30.6.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 206/1


Съобщение на Комисията за изменение на приложението към Съобщението на Комисията до държавите членки относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити

(2017/C 206/01)

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

(1)

Параграф 13 от Съобщението на Комисията до държавите членки относно прилагането на член 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити (1) („съобщението“) гласи, че държавните застрахователи (2) не могат да предоставят застраховки за краткосрочни експортни кредити за продаваеми рискове. Продаваемите рискове се определят в параграф 9 като търговски и политически рискове с максимален период на риска под две години, свързани с публични и непублични купувачи в държавите, изброени в приложението към съобщението.

(2)

Вследствие на трудната ситуация в Гърция, в периода от 2012 г. насам бе наблюдавана липса на капацитет за застраховане или презастраховане за покриване на износа към Гърция. Това накара Комисията да измени съобщението, като извади временно Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове през 2013 г. (3), през 2014 г. (4), през първите шест месеца на 2015 г. (5), през юни 2015 г. (6) и през юни 2016 г. (7) Срокът на действие на последното удължаване на това изменение изтича на 30 юни 2017 г. В резултат на това от 1 юли 2017 г. Гърция по принцип би трябвало отново да се счита за държава с продаваеми рискове, тъй като всички държави — членки на ЕС, са включени в списъка на държавите с продаваеми рискове, посочен в приложението към съобщението.

(3)

Въпреки това в съответствие с параграф 36 от съобщението няколко месеца преди да приключи временното изваждане от списъка, Комисията започна преглед на ситуацията с цел да определи дали сегашните пазарни условия оправдават изтичането на срока на изваждането на Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове, считано от 1 юли 2017 г., или дали пазарният капацитет все още е недостатъчен, за да покрие всички икономически оправдани рискове, така че да е необходимо удължаване.

II.   ОЦЕНКА

(4)

По силата на раздел 5.2 от съобщението Комисията ще направи своята оценка въз основа на критериите, предвидени в съображение (33): частно застраховане на кредити, държавен рейтинг, резултатите на предприятията (несъстоятелност).

(5)

С цел да определи дали липсата на достатъчен капацитет в частния сектор за покриването на всички икономически оправдани рискове оправдава удължаването на срока на временното изваждане на Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове, Комисията се консултира с държавите членки, частни кредитни застрахователи и други заинтересовани страни и им поиска информация. На 10 април 2017 г. Комисията публикува искане за информация относно наличието на застраховане на краткосрочни експортни кредити за износ към Гърция (8). Крайният срок за отговор изтече на 12 май 2017 г. Комисията получи двадесет и един отговора от държави членки и частни застрахователи.

(6)

Информацията, предоставена на Комисията в контекста на публичното искане за информация, показва, че частните застрахователи на експортни кредити останаха несклонни да осигуряват застрахователно покритие за износа към Гърция във всички търговски сектори. Същевременно държавните застрахователи продължиха да отчитат голямо търсене на застраховане на кредити при износ за Гърция, което потвърждава ограниченото наличие на частно застраховане.

(7)

Понастоящем държавният кредитен рейтинг на Гърция е Caa3 (Moody’s), B- (Standard & Poor’s) и CCC (Fitch). Всичко това поставя Гърция в неинвестиционната категория и е признак за наличието на значителни рискове за кредиторите. Считано от юни 2016 г., гръцките държавни облигации се приемат от Европейската централна банка (ЕЦБ) като обезпечение, но по номиналната им стойност се прилага значителна отстъпка. Освен това ЕЦБ продължава да отказва да ги включи в своята програма за закупуване на облигации.

(8)

Гръцките 10-годишни държавни облигации в момента се търгуват с доходност от около 6 %. Въпреки че тази доходност намаля в сравнение с предишната година, тя все пак остава значително по-висока в сравнение с други държави — членки на ЕС (9).

(9)

Въпреки голямата несигурност, през първото тримесечие на 2017 г. гръцката икономика постигна лек растеж. По данни, публикувани от гръцкия статистически институт в средата на юни 2017 г., реалният БВП се е увеличил с 0,4 % в сравнение с предишното тримесечие при отчитане на сезонните и календарните колебания и с 0,4 % в сравнение с първото тримесечие на 2016 г. (10) Реалният растеж на БВП за 2017 г. се очаква да възлезе на 2,1 % (11), което представлява намаление в сравнение с предишната оценка. Очаква се постепенно да намалеят ограниченията върху финансовата система да финансира инвестициите.

(10)

При тези обстоятелства Комисията очаква частните застрахователи на експортни кредити да продължат да бъдат много предпазливи при предоставянето на застрахователно покритие за износа към Гърция или дори напълно да се оттеглят от гръцкия пазар. Вероятно частните застрахователи отново ще увеличат своите експозиции, едва когато са налице повече прозрачност и яснота по отношение на политическите и икономическите политики в Гърция и в случай че се забелязва значително подобрение на икономическата ситуация.

(11)

По тези причини Комисията заключи, че капацитетът на частния сектор е недостатъчен, за да обхване всички икономически оправдани рискове, и реши да продължи срока за изваждането на Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове до 30 юни 2018 г. Условията за покритие, предвидени в раздел 4.3 от съобщението, са приложими в този случай.

III.   ИЗМЕНЕНИЕ НА СЪОБЩЕНИЕТО

(12)

От 1 юли 2017 г. до 30 юни 2018 г. се прилага следното изменение на Съобщението на Комисията до държавите членки относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити:

приложението се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ

Списък на държавите с продаваеми рискове

Всички държави членки с изключение на Гърция

Австралия

Канада

Исландия

Япония

Нова Зеландия

Норвегия

Швейцария

Съединени американски щати“.


(1)  ОВ C 392, 19.12.2012 г., стр. 1.

(2)  В съобщението „държавен застраховател“ се определя като дружество или друга организация, която предоставя застраховане на експортни кредити с подкрепата на държава членка или от нейно име, или държава членка, която предлага застраховане на експортни кредити.

(3)  ОВ C 398, 22.12.2012 г., стр. 6.

(4)  ОВ C 372, 19.12.2013 г., стр. 1.

(5)  ОВ C 28, 28.1.2015 г., стр. 1.

(6)  ОВ C 215, 1.7.2015 г., стр. 1.

(7)  ОВ C 244, 5.7.2016 г., стр. 1.

(8)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2017_export_greece/index_en.html

(9)  Това съответства на разлика от около 5,5 % в сравнение с 10-годишната доходност на германската държавна облигация.

(10)  http://www.statistics.gr/en/home/

(11)  Прогноза на ГД „Икономически и финансови въпроси“ от пролетта на 2017 г., https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/ecfin_forecast_spring_110517_el_en.pdf