8.10.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 332/8


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Завършване на изграждането на ИПС — политическият стълб“

(становище по собствена инициатива)

(2015/C 332/02)

Докладчици:

г-н Carmelo CEDRONE и г-н Joost VAN IERSEL

На 22 януари 2015 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от Правилника за дейността си, да изготви становище по собствена инициатива относно

„Завършване на изграждането на ИПС — политическият стълб“.

Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 6 май 2015 г.

На 508-ата си пленарна сесия, проведена на 27 и 28 май 2015 г. (заседание на 27 май 2015 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 183 гласа „за“, 16 гласа „против“ и 16 гласа „въздържал се“.

Преамбюл

С оглед на новия мандат на Европейския парламент и Европейската комисия ЕИСК прие през юли 2014 г. становище относно „Завършване на ИПС — следващ европейски законодателен мандат“. През ноември 2014 г. докладчикът направи актуализиране. Целта беше да се формулира съгласуван набор от политики за укрепване на структурата и ефективността на ИПС.

ЕИСК разграничава четири стълба: паричен и финансов стълб, макро- и микроикономически стълб, социален стълб и политически стълб, които са взаимосвързани. ЕИСК вече прие редица становища относно паричния и финансовия стълб, икономическия и социалния стълб. Понастоящем ЕИСК възнамерява да разгледа по-конкретно въпросите, свързани с всеобхватното политическо и институционално измерение на ИПС, което е изцяло от компетентността на държавите членки и на Европейския съвет. Това измерение започва с една основна група държави от ИПС, но е отворено и за други потенциални кандидатки за еврозоната, които желаят да следват същия път.

1.   Заключения и препоръки

1.1.

След шест години финансова и икономическа криза икономическото и социалното бъдеще изглежда все по-трудно за предвиждане. Предвид геополитическите и икономическите предизвикателства само един стабилен ИПС ще гарантира ориентирана към бъдещето стабилност.

1.2.

ИПС все още е уязвим — вж. поместените по-долу диагноза и SWOT анализ. ЕИСК счита, че продължаващите дисбаланси, както и изграждането на доверие в Европа, налагат необходимостта от по-ефективно и демократично икономическо управление, по-специално в еврозоната.

1.3.

ЕИСК е наясно, че решителни стъпки не могат да се предприемат от днес за утре, но два елемента трябва да бъдат надлежно взети предвид: а) Европа не може да си позволи да отлага решенията с години и б) първото условие е в еврозоната да се постигне съгласие относно принципите на необходимите икономически политики, които да се водят чрез ефективно управление.

1.4.

Паралелно с икономическото сближаване са необходими още демократична легитимност, солидна политическа рамка и споделено чувство за обща съдба. За тази цел могат да бъдат предприети конкретни стъпки в рамките на настоящия Договор и настоящите правила. В средносрочен до дългосрочен план едно евентуално преразглеждане на Договора следва да приведе институционалните разпоредби в съответствие със задължителните изисквания на един истински икономически и политически съюз.

1.5.

Нуждаем се от съгласувана система на Европейския съвет, националните правителства, Европейския парламент, националните парламенти и Европейската комисия, която да отразява демократичната легитимност, отчетността и прозрачността, и да може да функционира ефективно в интерес на гражданите и икономическите участници.

1.6.

Ясно е, че настоящата система от правила, които стоят в основата на ЕС и по-специално на еврозоната, доведе до объркване в правен, институционален и демократичен план. Ето защо е необходим нов подход. Политическата и икономическата динамика вече не позволяват на ЕС да поддържа настоящата си институционална архитектура. Затова ЕИСК счита, че задълбочаването на процеса на интеграция на страните от еврозоната е от решаващо значение.

1.7.

С оглед на това ЕИСК би искал да представи пътна карта, включваща следните етапи:

1.7.1.

1-ви етап

1)

Постоянен председател на Еврогрупата;

2)

Стартиране на дейността на Междупарламентарната конференция;

3)

„Парламентаризиране“ на еврозоната (комисия по въпросите на ЕС към ЕП с всички членове от страните, обхванати от ИПС).

1.7.2.

2-ри етап

4)

Съвет по законодателни въпроси на ИПС;

5)

Гласуване на парламентарни представители от еврозоната по въпроси от компетентността на ИПС;

6)

Изпълнителен орган на ИПС (правителство) (понастоящем Еврогрупата и Комисията);

7)

Укрепване на правомощията и компетентността на Междупарламентарната конференция (ЕП и националните парламенти).

1.7.3.

3-ти етап

8)

Укрепване на правомощията на ЕП по отношение на ИПС (демократична легитимност) и създаване на истински европейски политически партии;

9)

Камара на държавите (ИПС) (правителства);

10)

Разделяне на законодателните и изпълнителните правомощия;

11)

Премахване на гласуването с единодушие.

1.8.

В допълнение следва да се предприемат следните инициативи, за да се подготвят и изпълнят посочените по-горе стъпки:

Конференция на гражданското общество, организирана съвместно от ЕИСК/КР, председателството на ЕС и Комисията;

Междупарламентарна конференция;

Предложения на ЕП за действия без промяна на Договора и за преразглеждане на Договора от Лисабон;

Конституционен конвент;

Евентуална оценка на възможността за общоевропейски референдум.

2.   Диагноза

2.1.

ИПС вече има многобройни „достижения“. Той има обща валута и Централна банка; гарантира до известна степен координацията на фискалните и икономическите политики; приема задължителни за държавите членки решения, с което, по принцип, ограничава тяхната икономическа и бюджетна независимост, налага условия за всяка мярка за възстановяване в държавите членки и ги задължава да предприемат икономически и социални реформи.

2.2.

Това означава, че ИПС е „изграждаща се“ федерация, която за момента играе ролята на „пазител“, но все още не действа съвместно. Неговата целенасоченост е по-силна в сравнение с други области и даде тласък на „обществено пространство“ за дебат. ИПС включва по-голямо прехвърляне на суверенитет от страна на държавите членки, въпреки че неговото управление остава основно под контрола на една технократска структура.

2.3.

Този съюз трябва да бъде завършен, като се създадат необходимите условия, за да се гарантира, че страните, които са част от него или които желаят да се присъединят, могат да постигнат не само стабилност, но и развитие и просперитет. За тях би трябвало да бъде по-изгодно да се присъединят към еврозоната, отколкото да останат извън нея.

2.4.

Избухването на финансовата криза през 2008 г. и последвалите събития, наред с катастрофалните последици за реалната икономика и европейското общество, бяха сигнал за всички, които до този момент вярваха, че архитектурата на ИПС ще продължи да функционира повече или по-малко задоволително, а страничните ефекти ще насърчат хармонично сближаването между държавите членки.

2.5.

Скоро след първоначалния шок европейските институции започнаха да търсят краткосрочни решения на най-неотложните проблеми. Фактът, че бяха създадени механизми, които да пазят ИПС, еврото и еврозоната непокътнати, беше голямо постижение, въпреки че имаше и закъснения и сериозни пропуски, като например липсата на общ план за стимулиране на растежа и заетостта.

2.6.

Друго голямо постижение беше, че при изключително трудни обстоятелства бяха предприети продуктивни мерки — поне отчасти — за да се установи по-стабилна почва за ИПС. ЕИСК приветства всяка от тези стъпки, но и разкритикува техните ограничения и представи други, по-подходящи за справяне с кризата идеи.

2.7.

Финансовата и икономическата криза прерасна в продължителен икономически спад с огромни икономически дисбаланси между националните икономики. Шест години по-късно големи части от ЕС са в доста незавидно положение, характеризиращо се с нисък растеж и несигурна заетост. Икономическите и социалните последствия говорят сами за себе си.

2.8.

Независимо от всички постигнати успехи ИПС продължава да е незавършен. Положението е много сложно. Въпреки някои обнадеждаващи признаци на възстановяване, в редица страни все още са налице проблеми като икономическа стагнация, неразкриване на нови работни места и бедност; повечето от тях се дължат на различни дълбоко вкоренени причини, които си проличаха и се откроиха по време на кризата: историята, традициите на управление (или липсата им), различните пътища за растеж, различните икономически и социални структури и различните външни политики.

2.9.

В еврозоната продължава неразбирателството между поддръжниците на съюз за стабилност, чийто двигател са икономическото сближаване и реформите в държавите членки, и поддръжниците на чисто фискалния съюз. Това неразбирателство води и до различаващи се мнения както сред политиците, така и сред социалните партньори, за това какви икономически политики следва да бъдат водени на национално равнище и на равнище ЕС.

2.10.

Различните виждания и практики доведоха до изостряне на климата на недоверие не само в политически план, но и сред широката общественост в различните страни, колкото и повърхностни да са взаимните критики. Това развитие доведе до самоосъществяващо се пророчество — то лишава органите, отговарящи за изготвянето на политиката, от потенциалните възможности за маневриране и причинява вълни на еврофобия сред гражданите.

2.11.

Предвид това, че в ИПС преобладава междуправителственото вземане на решения и технократското управление, липсата на демократична легитимност и доверие оказва сериозно въздействие, което подчертава още повече различията между партньорските държави.

2.12.

ЕС не е изключение. Други големи държави като Съединените щати, Китай, Русия, Индия и Бразилия и голям брой по-малки държави също са изправени пред подобен вид трудности. Но не може да се отрече, че ЕС, и по-специално еврозоната, се справя с препятствията изключително трудно в сравнение със Съединените щати и азиатския континент („азиатската фабрика“).

2.13.

По принцип ЕИСК счита, че, макар и днешното състояние на европейската икономика да се дължи на много различни и сложни фактори, по-ефективното политическо управление на ИПС би могло да допринесе в значителна степен за създаването на повече стабилност, като потърси решение на настоящите и бъдещите затруднения. Във всеки случай един по-силен ИПС е абсолютно необходим за запазване на някои важни европейски интереси в света.

2.14.

ЕИСК осъзнава, че в момента не могат да се вземат окончателни решения. Той също така осъзнава, че настоящата динамика, усложнения и дилеми пречат за създаването на надеждна пътна карта. От друга страна, настоящите институционални и управленски слабости не могат да продължават още дълго, без това да навреди трайно на доверието и икономическите резултати. Ето защо ЕИСК счита за неприемливи забавянето, примирението и липсата на план за бъдещето.

2.15.

С оглед на това ЕИСК смята, че е неизбежно провеждането на сериозен дебат за изграждането на структура на ИПС със здрави основи, което предполага наличие на консенсус относно икономическите и социалните цели, както и споделено управление.

2.16.

От създаването на ИПС насам дебатът дали европейската интеграция да е по-силна или по-слаба реално засяга въпроса за националния суверенитет. ЕИСК подчертава, че това е грешна парадигма, тъй като националният суверенитет постепенно започва да отслабва. В настоящата парадигма на глобализацията и свързаните с нея предизвикателства Комитетът не вижда осъществима алтернатива на по-доброто укрепване на общия или обединения суверенитет в ЕС, и по-специално в еврозоната. За тази цел ще е необходимо стабилно общо икономическо управление или икономическо правителство. В същия ред на мисли бъдещето на ИПС е тясно свързано с други жизненоважни „суверенни“ политики, като разработването на общата политика за сигурност и отбрана и на енергийния съюз.

3.   SWOT анализ на настоящото положение в ЕС и еврозоната

Силни страни

Слаби страни

Повишено осъзнаване на факта, че европейците имат общо бъдеще заедно

Водеща, макар и ограничена, роля на ЕЦБ (като наднационална институция)

Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) и неотдавнашното признаване на правилата за гъвкавост

Подобряване на бюджетната дисциплина от страна на държавите членки

Нарастващото политическо одобрение от страна на правителствата на договорените на равнището на ЕС правила, по-специално по отношение на необходимостта от структурни реформи във всички държави членки

Все по-силен акцент от страна на ЕС върху подобряването на управлението и по-добрата администрация във всички държави членки

Началото на банков съюз и процесът на вземане на решения относно единния механизъм за преструктуриране

ЕЦБ увеличава паричната маса

По-активна, но все още ограничена, роля на ЕИБ и предложеният План за инвестиции за Европа

Европейският семестър и специфичните за всяка страна препоръки, които предполагат по-голямо участие на ЕС при установяването на слабостите в националните бюджети и управление

Повече прозрачност в обществения дебат за развитието в страните партньорки

По-голямо приемане във всички държави членки на необходимостта от насърчаване на растежа и конкурентоспособността, както и от подобряване на условията за вътрешните и чуждестранните инвестиции

Въпреки съществуващите на континента различия, европейските социални пазарни модели гарантират възможно най-стабилно развитие на обществото.

Трайни икономически дисбаланси в еврозоната, с тенденция за задълбочаване

Липса на солидарност между — и в рамките на — държавите членки

Непрекъснато гласуване с единодушие по въпроси от първостепенно значение

Необходими са много продължителни обсъждания, за да се постигне напредък, дори по въпроси, по които вече е постигнато съгласие

Освен еврото не съществува „общност с обща съдба“, а икономическите и фискалните политики до голяма степен остават от компетентността на държавите членки (1)

Липса на демократична легитимност

Слаба позиция на ЕК относно прилагането на европейските правила и европейския семестър

Недостатъчно прилагане на приетите правила в държавите членки: прекомерни дефицити, специфични за всяка държава препоръки

Негативни ефекти от политиките, насочени изключително към строги икономии

Исторически обусловени национални предразсъдъци, водещи до постоянно недоверие между държавите членки — в по-малка степен между министерствата на финансите

Слабо участие на националните парламенти и гражданското общество в процеса на вземане на решения и/или повишаване на осведомеността в повечето държави членки

Незадоволителна комуникация, по-специално от страна на ръководните органи в държавите членки

Разногласия в общественото мнение и политическите партии в цяла Европа и в еврозоната

Акцентиране върху краткосрочните подходи, липса на дългосрочна визия, още по-малко на дългосрочен ангажимент

Незавършен банков съюз, все още няма решение относно рамката за депозитите

Задълбоченият общоевропейски капиталов пазар ще остане далечна мечта, докато банките остават обвързани на национално равнище

Незавършен и фрагментиран вътрешен пазар

Липса на дългосрочна политическа визия за бъдещето на ИПС/ЕС.

Възможности

Заплахи

Укрепване на управлението на еврозоната

Укрепване на демократичната легитимност

Правилно прилагане на договорените правила

Мерки за изграждане на доверие, което да доведе до стабилен инвестиционен климат

Привличане на инвестиции в рамките на ЕС и от чужбина, включително чрез Плана за инвестиции за Европа

Успех на програмата на ЕЦБ за увеличаване на паричната маса

Сближаване на бюджетните и фискалните политики въз основа на договорени принципи: последователни национални политики в одобрена обща рамка

Договорни споразумения между държавите членки и ЕС

Справяне с икономическите дисбаланси в една обща рамка

Съгласие относно националните реформи, както и относно инициативите за растеж и създаване на работни места

Разумно решение за опасенията на Гърция — и на други държави — относно насърчаването на сближаването

Оставане на Великобритания при разумни основания, които не компрометират напредъка, постигнат от останалите

Успешно взаимодействие между ЕЦБ, ЕК и Съвета, особено в еврозоната

Солидно управление на еврозоната

Признаване на проактивната роля на Комисията, включително стриктно прилагане на „общностния метод“

Завършване на банковия съюз и общоевропейски капиталов пазар

Определяне на условия за въвеждане на еврооблигации за инвестиции

Обща данъчна основа за облагане с корпоративен данък

Планиране на данъчна основа за бюджета на ЕС, както и успоредното ѝ разширяване

Силен европейски глас в международните форуми

ЕС/еврозона: недостатъчни и твърде закъснели мерки

Негативно обществено мнение/евроскептицизъм

Липса на доверие сред инвеститорите както на вътрешния пазар, така и в чужбина

Дефлация

Продължаващ нисък растеж в сравнение с големите световни конкуренти

Текущи международни (военни) конфликти, особено на прага на ЕС

Недостатъчна подготвеност за евентуална нова икономическа криза

Нарастващи икономически различия в рамките на Съюза/еврозоната

Излизане на Гърция от еврозоната (или подобно развитие)

Излизане на Великобритания от ЕС (или застой в статуквото Великобритания — еврозоната)

Стагнация на банковия съюз

Продължаване на връзките между националните банки и държавите членки, липса на общоевропейски капиталов пазар

Недостатъчно прилагане на правилата във финансовия сектор

Недостатъчно прилагане на правилата на вътрешния пазар като цяло, водещо до все по-голяма фрагментация

Липса на напредък в други ключови области, като например енергийния съюз, цифровия съюз и ОПСО

Слаб успех на програмата на ЕЦБ за увеличаване на паричната маса.

4.   Предложения относно политиките на ИПС и институциите на ЕС

4.1.   Демокрация, прозрачност и легитимност

4.1.1.

Основните предизвикателства пред Икономическия и паричен съюз, налагащи значително прехвърляне на национални правомощия към ЕС, са свързани с неговото демократично, и по-специално парламентарно измерение, с ефективността на неговата система за вземане на решения, със спазването на принципите на отчетност и лоялно сътрудничество и с прозрачността (видимостта) на начина му на функциониране. Според ЕИСК тези предизвикателства изискват политически съюз, който да възстанови и да гарантира участието на гражданите и ангажирането на всички заинтересовани страни с европейската интеграция.

4.1.2.

Завършването на политическия съюз е процес, който трябва да протече поетапно. Някои условия и мерки могат да бъдат осъществени, без да се внасят промени в Договорите. Други обаче изискват задължително преразглеждане на Договорите.

4.1.3.

С оглед на отчетността и сътрудничеството ЕИСК препоръчва начините за участие, които съществуват на национално равнище, да бъдат надлежно прилагани и на равнище ЕС, в това число:

истински европейски политически партии;

създаване на политически мнозинства и малцинства въз основа на избирателни програми;

уеднаквяване на датата на провеждане на европейските избори.

4.1.4.

Във всяка държава и в ЕС като цяло въпросът за демокрацията представлява сериозна слабост (достатъчно е да споменем ролята, която изигра т.нар. тройка в новата система на икономическо управление). Връзката между представляващи и представлявани постепенно изчезва — факт, който ясно си пролича по време на кризата. Оттук идва и спешната необходимост да се потърси решение на този проблем в рамките на процеса на завършване на Икономическия и паричен съюз в неговите четири форми или стълба на интеграция: банков съюз, фискален съюз, икономически съюз (който според ЕИСК трябва да включва социален съюз) и накрая — политически съюз.

4.1.5.

За да се постигне този политически съюз — като се започне от страните, които искат такъв съюз, и като се прилага принципът на диференцирана интеграция — ЕИСК предлага да се следва своевременно подходът на Конвента, който ще бъде натоварен със задачата да намери решения извън Договора от Лисабон. ЕИСК ще се ангажира да изготви предложения за ефективно участие на гражданското общество в работата на този Конвент.

4.2.   Законодателна власт:

Представителна демокрация: Европейски парламент и национални парламенти

4.2.1.

Европейският парламент, където заседават депутатите от страните, които са приели или се подготвят да приемат единната европейска валута, е запазеното пространство на представителната демокрация в рамките на Икономическия и паричен съюз.

Предложение А

За да се осигури по-голяма видимост, съгласуваност и ефективност на дейността на тези депутати, ЕИСК предлага да се създаде постоянен орган в рамките на ЕП, който да ги обединява. Той ще има за цел да подкрепя отчетността на институциите, отговарящи за управлението на единната валута, и в същото време да създаде обществено пространство на диалог и консултация, където да се изготвят и гласуват текстове по икономически и парични въпроси, които да се внасят в Асамблеята за решение, и което да гарантира, че принципите на солидарност и лоялно сътрудничество се отчитат еднакво при изпълнението на политиките на ИПС.

4.2.2.

Утвърждаването на представителната демокрация в рамките на ИПС няма да бъде пълно, ако методът на вземане на решения не отчита двойната легитимност — национална и европейска — която е от първостепенно значение за европейския модел, който е единствена по рода си система.

Предложение Б

ЕИСК предлага да се оползотвори и същевременно да се разшири мандатът на Междупарламентарната конференция (член 13 от фискалния пакт), като ѝ се предоставят правомощия да разисква и да изготвя обвързващи становища по въпросите на растежа, конкурентоспособността, заетостта, данъчното облагане и социалната политика. Освен това Европейският парламент следва да позволи на национални депутати от страни от еврозоната и страни, очакващи да се присъединят към нея, да участват, в качеството на наблюдатели, в неговия вътрешен орган, отговарящ за ИПС. Междупарламентарната конференция може да бъде съставена от председателите на комисиите по бюджета и промишлеността от страните от ИПС и от председателите на комисиите на ЕП, отговарящи за бюджета, икономическите и паричните въпроси, промишлеността, научните изследвания, енергетиката и сближаването. Задълбочаването на процедурата за съвместно вземане на решение трябва да поддържа легитимността на новите законодателни предложения.

Предложение В

От своя страна, националните парламенти трябва да се ангажират видимо с дебатите за ЕС. Това вече е факт в някои страни, например чрез участие на Комисията в парламентарните дебати. Добри практики в това отношение могат да бъдат разпространявани. Целта е националните политически сили да се ангажират по-видимо, на своето равнище, с политиките на ЕС, които ги засягат пряко.

Съветът

4.2.3.

Този политически контекст ще предложи по-благоприятни условия за по-тясно сътрудничество и консултации между срещата на върха на страните от еврозоната и/или Еврогрупата — и, в случая, очакващите присъединяване страни — ЕП и националните парламенти. Следвайки логиката на предишния параграф, министрите на страните от еврозоната и на страните, които искат да се присъединят към нея, биха могли да изпълняват законодателни функции съвместно с ЕП по въпроси, засягащи ИПС.

4.2.4.

Дейността на Съвета следва да бъде подкрепена от усилията на националните администрации, които трябва да бъдат в крак с това развитие, по-специално посредством обмен на длъжностни лица помежду им и активизиране на двустранните отношения.

4.2.5.

ЕИСК подчертава, че разширяването на гласуването с квалифицирано мнозинство, и, в даден момент, премахването на гласуването с единодушие, ще улеснят задълбочаването на интеграцията в рамките на политическия съюз.

4.2.6.

По-добре структурираното сътрудничество и консултации в рамките на политическия съюз ще повиши ефективността на политиките в ключовите области на ИПС. ЕС като цяло ще извлече полза от това развитие.

4.2.7.

Както е посочено в таблицата към параграф 5, има много неща, които могат да се направят без промяна на Договорите. При повечето политики, свързани с ИПС, може да се поддържа засилено сътрудничество директно между държавите; за предпочитане е на ИПС да бъде дадена възможност за един вид постоянно засилено сътрудничество, което да позволи по-ефективното предприемане на действия от страна на евродепутатите от страните от еврозоната и страните кандидатки.

4.2.8.

ЕИСК отбелязва, че би било полезно да се въведат отново т.нар. „Джъмбо“ заседания на Съвета в рамките на Еврогрупата, което би дало възможност за редовен диалог между министрите, отговарящи за финансовите, икономическите и социалните въпроси, от една страна, и социалните партньори и гражданското общество, от друга.

4.3.   Изпълнителна власт

Изпълнителен орган на ИПС, Комисията

4.3.1.

След изтичането на преходен период, който евентуално ще доведе до промяна в Договора, ще бъде сформиран управителен орган на ИПС. Неговият председател би следвало да изпълнява ролята на министър на икономиката и финансите на еврозоната, както и да бъде заместник-председател на Комисията — подобно на длъжността на върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

4.3.2.

В този единствен по рода си (по-малък и ефективен) европейски модел Европейската комисия ще продължи да играе първостепенна роля. „Общностният метод“ и сегашното право на инициатива на ЕК също имат много голямо значение за задълбочаването на ИПС. Тази роля следва да се гарантира в политическия съюз.

4.3.3.

Европейската комисия следва да продължи за изпълнява „двойна“ роля и да осъществява връзка между ЕС и ИПС до създаването на истински изпълнителен орган на ИПС. Без да се засяга сегашното право на инициатива на ЕК, следва да се намерят начини и средства за надлежно включване на ЕП в процеса, за да се гарантира легитимността на новото законодателно предложение.

4.3.4.

ЕИСК предлага да се определи постоянен председател на Еврогрупата, който да може да поддържа по-добро сътрудничество, директно от Брюксел, с Комисията, ЕП, и националните правителства и парламенти. Съгласно метода, използван от председателя на Комисията г-н Юнкер, един от заместник-председателите на Комисията би могъл да председателства заседанията на Еврогрупата. Така той/тя би могъл/могла да представлява ИПС на международни форуми.

4.4.   ЕИСК

4.4.1.

Всичко това трябва да ни мотивира повече от всякога да изградим по-стабилни и по-конструктивни отношения с хората в Европа и да намерим начини да ги привлечем за участие в обществения живот. Следва да се осигурят стабилни форми на консултация по конкретни въпроси със социалните партньори и гражданското общество, по-специално в еврозоната, тъй като тези организации играят важна роля в областите на политиката, върху които ИПС оказва пряко въздействие. Често те влияят и върху резултатите от политиките на национално равнище. На европейско равнище ЕИСК може да изпълнява ролята на посредник на гражданското общество, който да отговаря за участието на организираното гражданско общество в процеса на вземане на решения в ЕС, без да се засяга ролята на социалните партньори в социалния диалог, посредством:

а)

провеждане на форум на организираното гражданско общество по конкретни въпроси, в това число за оценка на ограниченията пред процеса на европейска интеграция и търсенето на нови форми на участие;

б)

организиране на специален форум за еврозоната, за да се оцени целеустремеността и чувството за принадлежност, като средство за преодоляване на предразсъдъците и повишаване на взаимното доверие;

в)

изготвяне на становища под формата на предварителни законодателни инициативи по някои въпроси от особена важност за обществото, и по които ЕП и Съветът са задължени да приемат законодателни актове.

5.   Правни инструменти и тематични въпроси

5.1.

За да се осъществят четирите съюза, които са в съответствие с доклада на четиримата председатели и отговарят на четирите стълба на ЕИСК (2), могат да се предприемат редица мерки или политики без промяна на Договора (1-ва колона на таблицата по-долу). Други мерки трябва да бъдат решени съвместно, на равнище ЕС (еврозона), въз основа на нов метод на вземане на решения и с нови инструменти, като се използва засиленото сътрудничество, предвидено в сегашния Договор (2-ра колона на таблицата) или чрез изменения в Договора, или, ако е необходимо, нов Договор за ИПС (3-та колона). Накрая, таблицата по-долу обобщава тези етапи и представя институционални предложения и подготвителни инициативи, свързани с политическия стълб на ИПС (4-та колона).

5.2.

Аналитична рамка на вариантите за завършване на ИПС (3)

I) Политики в рамките на съществуващия Договор

II) Засилено/ структурирано сътрудничество клаузи за преход (член 136 от ДФЕС)

III) Извън рамките на Договора от Лисабон

Институционални стъпки за изграждане на политическия стълб: за страните от еврозоната и страните, които искат да се присъединят към нея

Финансов, фискален и паричен стълб

Обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД)

Завършване на банковия съюз, капиталов пазар, европейски надзор

Финансова помощ за държава членка в случай на криза (член 122 от ДФЕС)

Изпълнение на националните програми за реформи

Финансов, фискален и паричен стълб

Укрепване на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС)

Допълване на правомощията на ЕЦБ

Обща фискална политика на ИПС

(Фискален) и бюджетен съюз

Обединяване на дълга (или с член 125 от ДФЕС?)

Механизъм за солидарност и конкурентоспособност за противодействие на асиметрични сътресения и дисбаланси (фискален съюз)

Платежен баланс на ИПС

Финансов, фискален и паричен стълб

Собствени ресурси

Създаване на Европейски валутен фонд като агенция за управление на дълга

Еврооблигации за нови дългове

Фискална хармонизация

1-ви етап

1.

Постоянен председател на Еврогрупата

2.

Стартиране на дейността на Междупарламентарната конференция

3.

„Парламентаризиране“ на еврозоната (комисия по въпросите на ЕС към ЕП с всички членове от страните, участващи в ИПС)

Икономически стълб

Укрепване и изпълнение на плана „Юнкер“

Политики за инвестиции, растеж и заетост

Еврооблигации на ЕИБ

Стратегии за разпространение на знанията (Програма в областта на цифровите технологии)

Завършване на вътрешния пазар (единен енергиен/цифров/научноизследователски пазар)

Гъвкавост на правилата на Пакта за стабилност и растеж

По-добро изпълнение на Европейския семестър и договорните споразумения (CCI)

Икономически стълб

Макро- и микроикономическо управление на ИПС

Научни изследвания и иновации

Тясно сътрудничество между срещите на високо равнище на държавните и правителствените ръководители на страните от еврозоната, заседанията на Еврогрупата и заседанията на Работната група за Еврогрупата

Ново законодателство за еврозоната

Инвестиции в социална инфраструктура

Демокрация на участието в икономическия сектор

Икономически стълб

(в случай че не бъде позволено засилено сътрудничество в рамките на ИПС)

Върховен представител на ЕС за икономическата/фискалната политика

Задължителна координация на икономическите политики (изменение на член 5 от ДФЕС)

Гласуване с мнозинство по въпросите на макро- и микроикономическата политика със съвместно вземане на решения с Парламента (парламентарни представители от ИПС)

Прехвърляне на правомощия, като се започне от промишлеността и енергетиката

2-ри етап

4.

Съвет по законодателни въпроси на ИПС

5.

Гласуване от страна на парламентарни представители от еврозоната по въпроси от компетентността на ИПС

6.

Изпълнителен орган на ИПС (правителство) (понастоящем Еврогрупата и Комисията)

7.

Укрепване на правомощията и компетентността на Междупарламентарната конференция (ЕП и националните парламенти)

Социален стълб и стълб, свързан с правата

Присъединяване към Европейската конвенция за правата на човека

Обучение и образование

Рамкова директива за услугите от общ интерес

Интегриране на принципа на равенство между половете

Показатели за развитие

Присъединяване към Социалната харта на Съвета на Европа

Спазване на стандартите по отношение на правата

Хоризонтална социална клауза (член 9 от ДФЕС)

Социален стълб

Координиране на социалната политика

Хармонизиране на системите за социална защита

Имиграционна политика

Индивидуални и транснационални пенсионни права

Минимален доход за гражданите

Европейски обществени блага

Подпомагане на заетостта

Пазар на труда, мобилност, признаване на квалификациите

Качество на обществените услуги

Социален стълб

Гласуване с мнозинство по въпросите на социалната политика и политиката в областта на заетостта, образованието и здравеопазването

Изменяне на Хартата на правата по отношение на ограниченията върху правото на собственост

Прехвърляне на редица области от подкрепа към споделена компетентност (в частност образованието и обучението)

3-ти етап

8.

Укрепване на правомощията на ЕП по отношение на ИПС (демократична легитимност) и създаване на истински европейски политически партии

9.

Камара на държавите (ИПС) (правителства)

10.

Разделяне на законодателните и изпълнителните правомощия

11.

Премахване на гласуването с единодушие

Политически стълб

Парламентаризиране на ИПС

Комисия по въпросите на ЕС (парламентарни представители от еврозоната)

Постоянен председател на Еврогрупата

Съвет по законодателни въпроси

Междуинституционални споразумения

Прилагане на политиката за съседство

Двустранни и многостранни търговски споразумения на ЕС

Политически стълб

Гласуване от страна на парламентарни представители от ИПС по въпроси от компетентността на ИПС

Укрепване на Междупарламентарната конференция (член 13 от фискалния пакт)

Европейска отбрана

Външна политика

Един глас в Съвета за сигурност на ООН

Външно представителство на ИПС

Европейски прокурор

Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ

Политически стълб

Нов договор за ИПС

Европарламент (парламентарни представители от ИПС) с постоянно засилено сътрудничество (нов член 136 от ДФЕС)

Засилване на правомощията на ЕП (обикновено законодателство, право на инициатива в области, в които Комисията не предприема действия)

Камара на държавите (национални правителства +)

Премахване на гласуването с единодушие

Супер квалифицирано мнозинство, промяна на Договорите

Европейски изпълнителен орган (за ИПС)

Европейски партии, избирателни програми и транснационални списъци

Разделяне на правомощията

Външна политика

Инициативи

Конференция на гражданското общество, организирана от ЕИСК/КР в сътрудничество с председателството на ЕС и Комисията

Междупарламентарна конференция

Предложения на ЕП за действия без промяна на Договора и за преразглеждане на Договора от Лисабон

Конституционен конвент

Евентуална оценка на възможността за общоевропейски референдум

Брюксел, 27 май 2015 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Henri MALOSSE


(1)  „Подготовка за следващите стъпки към по-добро икономическо управление в еврозоната“ — обяснителна бележка, представена от Жан-Клод Юнкер на 12.2.2015 г., стр. 1

(2)  Също така въз основа на становище на ЕИСК относно „Завършване на ИПС — следващ европейски законодателен мандат“ (ОВ C 451, 16.12.2014 г., стр. 10).

(3)  Пак там.