Брюксел, 22.2.2018

COM(2018) 150 final

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз с цел предоставяне на помощ на Гърция, Испания, Франция и Португалия


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.Контекст на предложението

Настоящото решение се отнася до мобилизирането на средства от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (ФСЕС) в размер на 104 166 951 EUR за оказване на помощ на Гърция, Франция, Португалия и Испания във връзка с бедствията, които сполетяха тези държави през 2017 г. Това мобилизиране на средства е съпътствано от проект на коригиращ бюджет (ПКБ) № 1/2018 1 , в който се предлага записването на необходимите бюджетни кредити в общия бюджет за 2018 г., под формата на бюджетни кредити за поети задължения и за плащания, след приспадане на вече изплатения аванс (6 520 846 EUR).

2.Информация и условия

2.1Гърция — земетресения в Лесбос

На 12 юни 2017 г. земетресение с магнитуд от 6,3 по скалата на Рихтер засегна остров Лесбос в северния Егейски регион. Последваха множество вторични трусове, които причиниха щети на частни домове, на предприятия и на местната инфраструктура.

(1)Гърция подаде заявление за помощ от ФСЕС на 1 септември 2017 г. — в рамките на срока от 12 седмици след възникването на първите щети.

(2)Бедствието е с природен характер.

(3)Гръцките органи оценяват общите преки щети на 54,4 милиона евро. Заявлението бе представено въз основа на критериите за „регионално природно бедствие“, предвидени в член 2, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета от 11 ноември 2002 г. за създаване на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз 2 (наричан по-долу „регламентът“), с който „регионалното природно бедствие“ е определено като всяко природно бедствие, което предизвиква преки щети в регион на ниво NUTS 2 на отговаряща на условията държава в размер на над 1,5 % от брутния вътрешен продукт (БВП) на този регион. Щетите, причинени на Лесбос, представляват 2,14 % от БВП на засегнатия северен Егейски регион 3 на ниво NUTS 2 и следователно надвишават прага от 1,5 % от регионалния БВП, предвиден в регламента.

(4)В заявлението си Гърция поиска авансово плащане съгласно предвиденото в член 4а от Регламента за ФСЕС. На 24 октомври 2017 г. Комисията прие Решение за изпълнение C(2017) 7203 за предоставяне на аванс от 10 % в размер на 135 912 EUR от очакваната финансова помощ от ФСЕС, която впоследствие беше изплатена в пълен размер на Гърция на 9 ноември 2017 г.

(5)В своето заявление гръцките органи описват подробно ситуацията след земетресението и усилията, положени за подпомагане на засегнатото население. Гърция докладва, че дванадесет села в Лесбос са претърпели щети от земетресението. Над половината от село Vrisa е било разрушено и неговите 850 жители са били евакуирани за дълъг период от време поради силните вторични трусове. За 776 къщи са били необходими ремонтни дейности и 200 къщи е трябвало да бъдат отново построени. Освен това училищата в засегнатата зона са останали затворени. Куполът на църквата „Св. Пантелеймон“ в Plomari се е сринал. Свлачища са затворили главния път между Mytilini и Plomari в Agios Isidoros и пътя към Melinta. Значителни щети са причинени и на исторически обекти, включително на Природонаучния музей на Атинския национален и каподистрийски университет във Vrisa. Незначителни щети са причинени в град Chios и село Kampos.

(6)Гърция оцени разходите за спешни и възстановителни действия, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от регламента, на 12,7 милиона евро.

(7)Гръцките органи потвърдиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

(8)Пострадалият регион е „регион в преход“ по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове (за периода 2014—2020 г.). В заявлението си гръцките органи не са уведомили Комисията за намерението си да пренасочат средства от програмите по европейските структурни и инвестиционни фондове към мерки за възстановяване.

(9)Гърция не задейства механизма на ЕС за гражданска защита.

(10)Що се отнася до прилагането на законодателството на Съюза относно предотвратяването и управлението на риска от бедствия, в момента няма производство за установяване на нарушение в ход.

(11)След силните земетресения, засегнали Гърция между 1978 и 1981 г., гръцкото правителство реши да създаде рамка за предотвратяване и управление на рисковете от природни бедствия с цел подобряване на устойчивостта на местните общности чрез рамка за прилагане на политики за намаляване на известните рискове, справяне с последиците от земетресения и процедури/действия за предотвратяване на нови рискове. Гръцката система за противоземетръсна гражданска защита се основава на политики, свързани главно с намаляването на уязвимостта, чрез предотвратяване и редуциране на риска (и щетите) и за справяне с извънредните ситуации и с последствията от бедствията.

2.2Франция — ураганите Ирма и Мария в Сен Мартен и Гваделупа

На 5 и 6 септември 2017 г. безпрецедентно силен ураган от категория 5, наречен Ирма, премина в северозападна посока през Карибите — много хора загинаха, други пострадаха и ураганът остави огромни разрушения. „Окото“ на урагана Ирма премина през остров Сен Мартен/Синт Мартен със средна скорост 290—295 km/h, унищожавайки над 90 % от острова. Само две седмици по-късно на 18 и 19 септември ураганът Мария, друг ураган от категория 5, възникнал в резултат на същите метеорологични и климатични условия като Ирма, премина през Карибите и отново нанесе значителни щети на Сен Мартен/Синт Мартен, Гваделупа и части от Мартиника.

(1)Франция подаде заявление за финансова помощ от ФСЕС на 27 ноември 2017 г. — в рамките на срока от 12 седмици след регистрирането на първите щети.

(2)Бедствието е с природен характер.

(3)Френските органи оценяват общите преки щети, причинени от бедствието, на 1 956,2 милиона евро. Заявлението бе представено въз основа на критериите за „регионално природно бедствие“, предвидени в член 2, параграф 3 от регламента. Заявлението на Франция се отнася до един-единствен регион на ниво NUTS 2, обхващащ Сен Мартен и Гваделупа. Тъй като този регион има статут на най-отдалечен регион по смисъла на член 349 от Договора за функционирането на Европейския съюз, за него се прилага по-нисък праг на щетите от 1 % от регионалния БВП. Докладваните преки щети представляват 21,9 % от БВП на региона 4 и далеч надхвърлят приложимия праг на щетите от 1 % за най-отдалечените региони, определен в регламента.

(4)В заявлението си Франция поиска авансово плащане съгласно предвиденото в член 4а от регламента. На 12 декември 2017 г. Комисията прие Решение за изпълнение C(2017) 8726 за предоставяне на аванс от 10 % в размер на 4 890 603 EUR от очакваната финансова помощ от ФСЕС. Авансовата сума беше изплатена на Франция на два транша — през декември 2017 г. (2 369 757 EUR) и през януари 2018 г. (2 520 846 EUR).

(5)В своето заявление френските органи подробно описват мащаба на разрушенията, причинени от двата урагана. Силата на Ирма — ураган от категория 5, при който ветровете достигнаха средна скорост над 275 km/h в продължение на повече от 3 дни, няма прецедент. По-малко от две седмици по-късно Карибите пострадаха отново от ураган — този път от урагана Мария, който причини щети най-вече в Гваделупа. Най-малко 35 души са загинали в Карибския басейн. По време на пика на кризата почти 3 000 пожарникари, спасителни работници, лекари, полицаи и войници бяха изпратени в засегнатите области, за да участват в оказването на хуманитарна помощ, подпомагане и закрила на населението. На населението бяха предоставени 226 тона храна и 735 000 литра вода. За осигуряване на приемливи жилищни условия бяха предоставени временни модули за настаняване. На остров Сен Мартен 90 % от сградите бяха увредени от пориви на вятъра. От тях 25 % бяха напълно унищожени, а 40 % ще се нуждаят от структурни дейности. Икономиката на острова се основава главно на туризма. Очаква се ураганът да доведе до дългосрочна безработица в сектора, докато общите коефициенти на безработица се увеличават драстично. В Гваделупа, след преминаването на урагана Мария през нощта на 18 срещу 19 септември 2017 г., всички държавни служби бяха мобилизирани за разчистване на пътищата, спасяване на населението и оказване на помощ за възстановяване на нормалните условия на живот. В продължение на дни около 60 000 домакинства в много области в Гваделупа останаха без ток и вода. Много от банановите плантации, които представляват един от важните източници на приходи за Гваделупа, съществено са унищожени и ще са необходими две години, за да си възстановят изцяло производството.

(6)Франция оценява разходите за спешни и възстановителни действия, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от регламента, на 191,4 милиона евро.

(7)Френските органи потвърдиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

(8)Пострадалите най-отдалечени региони са „по-слабо развити региони“ по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове (за периода 2014—2020 г.). Френските органи уведомиха Комисията за намерението си да пренасочат средства от програмите по европейските структурни и инвестиционни фондове към мерки за възстановяване.

(9)По искане на Франция беше задействан Механизмът за гражданска защита на Съюза. Освен това Комисията мобилизира 2,4 милиона евро за незабавна хуманитарна помощ за островите в региона, засегнати от урагана Ирма. Освен това беше използван инструментът за картографиране на спътника „Коперник“ в подкрепа на усилията за оказване на помощ.

(10)Що се отнася до прилагането на законодателството на Съюза относно предотвратяването и управлението на риска от бедствия, в момента няма производство за установяване на нарушение в ход.

2.3Португалия — горски пожари в Centro

Между юни и октомври 2017 г. Португалия претърпя няколко вълни от големи горски пожари, предизвикани от високи температури, силни ветрове и изключително ниска влажност. Тези пожари засегнаха предимно централните и северните региони на Португалия и имаха опустошителен ефект, довел до разрушаването на основна обществена инфраструктура, обществени сгради, частни домове и предприятия и до унищожаването на земеделска и горска земя.

(1)Първата вълна от пожари в региона на Centro започна на 17 юни 2017 г. Много бързо, на 17 юли 2017 г. — в рамките на срока от 12 седмици за подаване на заявление, Португалия подаде първоначалното си заявление за помощ от ФСЕС. През периода юли — октомври обаче в Португалия отново избухнаха силни пожари. С оглед на тези събития Португалия представи актуализирана информация към заявлението си първо на 13 октомври 2017 г. и отново на 14 декември 2017 г., която включваше преразгледана оценка на общия размер на щетите, причинени от пожарите в периода между юни и октомври 2017 г.

(2)Бедствието е с природен характер.

(3)В окончателното си заявление португалските органи оценяват общия размер на преките щети, причинени от пожарите в периода между юни и октомври, на 1,458 милиарда евро. Заявлението бе подадено по критерия „голямо природно бедствие“ по силата на член 2, параграф 2 от регламента. Тази сума представлява 0,832 % от БНД на Португалия и надвишава прага за големи бедствия за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ от 1 051,6 милиона евро през 2017 г. (т.е. 0,6 % от БНД на Португалия). Поради това бедствието се определя като „голямо природно бедствие“ и по тази причина попада в приложното поле на регламента.

(4)В заявлението си Португалия поиска авансово плащане съгласно предвиденото в член 4а от регламента. На 9 ноември 2017 г. Комисията прие Решение за изпълнение C(2017) 7517 за предоставяне на аванс от 1 494 331 EUR. Тази сума се основаваше на първоначалната оценка на щетите от юли 2017 г. и представляваше 10 % от очакваната към онзи момент финансова помощ от ФСЕС. Авансовата сума беше изплатена изцяло на Португалия на 29 ноември 2017 г.

(5)В своето заявление португалските органи подробно описват усилията, положени за борба с пожарите, както и въздействието на бедствието и последиците от него. Пожарите засегнаха предимно централните и северните региони през периода 17 юни — 17 октомври 2017 г. Само при пожара в Pedrógão Grande през юни загубиха живота си 64 души. Общо около сто души загинаха в пожарите. Много повече бяха ранени. Въздействието върху ежедневието и частната собственост беше значително. Огромните опожарени по време на пожарите площи, описани в заявлението, бяха картографирани в Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS). Според EFFIS сериозно засегнатата опожарена площ е 491 094 хектара, от които 89 419 хектара са земеделска земя и 401 675 хектара са гори и други земи с дървесни насаждения.

(6)Португалия оценява разходите за спешни и възстановителни действия, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от регламента, на 211,0 милиона евро.

(7)Португалските органи потвърдиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

(8)Пострадалите региони са „по-слабо развити региони“ по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове (за периода 2014—2020 г.). Португалските органи уведомиха Комисията за намерението си да пренасочат средства от програмите по европейските структурни и инвестиционни фондове към мерки за възстановяване.

(9)По искане на Португалия бе задействан Механизмът за гражданска защита на Съюза с цел подпомагане на борбата с пожарите.

(10)Що се отнася до прилагането на законодателството на Съюза относно предотвратяването и управлението на риска от бедствия в момента няма производство за установяване на нарушение в ход.

(11)Португалското заявление съдържа общ преглед на предприетите превантивни мерки. Например Резолюция № 56/2015 на Съвета на министрите, публикувана в Официален вестник на Португалската република № 147 от 30 юли 2015 г., за одобряване на стратегическата рамка за политиката в областта на климата, Националната програма за изменението на климата и Националната стратегия за адаптиране към изменението на климата, представляващи стратегически документи, които са в съответствие със законодателството на ЕС относно предотвратяването и управлението на рисковете от бедствия, предизвикани от горски пожари.

2.4Испания — горски пожари в Галиция

Големи горски пожари избухнаха в региона Галисия, Северозападна Испания, през периода 10 — 17 октомври 2017 г. Пожарите възникнаха в резултат на същите метеорологични условия като тези в Португалия — високи температури, ветрове и изключително ниска влажност. Пожарите причиниха значителни разрушения на съществени части от обществената инфраструктура, частни домове, предприятия и горски земи.

(1)Испания подаде заявление за помощ от ФСЕС на 22 декември 2017 г. — в рамките на срока от 12 седмици след регистрирането на първите щети на 10 октомври 2017 г.

(2)Бедствието е с природен характер.

(3)Испанските органи оценяват общите преки щети, причинени от бедствието, на 129,1 милиона евро. Тази сума е значително под прага за голямо бедствие, приложим за Испания през 2017 г., в размер на 3 378,5 милиона евро (т.е. 3 милиарда евро по цени от 2011 г.). Освен това сумата остава и под прага за т.нар. регионално бедствие, т.е. 1,5 % от регионалния брутен вътрешен продукт, който за Галисия е 808 милиона евро. Поради това бедствието не се определя нито като „голямо природно бедствие“, нито като „регионално природно бедствие“ по смисъла на регламента. Испания обаче беше засегната от същите метеорологични условия, причинили голямото бедствие в Португалия. Поради това испанските органи представиха своето заявление по т.нар. „разпоредба за съседна държава“, предвидена в член 2, параграф 4 от регламента, съгласно която помощ от ФСЕС може да се мобилизира и за всяко бедствие в отговаряща на условията държава, което е голямо бедствие и в отговаряща на условията съседна държава.

(4)В своето заявление испанските органи поискаха авансово плащане. Като се има предвид ниското ниво на щетите и на очаквания размер на помощта, извършването на авансово плащане не беше обосновано.

(5)Испанските органи предоставиха подробно описание на въздействието на бедствието. Опожарената площ, за която се отнася заявлението, обхваща 49 171 ha горски и храстови участъци, включително обекти по „Натура 2000“. Участваха над 300 служители и 112 леки автомобила от спасителните служби. 487 доброволци бяха мобилизирани за оказване на помощ за потушаване на пожарите. Броят на населението, засегнато от пожарите, е 96 730 души. Четирима души загубиха живота си. Засегнати бяха общо 151 общини от всичките 315 в Галисия. В икономическо отношение секторът на горското стопанство пострада най-силно, като само за него общите преки щети се оценяват на над 93,4 милиона евро. Испания бързо реагира на най-неотложните нужди на населението, засегнато от пожарите, като например осигуряване на социална подкрепа, временно настаняване и основни спешни действия и действия за възстановяване на инфраструктурата.

(6)Испания оцени разходите за спешни и възстановителни действия, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от регламента, на 18,7 милиона евро.

(7)Испанските органи потвърдиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

(8)Пострадалият регион Галисия е „по-силно развит регион“ по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове (за периода 2014—2020 г.). В заявлението си испанските органи не са уведомили Комисията за намерението си да пренасочат средства от програмите по европейските структурни и инвестиционни фондове към мерки за възстановяване.

(9)Испания не поиска задействането на Механизма за гражданска защита на Съюза.

(10)Що се отнася до прилагането на законодателството на Съюза относно предотвратяването и управлението на риска от бедствия в момента няма производство за установяване на нарушение в ход.

(11)В заявлението си Испания се позовава на Решение № 1313/2013/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно Механизъм за гражданска защита на Съюза. Териториалният план за действие в извънредни ситуации за Галисия (PLATERGA) предвижда набор от правила и процедури за действие и превенция от страна на публичните администрации за преодоляване на всяка извънредна ситуация, която се случва в Галисия. Освен това съществува специален план за гражданска защита при извънредни ситуации, свързани с горски пожари, наречен PEIFOGA. Този план бе актуализиран през 2015 г.

2.5Заключение

Поради причините, изложени по-горе, бедствията, посочени в заявленията, подадени от Гърция, Франция, Португалия и Испания, отговарят на условията, предвидени в регламента за мобилизиране на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (ФСЕС).

3.Финансиране със средствата на ФСЕС за 2018 г.

В Регламент (ЕС, ЕВРАТОМ) № 1311/2013 на Съвета от 2 декември 2013 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2014—2020 5 (наричан по-долу „Регламентът за МФР“), и по-специално в член 10 от него, се предвижда възможност за мобилизиране на средства от ФСЕС в рамките на годишен таван от 500 000 000 EUR (по цени от 2011 г.). В точка 11 от Междуинституционалното споразумение от 2 декември 2013 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление 6 (IIA) са определени редът и условията за мобилизиране на средства от ФСЕС.

Тъй като солидарността бе главното основание за създаването на ФСЕС, Комисията счита, че помощта следва да бъде прогресивна. Това означава, че според досегашната практика частта от щетите, надвишаваща прага за големи природни бедствия за мобилизиране на средства от ФСЕС (т.е. 0,6 % от БНД или 3 милиарда евро по цени от 2011 г., в зависимост от това коя е по-малката сума), следва да води до по-голям интензитет на помощта в сравнение с щетите до този праг. Процентът, прилаган в миналото при определянето на отпусканите за големи бедствия средства, е 2,5 % от общите преки щети под прага и 6 % от щетите над прага. Що се отнася до регионалните бедствия и бедствията, приети съгласно разпоредбата за съседна държава, ставката е 2,5 %.

Помощта не може да надвишава прогнозната обща стойност на допустимите действия. Методиката за изчисляване на помощта бе изложена в годишния доклад относно ФСЕС за периода 2002—2003 г. и бе приета от Съвета и от Европейския парламент.

Въз основа на заявленията, подадени от Гърция, Франция, Португалия и Испания, изчислението на финансовата помощ от ФСЕС, което се основава на оценката на общите причинени преки щети, е както следва:

Държави членки

Определяне на бедствието

Общ размер на преките щети

(в млн. евро)

Праг за големи бедствия

(в млн. евро)

2,5 % от преките щети до прага

(EUR)

6 % от преките щети над прага

(EUR)

Общ размер на предложената помощ

(EUR)

Авансови плащания

(EUR)

ГЪРЦИЯ

Регионално

(член 2, параграф 3)

54,365

1 057,800

1 359 119

-

1 359 119

135 912

ФРАНЦИЯ

Регионално

(член 2, параграф 3)

1 956,241

3 378,487

48 906 025

-

48 906 025

4 890 603

ПОРТУГАЛИЯ

Голямо

(член 2, параграф 2)

1 457,966

1 051,566

26 289 150

24 383 982

50 673 132

1 494 331

ИСПАНИЯ

Регионално

(член 2, параграф 4)

129,147

3 378,487

3 228 675

-

3 228 675

ОБЩО

104 166 951

6 520 846

В съответствие с член 10, параграф 1 от Регламента за МФР общата налична сума за мобилизиране на средства от ФСЕС в началото на 2018 г. бе 421 142 057 EUR. Тя представлява сборът от останалите средства за 2018 г. в размер на 280 371 754 EUR (т.е. 574 342 834 EUR минус 293 971 080 EUR, които вече бяха мобилизирани през 2017 г. 7 ) и останалите средства за 2017 г. в размер на 140 770 303 EUR, които останаха неизразходени и бяха пренесени за 2018 г.

Сумата, която може да бъде мобилизирана на този етап за 2018 г., е 277 556 348 EUR. Тя съответства на общата сума, налична за мобилизиране на средства от ФСЕС в началото на 2018 г. (421 142 057 EUR), минус запазените средства в размер на 143 585 709 EUR за спазване на задължението за заделяне на 25 % от годишните отпуснати средства за 2018 г. до 1 октомври 2018 г., както е предвидено в член 10, параграф 1 от Регламента за МФР.

Обобщаваща таблица за финансиране на ФСЕС

Сума

EUR

Средства за 2017 г., пренесени за 2018 г.

140 770 303

Средства за 2018 г.

