 г. 1 Понастоящем договарящите страни по конвенцията са 51, включително всички държави — членки на ЕС.

2.2.Постоянен комитет

Постоянният комитет е ръководният орган на конвенцията, като в рамките на своите правомощия той може да прави оценка на природозащитния статус на видовете и съответно да преразглежда тяхното включване в приложенията към конвенцията. Неговите функции са посочени в членове 13—15 от конвенцията. Постоянният комитет заседава най-малко веднъж на две години и когато мнозинството от договарящите страни постави искане за това. Обичайна практика е заседанията да се провеждат ежегодно.

В съответствие с член 17 от конвенцията всяко изменение на приложенията се приема с мнозинство от две трети от договарящите страни.

2.3.Предвиден акт на Постоянния комитет

На тридесет и деветото годишно заседание на Постоянния комитет, което ще се проведе от 3 до 6 декември 2019 г. в Страсбург (Франция), се очаква да бъде прието решение за изменения на приложения № II и № III към конвенцията („предвиденият акт“).

Целта на предвидения акт е да се внесат изменения в приложения № II и № III към конвенцията, както е предвидено в член 17 от конвенцията.

В съответствие с член 17 от конвенцията предвиденият акт влиза в сила за всички страни три месеца след неговото приемане от Постоянния комитет и при условие че една трета от договарящите страни не са представили възражения. Всяко изменение влиза в сила за онези договарящи страни, които не са представили възражения.

3.Позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза

Норвегия представи предложение за преместване на белобузата гъска (Branta leucopsis) от приложение № II (строго защитени видове от фауната) в приложение № III (защитени видове от фауната — възможно регламентиране). Обосновката в подкрепа на предложението е, че от 80-те години на ХХ век до 2010 г. общата численост на популацията на белобуза гъска се е увеличила над десет пъти (от 112 000 на 1 319 000), включително в резултат от интензификацията на селското стопанство и произтичащото от нея наличие на големи количества фуражи 2 . Следователно видът вече не се нуждае от строга защита в своя район на разпространение.

Предметът на предвиденото решение на Постоянния комитет засяга област от изключителната външна компетентност на ЕС в съответствие с член 3, параграф 2 от ДФЕС, тъй като попада в област, която в голяма степен вече е уредена от вътрешните общи правила (т.е. Директивата за птиците). Поради това е необходимо Съветът да вземе решение с цел установяване на позициите по отношение на предвидения акт, които трябва да се заемат от името на Съюза на тридесет и деветото годишно заседание на Постоянния комитет.

Предложението не е в съответствие с настоящия статус на правна защита на белобузата гъска съгласно Директивата за птиците, тъй като видът не е включен в приложение II (ловни видове). Видът е посочен в приложение I към Директивата за птиците (т.е. изисква обозначаване на специални защитени зони).

На 7-ото заседание на страните по Споразумението за опазване на мигриращите водолюбиви птици от Африка и Евразия (AEWA) през декември 2018 г. беше приет проект на План за управление на отделен вид във връзка с белобузата гъска, чиято цел е да бъде овладяно рязкото увеличаване на популацията, и по-специално да бъдат разрешени причиняваните от вида проблеми (щети за селското стопанство и рискове за авиационната безопасност). Планът осигурява рамка за подпомагане на процеса на вземане на решения в държавите на разпространение на вида, свързани с прилагането на дерогации; това включва редовното оценяване на кумулативното въздействие на дерогациите, мониторинга на състоянието на популацията, както и на измененията на щетите за селското стопанство или рисковете за авиационната безопасност. Той ще улесни обмена на информация и евентуалното координиране на мерките за дерогация между държавите на разпространение на вида, така че да се повиши ефективността на тези мерки и да се избегнат нежеланите последици за миграционните пътища.

Съюзът следва да подкрепи отправеното от Норвегия предложение за изменение, чиято цел е да бъде овладяно рязкото увеличаване на популацията на белобуза гъска, и по-специално да бъдат разрешени причиняваните от вида проблеми (щети за селското стопанство и рискове за авиационната безопасност), така че страните по конвенцията, които не са държави — членки на ЕС, да могат да приложат мерки за управление на популацията, включително чрез ловуване на този вид, ако е необходимо. Съюзът обаче ще трябва да уведоми, че съгласно член 12 от конвенцията междувременно ще прилага по-строги защитни мерки, тъй като понастоящем нито се предвижда изменение на приложенията към Директивата за птиците, нито такова изменение е възможно в краткия срок, изискван от конвенцията (90 дни).

