22.3.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 110/33


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Прилагане на законодателството на ЕС в областта на околната среда: качество на въздуха, водите и отпадъците“

(проучвателно становище)

(2019/C 110/06)

Докладчик:

Arnaud SCHWARTZ

Консултация

Европейски парламент, 3.5.2018 г.

Правно основание

Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

 

проучвателно становище

Решение на Бюрото

17.4.2018 г. (в очакване на сезирането)

 

 

Компетентна секция

„Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“

Приемане от секцията

27.11.2018 г.

Приемане на пленарна сесия

12.12.2018 г.

Пленарна сесия №

539

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

117/2/6

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства целта на прегледа на изпълнението на политиките на ЕС в областта на околната среда (ПИПООС), която е да се даде по-ясна цялостна картина на положението във всяка държава членка, като се посочат основните ѝ пропуски при прилагането на правото на Съюза в областта на околната среда, както и да се препоръчат коригиращи мерки и да се предостави подкрепа на държавите членки, които отбелязват закъснение в прилагането на това право, по-специално посредством нов инструмент за партньорска техническа помощ.

1.2.

Въпреки това в становището си (1) на тази тема ЕИСК счита, че ПИПООС разкрива, че незадоволителното, разпокъсаното и непоследователното изпълнение на законодателството на ЕС в областта на околната среда е сериозен проблем в много държави — членки на ЕС. Понастоящем, както и в миналото липсата на политическа воля в правителствата на много от държавите членки да превърнат същественото подобряване на изпълнението в политически приоритет и да осигурят достатъчно средства за него изглежда продължава да стои зад първопричините за незадоволителните резултати, които се констатират в ПИПООС (напр. чрез многогодишната финансова рамка — МФР). Поради това ЕИСК припомня, че правилното изпълнение на достиженията на правото на ЕС в областта на околната среда е в интерес на европейските граждани и води до истински икономически и социални ползи.

1.3.

Освен това, както се изтъква в горепосоченото становище (2), ЕИСК отново подчертава, че ефективното прилагане на мерки за опазване на околната среда зависи отчасти от гражданското общество (работодатели, работници и други представители), на което е отредена активна роля. ЕИСК отново отправя своя призив за по-силно и структурирано участие на гражданското общество, което би укрепило ПИПООС. Според ЕИСК организациите на гражданското общество на национално равнище трябва да имат възможност да допринасят чрез опита и познанията си за докладите по държави, структурирания диалог с всяка държава и свързаните с него последващи действия. Поради тази причина ЕИСК е готов да улеснява диалога с гражданското общество на равнището на ЕС в рамките на истинска устойчива и кръгова икономика.

1.4.

В становището си относно „Действия на ЕС за подобряване на спазването на законодателството и управлението в областта на околната среда“ (3) ЕИСК отново подчертава, че настоящите пропуски подкопават доверието на гражданите в ефективността на законодателството на ЕС, и отново призовава държавите членки и Комисията да мобилизират значителни средства за наемане на допълнителен персонал с цел контрол върху осъществяването на управлението и прилагането на законодателството в областта на околната среда.

1.5.

ЕИСК подчертава, че в някои случаи са необходими и екологични инвестиции, повишаване на осведомеността на обществеността или стабилни процедури на правоприлагане, както и че макар да съществуват инспектори по околната среда, на Европа и нейните държави членки са необходими и специализирани съдии и прокурори.

1.6.

ЕИСК изтъква още, както е посочено в негово становище (4), че в допълнение към действията на държавите членки и засегнатите общности с цел оповестяване и повишаване на осведомеността относно правилата, които трябва да бъдат следвани, трябва да се предприемат мерки, свързани с мониторинга и контрола върху прилагането на равнището на ЕС от страна на Европейската комисия в качеството ѝ на „пазителка на Договорите“. В плана за действие (5) не се разглеждат причините за неспазване, каквито могат да бъдат например опортюнизмът и липсата на политическа воля. Въпреки че подкрепата за държавите членки е необходима, ЕИСК уточнява още веднъж, че незадължителните мерки от този план за действие не могат да бъдат единствената стратегия за подобряване на спазването на екологичните стандарти.

1.7.

Както ПИПООС, така и посоченият план следват двугодишен цикъл. ЕИСК поставя ударението върху необходимостта да играе активна роля при мониторинга и редовното развитие на съдържанието на тези документи, за да може гласът на гражданското общество да се чува в този процес на непрекъснато усъвършенстване на политиките на Европейския съюз в областта на околната среда.

