5.7.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 215/1


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

Насоки относно оповестяването на нефинансова информация

(методика за оповестяването на нефинансова информация)

(2017/C 215/01)

Съдържание

1

Въведение 1

2

Цел 4

3

Основни принципи 5

3.1

Оповестяване на съществена информация 5

3.2

Обективна, балансирана и разбираема информация 7

3.3

Цялостна, но кратка информация 7

3.4

Стратегическа и ориентирана към бъдещето информация 8

3.5

Ориентирана към заинтересованите страни информация 9

3.6

Последователна и съгласувана информация 9

4

Съдържание 9

4.1

Бизнес модел 10

4.2

Политики и надлежна проверка 10

4.3

Резултат 12

4.4

Основни рискове и тяхното управление 12

4.5

Ключови показатели за ефективност 13

4.6

Тематични аспекти 14

5

Рамки за докладване 19

6

Оповестяване на политиката на многообразие в управителния съвет 19

1   ВЪВЕДЕНИЕ

Директива 2014/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (1) относно оповестяването на нефинансова информация и на информация за многообразието от страна на някои големи предприятия и групи (по-нататък наричана „директивата“) влезе в сила на 6 декември 2014 г. С директивата се изменя Директива 2013/34/ЕС (2) относно годишните финансови отчети, консолидираните отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия. Съответните предприятия ще започнат да прилагат директивата от 2018 г. по отношение на информацията, отнасяща се за финансовата 2017 година.

По-голямата прозрачност се очаква да направи предприятията (3) по-устойчиви и по-ефективни, както от финансова, така и от нефинансова гледна точка. С течение на времето това ще доведе до по-стабилни растеж и заетост и ще повиши доверието сред заинтересованите страни, включително инвеститорите и потребителите. Прозрачното управление на предприятията също така е в съответствие с по-дългосрочните инвестиции.

Изискванията за оповестяване на нефинансова информация се прилагат за определени големи предприятия с повече от 500 служители, тъй като разходите за задължаване на малките и средните предприятия да ги прилагат биха могли да надхвърлят ползите. С този подход се поддържа минимална административна тежест. От предприятията се изисква да оповестяват подходяща, полезна информация, която е необходима за разбиране на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност, а не изчерпателен, подробен доклад. Освен това оповестяването може да става на равнище група, а не от всеки отделен филиал в рамките на групата. В директивата на предприятията също така се предоставя значителна гъвкавост да оповестяват подходяща информация по начина, който те считат за най-полезен, включително и в отделен доклад. Предприятията могат да се позовават на международни, основани на нормите на Съюза или национални рамки.

Подходящото оповестяване на нефинансова информация е основен елемент, който създава условия за устойчиви финанси. Европейската комисия взе решение на 28 октомври 2016 г. да създаде Експертна група на високо равнище за устойчиви финанси. С това се надгражда целта на Комисията за разработване на всеобхватна и цялостна стратегия на ЕС за устойчиви финанси като част от съюза на капиталовите пазари. Очаква се до края на 2017 г. групата да представи на Комисията набор от политически препоръки.

Целите за устойчиво развитие на ООН и Парижкото споразумение

В отговор на глобалната Програма до 2030 г., приета от Общото събрание на Организацията на обединените нации през септември 2015 г., на 22 ноември 2016 г. Европейската комисия публикува своето съобщение относно „Следващи стъпки към устойчиво европейско бъдеще“ (4). Изискванията за оповестяване, произтичащи от директивата, имат важен принос към целите за устойчиво развитие, например Цел 12 за осигуряване на устойчиви модели на потребление и на производство (5) и Цел 5 за постигане на равенство между половете и предоставяне на повече права на всички жени и момичета (6).

Тези изисквания допринасят и за прилагането на Парижкото споразумение относно изменението на климата, и по-специално се очаква по-голямата прозрачност да доведе до привеждане на капиталовите потоци в по-голямо съответствие с целта за постигане на ниски емисии на парникови газове и устойчиво на климатичните изменения развитие.

Съветът за финансова стабилност

По искане на финансовите министри на Г-20 и управителите на централните банки през декември 2015 г. Съветът за финансова стабилност създаде ръководена от отрасъла целева група, която да разработи препоръки за доброволно оповестяване на финансовия риск, свързан с климата. Това допълва работата, извършена от проучвателната група на Г-20 относно зеленото финансиране.

Работата на целевата група беше внимателно наблюдавана и, доколкото е възможно, беше взета предвид в настоящите насоки (7). Като цяло препоръките на целевата група се отнасят до области, които вече са определени от директивата, като например управление, стратегия, управление на риска и показатели.

Незадължителните насоки

В член 2 от директивата се посочват „Насоки относно отчитането“ и се предвижда, че „Комисията изготвя незадължителни насоки относно методологията за докладване на нефинансова информация, включително нефинансови ключови показатели за резултата от дейността, с общ и секторен характер, с цел да се способства за подходящо, полезно и съпоставимо оповестяване на нефинансова информация от предприятията. […]“.

В съображение 17 от директивата се посочва, че при подготвянето на необвързващите насоки „Комисията следва да взема предвид най-добрите практики в момента, международните тенденции и резултатите от свързаните с този въпрос инициативи на Съюза.“

Независимо от това предприятията могат да изберат да използват широко приети и висококачествени рамки за докладване, като ги спазват частично или напълно. Те могат да се позовават на международни, основани на нормите на Съюза или национални рамки, като в такъв случай уточняват рамките, на които се позовават.

Комисията насърчава предприятията да се възползват от гъвкавостта, предоставена в рамките на директивата, когато оповестяват нефинансова информация. Насоките не са предназначени да потискат иновациите при практиките за докладване.

Обществената консултация  (8)

Комисията предприе широко допитване до обществеността, включващо широка обществена консултация, базирана на интернет. Процесът на консултиране включваше и интервюта на експерти, семинари със заинтересованите страни и консултация с гореспоменатата Експертна група на високо равнище за устойчиви финанси.

Национални, основани на нормите на Съюза и международни рамки

При изготвянето на настоящите насоки Комисията направи преглед на националните и международните рамки и рамките, основани на нормите на Съюза. Насоките дължат много на ръководната роля и знанията на организациите, стоящи зад тези рамки. По-конкретно, принципите и съдържанието, описани в настоящия документ, се основават в голяма степен на рамки като:

CDP (по-рано Проект за разкриване на въглеродна информация — Carbon Disclosure Project),

Съвета по стандарти за оповестяване на информация относно климата (Climate Disclosure Standards Board),

Насоките на ОИСР по надлежната проверка за отговорни вериги за доставки от засегнати от конфликти и високорискови зони и допълненията към тях,

Схемата за екологично управление и одит (EMAS) и свързаните с нея секторни референтни документи,

ключовите показатели за ефективност от екологичен, социален или управленски характер (ESG) на Европейската федерация на предприятията за финансови анализи, Насоки за интегриране на показателите от екологичен, социален или управленски характер във финансовия анализ и корпоративната оценка,

Глобалната инициатива по отчетност,

Насоките на ФАО-ОИСР (Организацията на ООН за прехрана и земеделие — Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) за отговорните вериги за доставка на селскостопански продукти,

Насоките за стратегическия доклад на Съвета за финансово отчитане на Обединеното кралство,

Ръководните насоки на ОИСР за мултинационалните предприятия,

Рамката за отчетност по ръководните принципи за бизнеса и правата на човека,

ISO 26000 на Международната организация по стандартизация,

Рамката за международно интегрирано отчитане,

Образеца на насоки за докладване на информация от екологичен, социален или управленски характер на инвеститорите от Инициативата на ООН за устойчиви фондови борси,

Протокола за природния капитал,

Ръководствата относно продуктовия и организационния отпечатък върху околната среда,

Съвета за стандарти за отчитане на устойчивото развитие (Sustainability Accounting Standards Board),

Кодекса за устойчивост на Германския съвет за устойчиво развитие,

Тристранната декларация за принципите относно многонационалните предприятия и социалната политика на Международната организация на труда (МОТ),

Глобалния договор на ООН,

Целите за устойчиво развитие на ООН, Резолюция от 25 септември 2015 г.„Да преобразим света: програмата за устойчиво развитие до 2030 г.“,

Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека за прилагане на рамката на ООН „Утвърждаване, спазване и правни средства за защита“.