4.Правно основание

4.1.Процесуалноправно основание

4.1.1.Принципи

В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.

Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, които уреждат съответния орган. То включва и инструменти, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба 3 .

4.1.2.Приложение в конкретния случай

Постоянният комитет е орган, създаден по силата на конвенцията.

Актът, който Постоянният комитет има за задача да приеме, представлява акт с правно действие. Предвиденият акт ще бъде правно обвързващ съгласно международното право в съответствие с член 6 от конвенцията.

Предвиденият акт не допълва, нито изменя институционалната рамка на конвенцията.

Поради това процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.

4.2.Материалноправно основание

4.2.1.Принципи

Материалноправното основание за дадено решение съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от целта и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако предвиденият акт преследва две цели или се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се основава на едно-единствено материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.

4.2.2.Приложение в конкретния случай

Основната цел и съдържанието на предвидения акт са свързани с околната среда.

Поради това материалноправното основание за предложеното решение е член 192, параграф 1.

4.3.Заключение

Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 192, параграф 1 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.

5.Публикуване на предвидения акт

Тъй като актът на Постоянния комитет ще измени приложения № II и № III към конвенцията, е целесъобразно след приемането му той да бъде публикуван в Официален вестник на Европейския съюз.

2019/0241 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз на тридесет и деветото заседание на Постоянния комитет на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания във връзка с изменения на приложения № II и № III към посочената конвенция

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като имат предвид, че:

(1)Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания („конвенцията“), беше сключена от Съюза с Решение 82/72/ЕИО на Съвета 4 и влезе в сила на 1 септември 1982 г.

(2)Съгласно член 17 от конвенцията Постоянният комитет може да приема решения за изменение на приложенията към конвенцията.

(3)На тридесет и деветото си заседание от 3 до 6 декември 2019 г. Постоянният комитет трябва да приеме решение относно предложените изменения на приложения № II и № III към конвенцията.

(4)Тъй като решението ще бъде обвързващо за Съюза, е целесъобразно да се установи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Постоянния комитет.

(5)Норвегия представи предложение за преместване на вида Branta leucopsis от приложение № II в приложение № III към конвенцията.

(6)Предвид рязкото увеличаване на популацията на този вид в района му на разпространение Съюзът следва да подкрепи това предложение. Предложението обаче не е в съответствие с настоящия статус на защита на Branta leucopsis съгласно Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 5 . Тъй като нито се предвижда изменение на Директива 2009/147/ЕО, нито такова изменение е възможно в определения в конвенцията срок от три месеца след приемането на решението на Постоянния комитет, за момента Съюзът трябва да прилага по-строги мерки за опазване съгласно член 12 от конвенцията.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза на тридесет и деветото заседание на Постоянния комитет на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания, е да се подкрепи предложението за преместване на вида Branta leucopsis от приложение № II в приложение № III към конвенцията и да се уведомят договарящите страни по конвенцията, че за момента Съюзът възнамерява да прилага по-строги мерки за опазване на този вид съгласно член 12 от конвенцията.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Комисията.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председателят

(1)    Решение 82/72/ЕИО на Съвета от 3 декември 1981 г. относно сключването на Конвенцията за опазване на дивата европейска флора и фауна и естествените местообитания (ОВ L 38, 10.2.1982 г., стр. 1).
(2)

   International Single Species Management Plan for the Barnacle Goose, AEWA Technical Series No. 70, дек. 2018 г., www.unep-aewa.org/sites/default/files/publication/ts70_issmp_barnacle%20goose_complete.pdf , стр. 13.

(3)    Решение на Съда от 7 октомври 2014 г., Германия/Съвет, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, т. 61—64.
(4)    ОВ L 38, 10.2.1982 г., стр. 1.
(5)    Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно опазването на дивите птици (OВ L 20, 26.1.2010 г., стр. 7).