52007DC0843




[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 21.12.2007

COM(2007) 843 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ИКОНОМИЧЕСКИЯ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Подобряване на политиката в областта на промишлените емисии {COM(2007)844 окончателен}{SEC(2007)1679}{SEC(2007)1682}

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ИКОНОМИЧЕСКИЯ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Подобряване на политиката в областта на промишлените емисии

Въведение

Промишлените дейности играят важна роля за икономическото благосъстояние на Европа, като допринасят за устойчив растеж и осигуряват високоспециализирани работни места. Промишлените дейности обаче оказват значително въздействие на околната среда.

На най-големите промишлени инсталации се дължи значителен дял от общите емисии на основните замърсители на въздуха (83 % за серния двуокис (SO2), 34 % за азотните окиси (NOx), 43 % за праха и 55 % за летливите органични съединения (ЛОС)). Те оказват и други важни въздействия върху околната среда, включително емисии във водата и почвата, генериране на отпадъци, както и използване на енергия.

Вследствие на това емисиите от промишлените инсталации са от известно време предмет на законодателството на целия ЕС. От 70-те години насам бяха съставени редица директиви, които в крайна сметка доведоха до приемането на следните основни законодателни актове:

- Директива 96/61/ЕО относно комплексното предотвратяване и контрол на замърсяването[1] (КПЗК) определя основните принципи за разрешаване и контролиране на инсталации на основата на комплексен подход и прилагането на най-добрите налични техники (НДНТ), които са най-ефективните техники за постигане на висока степен на опазване на околната среда при отчитане на разходите и ползите.

- Така наречените секторни директиви предвиждат специални разпоредби, включително пределни стойности за допустимите емисии за някои промишлени дейности (големи горивни инсталации, изгаряне на отпадъци, дейности, използващи производство на органични разтворители и титанов двуокис).

Независимо от определените в секторните директиви пределни стойности за допустимите емисии, всички промишлени инсталации, подчинени на горепосочените законодателни актове, трябва ориентират своите схеми за отпускане на разрешителни към прилагането на най-добрите налични техники.

Иновационните технологии могат да намалят разходите за привеждане в съответствие със законодателството в областта на промишлените емисии. Нововъведенията дават също така възможност на промишлеността да се възползва от появата на нови пазари на екологични технологии. Стратегията от Лисабон определя устойчивото развитие и опазването на околната среда като важен стълб на настоящата и бъдеща европейска политика и подчертава ролята на екологичните технологии, които носят „значителен потенциал в областта на икономиката, опазването на околната среда и заетостта“ [2]. Законодателството в областта на промишлените емисии следва да играе активна роля в стимулиране развитието и разгръщането на тези видове технологии.

Директивата за КПКЗ (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването) и законодателният пакет в областта на промишлените отпадъци също има какво да допринесат, за да се отговори на очакванията на държавите-членки, Европейския парламент и други заинтересовани страни за „по-добро регулиране“. В тази връзка, през 2005 г.[3] Комисията даде ход на преглед на законодателния пакет за промишлените емисии, с цел да гарантира екологичната му целесъобразност и икономическа рентабилност и да насърчи технологичните нововъведения.

Въз основа на подробен анализ на настоящата ситуация и на резултата от процеса на преразглеждане, Комисията предлага да направи по-стройна и съответно да подобри политиката си в областта на промишлените емисии. Само за големите горивни инсталации предложенията би следвало да донесат чисти ползи за околната среда и здравето в размер на минимум 7—28 млрд. EUR годишно, включително да намалят броя на преждевременните смъртни случаи / годините изгубен живот с 13 000 и 125 000 съответно. Значителни ползи за здравето и околната среда ще бъдат реализирани и в други сектори. Освен това в сътрудничество с държавите-членки предложенията би следвало да доведат до нетно намаление на административната тежест със 105—255 млн. EUR годишно.

Настоящото съобщение включва също резултатите от прегледите, подготвени по смисъла на член 16, параграф 3 от Директивата KПKЗ[4] (включително преглед на плана за действие на Комисията за KПKЗ, съставен през 2005 г., както е посочено в приложение 1) и член 14 от Директива 2000/76/ЕО относно изгарянето на отпадъците[5] (вж. приложение 2).

Положение към днешна дата

Директива КПКЗ трябваше да е напълно въведена до 30 октомври 2007 г. Приблизително 52 000 инсталации от всички държави-членки попадат в обхвата на Директивата и до средата на 2006 г. приблизително 50 % от тях получиха разрешение по смисъла на Директива КПКЗ. Въпреки постигнатия допълнителен напредък, междувременно стана ясно, че направените усилия бяха недостатъчни всички държави-членки да се приведат в съответствие с тази директива в предписания от нея срок.

Освен това Комисията проведе подробен анализ на качеството на издадените разрешителни и на схемите за издаване на разрешителни, привеждане в съответствие и контрол по прилагането на директивата, приети от държавите-членки. Въз основа на двугодишен процес на събиране на данни в рамките на широкомащабна програма от десет изследвания и непрекъснати консултации със заинтересованите срани, Комисията стигна до заключението, че ключовите принципи на настоящата Директива КПКЗ, и по-специално комплексният подход, основан на „най-добрите налични техники“, остават солидна основа за бъдещото развитие на законодателството на ЕС в областта на промишлените емисии.

Съществуват обаче значителни недостатъци при прилагането на текущото законодателство, които пречат на пълното използване на най-добрите налични техники, предвиждани поначало от директивата, правят прилагането на общностно ниво много трудно и не способстват за предотвратяването или намаляването на ненужната административна тежест.

В този контекст бяха отбелязани пет основни проблемни аспекта:

- Недостатъчно прилагане на най-добрите налични техники (НДНТ). Анализът показа по-специално, че без допълнително намаляване на емисиите от инсталациите от категорията КПЗК, положителните ефекти за здравето и околната среда, които се очаква да привнесат целите, поставени в Тематичната стратегия за замърсяването на въздуха, няма да бъдат постигнати. В допълнение към това се наблюдава нарушаване на конкуренцията в рамките на ЕС вследствие на дълбоките различия в екологичните стандарти.

- Ограниченията по отношение на привеждането в съответствие, контрола върху прилагането и подобренията на околната среда пречат на опазването на околната среда.

- Ненужна административна тежест, дължаща се на сложността и несъответствието на части от сегашната правна рамка.

- Недостатъчен обхват и неясни разпоредби на сегашната Директива КПКЗ, които могат да попречат на постигането на целите, поставени в Тематичните стратегии на Комисията.

- Налагане на ограничения върху използването на по-гъвкави инструменти, като системи за търговия с емисии на NOx и SO2.

Тези проблеми бяха подробно обсъдени и оценени в контекста на оценката на въздействието, извършена от Комисията, относно прегледа на Директива КПКЗ.

Подобряване на законодателството в областта на промишленото замърсяване и неговото прилагане.

В отговор на срещнатите препятствия, описани по-горе, и въз основа на задълбочена оценка на въздействието, Комисията предлага набор от мерки, които имат за цел да отговорят на определени проблеми и които с течение на времето ще доведат до подобряване на положението.

В този контекст се предвиждат две ключови инициативи:

- Преглед на действащото законодателство в областта на промишлените емисии посредством опростяване, внасяне на повече яснота и укрепване.

- Засилване на плана на действие на Комисията относно прилагането.

Наред с тези две инициативи Комисията ще продължи да работи по възможното разработване на правила на ЕС относно схема за търговия с емисии NOx и SO2.

Преглед на настоящото законодателство

Предприетата като част от тази инициатива оценка на въздействието показа, че идентифицираните проблеми не могат да бъдат разрешени без да бъдат направени някои изменения в законодателството. Сред основните изменения, които следва да се внесат в законодателството, са:

1. Преработване на съществуващите законодателни актове (седем на брой[6]) в една Директива относно промишлените емисии. Това ще внесе по-голяма яснота и съгласуваност както за държавите-членки, така и за операторите, евентуално ще намали ненужната административна тежест посредством комбинирана схема за издаване на разрешителни и олекотени изисквания за отчетност, а също ще реализира и някои ползи за околната среда.

2. Подобряване и изясняване на понятието за НДНТ, с оглед подобряване съгласуваността в прилагането на действащата директива КПКЗ и изискване за обосноваване и документиране на решенията, с които се определят условията за издаване на разрешителни извън НДНТ. В допълнение към това действащите пределни стойности за допустимите емисии в някои сектори (големите горивни инсталации например) са занижени още повече, с оглед осигуряване на нужния напредък за постигането на целите на Тематичната стратегия за замърсяването на въздуха.

3. Въвеждане на минимални разпоредби по отношение на инспекцията, прегледа на условията за издаване на разрешителни и отчетността във връзка с привеждането в съответствие. Предвиждат се също стимули за еко-нововъведения и подкрепа при създаването на водещи пазари.

4. Разширяване на обхвата на Директива КПКЗ по отношение на някои дейности (горивни инсталации с мощност между 20 и 50 MW) и изясняване на обхвата за някои сектори (преработката на отпадъци например), с оглед подобряване на съгласуваността и последователността на сегашните практики по издаване на разрешителни.

5. Когато Комисията трябва да предприеме мерки за изменение на несъществени елементи от директивата след нейната преработка, Комисията ще бъде подпомагана от комитета за комитология и ще гарантира широко участие на заинтересованите страни.

План за действие по прилагането на законодателството в областта на промишлените емисии 2008—2010 г.

Предвид това, че преработеното законодателство няма да влезе в сила през идните няколко години, Комисията ще трябва да следи за това държавите-членки да прилагат възможно най-добре действащото законодателство. Следователно Комисията ще засили своите механизми за наблюдение и подкрепа посредством преглед и промяна в акцентите на настоящия план за действие по прилагането на директива КПКЗ (вж. оценката на напредъка в приложение 1) за периода 2008—2010 г., както е изложено по-долу.

Действие 1. Осигуряване на пълно транспониране на законодателството в областта на промишлените емисии

Законодателството за контрол върху промишлените емисии бе създадено с оглед опазване и подобряване на европейската околна среда и опазване здравето и благосъстоянието на европейските граждани. Успехът на законодателството почива на първо място върху ефикасното му транспониране от държавите-членки в техните национални правни системи. Няколко държави-членки не са транспонирали напълно в определения срок Директива КПКЗ и свързаното с нея законодателство в областта на промишлените емисии. Поради това Комисията ще предприеме всички необходими действия, включително и процедури за нарушения, за да гарантира пълното и точно транспониране на законодателството.

Действие 2. Подпомагане на държавите-членки в намаляване на ненужната административна тежест

Комисията признава, че ненужната и прекомерна административна тежест може реално да се отрази върху икономиката и да бъде дразнител и фактор, който отклонява бизнес средите; ето защо тя е решена да намали административната тежест на действащото законодателство в областта на промишлените емисии на равнище ЕС. Освен това са налице значителни възможности за намаляване на административните разходи в самите държави-членки в допълнение към тези, постигнати на европейско равнище.

С цел обсъждане на тези въпроси Комисията ще организира обмен на информация с държавите-членки относно изготвянето на специални програми за действие, с оглед намаляване на ненужната административна тежест на ниво държави-членки по отношение на издаването на разрешителни и на контрола на инсталациите, попадащи в обхвата на Директива КПКЗ.

Тези специални програми за действие ще почиват върху оценката на административните разходи, която се провежда в момента от Комисията в сътрудничество с държавите-членки като част от програмата за действие за намаляване на административната тежест в ЕС[7].

Действие 3. Подпомагане на държавите-членки в прилагането на законодателството

Комисията е съгласна, че успешното прилагане на законодателството в областта на промишлените емисии изисква ефективен обмен на информация между държавите-членки, с оглед гарантиране на съгласуваност на подхода, както и насърчаване на най-добрите практики.

