Брюксел, 26.7.2017

COM(2017) 405 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Четиринадесети доклад относно преместването и презаселването


1Въведение

В четиринадесетия доклад относно преместването и презаселването се очертават спешните действия, които е необходимо да бъдат предприети за преместването от Италия и Гърция през следващите месеци на всички отговарящи на изискванията лица, както и за осъществяване на целите, свързани с презаселването.

През юни 2017 г. бяха отбелязани нови безпрецедентно високи нива по отношение на преместването. Над 2 000 души бяха преместени от Гърция и почти 1 000 от Италия. През юли темпът на преместванията обаче намалява (около 1 600 премествания от Гърция и 600 от Италия). Към 24 юли 2017 г. общо бяха преместени над 24 600 души (16 803 от Гърция и 7 873 от Италия).

Настоящият темп на преместванията не компенсира в достатъчна степен нарасналия натиск върху Италия. От началото на годината по бреговете на Италия са пристигнали над 93 000 мигранти. Това представлява 6 % повече в сравнение със същия период на 2016 г. За справяне с тази извънредна ситуация Комисията изложи план за действие 1 , за да се окаже подкрепа на Италия, да се намали натискът по маршрута през Централното Средиземноморие и да се повиши солидарността. Планът за действие бе приветстван от министрите на неофициалната среща на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 6 юли 2017 г. Те постигнаха съгласие относно необходимостта от ускоряването на съвместната работа за изпълнението на серия от приоритетни действия, и по-специално се ангажираха да „предприемат всички необходими стъпки за гарантирането на преместването от Италия на всички отговарящи на изискванията лица“ 2 .

В Италия все още се намира значителен брой мигранти, които отговарят на изискванията за преместване. Досега през 2017 г. броят на пристигащите еритрейци, които са основната националност в Италия, отговаряща на изискванията за преместване, е по-скоро малък. Но все пак от началото на 2017 г. досега в Италия са пристигнали над 5 200 еритрейци, в допълнение към 20 700-те пристигнали през 2016 г. Тъй като настоящият темп на преместванията е все още недостатъчен, за да бъдат преместени всички отговарящи на изискванията лица, от изключително важно значение е държавите членки да започнат да изпълняват своите ангажименти и правни задължения, както и да ускорят в значителна степен усилията си за преместването на лица от Италия.

По отношение на Гърция постигнатият през юни добър темп следва да бъде запазен с цел преместването на всички отговарящи на изискванията кандидати, които се намират понастоящем в Гърция, като приоритет до септември 2017 г. Към 24 юли 2017 г. са регистрирани 27 295 души за преместване, като все още е необходимо да бъдат преместени поне 4 800 души. Държавите членки трябва да продължат да поемат ангажименти, да намаляват времето за реакция и да ускоряват преместванията, за да гарантират, че всички отговарящи на изкисванията мигранти са действително преместени.

Продължава да се отбелязва стабилен напредък в изпълнението на Заключенията на Съвета от юли 2015 г. 3 за преместването на 22 504 души, въпреки че някои държави членки вече изпълниха ангажиментите за преместването на голям брой мигранти и понастоящем насочват усилията си към премествания в рамките на Изявлението ЕС—Турция. Държавите членки, които все още не са извършили премествания или са далеч от постигането на своите цели, следва незабавно да увеличат усилията си.

2Преместване

Темпът на преместване показва постоянна положителна тенденция на нарастване с над 1 000 премествания на месец от ноември 2016 г. насам. Повечето държави членки поемат ангажименти и извършват премествания редовно. Необходими са обаче допълнителни усилия от страна на всички държави членки за гарантирането на преместването от Италия и Гърция на всички отговарящи на изискванията лица.

Тъй като някои държави членки вече изпълниха задълженията си по отношение на преместването или са на път да сторят това, за успешното изпълнение на програмата за преместване е необходимо някои държави членки да увеличат своите ангажименти и всички държави членки да предприемат действия във връзка със своите задължения. 

Полша и Унгария продължават да бъдат единствените държави членки, които не са преместили нито едно лице, като Полша не е поела нито един ангажимент от 16 декември 2015 г. насам. Чешката република не е поемала ангажимент от май 2016 г. досега, а от август 2016 г. не е преместила нито едно лице. Тези държави следва незабавно да започнат да поемат ангажименти и да извършват премествания. 

Австрия не е преместила нито едно лице до момента, но наскоро пое три ангажимента през май, юни и юли за преместването от Италия на 50 души. Очаква се скоро поетият първи ангажимент да се превърне в ефективни премествания.

