Брюксел, 18.5.2016

COM(2016) 325 final

Препоръка за

ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

относно националната програма за реформи на Дания за 2016 г.

и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2016 г.


Препоръка за

ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

относно националната програма за реформи на Дания за 2016 г.

и съдържаща становище на Съвета относно програмата за конвергенция на Дания за 2016 г.

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 121, параграф 2 и член 148, параграф 4 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики 1 , и по-специално член 9, параграф 2 от него,

като взе предвид препоръката на Европейската комисия, 2

като взе предвид резолюциите на Европейския парламент, 3

като взе предвид заключенията на Европейския съвет,

като взе предвид становището на Комитета по заетостта,

като взе предвид становището на Икономическия и финансов комитет,

като взе предвид становището на Комитета за социална закрила,

като взе предвид становището на Комитета за икономическа политика,

като има предвид, че:

(1)На 26 ноември 2015 г. Комисията прие годишния обзор на растежа 4 , с което постави началото на европейския семестър за координация на икономическите политики за 2016 г. Приоритетите на годишния обзор на растежа бяха одобрени от Европейския съвет на 17—18 март 2016 г. Въз основа на Регламент (ЕС) № 1176/2011 на 26 ноември 2015 г. Комисията прие Доклада за механизма за предупреждение 5 , в който Дания не е посочена като държава членка, за която ще се извърши задълбочен преглед.

(2)Докладът за Дания за 2016 г. 6 беше публикуван на 26 февруари 2016 г. В него бе оценен напредъкът на Дания в изпълнението на специфичните за страната препоръки, приети от Съвета на 14 юли 2015 г., както и по отношение на националните ѝ цели по стратегията „Европа 2020“.

(3)На 26 април 2016 г. Дания представи своята национална програма за реформи за 2016 г. и своята програма за конвергенция за 2016 г. Двете програми бяха оценени едновременно, за да бъдат отчетени взаимовръзките между тях.

(4)Съответните специфични за всяка държава препоръки бяха взети предвид при програмирането на европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014—2020 г. Както е предвидено в член 23 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, когато това е необходимо за подпомагане на изпълнението на съответните препоръки на Съвета, Комисията може да поиска от дадена държава членка да преразгледа своето споразумение за партньорство и съответните програми и да предложи изменения в тях. Комисията предостави допълнителни подробности за начина, по който ще използва тази разпоредба, в насоките относно прилагането на мерките, обвързващи ефективността на европейските структурни и инвестиционни фондове с доброто икономическо управление 7 .

(5)Спрямо Дания понастоящем се прилагат предпазните мерки на Пакта за стабилност и растеж. В своята програма за конвергенция за 2016 г. правителството планира подобряване на номиналното салдо, като през 2020 г. трябва да бъде постигнат балансиран бюджет. Средносрочната бюджетна цел — дефицит в размер на 0,5%  % от БВП в структурно изражение — се предвижда да бъде постигната през 2016 г. Според програмата за конвергенция съотношението държавен дълг/БВП се очаква да достигне 35,1 % през 2020 г. Макроикономическият сценарий, на който се основават тези бюджетни прогнози, е реалистичен. Въз основа на прогнозата на Комисията от пролетта на 2016 г. Дания се очаква да се съобрази с препоръчаната фискална корекция през 2016 г. и 2017 г. Въз основа на своята оценка на програмата за конвергенция и вземайки предвид прогнозата на Комисията от пролетта на 2016 г., Съветът е на мнение, че Дания се очаква да спази разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж.

(6)Осигуряването на предлагане на работна ръка в контекста на застаряване на населението е предварително условие за устойчив растеж в Дания. Редица съществени реформи на пазара на труда през последните години са насочени специално към увеличаване на стимулите за работа и към подобряване на ефикасността на активните политики по заетостта. Тези реформи биха могли да допринесат за постигане на целта на Дания за заетост по стратегията „Европа 2020“ и за устойчивостта на датския социален модел. Въпреки това националната цел за социално приобщаване по стратегията „Европа 2020“, предвиждаща намаляване на броя на хората, които живеят в домакинства с много нисък интензитет на трудова активност, далеч не е постигната. Приобщаването към пазара на труда и подобряването на пригодността за заетост на групите в неравностойно положение остават предизвикателство. Това се отнася особено за хора с мигрантски произход от държави извън ЕС, включително тези, които са пребивавали по-дълго в Дания, и младите хора с ниски образователни постижения. Мерките за работна интеграция, договорени по време тристранните преговори през 2016 г, биха могли да подобрят положението на наскоро пристигналите бежанци и мигранти. Трябва обаче да бъдат предприети допълнителни мерки за по-ефективно приобщаване на други маргинализирани групи към пазара на труда.

(7)Подобряването на растежа на производителността е от съществено значение за поддържане на относително високото равнище на социално подпомагане, предоставяно в Дания. През последните две десетилетия обаче растежът на производителността е бавен. Беше установено, че един от факторите, допринасящи за това, е продължаващата липса на конкуренция в сектора на услугите на вътрешния пазар, по-специално в търговията на дребно и в строителството. Ето защо Дания трябва да увеличи усилията си за подобряване на производителността в строителния сектор чрез премахване на пречките и чрез гарантиране на пропорционалността на разрешителните режими в случаите, в които се счита, че такива режими са необходими. Дания трябва също така да облекчи ограниченията по отношение на обектите за търговия на дребно, по-специално чрез провеждането на реформите, посочени от правителството.

(8)След резкия спад на частните инвестиции по време на икономическата криза общото равнище на инвестициите в Дания е ниско. Това отчасти отразява ниското равнище на инвестициите в жилищното строителство след спукването на балона на пазара на недвижими имоти и неизползвания капацитет в корпоративния сектор. Стимулирането на инвестициите ще помогне на Дания да засили икономическия растеж и да увеличи производителността. Установено е наличието на пречки пред инвестициите в сектора на услугите и в научноизследователския сектор. В сектора на търговията на дребно и в строителния сектор съществуват пречки за навлизане на пазара, които от своя страна засягат конкуренцията и растежа на производителността. Биха могли да бъдат увеличени усилията по превръщането на резултатите от университетските изследвания в иновации в бизнеса.

(9)В контекста на европейския семестър Комисията изготви цялостен анализ на икономическата политика на Дания и го публикува в доклада за страната за 2016 г. Тя оцени също програмата за конвергенция и националната програма за реформи, както и предприетите последващи действия във връзка с препоръките към Дания, отправени през предходните години. Тя взе предвид не само тяхното значение за провеждането на устойчива фискална и социално-икономическа политика в Дания, но и тяхното съответствие с правилата и насоките на ЕС предвид необходимостта от засилване на цялостното икономическо управление на Европейския съюз чрез принос на равнище ЕС към бъдещите решения на национално равнище. Препоръките в рамките на европейския семестър са отразени в препоръки 1 и 2 по-долу.

(10)С оглед на тази оценка Съветът разгледа програмата за конвергенция, като становището 8 му е изразено по-специално в препоръка 1 по-долу.

ПРЕПОРЪЧВА на Дания да предприеме следните действия през 2016 г. и 2017 г.:

1.Да спази средносрочната бюджетна цел през 2016 г. и да осъществи фискална корекция от 0,25 % от БВП за постигане на средносрочната бюджетна цел през 2017 г.

2.Да засили производителността и инвестициите от частния сектор чрез повишаване на конкуренцията в сектора на услугите на вътрешния пазар, по-специално чрез улесняване на навлизането на пазара в търговията на дребно и строителството. Да насърчи сътрудничеството между предприятията и университетите.

Съставено в Брюксел на година.

   За Съвета

   Председател

(1) ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1.
(2) COM(2016) 325 final.
(3) P8_TA(2016)0058, P8_TA(2016)0059 и P8_TA(2016)0060.
(4) COM(2015) 690 final.
(5) COM(2015) 691 final.
(6) SWD(2016) 74 final.
(7) COM(2014) 494 final.
(8) Съгласно член 9, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета.