11.9.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 262/13


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

2013/C 262/06

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

„BAYERISCHE BREZE“/„BAYERISCHE BREZN“/„BAYERISCHE BREZ’N“/„BAYERISCHE BREZEL“

ЕО №: DE-PGI-0005-0971-23.02.2012

ЗГУ ( X ) ЗНП ( )

1.   Наименование

„Bayerische Breze“/„Bayerische Brezn“/„Bayerische Brez’n“/„Bayerische Brezel“

2.   Държава-членка или трета държава

Германия

3.   Описание на земеделския продукт или храна

3.1.   Вид продукт

Клас 2.4

Хляб, сладкиши, кексове, сладкарски изделия, бисквити и други тестени изделия

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

Bayerische Brezen представляват традиционно печиво, потопено преди изпичане във вода със сода, което се предлага на пазара и с наименованията Bayerische Brezn, Bayerische Brez’n и Bayerische Brezel. Формата му напомня (и символизира) ръце, скръстени за молитва. Тази типична за претцел форма се получава като двата края на тънък фитил от тесто се усукват в средата и се прищипват към долната, по-дебела част на претцела на такова разстояние, че да се образуват три по възможност еднакво големи отделни пространства. Типично за външния вид на баварския претцел, потопен преди изпичане във вода със сода, е лъскавият меднокафяв цвят на кората, който е в контраст със светлите пукнатини, естествено получени на произволни места при изпичането.

Определящ за вкусовите качества е вкусът на соден разтвор в съчетание с хрупкавата кора при разчупване на претцела и меката вътрешност при отхапване.

Съществуват различни варианти и размери на претцелите, които обикновено са поръсени с едра сол. Вместо със сол може да се използват и маково, сусамово, слънчогледово или тиквено семе, или кашкавал. Изпечената кора на претцела е тънка, с кестеняв цвят и лъскава. За разлика от нея тестото е сочно, меко и светло.

Bayerische Breze се предлагат и като дълбоко замразени парчета тесто (например за последващата обработка на място в предприятието, за продажба на дребно в хранителните магазини като дълбоко замразен продукт за допичане или в търговията на едро). Дори и като замразени продукти те притежават типичната усукана форма и следователно защитата на географското указание обхваща и тях — не на последно място и заради състава и формата, описани в точка 5.2. Дълбоко замразените сурови претцели обикновено се потапят във вода със сода, преди да бъдат замразени.

3.3.   Суровини (само за преработени продукти)

Освен пшеничено брашно за приготвянето на тестото за Bayerische Breze са необходими вода, мая, евентуално набухвател с малц, готварска сол, натриев карбонат и мазнина.

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Целият процес на производство съответно на готовите за продажба претцели или дълбоко замразените сурови тестени изделия.

Тестото, приготвено от посочените в точка 3.3 продукти, се измесва основно и се разделя на топки, които се оформят на фитили, изтъняващи към краищата. На ръка (със специална техника) или механично фитилите се усукват на претцел и краищата се прищипват към долната част. Преди готовите оформени тестени продукти да бъдат потопени във водата със сода, те могат направо да бъдат обработени (сушене в хладно помещение) или охладени (забавена ферментация). Суровият претцел се потапя в разтвор от вода и сода, чието съдържание на натриев хидроксид е под 4 %. Накрая се поръсва със специална сол и се пече — след това трябва да изстине и да се съхранява на сухо място, тъй като в противен случай тънката осолена кора лесно ще абсорбира влагата.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

3.7.   Специфични правила за етикетиране

4.   Кратко определение на географския район

Федерална провинция Бавария

5.   Връзка с географския район

5.1.   Специфична характеристика на географския район

Претцелът представлява обредно печиво, което вероятно произхожда от римския хляб с формата на венец, сервиран на тайната вечеря. Пръстеновидният хляб е използван предимно в манастирите. Впоследствие формата му е адаптирана, като първо е добавена „ръка“, която се издава извън пръстена, като по този начин хлябът наподобява цифрата 6. Днешната форма на претцел се е получила, като два такива претцела с по една „ръка“ са свързани един с друг. Така се е оформил претцелът, какъвто го познаваме днес. Само тестените изделия с описаната форма може да се наричат Bayerische Breze (също така и „Bayerische Breze, Bayerische Brezn, Bayerische Brez’n, Bayerische Brezel“).

Наименованието произхожда от старовисоконемската дума „Brezitella“, която от своя страна се извежда от латинската дума „brachiatellium“, означаваща „ръчичка“: както е посочено в точка 3.2, претцелът символизира ръце, скръстени за молитва. Той е бил преди всичко печиво за празнични поводи, например за Нова година, Цветница или празника на жътвата. Тъй като броят на манастирите в южна Германия е бил особено голям, претцелът е най-разпространен в този регион.

5.2.   Специфична характеристика на продукта

Особеностите на Bayerische Breze са уникалният му начин на изписване, както и специфичните му качества. Така например „ръчичките“ му са по-дебели отколкото при швабския претцел. За разлика от швабските претцели баварските нямат разрез по дължина в по-дебелата средна част (т.е. нямат разпукване), но напуканата повърхност е типична характеристика на Bayerische Breze. Баварските претцели, потопени преди изпичане във вода със сода, съдържат по-малко мазнини (1,5—4 %) от швабските (4—8 %). Поради сравнително ниското съдържание на мазнини (максимум 4 % спрямо брашното), Bayerische Breze е особено хрупкав. За разлика от швабските претцели баварските трябва да са равномерно изпечени.

Разликите между изделията в двата региона се виждат преди всичко във формата. Докато при швабските претцели ръчичките започват на по-ниско място и поради това горната дъга може да се нарича „корем“, при типичните баварски претцели „ръчичките“ започват на доста по-високо място.

Доказателство за това, че Bayerische Breze се разглежда като традиционен регионален специалитет в Бавария, е включването му в базата данни с традиционни баварски специалитети, създадена от Баварското министерство на храните, земеделието и горите. Освен това и в много писмени източници има указание, че този продукт представлява типичен баварски специалитет.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

Баварската версия на историята за произхода на претцела се основава на случайна грешка. През ХIХ век хлебарят Anton Nepomuk Pfannenbrenner работи в кралската кафе-сладкарница на придворния доставчик Johan Eilles в Мюнхен. Един ден през 1839 г. той допуска фатална грешка в стаята за месене. Докато, както обикновено, глазира претцелите със захарен разтвор, той хваща по погрешка разтвора от вода и сода, който по принцип се използва за почистването на тавите. Резултатът се оказва толкова убедителен, че още същата сутрин Wilhelm Eugen von Ursingen, пратеник на краля на Вюртемберг, вкусва такъв претцел. Оттогава 11 февруари 1839 г. се счита за първият ден, на който е бил продаден претцел, изпечен след потапяне във вода със сода.

Претцелите са типичните баварски тестени изделия, потопени преди изпичане във вода със сода, и се произвеждат от почти всички хлебарници в провинцията. Те са неразделна част от баварската култура на втората и следобедната закуска и задължителна гарнитура към мюнхенските бели телешки наденички (вайсвурст) и баварския леберкез. Bayerische Breze е високо ценен от потребителите и има висока репутация на международно равнище. Освен това продуктът е известен навсякъде по света благодарение на бирения празник Октоберфест в Мюнхен.

Bayerische Breze е традиционен специалитет на хлебопекарите в Бавария, който се среща само в тази провинция.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 (3)

http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/31500


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.

(3)  Виж бележка под линия на стр. 2.