2.1    Гърция: налице е значително ускоряване на прехвърлянията през юни, но все още са необходими непрекъснати усилия с цел преместването на всички отговарящи на изискванията лица

Както вече беше докладвано, Гърция приключи регистрацията („подаване на молба за международна закрила“) на всички лица, обхванати от процеса на предварителна регистрация, включително на лицата, които отговарят на изискванията за преместване. Към 24 юли общо 27 295 души са подали молби в рамките на схемата за преместване; 16 803 души вече са били преместени, а преместването на други 4 804 души все още предстои 4 . Въпреки че до 26 септември 2017 г. е възможно да бъдат регистрирани още кандидати за преместване, а други лица да бъдат изключени от схемата за преместване, общият брой на лицата, регистрирани за преместване, се очаква да остане стабилен. По-конкретно между 1 500 и 2 000 лица, които първоначално бяха насочени към дъблинската процедура, могат да бъдат върнати към схемата за преместване, при което общият брой на лицата, които потенциално подлежат на преместване, ще стане около 6 800. Поради тази причина от жизненоважно значение е държавите членки да продължат да поемат ангажименти на месечна основа.

Темп на преместванията: необходимо е намаляване на времето за реакция, увеличаване на капацитета за прием и ефективно изпълнение на планирането

Както бе докладвано по-рано, Малта е извършила всички премествания от разпределения за нея дял 5 . През периода, обхванат от настоящия доклад Латвия също е извършила всички премествания от разпределения за нея дял с изключение на едно лице, а Норвегия е изпълнила изцяло своя ангажимент. Като се вземат предвид изпълнените и планираните за юли и август премествания, Финландия, Литва и Люксембург ще са преместили над 80 % от разпределените им дялове, а Швеция, която започна преместванията едва през месец юни, ще е преместила почти 60 % от разпределения за нея дял.

Комисията също така приветства обявеното увеличение на месечните ангажименти от страна на Испания. Макар че обяви намерението си да започне премествания от Гърция, Австрия все още не е поела официално ангажимент.

През юни темпът на преместванията достигна 2 000 прехвърляния, което е най-високият брой, постигнат в рамките на един месец до момента. Това бе резултат от координираните усилия на всички заинтересовани страни съгласно договореното в документите за планиране — гръцката служба по въпросите на убежището увеличи темпа на уведомяване; Върховният комисар на ООН за бежанците (ВКБООН) гарантира транспортирането от различни части на Гърция в Атина и настаняването там; Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) подкрепяше изготвянето и проследяването на преписките; Международната организация по миграция (МОМ) организираше медицинските прегледи, сесиите за информация през фазата преди заминаването и полетите, а държавите членки на преместване проявиха гъвкавост, най-вече в случаите, когато преместването бе отлагано поради здравословни причини.

Въпреки това, независимо от договореното с държавите членки планиране, не беше възможно да се поддържа темпът и се предвижда, че през юли ще бъдат преместени едва около 1 600 души, основно поради:

·дългото време за реакция от страна на някои държави членки на преместване и ограничения капацитет за обработка: някои държави (в частност Естония и Швейцария) са натрупали повече от тримесечен период на забавяне на отговора за някои случаи. Понякога тези закъснения се дължат на липсата на достатъчен капацитет в държавата членка на преместване за обработването на исканията за преместване със същия темп като месечните ангажименти, по-специално поради извършването на проверки от службите за национална сигурност. В други случаи това се дължи на продължителността на националните процедури в държавата членка на преместване. Някои държави, които извършват едновременно презаселване и преместване, също бяха изправени пред ограничения, свързани с капацитета за обработка;

·ограничения на капацитета за прием: въпреки че Ирландия, Финландия и Португалия работиха за разрешаването на затрудненията си, от тях само Финландия успя да запази необходимия постоянен темп на преместванията.

Трудностите, свързани с преместването, поставят под натиск гръцката система за приемане в континенталната част, която е подложена на все по-голям натиск поради броя на кандидатите за преместване, които продължават да са в страната, както и редовните кандидати за убежище, включително тези, прехвърлени от островите с цел преминаване през редовната процедура за предоставяне на убежище.

С цел ефективното изпълнение на схемата за преместване всички държави членки трябва да демонстрират конструктивно отношение на всеки етап от процедурата за преместване. Комисията е готова да окаже помощ при процеса.

Непридружени ненавършили пълнолетие лица: задоволителният напредък продължава

Към 21 юли бяха преместени 390 от 581-те непридружени ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на изискванията за преместване. Едни и същи държави членки (Белгия, Германия, Ирландия, Нидерландия, Испания) продължават да предлагат места за тази категория уязвими кандидати, като Комисията приветства това. От жизненоважно значение е обаче всички държави членки да одобряват искания за преместване за тази група от особено уязвими лица. Държавите членки се приканват да продължат да предоставят места, според необходимото 6 , за преместването на регистрирани ненавършили пълнолетие лица, отделени от семействата си.

Съгласно висшия интерес на детето се преценява, първо, дали ненавършилото пълнолетие лице следва да бъде преместено и, второ, в коя държава членка. Прекалено рестриктивните политики по отношение на предоставяне на доказателство за семейни връзки, като например тези на Германия, водят до прекомерна тежест за гръцките органи, още повече, че в решенията на Съвета относно преместването не е включено такова изискване.

Необходими спешни действия:

·Всички държави членки следва да продължат да поемат ангажименти на месечна основа поне на настоящите нива, за да се гарантира достатъчно голям резерв от места, което да даде възможност за бързо преместване веднага щом дадено лице, определено като отговарящо на изискванията за преместване, бъде регистрирано в съответствие с договорените процедури и практики.

·На този последен етап от изпълнението всички държави членки трябва да увеличат допълнително усилията си, за да се осигури гладко протичане на процеса, да се избегнат забавяния при процедурата на прехвърляне и, при необходимост, да се работи за разрешаването на всички логистични пречки, които могат да възникват.

·Австрия следва да предприеме действия във връзка с предходното си изявление и да започне да поема ангажименти и да извършва премествания от Гърция незабавно.

·Държавите, които закъсняват с предоставянето на окончателни отговори (в частност Естония и Швейцария), следва да спазват крайните срокове, договорени в протокола относно преместването. Германия следва да демонстрира по-голяма гъвкавост по отношение на доказването на семейни връзки.

·Ирландия и Португалия следва да предприемат спешни мерки за увеличаване на капацитета за прием, както и да позволят преместването до септември 2017 г. на всички лица, които очакват да бъдат преместени.

2.2    Италия: необходими са допълнителни усилия от всички заинтересовани страни, за да се отговори на настоящия миграционен натиск 

Въпреки че през май и юни темпът на преместванията от Италия се бе стабилизирал на 1 000 души на месец, през юли броят им намаля отново. Предвижда се, че през този месец ще бъдат преместени само най-много 600 кандидати. Предвид настоящия цялостен натиск върху инфраструктурата на Италия в областта на миграцията е необходимо да се използва положителната тенденция от последните месеци и да се ускори темпът на преместванията от Италия. Планът за действие на Комисията за Италия включва мерки, които според Комисията трябва спешно да бъдат приети, за да се изпълнят изцяло всички текущи задължения, свързани с преместването.

Определяне, регистриране и централизирано насочване на кандидати: неотдавна постигнатият напредък следва да бъде ускорен

Изключително важно е Италия спешно да определи и регистрира за преместване всички кандидати, отговарящи на изискванията, които са пристигнали в Италия през 2016 г. и през първата половина на 2017 г. Въпреки че Италия е регистрирала до момента около 10 000 души за преместване (7 873 от които вече бяха преместени), а други 2 500 са в процес на подготовка да бъдат регистрирани, само през 2016 г. над 20 700 еритрейци са пристигнали в Италия, а до момента през 2017 г. са пристигнали над 5 200.

Както се посочва в плана за действие, EASO е готова да оказва подкрепа на Италия в усилията за регистриране и обработка. За тази цел EASO започна кампания в социалните медии, по-специално чрез създаването на горещата линия на EASO за преместване, която понастоящем получава до 200 обаждания седмично. Въпреки това, за успеха на информационната кампания е важно Италия да предостави незабавно информацията, необходима на EASO, с цел по-широко разпространение на листовки и плакати, както и да повиши осведомеността относно схемата за преместване в местните Prefetture/Questure и в центровете за прием, включително като гарантира, че потенциалните кандидати, които понастоящем са извън официалната система за прием в Италия, също са регистрирани бързо и включени в схемата за преместване. Освен това EASO е готова да увеличи броя и активното присъствие на своите мобилни екипи, които да достигнат до всички потенциални отговарящи на изискванията кандидати, които все още не са регистрирани, и да улеснят тяхната регистрация в схемата за преместване.

За ускоряването на темпа на регистрация с цел преместване на новопристигналите лица и за подобряване на ефикасността на процедурата е важно също така Италия да централизира отговарящите на изискванията кандидати в няколко специални центъра за преместване. За тази цел Комисията приветства неотдавна предприетите стъпки, особено прехвърлянето на отговарящите на изискванията кандидати към центрове в Рим през последните етапи от процедурата по преместване, както и циркулярното писмо на Министерството на вътрешните работи, в което се призовава за централизиране на отговарящите на изискванията кандидати в няколко центъра. Тези мерки следва сега да бъдат изцяло изпълнени и допълнително засилени, както за новопристигналите отговарящите на изискванията кандидати, така за лицата, които вече са настанени на различни места в цяла Италия. За да подкрепи тези мерки, наскоро Комисията предостави на Италия 15,33 милиона евро спешна помощ по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ за осигуряване на настаняване, храна, здравеопазване и езиково и културно посредничество в три предназначени за това центъра за преместване.