1.8.

Освен това, тъй като както е видно от различни разработки на Европейската комисия, много от пропуските се дължат на липса на сътрудничество между различните равнища на управление (национално, регионално, местно), отговарящи за прилагането на законодателството в областта на околната среда, ЕИСК настоятелно призовава ЕС да включи и гражданското общество в текущия мониторинг и оценка на това прилагане.

1.9.

Гражданите на Съюза считат, че опазването на околната среда е от жизненоважно значение. Впрочем мнозинството от гражданите считат, че Съюзът и националните правителства не правят достатъчно за опазването на околната среда. Следователно Съветът, Парламентът и Комисията следва да си сътрудничат още по-тясно, с помощта на ЕИСК, за да отговорят на очакванията на гражданите. По-специално тази амбиция би могла да се изрази в искане към ЕИСК за изготвяне на проучвателно становище относно начина, по който гражданското общество би могло да допринесе още повече за разработването и прилагането на законодателството на ЕС в областта на околната среда.

1.10.

В неотложен порядък ЕИСК призовава Комисията да сподели списъка на ПИООС с всички установени пропуски по държави членки при прилагането на законодателството на ЕС в областта на околната среда в частта, свързана с качеството на въздуха, водите и отпадъците. Списъкът следва да се основава отчасти на данни, които се подават до Комисията, и на консултациите с организираното гражданско общество. ЕИСК призовава Комисията да определи и впоследствие да прилага коригиращи мерки за отстраняване на тези пропуски. ЕИСК, в рамките на своите възможности и експертен опит, е готов да допринесе за това определение и да участва в оценката на бъдещото прилагане на тези коригиращи мерки.

1.11.

ЕИСК счита, че Комисията трябва не само да предлага законодателните актове, но и да улеснява и подпомага прилагането им, както и да направи съществуващите текстове по-съгласувани помежду им и в крак с научните достижения и международните ангажименти, целящи опазване на здравето на хората и възстановяване на доброто функциониране на екосистемите. Без тези екосистеми не са възможни нито икономическото развитие, нито социалната справедливост. По-специално, прилагането на законодателството в областта на околната среда е от съществено значение за постигането на целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР) и за практическото прилагане на споразуменията в областта на климата. Поради това ЕИСК насочва вниманието на компетентните органи към посочените в настоящото становище примери за подобряване на законодателството в областта на околната среда в частта, отнасяща се до качеството на въздуха, водите и отпадъците.

1.12.

Накрая, ако се вземе за пример неотдавнашното предложение за директива относно пластмасовите продукти за еднократна употреба, изглежда, че високата степен на приемане на предлаганите мерки най-вероятно се дължи на действията за информиране и проведените медийни кампании относно замърсяването на океаните с пластмаса, които са повишили информираността на гражданите за този проблем. ЕИСК счита, че същото важи и за много други мерки, които могат да предложат на жителите на Съюза здравословен живот, приспособяване към измененията на климата и спиране на драстичното намаляване на биологичното разнообразие. В този смисъл ЕИСК отново потвърждава необходимостта от ангажирано участие на гражданското общество с цел образоване на населението и очакваното удвояване на усилията от страна на европейските, националните и местните власти за допълнително повишаване на осведомеността на гражданите и на лицата, вземащи решения, (по-специално в МСП и МСИ) в публичния и частния сектор относно тези сериозни предизвикателства на 21-ви век.

2.   Общи бележки

2.1.

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) приветства желанието за сътрудничество на Европейския парламент (ЕП), изразено чрез искането му за изготвяне на настоящото проучвателно становище, посветено на прилагането на законодателството на Европейския съюз в областта на околната среда в частта, отнасяща се до качеството на въздуха, водите и отпадъците.

2.2.

Прилагането на европейското законодателство в областта на околната среда в частта, отнасяща се до качеството на въздуха, водите и отпадъците, е свързано по-специално с опазването на екосистемите; освен това то отваря пътя за нови икономически възможности и за развития, които са полезни за здравето на европейците. Това прилагане не повдига единствено въпроса за транспонирането на директивите в националното право, което представлява едва първият етап, а предполага и създаването на необходимите публични органи или предоставянето на разположение на съществуващи средства що се отнася до човешки ресурси, умения и отговорности, ноу-хау и финансови средства. В много случаи са необходими екологични инвестиции от публичния и/или частния сектор (например за третиране на водите и отпадъците), а в други случаи трябва да се регулират дейности с отрицателно въздействие върху околната среда (например за опазване на качеството на въздуха).