Важно!

Настоящият документ е изготвен в съответствие с член 2 от Директива 2014/95/ЕС, за да се помогне на съответните предприятия да оповестяват нефинансова информация по подходящ, полезен, последователен и по-съпоставим начин. С настоящото съобщение се предоставят незадължителни насоки и не се създават нови правни задължения. Доколкото с настоящото съобщение може да бъде тълкувана Директива 2014/95/ЕС, позицията на Комисията не засяга тълкуванията на тази директива, които може да издаде Съдът на Европейския съюз. Предприятията, които използват настоящите насоки, могат да се позовават на международни, основани на нормите на Съюза или национални рамки. Настоящият документ не представлява технически стандарт и нито лицата, изготвящи нефинансова декларация, нито която и да е страна, независимо дали действа от името на такова лице, или не, не могат да твърдят, че нефинансовите декларации са в съответствие с настоящия документ.

2   ЦЕЛ

Целта на настоящите насоки е да помагат на предприятията да оповестяват висококачествена, подходяща, полезна, последователна и по-съпоставима нефинансова информация (от екологичен, социален или управленски характер) по начин, който насърчава устойчиви и гъвкави растеж и заетост и осигурява прозрачност на заинтересованите страни. Незадължителните насоки са предложени в рамките на изискванията за отчитане, предвидени в директивата. Те са предназначени да помагат на предприятията да изготвят подходящи, полезни кратки нефинансови декларации в съответствие с изискванията на директивата. Положени са значителни усилия, за да се избегне ненужната административна тежест, оповестяването на клиширана информация или формалното оповестяване.

Настоящите незадължителни насоки поставят ударението върху подходящата, полезна и съпоставима нефинансова информация в съответствие с член 2 от Директива 2014/95/ЕС относно оповестяването на нефинансова информация и на информация за многообразието от страна на някои големи предприятия и групи.

Настоящото ръководство е адресирано към предприятията, които съгласно директивата са задължени да оповестяват нефинансова информация в своя доклад за дейността. Незадължителните насоки обаче биха могли да представят най-добрите практики за всички предприятия, които оповестяват нефинансова информация, включително и други предприятия, които не са включени в приложното поле на директивата.

Европейската комисия изготви настоящите насоки, за да разработи основана на принципи методология, която е приложима за предприятията във всички икономически сектори и им помага да оповестяват подходяща, полезна и съпоставима нефинансова информация. По този начин Комисията взе предвид най-добрите практики, съответните промени и резултатите от свързаните инициативи, както в рамките на ЕС, така и на международно равнище.

Настоящите насоки са формулирани в контекста на доклада за дейността. Възможно е обаче алтернативно представяне на нефинансовата декларация по член 1 от директивата.

Целта е да се осигурят балансирани и гъвкави насоки за докладване на нефинансова информация по начин, който помага на предприятията да оповестяват последователна и съгласувана съществена информация. Доколкото е възможно, настоящите насоки следва да спомогнат за осигуряване на съпоставимост между предприятията и секторите.

Този подход отчита голямото разнообразие на участващите предприятия и сектори, както и на обстоятелствата, които предприятията трябва да отразяват в своите доклади. Положени са значителни усилия, за да се избегнат унифициран подход и методология, която е твърде предписателна.

Насоките отчитат значението на връзките и взаимовръзките на информацията (свързаността), независимо дали те са между различни аспекти на нефинансовата информация или между финансовата и нефинансовата информация.

3   ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ

3.1   Оповестяване на съществена информация

В член 1 от директивата се посочва, че съответните предприятия:

„[…] включват в доклада за дейността нефинансова декларация, съдържаща информация в степен, необходима за разбиране на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност […]“

Съществеността е концепция, която вече широко се използва сред съставителите, одиторите и потребителите на финансова информация. Задълбоченото разбиране на предприятието за основните компоненти на неговата верига на стойността помага да се идентифицират ключовите въпроси и да се прецени какво прави информацията съществена.

В член 2, параграф 16 от счетоводната директива (2013/34/ЕС) понятието „съществена информация“ се определя като „информация, чието пропускане или невярно представяне би могло с основание да се очаква да окаже влияние върху решенията, които ползвателите вземат въз основа на финансовите отчети на предприятието. Същественият характер на отделните позиции се оценява във връзка с други подобни позиции“.

Директивата въвежда нов елемент, който трябва да се взема предвид при преценката на съществения характер на нефинансовата информация, като се посочва информация „в степен, необходима за разбиране на […] въздействието на (дейността на предприятието)“  (9).

В съображение 8 от директивата се посочва, че „предприятията, които попадат в обхвата на настоящата директива, следва да предоставят подходяща информация във връзка с въпроси, които се открояват като най-вероятни причини за реализиране на основните рискове от тежки въздействия, наред с тези, които вече са се реализирали (10). […]“.

Въздействието на дейността на едно предприятие е важно съображение при оповестяването на нефинансова информация. Въздействията могат да бъдат положителни или неблагоприятни. Оповестяването на съществена информация трябва да обхваща и двата вида по ясен и балансиран начин. Очаква се нефинансовата декларация да отразява точната представа на предприятието за информацията, необходима на съответните заинтересовани страни.

Съществената информация трябва да бъде оценявана в съответния контекст. Информация, която може да е съществена в един контекст, може да не е такава в друг. Въпросите, които трябва да бъдат разгледани с цел включване в нефинансовата декларация, са специфични според обстоятелствата на предприятието, като се вземат предвид конкретните ситуации и секторни съображения. Предприятията в даден отрасъл вероятно споделят сходни екологични, социални и управленски предизвикателства, например поради ресурсите, на които могат да разчитат за производството на стоки и предоставянето на услуги или въздействието, което могат да имат върху хората, обществото и околната среда. Поради това може да е целесъобразно да се съпоставят пряко съответните оповестявания на нефинансова информация между предприятията в един и същ сектор.

Предприятията могат да докладват за широк кръг потенциални проблеми. Предприятието преценява коя информация е съществена въз основа на анализа си на това колко важна е тази информация за разбиране на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност. При тази оценка на съществеността следва да се отчитат вътрешни и външни фактори (11).

Пример и ключови показатели за ефективност

Една банка може да счита, че потреблението ѝ на вода в нейните офиси и клонове не е съществен въпрос, който да бъде включен в доклада за дейността. За разлика от това, банката може да прецени, че социалното и екологичното въздействие на проектите, които финансира, и ролята ѝ в подпомагането на реалната икономика на дадени град, регион или страна са съществена информация.

При оценката на съществеността на информацията могат да бъдат взети предвид редица фактори. Те включват:

Бизнес модел, стратегия и основни рискове: целите, стратегиите, подхода и системите за управление, стойностите, материалните и нематериалните активи, веригата на стойността и основните рискове на предприятието са важни съображения.

Основни секторни въпроси: вероятно едни и същи въпроси ще бъдат от съществено значение за предприятия, които оперират в един и същ сектор или споделят вериги на доставки. За предприятието вероятно ще са от значение темите, които вече са идентифицирани от конкуренти, клиенти или доставчици (12).

Интереси и очаквания на съответните заинтересовани страни: очаква се предприятията да проявяват отношение към съответните заинтересовани страни и да се стремят към добро разбиране на техните интереси и притеснения.

Въздействие на дейността: очаква се предприятията да отчитат действителните и потенциалните тежест и честота на въздействията. Това включва въздействието на техните продукти, услуги и стопански отношения (включително аспекти на веригата на доставки).