Темп на преместванията: трябва да бъде постигнат по-голям напредък

След положителната тенденция броят на поетите ангажименти намаля през юни и юли. Люксембург и Франция не са поемали ангажименти към Италия вече над три месеца. От друга страна, Комисията приветства неотдавнашните ангажименти, поети от Словакия, които следва сега да се превърнат без забавяне в ефективни премествания. Комисията също така приветства обявеното увеличение на месечните ангажименти от страна на Испания и обявеното от Германия ускоряване на темпа на преместванията. Както вече бе споменато, поемането на ангажименти е от съществено значение за осигуряването на достатъчен резерв от места, което ще позволи на Италия да реагира бързо в условията на нарастващ приток на отговарящи на условията кандидати, както и да осигури бързи премествания. Това ще допринесе и за избягване на евентуални незаконни движения на тези лица.

За да може схемата да функционира правилно, от първостепенно значение е държавите членки да спазват договорените в протокола относно преместването срокове, най-вече 10-дневния срок за отговор на подадените искания за преместване. Във връзка с това Белгия, Германия, Франция и Люксембург продължават да се бавят по отношение на някои искания за преместване още от миналата година. Държавите членки следва също така да се координират в тясно сътрудничество с Италия, когато имат съмнения относно националността на кандидата. Някои държави членки продължават да прилагат неоправдани ограничителни преференции (например Франция приема само семейства и самотни жени с деца с еритрейско гражданство), които за Италия е почти невъзможно да изпълни. За държавите членки, поели големи месечни ангажименти, според шведския пример, използването на предварително планиране също би допринесло за ускоряване на преместването, както в случая с Гърция. Държавите членки следва да покажат гъвкавост по отношение на логистиката при преместването и при договаряне на датите на полетите.

Комисията приветства двустранните договорености, постигнати между Италия и Австрия и Литва относно допълнителни интервюта във връзка със сигурността. Понастоящем Комисията очаква Австрия реално да осъществи премествания и приветства преместването на първите 10 кандидати в Литва. Освен това Комисията очаква, че след поканата, отправена от Италия, подобни двустранни споразумения ще да бъдат сключени с Естония, Ирландия и всяка друга засегната държава членка и че преместването към тези държави членки ще започне незабавно.

Преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица започна, но са необходими още усилия

Въпреки че през периода, обхванат от доклада бе преместено само още едно непридружено ненавършило пълнолетие лице, бе постигнат напредък по процедурата, която позволява преместването на тази категория уязвими кандидати. Към края на юли в процес на подготовка за преместване са 10 нови случая, като за други 25 случая се очаква одобрение, а още 38 искания са готови да бъдат изпратени. В процес на разглеждане са още няколко случая.

Активното участие на публичните органи както на централно, така и на местно ниво е от решаващо значение за този процес. По-специално, италианското министерство на правосъдието е изпратило до съдилищата бележка относно преместването и дъблинските процедури. Скоро се очаква да бъдат разпространени допълнителни разяснения. Освен това Министерството на труда подкрепя процеса чрез предоставянето на информация на отговарящите на изискванията ненавършили пълнолетие лица в приемните центрове. Екипът на Комисията в Италия насърчава координацията на централно административно ниво, а експертите на EASO и на Международната организация по миграция (МОМ) също играят основна роля при предоставянето на информация и на техническа помощ.

При непридружените ненавършили пълнолетие еритрейци е регистриран вторият най-висок процент на укриване. С цел да се предложи на всички непридружени ненавършили пълнолетни лица, които отговарят на изискванията, възможност за безопасно прехвърляне в друга държава членка чрез преместване, местните власти следва да насочват всички такива лица към по-малко на брой специално предназначени за целта центрове.

Същевременно от ключово значение е държавите членки да обработват исканията относно случаи на уязвими лица и непридружени ненавършили пълнолетие лица като приоритетен въпрос. Следва да се избягват преференциални политики, като например тези на Германия, съгласно които от непридруженото ненавършило пълнолетие лице се изисква да има връзки с държавата членка на преместване, и които освен това не са в съответствие с решението на Съвета. Отхвърлянията могат да се основават единствено на причините, предвидени в решенията на Съвета.

Ако все още не са го направили, държавите членки следва да споделят с италианските органи информацията относно инфраструктурата за прием и за предоставяне на убежище, предвидена за непридружените ненавършили пълнолетие лица, които ще бъдат преместени.

Необходими спешни действия:

·Италия трябва като приоритет да ускори регистрирането на отговарящите на условията кандидати за преместване, да улесни реализацията на информационната кампания на EASO и да продължи усилията си за централизиране на процедурата по преместване.