2.3.

В приоритет за всички държави членки следва да се превърне подобряването на прилагането на законодателството на ЕС в областта на околната среда, а публичните органи, отговарящи за тези въпроси, следва да бъдат укрепени. В множество предходни становища на ЕИСК се съдържат препоръки в този смисъл и в по-общ план е разгледано прилагането на съществуващото законодателство на ЕС в областта на околната среда в частта, отнасяща се до качеството на въздуха, водите и отпадъците. ЕИСК приканва също така да се прави справка с тях, независимо дали става въпрос за становища относно въздуха (6), водите (7) или отпадъците (8).

2.4.

Освен в тези становища по конкретни теми и в някои становища на ЕИСК по по-общи теми също има препоръки, които могат да бъдат важни за настоящото искане. Сред тях са становища относно достъпа до правосъдие (9) или текущото прилагане на законодателството и управлението (10) и защитата на колективните интереси на потребителите (11), становища от стратегическо естество (12) и становища, които разглеждат теми отвъд границите на Европейския съюз и които се отнасят например, до целите за устойчиво развитие (ЦУР) (13), споразуменията за свободна търговия (14) и климата (15).

2.5.

Очевидно е необходимо да се приложи съществуващото законодателство, с което се улеснява създаването на единен пазар, който допринася за свободната и ненарушена конкуренция и заслужава доверието на гражданите, независимо дали са производители или потребители — законодателство, което може да осигури високи стандарти на качество и безопасност във връзка със защитата на населението и неговата околна среда. В допълнение към това обаче изглежда от съществено значение да се намалят недостатъците на съществуващото законодателство, като се гарантира също, че ЕС непрекъснато осигурява, в рамките на двустранни или многостранни търговски преговори, еквивалентността на своето социално и екологично законодателство за вносните продукти.

2.6.

Предвид това следва да се вземат под внимание всички констатации и препоръки, посочени в настоящото проучвателно становище, не като риск, а като възможност да насочим дейностите си така, че да създадем предимства за конкуренцията и за сътрудничеството, които имат значение и бъдеща полза в икономически, социален и екологичен план.

2.7.

И накрая, независимо дали се отнася до въздуха, водите или отпадъците, трябва да се избягват разлики в прилагането на правото на ЕС в държавите членки. В противен случай това ще доведе до нарушаване на конкуренцията, екологични и социални неравенства или изкуствени граници, възпрепятстващи управлението на ресурси, които са общи и трансгранични по своята същност. Освен това с цел укрепване на всички съществуващи и бъдещи мерки следва да се предоставят и средства за данъчно хармонизиране във връзка с данъчното облагане на замърсяването и ресурсите и да се отговори на потребността от по-добро приспособяване на съществуващите инструменти спрямо външните фактори, които трябва да бъдат обхванати. Политиките в областта на околната среда вече не трябва да служат като променлива величина за корекция, а трябва да се превърнат в значим лост за стратегическо преориентиране на човешката дейност, занаятите, селското стопанство и промишлеността в рамките на Съюза и да се предадат като положително влияние върху други региони, в които се намират политическите и търговските му партньори.

3.   Конкретни бележки

3.1.   Прилагане на законодателството на Европейския съюз в областта на околната среда: качество на въздуха

Заедно с водите, природата и отпадъците качеството на въздуха е един от секторите с най-голям брой производства по установяване на неизпълнение на задължения. През май 2018 г. Комисията засили правоприлагането по отношение на шест държави членки, които са нарушили правилата на ЕС относно качеството на въздуха, като предяви искове пред Съда на ЕС (16). ЕИСК знае, че понастоящем Комисията предприема проверка за пригодност на Директивата относно качеството на атмосферния въздух, като оценява изпълнението на директивите за КАВ през периода 2008—2018 г. По-специално, усилията за подобряване на прилагането на законодателството в областта на качеството на въздуха на открито ще допринесат за постигането на ЦУР 11 относно устойчивите градове.

Що се отнася до качеството на въздуха, следва да припомним, че замърсяването на въздуха има троен ефект:

1)

по отношение на здравеопазването, до такава степен, че замърсяването на въздуха на закрито и на открито остава основен рисков фактор в рамките на Европейския съюз (17) и на други места. Това всъщност е основният риск за здравето и околната среда в световен мащаб (18), тъй като причинява преждевременната смърт на 6,5 милиона души годишно и води до по-високи разходи за обществото, за системите на здравеопазване, за икономиката и за всички онези, чието здраве е засегнато от него. Според неотдавнашен доклад на Европейската сметна палата, посветен на атмосферното замърсяване, около 400 000 души годишно умират преждевременно поради тази причина. В доклада се посочва, че здравето на европейските граждани продължава да бъде недостатъчно защитено и че действията на ЕС не са оказали очакваното въздействие.

2)

по отношение на биологичното разнообразие (въздействие върху култури, гори и др.);

3)

по отношение на съвременните и, разбира се, историческите сгради, които от своя страна са свързани с туризма.

3.1.1.   Въздухът в помещенията

а)

За да се подобри качеството на въздуха в помещенията, следва посредством етикетирането да се предостави информация на потребителите относно емисиите от купуваните продукти, независимо дали става въпрос например за строителни материали, продукти за декорация, мебели или стоки за домакинството. За целта след сравнение на законодателствата на държавите членки ЕС следва да приеме последователна рамка, която да се основава на настоящите най-добри практики.

б)

След изграждането и предаването на една сграда следва да се въведе задължение за поддръжка и редовно наблюдение на качеството на вентилацията. Този дългосрочен мониторинг на сградите очевидно би оказал положително въздействие от гледна точка както на здравето, така и на енергията.

в)

За да бъдат защитени уязвимите лица, чиято дихателна система е отслабена или е в процес на развитие и които имат нужда от по-добро качество на въздуха, следва да се приложат също така планове за действие за тази цел в сгради с обществен достъп и по-специално с достъп за малки деца.

г)

Накрая, би било полезно да се хармонизират практиките в областта на пречистването на въздуха. ЕС следва да определи критерии за измерване на ефективността и безопасността му, по-специално с цел да се избегнат всякакви търговски и дори здравни отклонения, причинени от относителното отсъствие на правила понастоящем.

3.1.2.   Въздух на открито

а)

За постигане на по-добро качество на въздуха и по-голямо доверие между гражданите на Съюза и неговите институции следва не само настоящото законодателство да се прилага по-сериозно и неспазването му да се санкционира по-строго, но и стандартите, определени в европейските директиви, да бъдат съобразени в крайна сметка с липсващите препоръки на Световната здравна организация (СЗО), когато последните предоставят по-висока степен на защита за здравето на хората.

б)

Понастоящем се наблюдават само частиците PM10 и PM2,5 (с големина в микрометри). От здравна гледна точка обаче някои ултрафини частици (с големина в нанометри) въздействат в много по-голяма степен върху здравето, тъй като проникват много по-дълбоко в организма на човека и могат да се натрупат в органите. Поради това европейското законодателство следва да вземе под внимание тази действителност и да предвиди наблюдение на тези частици, за да може присъствието им във въздуха също да бъде намалявано постепенно.

в)

Следва да се предприемат действия и по отношение на полицикличните ароматни въглеводороди (ПАВ) и различни други замърсители, за които все още не се извършва наблюдение, по-специално онези, които са свързани с инсинераторите, превозите с кораб и със сухопътен транспорт, строителната техника и др., още повече че непрекъснатият напредък в научните познания и техническите способности би позволил от сега нататък да се постигне по-добра защита на здравето и на екосистемите.

г)

За тази цел Директивата относно националните тавани за емисии (НТЕ) (19) играе основна роля за намаляване на емисиите на атмосферни замърсители от държавите членки. В нея обаче са предложени само примерни мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, за да могат държавите членки да спазят ангажиментите за намаляване на емисиите. Гъвкавостта при прилагането, която се предлага в нея, отслабва значително тази правна уредба.

д)

Остават и възможности за подобрение, тъй като в директивата не се предлага цел за намаляване на емисиите на метан, който е съществен източник на замърсяване на въздуха, тъй като е прекурсор на озона, както и много силен парников газ.

е)

За да се осигури хармонизиране между различните европейски правни уредби, в общата селскостопанска политика (ОСП) следва да се въведат цели относно замърсяването на въздуха, произхождащо от селското стопанство. Този сектор например е отговорен за над 95 % от емисиите на амоняк, който е замърсител, обхванат в Директивата за НТЕ. ОСП следва да предлага подходящи инструменти, за да може държавите членки да постигнат целите за намаляване в тази област.

ж)

Накрая, следва да се припомни, че количественото определяне на замърсителите понастоящем се основава на тяхната маса (в μg/m3), въпреки че от много години насам на научните форуми токсиколози подчертават, че би било за предпочитане количественото определяне да се основава на броя на частиците. Подобен подход има още по-голям смисъл, когато от интерес са вдишваните ултрафини частици (20).

3.2.   Прилагане на законодателството на Европейския съюз в областта на околната среда: политика за водите

Що се отнася до въпроса за водите, най-напред следва да подчертаем, че рамковата директива в тази област е удовлетворителна като цяло, но прилагането ѝ остава незадоволително, както и че повечето държави членки не са успели да постигнат доброто екологично състояние, което се очакваше през 2015 г. Същото се отнася до „Натура 2000“ поради общ неуспех на договорния инструмент. Могат да бъдат въведени различни подобрения и новости, свързани по-специално с научния напредък в областта на функционирането на почвите, от една страна, и разпространението и взаимодействието на някои замърсители, от друга. Този въпрос ще бъде анализиран по-нататък. Напредък в прилагането на законодателството на ЕС в областта на водите би спомогнал за постигането на няколко цели, свързани с ЦУР 6 относно чистата вода и канализацията.

Една от най-важните области, свързана с водите, е прилагането на Директивата за пречистването на градските отпадъчни води, при която са налице големи различия в степента на спазване сред държавите членки поради съчетание на проблеми с управлението и финансирането. Въпреки че Комисията положи големи усилия по време на настоящия мандат, продължават да съществуват значителни финансови потребности в тази област, както и проблеми с управлението, които трябва да бъдат решени. Въз основа на доказания опит в областта на управлението на твърдите отпадъци следва да се разработят нови начини за ангажиране на производителите, отговорни за финансирането на допълнителното третиране на отпадъчните води, за да се улавят новопоявилите се замърсители като фармацевтични продукти и пластмасови микрочастици.

3.2.1.   Повърхностни води

а)

За да се подобри състоянието на повърхностните води и да се избегнат стъпки назад в правото и управлението в областта на околната среда, би било препоръчително да се дадат определения на някои понятия, като например „екологична непрекъснатост“, „водно течение“ и „влажна зона“. Наложително е например на европейско равнище да се определят правила за характеризирането на влажните зони, тъй като подходът, който се основава единствено на целта за опазване, е твърде сложен, за да бъде транспониран ефективно в националните законодателства, поне в някои държави членки.

б)

Също така би било полезно да е налице уеднаквена уредба за провеждането на оценки, която да е ясна и да се споделя от всички действащи лица, засегнати от прилагането на правото в тази област.

в)

Независимо дали става въпрос за наночастиците, произхождащи от текстилната и хранително-вкусовата промишленост, или за нарушителите на функциите на ендокринната система, генерирани например от фармацевтичната промишленост и селското стопанство, тяхното разпространение в околната среда следва да се намали при източника и да се установят пределни стойности, които не трябва да се превишават, в повърхностните и подпочвените води поради въздействието им върху екосистемите, по-специално върху хранителните вериги, включващи хората. За целта е крайно време да се разработят средства за определяне на вече наблюдаваните вещества и продуктите от техния разпад и по отношение на праговете при „ефект на коктейла“ между тези вещества.

3.2.2.   Подпочвени води

а)

По отношение на законодателството в областта на водите, разпоредбите относно възвращаемостта на разходите от различните категории ползватели, интернализацията на външните фактори и таксуването, съобразено с разходите, така, както са определени в Директивата за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (21), не са нито задължителни в достатъчна степен, нито достатъчно точни, за да дадат желания резултат.

б)

С изменението на климата попълването на запасите от подпочвени води може да се затрудни още повече в определени местности, където урбанистичните или земеделските практики водят до нежелателно прекъсване на водния цикъл поради запечатани почви или твърде слаба биологична активност, а това способства за повърхностно оттичане, ерозия и кални свлачища вместо за естественото просмукване, пречистване и съхранение. За да не се влошават тези явления, Съюзът трябва да приеме регламент с цел насърчаване на живите почви. Това ще позволи и преодоляване на проблемите, свързани с качеството и количеството на водата, налична за екосистемите и за консумация от човека, както и за селскостопански и промишлени дейности.

в)

Като се има предвид ролята им за предизвикване на валежи чрез евапотранспирация, както и за филтриране, пречистване и съхранение на водите в почвите и подпочвените хранилища, по-голямо внимание следва да се отдели на горите и храстите, и в по-малка степен на постоянно затревените площи и земите, обработвани дългосрочно без оран. Когато е приложимо, те следва да присъстват и да бъдат разпределени по цялата европейска територия, още повече че представляват значителна помощ за другите живи организми, в това число за множество помощници на културите, когато са изправени пред температурни пикове и други екстремни климатични явления, които стават все по-разпространени.

3.2.3.   Директива за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите.

С оглед по-доброто прилагане на Рамковата директива за водите следва да се направят изменения в текста ѝ във връзка с някои аспекти, които отчасти вече бяха засегнати в настоящото становище и които са свързани със следните въпроси:

а)

Посоченият в преамбюла статут на водата, а именно, че „водата не е просто търговски продукт като другите“, следва да се замени с „водата не е просто търговски продукт“.

б)

Предвид състоянието на водите в Европа прилагането на принципите на предотвратяване и предпазливост изисква да се заличат всички дерогации, например предвидените в член 4, параграф 5 или в член 7, параграф 4.

в)

Поради състоянието на водите трябва да се изисква екологична оценка за всички проекти, които биха могли да засегнат водите и водната околна среда. Следва да се заличи „опростената процедура за оценка“ (член 16).

г)

Принципът „замърсителят плаща“ трябва да се преразгледа, по-специално във връзка с начините на прилагането му, посредством:

промяна на формулировката в член 9, като вместо „Държавите членки се съобразяват с принципа за възвращаемост на разходите за водни услуги, включително екологичните и суровинни разходи, като се вземе предвид икономическият анализ, проведен съгласно приложение III, и особено в съответствие с принципа „замърсителят плаща““, разпоредбата следва да гласи „Държавите членки прилагат възвращаемостта на преките и косвените разходи, свързани с въздействието на човешката дейност върху водите, в съответствие с принципа „замърсителят плаща““,

заличаване на изключенията, посочени в член 9, параграф 4,

добавяне на всички сектори, като се посочат конкретно трите области (селско стопанство, промишленост, домакинства), за които държавите членки установяват правила с цел премахване на екстернализирането на разходите. В годишен доклад по сектори следва да се уточняват начините за прилагане на този процес.

д)

Освен това формулировките от вида „осигуряват“ или „гарантират, че“ следва да се заменят с действително задължение (например в член 11, параграф 5 или член 14, параграф 1).

е)

Също така изглежда необходимо да се понижат праговете за замърсителите, в това число в съчетание с други директиви (като например относно нитратите, химикалите и т.н.), и да се актуализират приоритетните вещества (като се включат например перфлуорните съединения, нанотехнологиите и др.).

ж)

Необходимо е да се подобри участието на обществеността (член 14) що се отнася основно до планирането. Това участие трябва да бъде разширено така, че да обхваща всички програми от основни и допълнителни мерки, както и всички предварителни административни проверки.

з)

По отношение на споровете (член 23) следва да се добави, че с цел прилагане на Конвенцията от Орхус държавите трябва да въведат правила и процедури, благоприятстващи достъпа на гражданите до уреждане на спорове, свързани с водите, по съдебен ред.

3.3.   Прилагане на законодателството на Европейския съюз в областта на околната среда: отпадъци

В оценката на въздействието, която стои в основата на наскоро приетото законодателство в областта на отпадъците, се определят няколко проблема при прилагането: правни/регулаторни проблеми, както и проблеми, свързани с управлението и повишаването на осведомеността. Недостатъците при прилагането на Рамковата директива за отпадъците често се дължат на липсата на икономически инструменти, например онези, които правят рециклирането по-привлекателно от депонирането в сметище. Създаването на такива икономически инструменти обаче може да бъде проблемно за общините. Местните власти често не разполагат с капацитета да прилагат мерките и инструментите на ЕС на местно равнище, което е признак за проблем с управлението. Правоприлагането също е голям проблем в няколко държави членки. ЕИСК признава факта, че през последните години Комисията работи с държавите членки, за да бъдат отстранени тези недостатъци при прилагането, като например предостави техническа помощ и конкретни насоки какво трябва да се промени посредством двете серии от мерки за насърчаване на съответствието, предприети през 2012 г. и 2015 г.

Наскоро приетите законодателни предложения в областта на отпадъците следва да решат някои проблеми при прилагането и да допринесат за изпълнението на ЦУР 12 относно устойчиво потребление и производство, но проблемите, свързани с управлението и правоприлагането, остава да бъдат преодолени на национално равнище. Заедно с Комисията ЕИСК създаде Европейска платформа на заинтересованите страни в кръговата икономика, която вече постигна значителни резултати, като улеснява събирането, обмена и разпространението на наличните знания и добри практики между различните заинтересовани страни. Тази платформа е ключов инструмент, който трябва да се използва в по-голяма степен за насърчаване на прилагането на законодателството на ЕС в тази област.

3.3.1.   Предотвратяване на създаването на отпадъци

а)

Неотдавнашното преразглеждане на политиката относно отпадъците (22) е възможност да даде силна подкрепа за мерките за намаляване при източника (включително в контекста на нуждите и търсенето на суровини и вторични суровини), както и създаването на отпадъци в бъдеще, по-специално опасни за екосистемите и здравето на човека. Това означава, че трябва да поставим под въпрос потребностите и нещата, които произвеждаме, както и начина, по който ги проектираме, за да траят по-дълго, след което да ги трансформираме с възможно най-малка загуба на материал, тъй като това оказва въздействие върху цялата околната среда, енергийната независимост и икономическата устойчивост.

б)

За да може да се говори за „устойчиви материали“ вместо за „отпадъци“ и за кръгова икономика, трябва още на етапа на проектиране на продуктите да се отстранят компонентите, характеризиращи се с токсичност или опасност, които биха могли да усложнят бъдещия етап на рециклиране.

в)

Що се отнася до опаковките следва да се подходи трезво и би било полезно да се постигне максимален напредък, постъпателен и задължителен, за да се избегне всякакво нарушаване на конкуренцията по отношение на различните схеми за обратно изкупуване и повторна употреба, които съществуват и предстои да се развиват.

г)

Предотвратяването на отпадъците е свързано също така със способността на обществата ни да употребяват повторно и да ремонтират продуктите. За целта е необходимо амбициозно европейско законодателство, което да предвижда задължителни цели, вместо да се ограничава до доброволни мерки.

д)

За да се постигне отделяне на икономическото развитие от потреблението на природни ресурси и произтичащото от него въздействие върху околната среда, ЕС трябва да си постави по-амбициозни цели, за да повиши ефективността на използването на ресурсите в производствените ни системи.

3.3.2.   Управление на отпадъците

а)

За да се спечели и запази доверието на обществеността, както на производителите, така и на потребителите, кръговата икономика трябва редовно да взема под внимание най-новите научни познания и да предприеме необходимите предпазни мерки срещу бъдещ скандал, по-специално свързан със здравето на хората, който би могъл да се отнася до концентрацията или разпространението на замърсители в рециклирани материали (например бром или нарушители на функциите на ендокринната система) или в околната среда (наноматериали или пластмасови микрочастици).

б)

Подобен ход би бил още по-надежден и ефикасен, ако с цел да се повиши процентът на рециклиране на всички видове материали бъде въведена проследимост на компонентите им още от етапа на производството им и ако бъде гарантирана възможно най-голяма прозрачност до етапа на предлагането им на потребителите.

в)

Така в рамките на Европейския съюз едно и също равнище на защита на здравето на човека и на околната среда трябва да се прилага спрямо рециклираните и спрямо първичните материали. При рециклируемите материали не бива да се допуска използването на опасни химикали в по-завишени концентрации. Следователно при ограничаването и определянето на пределни стойности за химикалите в рамките на Регламента REACH (23) Европейската агенция по химикалите следва да зададе същите пределни стойности и за рециклираните материали. Материалите, които не отговарят на тези пределни стойности, трябва да бъдат третирани така, че веществото да бъде оттеглено или да бъде направено негодно за повторна употреба или рециклиране.

г)

Освен екопроектирането, което следва да се прилага спрямо смартфоните и други електрически и електронни продукти, Съюзът следва също така да разработи и възприеме реална политика за управление на отпадъците си на своята територия, вместо да ги оставя да бъдат изнасяни в чужбина.

д)

От анализа на жизнения цикъл е видно, че всички варианти, свързани с рециклиране, са по-добри от изгарянето (по-специално поради вложената енергия, например в пластмасите), освен за дървесината в някои специални случаи, както и за някои опасни отпадъчни продукти/материали. Изгарянето, подобно на заравянето, трябва да изчезне постепенно и в този смисъл трябва да се определят амбициозни цели.

Брюксел, 12 декември 2018 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  Становище относно „Преглед на изпълнението на политиките на ЕС в областта на околната среда“ (ОВ C 345, 13.10.2017 г., стр. 114).

(2)  Вж. бележка под линия № 1.

(3)  Становище относно „Действия на ЕС за подобряване на спазването на законодателството и управлението в областта на околната среда“ (ОВ C 283, 10.8.2018 г., стр. 83).

(4)  Вж. бележка под линия № 3.

(5)  COM(2018) 10 final.

(6)  Становища относно „Програма за чист въздух за Европа“ (ОВ C 451, 16.12.2014 г., стр. 134) и относно „Премахване на азбеста в ЕС“ (ОВ C 251, 31.7.2015 г., стр. 13).

(7)  Становища относно „План за действие за природата, хората и икономиката“ (ОВ C 129, 11.4.2018 г., стр. 90); относно „Международно управление на океаните: програма за бъдещето на нашите океани“ (ОВ C 209, 30.6.2017 г., стр. 60) и относно „Качеството на водите, предназначени за консумация от човека“ (ОВ C 367, 10.10.2018 г., стр. 107).

(8)  Становища относно ограничението за употребата на определени опасни вещества (ООВ) (ОВ C 345, 13.10.2017 г., стр. 110); относно варианти за решаване на въпросите, свързани с взаимодействието на законодателството в областта на химикалите, продуктите и отпадъците (ОВ C 283, 10.8.2018 г., стр. 56); относно „Европейска стратегия за пластмасите в кръговата икономика“ (включително третирането на отпадъци от кораби) (ОВ C 283, 10.8.2018 г., стр. 61); относно „Ролята на производството на енергия от отпадъци за кръговата икономика“ (ОВ C 345, 13.10.2017 г., стр. 102); относно Пакета за кръговата икономика (ОВ C 264, 20.7.2016 г., стр. 98).

(9)  Становище относно достъпа до правосъдие по въпросите на околната среда (ОВ C 129, 11.4.2018 г., стр. 65).

(10)  Вж. бележки под линия 1 и 3.

(11)  Становище относно „Нов търговски механизъм за потребителите“ (ОВ C 440, 6.12.2018 г., стр. 66).

(12)  Становища относно „Преход към по-устойчиво европейско бъдеще — стратегия за 2050 г.“ (ОВ C 81, 2.3.2018 г., стр. 44) и относно „Нови устойчиви модели на икономическа дейност“ (ОВ C 81, 2.3.2018 г., стр. 57).

(13)  Становище относно „Програмата до 2030 г. — ангажимент на Европейския съюз към устойчивото развитие в глобален мащаб“, прието на 20 октомври 2016 г. (ОВ C 34, 2.2.2017 г., стр. 58) и становище относно „Основната роля на търговията и инвестициите за изпълнението и осъществяването на целите за устойчиво развитие (ЦУР)“ (ОВ C 129, 11.4.2018 г., стр. 27).

(14)  Становище относно „Главите за търговията и устойчивото развитие (ТУР) в споразуменията за свободна търговия (ССТ) на ЕС“ (ОВ C 227, 28.6.2018 г., стр. 27).

(15)  Становища относно „Парижкият протокол — план за справяне с глобалното изменение на климата в периода след 2020 г.“ (ОВ C 383, 17.11.2015 г., стр. 74) и относно „Климатична справедливост“ (ОВ C 81, 2.3.2018 г., стр. 22).

(16)  http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3450_bg.htm.

(17)  Според Европейската агенция за околна среда.

(18)  Според СЗО.

(19)  Директива за НТЕ.

(20)  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969711005730?via%3Dihub.

(21)  Рамкова директива за водите.

(22)  http://ec.europa.eu/environment/waste/target_review.htm.

(23)  Регламент REACH — Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета (OB L 396, 30.12.2006 г., стр. 1, изменен в ОВ L 136, 29.5.2007 г., стp. 3).