Фактори, свързани с публичните политики и регулирането: публичните политики и регулирането могат да оказват въздействие върху специфичните обстоятелства на дадено предприятие и да влияят върху съществеността.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да счита, че въздействията чрез неговата верига на доставки нагоре по веригата са важни и съществени въпроси и съответно да докладва за тях. Въздействията могат да бъдат преки или косвени. Например предприятие, произвеждащо минерална вода, може да вземе предвид специфичните мерки, предприети за опазване на водните ресурси, на които разчита.

Предприятията могат да обяснят правилата и процесите на управление, използвани за извършване на тяхната оценка на съществеността (13).

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятие, което оказва въздействие върху земеползването и промените в екосистемите (например обезлесяване), пряко или чрез своята верига на доставки, може да обмисли подходящо оповестяване на информация относно прилаганата надлежна проверка.

Очаква се оценките на съществеността да бъдат преразглеждани на редовни интервали, за да се гарантира, че докладваните въпроси продължават да бъдат съществени. Прегледите трябва да се провеждат по-често при най-динамичните и иновативни предприятия и сектори или при предприятията, които променят и приспособяват своите бизнес модели или политики, включително относно надлежната проверка. От друга страна, те могат да се провеждат по-рядко при по-устойчиви обстоятелства.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятие, което участва във веригите за доставки на полезни изкопаеми от засегнати от конфликти и високорискови зони, може да обмисли подходящо оповестяване на информация относно надлежната проверка, прилагана за да се гарантира, че предприятието спазва правата на човека и не допринася за конфликти.

3.2   Обективна, балансирана и разбираема информация

В нефинансовата декларация трябва обективно да са разгледани благоприятните и неблагоприятните аспекти и информацията трябва да бъде оценена и представена безпристрастно.

В нефинансовата декларация следва да се вземат предвид всички налични и надеждни входни данни, като се отчитат нуждите от информация на съответните заинтересовани страни. Потребителите на информация не трябва да бъдат заблуждавани чрез невярно представяне на съществена информация, чрез пропускане на съществена информация или чрез оповестяване на несъществена информация.

В нефинансовата декларация трябва ясно да се разграничават фактите от гледните точки или тълкуванията.

Информацията може да стане по-обективна и по-точна например чрез:

подходящи правила за корпоративно управление (например някои независими членове на управителния съвет или комитет към управителния съвет да бъдат натоварени с отговорности по въпросите на устойчивостта и/или прозрачността),

солидни и надеждни доказателства и системи за вътрешен контрол и докладване,

ефективно ангажиране на заинтересованите страни, и

независими външни одитни услуги.

Също така, информацията може да стане по-разбираема, като се използват ясен език и последователна терминология, като се избягват клишета и при необходимост се предоставят определения за техническите термини.

Съществената информация трябва да се предоставя с подходящ контекст, за да се улесни разбирането. Резултатите на предприятието могат да бъдат представени например с оглед на неговите стратегии и по-широки цели. От предприятията се очаква да опишат как нефинансовите въпроси са свързани с тяхната дългосрочна стратегия, основните рискове и политики.

Предприятието следва да обясни обхвата и границите на оповестената информация, по-специално когато определена информация се отнася само до един или няколко от неговите сегменти или изключва конкретни сегменти.

Разбираемостта може да бъде подобрена и чрез обясняване на основните вътрешни елементи на оповестената информация, като например методите за оценяване, основните допускания и източници.

Нефинансовата декларация не се състои само в предоставянето на списъци с ключови показатели за ефективност. За да се разберат правилно развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност, трябва да се оповести както качествена, така и количествена информация. Докато количествената информация може да бъде ефективна при докладването по някои нефинансови въпроси (ключови показатели за ефективност, цели и т.н.), качествената информация осигурява контекст и прави нефинансовата декларация по-полезна и по-лесна за разбиране. Комбинацията от докладване на текстова описателна информация, количествена информация и помощни средства за визуално представяне (14) прави комуникацията по-ефективна и прозрачна.

Използването на обичайния език на бизнеса, освен на националния език на предприятието, за оповестяването на информация вероятно ще подобри прозрачността на предприятието и ще спомогне за това информацията да стане по-достъпна за съответните инвеститори и други заинтересовани страни.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятие, което оповестява определени ключови показатели за ефективност, може да увеличи прозрачността, като предоставя целенасочена информация и препратка към стратегията на предприятието; определения и методология; източници на информация, допускания и ограничения; обхват на съответните дейности; целеви показатели; цели; тенденции; промени в методологиите (ако има такива); и качествени обяснения за минали и очаквани резултати.

3.3   Цялостна, но кратка информация

В член 1 от директивата се посочва, че съответните предприятия:

„[…] включват в доклада за дейността нефинансова декларация, съдържаща информация в степен, необходима за разбиране на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност, отнасяща се като минимум до екологичните и социалните въпроси и въпросите, свързани със служителите, зачитането на правата на човека, борбата с корупцията и подкупите […]“.

Като минимум следва да се оповестява съществената информация за определени категории въпроси, изрично отразени в директивата. Те включват:

екологичните и социалните въпрос и въпросите, свързани със служителите,

зачитането на правата на човека,

въпросите, свързани с борбата с корупцията и подкупите.

Предприятията следва също така да оповестяват всякаква друга съществена информация.

Оповестяването на съществена информация се очаква да осигури цялостна представа за предприятието през отчетната година. Това има отношение към обхвата на оповестената информация. Задълбочеността на докладваната информация по всеки отделен въпрос обаче зависи от нейната същественост. Предприятието следва да се фокусира върху предоставянето на такива обхват и задълбоченост на информацията, които ще помогнат на заинтересованите страни да разберат развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност.

Очаква се също така нефинансовата декларация да бъде кратка и в нея да се избягва несъществената информация. Оповестяването на несъществена информация може да затрудни разбирането на нефинансовата декларация, тъй като ще отклони вниманието от съществената информация. Трябва да се избягва обща или клиширана информация, която не е съществена.

За да бъде кратка, нефинансовата декларация може да включва вътрешни кръстосани препратки или указателни знаци, може да се ограничат повторенията и да се предоставят връзки към друга информация (15).

Например:

Предприятието може да обобщава информация, да се фокусира върху съществената информация, да премахва общата информация, да ограничава подробностите, да избягва елементите, които вече нямат връзка, да използва кръстосани препратки и указателни знаци и т.н.

3.4   Стратегическа и ориентирана към бъдещето информация

Декларацията се очаква да предостави информация за бизнес модела на предприятието, неговата стратегия и прилагането ѝ и да обясни краткосрочните, средносрочните и дългосрочните последици от докладваната информация.

Очаква се предприятията да оповестяват подходяща информация за своя бизнес модел, включително за своите стратегии и цели. Оповестяването на информация трябва да дава представа за стратегическия подход към съответните нефинансови въпроси; какво прави предприятието, как и защо го прави.

Това не възпрепятства разглеждането по подходящ начин на търговска информация с чувствителен характер. Съответните данни могат да бъдат представени в по-широк смисъл и все пак да предоставят полезна информация на инвеститорите и другите заинтересовани страни.

Чрез оповестяване на целите, целевите показатели и ангажиментите предприятието може да помогне на инвеститорите и другите заинтересовани страни да поставят резултатите му в определен контекст. Това може да бъде полезно при оценката на бъдещите перспективи. Външният мониторинг на изпълнението на ангажиментите и напредъка по отношение на целите насърчава по-голямата прозрачност спрямо заинтересованите лица. Целите и целевите показатели могат да бъдат представени в качествено или количествено изражение. Когато е уместно, предприятията могат да оповестяват подходяща информация въз основа на научно базирани сценарии.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да оповести подхода си към устойчива бизнес стратегия и това как екологичните, социалните и управленските резултати могат да допринесат за постигането на целите на стопанската му дейност. То може също така да оповести цели, свързани с докладваните ключови показатели за ефективност, и да обясни източниците на несигурност и факторите, които могат да бъдат в основата на ориентираната към бъдещето информация и бъдещите перспективи.