·Всички други държави членки трябва да продължат да увеличават броя на своите ангажименти и да поемат ангажименти на месечна основа, да приемат по-бързо предложените от Италия за преместване кандидати, да увеличат капацитета си за обработка на молбите, да отговарят по-бързо на исканията на Италия, да избягват а налагат прекалено ограничителние предпочитания и да ограничат изискванията, които водят до забавяния в процедурата по прехвърляне. Освен това държавите членки, чиито разпределени дялове са големи, следва да осигурят предварително планиране и да проявяват гъвкавост по отношение на логистиката, свързана с прехвърлянията.

·Люксембург и Франция следва да започнат отново да поемат ангажименти.

·Белгия, Германия, Франция и Люксембург следва да отговорят на висящи искания за преместване и да спазват сроковете, договорени в протокола относно преместването.

·Държавите членки следва да обработват приоритетно кандидатурите на уязвими кандидати, най-вече на непридружени ненавършили пълнолетие лица и да продължат да предоставят места за тях в рамките да поетите ангажименти.

3Презаселване

Тъй като няколко държави, чиито разпределени дялове са големи, са изпълнили ангажиментите си за презаселване съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. или са на път скоро да ги изпълнят, те вече са насочили повечето усилия към изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г. Продължава обаче да се наблюдава напредък при прилагането на заключенията, като вече са извършени над три четвърти от договорените 22 504 презаселвания. От 9 юни 2017 г. до момента 760 души са презаселени по тази схема. Понастоящем повечето презаселвания са от Турция, но продължава да се извършва презаселване и от други държави, най-вече от Йордания и Ливан.

Към 24 юли 2017 г. са били презаселени 17 179 души в 22 държави (Белгия, Чешката република, Дания, Германия, Естония, Франция, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Португалия, Испания, Финландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство). Седем държави членки (Естония, Германия, Ирландия, Нидерландия, Обединеното кралство, Финландия и Швеция), както и три асоциирани държави (Исландия, Лихтенщайн и Швейцария) вече са изпълнили ангажиментите си. Въпреки че по-голям брой държави членки участват в презаселването в сравнение с предходни години, девет държави членки все още не са започнали да извършват презаселвания по тази схема 7 . Малко вероятно е държавите членки с голяма разлика между поетите ангажименти и реално осъществените презаселвания, да успеят да изпълнят ангажиментите си.

Изпълнението на заключенията от 20 юли 2015 г. включва полагането на усилия от страна на държавите членки за презаселването на сирийци от Турция съгласно изявлението на ЕС и Турция. От 4 април 2016 г. досега 7 806 сирийци са презаселени от Турция съгласно частта относно презаселването от изявлението на ЕС и Турция. От последния период на докладване по този механизъм са били презаселени 1 552 сирийци и към момента оставащият брой на всички ангажименти е 21 522. Презаселване съгласно изявлението на ЕС и Турция е извършено в Австрия, Белгия, Естония, Германия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Румъния, Финландия, Франция и Швеция. В допълнение Норвегия е презаселила 601 сирийци от Турция от 4 април 2016 г. досега.

Държавите членки, извършващи презаселвания в съответствие с Изявлението на ЕС и Турция, подготвят допълнителни операции, включително мисии в Турция за провеждане на интервюта с кандидатите за презаселване. Следвайки препоръките, отправени в предишни доклади, България информира, че е готова да пристъпи към презаселването на 40 сирийци. Делегацията на ЕС в Анкара продължава да подчертава пред ВКБООН важността на това новите кандидатури да се изпращат и до държави членки с поети ангажименти за по-малък брой презаселвания.

От държавите членки, които до момента не са извършвали презаселвания от Турция 8 , Малта проведе през юли мисията си за подбор в Турция, а Кипър официално се обърна към ВКБООН, изразявайки готовност да презасели 5 лица съгласно Изявлението на ЕС и Турция. Чешката република върна преписките, които е получила от ВКБООН през миналото лято, тъй като изглежда не планира никакви презаселвания от Турция засега.

Успоредно с изпълнението на текущите ангажименти за презаселване от Турция напредват и преговорите по стандартните оперативни процедури на доброволната схема за хуманитарно приемане с участващите държави и Турция, като целта е те да бъдат приети възможно най-скоро.

За да се осигури непрекъснатост на финансовата подкрепа от ЕС за презаселването, по време на 8-ата среща на Форума по въпросите на презаселването и преместването, състояла се на 4 юли, Комисията прикани държавите членки до 15 септември 2017 г. да представят нови ангажименти за презаселване,, които да обхващат 2018 г. Това финансиране е част от редовното поемане на ангажименти и дава възможност на държавите членки да се ползват от подпомагане от ЕС за финансиране на техните усилия за презаселване. То е продължение на координиран подход на равнище ЕС към презаселването и съдейства за изграждането на бъдещата рамка на Съюза за презаселването. Презаселването от Турция на сирийски и на други граждани на трети държави, разселени поради конфликта в Сирия, продължава да бъде основен приоритет. В същото време, предвид други хуманитарни съображение и такива, свързани със защитата и управлението на миграцията, държавите членки се приканват да презаселват още хора, нуждаещи се от международна закрила, от Ливан и Йордания, както и от Северна Африка и Африканския рог.

В съответствие с плана за действие от 4 юли и с цел спасяването на човешки живот, намаляването на миграционния натиск върху Либия, както и предоставянето на алтернативи на незаконното по-нататъшно придвижване към ЕС, държавите членки бяха изрично приканени да се съсредоточат върху поне ограничено презаселване на най-уязвимите хора от Либия, Египет, Нигер, Етиопия и Судан. За момента общата сума, определена за презаселването през 2018 г., възлиза на 377,5 милиона евро, с която може да бъде подпомогнато презаселването на поне 37 750 души, нуждаещи се от международна закрила.

Препоръки:

·Държавите членки, които все още не са извършили презаселвания в рамките на текущите схеми на равнище ЕС (България, Гърция, Кипър, Малта, Полша, Словакия, Словения и Хърватия), и тези, които не са докладвали за напредък и все още са далеч от постигането на своите цели (Дания и Чешката република), следва незабавно да увеличат усилията си, за да изпълнят своите ангажименти съгласно заключенията на Съвета от 20 юли 2015 г.

·Държавите членки се приканват да увеличат допълнително своите общи усилия от последните две години и да представят на Комисията до 15 септември 2017 г. амбициозни ангажименти за презаселване през 2018 г.

4Предстоящи стъпки

Както беше потвърдено от европейските държавни и правителствени ръководители на срещата на Европейския съвет от 22—23 юни 2017 г. и наскоро от министрите на правосъдието и вътрешните работи по време на неофициалното им заседание на 6 юли в Талин, пълното прилагане на сегашната схема за спешно преместване остава приоритет, особено предвид настоящата ситуация в Централното Средиземноморие.

Като се има предвид настоящият брой мигранти в Гърция и Италия, преместването на всички онези, които се намират в момента там и които отговарят на изискванията, е възможно и осъществимо до септември 2017 г. Това следва да продължи да бъде нашата обща цел, за която всички държави членки трябва да допринесат по справедлив и пропорционален начин. Неотдавнашният по-бърз темп на преместванията показва, че солидарността работи, ако всички държави членки, включително Гърция и Италия, агенциите на ЕС и други заинтересовани страни по места работят заедно за постигане на общата цел в дух на лоялно сътрудничество. За да може това да се осъществи, държавите членки следва да положат спешно допълнителни усилия и да предприемат необходимите действия, както е посочено в настоящия доклад. Комисията ще продължи да съдейства на държавите членки за координиране на тези повишени усилия.

Решенията на Съвета са приложими за всички отговарящи на изискванията кандидати, които пристигнат на територията на Гърция и Италия до 26 септември 2017 г. Поради това лицата, които са пристигнали до тази дата, и отговарят на всички изисквания съгласно решенията на Съвета, са допустими за преместване, и следва да бъдат прехвърлени към други държави членки в рамките на разумен период от време след това. Много е важно държавите членки да ускорят преместването от Италия и Гърция, за да се избегне изоставане в тази последна фаза, и да продължат да поемат достатъчно ангажименти, за да се създаде достатъчно голям резерв от места за преместването на всички отговарящи на изискванията кандидати, които все още се намират в тези две държави, в т.ч. онези, които вероятно ще пристигнат до целевите дати, посочени в решенията на Съвета относно преместването. След 26 септември 2017 г. Италия и Гърция следва да могат да изпращат на държавите членки, които все още не са запълнили изцяло разпределените им бройки, искания за преместване за останалите отговарящи на изискванията кандидати. Комисията ще продължи да предоставя финансова подкрепа, както е установено в решенията на Съвета.

Тя разчита на всички държави членки за гарантиране на преместването на всички отговарящи на изискванията кандидати.

През последните няколко месеца Комисията многократно припомни на всички държави членки правните им задължения съгласно решенията на Съвета и призова онези от тях, които все още не са поели ангажименти и не са извършвали премествания от Гърция и Италия, да го направят незабавно. За съжаление въпреки многократните призиви Унгария и Полша не са извършили премествания досега, а Чешката република е извършила само малък брой и не е поемала ангажименти за около година. Ето защо на 14 юни 2017 г. Комисията реши да започне производства за установяване на нарушения срещу тези три държави членки. След техните отговори на официалното уведомително писмо и при липсата на каквито и да е действия, на 26 юли 2017 г. Комисията реши , като следваща стъпка, да приеме мотивирани становища.

Успоредно с това държавите членки следва да засилят своите усилия за изпълнение на ангажиментите си в областта на презаселването, по-специално държавите членки, които все още не са извършили презаселване или не са постигнали определеното за тях целево равнище.

Докато всички заинтересовани страни следва да се съсредоточат върху цялостното изпълнение на настоящите извънредни схеми за преместване и презаселване, успоредно с това, в съответствие със заключенията от неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи на 6 юли, е необходимо като първостепенен приоритет да продължи работата по пакета от законодателни предложения за реформа на общата европейска система за убежище, включително реформата на Регламента „Дъблин“ въз основа на принципите на солидарност и отговорност.

(1)

     SEC(2017) 339, приет на 4 юли.

(2)

      https://www.eu2017.ee/news/press-releases/press-statement-following-discussions-central-mediterranean  

(3)

http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11130-2015-INIT/bg/pdf  

(4)

     Държавите членки отхвърлиха молбите за преместване на 2 622 души, които впоследствие бяха насочени към дъблинската процедура или към националната гръцка процедура, като в много малък брой от случаите преместването не бе проведено поради смърт на лицето; в крайна сметка гръцката служба по въпросите на убежището не предостави на държавите членки 3 066 регистрирани молби, тъй като повечето от тях бяха прехвърлени по дъблинската процедура, или бяха определени за несъответстващи на изискванията по други причини, докато някои молби все още не бяха изпратени на държавите членки.

(5)

     С изключение на конкретни разпределения за оставащите 54 000 места.

(6)

     Въпреки че по принцип не са необходими допълнителни ангажименти, необходимостта от допълнителни места може да се увеличи, ако някои от исканията за непридружени ненавършили пълнолетие лица, изпратени до други държави членки съгласно Регламента от Дъблин, бъдат отхвърлени.

(7)

     Тази група държави членки включва Румъния, въпреки че и тя вече започна презаселването на сирийци от Турция съгласно Изявлението на ЕС и Турция.

(8)

   България, Гърция, Дания, Ирландия, Кипър, Малта, Обединеното кралство, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чешката република.


Брюксел, 26.7.2017

COM(2017) 405 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Четиринадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 1: Премествания от Гърция до 24 юли 2017 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета 2

Австрия 3

0

0

1491

Белгия

855

589

2415

България

730

50

831

Хърватия

130

59

594

Кипър

145

90

181

Чешката република

30

12

1655

Естония

357

141

204

Финландия

1349

1107

1299

Франция

5770

3615

12599

Германия

5740

3712

17209

Унгария

0

0

988

Исландия

Ирландия

1043

459

240

Латвия

364

294

295

Лихтенщайн

10

10

Литва

830

355

420

Люксембург

260

216

309

Малта

117

90

78

Нидерландия

1750

1490

3797

Норвегия

685

687

Полша

65

0

4321

Португалия

2030

1101

1778

Румъния

1242

665

2572

Словакия

50

16

652

Словения

240

172

349

Испания

1275

925

6647

Швеция 4

2378

604

2378

Швейцария

630

344

ОБЩО

28 075

16 803

63 302

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

Стойностите не включват около 8000 души, които все още предстои да бъдат разпределени в рамките на първото решение на Съвета, и разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(3)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(4)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.


Брюксел, 26.7.2017

COM(2017) 405 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Четиринадесети доклад относно преместването и презаселването






Приложение 2: Премествания от Италия до 24 юли 2017 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета 2

Австрия 3

50

0

462

Белгия

375

213

1397

България

160

0

471

Хърватия

66

18

374

Кипър

60

34

139

Чешката република

20

0

1036

Естония

8

0

125

Финландия

779

707

779

Франция

970

330

7115

Германия

5510

3215

10327

Унгария

 0

0

306

Исландия

 

Ирландия

20

0

360

Латвия

134

27

186

Лихтенщайн

 

Литва

140

27

251

Люксембург

160

111

248

Малта

47

47

53

Нидерландия

775

662

2150

Норвегия

815

815

Полша

35

0

1861

Португалия

788

299

1173

Румъния

820

45

1608

Словакия

10

0

250

Словения

117

35

218

Испания

225

168

2676

Швеция 4

1399

370

1388

Швейцария

900

750

ОБЩО

14 383

7 873

34 953

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

Стойностите не включват около 8000 души, които все още предстои да бъдат разпределени в рамките на първото решение на Съвета, и разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(3)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(4)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.


Брюксел, 26.7.2017

COM(2017) 405 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Четиринадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Премествания от Италия и Гърция до 24 юли 2017 г.

