Брюксел, 2.5.2017

COM(2017) 227 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

за определяне на позицията на Комисията вследствие на Резолюцията на Европейския парламент от 2 март 2017 г. относно задълженията на Комисията в областта на визовата реципрочност и докладването на постигнатия напредък


I.Въведение

На 12 април 2016 г. Комисията публикува съобщение относно актуалното състояние и възможните следващи стъпки по отношение на липсата на реципрочност с някои трети държави в областта на визовата политика 1 . В това съобщение беше посочено, че с активната подкрепа на Комисията по-голямата част от нотифицираните случаи на липса на реципрочност с осем трети държави са били решени. Ако съответната трета държава обаче не е отменила изискването за виза до12 април 2016 г., Регламент (ЕО) № 539/2001 на Съвета от 15 март 2001 г., изменен с Регламент (ЕС) № 1289/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. 2 , задължава Комисията да приеме делегиран акт, с който за срок от 12 месеца се суспендира премахването на визите за гражданите на тази трета държава. Регламентът изисква също Комисията да вземе предвид последиците от суспендирането на премахването на визите за външните отношения на ЕС и неговите държави членки. В посоченото съобщение се оценяват последиците и въздействието на суспендирането на премахването на визите за гражданите и предприятията в ЕС, както и за гражданите на засегнатите трети държави. В него Комисията също така прикани Европейския парламент и Съвета да обсъдят най-подходящите последващи действия.

След това Комисията представи две последващи съобщения през юли 3 и декември 4 2016 г. Съобщението от декември приветства факта, че Канада е представила ясен график за постигане на пълна визова реципрочност за всички граждани на ЕС. Що се отнася до Съединените щати, Комисията се ангажира да възобнови незабавно усилията си по настояване пред новата американска администрация за пълна визова реципрочност, в сътрудничество с петте засегнати държави членки, и ще се стреми да сключи договореност през първата половина на 2017 г. относно пътя напред за постигането на тази цел. В допълнение Комисията се ангажира да продължи да работи в тясно сътрудничество с Европейския парламент и Съвета, за да се гарантира, че Европейският съюз има единна позиция по този важен въпрос, и да докладва за постигнатия напредък преди края на юни 2017 г.

Настоящото съобщение очертава позицията на Комисията по смисъла на член 265 от ДФЕС вследствие на резолюцията на Европейския парламент от 2 март относно „задълженията на Комисията в областта на визовата реципрочност в съответствие с член 1, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 539/2001“ 5 и под формата на последващо действие във връзка с предходните съобщения обобщава новостите по този въпрос от месец декември 2016 г. досега.

II.    Позициите, приети в отговор на съобщенията

На 2 март 2017 г. Европейският парламент прие незаконодателна резолюция относно „задълженията на Комисията в областта на визовата реципрочност в съответствие с член 1, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 539/2001“. В тази резолюция Европейският парламент счита, че Комисията е правно задължена да приеме делегиран акт за суспендиране на освобождаването от изискването за виза за гражданите на трети държави, които не са премахнали изискването за виза за гражданите на някои държави членки до крайния срок 12 април 2016 г. В нея Комисията също така се призовава, въз основа на член 265 от ДФЕС, да приеме изисквания делегиран акт най-късно в срок от два месеца от датата на приемане на резолюцията.

Както бе докладвано преди и през изминалите четири месеца, Съветът не е обсъждал въпроса.

III.    Последни новости и пътят напред

Канада (нотификация от България и Румъния)

Що се отнася до Канада, в съобщението от декември се докладва за значителен напредък. В навечерието на 16-ата среща на върха ЕС—Канада, проведена на 30 октомври 2016 г. в Брюксел, Канада предостави ясен график за постигането на пълна визова реципрочност. Канадското правителство обяви премахването на изискването за виза от 1 май 2017 г. за български и румънски граждани, които са притежавали виза за временно пребиваващи в Канада през последните 10 години или които притежават валидна виза с неимигрантска цел за САЩ. Като втора стъпка Канада също така пое ангажимент да предостави безвизов достъп за всички граждани на България и Румъния, считано от 1 декември 2017 г.