574 342 834

Средства за 2018 г., предварително отпуснати през 2017 г. в съответствие с член 10, параграф 2 от Регламента за МФР

-293 971 080

----------------

Общо налични средства в началото на 2018 г.

421 142 057

Минус вече мобилизираните средства през 2018 г.

-

Минус 25 %, заделени от бюджетните средства за 2018 г.

-143 585 709

----------------

Максимален размер на наличните към момента средства (2017+2018 г.)

277 556 348

Общ размер на предложената помощ за Гърция, Франция, Португалия и Испания

104 166 951

Оставащи налични средства до 1 октомври 2018 г.

173 389 387

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз с цел предоставяне на помощ на Гърция, Испания, Франция и Португалия

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взеха предвид Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета от 11 ноември 2002 г. за създаване на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз 8 , и по-специално член 4, параграф 3 от него,

като взеха предвид Междуинституционалното споразумение от 2 декември 2013 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление 9 , и по-специално точка 11 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

като имат предвид, че:

1.Фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (наричан по-долу „фондът“) има за цел да се осигури възможност на Съюза да реагира по бърз, ефективен и гъвкав начин на извънредни ситуации с цел да се покаже солидарност с населението на регионите, засегнати от природни бедствия.

2.Съгласно член 10 от Регламент (ЕС, Евратом) № 1311/2013 на Съвета максималната годишна сума, която фондът не трябва да надхвърля, е 500 000 000 EUR (по цени от 2011 г.) 10 .

3.На 1 септември 2017 г. Гърция подаде заявление за мобилизиране на средства от фонда след земетресение, засегнало остров Лесбос в северния Егейски регион на 12 юни 2017 г.

4.На 22 декември 2017 г. Испания подаде заявление за мобилизиране на средства от фонда след горски пожари в Северозападна Испания в региона Галисия през периода 10—17 октомври 2017 г.

5.На 27 ноември 2017 г. Франция подаде заявление за мобилизиране на средства от Фонда след урагана Ирма, който премина през остров Сен Мартен на 5 и 6 септември 2017 г., и урагана Мария, който връхлетя Гваделупа на 18 и 19 септември 2017 г.

6.На 17 юли 2017 г. Португалия подаде първоначалното си заявление за помощ от фонда след избухването на силни пожари на 17 юни 2017 г. Предвид новите пожари, които избухнаха в Португалия през периода юни—октомври 2017 г., обаче Португалия представи актуализирана информация към заявлението си на 13 октомври 2017 г. и отново на 14 декември 2017 г., която включва преразгледана оценка на общия размер на щетите, причинени от пожарите през периода между юни и октомври 2017 г.

7.Заявленията, подадени от Гърция, Испания, Франция и Португалия, отговарят на условията за предоставяне на финансови средства от фонда, определени в член 4 от Регламент (ЕО) № 2012/2002.

8.Поради това следва да бъдат мобилизирани средства от фонда, за да се предостави финансова помощ на Гърция, Франция, Португалия и Испания.

9.За да се сведе до минимум времето за мобилизиране на средства от фонда, настоящото решение следва да се прилага от датата на приемането му,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

В рамките на общия бюджет на Европейския съюз за 2018 финансова година от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз се мобилизират средства за предоставяне на 1 359 119 EUR на Гърция, 3 228 675 EUR на Испания, 48 906 025 EUR на Франция и 50 673 132 EUR на Португалия под формата на бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

То се прилага от … [датата на приемането му]**.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

(1)    COM(2018) 155, 22.2.2018 г.
(2)    ОВ L 311, 14.11.2002 г., стр. 3.
(3)    EL41 = Регионален БВП за Voreio Aigaio/северен Егейски регион е 2,545 милиарда евро въз основа на данни от 2014 г.
(4)    8,928 милиарда евро въз основа на данни от 2014 г.
(5)    ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 884.
(6)    ОВ С 373, 20.12.2013 г., стр. 1.
(7)

   Решение (ЕС) 2017/1599 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2017 г. относно мобилизирането на средства от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз за оказване на помощ на Италия.

(8)    ОВ L 311, 14.11.2002 г., стр. 3.
(9)    ОВ С 373, 20.12.2013 г., стр. 1.
(10)    Регламент (ЕС, Евратом) № 1311/2013 на Съвета от 2 декември 2013 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2014—2020 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 884).