Държава членка

Реално преместени лица от Италия

Реално преместени лица от Гърция

Общо реално преместени лица

Ангажимент, заложен в решенията на Съвета 1

Австрия 2

0

0

0

1953

Белгия

213

589

802

3812

България

0

50

50

1302

Хърватия

18

59

77

968

Кипър

34

90

124

320

Чешката република

0

12

12

2691

Естония

0

141

141

329

Финландия

707

1107

1814

2078

Франция

330

3615

3945

19714

Германия

3215

3712

6927

27536

Унгария

0

0

0

1294

Исландия

Ирландия

0

459

459

600

Латвия

27

294

321

481

Лихтенщайн

10

10

Литва

27

355

382

671

Люксембург

111

216

327

557

Малта

47

90

137

131

Нидерландия

662

1490

2152

5947

Норвегия

815

687

1502

Полша

0

0

0

6182

Португалия

299

1101

1400

2951

Румъния

45

665

710

4180

Словакия

0

16

16

902

Словения

35

172

207

567

Испания

168

925

1093

9323

Швеция 3

370

604

974

3766

Швейцария

750

344

1094

ОБЩО

7 873

16 803

24 676

98 255

(1)

Стойностите не включват около 8000 души, които все още предстои да бъдат разпределени в рамките на първото решение на Съвета, и разпределените дялове по държави членки за оставащите 54 000 места.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.


Брюксел, 26.7.2017

COM(2017) 405 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Четиринадесети доклад относно преместването и презаселването


Приложение 4: Презаселване — актуално състояние към 24 юли 2017 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. и съгласно механизма „1:1“, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

Държава членка/
Асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общ брой презаселени лица съгласно схемата от 20 юли 2015 г., в т.ч. по договорения с Турция механизъм „1:1“

Трета държава, от която се извършва презаселването

Австрия

1 900

1 802

Ливан: 886; Йордания: 614; Турция: 301 (от които 125 по механизма „1:1“); Ирак: 1

Белгия

1 100

962

Ливан: 448; Турция: 523 по механизма „1:1“ (от които 242 в рамките на схемата от 20 юли и 281 извън схемата от 20 юли 1 ); Турция: 68, Йордания: 180; Египет: 24

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешката република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1 000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

20

Турция: 20 по механизма „1:1“

Финландия

293

293 2

Турция: 587 3 по механизма „1:1“, извън схемата от 20 юли; Ливан: 282; Египет: 7; Йордания: 4

Франция

2 375

1 903

Ливан: 1 045; Турция: 869 по механизма „1:1“ (от които 228 в рамките на схемата от 20 юли и 641 извън схемата от 20 юли 4 ); Йордания: 499; Ирак: 8; други: 123

Германия

1 600

1 600

Турция: 2 763 по механизма „1:1“ (от които 1600 в рамките на схемата от 20 юли и 1 163 извън схемата от 20 юли);

Гърция

354

0

Унгария

Исландия

50

50 5

Ливан

Ирландия

520

520 6

Ливан

Италия

1 989

1 059

Ливан: 649; Турция: 257 по механизма „1:1“; Йордания: 53; Сирия: 52; Судан: 48

Латвия

50

25

Турция: 25 по механизма „1:1“

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

28

Турция: 28 по механизма „1:1“

Люксембург

30

26 7

Ливан: 26; Турция: 98 по механизма „1:1“, извън схемата от 20 юли

Малта

14

0

Нидерландия

1 000

1 000

Турция: 1 638 по механизма „1:1“ (от които 556 в рамките на схемата от 20 юли и 1 082 извън нея); Турция 7; Ливан: 341; Кения: 70; Етиопия: 8; Йордания: 7; Либия: 4; Израел: 2; Ирак, Мароко, Египет, Саудитска Арабия, Сирия: 1

Норвегия

3 500

3 421

Ливан: 2 624; Турция: 540; Йордания: 257

Полша

900

0

Португалия

191

76

Египет: 63; Турция: 12 по механизма „1:1“; Мароко: 1

Румъния

80

0

Турция: 11 по механизма „1:1“, извън схемата от 20 юли

Словакия

100

0

Словения

20

0

Испания

1 449

631

Ливан: 436; Турция: 195 по механизма „1:1“

Швеция

491

491

Турция: 655 по механизма „1:1“ (от които 269 в рамките на схемата от 20 юли); Судан: 124; Кения: 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

Швейцария

519

519

Ливан: 431; Сирия: 88

Обединеното кралство

2 200

2 200

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други

ОБЩО

22 504

17 179

 

Общо 7 806 души са презаселени от Турция по механизма „1:1“; 3 557 от тях по схемата от 20 юли 2015 г.

(1)

281 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(2)

Този брой не включва презаселването на 587 сирийци от Турция по механизма „1:1“.

(3)

 От общо 587 сирийци, презаселени от Турция, 11 са били презаселени съгласно национална схема за презаселване и 576 предстои да бъдат отчетени

съгласно Решение 2016/1754 на Съвета.

(4)

641 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли 2015 г., се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.

(5)

Исландия е презаселила общо 97 души, всички от Ливан.

(6)

Освен това през същия период Ирландия е приела 265 лица, нуждаещи се от международна закрила, по нейната национална програма за презаселване.

(7)

98 сирийци, презаселени от Турция, се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета.