17.11.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 409/1


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/1958 НА КОМИСИЯТА

от 23 юни 2021 година

за допълнение на Регламент (ЕС) 2019/2144 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на подробни правила относно специфичните процедури за изпитване и техническите изисквания за одобряване на типа на моторни превозни средства по отношение на техните системи за интелигентно регулиране на скоростта и за одобряването на тези системи като отделни технически възли и за изменение на приложение II към посочения регламент

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/2144 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно изискванията за одобряване на типа на моторни превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства, по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства и защитата на пътниците и уязвимите участници в движението по пътищата, за изменение на Регламент (ЕС) 2018/858 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 78/2009, (ЕО) № 79/2009 и (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета и на регламенти (ЕО) № 631/2009, (ЕС) № 406/2010, (ЕС) № 672/2010, (ЕС) № 1003/2010, (ЕС) № 1005/2010, (ЕС) № 1008/2010, (ЕС) № 1009/2010, (ЕС) № 19/2011, (ЕС) № 109/2011, (ЕС) № 458/2011, (ЕС) № 65/2012, (ЕС) № 130/2012, (ЕС) № 347/2012, (ЕС) № 351/2012, (ЕС) № 1230/2012 и (ЕС) 2015/166 на Комисията (1), и по-специално член 4, параграф 6 и член 6, параграф 6 от него,

като има предвид, че:

(1)

В член 6 от Регламент (ЕС) 2019/2144 се изисква моторните превозни средства от категории M и N да бъдат оборудвани с някои усъвършенствани системи на превозното средство, включително интелигентни системи за регулиране на скоростта („ISA“). В приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2144 се определят основните изисквания за одобряване на типа на моторни превозни средства по отношение на системите ISA.

(2)

Подробни правила относно специфичните процедури за изпитване и техническите изисквания за одобряване на типа на моторни превозни средства по отношение на системите ISA и за одобряването на тези системи като отделни технически възли.

(3)

В съответствие с член 3, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/2144 системата ISA представлява система за подпомагане на водача за поддържане на скоростта, подходяща за пътната обстановка, чрез предоставяне на целенасочена и подходяща обратна връзка. В момента съществуват няколко технически варианта за методика за обратна връзка, която да се използва като основа за системата ISA. Не всички от тези варианти обаче могат да се използват във всяко моторно превозно средство поради техните технически характеристики. Следователно е необходимо да се определят методики за обратна връзка, които са сравнимо безопасни и ефективни въпреки техните функционални различия. Целесъобразно е да се определят няколко методики за обратна връзка и на производителите да се даде възможност да изберат някоя от тези методики, на която да основат своите системи ISA.

(4)

За системата ISA могат да се използват различни методи за въвеждане на данни, като например наблюдение с камера, картографски данни и машинно учене, но действителното присъствие на реални знаци за изрично числено ограничение на скоростта винаги следва да е с приоритет спрямо всяка друга налична в превозното средство информация.

(5)

За изпитването на техническите възможности на системата ISA е необходимо да се създаде каталог на пътните знаци, използвани във всяка държава членка. Наборът от данни в каталога следва да служи за целите на одобряването на типа, без да се засягат приложимите национални правила за движение по пътищата.

(6)

Системите ISA могат да бъдат поставени в ситуация на двусмислена информация във връзка със скоростта поради липсващи, станали обект на вандализъм или манипулация, или повредени по друг начин знаци, грешно разположени знаци, лоши метеорологични условия или нехармонизирани, сложни и подразбиращи се ограничения за скоростта. Поради тази причина основният принцип следва да бъде, че водачът винаги е отговорен за спазването на съответните правила за движение и че системата ISA е система за подпомагане на водача въз основа на полагане на максимални усилия с цел водачът да бъде предупреден, когато това е възможно и уместно.

(7)

Специфичните процедури за изпитване и техническите изисквания за системите ISA следва да бъдат в най-голяма степен неутрални по отношение на технологията и да се основават на показателите, за да се създаде възможност за иновативни решения.

(8)

Специфичните процедури за изпитване и техническите изисквания за системите ISA следва също да гарантират, че системата не надхвърля възможностите на средностатистическия водач да тълкува и разбира съответната информация за ограничението на скоростта. Не следва да се изисква системите ISA да имат способностите на автономно управлявано превозно средство, а само да подпомагат водачите.

(9)

Оценяването на ефективността на различните методики за обратна връзка и функциите за управление на системите ISA в реални условия на движение ще бъде възможно само след като на пазара бъдат пуснати достатъчен брой моторни превозни средства, оборудвани с такива системи. От друга страна, от съществено значение е да се извърши оценка на функционирането на системите ISA въз основа на различни методики за обратна връзка в съответствие с настоящия регламент, при това не по-късно от 31 декември 2025 г., за да се извлекат от системите ISA всички потенциални ползи за пътната безопасност. Очаква се съответните технологии и опит в реални условия на движение да бъдат на разположение до юли 2024 г., следователно много преди датата на цялостния преглед, посочен в член 14 от Регламент (ЕС) 2019/2144. С цел да се даде възможност на Комисията да оцени възможно най-скоро ефективността на методиките за обратна връзка, предвидени в настоящия регламент, е необходимо производителите да предоставят съответната информация на органа, издал одобрението на типа, и да поискат от съответните органи по одобряването да агрегират информацията и да я предоставят на Комисията.

(10)

Информацията за движението в реални условия, която трябва да се събере и предостави за оценката на функционирането на системите ISA, следва да бъде обща и да не е свързана с отделно моторно превозно средство или водач. Производителите могат да използват всички налични средства за събиране на данни, като например парк от изпитвани превозни средства или доброволни договорености пряко с крайните потребители, след изричното им съгласие в съответствие с правото на Съюза в областта на защитата на данните (2). Комисията следва да подкрепя този процес, като предоставя, когато е необходимо, насоки относно условията за събиране на данни, тяхното съдържание, структура и начини за подаване.

(11)

С цел да се сведе до минимум разсейването или претоварването на водачите с лъжливи предупреждения поради неоптималното функциониране в реални условия на системите, е необходимо да се гарантира, че производителите на превозни средства използват подходящи технологии в автомобилния парк, както и че производителите предоставят, когато е подходящо и необходимо, неограничен и лесен достъп до актуализации на системата за логична част от експлоатационния срок на превозното средство.

(12)

Системите ISA могат да използват картографски данни, за да гарантират подходящи резултати по време на движение в реални условия. Въпреки това не следва да има задължение да се изисква картографските данни да са толкова подробни и качествени, че да бъде възможна навигация с текуща гласова или графична информация, предвид че би било достатъчно да се включат само координатите за градските и извънградските райони, както и за главните високоскоростни пътища и магистрали.

(13)

Държавите членки се насърчават да улеснят по-доброто функциониране на системите ISA в реални условия на движение, като гарантират правилното разполагане на знаци за изрично числено ограничение на скоростта по улиците и пътищата както и ясното идентифициране със знаци за начало и край на всички скоростни зони, високоскоростни пътища и автомагистрали. В определени случаи кръстовищата и сливащи се улици или пътища не са ясно разпознаваеми за водачите и съответно са трудни за тълкуване за технологиите на ISA. По тази причина на такива места е необходимо поставянето на знаци за изрично числено, подразбиращо се числено или подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта, с цел да се гарантира адекватно функциониране на системите ISA, монтирани в моторните превозни средства, движещи се в Съюза.

(14)

Ясно е обаче, че системите, използващи комбинация от система с камера, глобалната навигационна спътникова система (ГНСС) и актуални цифрови географски карти, се считат за най-съвременните системи с най-добро функциониране и надеждност в реални условия.

(15)

Таблицата в приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2144, съдържаща списъка с изискванията, посочени в член 4, параграф 5 и член 5, параграф 3 към регламента, не съдържа препратки към регулаторни актове по отношение на интелигентните системи за регулиране на скоростта. Поради това е необходимо в посоченото приложение да се добави позоваване на настоящия регламент.

(16)

Поради това Регламент (ЕС) 2019/2144 следва да бъде съответно изменен.

(17)

Тъй като Регламент (ЕС) 2019/2144 ще се прилага от 6 юли 2022 г., настоящият регламент следва да се прилага от същата дата.

(18)

Разпоредбите на настоящия регламент са тясно свързани, тъй като те се отнасят до правилата относно специфичните процедури за изпитване и техническите изисквания за одобряване на типа на моторни превозни средства по отношение на техните системи за интелигентно регулиране на скоростта и за одобряването на тези системи като отделни технически възли. Вследствие на правилата, установени в настоящия регламент, е необходимо в приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2144 да се добави позоваване на настоящия регламент. Поради това е целесъобразно тези разпоредби да бъдат установени в един единствен делегиран регламент,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Процедури за изпитване и технически изисквания за одобряване на типа на превозни средства по отношение на интелигентните системи за регулиране на скоростта

За одобряването на типа на превозни средства по отношение на интелигентните системи за регулиране на скоростта е необходимо превозното средство да отговаря на изискванията на процедурите за изпитване и техническите изисквания, посочени в приложение I.

Член 2

Процедури за изпитване и техническите изисквания за одобряване на типа на интелигентна система за регулиране на скоростта като отделен технически възел

За одобряването на типа на интелигентна система за регулиране на скоростта като отделен технически възел е необходимо системата да отговаря на изискванията на процедурите за изпитване и техническите изисквания, посочени в приложение I.

Член 3

Каталог на пътните знаци

Списъкът на пътните знаци за ограничение на скоростта, използвани във всяка държава членка, въз основа на който органите по одобряване на типа и техническите служби оценяват функционирането на интелигентните системи за регулиране на скоростта в съответствие с настоящия регламент, е даден в приложение II.

Член 4

Информация относно използването на интелигентните системи за регулиране на скоростта

1.   Производителите на превозни средства предоставят на органите по одобряването, издаващи одобрения на типа съгласно настоящия регламент, следната информация:

а)

съотношенията на времената за изминаване или изминатите разстояния при включени и при изключени интелигентни системи за регулиране на скоростта;

б)

съотношенията на времената за изминаване или изминатите разстояния при възприемани ограничения на скоростта, които са наблюдавани и съответно които са отменени;

в)

средното време, изминало между включването и изключването на интелигентната система за регулиране на скоростта от водача, когато е приложимо;

Информацията, посочена в буква а), се предоставя отделно за функцията за каскадно звуково предупреждение, функцията за каскадно предупреждение чрез вибриране, тактилната функция за обратна връзка и функцията за управление на скоростта.

2.   Органите по одобряването обобщават (агрегират) информацията, получена в съответствие с параграф 1, и я предоставят на Комисията на 7 юли 2024 г. и поне на всеки 6 месеца след това за период от две години.

Член 5

Изменение на Регламент (ЕС) 2019/2144

Приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2144 се изменя в съответствие с приложение III към настоящия регламент.

Член 6

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 6 юли 2022 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 23 юни 2021 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 325, 16.12.2019 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (OВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Технически изисквания и процедури за изпитване

1.   Определения

За целите на настоящото приложение се прилагат следните определения:

1.1.

„тип на моторните превозни средства по отношение на системите за интелигентно регулиране на скоростта“ означава превозни средства, които не се различават в такива съществени аспекти като характеристиките и функциите на системата за определяне на ограничението на скоростта и нейното функциониране, когато се експлоатират по обществен път, разположен на територията на Европейския съюз, както и системата за обратна връзка, използвана за подпомагане на водача за поддържане на скоростта, подходяща за пътната обстановка;

1.2.

„тип на интелигентната система за регулиране на скоростта“ означава комбинация от специфичен хардуер и цялостна архитектура на софтуера, която не се различава в такива съществени аспекти като характеристиките и функциите на системата за определяне на ограничението на скоростта и нейното функциониране, когато се експлоатира в актуализирано състояние по обществен път, разположен на територията на Европейският съюз;

1.3.

„функция за информация относно ограничение на скоростта“ означава функция, състояща се от система за определяне на ограничението на скоростта, която определя възприеманото ограничение на скоростта, и интерфейс човек-машина, който съобщава възприеманото ограничение на скоростта на водача;

1.4.

„функция за предупреждаване относно ограничение на скоростта“ означава функция, която предупреждава водача, че скоростта на скоростомера превишава възприеманото ограничение на скоростта;

1.5.

„функция за управление на скоростта“ означава функция, която се опитва да ограничи скоростта на скоростомера до стабилна скорост, равна или по-ниска от възприеманото ограничение на скоростта;

1.6.

„възприемано ограничение на скоростта“ означава приложимото ограничение на скоростта, получено от системата за определяне на ограничението на скоростта;

1.7.

„скорост на скоростомера“ означава скоростта на движение на превозното средство, показвана на бордовия му скоростомер;

1.8.

„приложимо ограничение на скоростта“ означава максимално разрешената по закон скорост на движение за изминатия път, приложима за категорията превозно средство, на което е монтирана интелигентната система за регулиране на скоростта;

1.9.

„каталог на пътните знаци“ означава списък на националните и регионалните варианти на типовете пътни знаци и типовете знаци с променливо съдържание, въз основа на които интелигентната система за регулиране на скоростта получава възприеманото ограничение на скоростта;

1.10.

„приложим пътен знак“ означава знак, който се съдържа в каталога на пътните знаци за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено, и който е приложим най-малко за едната лента на пътното платно на превозното средство, включително неелектронните, конвенционалните знаци и знаците с променливо съдържание, но без маркировката за ограничение на скоростта на пътната настилка;

1.11.

„знак за изрично числено ограничение на скоростта“ означава приложим пътен знак, който показва временна или постоянна числена стойност;

1.12.

„система за определяне на ограничението на скоростта“ означава специфичният хардуер, необходим за получаване на ограничението на скоростта чрез наблюдение на пътните знаци и сигнали, въз основа на инфраструктурни сигнали или електронни картографски данни, или и двете

1.13.

„знак за подразбиращо се ограничение на скоростта“ означава приложим пътен знак, който не показва числена стойност (знак за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта) или показва зачертана числена стойност (знак за подразбиращо се числено ограничение на скоростта);

1.14.