Ориентираната към бъдещето информация дава възможност на потребителите на информация да оценят по-добре стабилността и устойчивостта на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност във времето. Тя също така помага на потребителите да измерват напредъка на предприятието към постигането на дългосрочни цели.

Например:

Предприятието може да оповестява подходяща информация въз основа на очакваното въздействие на научно базирани сценарии за изменението на климата върху неговите стратегии и дейности. Като алтернатива то може да оповестява цели за намаляване на броя на трудовите злополуки или професионалните заболявания.

3.5   Ориентирана към заинтересованите страни информация

От предприятията се очаква да отчитат нуждите от информация на всички заинтересовани страни. Те трябва да се съсредоточат върху нуждите от информация на заинтересованите страни като колективна група, а не върху нуждите или предпочитанията на отделните или нетипичните заинтересовани страни или на онези с необосновани информационни изисквания.

По целесъобразност, това може да включва, наред с другото: инвеститори, работници, потребители, доставчици, клиенти, местни общности, публични органи, уязвими групи, социалните партньори и гражданското общество.

Предприятията следва да предоставят подходяща и полезна информация за ангажираността си със съответните заинтересовани страни и това как се вземат предвид техните нужди от информация. ISO 26000 и Ръководните насоки на ОИСР за мултинационалните предприятия например дават полезни насоки за това.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да оповести съществена информация относно своите ангажименти към заинтересованите страни и да обясни как това оказва влияние върху неговите решения и резултати и върху въздействието на неговите дейности.

3.6   Последователна и съгласувана информация

Очаква се нефинансовата декларация да бъде в съответствие с останалите елементи на доклада за дейността.

Създаването на ясни връзки между информацията, представена в нефинансовата декларация, и останалата информация, оповестена в доклада за дейността, прави информацията по-полезна, подходяща и съгласувана. Докладът за дейността следва да се разглежда като единен, балансиран и съгласуван набор от информация.

Тъй като съдържанията са свързани помежду си, обясняването на основните връзки улеснява инвеститорите и другите заинтересовани страни да разберат съществената информация и взаимните зависимости.

Съдържанието на нефинансовия доклад следва да бъде логически последователно във времето. Това дава възможност на потребителите на информация да разбират и сравняват миналите и настоящите промени в развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност и да се отнасят с доверие към ориентираната към бъдещето информация.

Съгласуваността при избора и методологията на ключовите показатели за ефективност е важна, за да се гарантира, че нефинансовата декларация е разбираема и надеждна. Въпреки това може да са необходими актуализации, тъй като ключовите показатели за ефективност могат да станат неактуални или да бъдат разработени нови и по-добри методологии, които подобряват качеството на информацията. От предприятията се очаква да обясняват всички промени в политиката или методологията за докладване, причините за промените и последиците от тях (например чрез преизчисляване на предходна информация, като ясно се покаже въздействието от промените на политиките или методологиите за докладване).

Например:

Предприятието може да установи отношенията и връзките между своя бизнес модел и аспектите, свързани с корупцията и подкупите.

4   СЪДЪРЖАНИЕ

От предприятията се очаква да определят конкретните тематични аспекти и съществената информация, които да бъдат включени в оповестената от тях информация по обективен, балансиран и изчерпателен начин, включително като се взаимодейства със съответните заинтересовани страни.

Информацията в нефинансовата декларация е взаимосвързана. Така например, резултатите отразяват не само това, което предприятието прави (чрез своя бизнес модел, политики и стратегии), но и специфичните обстоятелства и рискове за предприятието и доколко ефективно то управлява тези рискове. Обясняването на основните връзки и взаимни зависимости подобрява качеството на доклада.

Когато изготвят нефинансовата декларация, предприятията следва надлежно да се съобразяват с правилата за защита на личните данни (16).

4.1   Бизнес модел

В член 1 от директивата е определено, че нефинансовата декларация съдържа информация, включваща:

а.   „кратко описание на бизнес модела на предприятието;“

Бизнес моделът на предприятието описва как то генерира стойност и я запазва чрез своите продукти или услуги в дългосрочен план. Бизнес моделът предоставя контекст за доклада за дейността като цяло. Той дава обща представа за начина, по който функционира дадено предприятие и обосновката на неговата структура, като описва как то преобразува суровините в продукти чрез своите стопански дейности. Казано по-просто, какво прави предприятието, как го прави и защо го прави.

Когато описват своя бизнес модел, предприятията може да обмислят да включат оповестяването на подходяща информация, свързана с:

тяхната бизнес среда,

тяхната организация и структура,

пазарите, на които осъществяват дейност,

техните цели и стратегии, и

основните тенденции и фактори, които могат да повлияят на бъдещото им развитие.

Предприятията може да обмислят да използват ключови показатели за ефективност, за да обяснят своя бизнес модел, основните тенденции и т.н.

От предприятията се очаква да обяснят своя бизнес модел по ясен, разбираем и подплатен с факти начин. Бизнес моделът се основава на фактите. Предприятията следва да избягват оповестяването на несъществена информация с рекламен или пожелателен характер, която отклонява вниманието от съществената информация.

От предприятията се очаква да изтъкват и обясняват съществените промени, когато в техния бизнес модел са настъпили такива през отчетната година.

Например:

Предприятието може да обмисли оповестяването на конкретна информация, която обяснява:

основните продукти, които то произвежда, и как те отговарят на потребностите на потребителите/клиентите,

как се произвеждат тези продукти и какво прави неговия производствен подход конкурентен и устойчив,

характеристиките на пазара, на който то осъществява дейност, и как може да се развие той.

4.2   Политики и надлежна проверка

В член 1 от директивата се посочва, че нефинансовата декларация съдържа информация, включително:

б.   „описание на политиките, следвани от предприятието по отношение на тези въпроси, включително извършените процеси на надлежна проверка;“

Предприятията следва да оповестяват съществена информация, която дава точна представа за техните политики. Те следва да обмислят оповестяването на информация относно подходите им към ключови нефинансови аспекти, основните цели и начина, по който планират да постигнат тези цели и изпълняват тези планове. При всяко оповестяване на информация се отчитат специфичните обстоятелства на предприятието. При оповестяването на тази информация предприятието може да обясни отговорностите и решенията на своето ръководството и управителен съвет и това как разпределението на ресурсите се отнася към целите, управлението на риска и планираните резултати. Например предприятието може да обясни съответните аспекти на управлението (17), включително надзора на управителния съвет.

Например:

Предприятието може да обмисли оповестяването на информация за това кой в неговата организация и управленска структура е отговорен за определянето, прилагането и наблюдението на конкретна политика, например по въпроси, свързани с климата (18). То може да опише също така ролята и отговорността на управителния/надзорния съвет по отношение на политиката в областта на околната среда, социалната политика и политиката по правата на човека.

Процесите на надлежна проверка се отнасят до политиките, управлението на риска и резултатите. Процесите на надлежна проверка се осъществяват от предприятието, за да се гарантира, че то постига резултати спрямо конкретна цел (например да се гарантира, че въглеродните емисии са под определено ниво или че във веригите на доставки не е налице трафик на хора). Те помагат да се идентифицират, предотвратяват и смекчават съществуващите и потенциалните неблагоприятни въздействия.

Предприятията следва да осигурят оповестяване на съществена информация относно прилаганите процеси на надлежна проверка, включително, когато това е приложимо и пропорционално, спрямо техните доставчици и вериги на подизпълнители. Те могат също така да обмислят оповестяването на подходяща информация относно взетите решения за тяхното създаване и предвидения начин на действие на процесите, по-специално по отношение на предотвратяването и смекчаването на неблагоприятните въздействия. Предприятията могат също така да обмислят предоставянето на подходяща информация за определянето на целите и измерването на напредъка.

Така например, ръководните документи на ОИСР за няколко сектора, Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека, Тристранната декларация за принципите за многонационалните предприятия и социалната политика или ISO 26000 дават полезни насоки за това.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на информация относно политиките му, насочени към избягване на употребата на опасни химични вещества, вещества, пораждащи сериозно безпокойство, или биоциди в неговите продукти, дейността му или веригите му на доставки. То може също така да оповестява своите политики за изследване, разработване и използване на безопасни алтернативи. Предприятията могат да обяснят как оценяват качеството, безопасността и въздействието върху околната среда на използваните от тях химични вещества и как спазват законовите изисквания за безопасност на химичните вещества (например относно класифицирането, етикетирането и опаковането съгласно REACH и CLP).

Например:

Предприятието може да оповести подходяща информация за това как то установява, оценява и управлява рисковете, свързани с климата (19), и/или природния капитал.

От предприятията се очаква да изтъкват и обясняват всички съществени промени в техните основни политики и процеси на надлежна проверка през отчетната година.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на следната информация относно здравословни и безопасни условия на труд:

политиките на работното място,

договорните задължения, договорени с доставчици и подизпълнители,

разпределените ресурси за управление на риска, информация, обучение, мониторинг, одит, сътрудничество с местните органи и социалните партньори.

Възможно е дадено предприятие да не е разработило политики по определени въпроси, които то все пак счита за съществени. Тогава въпросното предприятие следва да предостави ясно и обосновано обяснение защо не е разработило такива политики. Другите изисквания за отчитане се прилагат (например бизнес модел, основни рискове…).

В член 1 от директивата се посочва, че „[к]огато предприятието не следва политиките по отношение на един или няколко от тези въпроси, нефинансовата декларация представя ясно и аргументирано обяснение за това.“

4.3   Резултат

В член 1 от директивата се посочва, че нефинансовата декларация трябва да съдържа информация, включително:

в.   „резултата от тези политики;

Предприятията трябва да предоставят полезна, обективна и балансирана представа за резултатите от своите политики.

Нефинансовата информация, оповестявана от предприятията, трябва да помага на инвеститорите и другите заинтересовани страни да разбират и да проследяват ефективността на предприятието.

Подходящото оповестяване на резултатите от политиките може да предостави полезна информация за силните и уязвимите страни на предприятието. Нефинансовата декларация следва да отразява по цялостен и кратък начин резултатите от функционирането и дейността на предприятието.

Предприятията може да обмислят да обяснят връзката между финансовите и нефинансовите резултати и управлението им във времето.

Анализът на резултатите следва да включва съответните нефинансови ключови показатели за ефективност. От предприятията се очаква да оповестяват онези ключови показатели за ефективност, които те считат за най-полезни за наблюдението и оценяването на напредъка и за подпомагане на съпоставимостта между предприятията и секторите. Когато е целесъобразно, предприятията могат също така да обмислят представянето и обясняването на тази информация по отношение на целите и целевите показатели.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли да включи оповестяването на конкретна информация, която обяснява:

действителните въглеродни емисии, интензитета на CO2,

употребата на опасни химически вещества или биоциди,

въздействията върху и зависимостите от природния капитал,

съпоставка с целите, промените с течение на времето,

смекчаващото въздействие на прилаганите политики,

плановете за намаляване на въглеродните емисии.

4.4   Основни рискове и тяхното управление

В член 1 от директивата се посочва, че нефинансовата декларация трябва да съдържа информация, включително:

г.   „основните рискове, свързани с тези въпроси и имащи отношение към дейностите на предприятието, включително, когато е приложимо и пропорционално, неговите стопански отношения, продукти или услуги, които има вероятност да предизвикат неблагоприятни въздействия в тези области, и начина, по който предприятието управлява тези рискове;

Предприятията следва да оповестяват информация относно своите основни рискове и способите за управлението и смекчаването им. Тези рискове могат да бъдат свързани с техните дейности, продукти или услуги, вериги на доставки и стопански отношения или с други аспекти. Това следва да включва подходяща перспектива за краткосрочните, средносрочните и дългосрочните основни рискове. От предприятията се очаква да обяснят как основните рискове могат да засегнат техния бизнес модел, дейността им, финансовите им резултати и въздействието на техните дейности.

Очаква се предприятието да оповести съществена информация за основните рискове, независимо дали те произтичат от собствените му решения или действия, или от външни фактори, и да обясни процесите, използвани за идентифициране и оценка на такива рискове.

Когато това е приложимо и пропорционално, оповестяването следва да включва съществена информация относно веригите на доставки и веригите на подизпълнителите. То следва да включва и съществена информация за начина, по който предприятието управлява и смекчава основните рискове.

От предприятието се очаква да изтъква и обяснява всички съществени промени в неговите основни рискове или начина, по който то ги управлява през отчетната година.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли да включи оповестяването на конкретна информация относно:

дефектни продуктите с евентуално въздействие върху безопасността на потребителите,

прилаганите политики за решаване на проблема,

коригиращи мерки, насочени към потребностите на потребителите, които вече са засегнати от тези продукти.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на съществена информация относно въздействията, свързани с климата, върху дейността и стратегията му, като вземе предвид специфичните обстоятелства, в това число подходящи оценки на вероятността и използване на анализи на сценарии (20).

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на съществена информация относно рисковете от вреди, свързани с правата на човека, труда и опазването на околната среда, в своята верига на доставки и верига на подизпълнителите, както и относно начините, по които предприятието управлява и смекчава потенциалните отрицателни въздействия.

4.5   Ключови показатели за ефективност

В член 1 от директивата се посочва, че нефинансовата декларация трябва да съдържа информация, включително:

д.   „нефинансови ключови показатели за резултата от дейността, имащи отношение към конкретната стопанска дейност;

Нефинансовата декларация следва да включва съществена текстова описателна информация и оповестяване на информация, основана на показателите, известни като ключови показатели за ефективност (КПЕ).

От предприятията се очаква да докладват по ключови показатели за ефективност, които са полезни с оглед на специфичните обстоятелства на съответното предприятие. Ключовите показатели за ефективност следва да са в съответствие с показателите, действително използвани от предприятието в неговите процеси на вътрешно управление и оценяване на риска. По този начин оповестяването на информация става по-подходящо и полезно и се подобрява прозрачността. Оповестяването на висококачествени и широко признати ключови показатели за ефективност (например показатели, широко използвани в даден сектор или за конкретни тематични въпроси) може също така да подобри съпоставимостта, по-специално за предприятия от същия сектор или същата верига на доставки.

Предприятието следва да оповестява ключови показатели за ефективност, които са необходими за разбирането на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност. Някои ключови показатели за ефективност могат да бъдат полезни за голямо разнообразие от предприятия и стопански обстоятелства. Други ключови показатели за ефективност са свързани в по-голяма степен с проблемите и обстоятелствата в даден сектор. Предприятията се насърчават да оповестяват съществени ключови показатели за ефективност, както от общ, така и от секторен характер. От предприятията се очаква да предоставят обективна и балансирана представа чрез използването на общи, секторни и специфични за предприятието ключови показатели за ефективност, като отчитат своите специфични обстоятелства и нуждите от информация на инвеститорите и другите заинтересовани страни.

Потребителите на информация са склонни да оценяват високо количествената информация, тъй като тя им помага да измерват напредъка, да проверяват последователността във времето и да правят сравнения. Подходящата текстова описателна информация, обясняваща ключовите показатели за ефективност, спомага за по-доброто разбиране на нефинансовата декларация.

Ключовите показатели за ефективност също така се считат за ефективни инструменти за свързване на качествена и количествена информация и за изграждане на връзки. Те позволяват на предприятията да предоставят балансирана и цялостна представа по кратък и ефективен начин.

Ключовите показатели за ефективност следва да се използват последователно през различните отчетни периоди, за да се предостави надеждна информация за напредъка и тенденциите. Докладваните ключови показатели за ефективност могат, разбира се, да се развият с течение на времето по стопански или технически причини. В тези случаи предприятията следва да обяснят причините, поради които ключовите показатели за ефективност се променят. Предприятията могат да обмислят актуализирането на предишна информация, когато е уместно, и да обяснят ясно и ефективно въздействието на тези промени.

Предприятията могат да обяснят събирането на данни, методологията и рамките, на които се позовават. Те могат също така да предоставят анализ на оповестените ключови показатели за ефективност, като обяснят например защо те са се увеличили или са намалели през отчетната година, както и как могат да се развият в бъдеще.

Предприятията могат да представят ключовите показатели за ефективност в контекста на целите, предходни резултати и съпоставка с други предприятия, по целесъобразност.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на подходяща информация относно използваните показатели и цели при оценката и управлението на съответните въпроси, свързани с околната среда и климата (21).

4.6   Тематични аспекти

В член 1 от директивата се посочва, че съответните предприятия „включват в доклада за дейността нефинансова декларация, съдържаща информация в степен, необходима за разбиране на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност, отнасяща се като минимум до екологичните и социалните въпроси и въпросите, свързани със служителите, зачитането на правата на човека, борбата с корупцията и подкупите […]“.

Оповестяването на съществена информация следва да дава балансиран и цялостен поглед върху развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност.

При определени обстоятелства предприятията могат да преценят, че оповестяването на подробна информация, свързана с предстоящи промени или въпроси в процес на договаряне, би било в сериозна вреда на предприятието. Въпреки това, оповестяването на обобщена информация, която не носи сериозна вреда, може да допринесе много за постигането на общата цел за прозрачност.

Член 1 от директивата предвижда, че „[д]ържавите членки могат да разрешават да бъде пропускана информация, свързана с предстоящи промени или въпроси в процес на договаряне, в изключителни случаи, когато […] оповестяването на подобна информация би било в сериозна вреда на търговската позиция на предприятието […]“.

Тематичните аспекти често са взаимосвързани. Например екологичен проблем, свързан с дейността, продуктите или веригата на доставки на предприятието, може да оказва въздействие и върху безопасността и/или здравето на потребителите, служителите или доставчиците или върху репутацията на марката. От предприятията се очаква да предоставят ясна, обективна и цялостна представа, която обхваща всички съответни аспекти на даден въпрос.

Следващите точки представляват неизчерпателен списък от тематични аспекти, които се очаква предприятията да вземат предвид при оповестяването на нефинансова информация:

а.   Екологични въпроси

От предприятието се очаква да оповестява подходяща информация за действителното и потенциалното въздействие на дейността му върху околната среда и за това как текущите и предвидимите екологични въпроси могат да въздействат върху развитието, резултатите или състоянието на предприятието.

Това може да включва:

оповестяването на съществена информация относно предотвратяване и контрол на замърсяването,

въздействието върху околната среда от използването на енергия,

преките и непреките емисии в атмосферата (22),

използването и опазването на природните ресурси (например вода, земя) и свързаното с това опазване на биологичното разнообразие,

управлението на отпадъците,

въздействието върху околната среда от транспорта или от използването и извеждането от употреба на продукти и услуги, и

разработването на екологични продукти и услуги.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да оповестява съществена информация въз основа на методологиите, посочени в конкретното законодателство. Например приложенията към Препоръка 2013/179/ЕС на Комисията включват методите за определяне на продуктовия отпечатък върху околната среда и организационния отпечатък върху околната среда. Това са методи за оценка на база жизнения цикъл, които позволяват на предприятията да установят за всеки продукт или за цялата организация: i) най-значимите въздействия; и ii) техните процеси, които допринасят, и техните емисии по веригата на доставки. Въздействията върху околната среда могат да се отчитат поотделно или като един обобщен резултат.

Когато е целесъобразно, предприятията могат да се позовават на съществена информация, предоставена в контекста на специфични изисквания за докладване в областта на околната среда (23).

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да разгледа ключови показатели за изпълнение, като например:

енергийните характеристики и подобренията в енергийните характеристики,

потреблението на енергия от невъзобновяеми източници и енергоемкостта,

емисиите на парникови газове в метрични тонове еквивалент на CO2 и интензитета на емисиите на парникови газове,

емисиите на други замърсители (измерени в абсолютна стойност и като интензитет),

добива на природни ресурси,

въздействията върху и зависимостите от природния капитал и биологичното разнообразие,

управлението на отпадъците (например степента на рециклиране).

б.   Социални въпрос и въпроси, свързани със служителите

От предприятията се очаква да оповестяват съществена информация относно социални въпрос и въпроси, свързани със служителите (24). Това включва:

прилагането на основните конвенции на Международната организация на труда,

въпросите на разнообразието, като представеност на двата пола и равно третиране в областта на заетостта и професиите (включително по отношение на възраст, пол, сексуална ориентация, религия, увреждане, етнически произход и други съответни аспекти),

въпросите, свързани със заетостта, включително консултиране и/или участие на работниците, условия на заетост и условия на труд,

синдикалните отношения, включително зачитане на синдикалните права,

управлението на човешкия капитал, включително управление на преструктурирането, управление на професионалното развитие и пригодност за заетост, система за възнаграждения, обучение,

здравословните и безопасни условия на труд,

връзките с потребителите, включително удовлетвореност на потребителите, достъпност, продукти с евентуално въздействие върху здравето и безопасността на потребителите,

въздействието върху уязвимите потребители,

отговорната търговия и отговорните научни изследвания, и

връзките с общността, включително социално и икономическо развитие на местните общности.

За предприятията може да се окаже полезно да се позовават на висококачествени и широко признати рамки, например Ръководните насоки на ОИСР за мултинационалните предприятия, Тристранната декларация за принципите относно многонационалните предприятия и социалната политика на МОТ или ISO 26000.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на ключови показатели за ефективност въз основа на аспекти като:

представеността на двата пола и други аспекти на разнообразието,

служители, които имат право на родителски отпуск, по пол,

работници, които участват в дейности с висок риск от специфични злополуки или заболявания,

брой на трудовите злополуки, видове наранявания или професионални заболявания,

текучество на наетите лица,

дял на служителите, работещи на срочни договори, по пол,

среден брой часове обучение на година на служител, по пол,

процесите на консултиране на служителите,

брой на наетите лица с увреждания.

в.   Зачитане на правата на човека

От предприятията се очаква да оповестяват съществена информация за потенциалните и действителните въздействия от дейността им върху носителите на права.

Счита се за най-добра практика предприятието да изрази своя ангажимент за зачитане на правата на човека. С този ангажимент може да се определи какво очаква предприятието от своите ръководители, служители и бизнес партньори по отношение на правата на човека, включително основните трудови норми. Информацията може да обяснява за чии права се отнася ангажиментът, например правата на децата, жените, коренното население (25), хората с увреждания (26), местните общности, дребните производители, жертвите на трафик на хора; и правата на работниците, включително на работещите на срочни договори, работниците по веригите на доставки или подизпълнителите, работниците мигранти, и техните семейства.

Предприятията следва да обмислят оповестяването на съществена информация относно надлежната проверка на спазването на правата на човека и относно процесите и мерките, прилагани за предотвратяване на нарушенията на правата на човека. Това може да включва например начините, по които предприятието се договаря с други предприятия във веригата на доставки по въпроси на правата на човека и начините, по които предприятието смекчава потенциалните отрицателни въздействия върху правата на човека и осигурява адекватни правни средства за защита, ако правата на човека са нарушени.

Оповестяването на съществена информация може да отразява подхода на предприятието, наред с друго, към Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека за прилагане на рамката на ООН „Утвърждаване, спазване и правни средства за защита“, Ръководните насоки на ОИСР за мултинационалните предприятия и Тристранната декларация за принципите относно многонационалните предприятия и социалната политика на МОТ.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на съществена информация и ключови показатели за ефективност относно:

случаите на тежки последици върху правата на човека, свързани с неговата дейност или решения,

процеса на получаване и разглеждане на жалби, както и смекчаването и осигуряването на правни средства за защита срещу нарушенията на правата на човека,

дейностите и доставчиците, изложени на значителен риск от нарушаване на правата на човека,

процесите и мерките за предотвратяване на трафика на хора за всички форми на експлоатация, принудителен труд и детски труд, несигурните работни места и опасните условия на труд, особено по отношение на географски райони, изложени на по-висок риск от злоупотреба,

степента на достъпност на неговите съоръжения, документи и уебсайтове за хората с увреждания,

зачитането на свободата на сдружаване,

ангажираността със съответните заинтересовани страни.

г.   Въпросите, свързани с борбата с корупцията и подкупите

От предприятията се очаква да оповестяват съществена информация за начина, по който разрешават въпросите и случаите на корупция и подкупи.

Предприятията може да обмислят оповестяването на информация относно организацията, решенията, инструментите за управление и ресурсите, предназначени за борба с корупцията и подкупите.

Предприятията могат също така да разгледат как те оценяват борбата с корупцията и подкупите, предприемат действия за предотвратяването или смекчаването на неблагоприятните въздействия, наблюдават ефективността и осъществяват вътрешни и външни комуникации по тези въпроси.

За предприятията може да се окаже полезно да се позовават на широко признати и висококачествени рамки, например Ръководните насоки на ОИСР за мултинационалните предприятия или ISO 26000.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на съществена информация и ключови показатели за ефективност, свързани със следните аспекти:

политиките, процедурите и стандартите за борба с корупцията,

критериите, използвани при оценки на риска, свързан с корупция,

процесите за вътрешен контрол и ресурсите, предназначени за предотвратяване на корупцията и подкупите,

служителите, които са получили подходящо обучение,

използването на механизми за подаване на сигнали за нарушения,

броя на висящите или приключилите дела за антиконкурентно поведение.

д.   Други

Вериги на доставки

От предприятията, когато това е приложимо и пропорционално, се очаква да оповестяват съществена информация по въпроси относно веригата на доставки, които имат важни последствия за развитието, резултатите или състоянието им. Това включва информацията, необходима за да се разбере в общ план веригата на доставки на предприятието и това как съответните нефинансови въпроси се вземат предвид при управлението на веригата на доставки.

Ако предприятието счита, че оповестяването на подробна информация, свързана с предстоящи промени или въпроси в процес на договаряне, би му оказало сериозна вреда, то може да изпълни общата цел за прозрачност, като оповести обобщена информация, която не носи сериозна вреда.

Оповестяването на съществена информация може да отразява подхода на предприятието, наред с друго, към Ръководните насоки на ОИСР за мултинационалните предприятия, Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека, както и към съответни рамки, специфични за конкретния сектор, като Насоките на ФАО-ОИСР за отговорните вериги за доставка на селскостопански продукти.

Пример и ключови показатели за ефективност

Предприятието може да обмисли оповестяването на съществена информация и ключови показатели за ефективност, свързани с аспекти като наблюдение на доставчиците относно:

трудовите практики, включително детски труд и принудителен труд, несигурни работни места, заплати, опасни условия на труд (включително безопасност в строителството, предпазни средства, здраве на работниците) (27),

трафика на хора и други въпроси, свързани с правата на човека,

емисиите на парникови газове и други видове замърсяване на водите и околната среда,

обезлесяването и други рискове, свързани с биологичното разнообразие,

и наблюдението на въздействието на предприятието върху доставчиците, например неговите условия на плащане и средни срокове на плащане.

Полезни изкопаеми от зони на конфликт

От предприятията, когато това е приложимо и пропорционално, се очаква да оповестяват подходяща информация относно надлежната проверка, за да гарантират отговорни вериги за доставки на калай, тантал, волфрам и злато от засегнати от конфликти и високорискови зони.

Оповестяването на информация следва да бъде в съответствие с Насоките на ОИСР по надлежната проверка за отговорни вериги за доставки от засегнати от конфликти и високорискови зони и допълненията към тях. В този контекст от предприятията се очаква да оповестяват подходяща информация за изпълнението на техните политики, практики и резултати относно надлежната проверка за полезните изкопаеми от зони на конфликт. Те следва да оповестяват също така предприетите стъпки за изпълнение на „рамката в пет стъпки“ (28) за основана на риска надлежна проверка във веригата за доставки на полезни изкопаеми, както е определено в Насоките на ОИСР по надлежната проверка, като вземат предвид позицията си във веригата на доставки.

След това от предприятията се очаква да оповестяват ключовите показатели за ефективност, свързани с естеството и броя на идентифицираните рискове, предприетите мерки за предотвратяването и смекчаването на тези рискове; както и начина, по който предприятието е укрепило своите усилия по надлежна проверка с течение на времето.

Специфични ключови показатели за ефективност

Те включват: дела на съответните преки доставчици, които са приели и приложили политика за надлежна проверка на полезни изкопаеми от зони на конфликт съгласно Насоките на ОИСР по надлежната проверка; дела на калай, тантал, волфрам или злато, произхождащи от засегнати от конфликти и високорискови зони; както и дела на съответните клиенти, които в договорите си изискват информация за полезните изкопаеми от зони на конфликт съгласно Насоките на ОИСР по надлежната проверка.

5   РАМКИ ЗА ДОКЛАДВАНЕ

Когато изготвя своята нефинансова декларация, предприятието може да се позовава на висококачествени и широко признати национални, основани на нормите на Съюза и международни рамки. Някои рамки обхващат широко разнообразие от сектори и тематични въпроси (хоризонтални рамки); други са специфични за определен сектор или тематичен въпрос. Някои са фокусирани единствено върху оповестяването на нефинансова информация; други се отнасят към прозрачността в по-широк контекст.

Обикновено позоваването на широко призната рамка, разработена в рамките на надлежен процес, осигурява на предприятията структуриран образец за докладване по основни въпроси от широк интерес, ограничава административната тежест и прави информацията по-лесно съпоставима.

В член 1 от директивата се посочва, че съответните предприятия „[…] могат да се позовават на национални, основани на нормите на Съюза или международни рамки, като в такъв случай […] уточняват на кои конкретни рамки се позовават“.

Предприятие, което се позовава на една или повече рамки, следва да оповести коя рамка(и) е използвало за оповестяването на конкретна информация. Това повишава яснотата и съпоставимостта.

В съображение 9 от директивата са дадени примери на съществуващи рамки за докладване. Този списък обаче не следва да се счита за изчерпателен.

Съображение 9 от директивата гласи:

„При предоставянето на тази информация предприятията, които попадат в обхвата на настоящата директива, могат да разчитат на националните рамки, на рамките, основани на нормите на Съюза, като например Схемата за екологично управление и одит (EMAS), или на международните рамки, като например Глобалния договор на Организацията на обединените нации (ООН), Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека, прилагащи рамката на ООН „Утвърждаване, спазване и правни средства за защита“, Насоките за многонационалните предприятия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), стандарта ISO 26000 на Международната организация по стандартизация, Тристранната декларация на Международната организация на труда относно принципите за многонационалните предприятия и социалната политика, Глобалната инициатива за отчитане или други признати международни рамки.“

Предприятията могат също така да обмислят използването на други рамки за докладване, като например онези, посочени във въведението към настоящите насоки.

6   ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ПОЛИТИКАТА НА МНОГООБРАЗИЕ В УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ

В настоящия раздел са дадени конкретни насоки, предназначени да помогнат на големите предприятия, регистрирани за търговия на регулиран пазар (29), да подготвят описание на своята политика на многообразие в управителния съвет, която е част от декларацията им за корпоративно управление (30). Описанието на политиката на многообразие в управителния съвет не съставлява част от нефинансовата декларация (31). Ето защо този раздел от насоките не засяга необходимостта от оповестяване на съществена информация за многообразието като част от нефинансовата декларация.

В член 1 от директивата се изисква големите предприятия, регистрирани за търговия на регулиран пазар, да оповестяват в своята декларация за корпоративно управление:

„описание на политиката на многообразие, прилагана по отношение на административните, управителните и надзорните органи на предприятието във връзка с аспекти като например възраст, пол или образование и професионален опит, целите на тази политика на многообразие, как е била приложена и резултатите през отчетния период. Ако не се прилага такава политика, декларацията съдържа обяснение относно причините за това.“

Аспекти на многообразието

Описанието на политиката на многообразие следва да уточнява кои критерии за многообразие се прилагат и да обяснява причините за избора им. При подбора на тези критерии следва да бъдат взети предвид всички съответни аспекти на многообразието, за да се гарантира, че управителният съвет разполага с достатъчно многообразие на гледни точки и с експертния опит, необходим за добро разбиране на текущите въпроси и по-дългосрочните рискове и възможности, свързани с дейността на предприятието. Естеството и сложността на стопанската дейност на предприятието следва да се вземат предвид при оценката на профилите, необходими за оптимално многообразие в управителния съвет, както и на социалния и екологичния контекст, в който предприятието функционира.

Аспектите на многообразието по правило следва да обхващат възраст, пол или образование и професионален опит. Когато това е необходимо поради географското присъствие на предприятието и стопанския сектор, в който то осъществява дейност, е целесъобразно да се включат и географски произход, международен опит, опит в съответните въпроси на устойчивостта, представителство на работниците и други аспекти, например социално-икономически произход.

При подбора на кандидат въз основа на определените критерии за многообразие следва да бъдат взети предвид правилата и общоприетите принципи на недискриминация (32).

Цели

Предприятията следва да оповестяват конкретни измерими цели за съответните аспекти на многообразието. Особено полезно е да се определят количествени цели и срокове, особено по отношение на баланса между половете.

Прилагане и резултати

Предприятията следва да посочат как целите на тяхната политика на многообразие се вземат предвид при планирането на новоназначения, подбора, назначаването и оценяването. Те следва също така да оповестят ролята на компетентните комитети към управителния съвет в тези процеси. Предприятията следва също така да оповестят, когато това е уместно, дали информацията относно критериите и целите за многообразие е била дадена на акционерите при избора или подновяването на членовете на управителния съвет.

Предприятията следва да оповестят състоянието на прилагането и резултатите най-малко след последната декларация по отношение на всички аспекти на политиката, свързани с многообразието. Ако целите за многообразието не са изпълнени, предприятието следва да оповести как възнамерява да постигне целите, включително очаквания срок, в рамките на който тези цели трябва да бъдат постигнати.


(1)  OВ L 330, 15.11.2014 г., стp. 1.

(2)  OВ L 182, 29.6.2013 г., стp. 19.

(3)  В насоките понятието „предприятие“ се използва за улесняване на четенето, когато се отнася до докладващото „предприятие“, независимо дали става дума за едно „предприятие“ или за „група“, докладваща чрез предприятието майка.

(4)  COM(2016) 739 final.

(5)  Цел 12.6: „Насърчаване на предприятията, особено големите и транснационалните предприятия, да приемат устойчиви практики и да интегрират информацията за устойчивото развитие в своя цикъл на отчитане“.

(6)  Цел 5.5: „Гарантиране на пълноценно и ефективно участие на жените и равни възможности за заемане на ръководни длъжности на всички равнища на вземане на решения в политическия, икономическия и обществения живот“.

(7)  Окончателният доклад на целевата група се очаква да бъде представен на срещата на високо равнище на Г-20 на 7 и 8 юли 2017 г.

(8)  Допълнителна информация относно процеса на обществена консултация може да бъде намерена на адрес http://ec.europa.eu/finance/company-reporting/non-financial_reporting/index_en.htm#related-documents

(9)  Член 1, параграф 1 от директивата

(10)  В съображение 8 от директивата също така се посочва, че „[ ]Тежестта на тези въздействия следва да се преценява с оглед на техния мащаб и сериозност. Рисковете от неблагоприятни въздействия могат да произтичат от собствените действия на предприятието или могат да бъдат свързани с неговата дейност, а ако това е приложимо и пропорционално — с неговите продукти, услуги и стопански отношения, включително с неговата верига на доставки и неговата верига на подизпълнители.“

(11)  Така например, предприятията могат да използват предварителния анализ, посочен в приложение I към Регламента за EMAS (Регламент (ЕО) № 1221/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A32009R1221)

(12)  Например в секторните референтни документи в рамките на EMAS са установени най-добрите практики и показатели, свързани с екологичните аспекти.

(13)  Например предприятията, които прилагат система за управление на качеството или система за управление на околната среда (например ISO 14001 или EMAS) или извършват оценка за екологосъобразност на целия жизнени цикъл, могат да се позоват на тях, за да подкрепят своята оценка на съществеността и да оповестят информация за значими аспекти.

(14)  Графики, диаграми, схеми и т.н.

(15)  Кръстосаните препратки и указателните знаци трябва да бъдат „интелигентни“ и лесни за ползване, например като се прилага практическото правило за „най-много едно кликване за препратка извън декларацията“.

(16)  Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).

(17)  Например по отношение на аспекти, свързани с климата или условията на заетост.

(18)  За допълнителна информация вж. Заключенията относно оповестяването на финансова информация, свързана с климата, на ръководената от отрасъла целева група, организирана от Съвета за финансова стабилност.

(19)  За допълнителна информация вж. Заключенията относно оповестяването на финансова информация, свързана с климата, на ръководената от отрасъла целева група, организирана от Съвета за финансова стабилност.

(20)  За допълнителна информация вж. Заключенията относно оповестяването на финансова информация, свързана с климата, на ръководената от отрасъла целева група, организирана от Съвета за финансова стабилност.

(21)  За допълнителна информация вж. заключенията относно оповестяването на финансова информация, свързана с климата, на ръководената от отрасъла целева група, организирана от Съвета за финансова стабилност.

(22)  Включително емисиите на парникови газове, токсични вещества, еутрофични и подкиселяващи вещества и др.

(23)  Като например задълженията, произтичащи от директивите на ЕС (Директивата за емисиите от промишлеността, схемата за търговия с емисии, Рамковата директива за водите, REACH, Директивата за депонирането на отпадъци, Директивата за излезлите от употреба превозни средства, Директивата за отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) и Директивата за ограничението на опасни вещества) и Европейския регистър за изпускането и преноса на замърсители.

(24)  Информацията, която разкрива расов или етнически произход, религиозни или философски убеждения, членство в синдикални организации или сексуалната ориентация на физическото лице, се счита за специална категория лични данни съгласно член 9 от Регламент (ЕС) 2016/679, която не трябва да се обработва, освен ако не е изпълнено едно от предвидените в този член условия. Поради това предприятията следва да оповестяват само анонимни данни или обобщени данни (които не позволяват идентифицирането на физически лица) по отношение на тези въпроси.

(25)  Например в съответствие с Конвенцията относно коренното население и племенните народи (№ 169) от 1989 г. на Международната организация на труда (МОТ).

(26)  Например в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.

(27)  Например във връзка с „Резолюция относно достойните условия на труд в световните вериги на доставки“, приета на 105-ата сесия на Международната конференция по труда (МОТ, 2016 г.) http://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/105/texts-adopted/WCMS_497555/lang--en/index.htm

(28)  ОИСР (2016 г.), Насоки на ОИСР по надлежната проверка за отговорни вериги за доставки на полезни изкопаеми от засегнати от конфликти и високорискови зони: трето издание, OECD Publishing, Париж. http://dx.doi.org/10.1787/9789264252479-en

(29)  Докато изискванията за оповестяване относно нефинансовата информация се прилагат за големи дружества, извършващи дейност в обществен интерес, с повече от 500 служители, изискванията за оповестяване относно многообразието в управителния съвет се прилагат само за големи предприятия, регистрирани за търговия на регулиран пазар.

(30)  Както е предвидено в член 20 от Директива 2013/34/ЕС.

(31)  Както е посочено в член 19а от Директива 2013/34/ЕС.

(32)  На основания като етнически произход, раса, увреждане или сексуална ориентация.