5.7.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 172/7


Становище на Комитета на регионите относно „Стратегия за най-отдалечените региони: Постижения и перспективи“

(2008/C 172/02)

КОМИТЕТЪТ НА РЕГИОНИТЕ

смята, че стратегията за НОР остава напълно валидна и следва да бъде продължена, надградена и актуализирана;

подкрепя намерението на Комисията да започне дебат в четири тематични области — изменението на климата, демографските промени и управлението на миграционните потоци, морската политика и селското стопанство;

изразява убеждението си, че Комисията трябва да оцени въздействието на тези четири тематични области върху трите стратегически цели на стратегията относно НОР от 2004 г., които са все още актуални — подобряване на вътрешната и външната достъпност, повишаване на конкурентоспособността на местната икономическа база и укрепване на регионалната интеграция;

подчертава, че НОР зависят изцяло от въздушния транспорт и призовава Комисията да отчете специфичните особености на НОР и да приеме мерки за компенсиране на отрицателните въздействия от включването на въздушния транспорт в схемата за търговия на емисии;

изразява убеждението си, че корените на неблагоприятните условия, от които са засегнати НОР, независимо от нивото на доходите в тях, са свързани със сложна структурна ситуация, поради което Комисията следва да предложи по-конкретни мерки за намаляване на недостатъчната достъпност и подобряване конкурентоспособността на НОР.

Докладчик

:

Г-н Paulino RIVERO BAUTE (ES/АЛДЕ), министър-председател на автономна област Канарски острови

Отправен документ

„Съобщение на Европейската комисия до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Стратегия за най-отдалечените региони: Постижения и перспективи“

COM(2007) 507 окончателен

Политически препоръки

КОМИТЕТЪТ НА РЕГИОНИТЕ

1.

Седемте най-отдалечени региона — Азорските острови, Канарските острови, о-в Гваделупа, Френска Гвиана, Мадейра, о-в Мартиника и о-в Реюнион — са пълноправна част от Европейския съюз, но едновременно с това притежават уникални специфични особености, по които се различават от останалите територии на Общността.

2.

Тези специфични особености се характеризират с натрупването на поредица от константни фактори, в частност голямата им отдалеченост, малката площ и слабата диверсификация на производството, които са причината за изолацията и уязвимостта, от които страдат тези региони, както се признава и в член 299, параграф 2 на Договора за създаване на Европейската общност.

3.

Това води до допълнителни разходи и до особени пречки пред икономическия растеж, сближаването и устойчивостта в тези региони, което възпрепятства пълноценното им участие в динамиката на вътрешен пазар, ограничава възможностите на техните жители и намалява конкурентоспособността на техните предприятия.

4.

Най-отдалечените региони са и предимство за Европейския съюз. Поради географското си положение те могат да се превърнат в стратегически платформи за развитието на ролята, към която се стреми ЕС в световен мащаб.

5.

Тези характеристики обосновават напълно по-специално отношение при прилагането на политиките на Общността с оглед задоволяване на конкретните нужди на тези региони и повишаване на капацитета им за ендогенно развитие.

6.

Ето защо е необходимо да се подкрепи подходът на най-отдалечените региони и техните власти по отношение на консолидирането, обогатяването, надграждането и актуализирането на глобалната и последователна стратегия за НОР, с оглед на превръщането й в истинска общностна политика в подкрепа на най-отдалечените региони.

Позиция на Комитета на регионите

Специалното отношение към най-отдалечените региони: глобална и последователна стратегия за развитие на най-отдалечените региони: положителни, но недоведени до край резултати

7.

Приветства факта, че от 1986 г. насам Европейската комисия пое инициативата за създаване на подходяща рамка за прилагането на правото на Общността и на общите политики в тези региони въз основа на Програмите за опции, специфични за отдалечените и островните региони (POSEI).

8.

Припомня, че включването на конкретен член в Договора — член 299, параграф 2 — адаптиран към регионалните реалности в най-отдалечените региони на ЕС, беше направено с оглед постигане на поредица от конкретни цели, а именно:

да се потвърди уникалният характер на НОР и необходимостта да се интегрира тази концепция във всички политики на ЕС, по-специално чрез запазване на приоритетната помощ, отпускана в рамките на структурната политика за икономическо и социално сближаване;

да се адаптират политиките на Общността към регионалните реалности чрез прилагане на конкретни мерки и определяне на специални условия за прилагане на Договора, когато същите са необходими за развитието на тези региони;

да се вземе предвид специфичното географско положение на НОР в контекста на отношенията между ЕС и съседните на НОР трети страни.

9.

Припомня в този смисъл изразеното от Комитета задоволство от приемането на доклада на Европейската комисия от 14 март 2000 г. относно мерките за прилагането на член 299, параграф 2 от Договора, който имаше за цел да осигури „качествен скок“ в подхода на Общността към НОР и който трябваше да постави началото на нов решителен етап в определянето на глобална и последователна стратегия за устойчиво развитие на НОР.

10.

Припомня, че в заключенията на Европейския съвет от Севиля от м. юни 2002 г. се определя необходимостта от разширяване на прилагането на параграф 2 от член 299 на Договора и от представянето на подходящи предложения, така че специфичните нужди на НОР да бъдат отчетени в различните общи политики (в частност транспортната политика) и в реформирането на някои от тези политики (в частност регионалната политика); би желал да използва случая, за да отбележи също и ангажимента на Комисията да представи нов доклад за тези региони, основаващ се на глобален и последователен подход към техните специфични особености и мерките за тяхното решаване.

11.

Ето защо припомня своето задоволство от приемането на съобщението на Комисията „Засилено партньорство за най-отдалечените региони“ от 26 май 2004 г. и на доклада на Комисията „Засилено партньорство за най-отдалечените региони: резултати и перспективи“ от 6 август 2004 г. Отбелязва признаването на уникалното положение на НОР, което напълно обосновава специално отношение в различните политики на Общността, въпреки че предложението на Комисията дава само частичен, и следователно недостатъчен отговор на мандата, възложен от Европейския съвет от Севиля и заявените от регионите и техните държави нужди.

12.

Изразява своето задоволство от желанието на Комисията да представи отчет за стратегията си в подкрепа на НОР и за нейните бъдещи перспективи чрез съобщението си „Стратегия за най-отдалечените региони: постижения и перспективи“ (COM (2007) 507 окончателен) и приложения към него работен документ „Еволюция и резултати от стратегията за най-отдалечените региони“ (SEC (2007) 1112).

13.

Смята, че гореспоменатата стратегия остава изцяло в сила, че далеч не е изчерпана и трябва да бъде продължена, надградена и актуализирана, както това е видно от консолидирането на член 299 в наскоро приетия Договор от Лисабон.

Към дългосрочна консолидация на глобалната и последователна стратегия за развитие на най-отдалечените региони: разширяване и актуализиране на стратегията

14.

Поздравява преди всичко Комисията, тъй като новото й съобщение потвърждава чувствителността й по отношение на НОР, като подчертава необходимостта от признаване на специфичните особености на тези региони и изразява ангажимент това специално отношение да продължи и в бъдеще.

15.

Поздравява Комисията за това, че наред с признаването на необходимостта от отчитане на специфичните особености на НОР в различните политики на Общността, тя признава и добавената стойност и възможностите, които тези региони предлагат на ЕС в световен мащаб.

16.

Отбелязва, че равносметката от мерките за развитието на стратегията от 2004 г. е положителна, и че начинът, по който бяха преразгледани и преформулирани ключовите политики за развитие на НОР, като цяло е задоволителен.

17.

Отбелязва, че неблагоприятните условия, от които са засегнати НОР, са дълготрайни и общи за всички тях, независимо от нивото на доходите, и припомня, че проблемите на най-отдалечените региони не се свеждат до дохода, а са част от сложна структурна ситуация, която оказва дълбоко въздействие върху жителите на тези региони и конкурентоспособността на техните предприятия.

18.

Поздравява Комисията за желанието й да разшири всички аспекти на стратегията на Общността в подкрепа на тези региони чрез въвеждане на допълнителни мерки, както и за желанието й да актуализира и обогатява въпросната стратегия, като я адаптира към бъдещите глобални предизвикателства. Настоява Комисията да осигури необходимата съгласуваност на предложенията си в тези области.

19.

Смята, че мерките, които Комисията предлага да се разработят в краткосрочен план за подобряване на достъпността и повишаване на конкурентоспособността на НОР, са като цяло твърде неясни или се ограничават само до предоставяне на насоки за по-ефективно използване на вече предоставените на НОР ресурси.

20.

Отбелязва, че предлаганите мерки за регионална интеграция са по-конкретни и интересни, въпреки че са недостатъчни и трябва да бъдат допълнени с други, които да гарантират реалното постигане на целта за регионална интеграция на НОР в техния географски контекст.

21.

Припомня, че НОР са изправени пред двойното предизвикателство да се интегрират както във вътрешния пазар, така и в своето географско обкръжение. Геостратегическото им местоположение представлява огромен потенциал за ЕС и превръща тези региони в ключови платформи, на които ЕС може да основава външните си действия в тези региони.

22.

Поздравява Комисията за стартирането на работата за изпълване със съдържание на Плана за действие за разширено съседство, обявен в съобщението й от 2004 г. Отбелязва, обаче, че е необходимо усилията да продължат, в частност по отношение по-добрата координация между Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския фонд за развитие (ЕФР), за да бъде постигната на практика целта за регионалната интеграция на НОР в обкръжаващата ги географска среда.

23.

Поздравява Комисията за информацията, предоставена на НОР в рамките на подготовката на споразуменията за икономическо партньорство между ЕС и страните от АКТБ; отбелязва обаче, че на сегашния етап от преговорите въпросните споразумения предполагат непосредствени заплахи за НОР, а възможностите, които предоставят, са дългосрочни и дори несигурни.

24.

Изразява съжаление, че Комисията не е включила конкретни предложения за действия за насърчаване на МСП от НОР да инвестират навън — каквито Комисията бе заявила, че ще включи — тъй като това би спомогнало за по-добра интеграция на тези региони в географската им среда.

25.

Отбелязва, че въпросите, откроени от Комисията като предизвикателства за бъдещето на ЕС и НОР, и по които Комисията започна дебат посредством своето съобщение — изменението на климата, демографските промени и управлението на миграционните потоци, морската политика и селското стопанство — са въпроси от огромно значение, приоритети на европейския и световен дневен ред и оказват значително въздействие върху различните територии на ЕС.

26.

Подчертава, че това въздействие може да бъде още по-важно за НОР, които поради своята специфика са особено крехки и уязвими.

27.

Припомня обаче, че стратегията на Общността относно НОР, определена от Комисията в съобщението й от м. май 2004 г., се основава на глобален и последователен подход, насочен към интегриране в политиките на Общността на трите цели на стратегията — подобряване на вътрешната и външната достъпност, укрепване конкурентоспособността на местната икономическа база и регионална интеграция на НОР в обкръжаващата ги географска среда.

28.

Приветства и е съгласен с констатацията на Комисията, че действията на Общността по отношение на НОР клонят към все по-хоризонтална насока на стратегията и че за развитието на тези региони и тяхната интеграция във вътрешния пазар е необходим приносът на всички политики на Общността.

29.

Отново подчертава приложимостта и актуалността на горепосочените три стратегически оси, които остават основните цели на стратегията на Общността относно НОР и изтъква, че развитието на различните политики на Общността трябва да отчита икономическата ситуация в момента и да се адаптира към нея.

30.

Смята, че появата на тези нови предизвикателства и приоритети в европейския дневен ред, както и преразглеждането на ключовите политики, като например общата селскостопанска политика, изисква оценка на въздействието им върху трите оси на стратегията на Общността относно НОР, с оглед осигуряване на конкретен анализ, предоставящ възможност за интегриране на спецификата на НОР в общото обсъждане на начините, по които ЕС трябва да отговори на тези предизвикателства.

31.

Подчертава, че Комисията следва да използва гореспоменатия метод за оценка на въздействието на четирите тематични области върху трите оси на стратегията и в частност изразява съжаление, че Комисията не е взела предвид в достатъчна степен това въздействие по един толкова важен и актуален за НОР въпрос, какъвто е въздушният транспорт, и не е предложила по-конкретен подход за тези региони в рамките на предложението си за директива относно включването на въздушния транспорт в схемата за търговия с емисии.

32.

Смята, че НОР могат да допринесат много по тези четири области, тъй като поради специфичните им особености тези теми са особено важни за тях.

33.

Припомня, че НОР имат изключително морско измерение, което предоставя на ЕС несравними възможности в областта на иновациите, научноизследователската дейност, околната среда и биоразнообразието.

34.

Подчертава още веднъж необходимостта от цялостен подход към увеличаващата се миграция, която засяга особено силно НОР в качеството им на активни граници на Европейския съюз. Припомня в този смисъл заключенията от конференцията „Ролята на регионите и градовете в управлението на миграционните потоци“, която се проведе на 30 октомври 2007 г. в Adeje (Тенерифе, Испания), и по-специално необходимостта от по-широко включване на националните и европейските власти в управлението на това явление, в споделянето на финансовата тежест и в оценката на въздействието на миграцията върху икономическото и социалното сближаване на НОР.

35.

По отношение на управлението на миграционните потоци Комитетът изразява убедеността си в първостепенната необходимост от укрепване на диалога и сътрудничеството със страните на произход и транзитно преминаване; припомня също така, че местните и регионални власти на НОР имат важна роля в насърчаването на това сътрудничество, тъй като могат да действат като платформи за сътрудничество с трети съседни страни, използвайки за тази цел програмите на Европейската комисия; в частност Комитетът приветства пилотната инициатива за съгласувано планиране за териториално сътрудничество между НОР и трети съседни страни.

36.

Счита, че трябва да се въздейства върху причините за незаконната имиграция чрез изработването на ефикасна политика за законна имиграция, борба срещу сивата икономика и работа с потока непридружени непълнолетни имигранти при източника, чрез насърчаване на образованието и професионалната реализация.

37.

Изразява съгласие с Комисията относно необходимостта да се намери отговор на тези огромни предизвикателства, произтичащи от демографския натиск в малки и разпокъсани региони, и подчертава необходимостта от насърчаване, във възможно най-кратък срок, на изготвянето на проучвания за анализ на последствията за териториалното устройство, пазара на труда, нуждите в областта на образованието и обучението и обществените услуги в тези региони, като при необходимост се предложат целесъобразни мерки.

38.

Изразява съгласие с Комисията, че борбата срещу изменението на климата и адаптирането към въздействията от него са значително предизвикателство за НОР, предвид тяхното географско положение и тяхната уязвимост, и призовава конкретните мерки, които ще бъдат приети в тази област за избягване на отрицателни въздействия върху достъпността, икономиката и жителите на НОР, да бъдат практически и ефективни.

39.

Присъединява се към позицията на Комисията, че селското стопанство е ключов фактор за икономиката на НОР, които изпитват затруднения поради неблагоприятни географски и климатични фактори. Ето защо Комитетът смята, че е от съществено значение да се разработи стратегия за бъдещото развитие на селското стопанство в тези региони, така че те да могат да се справят с предизвикателствата, породени от по-голямата конкуренция в световен мащаб.

40.

Смята, че тъй като политиката за икономическо и социално сближаване е основният инструмент в подкрепа на стратегията на Общността относно НОР, е изключително важно да бъде направена оценка за евентуалното въздействие, което поставените за обсъждане теми биха могли да окажат върху икономическото и социалното сближаване на тези региони.

41.

Смята, че резултатите от такава оценка биха могли да бъдат от полза при преразглеждането на политиката на Общността относно сближаването след 2013 г. Освен това те могат да допринесат и за Зелената книга относно териториалното сближаване, която Комисията възнамерява да приеме през 2008 г.

42.

Ето защо смята, че новият етап в развитието на стратегията на Общността относно НОР, на който Комисията ще даде начало след приключването на консултациите, без да се ограничава до темите, които са предмет на обсъждането, трябва да ги включи в стратегията, с цел нейното продължаване, обогатяване и актуализиране.

43.

Смята, че партньорството между НОР, техните държави и Комисията трябва да продължи да играе ключова роля в разработването на дългосрочната стратегия на Общността за тези региони.

44.

Изразява твърдото си убеждение, че НОР продължават да се нуждаят от подкрепата на всички политики на Общността, за да подобрят своята конкурентоспособност и да поддържат процеса на конвергенция по отношение на икономическото развитие и на равните възможности за техните жители спрямо жителите на останалите региони в Европа.

45.

Изразява, в заключение, подкрепата си за Европейския съвет, който трябва да препотвърди и поднови на най-високо равнище политическия ангажимент към НОР и нуждата от бързо постигане на напредък по отношение стратегията на Общността за тези региони.

Заключения и препоръки

46.

Призовава Комисията да продължи да задълбочава стратегията за НОР от 2004 г., като осъществява на практика обявените в съобщението й мерки и като насърчава по-голяма последователност и по-добра координация между различните политики на Общността, така че новият етап на тази стратегия да бъде наистина глобален и последователен.

47.

Призовава Комисията да извърши средносрочен преглед, който да даде възможност за оценка на въздействието на стратегията върху икономическото развитие на онези НОР, които са вече извън целта „конвергенция“, от една страна, и на въздействието от използването на европейските фондове върху процеса на реалната конвергенция на останалите НОР от друга.

48.

Призовава Комисията, след като оцени въздействието на реформите на POSEI, които ще осъществи през 2009 г., да предложи адекватни мерки за гарантиране на подходяща подкрепа за традиционните сектори в НОР, които са от основно значение за тяхната икономическа жизненост.

49.

Призовава Комисията да вземе предвид специфичните особености на НОР в контекста на предстоящата „здравна картина“ на ОСП и реформите, които ще бъдат предприети в бъдеще, като запази както изключенията за тях по отношение на отделянето на помощите и модулацията, така и подходящото ниво на бюджетните ресурси в подкрепа на тяхното селско стопанство.

50.

Настоява Комисията да осигури по-голяма защита за селскостопанските продукти от най-отдалечените региони предвид сериозните заплахи, дължащи се на постепенната либерализация на вноса в ЕС, като приеме подходящи мерки за избягване на дестабилизация на селското стопанство в тези региони поради отварянето на пазара на Общността.

51.

Призовава Комисията през предстоящите програмни периоди на програмиране да разработи специфични политики за развитие на селските райони в НОР, осигурени с достатъчно бюджетни ресурси.

52.

Призовава Комисията още отсега да отчете специфичните особености на НОР в текущите инициативи, във връзка с четирите въпроса, отворени за обсъждане чрез съобщението.

53.

Припомня, че НОР придават световно морско значение на Европейския съюз, като същевременно са истински естествени лаборатории за изучаване на морските науки. Ето защо Комитетът счита, че трябва бързо да бъдат предприети приоритетни действия в тези региони за защита и оползотворяване на този потенциал.

54.

Призовава Комисията спешно да приеме мерки за компенсиране на отрицателните въздействия от включването на въздушния транспорт в схемата за търговия на емисии, с цел отчитане на специфичните особености на НОР.

55.

Подчертава отново, че НОР зависят изцяло от въздушния транспорт, както за връзка с външния свят, така и за връзка между различните острови, тъй като други алтернативи не съществуват и че общото количество на емисиите въглероден двуокис по маршрутите, обслужващи НОР, е незначително в сравнение с общото количество на емисиите в ЕС.

56.

Призовава Комисията да разглежда поотделно проблемите, които се отнасят до демографските промени и тези, свързани с управлението на миграционните потоци. Подчертава, че става дума за два различни и сложни проблема, които засягат НОР особено силно, поради което всеки от тях се нуждае в еднаква степен от максимално внимание.

57.

Настоява за спешни целенасочени мерки за справяне с трагичното положение, породено от пристигането на непридружени непълнолетни имигранти, като за целта приканва регионалните, национални и европейски власти да поемат отговорността си за управлението на този проблем и разпределението на свързаната с това финансова тежест.

58.

Отправя искане към Комисията да извърши оценка на въздействието на гореспоменатите четири теми, свързани с трите цели на стратегията на Общността за НОР.

59.

Призовава Комисията да оцени евентуалното въздействие на въпросните четири теми върху икономическото и социалното сближаване на НОР, като има предвид, че политиката за икономическо и социално сближаване е основният инструмент в подкрепа на стратегията на Общността за НОР.

Брюксел, 9 април 2008 г.

Председател

на Комитета на регионите

Luc VAN DEN BRANDE