Комисията ще засили усилията си в подкрепа на държавите-членки и компетентните власти в целия ЕС. Това ще включва аспекти като засилване на обмена на информация, изготвяне на насоки, посещения на властите и обучения. Тази подкрепа ще продължи в хода на въвеждането и прилагането на преработеното законодателство.

Действие 4. Засилено наблюдение и контрол на съответствието при прилагането на законодателството в областта на промишлените емисии.

Ефективното прилагане на законодателството в областта на промишлените емисии изисква установяването на строга система за наблюдение и контрол на съответствието, за да се гарантира, че промишлеността спазва екологичните изисквания, както и да се увери обществеността, че здравето на хората и околната среда се ползват от необходимата степен на защита.

Комисията ще продължи да следи броя разрешителни, издадени и подновени в обхвата на директива КПКЗ, и, където това е необходимо, ще пристъпи към задълбочен преглед на системите за наблюдение и инспекция на инсталациите КПКЗ. Този преглед ще обхване специалните промишлени инсталации и сектори, използването на общи обвързващи правила и анализа на жалбите.

Действие 5. Подобряване на събирането на данни за прегледа на справочни документи за определяне на НДНТ (BREFs) и укрепване на връзките с Рамковата програма за научни изследвания

Условията за издаване на разрешителни, включително пределните стойности на емисиите (ELVs), използвани в разрешителните по Директива КПКЗ, трябва да са установени въз основа на НДНТ, така както са определени в тази директива. За подпомагане на лицензиращите органи и дружества в определянето на НДНТ, Комисията организира обмен на информация между експертите от държавите-членки на ЕС, промишлеността и природозащитните организации. Това води до приемането и публикуването от Комисията на справочни документи за определяне на НДНТ (BREF).

Прегледът на справочните документи ще продължи въз основа на утвърдената работна програма и в тясно сътрудничество със заинтересованите страни. Насоките, установени във връзка с подобряване на събирането на данни за процеса на изготвяне на BREF, също ще бъдат приложени. Освен това с цел предоставяне на по-пълна информация и подкрепа за новите техники Комисията ще осигури прокарването на по-тесни връзки между процеса на изготвяне на BREF, Европейската рамкова програма за научни изследвания и Програмата за конкурентоспособност и иновации.

Наблюдение и преглед на плана за действие

Редовно по Интернет ще бъдат публикувани доклади относно прилагането на плана за действие и ще бъдат обсъждани със заинтересованите страни. По-късен преглед на плана за действие е предвиден за края на 2010 г.

Разработване на правила на ЕС относно схема за търговия с емисии NO x и SO 2

Комисията ще продължи да проучва използването на съвместими с Директива КПКЗ пазарни инструменти, като схема за търговия с емисии NOx и SO2 например, с оглед евентуалното разработване на правен инструмент, който да установява правила в тази връзка на равнище на ЕС. Тя ще направи пълен анализ на възможните варианти, включително обхвата и разпределението на квоти, ще проучи потенциалните преки и косвени въздействия за икономическите отрасли, както и ще черпи от опита с търговията с емисии на парникови газове.

Очаквани въздействия:

Оценката на въздействието, осъществена по време на прегледа на Директива КПКЗ и на свързаното с нея законодателство, позволи да се направи оценка и на въздействието на предложения набор от мерки.

Оценката показа, че ползите за околната среда и за здравето, свързани с предложените мерки, са значителни. Така например, една по-голяма степен на приемане на НДНТ би могла да изиграе съществена роля за намаляване (с 30 до 70 %) на разликата със стойностите за SO2 и NOx за 2020 г.[8] и за постигане на целите, заложени в Тематичната стратегия за замърсяването на въздуха, което би могло да доведе до чисти приходи за околната среда в размер на 7—28 млрд. EUR годишно и то само за сектора на големите горивни инсталации. Ползите от предложенията категорично надвишават последиците върху икономиката (между 3 и 14 пъти). Освен това се очаква и положителен, макар и по-трудно количествено измерим ефект, по отношение на други тематични стратегии, като тези за почвата, водата и отпадъците.

Направените предложения ще допринесат съществено за осъществяването на инициативата за по-добро законотворчество и за опростяване на законодателството. Освен това е доказано, че преработването на отделните законодателни актове в една директива води до намаляване на чисто административната тежест със 105—255 млн. EUR годишно.

Вследствие на по-голямата степен на приемане на НДНТ или на други предложени подобрения, не бе забелязано никакво съществено дългосрочно отражение върху конкурентоспособността, нито каквито и да било вредни социални последици или отрицателно въздействие върху икономическия растеж. Вместо това, анализът показва, че едно по-единно прилагане на НДНТ би помогнало за създаване на по-голяма степен на равнопоставеност на конкурентната среда и за намаляване на нарушенията на конкуренцията, в рамките на ЕС, в промишлените отрасли, попадащи в обхвата на Директива КПКЗ. Предложенията ще спомогнат също за насърчаване развитието и разработването на иновационни технологии.

Заключение

Наборът от стратегически действия, описани по-горе, и предложението на Комисията за нова и последователна Директива в областта на промишлените емисии ще подобрят ефективността и ефикасността на законодателството, като позволят да се постигне високо ниво на опазване на околната среда, да се намали административната тежест и да се сведат до минимум нарушенията на конкуренцията в рамките на ЕС, без това да попречи на конкурентоспособността на европейската промишленост.

ПРИЛОЖЕНИЕ 1: Оценка на постигнатия напредък (в края на 2007 г.) по прилагането на плана за действие на Комисията за КПКЗ за 2005 г.

Описание на действията: | Оценка на напредъка |

Действие 1: Осигуряване на пълно транспониране на Директивата за КПКЗ | Точно транспониране на Директива КПКЗ в 12 от 15-те държави-членки на ЕС. Проверки на съответствието, проведени в ЕС-10, и предстоящо задействане на евентуални процедури за нарушение. |

Действие 2. Засилено наблюдение на постигнатия напредък с оглед пълно прилагане на Директива КПКЗ до 30 октомври 2007 г. | Тясно наблюдение от страна на Комисията на издадените или подновени разрешителни. |

Действие 3. Контрол на съответствието | Оценка от страна на Комисията на условията за издаване на разрешителни и експлоатация на определени специални инсталации и общи обвързващи предписания. Недостатъци при прилагането, идентифицирани и взети под внимание при прегледа на Директива КПКЗ. В допълнение към това бяха задействани няколко процедури за нарушения във връзка с лошо прилагане. |

Действие 4. Финализиране на първата част от BREF и начало на техния преглед | Финализиране на първата част от 31 BREF в края на 2006 г.; започване на прегледа на 7 от тях; изготвена работна програма за прегледа на оставащите BREF. |

Действие 5. Необходимост от изясняване на някои правни въпроси и технически преглед на директивата | Публикуване в Интернет на документ с подробни насоки, разясняващ някои аспекти на Директива КПКЗ, въз основа на широк обмен на гледища между държавите-членки; насоките относно правните и технически ограничения на капацитета ще останат в сила по смисъла на преразгледаната директива; провеждане на няколко изследвания с оглед подготовка на прегледа на директивата. |

Действие 6. Оценка на начините за опростяване на действащото законодателство в областта на промишлените емисии в контекста на „по-добро законотворчество“ | Проведена като част от прегледа на Директива КПКЗ |

Действие 7. Оценка на използването на евентуални пазарни инструменти и други стимули | Проведена като част от прегледа на Директива КПКЗ |

Приложение 2: Обобщен доклад относно прилагането на Директива 2000/76/ЕО относно изгарянето на отпадъците

История на досието

Директива 2000/76/EО относно изгарянето на отпадъците бе приета на 4 декември 2000 г. Транспонирането ѝ в националните законодателства трябваше да се извърши до 28 декември 2002 г. От този ден нататък новите инсталации за изгаряне и съвместно изгаряне трябваше да се придържат към разпоредбите на директивата. Крайният срок за привеждане в съответствие на съществуващите вече инсталации бе 28 декември 2005 г.

По силата на член 14 от директивата Комисията представя доклад по прилагането на директивата до Европейския парламент и до Съвета преди края на 2008 г. Представянето на първите доклади от държавите-членки, изисквани по смисъла на директивата, е предвидено за 2009 г. и ще обхване периода 2006—2008 г. В очакване на това, бе проведено събиране на данни и информация[9] във връзка с прегледа на директива КПКЗ и свързаното с нея законодателство в областта на промишлените емисии, с оглед осигуряване на тясна синергия между тези инициативи. Настоящото приложение обобщава основните резултати с цел изпълнение на изискванията за отчетност на Комисията.

В процеса на събиране на данни, бяха събрани сведения от съответните промишлени организации относно специализираните инсинератори за отпадъци и циментените и варни пещи за съвместно изгаряне на отпадъци. Информация относно другите видове инсталации за съвместно изгаряне на отпадъци бе събрана от държавите-членки.

Брой предприятия и разрешителни

Бе установено, че в ЕС има приблизително 1 400 инсталации за изгаряне или съвместно изгаряне на отпадъци. По-малко от половината от тези инсталации (39 %) са специализирани инсинератори за отпадъци. Съвместното изгаряне се практикува в редица отрасли, като най-важни сред тях са енергийният (15 %) и циментеният отрасъл (10 %). Отпадъчните потоци към/в други отрасли са сравнително малки. Голяма част (96 %) от тези инсталации са „съществуващи“ инсталации[10].

Приблизително 20 % от инсталациите все още нямат съответните разрешителни, с които трябваше да са се сдобили до 28 декември 2005 г. Въпреки това този проблем засяга само една държава-членка и поради това на него не се гледа като на свързан със самата директива. Следователно цялостното съответствие по отношение на издадените разрешителни може да се разглежда като добро и Комисията ще предприеме всички необходими действия, за да гарантира спазването на това изискване от всички държави-членки.

Повече от 90 % от инсталациите, спадащи към приложното поле на Директивата относно изгарянето на отпадъците, попадат и под обхвата на Директива КПКЗ. Само три държави-членки са докладвали за използването на комбинирана стратегия за издаване на разрешителни за прилагането и на двете директиви.

Изпълнение на изискванията, свързани с опазването на околната среда

Оценката на изпълнението на изискванията, свързани с опазването на околната среда, установи, че като цяло инсталациите за изгаряне спазват пределните стойности за емисии във въздуха, установени в Директивата относно изгарянето на отпадъците. В приблизително 50 % от държавите-членки, разрешителните съдържат по-стриктни пределни стойности дори и от тези, установени в Директивата относно изгарянето на отпадъците (например за емисиите на прах, CO, HCl, HF, NOx, SO2 и Hg в атмосферния въздух), или включват допълнителни изисквания (свързани например с енергийната ефективност, намаляването на шума и предотвратяването на аварии). Само малък брой издадени разрешителни включват пределни стойности за емисиите за параметри, различни от задължителните (за ПЦАВ, ПХБ или цинк, например).

Възможността за освобождаване от определени изисквания бе използвана в редица случаи. Предоставени бяха приблизително 1 000 подобни дерогации от наблюдение на емисиите в атмосферния въздух. От друга страна, в някои държави-членки бе приложен много по-широк мониторинг от предвидения в Директивата относно изгарянето на отпадъците.

Техники за контрол на емисиите

Справочният документ за определяне на най-добрите налични техники (BREF) за изгаряне на отпадъци, изготвен по силата на Директива КПКЗ, бе публикуван през август 2006 г. В него се посочва, че е налице непрекъснат процес на разработване на техники за ограничаване на разходите, като в същото време се работи за поддържане или дори подобряване на постигнатите в областта на опазването на околната среда резултати. Документът BREF изброява техниките, които следва да се разглеждат като най-добрите налични техники за изгаряне на отпадъците, наред с редица техники, разглеждани като нови техники, които до този момент са само в пилотна или експериментална фаза. Като цяло, пределните стойности за емисиите, посочени в Директивата относно изгарянето на отпадъците, са сравнително близки до емисиите, които съответстват на прилагането на най-добрите налични техники, описани в BREF.

По-нататъшно развитие

Оценката на прилагането на Директивата относно изгарянето на отпадъците показа, че независимо от това че директивата внесе значителни подобрения в контрола на инсинераторите на отпадъци в целия ЕС, някои аспекти се нуждаят от по-нататъшни действия:

- Установено бе, че предписанията, отнасящи се до измерванията, на Директивата относно изгарянето на отпадъците понякога представляват ненужно бреме за операторите. В тази връзка възможността компетентните органи да предоставят, при определени условия, по-нататъшни дерогации от определени измервателни изисквания бе разгледана в оценката на въздействието, свързана с процеса на преразглеждане, и бе включена в предложението за нова единна директива.

- Клаузата за преразглеждане на Директивата относно изгарянето на отпадъците предвижда провеждането на изследване с цел да се определи дали съществуващите циментени пещи за съвместно изгаряне на отпадъците могат да спазват пределните стойности за NOx емисии, наложени на новите циментени пещи. В оценката на въздействието на предложената директива в областта на промишлените емисии бе представен анализ на съотношението себестойност/печалба, въз основа на който бе отправено предложение за прилагането на най-ниските пределни стойности за всички циментени пещи за съвместно изгаряне на отпадъците. По-ниската пределна стойност би придала също така съгласуваност със свързаните с НДНТ нива, представени в BREF, за циментения и варния отрасъл и е внесена като предложение в новата директива.

И накрая, държавите-членки и други заинтересовани страни изтъкнаха някои затруднения при прилагането на Директивата относно изгарянето на отпадъците, които не изискват обезателно директивата да бъде изменена. В замяна на това, тези трудности биха могли да намерят своето разрешение посредством внасяне на по-голяма яснота при тълкуването и прилагането на директивата и изработване на насоки за тази цел. Поради това, в рамките на преработения си план за действие по прилагането, Комисията ще предприеме по-нататъшни мерки за разработването на всички необходими ръководства в тясно сътрудничество с държавите-членки.

[1] OВ L 257, 10.10.1996 г., стр. 26.

[2] Общи действия за растеж и заетост: Лисабонската програма на Общността; COM(2005)330 окончателен.

[3] COM(2005)540 окончателен.

[4] Вторите доклади на държавите-членки до Комисията относно прилагането на директива КПКЗ обхващат периода 2003—2005 г. Тези доклади бяха анализирани в контекста на външно изследване: „Анализ на вторите доклади на държавите-членки относно прилагането на директивата КПКЗ“, LDK-ECO.

[5] Оценката на прилагането на Директивата относно изгарянето на отпадъците бе включена в рамките на външно изследване: „Оценка на прилагането и възможното развитие на законодателството на Общността относно контрола на изгарянето и съвместното изгаряне на отпадъци“ (Ökopol, 2007 г.).

[6] Директива КПКЗ и Директива 1999/13/ЕО относно емисиите на разтворители, Директива 2000/76/ЕО относно изгарянето на отпадъците, Директива 2001/80/ЕО относно големите горивни инсталации и Директиви 78/176/ЕИО, 82/883/ЕИО и 92/112/ЕИО относно производството на титанов двуокис.

[7] COM(2007)23.

[8] Проекция на прилагането на действащото законодателство от държавите-членки

[9] Оценка на прилагането и евентуалното развитие на законодателството на Общността за контрола на изгарянето и съвместното изгаряне на отпадъци (Ökopol, 2007 г.).

[10] Съществуващите инсталации, така както са определени в Директивата относно изгарянето на отпадъците, са инсталации, за които е било издадено или е било поискано да бъде издадено разрешително преди 28 декември 2002 г.