26.10.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 276/60


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/2060 НА КОМИСИЯТА

от 14 юни 2022 година

за допълнение на Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти, с които се уточняват критериите за оценка на податливостта към моделиране на рисковите фактори съгласно подхода на вътрешния модел и честотата на тази оценка съгласно член 325бд, параграф 3 от същия регламент

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (1), и по-специално член 325бд, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Чрез оценката на податливостта към моделиране на рисковите фактори, посочена в член 325бд, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013, следва да се определи подходящата мярка на риска, която институциите да използват за изчисляване на капиталовите изисквания за пазарен риск за всеки рисков фактор, който е включен или е в процес на включване в алтернативния подход на вътрешните модели на институциите, определен в трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013. За податливите на моделиране рискови фактори следва да се прилага мярката на риска от очакван недостиг, изчислена в съответствие с член 325бб от Регламент (ЕС) № 575/2013, докато за неподатливите на моделиране рискови фактори — мярката на риска при стрес сценарий, изчислена в съответствие с член 325бк от същия регламент.

(2)

Мярката на риска от очакван недостиг следва да обхваща вероятностното разпределение на рисковите фактори за достатъчно дълъг минал период, през който са наблюдавани съответните пазарни данни за тези рискови фактори. Поради това даден рисков фактор следва да се счита за податлив на моделиране, когато са налице достатъчен брой наблюдавани проверими цени, които са представителни за този рисков фактор. За извършването на тази оценка би следвало да е подходящ 12-месечен период на наблюдение, приключващ на предходната референтна дата на докладване. С оглед на евентуалните забавяния по отношение на наличността на данните обаче на институциите следва да се разреши да заменят този 12-месечен период на наблюдение с изтеглен 12-месечен период. За да се гарантира съпоставимостта на прилаганите в Съюза практики, това изтегляне следва да бъде ограничено до един месец. По същата причина институциите следва да прилагат такива изтеглени периоди последователно за всички рискови фактори от един и същ вид и да предоставят на своя компетентен орган подробна документация по отношение на прилагането на тези изтеглени периоди.

(3)

Очаква се институциите да не успеят да получат чрез собствената си търговска дейност цялата ценова информация, необходима за оценката на податливостта към моделиране. Поради това, когато преценяват дали рисковите фактори подлежат на моделиране, институциите следва също така да имат право да използват ценова информация, получена от външни доставчици, при условие че тези цени са проверими и че тези външни доставчици са обект на независим одит по отношение на точността на предоставяната от тях ценова информация.

(4)

Ключов етап при оценката на това дали рисковите фактори подлежат на моделиране е да се оцени представителността на определените проверими цени за тези рискови фактори. Проверимата цена следва да се счита за представителна за рисков фактор на дадена институция, когато институцията е в състояние да извлече стойността на рисковия фактор от стойността на проверимата цена посредством често използвани количествени методологии. Редица от тези методологии се нуждаят от допълнителни входящи данни, за да могат институциите да извлекат стойността на даден рисков фактор, което усложнява удостоверяването на представителността на проверимите цени. Поради това тези методологии, както и при нужда допълнителните входящи данни, следва да се основават на обективна и надлежно документирана информация, като така ще се предотврати използването от страна на институциите на ненадеждни допускания. В съответствие с международните стандарти равненията или оценките на обезпеченията не следва да се считат за допустими източници на проверими цени, тъй като трудно могат да бъдат проверени и не са достатъчно представителни.

(5)

Когато рисковите фактори са точки от крива, повърхнина или куб, податливостта към моделиране на тези рискови фактори следва да се оценява в зависимост от податливостта към моделиране на всеки интервал от тази крива, повърхнина или куб, тъй като принадлежащите към един интервал рискови фактори имат общи характеристики. Следователно податливостта към моделиране на този интервал следва да се оценява въз основа на всички проверими цени, които са отнесени към него, докато проверимите цени, представителни за един рисков фактор в даден интервал, следва да се считат за представителни за всички рискови фактори, принадлежащи към същия интервал. Освен това на институциите следва да бъде разрешено да изберат стандартни интервали или — когато се счита за по-подходящо за конкретна крива, повърхнина или куб — разработени от самите тях алтернативни интервали.

(6)

Освен това критериите за податливостта към моделиране на рисковите фактори следва да обхващат случаите, при които дадена институция използва параметрична функция, за да представи крива, повърхнина или куб, и определя параметрите на функцията като рискови фактори в своя модел за измерване на риска. В такива случаи с тези критерии следва да се уточни как да се извършва оценката на податливостта към моделиране, като се вземат предвид особеностите на тези параметрични функции и на параметрите на функцията.

(7)

За да се подпомогнат компетентните органи при оценката на спазването на настоящия регламент, е необходимо да се уточни как общото изискване относно документацията, предвидено в член 325би, параграф 1, буква д) от Регламент (ЕС) № 575/2013, трябва да се прилага от институциите, когато преценяват дали даден рисков фактор подлежи на моделиране.

(8)

Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на регулаторни технически стандарти, представени на Комисията от Европейския банков орган.

(9)

Европейският банков орган проведе открити обществени консултации по проектите на регулаторните технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, като анализира потенциалните разходи и ползи и поиска становище от създадената с член 37 от Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета (2) Група на участниците от банковия сектор,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Критерии за оценка на податливостта към моделиране на рисковите фактори, които не принадлежат към крива, повърхнина или куб

1.   Рисковите фактори за позициите, посочени в член 325бд, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013, които не принадлежат към крива, повърхнина или куб, се оценяват като податливи на моделиране, когато е изпълнен някой от следните критерии:

а)

за период на наблюдение от 12 месеца, приключващ на предходната референтна дата на докладване, посочена в член 2, параграф 1, буква б) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/451 на Комисията (3), са изпълнени следните две условия:

i)

институцията е установила за този рисков фактор наличието на най-малко 24 цени, които са проверими в съответствие с член 2 от настоящия регламент, наблюдавани са на отделни дати и се считат за представителни за този рисков фактор в съответствие с член 3 от настоящия регламент;

ii)

не е имало период от 90 или повече дни с по-малко от четири от проверимите цени, посочени в подточка i);

б)

през периода на наблюдение от 12 месеца, посочен в буква а), институцията е установила за този рисков фактор наличието на най-малко 100 цени, които са проверими в съответствие с член 2 от настоящия регламент, наблюдавани са на отделни дати и се считат за представителни за този рисков фактор в съответствие с член 3 от настоящия регламент.

2.   Институцията може да замени 12-месечния период, посочен в параграф 1, с 12-месечен период, приключващ не по-рано от един месец преди предходната референтна дата на докладване, посочена в член 2, параграф 1, буква б) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/451 („изтеглен период“), когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

а)

институцията прилага последователно изтегления период за всички рискови фактори от вида на съответния рисков фактор;

б)

институцията прилага този изтеглен период последователно във времето;

в)

институцията предоставя на компетентния орган подробно описание на прилагането на този изтеглен период.

Член 2

Проверими цени

1.   Цената се счита за проверима, когато е изпълнено някое от следните условия:

а)

цената е получена от сделка, по която институцията е била една от страните и която е била сключена между несвързани лица при справедливи пазарни условия;

б)

цената е получена от сделка, която е сключена между несвързани трети лица при справедливи пазарни условия и която отговаря на всички условия, посочени в параграф 5;

в)

цената е получена от действителни добросъвестни конкурентни котировки „купува“ и „продава“, предоставени при справедливи пазарни условия от самата институция или от несвързани трети лица, по отношение на които котировки институцията или третите лица са поели ангажимент да извършат сделка в съответствие с търговската практика и които отговарят на всички условия, посочени в параграф 5.

2.   Независимо от параграф 1, цената не се счита за проверима, когато е изпълнено някое от следните условия:

а)

цената е получена от сделка или котировки „купува“ и „продава“ между два субекта от една и съща група;

б)

цената е получена от сделка или котировки „купува“ и „продава“ с незначителен обем в сравнение с обичайния обем на сделките или котировките, отразяващи текущите пазарни условия;

в)

цената е получена от котировки със спред „купува — продава“, който значително се отклонява от спредовете „купува — продава“, отразяващи текущите пазарни условия;

г)

цената е получена от сделка, която е извършена с единствената цел да се определят достатъчен брой проверими цени, които отговарят на критериите, посочени в член 1 от настоящия регламент;

д)

цената е получена от котировки, които са обявени с единствената цел да се определят достатъчен брой проверими цени, които отговарят на критериите, посочени в член 1 от настоящия регламент.

3.   Датата на наблюдение на проверимата цена е същата като датата, на която е извършена сделката, или датата, на която са обявени котировките „купува“ и „продава“. Датите на наблюдение на проверимите цени се отчитат въз основа на една последователна часова зона за всички източници на данни.

4.   За целите на настоящия член „външен доставчик“ означава предприятие, което предоставя на институциите данни за сделки или котировки за целите на член 1 от настоящия регламент, включително доставчици на услуги за докладване на данни съгласно определението в член 2, параграф 1, точка 36а от Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета (4) и многостранни системи съгласно определението в член 4, параграф 1, точка 19 от Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (5).

5.   Сделка или котировки „купува“ и „продава“ се използват за целите на параграф 1, букви б) и в) само когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

а)

сделката или котировките са били обработени чрез външен доставчик или са били събрани от него;

б)

външният доставчик или институцията са се съгласили да предоставят по искане на компетентния по отношение на институцията орган доказателства за сделката или котировките, както и доказателства за проверимостта на цената, получена от тази сделка или тези котировки;

в)

външният доставчик е съобщил на институцията датата, на която сделката или котировките са били наблюдавани, както и минимален набор от информация за сделката или котировките, за да може институцията да отнесе проверимата цена към рисковите фактори, за които тази получена от сделката или котировките цена е представителна в съответствие с член 3 от настоящия регламент;

г)

институцията е проверила, че външният доставчик подлежи най-малко веднъж годишно на независим одит от трето предприятие по смисъла на член 325би, параграф 1, втора алинея от Регламент (ЕС) № 575/2013 по отношение на точността на неговата ценова информация, управлението и процесите, както и че има достъп до резултатите и докладите от одита, за да може при поискване да съобщи тези резултати и доклади на своя компетентен орган.

6.   За целите на параграф 5, буква г) при независимия одит се оценяват всички изброени по-долу елементи:

а)

дали външният доставчик разполага с необходимата информация, за да установи дали цената е проверима и да съпостави проверимата цена с рисковите фактори, за които тази цена е представителна в съответствие с член 3 от настоящия регламент;

б)

дали външният доставчик е в състояние да удостовери надеждността на информацията, посочена в буква а);

в)

дали външният доставчик разполага с вътрешни процеси и достатъчен брой служители, чието равнище на квалификация е подходящо за управлението на информацията, посочена в буква а);

г)

дали външният доставчик е договорно задължен да установи проверимостта на цената, когато не е предоставил на институцията информацията, необходима, за да се установи проверимостта на цената.

7.   Когато външният доставчик не е предоставил на институцията информацията, необходима, за да се установи проверимостта на цената, институцията трябва да може да удостовери пред своя компетентен орган, че външният доставчик е договорно задължен да установи проверимостта на цената.

Член 3

Представителност на проверимите цени за рисковите фактори

1.   Проверимата цена се счита за представителна за рисков фактор към датата на наблюдението, когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

а)

съществува тясна връзка между рисковия фактор и проверимата цена;

б)

институцията е определила теоретично надеждна методика за извличане на стойността на рисковия фактор от стойността на проверимата цена.

За целите на буква б) всички използвани в методиката входящи данни или рискови фактори, различни от проверимата цена, се основават на обективни данни.

2.   Всяка проверима цена може да се счита за наблюдение за целите на член 1 за всички рискови фактори, за които в съответствие с параграф 1 тя е представителна.

3.   Когато дадена институция използва системен фактор за кредитен или капиталов риск, за да отрази движението за целия пазар на определени характеристики на група емитенти, включително държавата, региона или сектора на тези емитенти, проверимите цени на пазарни индекси или инструменти на отделни емитенти се считат за представителни за този системен фактор за риска само когато имат същите характеристики като този системен фактор за риска.

Член 4

Критерии за оценка на податливостта към моделиране на рисковите фактори, които принадлежат към крива, повърхнина или куб

1.   Рисковите фактори за позициите, посочени в член 325бд, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013, които принадлежат към крива, повърхнина или куб, се оценяват като податливи на моделиране, след като бъдат изпълнени изброените стъпки в следната последователност:

а)

за всяка крива, повърхнина или куб институцията определя съответните интервали на рисковите фактори в съответствие с член 5 от настоящия регламент;

б)

институцията определя податливостта към моделиране на съответните интервали, посочени в буква а), в съответствие с параграф 2;

в)

институцията счита за податлив на моделиране всеки рисков фактор, който принадлежи към интервал, считан за податлив на моделиране в съответствие с параграф 2.

2.   Критериите за оценка дали даден интервал подлежи на моделиране включват някой от следните критерии:

а)

за период на наблюдение от 12 месеца, приключващ на предходната референтна дата на докладване, посочена в член 2, параграф 1, буква б) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/451:

i)

институцията е установила за този интервал наличието на най-малко 24 цени, които са проверими в съответствие с член 2 от настоящия регламент, наблюдавани са на отделни дати и са отнесени към този интервал; както и

ii)

не е имало период от 90 или повече дни с по-малко от четири от проверимите цени, посочени в подточка i);

б)

през периода на наблюдение от 12 месеца, посочен в буква а), институцията е установила за този интервал наличието на най-малко 100 цени, които са проверими в съответствие с член 2 от настоящия регламент, наблюдавани са на отделни дати и са отнесени към този интервал.

3.   Институцията може да замени 12-месечния период, посочен в параграф 2, с 12-месечен период, приключващ не по-рано от един месец преди предходната референтна дата на докладване, посочена в член 2, параграф 1, буква б) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/451 („изтеглен период“), когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

а)

институцията прилага последователно изтегления период за всички интервали на кривата, повърхнината или куба;

б)

институцията прилага този изтеглен период последователно във времето;

в)

институцията предоставя на своя компетентен орган подробно описание на прилагането на този изтеглен период.

4.   Проверимата цена се отнася към даден интервал, когато в съответствие с член 3 от настоящия регламент тя е представителна за принадлежащ към този интервал рисков фактор.

5.   За целите на параграф 4 институцията може да разглежда като рисков фактор всяка принадлежаща към интервала точка от кривата, повърхнината или куба, независимо дали тази точка е рисков фактор, включен в нейния модел за измерване на риска.

Член 5

Подходи на разпределяне по интервали за рискови фактори, принадлежащи към криви, повърхнини или кубове

1.   За всяка крива, повърхнина или куб, към които принадлежи даден рисков фактор, институциите определят интервали от тази крива, повърхнина или куб, като използват предварително определените интервали по параграф 2 или интервали, определени от самите институции, при условие че тези институции отговарят на изискванията по параграф 3.

2.   За целите на параграф 1 стандартните предварително определени интервали са следните:

а)

деветте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред i, за рискови фактори с един срок до падежа „t“, изразен в години, които са отнесени към следните широки категории рискови фактори:

i)

„лихвен процент“, освен тези рискови фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

ii)

„валута“, освен тези рискови фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

iii)

„стоки“, освен тези рискови фактори, отнесени към широките подкатегории рискови фактори „променливост при енергията и променливост при въглеродните емисии“, „променливост при благородните метали и променливост при цветните метали“ и „променливост при други стоки“;

б)

шестте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред ii, за всеки срок до падежа „t“ на рисковите фактори с повече от един срок до падежа, изразен в години, които са отнесени към следните широки категории рискови фактори:

i)

„лихвен процент“, освен за рисковите фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

ii)

„валута“, освен за рисковите фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

iii)

„стоки“, освен за рисковите фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост при енергията и променливост при въглеродните емисии“, „променливост при благородните метали и променливост при цветните метали“ и „променливост при други стоки“;

в)

петте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iii, за всеки срок до падежа „t“ на рисковите фактори с един или няколко срока до падежа, изразени в години, които са отнесени към следните широки категории рискови фактори:

i)

„кредитен спред“, освен тези рискови фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

ii)

„акции“, освен тези рискови фактори, отнесени към широките подкатегории рискови фактори „променливост (голяма пазарна капитализация)“ и „променливост (малка пазарна капитализация)“;

г)

петте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iv, за всички рискови фактори с едно или няколко състояния на опциите (вътрешна стойност), изразени с делта (‘δ’) на опциите;

д)

петте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iii, и петте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iv, за рисковите фактори, които са отнесени към следните широки категории рискови фактори:

i)

„валута“, за тези рискови фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

ii)

„кредитен спред“, за тези рискови фактори, отнесени към широката подкатегория рискови фактори „променливост“;

iii)

„акции“, за тези рискови фактори, отнесени към широките подкатегории рискови фактори „променливост (голяма пазарна капитализация)“ и „променливост (малка пазарна капитализация)“;

iv)

„стоки“, за тези рискови фактори, отнесени към широките подкатегории рискови фактори „променливост при енергията и променливост при въглеродните емисии“, „променливост при благородните метали и променливост при цветните метали“ и „променливост при други стоки“;

е)

шестте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред ii, петте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iii, и петте интервала, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iv, за рисковите фактори, отнесени към широката категория рискови фактори „лихвен процент“ и към широката подкатегория рискови фактори „променливост“ със срок до падеж, дата на изтичане и състояние на опциите (вътрешна стойност).

За целите на буква г), за пазарите на опции, при които за определянето на състоянието на опциите (вътрешна стойност) се използват конвенции, различни от делта на опцията, институциите преобразуват интервалите, посочени в параграф 3, таблица 1, ред iv, според конвенциите, приложими на тези пазари на опции, като използват количествени техники от собствените си модели на ценообразуване, при условие че тези модели на ценообразуване са добре документирани и са били подложени на независим преглед.

3.   За целите на параграф 2 стандартният интервал може да бъде разделен на по-малки интервали.

Таблица 1

Интервал №

1

2

3

4

5

6

7

8

9

i.

0 ≤ t < 0,75

0,75 ≤ t <1,5

1,5 ≤ t <4

4 ≤ t < 7

7 ≤ t < 12

12 ≤ t < 18

18 ≤ t < 25

25 ≤ t < 35

35 ≤ t

ii.

0 ≤ t <0,75

0,75 ≤ t < 4

4 ≤ t < 10

10 ≤ t < 18

18 ≤ t < 30

30 ≤ t

 

 

 

iii.

0 ≤ t < 1,5

1,5 ≤ t < 3,5

3,5 ≤ t < 7,5

7,5 ≤ t < 15

15 ≤ t

 

 

 

 

iv.

0 ≤ δ < 0,05

0,05 ≤ δ < 0,3

0,3 ≤ δ < 0.7

0,7 ≤ δ < 0,95

0,95 ≤ δ ≤ 1

 

 

 

 

4.   За целите на параграф 1 институциите могат сами да определят интервали за дадена крива, повърхнина или куб, когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

а)

интервалите обхващат цялата крива, повърхнина или куб;

б)

интервалите не се припокриват;

в)

всеки интервал съдържа точно един рисков фактор, който участва в изчисляването на теоретичните промени в стойността на портфейла на едно от бюрата за търгуване на институцията, за да се оцени спазването на изискванията за разпределение на печалбата и загубата по член 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013.

5.   За оценката на податливостта към моделиране на рисковите фактори от широката категория рискови фактори „кредитен спред“, принадлежащи към определен падежен интервал, институцията може да преразпредели проверимите цени от даден интервал към съседния интервал, съответстващ на по-къси срокове до падежа, само когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

а)

институцията няма експозиция към рисков фактор, принадлежащ към интервала, съответстващ на по-дългите срокове до падежа, и следователно не използва нито един от тези рискови фактори в рамките на своя модел за управление на риска;

б)

всяка проверима цена се отчита само в един падежен интервал;

в)

всяка проверима цена се преразпределя само веднъж.

Член 6

Критерии за оценка на податливостта към моделиране на рисковите фактори, които представляват параметри на функцията на параметрична крива, повърхнина или куб

1.   Институциите, които използват една или повече параметрични функции за представяне на крива, повърхнина или куб и включват параметрите на функцията като рискови фактори в своите вътрешни модели за измерване на риска, оценяват податливостта към моделиране на тези параметри на функцията, като за всяка параметрична функция прилагат изброените стъпки в следната последователност:

а)

тези институции определят набора от точки от кривата, повърхнината или куба, използвани за калибриране на параметричната функция;

б)

тези институции прилагат подхода на разпределяне по интервали, посочен в член 5, параграф 2, все едно че рисковите фактори в техния модел за измерване на риска са установените съгласно буква а) точки;

в)

тези институции оценяват съгласно член 4, параграфи 2 и 3 податливостта към моделиране на интервалите, получени при прилагането на посочения в член 5, параграф 2 подход на разпределяне по интервали, все едно че рисковите фактори в техния модел за измерване на риска са установените съгласно буква а) точки.

2.   Податливостта към моделиране на даден параметър на параметричната функция, посочена в параграф 1, се оценява чрез определяне на набора от точки от кривата, повърхнината или куба, използвани за калибриране на този параметър на функцията. Когато така определените точки принадлежат само към интервали, оценени като податливи на моделиране съгласно параграф 1, буква в), параметърът на функцията се оценява като податлив на моделиране.

Член 7

Документация

1.   Институциите документират в своите вътрешни политики всички изброени по-долу елементи:

а)

набора и описанието на рисковите фактори в техния вътрешен модел за измерване на риска, чиято податливост към моделиране се оценява;

б)

източниците на информация за проверимите цени, използвани за оценка на податливостта към моделиране на рисковите фактори;

в)

критериите, въз основа на които цената се счита за проверима в съответствие с член 2, включително описание на начина, по който институцията оценява дали обемът на сделките или на обявените котировки не е незначителен съгласно посоченото в член 2, параграф 2, буква б), и дали спредът „купува — продава“ по котировките е разумен съгласно посоченото в член 2, параграф 2, буква в);

г)

процеса на разпределяне и критериите, използвани за определяне на представителността на проверимите цени за рисковите фактори, както е посочено в член 3, включително описание на методиката, определена за извличането на стойността на рисковия фактор от проверимите цени и всички допълнителни входящи данни, които евентуално се изискват по методиката;

д)

оценката на податливостта към моделиране на параметрични криви, повърхнини или кубове съгласно посоченото в член 6;

е)

използването на подходите на разпределяне по интервали по член 5, като се уточнява също дали и как институцията прилага член 5, параграф 5;

ж)

използването на 12-месечния изтеглен период в съответствие с член 1, параграф 2 или член 4, параграф 3.

2.   Институциите водят регистър за срок от най-малко една година за резултатите от своята оценка на податливостта към моделиране на всеки рисков фактор, в т.ч. документацията по параграф 1. По отношение на рисковите фактори, за чиито резултати все още няма данни, обхващащи период от една година, институциите съхраняват данните за техните резултати за максималния период, за който такива са налични.

Член 8

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 14 юни 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/78/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 12).

(3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/451 на Комисията от 17 декември 2020 г. за определяне на техническите стандарти за изпълнение за прилагането на Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на предоставянето на информация от институциите на надзорните органи и за отмяна на Регламент за изпълнение (ЕС) № 680/2014 (ОВ L 97, 19.3.2021 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84).

(5)  Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349).