Брюксел, 22.11.2017

COM(2017) 803 final

Препоръка за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

с което се констатира, че Румъния не е предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета от 16 юни 2017 г.


Препоръка за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

с което се констатира, че Румъния не е предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета от 16 юни 2017 г.

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета 1 , и по-специално член 10, параграф 2, алинея 4 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)На 16 юни 2017 г. Съветът реши, в съответствие с член 121, параграф 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз („ДФЕС“), че съществува значително отклонение от плана за корекции за постигане на средносрочната бюджетна цел в Румъния.

(2)С оглед на установено значително отклонение на 16 юни 2017 г. Съветът отправи препоръка за това Румъния да предприеме необходимите мерки, за да гарантира, че номиналният темп на растеж на нетните първични държавни разходи 2 не надвишава 3,3 % през 2017 г., което съответства на годишна корекция на структурното салдо в размер на 0,5 % от БВП. Той препоръча на Румъния да използва всички извънредни приходи за намаляване на дефицита, докато мерките за бюджетна консолидация следва да гарантират трайно подобрение на структурното салдо по консолидирания държавен бюджет по начин, който благоприятства икономическия растеж. Съветът определи краен срок до 15 октомври 2017 г., в който Румъния да докладва относно действията, предприети в отговор на препоръката.

(3)На 26 и 27 септември 2017 г. Комисията проведе мисия за засилено наблюдение в Румъния с цел да извърши мониторинг на място съгласно член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета. След като изпрати предварителните си заключения на румънските органи за коментар, Комисията докладва констатациите си на Съвета на 24 октомври 2017 г. Впоследствие тези заключения бяха оповестени публично. В доклада на Комисията се установява, че румънските органи не възнамеряват да предприемат действия по препоръката на Съвета от 16 юни 2017 г. Органите потвърдиха, че тяхната цел за 2017 г. остава заложената цел за номинален дефицит от 3 % от БВП. Като се има предвид положителната и нарастваща разлика между фактическия и потенциалния БВП, това би довело до влошаване на структурния дефицит през 2017 г., в разрез с препоръката на Съвета. Това показва ясно експанзионистична фискална политика.

(4)На 13 октомври 2017 г. румънските органи предоставиха доклад за предприетите действия в отговор на препоръката на Съвета от 16 юни 2017 г. В доклада органите потвърдиха, че тяхната цел за 2017 г. остава цел за номиналния дефицит от 3 % от БВП. Единствената мярка, изброена в доклада, със значително отражение върху бюджета през 2017 г. е увеличение на акцизите за енергийни продукти до равнището от 2016 г. (т.е. възстановяване на акцизите, приети преди това съкращение, което влезе в сила през януари 2017 г.). Следователно, фискалното въздействие от докладваните мерки далеч не съответства на изискването в препоръката на Съвета.

(5)Въз основа на прогнозата на Комисията от есента на 2017 г. се очаква структурното салдо да се влоши с 1,1 % от БВП, достигайки дефицит от 3,3 % през 2017 г. Това е в противоречие с препоръчаното подобрение на структурното салдо от 0,5 % от БВП за 2016 г. Съответният растеж на нетните първични държавни разходи възлиза на 4,9 %, което е значително над целевия показател за разходите от 3,3 %. Това влошаване в сравнение с 2016 г. се дължи на намалението на непреките данъци, по-специално на ДДС и акцизите, което влезе в сила в началото на годината, и на увеличението на заплатите в публичния сектор и социалните обезщетения, предприето през годината. След препоръката на Съвета от 16 юни 2017 г., увеличението на акцизите за енергийни продукти до равнището им от 2016 г. и намалението в публичните инвестиции в бюджетната корекция през септември оказаха положително въздействие върху публичния дефицит, въпреки че въздействието им до голяма степен беше компенсирано от увеличение на заплатите в публичния сектор, което също беше включено в бюджетната корекция.

(6)Това води до заключението, че действията, предприети от Румъния в отговор на препоръката на Съвета от 16 юни 2017 г., са недостатъчни. Фискалната корекция е по-малка от годишната структурна корекция от 0,5 % от БВП за 2017 г., която съответства на номинален темп на растеж на нетните първични държавни разходи, който не надвишава 3,3 % през 2017 г.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Румъния не е предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета на 16 юни 2017 г.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Румъния.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1.
(2)    Нетните държавни разходи включват общите държавни разходи без разходите за лихви, разходите по програми на Съюза, които изцяло се покриват от приходи от средства на Съюза, и недискреционни промени в разходите за обезщетения при безработица. Бруто образуването на основен капитал, финансирано от държавата, се изглажда за 4-годишен период. Дискреционните мерки по отношение на приходите и предвиденото по закон увеличаване на приходите са взети предвид. Еднократните мерки по отношение както на приходите, така и на разходите, са нетирани.