Комисията приветства факта, че в съответствие с ангажимента си, на 1 май 2017 г. Канада премахна изискването за виза за посочените по-горе категории граждани на България и Румъния. Тези пътници вече могат да пътуват към Канада или да преминават транзитно през нея с електронно разрешение за пътуване (еРП) вместо виза. Отмяната на визовия режим беше предшествана от широки политически и технически контакти между Комисията, Канада и правителствата на България и Румъния, както и провеждането на информационна кампания за гражданите на тези страни и консултации с основните пътнически агенции и авиокомпании в двете държави членки.

По време на съвместните консултации относно миграцията и убежището, проведени на 28 април 2017 г. в Брюксел между Комисията и представители на канадското Министерство по въпросите на имиграцията, бежанците и гражданството, Канада предостави актуална информация относно напредъка по премахването на изискването за визи.

Комисията ще продължи да бъде в тесен контакт с България, Румъния и Канада, както на техническо, така и на политическо равнище, за да се гарантира постигането на пълна визова реципрочност до 1 декември 2017 г.

Съединени щати (нотификация от България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния)

В съобщението на Комисията от декември беше отбелязано, че Съединените щати не са предприели стъпки за премахване на изискването за визи за българските, хърватските, кипърските, полските и румънските граждани. Ето защо Комисията се ангажира да възобнови усилията си по настояване за пълна визова реципрочност, в тясно сътрудничество с петте засегнати държави членки, и ще се стреми да сключи договореност през първата половина на 2017 г. относно пътя напред за постигането на тази цел.

През последните месеци бяха засилени политическите и техническите контакти. По време на срещата си със секретаря по вътрешната сигурност Кели, проведена на 8 февруари 2017 г. във Вашингтон, комисар Аврамопулос отново призова за пълна визова реципрочност за гражданите на ЕС. Комисар Аврамопулос също проведе конструктивни последващи дискусии с представители на Държавния департамент на САЩ. Американските му събеседници изразиха съгласие да започнат ориентиран към резултати процес за включването на петте държави членки в Програмата за премахване на визите.

Освен това комисар Аврамопулос организира среща с министрите на въпросните пет държави членки за обсъждане на пътя, който трябва да се следва за постигане на пълна визова реципрочност със САЩ. На срещата министрите се ангажираха да работят съвместно в конструктивен и положителен дух, в тясно сътрудничество с Комисията и САЩ, за да се постигне пълна визова реципрочност възможно най-скоро, включително чрез търсене на взаимноприемливи междинни стъпки. Комисарят обсъди с министрите стъпки, които могат да бъдат предприети на равнище ЕС, за постигане на пълна визова реципрочност в полза както на гражданите на ЕС, така и на тези на САЩ, както и на близките стратегически отношения в по-широк план.

На техническо равнище визовата реципрочност бе също обсъдена по време на срещата ЕС—САЩ на висши служители в областта на правосъдието и вътрешните работи, проведена в Малта на 1—2 март 2017 г., по време на която Съединените щати потвърдиха отново ангажимента си да приемат петте държави членки в Програмата за премахване на визите. Съединените американски щати обаче подчертаха също, че въпросните държави членки все още не отговарят на всички изисквания, определени в законодателството на САЩ. Американската страна отбеляза също така, че самият акт на приемане от страна на Комисията на делегиран акт относно суспендирането на премахването на визите за гражданите на САЩ, ще доведе незабавно до приемането от Съединените щати на ответни мерки, въвеждащи отново изискване за виза за всички граждани на ЕС. Също така беше припомнено, че Програмата за премахване на визите, както се прилага съгласно сега действащото законодателство, не позволява приемането на нови държави, освен ако те не отговарят на всички изисквания.

С цел да се изготви преглед на изискванията, които все още не са изпълнени от петте държави членки, Комисията започна процес на събиране на информация от държавите членки и Съединените щати.

Последната тристранна среща със САЩ по тези въпроси се проведе на 25 април 2017 г. Целта ѝ беше да се извърши оценка на постигнатото по отношение на изискванията на програмата за премахване на визите и да се ускори работата по оставащите такива. Въпреки че основната пречка за четири държави членки остава 3-процентният праг на отказани визи 6 , който е предвиден в Закона за имиграцията и гражданството на САЩ, то и други изисквания, като например ежедневното предоставяне на информация на базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване и подписването и пълното прилагане на Споразумението за предотвратяване и борба с тежката престъпност 7 , все още не са изпълнени от някои от засегнатите държави членки. По време на заседанието със Съединените щати беше договорено през следващите седмици да се ускори работата по оставащите изисквания на програмата за премахване на визите.

През идните седмици Комисията, в тясно сътрудничество със засегнатите пет държави членки, ще работи със Съединените щати за консолидирането на по-нататъшните действия, които да бъдат одобрени със съвместно изявление по време на срещата на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС и САЩ през юни 2017 г. Контактите и срещите на високо равнище, като например срещата на върха на НАТО и срещата на върха на Г-7 през май, срещата на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС и САЩ през юни, срещата на върха на Г-20 през юли и срещата на висши служители в областта на правосъдието и вътрешните работи през септември, ще предоставят възможности за постигането на напредък.

IV.    Заключение

Комисията продължава да е приоритетно ангажирана с постигането на пълна визова реципрочност за всички държави членки.

Комисията приветства факта, че в съответствие с поетия от нея ангажимент, на 1 май 2017 г. Канада премахна изискването за виза за български и румънски граждани, които са притежавали виза за временно пребиваващи в Канада през последните 10 години или които притежават валидна виза с неимигрантска цел за САЩ. Комисията ще продължи да работи с България, Румъния и Канада, за да се гарантира, че крайния срок 1 декември 2017 г. за постигането на пълна реципрочност по визовите въпроси също ще бъде спазен.

По отношение на Съединените щати Комисията отбелязва, че е започнал ориентиран към резултати процес. Комисията счита, че този процес, който Комисията следи в тясно сътрудничество с въпросните пет държави членки, е за момента най-подходящият начин за постигане на напредък. Напредъкът ще бъде ускорен, ако всички заинтересовани страни са ангажирани с този процес и работят конструктивно. В този контекст е от съществено значение да се гарантира, че Европейският съюз има единна позиция по този важен въпрос.

Поради това Комисията счита, по-специално с оглед на напредъка, постигнат през последната година, както и на текущата работа, че приемането на делегиран акт за суспендиране на освобождаването от изискването за виза за гражданите на Канада и на САЩ би било контрапродуктивно в този момент и не би спомогнало за постигане на целта за безвизово пътуване за всички граждани на ЕС.

Комисията ще продължи да работи в тясно сътрудничество с Европейския парламент и Съвета за постигане на пълна визова реципрочност и ще докладва относно последните новости по въпроса преди края на декември 2017 г.

_________

(1)

     СОМ(2016) 221 final, 12 април 2016 г.

(2)

     Регламент (ЕС) № 1289/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 539/2001 на Съвета от 15 март 2001 г. за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (ОВ L 347, 11.12.2013 г., стр. 74).

(3)

     СОМ(2016) 481 final, 12 юли 2016 г.

(4)

     СОМ(2016) 816 final, 21 декември 2016 г.

(5)

      http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2017-0060+0+DOC+XML+V0//BG .

(6)

     Освен другото, по време на тристранната среща САЩ представиха статистически данни за 2016 г. по отношение на отказите за издаване на виза: България: 16,86 % (2015 г.: 17,26 %); Хърватия: 6,78 % (2015 г.: 5,29 %); Кипър: 2,03 % (2015 г.: 3,53 %); Полша: 5,37 % (2015 г.: 6,37 %); Румъния: 11,43 % (2015 г.: 11,16 %). Въпреки че Кипър се вмества в изискването за максимално три процентен дял на отказаните визи, Съединените щати посочиха, че гледат съвкупността от всички относими обстоятелства и разделението на острова продължава да бъде особено предизвикателство.

(7)

     PCSC споразумение за засилване на сътрудничеството в областта на правоприлагането за предотвратяването и борбата с тежката престъпност.