„национално ограничение на скоростта“ означава, освен ако не е указано друго, максимално разрешената по закон скорост на движение по подразбиране за изминатия вид път в дадена държава членка, приложима за категорията превозно средство, на което е монтирана интелигентната система за регулиране на скоростта.

2.   Общи технически изисквания

2.1.

Интелигентната система за регулиране на скоростта (ISA) трябва да включва функция за информация относно ограничение на скоростта (ФИОС), както и функция за предупреждаване относно ограничение на скоростта (ФПОС) или функция за управление на скоростта (ФУС).

2.1.1.

Системата ISA на превозното средство трябва да съответства на:

а)

изискванията за системата ISA, посочени в точки 3.1, 3.2 и 3.3;

б)

изискванията за ФИОС, посочени в точка 3.4; както и

в)

едно от следните изисквания:

i)

изискванията за ФПОС, посочени в точка 3.5; или

ii)

изискванията за ФУС, посочени в точка 3.6.

2.1.2.

Когато моторното превозно средство е оборудвано със система ISA, която е получила одобрение на типа като отделен технически възел (ОТВ), превозното средство и неговата система трябва да съответстват на:

а)

изискванията за системата ISA, посочени в точки 3.1, 3.2 и 3.3;

б)

изискванията за ФИОС, посочени в точка 3.4.1 и в точки 3.4.2.1.1 до 3.4.2.1.4; както и

в)

едно от следните изисквания:

i)

изискванията за ФПОС, посочени в точка 3.5; или

ii)

изискванията за ФУС, посочени в точка 3.6.

2.1.3.

Одобряването на типа на системата ISA като ОТВ подлежи на условието ОТВ да отговаря на изискванията по отношение на ФИОС, посочени в точка 3.4.2.

2.2.

При спазване на точка 2.3 системата ISA трябва да бъде проектирана така, че да се избегне или сведе до минимум процентът на грешка в реални условия на движение.

2.3.

Когато превозното средство се експлоатира по обществени пътища или улици, разположени на територията на Европейския съюз, интелигентните системи за регулиране на скоростта трябва да отговарят на изискванията, определени към момента на одобряването на типа.

2.4.

Неприкосновеност на личния живот и защита на данните.

2.4.1.

Системата ISA трябва да отговаря на изискванията в нормално работно състояние, без да бъде използвана биометрична информация, включително разпознаване на лица, на когото и да е на пътниците в превозното средство.

2.4.2.

Без да се засягат разпоредбите на член 4 от настоящия регламент, системата ISA не трябва непрекъснато да записва или запазва, или предава данни, свързани със специфични инциденти на превишаване на ограничението на скоростта, различни от необходимите във връзка с изпълнението на необходимите функции на системата ISA или за спазване на други актове на Съюза относно одобряването на типа на превозното средство (например устройство за записване на данни от инциденти).

2.5.

Когато системата ISA е с възможности за определяне на местоположението, тя трябва да е съвместима най-малко с услугите за определяне на местоположението, предоставяни от системите „Галилео“ и Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS). Освен това системата ISA може също да е съвместима с други спътникови навигационни системи.

3.   Специфични технически изисквания

3.1.

Предупреждение за неизправност на системата ISA.

3.1.1.

При неизправност на системата ISA, която не позволява да бъдат изпълнени експлоатационните изисквания на настоящия регламент, се осигурява постоянен светлинен сигнал.

3.1.1.1.

Между отделните самопроверки на системата ISA не трябва да има значителен времеви интервал и във връзка с това не трябва да има забавяне при показване на предупредителния сигнал в случай на неизправност, която се открива по електрически път.

3.1.1.2.

При откриване на състояние на неелектрическа неизправност (например понижаване на чувствителността на датчика, с изключение на временно понижаване на чувствителността, като например от слънчеви отблясъци) се задейства предупредителен сигнал за неизправност, както е посочено в точка 3.1.1.

3.1.1.3.

Състоянието на неизправност, което трябва да задейства предупредителния сигнал, посочен в точка 3.1.1, но което не се открива при статични условия, се задържа при откриване на такава неизправност и продължава да се показва след всяко задействане на контактния ключ на превозното средство, докато продължава неизправността или дефектът.

3.2.

Управление на системата ISA

3.2.1.

Водачът трябва да може ръчно да дезактивира системата ISA, било то изцяло (например ФИОС и ФПОС или ФИОС и ФУС) или частично (например ФПОС или ФУС).

С цел водачът ръчно и частично да дезактивира ФПОС, производителят може да предвиди възможност за извършване на едно от следните:

а)

осигуряване на функция за активно визуално предупреждение, но без предупредителен звуков или тактилен сигнал; или

б)

прекратяване на отделните предупредителни звукови или тактилни сигнали на ФПОС (напр. бутон за изключване на звука)

В зависимост от случая се прилагат условията, определени в точки 3.2.1.1, 3.2.1.2 и 3.2.1.3.

3.2.1.1.

Системата ISA се връща автоматично в началното си нормално работно състояние след всяко задействане на контактния ключ на превозното средство. Автоматичното повторно задействане на системата ISA може да зависи от отварянето на вратата на водача.

3.2.1.2.

Непрекъснат светлинен сигнал трябва да информира водача, че системата ISA е напълно дезактивирана. Светлинен сигнал с продължителност най-малко 10 s или до ръчното му отменяне трябва да информира водача, че системата ISA е частично дезактивирана. За тази цел може да бъде използван предупредителният сигнал за неизправност, посочен в точка 3.1.1.

3.2.1.3.

След ръчно дезактивиране на системата ISA водачът трябва да може да задейства отново системата с не повече на брой действия от необходимите за нейното дезактивиране.

3.2.2.

Автоматичното дезактивиране на системата ISA е разрешено в ситуации, когато скоростта на превозното средство се управлява от автоматизирани системи, т.е. тези системи, които изпълняват подзадачата за откриване и реакция на обект и събитие при динамично управление (например автоматизирана система за поддържане в границите на пътната лента (ALKS). Не е необходимо за такова дезактивиране да се подава сигнал на водача.

3.2.3.

Производителят на превозното средство може да предвиди функция за автоматично или ръчно калибриране на скоростомера на превозното средство, за да се сведе до минимум несъответствието между скоростта върху скоростомера и действителната скорост на превозното средство, например след смяна на гуми, при условие че се гарантира, че изискванията на Правило № 39 на ООН (1) са винаги спазени. Освен това производителят на превозното средство може да вземе предвид допустимо отклонение до 3,0 % по отношение на възприеманите ограничения на скоростта, използвани за задействане на информацията и предупрежденията.

3.2.4.

Скоростта на скоростомера се счита за равна на възприеманото ограничение на скоростта, ако показанията на скоростта на скоростомера са в рамките на 1,0 km/h над възприеманото ограничение на скоростта.

3.2.5.

В случаите, в които допустимите отклонения в измервателния механизъм на скоростомера са минимални, разпоредбите в точки 3.2.3 и 3.2.4 означават, че посочената в точка 3.4.1.2 информация и посоченото в точка 3.5.1 предупреждение могат да се задействат при посочена скорост на скоростомера и действителна скорост на превозното средство, която е малко над възприеманото ограничение на скоростта.

3.3.

Процедура за периодични прегледи за проверка на техническата изправност

3.3.1.

За целите на периодичните прегледи за проверка на техническата изправност трябва да е възможно да се проверят следните характеристики на системата ISA:

а)

правилното ѝ функциониране чрез визуална проверка на състоянието на предупредителния сигнал за неизправност след задействане на контактния ключ на превозното средство и проверка на крушките. Когато предупредителният сигнал за неизправност се показва в общо пространство (зоната, в която могат да бъдат показани две или повече информационни функции/символи, но не едновременно), първо трябва да се провери дали общото пространство функционира преди проверката на състоянието на предупредителния сигнал за неизправност;

б)

правилното ѝ функциониране и целостта на софтуера чрез използването на електронен интерфейс на превозното средство, като посочения в точка I, подточка 14 от приложение III към Директива 2014/45/ЕС (2), когато техническите характеристики на превозното средство го позволяват и са предоставени необходимите данни. Производителите осигуряват предоставянето на техническата информация за използването на електронния интерфейс на превозното средство в съответствие с член 6 от Регламент (ЕС) 2019/621 (3).

3.3.2.

Към момента на одобряване на типа средствата за защита срещу просто неразрешено изменение на действието на системата ISA и предупредителния сигнал за неизправност, избран от производителя, се описват поверително и тази информация се предоставя на техническата служба. Това изискване за защита се изпълнява като алтернативен вариант, когато има допълнително средство за проверка на правилното функциониране на системата ISA.

3.3.3.

Ако системата ISA използва електронни данни (напр. картографски данни), които са от значение за нейното функциониране, трябва да е възможно лесно да се провери версията на данните.

3.4.

Технически изисквания относно ФИОС

3.4.1.

Дисплей на ФИОС.

3.4.1.1.

Дисплеят на ФИОС трябва да бъде разположен в полето на пряка видимост на водача и да бъде ясно разпознаваем и четлив както през деня, така и през нощта. Разрешени са допълнителни дисплеи с подобна информация на други места в превозното средство (например на навигационния екран, като прогнозна информация и т.н.), като те не са предмет на изискванията в настоящата точка.

3.4.1.2.

При липса на условия, водещи до дезактивиране на системата в съответствие с точки 3.2.1 и 3.2.2, дисплеят на ФИОС трябва да показва на водача възприеманото ограничение на скоростта, най-малкото когато скоростта на скоростомера е по-висока от възприеманото ограничение на скоростта, за скорости от 5km/h или по-ниски.

3.4.1.2.1.

Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се показва по един от следните начини:

а)

на скоростомера по начин, който е ясно забележим и различим и който не намалява четливостта на скоростомера (например светлинен знак);

б)

като числена стойност, като се използва символ, наподобяващ модел на пътен знак за ограничение за скоростта, посочен в Конвенцията за пътните знаци и сигнали от 8 ноември 1968 г.; или

в)

като текст, състоящ се от стойността и мерната единица.

Във всички случаи се разрешава показването на допълнителна информация под знака.

3.4.1.3.

Когато поради едно или повече от обстоятелствата, посочени в точки 5.3.1, 5.3.2 и 5.3.3, в системата ISA не е налично възприемано ограничение на скоростта, на водача се подава специален светлинен сигнал, който ясно посочва конкретната ситуация, със или без указване на предполагаемото ограничение на скоростта според ФИОС. За тази цел не трябва да се използва предупредителният сигнал за неизправност, посочен в точка 3.1.1. В случай на показание за предполагаемо ограничение на скоростта на екрана на ФИОС, в непосредствена близост до числената стойност трябва да се изведе въпросителна „?“.

3.4.1.4.

Когато на дисплея на ФИОС се показва възприеманото ограничение на скоростта, дори когато скоростта на скоростомера е по-ниска от възприеманото ограничение на скоростта (например постоянно или при поискване при активирана ISA система), системата също така трябва да предоставя леко и недразнещо звуково уведомление всеки път, когато възприеманото ограничение на скоростта се променя. Тази характеристика може да се конфигурира от потребителя (например звук, сила на звука, постоянно изключване).

3.4.1.5.

Разрешава се показването на възприеманото ограничение на скоростта, когато системата ISA е дезактивирана. В такъв случай не са необходими звукови уведомления съгласно посоченото в точка 3.4.1.4.

3.4.2.

Определяне на ограничението на скоростта

3.4.2.1.

Настройка на държава на експлоатация

3.4.2.1.1.

Ако познаването на държавата на експлоатация е предпоставка за правилното определяне на ограничението на скоростта, системата ISA трябва да отговаря на някое от следните условия:

а)

системата е в състояние автоматично да открие кода на държавата и да го настрои със или без потвърждение от потребителя; или

б)

системата позволява на водача ръчно да избере кода на държавата.

Ако познаването на района на експлоатация е предпоставка за правилното определяне на ограничението на скоростта, системата може да приеме по-често приложимото ограничение на скоростта в различните райони на тази държава, по преценка на производителя.

3.4.2.1.2.

Системата ISA трябва да запази ръчно зададената или потвърдената от потребителя държава на експлоатация, дори след повторно задействане на контактния ключ на превозното средство.

3.4.2.1.3.

Процедурата за ръчна настройка на държавата на експлоатация трябва да бъде интуитивна и чрез несложен интерфейс. По-специално тя трябва да бъде лесна за превключване на избора между настояща и предишна държава на експлоатация.

3.4.2.1.4.

В случай на необходимост от ръчна настройка или потвърждение от потребителя в инструкциите за употреба на моторното превозно средство (например наръчника за собственика, ръководството за експлоатация) ясно се посочва, че тази процедура е необходима за правилното функциониране на системата ISA.

3.4.2.1.5.

Моторните превозни средства, предназначени за местна или регионална експлоатация (например автобуси от класове I и A), могат да имат ограничени експлоатационни възможности на системата ISA по отношение на познаването на държавата или района на експлоатация. В инструкциите за употреба на моторното превозно средство ясно се посочват ограниченията на системата ISA и се предоставя информация за това как да се получат алтернативни параметри на държавата или района от производителя, ако мястото на експлоатация на моторното превозно средство се промени. До включването на специална точка в сертификата за съответствие текстът „Функциите на системата ISA са ограничени до държавата или района на експлоатация“ се добавя в „Забележки“ в сертификата за съответствие, за да може тази информация да бъде включена в регистрационните документи, съхранявани в превозното средство.

3.4.2.2.

Определяне на възприеманото ограничение на скоростта чрез наблюдение на знаци за изрично ограничение за скоростта.

3.4.2.2.1.

При липса на условия, водещи до дезактивиране на системата в съответствие с точки 3.2.1 и 3.2.2, ФИОС трябва да може чрез пряко визуално наблюдение на пътните знаци или други ефективни методи да разпознае всички знаци за изрично числено ограничение за скоростта, когато съответното приложимо ограничение на скоростта за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено, съответства на показаната числена стойност върху знака, и да определи приложимото ограничение на скоростта най-късно до 2,0 s след обявената от производителя базова точка на моторното превозно средство (да бъде посочена също така за ОТВ) да премине пътния знак. Това изискване се изпълнява, когато са изпълнени най-малко следните условия:

а)

знаците отговарят на условията, посочени в точка 3.4.2.2.2; както и

б)

знаците са поставени в експлоатационните и условията на околната среда, посочени в точка 3.4.2.2.3.

Спазването на изискванията по параграф 1 се доказва в съответствие със съответните процедури за изпитване и документацията, посочени в точка 4.1.

За скорости на движение на превозното средство под 20 km/h приложимото ограничение на скоростта може да бъде определено най-късно 10 m зад обявената от производителя базова точка, посочена в параграф 1.

3.4.2.2.2.

Условия за пътните знаци в момента на оценяването:

а)

с проект и размер, съответстващи на приложимите стандарти в съответната държава членка;

б)

разположени по начин, съответстващ на приложимите стандарти в съответната държава членка;

в)

без значителни повреди (например избледняване, намалена светлоотразителна способност, огъване, напукване, вандализъм), които съществено засягат визуалните им качества; както и

г)

без да са частично или изцяло покрити (например със зеленина, сняг или пръст, които да закриват знака, или нарочно анулирани при ремонтни дейности на пътя).

3.4.2.2.3.

Експлоатационни и условия на околната среда в момента на оценяването:

а)

пълен диапазон на експлоатационен режим на превозното средство;

б)

с безпрепятствена видимост на пътния знак за непрекъснат период от поне 1,0 секунда;

в)

при всякакви условия на осветеност без пряка заслепяваща слънчева светлина и с осветление от къси светлини, ако това е необходимо, денем или нощем; както и

г)

в отсъствие на метеорологични условия, влияещи върху видимостта на пътните знаци (например мъгла, проливен дъжд, сняг).

3.4.2.3.

Определяне на възприеманото ограничение на скоростта чрез наблюдение на пътните знаци и сигнали.

3.4.2.3.1.

При липса на условия, водещи до дезактивиране на системата в съответствие с точки 3.2.1 и 3.2.2, ФИОС трябва да може чрез наблюдение на пътните знаци и сигнали, като използва всички съответни входящи данни на системата ISA (например камера, електронни картографски данни), да определи ограниченията на пътната скорост, свързани с всички приложими пътни знаци, включени в каталога на пътните знаци в приложение II, за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено, най-късно 2,0 s след като посочената в точка 3.4.2.2.1 базова точка премине пътния знак. Това изискване се изпълнява, когато са изпълнени най-малко следните условия:

а)

знаците отговарят на условията, посочени в точка 3.4.2.2.2; както и

б)

знаците са поставени в експлоатационните и условията на околната среда, посочени в точка 3.4.2.2.3.

Спазването на изискванията по параграф 1 се доказва в съответствие със съответните процедури за изпитване, посочени в точка 4.2.

За скорости на движение на превозното средство под 20 km/h приложимото ограничение на скоростта може да бъде определено най-късно 10 m зад посочената в точка 3.4.2.2.1 базова точка.

3.4.2.3.2.

Не се изисква ФИОС да взема предвид специалните променливи условия, влияещи на националното ограничение на скоростта (т.е. условия, които изискват информация, която не зависи от съответната държава на експлоатация и съответния вид на пътя, например състояние на ремаркето, преобладаващи условия на околната среда, време на деня, време на годината, възраст или опит на шофьора, правостоящи пътници, опасни товари, извънгабаритни товари). В случай че съществуват специални променливи условия и системата не е в състояние да ги вземе предвид, определянето на ограничението на скоростта се приема по подразбиране за най-често срещаното състояние в нормално работно състояние.

3.4.2.4.

В инструкциите за употреба на моторното превозно средство трябва ясно да е обяснено, че показанията и предупрежденията на системата ISA не засягат действителното ограничение на скоростта, приложимо в конкретна ситуация, наблюдението и спазването на което остава крайна отговорност на водача.

3.4.2.5.

Надеждност на определянето на ограничението на скоростта в реални условия на движение.

3.4.2.5.1.

При липса на условия, водещи до дезактивиране на системата в съответствие с точки 3.2.1 и 3.2.2, ФИОС трябва да може чрез наблюдение на пътните знаци и сигнали, като използва всички съответни входящи данни на системата, например камера, електронни картографски данни, когато са на разположение в превозното средство за тази цел, да определи надеждно приложимостта на националното ограничение на скоростта и ограниченията на скоростта, свързани с всички приложими пътни знаци, включени в каталога на пътните знаци в приложение II, за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено. Това изискване се изпълнява, когато са изпълнени най-малко следните условия:

а)

знаците отговарят на условията, посочени в точка 3.4.2.2.2; както и

б)

знаците са поставени в експлоатационните и условията на околната среда, посочени в точка 3.4.2.2.3.

3.4.2.5.2.

Изискването за надеждно определяне на приложимото ограничение на скоростта е изпълнено, ако експлоатационното изискване, основаващо се на изминатото разстояние, е изпълнено в реални условия на движение.

Действително положително разстояние („TP_D“): правилното ограничение на скоростта се определя за най-малко 90 % от общото разстояние и за най-малко 80 % от изминатото разстояние по всеки от трите вида пътища (градски пътища и улици, извънградски пътища и автомагистрали/високоскоростни пътища/пътища с разделителна ивица) най-малко за приложимите ограничения на скоростта, посочени в точка 3.4.2.5.1 и когато не се прилагат специалните променливи условия, посочени в точка 3.4.2.3.2.

Спазването на изискванията се доказва в съответствие със съответното изпитване за движение в реални условия, посочено в точка 4.3.

3.4.2.5.3.

Преди да бъде проведено изпитването за движение в реални условия, техническата служба, органът по одобряване на типа и производителят на превозното средство или ОТВ се договарят относно контурите на трасето. Контурите на трасето трябва да отговарят на следните условия:

а)

то се намира на обществени пътища на територията на Европейския съюз, с изключение на най-отдалечените райони в съответствие с член 349 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС); както и

б)

то е избрано с цел генериране на успешно или неуспешно изпитване по силата на техническото функциониране на системата ISA, а не по силата на избора на трасе с крайно тежки условия.

3.4.2.5.4.

С цел да се докаже функционирането на системата на равнището на ЕС, производителят на превозното средство или ОТВ предоставя техническа документация, която съдържа следната информация:

а)

информация за основната архитектура на системата ISA и описание на системата за определяне на ограничението на скоростта, включително използваните датчици и източници на електронни картографски данни, ако е приложимо; както и

б)

описание на извършените дейности за надлежна проверка с оглед предоставяне на доказателства, че са изпълнени изискванията на точка 3.4.2.5.1 за експлоатация във всички държави членки, с изключение на най-отдалечените райони в съответствие с член 349 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Производителят извършва следните дейности за надлежна проверка:

а)

идентифицира проблемните ситуации в държавата членка/държавите членки за съответната категория превозно средство и приложимите ограничения на скоростта и извършва съответния анализ, за да докаже как са изпълнени изискванията; както и

б)

за система, която използва електронни картографски данни, оценява нивото на приемливост на валидността и надеждността на електронните картографски данни в целия Съюз, като гарантира, че изискванията са изпълнени.

Техническата служба оценява предоставената техническа документация, за да прецени дали са предприети логични и адекватни мерки, за да се гарантира, че са изпълнени изискванията на точка 3.4.2.5.1 за правилно функциониране на системата ISA във всички държави членки.

3.4.2.5.5.

Функциониране през жизнения цикъл

3.4.2.5.5.1.

Производителят на превозното средство гарантира, че надеждността на определянето на ограничението на скоростта съгласно изискванията на точка 3.4.2.5.2 се поддържа най-малко 14 години след датата на производство на превозното средство. Същото се прилага и когато даден ОТВ е монтиран от производителя на превозното средство.

3.4.2.5.5.2.

Ако за постигане на необходимото функциониране се използват електронни данни, трябва да може лесно да се проверява информацията на ниво версия. Производителят на превозното средство осигурява на собствениците на превозните средства чести актуализации на данните, включително— при необходимост — промени, необходими в отговор на актуализация на каталога на пътните знаци в приложение II. Тези актуализации на данните се предоставят безплатно на собствениците на превозни средства, най-малко веднъж годишно в случай на данни, основани на карти, (с изключение на възможните разходи, свързани например с общ носител за съхранение на данни, използване на персонален компютър, операционна система, такси за частен или мобилен интернет, пътни разходи до упълномощен търговец, ремонтно предприятие, дистрибутор или независимо ремонтно предприятие) до 7 години след датата на производство на превозното средство. За последващите актуализации може да се предвижда заплащане на логична такса. В инструкциите за употреба на моторното превозно средство ясно се посочва, че за поддържане на функционирането са необходими периодични актуализации, като се обясняват съществуващите процедури за получаване и извършване на тези актуализации, ако е приложимо. Актуализациите могат да се предоставят автоматично, например по ефира.

3.5.

Технически изисквания относно ФПОС

3.5.1.

При липса на условия, водещи до дезактивиране на системата ISA в съответствие с точки 3.2.1 и 3.2.2, ако възприеманото ограничение на скоростта е известно и скоростта на скоростомера го превишава, ФПОС предупреждава водача, както е посочено в точка 3.5.2, за скорости 20 km/h или по-ниски.

3.5.2.

Подаването на предупреждението се осигурява по някой от следните начини:

а)

визуално предупреждение и последователно звуково предупреждение;

б)

визуално предупреждение и последователен предупредителен тактилен сигнал; или

в)

само предупредителен тактилен сигнал.

Когато скоростта на движение на превозното средство (необорудвано с ФУС и без характеристики, сходни с тези на ФУС) се управлява активно от система на превозното средство, при което от водача не се очаква да докосва педала на газта (например система за поддържане на постоянна зададена скорост), не се разрешава използването на предупредителен тактилен сигнал. В този случай системата трябва да се опита автоматично да намали скоростта на движение до или под възприеманото ограничение на скоростта, например чрез изключване или намаляване на мощността на двигателя, или трябва да осигури визуално предупреждение и каскадно звуково предупреждение.

3.5.2.1.

Визуално предупреждение и каскадно звуково предупреждение или визуално предупреждение и каскаден предупредителен тактилен сигнал.

3.5.2.1.1.

Визуалното предупреждение трябва да бъде забележимо и лесно разпознаваемо от водача и да се подава чрез мигане на дисплея на ФИОС или мигане на допълнителен светлинен сигнал в непосредствена близост до дисплея на ФИОС. То трябва да бъде подадено в рамките на 1,5 s от момента, в който скоростта на скоростомера превиши възприеманото ограничение на скоростта и да трае най-малко 5,0 s след изтичането на каскадното звуково предупреждение или каскадния предупредителен тактилен сигнал или докато скоростта на скоростомера стане по-малка или равна на възприеманото ограничение на скоростта, когато това се случи по-рано.

3.5.2.1.2.

Каскадното звуково предупреждение трябва да бъде забележимо от водача, уникално и лесно разпознаваемо и да се подава чрез непрекъснат или периодичен звуков сигнал или чрез гласова информация. Когато се използва гласова информация, производителят на превозното средство трябва да гарантира, че предупреждението може лесно да се конфигурира от водача за използване на някой от официалните езици на ЕС. Звуковото предупреждение може да се променя, така че да показва величината или времето, през което възприеманото ограничение на скоростта е превишено.

3.5.2.1.3.

Каскадният предупредителен тактилен сигнал трябва да бъде забележим от водача и да се подава пряко или непряко чрез педала на газта, когато водачът поддържа силата за прилагане, както и скоростта на движение, която превишава възприеманото ограничение на скоростта. Това се постига по някой от следните начини:

а)

увеличаване на силата на възвръщане на педала на газта; или

б)

вибриране на педала на газта.

3.5.2.1.4.

При постоянни скорости на превозното средство каскадното звуково предупреждение и каскадният предупредителен тактилен сигнал се подават, когато е изпълнено някое от следните условия:

а)

Скорост на скоростомера ≥ 130 % от възприеманото ограничение на скоростта, в продължение на 3,0 s и повече;

б)

Скорост на скоростомера ≥ 120 % от възприеманото ограничение на скоростта, в продължение на 4,0 s и повече;

в)

Скорост на скоростомера ≥ 110 % от възприеманото ограничение на скоростта, в продължение на 5,0 s и повече;

г)

Скорост на скоростомера > 100 % от възприеманото ограничение на скоростта, в продължение на 6,0 s и повече.

Системата може да бъде проектирана по такъв начин, че да използва линейно интерполирано време между съответните стойности на скоростта и времето за букви а) и г).

3.5.2.1.4.1.

При ускоряване на превозното средство производителят избира подходящото време за условията, посочени в точка 3.5.2.1.4, букви б), в) или г), или 3,0 s, както и всяка продължителност между тези две стойности.

3.5.2.1.4.2.

Когато скоростта на превозното средство намалява и никое от посочените в точка 3.5.3 условия не е изпълнено, производителят избира подходящото време за условията, посочени в точка 3.5.2.1.4, букви а), б) или в), или 6,0 s, както и всяка продължителност между тези две стойности.

3.5.2.1.5.

Каскадното звуково предупреждение се подава, докато скоростта на скоростомера не стане по-ниска или равна на възприеманото ограничение на скоростта или най-малко 3,0 s след първоначалното задействане на каскадното звуково предупреждение. В никакъв случай обаче звуковото предупреждение не трябва да продължава повече от 5,0 s, също и при последователни промени в ограничението на скоростта, за да се сведе до минимум раздразнението на водача.

3.5.2.1.6.

Каскадният предупредителен тактилен сигнал се подава, докато скоростта на скоростомера не стане по-ниска или равна на възприеманото ограничение на скоростта, или най-малко 10 s след първоначалното задействане на каскадния предупредителен тактилен сигнал. В никакъв случай обаче каскадният предупредителен тактилен сигнал не трябва да продължава повече от 12 s, също и при последователни промени в ограничението на скоростта, за да се сведе до минимум раздразнението на водача.

3.5.2.1.7.

Каскадното звуково предупреждение или каскадният предупредителен тактилен сигнал се прекратяват незабавно след потвърждаване чрез целенасочено действие на водача (например натискане на бутон), ако производителят избере да приложи такава функционална възможност.

3.5.2.1.8.

Когато превозното средство се движи закъснително поради едно или повече от следните събития, каскадното звуково предупреждение или каскадният предупредителен тактилен сигнал или не се подава, или се прекратява незабавно:

а)

пълно освобождаване на педала на газта, освен в случаите, когато скоростта на движение на превозното средство се управлява активно от система на превозното средство и освен в случай на кратко отрицателно ускорение в резултат на избор на предавка;

б)

ръчно изключване на системата на превозното средство, която управлява скоростта на движение;

в)

задействане на работната спирачна уредба; или

г)

задействане на спирачка-забавител.

3.5.2.2.

Само предупредителен тактилен сигнал

3.5.2.2.1.

Предупредителният тактилен сигнал трябва да бъде забележим от водача и да се подава пряко или непряко чрез педала на газта, когато водачът поддържа силата за прилагане, както и скоростта на движение, която превишава възприеманото ограничение на скоростта. Това се постига чрез увеличаване на възстановителната сила на педала на газта.

3.5.2.2.2.

Само предупредителен тактилен сигнал се подава в рамките на 1,5 s от момента, в който скоростта на скоростомера превиши възприеманото ограничение на скоростта, и докато скоростта на скоростомера стане по-ниска или равна на възприеманото ограничение на скоростта, или в продължение на най-малко 15 s след първоначалното му задействане. В никакъв случай обаче каскадният предупредителен тактилен сигнал не трябва да продължава повече от 20 s, също и при последователни промени в ограничението на скоростта, за да се сведе до минимум раздразнението на водача.

3.5.2.2.3.

Само предупредителният тактилен сигнал се прекратява незабавно след потвърждаване чрез целенасочено действие на водача (например натискане на бутон), ако производителят избере да приложи такава функционална възможност.

3.5.3.

След прекратяване на предупреждението ФПОС се подготвя да подаде ново предупреждение в съответствие с точка 3.5.1, ако са налице едно или повече от следните условия:

а)

скоростта на скоростомера е спаднала под възприеманото ограничение на скоростта;

б)

повторно натискане на педала на газта след условието по точка 3.5.2.1.8, буква а), водещо до прекратяване на предупреждението;

в)

повторно включване на системата на превозното средство, управляваща скоростта на движение, след условието по точка 3.5.2.1.8, буква б), което води до прекратяване на предупреждението; или

г)

промяна на възприеманото ограничение на скоростта към по-ниска стойност.

3.5.4.

Комбинирането на система за предупредителен тактилен сигнал с функция за звуково предупреждение не се разрешава, дори ако е предоставено на доброволна основа, освен ако не са изпълнени и всички изисквания за каскадно звуково предупреждение.

3.5.5.

Превозното средство може да бъде оборудвано със средства за спиране на ФПОС, за да се даде възможност за подаване на по-критични предупреждения (например предупреждение за челен сблъсък, предупреждение при напускане на пътната лента). Производителят трябва да докаже, че всички приложими предупреждения са представени на водача по подходящ начин.

3.5.6.

ФПОС на превозните средства от категории M2, M3, N2 и N3, които са оборудвани с устройство за ограничаване на скоростта и тахограф в съответствие с Регламент (ЕС) № 165/2014 (4), се спира при 9 km/h под настройката на приложимото ограничение на скоростта и по-високи скорости на движение на превозното средство, когато съответното възприемано ограничение на скоростта не е предвидено чрез знак за изрично ограничение за скоростта или електронни картографски данни въз основа на наличието на знак за изрично ограничение за скоростта, който е подходящ за въпросната категория превозно средство. ФПОС трябва да функционира нормално в рамките на този диапазон в случай на наличие на знак за изрично ограничение за скоростта, който е подходящ за въпросната категория превозно средство. ФПОС трябва също така да функционира нормално в рамките на този диапазон, когато очакваната обратна връзка от системата в каталога на пътните знаци в приложение II трябва да се върне обратно към предишното приложимо подразбиращо се ограничение за скоростта и когато то е по-малко от предишното (напр. край на магистрала). ФПОС трябва да функционира нормално при скорости от 10 km/h под заданието за приложимото ограничение на скоростта и по-ниски скорости на движение на превозното средство.

3.5.7.

Функцията за предупреждение ФПОС се доказва в съответствие със съответната процедура за изпитване, посочена в точка 4.4.

3.6.

Технически изисквания относно ФУС

3.6.1.

При липса на условията, водещи до ръчно или автоматично дезактивиране на системата ISA, посочени в точки 3.2.1 и 3.2.2, ФУС трябва да се опита да ограничи скоростта на скоростомера до възприеманото ограничение на скоростта, за скорости от 20 km/h или по-ниски.

3.6.1.1.

ФУС се опитва да ограничи скоростта на скоростомера до стабилизирана скорост чрез намаляване на тяговата мощност на превозното средство и въртящия момент на силовото предаване. ФУС не трябва да задейства работната спирачна уредба на превозното средство, освен при превозни средства от категории M1 и N1, при които работната спирачна уредба на превозното средство може да бъде задействана. Може да бъде включена спирачка-забавител (например двигателна спирачка) само ако тя действа, след като ФУС е свела тяговата мощност на превозното средство до минимум. Отрицателното ускорение на превозното средство трябва да бъде ≤ 3,0 m.s-2.

3.6.1.2.

Намесата на ФУС трябва да започне най-късно 1,5 s след момента, в който скоростта на скоростомера превиши възприеманото ограничение на скоростта.

3.6.1.3.

Когато се постигне стабилно управление на скоростта, скоростта на скоростомера не трябва да се мени с повече от 4 % или 2 km/h, според коя от двете стойности е по-висока, по отношение на стабилизираната скорост, а скоростта на промяна на скоростта на скоростомера трябва да бъде ≤ 0,2 m.s-2 при измерване за период от най-малко 0,1 s. Стабилизираната скорост трябва да попада в следния диапазон: (възприемано ограничение на скоростта — 5 km/h) ≤ стабилизирана скорост ≤ възприемано ограничение на скоростта.

Производителят се стреми да остане възможно най-близо до възприеманото ограничение на скоростта, за да сведе до минимум раздразнението на водача.

3.6.1.4.

Водачът трябва да може да отмени намесата на ФУС чрез извършване на целенасочено действие, например чрез натискане на педала на газта по-силно или по-дълбоко. Не е разрешено обаче това да се постига само чрез задействане на педала на газта за автоматично превключване на по-ниска предавка с цел изпреварване (т.e. натискане на газта до крайно положение). Когато водачът отмени задействането на ФУС, тя временно спира, като възобновява действието си след някое от следните събития:

а)

скоростта на скоростомера става равна или по-ниска от възприеманото ограничение на скоростта;

б)

пълно освобождаване на педала на газта за повече от 6,0 s;

в)

задействане на спирачката-забавител; или

г)

промяна на възприеманото ограничение на скоростта към по-ниска стойност.

В случай на повторно задействане на ФУС след събития, посочени в параграф 1, букви б) и в), превозното средство не трябва рязко да намалява скоростта, а трябва да се движи закъснително с ускорение, подобно на отрицателното ускорение на превозното средство точно преди повторното задействане.

3.6.1.5.

Разрешено е водачът да може да избира настройка за целенасочено действие с по-ограничителен характер (например за отменяне да е необходимо натискане на газта за автоматично превключване на по-ниска предавка с цел изпреварване) на доброволен принцип.

3.6.1.6.

Разрешено е водачът да може да задейства функция за ръчно ограничаване на скоростта, при условие че това не води едновременно до автоматично изключване на системата ISA.

3.6.1.7.

ФУС трябва да позволява нормално използване на педала на газта при избора на предавка.

3.6.2.

Когато скоростта на движение на превозното средство се управлява активно от системата на превозното средство, при което от водача не се очаква да докосва педала на газта (например система за поддържане на постоянна зададена скорост), и при липса на условия, водещи до дезактивиране на системата ISA в съответствие с точки 3.2.1 и 3.2.2, изискванията по точка 3.6.1 са приложими, освен ако вместо това бъде задействана ФПОС състояща се от визуално предупреждение и каскадно звуково предупреждение.

3.6.3.

ФУС на превозните средства от категории M2, M3, N2 и N3, които са оборудвани с устройство за ограничаване на скоростта и тахограф, се спира при 9 km/h под стойността на заданието за приложимото ограничение на скоростта и по-високи скорости на движение на превозното средство, когато съответното възприемано ограничение на скоростта не е предвидено чрез знак за изрично ограничение за скоростта или електронни картографски данни въз основа на наличието на знак за изрично ограничение за скоростта, който е подходящ за въпросната категория превозно средство. ФУС трябва да функционира нормално в рамките на този диапазон в случай на наличие на знак за изрично ограничение за скоростта, който е подходящ за въпросната категория превозно средство. ФУС трябва също така да функционира нормално в рамките на този диапазон, когато очакваната обратна връзка от системата в каталога на пътните знаци в приложение II трябва да се върне обратно към предишното приложимо подразбиращо се ограничение за скоростта и когато то е по-малко от предишното (напр. край на магистрала). ФУС трябва да функционира нормално при скорости с 10 km/h по-малки от заданието за приложимото ограничение на скоростта и по-ниски скорости на движение на превозното средство.

3.6.4.

Намесата на ФУС се доказва в съответствие със съответните изпитвания, посочени в точка 4.5.

3.6.5.

Система ISA, състояща се от ФИОС и ФПОС, може допълнително да има характеристики, подобни на ФУС, стига да бъдат спазени изискванията за отменяне и целенасочено действие, посочени в точка 3.6.1.4.

3.6.6.

Когато ФУС е комбинирана с функция за звуково предупреждение, трябва да бъдат изпълнени всички изисквания за каскадно звуково предупреждение, предвидени в настоящия регламент.

4.   Процедури за изпитване

4.1.

Процедура за изпитване на ФИОС: Изпитване на определянето на възприеманото ограничение на скоростта чрез наблюдение на знаците за изрично ограничение за скоростта.

4.1.1.

Условия за изпитваното превозно средство:

4.1.1.1.

Изпитвателна маса:

Масата на превозното средство е масата в готовност за движение.

4.1.1.2.

Гуми:

Гумите трябва да бъдат сработени и налягането на гумите регулирано в съответствие със спецификациите на производителя на превозното средство.

4.1.1.3.

Подготовка за изпитването:

Ако се изисква от производителя, изпитваното превозно средство може да се движи най-много 100 km по градски и извънградски пътища с различни условия на пътно движение и инфраструктура, за да се калибрира системата от датчици, а държавата или районът на експлоатация могат да бъдат зададени (ръчно или автоматично) според изпитването.

4.1.2.

Пътни знаци:

Целта на тези изпитвания е например временните знаци, поставени за указване на ремонтни дейности, да бъдат надлежно разпознати от системата ISA. Това може да бъде постигнато като се използва датчик за наблюдение, но също и въз основа на информация в реално време, споделена от други превозни средства.

Пътните знаци, използвани за изпитванията, трябва да бъдат знаци за изрично ограничение за скоростта, когато съответното приложимо ограничение на скоростта за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено, съвпада с числената стойност, показана на знака. Тези знаци трябва да отговарят на условията, посочени в точка 3.4.2.2.2. Знаците трябва да бъдат разположени така, че да се избегне едновременното попадане на множество знаци в полето на видимост на системата.

За изпитването техническата служба трябва да избере най-малко три различни знака за изрично ограничение за скоростта, включително неелектронни пътни знаци и знаци с променливо съдържание, използвани в държавата(ите) членка(и), където се провежда изпитването. Знаците, използвани за провеждане на изпитванията, се записват в протокола от изпитването. За да се извърши изпитване на определянето на възприеманото ограничение на скоростта чрез пряко или непряко видимо наблюдение, разположението на използваните за изпитването знаци за изрично ограничение на скоростта не трябва да бъде включено в електронните картографски данни на превозното средство в началото на изпитването. Чрез използване на документация производителят доказва спазването на изискванията по отношение на всички други знаци за изрично ограничение за скоростта, включени в каталога на пътните знаци в приложение II, за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено, когато съответното приложимо ограничение на скоростта за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено, съответства на числената стойност, показана на знака. Всякаква подобна документация се прилага към досието на протокола от изпитването.

4.1.3.

Условия на изпитването:

Изпитванията се извършват, както следва:

а)

на равна повърхност, по която няма неравни участъци, вода, сняг и лед и която осигурява на водача безпрепятствена видимост на пътния знак за непрекъснат период от най-малко 1,0 секунда;

б)

при всякакви условия на осветеност без пряка заслепяваща слънчева светлина и с включени къси светлини, ако е необходимо; както и

в)

в отсъствие на метеорологични условия, влияещи върху видимостта на знаците.

По преценка на производителя и със съгласието на техническата служба изпитванията могат да се провеждат при условия, които са различни от условията, посочени в параграф 1.

4.1.3.1.

При постигнато съгласие между производителя и техническата служба изпитванията могат да се извършват на някое от следните места:

а)

на обществен път; или

б)

на пистата за изпитване, при условие че ФИОС не изисква електронни картографски данни, за да функционира правилно, освен ако тя е включена в електронните картографски данни.

И в двата случая обстановката може да бъде такава, че по същото изпитвателно трасе да се движат други превозни средства като изпитваното превозно средство, например за да се улесни разполагането с данни в реално време, които могат да се използват от други превозни средства без система за наблюдение, използваща камера. Съответните необходими условия се определят подробно от производителя и се съгласуват с техническата служба и органа по одобряване на типа преди провеждане на изпитванията. Това съгласуване се основава на положителна оценка на логичността, практичността и автентичността на прилагането в реални условия.

И в двата случая техническата служба избира и разполага различни знаци за изрично ограничение на скоростта. Всички знаци, използвани за изпитванията на обществени пътища, трябва да се различават от тези, които обикновено присъстват, или да бъдат временно изменени с цел оценяване на способността за наблюдение на системата или еквивалент на нея. Това задължение за изпитване не се отменя в случай на спор с местните органи, като в такъв случай изпитването се извършва на друго място.

4.1.4.

Процедура за изпитване:

Изпитваното превозно средство трябва да се управлява плавно, така че неговото поведение покрай пътния знак, избран за изпитването, да бъде стабилно, при следните условия:

а)

скорост на скоростомера, надвишаваща скоростта, указана върху знак за изрично ограничение на скоростта; както и

б)

в центъра на изпитвателната лента за движение.

При постигнато съгласие между производителя и техническата служба описаната по-горе процедура за изпитване върху писта може да бъде заменена с лабораторна процедура, за която е доказано, че е еквивалентна.

4.1.4.1.

Техническите изисквания са изпълнени, ако ФИОС показва стойност на възприеманото ограничение на скоростта, която е равна на ограничението на скоростта, показано на всички изпитани знаци за изрично ограничение на скоростта най-късно 2,0 секунди след като базовата точка на превозното средство премине съответните знаци. За скорости на движение на превозното средство под 20 km/h това трябва да бъде най-късно 10 m зад базовата точка на превозното средство.

4.1.4.2.

Това изпитване не трябва да се комбинира с изпитването за надеждност на движението в реални условия, посочено в точка 4.3.

4.2.

Процедура за изпитване на ФИОС: Процедура за изпитване на определянето на възприеманото ограничение на скоростта чрез наблюдение на подразбиращи се пътни знаци и сигнали.

4.2.1.

Условията за изпитваното превозно средство са посочените в точки 4.1.1 до 4.1.1.3.

4.2.2.

Пътни знаци:

Пътните знаци, използвани за провеждане на изпитванията, са знаци за подразбиращо се ограничение за скоростта. Тези знаци отговарят на условията, посочени в точка 3.4.2.2.2. Знаците трябва да бъдат разположени така, че да се избегне едновременното попадане на множество знаци в полето на видимост на системата.

За изпитването техническата служба трябва да избере най-малко три различни знака за подразбиращо се ограничение за скоростта, включително неелектронни пътни знаци и знаци с променливо съдържание, използвани в държавата(ите) членка(и), където се провежда изпитването. Знаците, използвани за провеждане на изпитванията, се записват в протокола от изпитването.

Чрез използване на документация производителят доказва спазването на изискванията по отношение на всички други приложими пътни знаци за подразбиращо се ограничение на скоростта, включени в каталога на пътните знаци в приложение II, за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено. Всякаква подобна документация се прилага към досието на протокола от изпитването.

4.2.3.

Условия на изпитването:

Прилагат се условията на изпитване, посочени в точка 4.1.3.

4.2.3.1.

При постигнато съгласие между производителя и техническата служба изпитванията могат да се извършват на някое от следните места:

а)

на обществен път; или

б)

на писта за изпитване, наподобяваща реалистична пътна обстановка, за да се даде възможност на ФИОС да определи вида на пътя, при условие че ФИОС не изисква електронни картографски данни, за да функционира правилно, освен ако тя е включена в данните.

И в двата случая обстановката може да бъде такава, че по същото изпитвателно трасе да се движат други превозни средства като изпитваното превозно средство, например за да се улесни наличието на данни в реално време, които могат да се използват от други превозни средства без система за наблюдение, използваща камера. Съответните необходими условия се уточняват подробно от производителя и се съгласуват с техническата служба и органа по одобряване на типа преди провеждане на изпитванията. Това съгласуване се основава на положителна оценка на логичността, практичността и автентичността на прилагането в реални условия.

И в двата случая различните знаци могат да бъдат избрани и поставени от техническата служба или да са съществуващи знаци, според поисканото от производителя. Съществуващи знаци се използват само когато съответствието се доказва чрез изпитването за надеждност на движението в реални условия в съответствие с точки 4.2.4.2 и 4.3.

4.2.4.

Процедура за изпитване:

Изпитваното превозно средство се управлява плавно, така че неговото поведение покрай пътния знак, избран за изпитването, да бъде стабилно, при следните условия:

а)

скорост на скоростомера:

i)

≤ 20 % по-ниска от указаната на знака, избран за изпитванията на обществен път; както и

ii)

≥ 10 % по-висока от указаната на знака, избран за изпитванията на писта за изпитване;

б)

в центъра на изпитвателната лента за движение.

При постигнато съгласие между производителя и техническата служба описаната по-горе процедура за изпитване на писта или на път може да бъде заменена с лабораторна процедура, за която е доказано, че е еквивалентна.

4.2.4.1.

Техническите изисквания са изпълнени, ако ФИОС определя стойността на възприеманото ограничение на скоростта (която е равна на очакваната обратна връзка от системата), посочена в каталога на пътните знаци в приложение II, или стойността на приложимото национално ограничение на скоростта, съответстващо на знаците за подразбиращо се ограничение на скоростта, така както са изпитани, за категорията превозно средство, подлежащо на одобрение, и ако ФИОС извежда на дисплея възприеманото ограничение на скоростта, когато скоростта на скоростомера надвишава възприеманото ограничение на скоростта, съответстващо на въпросните знаци, най-късно 2,0 секунди след като базовата точка на превозното средство е преминала съответните знаци. За скорости на превозното средство под 20 km/h това трябва да бъде най-късно 10 m зад базовата точка на превозното средство.

4.2.4.2.

Това изпитване може да се комбинира с изпитването за надеждност на движението в реални условия, посочено в точка 4.3. В такъв случай се счита, че техническите изисквания са изпълнени, ако съответните резултати от изпитването за надеждност на движението в реални условия показват, че знаците за подразбиращо се ограничение на скоростта са разпознати от системата ISA в съответствие с точка 3.4.2.5.2.

4.3.

Процедура за изпитване на ФИОС: Изпитване на надеждността на определянето на ограничението на скоростта в реални условия на движение.

4.3.1.

Изпитвателният пробег трябва да отговаря на условията, посочени в точки 4.3.1.1 до 4.3.1.5. Техническата служба може да се съгласи да приеме данни от вътрешно изпитване за определени части от изпитванията за одобряване на типа.

4.3.1.1.

Изпитвателният пробег трябва да бъде подходящ за измерване на показателите на функциониране на системата при правилно определяне на приложимото ограничение на скоростта, като се използват критериите за изпълнение, посочени в точка 3.4.2.5.2.

4.3.1.2.

Изпитвателният пробег трябва да включва движение по обществени пътища и улици на територията на Европейския съюз, съгласувани между производителя, техническата служба и органа по одобряване на типа.

4.3.1.3.

Изпитвателният пробег трябва да включва движение по градски пътища и улици, извънградски пътища и автомагистрали/високоскоростни пътища/пътища с разделителна ивица, при което всеки от трите вида пътища представлява най-малко 25 % от общото разстояние по трасето. Трасето трябва да бъде едно последователно трасе с една и съща начална и крайна точка, където повтарящите се части от трасето в една и съща посока не се отчитат към изпитвателното разстояние.

4.3.1.4.

Изпитвателният пробег трябва да включва движение в условия на дневна светлина и тъмнина, като движението на тъмно трябва да представлява най-малко 15 % от общото разстояние.

4.3.1.5.

Изпитвателният пробег се състои от изпитвателно разстояние от 400 km. При постигнато съгласие между техническата служба и производителя изпитването може да бъде прекратено по-рано, ако изпитвателното разстояние превишава 300 km и показателят „TP_D“ се мени между ± 5,0 % в рамките на последните 50 km от трасето при непрекъснато изчисляване.

4.3.2.

Изчисляване на показателите за изпълнение:

Показателите за изпълнение се изчисляват по следния начин:

TP_D = (d_correct/d_total) * 100 %

където:

 

d_total е общото изминато разстояние за изпитвателен пробег, където приложимото ограничение на скоростта е указано от пътен знак или сигнал, посочен в точка 3.4.2.5.1, или където е приложено националното ограничение на скоростта;

 

d_correct е изминатото разстояние за изпитвателен пробег, където приложимото ограничение на скоростта е указано от пътен знак или сигнал, посочен в точка 3.4.2.5.1, като същевременно е изпълнено някое от следните условия a), б) или в):

а)

възприеманото ограничение на скоростта съвпада с очакваната обратна връзка от системата, посочена в каталога на пътните знаци в приложение II;

б)

възприеманото ограничение на скоростта съвпада с приложимото ограничение на скоростта; или

в)

когато са приложени специалните променливи условия в съответствие с точка 3.4.2.3.2, възприеманото ограничение на скоростта съвпада с очакваната обратна връзка от системата или със състоянието, което се приема за най-често срещано; или където е приложено националното ограничение на скоростта, и едновременно с това са изпълнени или буква г), или буква д):

г)

възприеманото ограничение на скоростта съвпада с приложимото национално ограничение на скоростта; или

д)

когато са приложени специалните променливи условия в съответствие с точка 3.4.2.3.2, възприеманото ограничение на скоростта съвпада с националното ограничение на скоростта за предполаганото най-често срещано състояние.

За оценяване на движението в реални условия трябва да се провери дали ФИОС приема съответните възприемани ограничения на скоростта на разумно разстояние преди или след точката, в която се прилагат съответните приложими или национални ограничения на скоростта.

4.4.

ФПОС: Процедура за изпитване на функцията за предупреждение относно ограничението на скоростта.

4.4.1.

Условията за изпитваното превозно средство са посочените в точки 4.1.1—4.1.1.3.

4.4.2.

За изпитването техническата служба избира пътни знаци от посочените в точка 4.1.2.

4.4.3.

Условията на изпитване са посочените в точка 4.1.3.

4.4.4.

Процедури за изпитване на вариантите на системата ISA, посочени в точка 3.5.2, букви а), б) и в).

4.4.4.1.

За системите ISA с визуално предупреждение и указване с каскадно звуково предупреждение, посочени в точка 3.5.2, буква а), или с визуално предупреждение и указване с каскаден предупредителен тактилен сигнал, посочени в точка 3.5.2, буква б), трябва да се извършат следните изпитвания:

Изпитване 1 (изпитване на предупрежденията):

Техническата служба избира изпитвателно ограничение на скоростта. Първоначалното ограничение на скоростта трябва да бъде най-малко 38 % по-високо от изпитвателно ограничение на скоростта. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се настрои на първоначалното ограничение на скоростта.

Изпитваното превозно средство трябва да се движи на разстояние от страничния край на пътя, така че положението на знака да отговаря на приложимите стандарти в съответната държава членка, и с активирана ФПОС, при плавно използване на педала на газта, така че да бъде стабилно поведението му покрай пътния знак, указващ изпитвателното ограничение на скоростта, както следва:

i)

1 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 8 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта;

ii)

11 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 18 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта;

iii)

21 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 28 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта; както и

iv)

31 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 38 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта.

Превозното средство трябва да продължи с постоянна скорост, докато се появи каскадното звуково предупреждение или каскадният предупредителен тактилен сигнал, след което:

за проверката на визуалното предупреждение и каскадното звуково предупреждение, изпитваното превозно средство трябва да продължи с постоянна скорост в продължение най-малко на още 5,0 s, след което да забави в рамките на 3,0 s до скорост на скоростомера ≤ изпитвателното ограничение на скоростта, преди да са изминали 8,0 s; или

за проверката на визуалното предупреждение и каскадния предупредителен тактилен сигнал изпитваното превозно средство трябва да продължи с постоянна скорост в продължение най-малко на още 12 s, след което да забави в рамките на 3,0 s до скорост на скоростомера ≤ изпитвателното ограничение на скоростта, преди да са изминали 15 s.

Изпитваното превозно средство трябва да повтори изпитването с постоянна скорост, докато визуалното предупреждение спре или в продължение на най-много 60 секунди. Съответните времена се записват в протокола от изпитването.

Изпитване 2 (изпитване за дезактивиране (без предупреждения):

Системата ISA се дезактивира и изпитване 1 се повтаря при скорост на скоростомера, избрана от техническата служба. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се настрои или да се направи опит да бъде настроено на изпитвателното ограничение на скоростта.

Изпитване 3 (изпитване на ФПОС със система за подпомагане на контрола от водача върху превозното средство):

В случай, че типът превозно средство e оборудван със система за подпомагане на контрола от водача, при което от водача не се очаква да докосва педала на газта (например система за поддържане на постоянна зададена скорост), трябва да се извърши изпитване със задействани ФПОС и система за подпомагане на контрола от водача за управление на скоростта на превозно средство за най-малко една скорост на скоростомера, избрана от техническата служба.

4.4.4.2.

За системи ISA само с предупредителен тактилен сигнал, посочени в точка 3.5.2, буква в), се извършват следните изпитвания:

Изпитване 1 (изпитване на предупрежденията):

Техническата служба избира изпитвателно ограничение на скоростта. Първоначалното ограничение на скоростта трябва да бъде най-малко 38 % по-високо от изпитвателното ограничение на скоростта. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се настрои на първоначалното ограничение на скоростта.

Изпитваното превозно средство трябва да се движи на разстояние от страничния край на пътя, така че положението на знака да отговаря на действащите стандарти в съответната държава членка, и с активирана ФПОС, при плавно използване на педала на газта, така че да бъде стабилно поведението му покрай пътния знак, указващ изпитвателното ограничение на скоростта, със скорост на скоростомера най-малко 1 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта, както следва:

Превозното средство трябва да продължи с постоянна скорост, докато се появи предупредителният тактилен сигнал, след което:

за проверката само на предупредителния тактилен сигнал изпитваното превозно средство продължава с постоянна скорост в продължение най-малко на още 11 s, след което забавя в рамките на 4 s до скорост на скоростомера ≤ изпитвателното ограничение на скоростта, преди да са изминали 15 s.

Изпитваното превозно средство трябва да повтори изпитването с постоянна скорост, докато предупредителният тактилен сигнал спре или в продължение на най-много 60 секунди. Съответните времена се записват в протокола от изпитването.

Изпитване 2 (изпитване за дезактивиране (без предупреждения):

Системата ISA се дезактивира и изпитване 1 се повтаря при скорост на скоростомера, избрана от техническата служба. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се настрои или да се направи опит да бъде настроено на изпитвателното ограничение на скоростта.

Изпитване 3 (изпитване на ФПОС със система за подпомагане на контрола от водача върху превозното средство):

В случай че типът превозно средство e оборудван със система за подпомагане на контрола от водача, при което от водача не се очаква да докосва педала на газта (например система за поддържане на постоянна зададена скорост), процедурата за изпитване 1, посочена в точка 4.4.4.1, трябва да се извърши със задействани ФПОС и система за подпомагане на контрола от водача за управление на изпитвателните скорости на превозно средство.

4.4.4.3.

За всички изпитвания на вариантите на системата ISA, посочени в точка 3.5.2., букви а), б) и в), при постигнало съгласие между производителя и техническата служба, процедурите съгласно точки 4.4.4.1 и 4.4.4.2, извършвани на писта за изпитване, могат да бъдат заменени с лабораторни процедури, за които е доказано, че са еквивалентни.

4.4.4.4.

Техническите изисквания за системата ISA са изпълнени, ако са изпълнени следните условия:

4.4.4.4.1.

За системите ISA, посочени в точка 3.5.2, букви а), б) и точка 4.4.4.1 (визуално предупреждение и каскадно звуково предупреждение, или каскаден предупредителен тактилен сигнал):

Изпитване 1: Оценяване на изпитването на предупрежденията

Визуалното предупреждение, отговарящо на изискванията, посочени в точка 3.5.2.1.1, се подава в рамките на 1,5 s плюс времето или разстоянието, разрешено за определяне на възприеманото ограничение на скоростта, след като е преминат знакът, а каскадното звуково предупреждение или каскадният предупредителен тактилен сигнал, отговарящи на техническите изисквания, посочени в точки 3.5.2.1.2 до 3.5.2.1.8, присъстват и са забележими, както следва:

i)

за 1 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 8 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта: след не повече от 6,0 s след преминаване на знака;

ii)

за 11 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 18 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта: след не повече от 5,0 s след преминаване на знака;

iii)

за 21 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 28 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта: след не повече от 4,0 s след преминаване на знака; както и

iv)

за 31 % ≤ скорост на скоростомера ≤ 38 % по-висока от изпитвателното ограничение на скоростта: след не повече от 3,0 s след преминаване на знака;

плюс времето или разстоянието, разрешено за определяне на възприеманото ограничение на скоростта, след като са преминати съответните знаци.

Проверява се дали каскадните предупреждения започват навреме и не надвишават максималните им времена, както е посочено в точки 3.5.2.1.5 и 3.5.2.1.6, и се проверява дали визуалното предупреждение се подава, докато скоростта на скоростомера стане по-малка или равна на възприеманото ограничение на скоростта, както е посочено в точка 3.5.2.1.1.

Когато изпитванията се повтарят при постоянните скорости, трябва да се провери дали визуалното предупреждение продължава най-малко толкова дълго, колкото е указано в точка 3.5.2.1.1.

Изпитване 2: Оценяване на изпитването на дезактивирането (без предупреждения):

Не се подават предупреждения (визуални, тактилни или звукови).

Изпитване 3: Оценка на изпитването на ФПОС със система за подпомагане на контрола от водача върху превозното средство:

Визуалните и звуковите предупреждения се подават както при изпитване 1 или системата се изключва, или се опитва автоматично да намали скоростта на движение до възприеманото ограничение на скоростта.

4.4.4.4.2.

За системите ISA, посочени в точка 3.5.2, буква в) и точка 4.4.4.2 (само предупредителен тактилен сигнал):

Изпитване 1: Оценяване на изпитването на предупрежденията:

Предупредителен тактилен сигнал, отговарящ на изискванията, посочени в точка 3.5.2.2, се подава в рамките на 1,5 s плюс времето или разстоянието, разрешено за определяне на възприеманото ограничение на скоростта, след като е преминат съответният знак.

Изпитване 2: Оценяване на изпитването на дезактивирането (без предупреждения):

Не се подават визуални, тактилни или звукови предупреждения.

Изпитване 3: Оценка на изпитването на ФПОС със система за подпомагане на контрола от водача върху превозното средство:

Визуалните и звуковите предупреждения се подават така както при оценяването на изпитване 1 на предупрежденията съгласно точка 4.4.4.4.1 по отношение на варианта на системата ISA, посочен в точка 3.5.2, буква а), или системата се изключва, или се опитва автоматично да намали скоростта на движение до възприеманото ограничение на скоростта.

4.5.

Изпитвания на ФУС

4.5.1.

Условия за изпитваното превозно средство

4.5.1.1

Условията за изпитваното превозно средство са посочените в точки 4.1.1 до 4.1.1.3.

4.5.1.2

Изборът на типа предавателна кутия, размера на гумите и предавките за изпитванията се основава на най-неблагоприятния подбор за типа, който трябва да бъде одобрен, при съгласуване с техническата служба.

4.5.1.3

Настройките на тяговата система на изпитвателното превозно средство трябва да са в съответствие със спецификациите на производителя.

4.5.2

Изпитванията се извършват на писта за изпитване или на динамометричен стенд.

4.5.2.1

Условия по отношение на пистата за изпитване

4.5.2.1.1

Повърхността на пистата за изпитване трябва да е подходяща за поддържане на стабилизирана скорост и по нея да няма неравни участъци, вода, сняг и лед. Наклонът трябва да бъде ≤ 2 % и не трябва да варира с повече от ± 1 %, с изключение на ефекта от изпъкналостта на напречния профил на „пътя“.

4.5.2.1.2

Средната скорост на вятъра, измерена на височина най-малко 1 метър над земната повърхност, трябва да бъде по-малка от 6 m/s, като поривите на вятъра не бива да превишават 10 m/s.

4.5.2.1.3

По преценка на производителя и със съгласието на техническата служба изпитванията могат да се провеждат при условия, които са различни от описаните по-горе, стига да представляват най-неблагоприятният случай.

4.5.2.2

Спецификации на динамометричния стенд.

4.5.2.2.1

На динамометричния стенд с точност от ± 10 % се възпроизвежда инерционен момент, еквивалентен на масата на превозното средство. Времето трябва да се измери с точност ≤ 0,1 s.

4.4.2.2.2

Мощността, която се поглъща от динамометричната спирачка по време на изпитването, трябва да бъде зададена така, че да съответства на съпротивлението, което превозното средство изпитва, движейки се със скоростите на изпитване. Тази мощност може да се установи с изчисления и се задава с точност от ± 10 %.

4.5.3

Процедури за изпитване на ФУС.

4.5.3.1

Процедура за изпитване на ускорението на ФУС.

4.5.3.1.1.

Процедурата за изпитване, посочена в точка 4.5.3.1.2, се повтаря за следните ограничения на скоростта:

а)

ограничение на скоростта в градски условия: Първоначална скорост на скоростомера ≤ 20 km/h; Изпитвателно ограничение на скоростта = 50 km/h;

б)

ограничение на скоростта по междуградски пътища: Първоначална скорост на скоростомера ≤ 50 km/h; Изпитвателно ограничение на скоростта = 80 km/h;

в)

ограничение на скоростта по магистрали: Първоначална скорост на скоростомера ≤ 100 km/h; Изпитвателно ограничение на скоростта = 130 km/h.

Трябва да се извършат само тези изпитвания, при които изпитвателното ограничение на скоростта е по-ниско от максималната конструктивна скорост на превозното средство.

4.5.3.1.2.

Изпитваното превозно средство се управлява със задействана ФУС в рамките на диапазона на първоначалната скорост на скоростомера. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се настрои на изпитвателното ограничение на скоростта. След това превозното средство се ускорява, без да се прилага целенасочено действие за отменяне, докато не започне намесата на ФУС. Докато намесата продължава, превозното средство трябва да се движи достатъчно дълго време, за да се даде възможност за оценяване на стабилизираната скорост.

По време на изпитването скоростта на скоростомера се записва непрекъснато. Стабилизираната скорост се изчислява чрез усредняване на скоростта на скоростомера за интервал от време от 20 s, който започва да тече 10 s, след като скоростта на скоростомера за първи път достигне възприеманото ограничение на скоростта минус 10 km/h.

4.5.3.1.3.

Техническите изисквания са изпълнени, ако стабилизираните скорости са в следните граници:

а)

ограничение на скоростта в градски условия: 45 km/h ≤ стабилизирана скорост ≤ 50 km/h;

б)

ограничение на скоростта по междуградски пътища: 75 km/h ≤ стабилизирана скорост ≤ 80 km/h; както и

в)

ограничение на скоростта по магистрали: 125 km/h ≤ стабилизирана скорост ≤ 130 km/h.

4.5.3.2.

Процедура за изпитване на реакцията на ФУС

4.5.3.2.1

Процедурата за изпитване, посочена в точка 4.5.3.2.2, се провежда при изпитвателно ограничение на скоростта от 50 km/h при градски условия при първоначална скорост на скоростомера между 70 km/h и 79 km/h и първоначално ограничение на скоростта от 80 km/h.

4.5.3.2.2.

Изпитваното превозно средство се управлява със задействана ФУС с постоянна скорост в диапазона на първоначалната скорост на скоростомера, а възприеманото ограничение на скоростта се настройва на първоначалното ограничение на скоростта така, че да не се задейства намесата на ФУС. След това възприеманото ограничение на скоростта се настройва на изпитвателното ограничение на скоростта и превозното средство продължава да се движи с постоянна скорост в диапазона на първоначалната скорост на скоростомера достатъчно дълго време, за да се задейства намесата на ФУС.

4.5.3.2.3.

Техническите изисквания са изпълнени, ако намесата на ФУС започва не по-късно от 1,5 s, след като възприеманата скорост на превозното средство е настроена на изпитвателното ограничение на скоростта, като се вземе предвид времето или разстоянието, разрешено за определяне на възприеманото ограничение на скоростта, след като е преминат съответният пътен знак.

4.5.3.3.

Процедура за изпитване дезактивирането на ФУС.

4.5.3.3.1.

Процедурата за изпитване, посочена в точка 4.5.3.3.2, се извършва при ограничение на скоростта в градски условия при първоначална скорост на скоростомера ≤ 35 km/h и изпитвателно ограничение на скоростта от 50 km/h.

4.5.3.3.2.

Изпитваното превозно средство се управлява с дезактивирана ФУС в рамките на диапазона на първоначалната скорост на скоростомера. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се зададе или да се направи опит да бъде зададено като равно на изпитвателното ограничение на скоростта. След това превозното средство се ускорява, без да се прилага целенасочено действие за отменяне в продължение на повече от 1,5 s, и впоследствие, след като изпитвателното ограничение на скоростта бъде значително превишено, се поддържа относително стабилна скорост.

4.5.3.3.3.

Техническите изисквания са изпълнени, ако не бъде задействана намесата на ФУС и не бъде подадено визуално, звуково или тактилно предупреждение относно ограничението на скоростта.

4.5.3.4.

Процедура за изпитване на отменянето на ФУС.

4.5.3.4.1.

Процедурата за изпитване, посочена в точка 4.5.3.4.2, се провежда изпитвателно ограничение на скоростта в градски условия от 50 km/h — при първоначална скорост на скоростомера ≤ 35 km/h и крайна скорост на скоростомера ≥ 65 km/h.

4.5.3.4.2.

Изпитваното превозно средство се управлява със задействана ФУС в рамките на диапазона на първоначалната скорост на скоростомера. Възприеманото ограничение на скоростта трябва да се настрои на изпитвателното ограничение на скоростта. След това превозното средство се ускорява, без да се прилага целенасочено действие за отменяне, докато не започне намесата на ФУС. Докато намесата продължава, се прилага целенасочено действие за отменяне, посочено от производителя на превозното средство, с цел превозното средство да се ускори до диапазона на крайната скорост на скоростомера. След това скоростта на превозното средство се намалява до скорост на скоростомера под изпитвателното ограничение на скоростта и отново се ускорява, без да се прилага целенасочено действие за отменяне, докато започне намесата на ФУС.

4.5.3.4.3.

Техническите изисквания са изпълнени, ако са изпълнени следните условия:

а)

временно прекратяване на намесата на ФУС, когато се прилага целенасочено действие за отменяне, така че превозното средство да може плавно, а не рязко да ускори до крайната скорост на скоростомера; както и

б)

намеса на ФУС по време на последващо ускоряване.

4.6.

Процедурите за изпитване съгласно точки 4.1, 4.2, 4.4 и 4.5 могат да се комбинират с оглед доказване на съответствие с изискванията по по-ефикасен начин, при съгласуване с техническата служба.

5.   Сценарии на движение, разпоредби относно ограниченията и функциониране на системата ISA

5.1.

Не се изисква датчикът за наблюдение на системата за определяне на ограничението на скоростта, който се използва за оценяване на пътните знаци в реални условия (например камера), да наблюдава повече от полето на видимост напред на водача през предното стъкло на моторното превозно средство (или логично алтернативно поле, съгласувано между производителя на превозното средство, техническата служба и органа по одобряване на типа, когато превозното средство не е оборудвано с предно стъкло), определено чрез използване на амбинокулярното поле на видимост, като очите са в точките на очите на водача, както е определеното в Правило № 46 на ООН (5). Всяко възпрепятстване на видимостта поради конструкция под датчика за наблюдение (например капака на двигателя) може да бъде пренебрегнато, ако същата се намира под равнината, наклонена напред и надолу на 4° спрямо хоризонталата, започваща от точките на очите на водача. Производителят на превозното средство може да докаже съответствие въз основа на документация.

5.2.

С цел подобряване на функционирането на системата ISA полето на видимост за наблюдение може да се измества като функция например на ъгъла на завъртане на волана, траекторията на превозното средство, използването на пътепоказатели и/или ранно предупреждение чрез прогнозни системи.

5.3.

За целите на изчисляването на действително положително разстояние „TP_D“ се прилага следното по отношение на частите на изпитвателното трасе, когато приложимото ограничение на скоростта се определя от преминаването на пътните знаци, включени в каталога на пътните знаци в приложение II, за категорията превозно средство, което трябва да бъде одобрено.

5.3.1.

Преминаването на даден пътен знак не се взема предвид, когато съответният знак е частично засенчен (например листа от дървета, паркирани превозни средства) или явно не е разположен перпендикулярно както на земната повърхност, така и на пътното платно или по друг начин е неправилно ориентиран (например завъртян), освен ако това не е поискано от производителя.

5.3.2.

След проверка и съгласуване с техническата служба за всеки отделен случай, когато съответният знак липсва или е разположен нееднозначно по отношение на местоположението до степен, че нормален водач, пътуващ по съответния пътен участък за първи път, би бил несигурен дали той се отнася за този водач или не, преминаването на знака не се взема предвид, освен ако това не е поискано от производителя.

5.3.3.

След проверка и съгласуване с техническата служба за всеки отделен случай, когато даден знак или множество знаци предават двусмислена, допълнителна, допълваща или разминаваща се информация по отношение на приложимостта спрямо категориите превозни средства, технически допустимата максимална маса с товар, размерите на превозното средство, времето от деня, метеорологичните условия, съседните ленти или посоката на движение, преминаването на знака не се взема предвид, освен ако това не е поискано от производителя.

5.3.4.

При съгласие от страна на техническата служба за всеки отделен случай, когато неподвижен неприложим пътен знак е показан по много реалистичен или естествен начин, от изчисленията може да бъде изпуснато открито конкретно невярно положително събитие.

5.3.5.

Когато в рамките на 12 месеца преди изпитването за одобряване на типа е настъпила промяна в дадена държава членка по отношение на приложимото ограничение на скоростта или правило за движение във връзка със знак за подразбиращо се ограничение за скоростта, или е въведен нов знак, включен в каталога на знаците в приложение II в момента на изпитването за одобряване на типа на превозното средство или ОТВ, преминаването на знака не се взема предвид, освен ако това не е поискано от производителя.

5.3.6.

Разстоянията, при които се прилага някое от условията, посочени в точки 5.3.1—5.3.5, не се вземат предвид при изчисление на количествените показатели за изпълнение по отношение на изминатите разстояния d_total и d_correct, посочени в точка 4.3.2. Все пак, макар споменатото по-горе преминаване на знаците да не се взема предвид, всяко правилно определяне на възприеманото ограничение на скоростта и свързаното с него изминато разстояние могат да бъдат взети предвид по искане на производителя, поотделно за всеки конкретен случай, когато системата надхвърля изискванията на тази разпоредба, по-специално в случаите, когато производителите използват комбинация от датчик за оптично наблюдение + система за определяне на местоположението на основата на глобалната навигационна спътникова система (ГНСС) + цифрови карти, която е предпочитан вариант с най-голяма надеждност.

5.4.

Системата трябва да запазва възприеманото ограничение на скоростта или информацията в съответствие с точка 3.4.1.3 дори след повторно задействане на контактния ключ на превозното средство, освен ако системата може нормално да определя възприеманото ограничение на скоростта, като използва съответните входящи данни на системата (например електронни картографски данни), когато моторното превозно средство навлезе или започне да се движи по обществен път.

5.5.

Логика и стратегии на системата.

5.5.1.

Производителят може да проектира интелигентната система за регулиране на скоростта така, че да включи логика или стратегия за предвиждане на промяна на ограничението на скоростта, като се вземат предвид движенията на други превозни средства, сливането на пътните ленти, пресичането на пътните маркировки, светофарите, кръстовищата, устройствата за намаляване на скоростта и пешеходните пътеки.

5.5.2.

В случай че системата разчита на машинно или подобно обучение, това трябва да бъде надлежно взето предвид при оценяването на надеждността на движението в реални условия. В такъв случай техническата служба разрешава подготовка на превозното средство за изпитването в съответствие със спецификациите на производителя, която може да надвишава 100 km, както е посочено в точка 4.1.1.3, при условие че това се счете за разумно. Забранява се обаче подготовката за изпитването да се извършва на която и да е част от изпитвателното трасе, определено и съгласувано в съответствие с точки 3.4.2.5.3 и 4.3.1.

5.6.

За целите на изпитването на съответствието на производството и надзора на пазара производителят, техническата служба и националните органи вземат предвид най-новите налични актуализации на системата в момента на изпитването, когато те се предоставят в съответствие с точка 3.4.2.5.5.2.

5.6.1.

Когато в рамките на 12 месеца преди изпитването в каталога на знаците в приложение II е отразена актуализация на промяна, която е настъпила в дадена държава членка по отношение на приложимото ограничение на скоростта във връзка със специфичен знак за подразбиращо се ограничение за скоростта, който е бил включен в каталога в момента на изпитването за одобряване на типа на превозното средство или ОТВ, преминаването на знака не се взема предвид, освен ако това не е поискано от производителя.

5.6.2.

Разширяването на каталога на знаците в приложение II по отношение на допълнителни знаци за подразбиращо се ограничение за скоростта, които не са били включени в момента на одобряването на превозното средство или ОТВ, не се взема предвид за целите на изпитването на съответствието на производството и надзора на пазара, освен ако това не е поискано от производителя.

(1)  Правило № 39 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) — Единни технически предписания за одобрение на типа на превозни средства по отношение на оборудването за измерване на скоростта, в т.ч. и неговия монтаж.

(2)  Директива 2014/45/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. относно периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и техните ремаркета и за отмяна на Директива 2009/40/ЕО (ОВ L 127, 29.4.2014 г., стр. 51).

(3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/621 на Комисията от 17 април 2019 г. относно техническата информация, необходима във връзка с проверката на техническата изправност на подлежащите на проверка елементи, относно използването на препоръчителните методи за проверка, както и за установяване на подробни правила относно формàта на данните и процедурите за достъп до относимата техническа информация (ОВ L 108, 23.4.2019 г., стр. 5).

(4)  Регламент (ЕС) № 165/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 4 февруари 2014 г. относно тахографите в автомобилния транспорт, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт (ОВ L 60, 28.2.2014 г., стр. 1).

(5)  Правило № 46 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) — Единни предписания за одобрение на устройства за непряко виждане и на моторни превозни средства по отношение на монтирането на тези устройства.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Каталог на пътните знаци — Част 1

ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ

n/a

Не е приложимо.

N

Национално ограничение на скоростта за съответния клас път (например градски, извънградски, високоскоростен път, автомагистрала).

V

Знаците с променливо съдържание могат да показват всеки от знаците за изрично числено ограничение на скоростта, знаците за подразбиращо се числено ограничение на скоростта и знаците за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта, включени в таблицата на съответната държава Кадровата честота на знаците обаче трябва да бъде поне 1 000 Hz, за да се гарантира, че изображението е правилно представено за целите на адекватната обработка от системата ISA.

S

Действието му е спряно съгласно точки 3.5.6. или 3.6.3. от приложение I.

Всички знаци, показващи навлизане във и излизане от граници на населено място, във всяка държава имат общи и лесно разпознаваеми основни характеристики за идентифициране, но могат да са с различна форма и размери и по протежението им могат да са изписани имена на населени места. Системата ISA трябва да може да се справя с тези елементи.

Системата ISA, с която са оборудвани моторните превозни средства от категория M2<3,5 t, приема очакваната обратна връзка за категория M1, освен ако в таблицата е посочено друго.

1.   БЕЛГИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 1

C43

30

30

30

30

30

30

Image 2

C43

30

30

30

30

30

30

Image 3

C43

40

40

40

40

40

40

Image 4

C43

50

50

50

50

50

50

Image 5

C43

50

50

50

50

50

50

Image 6

C43

60

60

60

60

60

60

Image 7

C43

70

70

70

70

70

≤ 7,5  t

70

 

 

 

 

 

 

70

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 70 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за N2>7,5 t и N3.

 

 

 

 

70

> 7,5  t

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за N2>7,5 t и за N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

 

 

 

60

> 7,5  t

60

Image 8

C43

80

80

80

80

80

≤ 7,5  t

80

 

 

 

 

 

 

80

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2, M3, N2 и N3.

 

80

80

 

80

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 70 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категория N2≤ 7,5 t, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

 

 

 

70

≤ 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60, 70 75 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории N2>7,5 t, N3 и M2, M3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

70

или

75

70

или

75

 

60

или

70

> 7,5  t

60

или

70

Image 9

C43

90

90

90

90

S

≤ 7,5  t

S

 

 

 

 

 

 

S

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 90 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2 и M3, както и за N2 и N3 (т.е. буква S).

 

90

90

 

S

S

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 70 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категория N2≤ 7,5 t, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

 

 

 

70

≤ 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60, 70 75 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории N2>7,5 t, N3 и съответно M2, M3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

70

или

75

70

или

75

 

60

или

70

> 7,5  t

60

или

70

Image 10

C43

100

S

S

100

S

S

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 90 km/h може да се използва за категории M2 и M3 като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи вида път (с две или повече ленти във всяка посока и с разделителна ивица).

 

90

90

 

 

 

Image 11

C43

110

S

S

110

S

S

Image 12

C43

120

S

S

120

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 13

C45

N

N

N

N

N

N

Image 14

C45

N

N

N

N

N

N

Image 15

C45

N

N

N

N

N

N

Image 16

C45

N

N

N

N

N

N

Image 17

C45

N

N

N

N

N

N

Image 18

C45

N

N

N

N

N

N

Image 19

C45

N

N

N

N

N

N

Image 20

C45

N

N

N

N

N

N

Image 21

C45

N

N

N

N

N

N

Image 22

C45

N

N

N

N

N

N

Image 23

C45

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 24

 

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 25

F4a

30

30

30

30

30

30

Image 26

F4b

N

N

N

N

N

N

Image 27

 

30

30

30

30

30

30

Image 28

F4b

N

N

N

N

N

N

Image 29

F4a

30

30

30

30

30

30

Image 30

F4b

N

N

N

N

N

N

Image 31

ZC43

50

50

50

50

50

50

Image 32

ZC45

N

N

N

N

N

N

Image 33

ZC43

50

50

50

50

50

50

Image 34

ZC45

N

N

N

N

N

N

Image 35

ZC43

70

70

70

70

70

≤ 7,5  t

70

 

 

 

 

 

 

70

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категория N2>7,5 t и за N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

 

 

 

60

> 7,5  t

60

Image 36

ZC45

N

N

N

N

N

N

Image 37

ZC43

70

70

70

70

70

70

 

 

 

 

 

 

70

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категория N2>7,5 t и за N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

 

 

 

60

> 7,5  t

60

Image 38

ZC45

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 39

F12a

20

20

20

20

20

20

Image 40

F12b

N

N

N

N

N

N

Image 41

F113a

30

30

30

30

30

30

Image 42

F113b

N

N

N

N

N

N

Image 43

 

30

30

30

30

30

30

Image 44

 

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 45

F5 (автомагистрала)

120

S

S

120

S

S

Image 46

F7 (край на автомагистрала)

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

няма

 

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 47

Image 48

Image 49

Image 50

F1 (градска зона)

50

50

50

50

50

50

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 30 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

30

30

30

30

30

30

Image 51

Image 52

Image 53

Image 54

F3 (край на градска зона)

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта и национално ограничение на скоростта за извънградски и високоскоростни класове пътища.

90

90

90

90

S

(90 )

S

(90 )

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 70 и 75 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

70

70

или

75

70

или

75

70

70

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории N2>7,5 t и N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

 

 

 

60

> 7,5  t

60

2.   БЪЛГАРИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 55

Начало на изрично ограничение на скоростта от 20 km/h

20

20

20

20

20

20

Image 56

Начало на изрично ограничение на скоростта от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 57

Начало на изрично ограничение на скоростта от 40 km/h

40

40

40

40

40

40

Image 58

Начало на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

50

50

50

50

50

50

Image 59

Начало на изрично ограничение на скоростта от 60 km/h

60

60

60

60

60

60

Image 60

Начало на изрично ограничение на скоростта от 70 km/h

70

70

70

70

70

70

Image 61

Начало на изрично ограничение на скоростта от 80 km/h

80

80

80

80

80

80

Image 62

Начало на изрично ограничение на скоростта от 90 km/h

90

90

90

90

S

S

Image 63

Начало на изрично ограничение на скоростта от 100 km/h

100

S

S

100

S

S

Image 64

Начало на изрично ограничение на скоростта от 110 km/h

110

S

S

110

S

S

Image 65

Начало на изрично ограничение на скоростта от 120 km/h

120

S

S

120

S

S

Image 66

Начало на изрично ограничение на скоростта от 130 km/h

130

S

S

130

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 67

Край на изрично ограничение на скоростта от 20 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 68

Край на изрично ограничение на скоростта от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 69

Край на изрично ограничение на скоростта от 40 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 70

Край на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 71

Край на изрично ограничение на скоростта от 60 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 72

Край на изрично ограничение на скоростта от 70 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 73

Край на изрично ограничение на скоростта от 80 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 74

Край на изрично ограничение на скоростта от 90 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 75

Край на изрично ограничение на скоростта от 100 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 76

Край на изрично ограничение на скоростта от 110 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 77

Край на изрично ограничение на скоростта от 120 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 78

Край на изрично ограничение на скоростта от 130 km/h

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 79

Край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Числени зони

няма

 

 

 

 

 

 

 

Зона с ограничения на движението

Image 80

Начало на жилищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 81

Край на жилищна зона

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 82

Начало на автомагистрала

140

S

S

140

S

S

Image 83

Край на автомагистрала

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 84

Начало на високоскоростен път

120

S

S

120

S

S

Image 85

Край на високоскоростен път

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 86

Начало на населено място

50

50

50

50

50

50

Image 87

Край на населено място

90

80

80

90

80

80

3.   ЧЕХИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 88

по подразбиране

20

20

20

20

20

20

Image 89

по подразбиране

30

30

30

30

30

30

Image 90

по подразбиране

40

40

40

40

40

40

Image 91

по подразбиране

50

50

50

50

50

50

Image 92

по подразбиране

60

60

60

60

60

60

Image 93

по подразбиране

70

70

70

70

70

70

Image 94

B20a

80

80

80

80

80

80

Image 95

по подразбиране

90

90

90

90

80

80

Image 96

по подразбиране

100

S

S

100

80

80

Image 97

по подразбиране

110

S

S

110

80

80

Image 98

по подразбиране

120

S

S

120

80

80

Image 99

по подразбиране

130

S

S

130

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 100

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 101

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 102

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 103

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 104

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 105

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 106

B20b

N

N

N

N

N

N

Image 107

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 108

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 109

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 110

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 111

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 112

B26

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 113

IZ 8a

30

30

30

30

30

30

Image 114

IZ 8b

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 115

IZ 5a

20

20

20

20

20

20

Image 116

IZ 5b

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 117

IZ 1a

130

S

S

130

80

80

Image 118

IZ 1b

N

N

N

N

N

N

Image 119

IP 14a

(валидност до 31 декември 2025 г.)

130

S

S

130

80

80

Image 120

IP 14b

(валидност до 31 декември 2025 г.)

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 121

IZ 2a

110

S

S

110

80

80

Image 122

IZ 2b

N

N

N

N

N

N

Image 123

IP 15a

(валидност до 31 декември 2025 г.)

110

S

S

110

80

80

Image 124

IP 15b

(валидност до 31 декември 2025 г.)

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 125

IS 12a

50

50

50

50

50

50

Image 126

IS 12b

90

90

90

90

80

80

Image 127

IS 12c

Община на езика на национално малцинство

50

50

50

50

50

50

Image 128

IS 12d

Община на езика на национално малцинство

90

90

90

90

80

80

Image 129

IS 12c

Община на езика на национално малцинство

50

50

50

50

50

50

Image 130

IS 12d

Община на езика на национално малцинство

90

90

90

90

80

80

4.   ДАНИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 131

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

30

30

30

30

30

30

Image 132

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

40

40

40

40

40

40

Image 133

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

50

50

50

50

50

50

Image 134

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

60

60

60

60

60

60

Image 135

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

70

70

70

70

70

70

Image 136

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

80

80

80

80

80

80

Image 137

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

90

80

80

90

80

80

Image 138

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

100

80

80

100

80

80

Image 139

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

110

80

80

110

80

80

Image 140

C 55 Местно ограничение на скоростта

Изрично

120

80

80

120

80

80

Image 141

UA 41 Указание за скоростта

Изрично

40

40

40

40

40

40

Image 142

UA 41 Указание за скоростта

Изрично

50

50

50

50

50

50

Image 143

UA 41 Указание за скоростта

Изрично

60

60

60

60

60

60

Image 144

E 41 Изрично указание за скоростта за изход

40

40

40

40

40

40

Image 145

E 41 Изрично указание за скоростта за изход

50

50

50

50

50

50

Image 146

E 41 Изрично указание за скоростта за изход

60

60

60

60

60

60

Image 147

E 41 Изрично указание за скоростта за изход

70

70

70

70

70

70

Image 148

E 41 Изрично указание за скоростта за изход

80

80

80

80

80

80

Image 149

E 41 Изрично указание за скоростта за изход

90

80

80

90

80

80

Image 150

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

30

30

30

30

30

30

Image 151

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

40

40

40

40

40

40

Image 152

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

50

50

50

50

50

50

Image 153

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

60

60

60

60

60

60

Image 154

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

70

70

70

70

70

70

Image 155

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

80

80

80

80

80

80

Image 156

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

90

80

80

90

80

80

Image 157

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

100

80

80

100

80

80

Image 158

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

110

80

80

110

80

80

Image 159

C 55 Променливо местно ограничение на скоростта

Изрично

120

80

80

120

120

120

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 160

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 161

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 162

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 163

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 164

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 165

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 166

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 167

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 168

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 169

C 56 Край на местното ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 170

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 171

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 172

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 173

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 174

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 175

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 176

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 177

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 178

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 179

C 56 Край на променливото местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 180

C 59

Край на забраните

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 181

Е 53 Район със зона с ограничения на скоростта

Изрично

20

20

20

20

20

20

Image 182

Е 54 Край на района със зона с ограничения на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 183

Е 53 Район със зона с ограничения на скоростта

Изрично

30

30

30

30

30

30

Image 184

Е 54 Край на района със зона с ограничения на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 185

Е 53 Район със зона с ограничения на скоростта

Изрично

40

40

40

40

40

40

Image 186

Е 54 Край на района със зона с ограничения на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 187

Е 53 Район със зона с ограничения на скоростта

Изрично

45

45

45

45

45

45

Image 188

Е 54 Край на района със зона с ограничения на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 189

Е 68.4 Зона с местно ограничение на скоростта

Изрично

30

30

30

30

30

30

Image 190

C 69.4 Край на зона с местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 191

Е 68.4 Зона с местно ограничение на скоростта

Изрично

40

40

40

40

40

40

Image 192

C 69.4 Край на зона с местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 193

Е 68.4 Зона с местно ограничение на скоростта

Изрично

50

50

50

50

50

50

Image 194

C 69.4 Край на зона с местно ограничение на скоростта

Изрично

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 195

Е 51

Жилищна зона (обитаема зона и зона за игри)

Подразбиращо се

15

15

15

15

15

15

Image 196

Е 52

Край на жилищна зона (обитаема зона и зона за игри)

Подразбиращо се

N

N

N

N

N

N

Image 197

Е 49

Зона „Пешеходна улица“

Подразбиращо се

15

15

15

15

15

15

Image 198

Е 50

Край на зона „Пешеходна улица“

Подразбиращо се

N

N

N

N

N

N

Image 199

Е 47

Зона „Алея за колоездачи“

Подразбиращо се

30

30

30

30

30

30

Image 200

Е 48

Край на зона „Алея за колоездачи“

Подразбиращо се

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 201

Е 42

Автомагистрала — подразбиращ се

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта, показващ приложимостта на националното ограничение на скоростта, валидно за клас автомагистрални пътища.

130

80

80

130

80

80

Image 202

Е 44

Край на автомагистрала — подразбиращ се

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 203

Е 43

Път за моторни превозни средства — подразбиращ се

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта, показващ приложимостта на националното ограничение на скоростта, валидно за клас високоскоростни пътища.

80

80

80

80

80

80

Image 204

Е 45

Край на път за моторни превозни средства — подразбиращ се

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 205

Е 55

Застроен район — подразбиращ се

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта, показващ приложимостта на националното ограничение на скоростта, валидно за клас градски пътища.

50

50

50

50

50

50

Image 206

Е 56

Край на застроения район

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта, показващ приложимостта на националното ограничение на скоростта, валидно за клас междуградски пътища.

80

80

80

80

80

80

5.   ГЕРМАНИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 207

274-5

5

5

5

5

5

5

Image 208

274-10

10

10

10

10

10

10

Image 209

274-20

20

20

20

20

20

20

Image 210

274-30

30

30

30

30

30

30

Image 211

274-40

40

40

40

40

40

40

Image 212

274-50

50

50

50

50

50

50

Image 213

274-60

60

60

60

60

60

60

Image 214

274-70

70

70

70

70

70

≤ 7,5  t

70

 

 

 

 

 

 

70

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории M2, M3, N2>7,5 t и N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

60

60

 

60

> 7,5  t

60

Image 215

274-80

80

80

80

80

80

≤ 7,5  t

80

 

 

 

 

 

 

80

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории M2, M3, N2>7,5 t и N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

60

60

 

60

> 7,5  t

60

Image 216

274-90

90

90

90

90

80

≤ 7,5  t

80

 

 

 

 

 

 

80

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории M2, M3, N2>7,5 t и N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

 

60

60

 

60

> 7,5  t

60

Image 217

274-100

100

S

S

100

80

≤ 7,5  t

80

 

 

 

 

 

 

80

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта за категории M2, M3, N2>7,5 t и N3, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

 

60

60

 

60

> 7,5  t

60

Image 218

274-110

Забележка: Този знак се използва само по автомагистрали.

110

S

S

110

80

80

Image 219

274-120

Забележка: Този знак се използва само по автомагистрали.

120

S

S

120

80

80

Image 220

274-130

Забележка: Този знак се използва само по автомагистрали.

130

S

S

130

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 221

278-5

N

N

N

N

N

N

Image 222

278-10

N

N

N

N

N

N

Image 223

278-20

N

N

N

N

N

N

Image 224

278-30

N

N

N

N

N

N

Image 225

278-40

N

N

N

N

N

N

Image 226

278-50

N

N

N

N

N

N

Image 227

278-60

N

N

N

N

N

N

Image 228

278-70

N

N

N

N

N

N

Image 229

278-80

N

N

N

N

N

N

Image 230

278-90

N

N

N

N

N

N

Image 231

278-100

N

N

N

N

N

N

Image 232

278-110

N

N

N

N

N

N

Image 233

278-120

N

N

N

N

N

N

Image 234

278-130

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 235

282

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 236

274.1-20

20

20

20

20

20

20

Image 237

274.2-20

N

N

N

N

N

N

Image 238

274.1

30

30

30

30

30

30

Image 239

274.2

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 240

325.1

Забележка: Официалното ограничение на скоростта „пешеходна скорост“ не е определено количествено.

5

5

5

5

5

5

Image 241

325.2

N

N

N

N

N

N

Image 242

244.1

30

30

30

30

30

30

Image 243

244.2

N

N

N

N

N

N

Image 244

244.3

30

30

30

30

30

30

Image 245

244.4

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 246

330.1

n/a

S

S

n/a

80

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта за категории M2 и M3, ако системата ISA е в състояние да определи, че в автобуса има правостоящи пътници.

 

60

60

 

 

 

Image 247

330.2

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 248

331.1

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 249

331.2

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 250

310

50

50

50

50

50

50

Image 251

311

100

80

80

100

80

≤ 7,5  t

60

 

 

 

 

 

 

60

> 7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта за категории M2 и M3, ако системата ISA е в състояние да определи, че в автобуса има правостоящи пътници.

 

60

60

 

 

 

Каталог на пътните знаци — Част 2

6.   ЕСТОНИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 252

351

20

20

20

20

20

20

Image 253

351

30

30

30

30

30

30

Image 254

351

40

40

40

40

40

40

Image 255

351

50

50

50

50

50

50

Image 256

351

60

60

60

60

60

60

Image 257

351

70

70

70

70

70

70

Image 258

351

80

80

80

80

80

80

Image 259

351

90

90

90

90

S

S

Image 260

351

100

S

S

100

S

S

Image 261

351

110

S

S

110

S

S

Image 262

351

120

S

S

120

S

S

Image 263

351 m

30

30

30

30

30

30

Image 264

351 m

40

40

40

40

40

40

Image 265

351 m

50

50

50

50

50

50

Image 266

351 m

60

60

60

60

60

60

Image 267

351 m

70

70

70

70

70

70

Image 268

351 m

80

80

80

80

80

80

Image 269

351 m

90

90

90

90

S

S

Image 270

351 m

100

S

S

100

S

S

Image 271

351 m

110

S

S

110

S

S

Image 272

351 m

120

S

S

120

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 273

371

N

N

N

N

N

N

Image 274

371

N

N

N

N

N

N

Image 275

371

N

N

N

N

N

N

Image 276

371

N

N

N

N

N

N

Image 277

371

N

N

N

N

N

N

Image 278

371

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 279

376

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 280

381

20

20

20

20

20

20

Image 281

391

N

N

N

N

N

N

Image 282

381

30

30

30

30

30

30

Image 283

391

N

N

N

N

N

N

Image 284

381

40

40

40

40

40

40

Image 285

391

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 286

573

20

20

20

20

20

20

Image 287

574

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 288

511

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 289

512

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

няма

 

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 290

Image 291

571

50

50

50

50

50

50

Image 292

Image 293

572

90

90

90

90

S

(90 )

S

(90 )

7.   ИРЛАНДИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 294

RUS 044

30

30

30

30

30

30

Image 295

RUS 064

40

40

40

40

40

40

Image 296

RUS 043

50

50

50

50

50

50

Image 297

RUS 042

60

60

60

60

60

60

Image 298

RUS 041

80

80

Клас III, B

80

Клас III, B

80

80

80

 

 

 

65

Клас I, II и A

65

Клас I, II и A

 

 

 

Image 299

RUS 040

100

80

Клас III, B

80

Клас III, B

100

80

80

 

 

 

65

Клас I, II и A

65

Клас I, II и A

 

 

 

Image 300

RUS 039

120

S

Клас III, B

S

Клас III, B

120

S

S

 

 

 

65

Клас I, II и A

65

Клас I, II и A

 

 

 

Image 301

 

V

V

V

V

V

V

Image 302

 

V

V

V

V

V

V

Image 303

 

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

няма

 

 

 

 

 

 

 

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

няма

 

 

 

 

 

 

 

Числени зони

няма

 

 

 

 

 

 

 

Зона с ограничения на движението

няма

 

 

 

 

 

 

 

Автомагистрала

Image 304

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 305

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

няма

 

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 306

Image 307

RUS 041A

Забележка: селско (регионално/местно) ограничение на скоростта

Да се използва само в комбинация с допълнителен знак за ограничение на скоростта P080.

80

80

Клас III, B

80

Клас III, B

80

80

80

 

 

 

65

Клас I, II и A

65

Клас I, II и A

 

 

 

8.   ГЪРЦИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 308

P-32

40

40

40

40

40

40

Image 309

Ρ-32

Тази стойност на скоростта отразява максимално допустимата скорост в градски условия.

50

50

50

50

50

50

Image 310

 

60

60

60

60

60

60

Image 311

Ρ-32

Тази стойност на скоростта отразява максимално допустимата скорост по всякаква друга пътна мрежа.

90

80

80

80

S

S

Image 312

Ρ-32

Тази стойност на скоростта отразява максимално допустимата скорост по магистрали (не автомагистрали).

110

S

S

90

S

S

Image 313

Ρ-32

Тази стойност на скоростта отразява максимално допустимата скорост по автомагистрали.

130

S

S

100

S

S

Image 314

 

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 315

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 316

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 317

P-37

N

N

N

N

N

N

Image 318

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 319

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 320

P-36

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 321

P-60

50

50

50

50

50

50

Image 322

P-61

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 323

Π-92

20

20

20

20

20

20

Image 324

Π-92α

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 325

Π-27

130

S

S

100

S

S

Image 326

Π-27α

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 327

Π-26

110

90

90

110

80

80

Image 328

Π-26α

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 329

Π-17

50

50

50

50

50

50

Image 330

Π-18

90

80

80

90

80

80

Image 331

Π-58

50

50

50

50

50

50

Image 332

Π-59

90

80

80

90

80

80

9.   ИСПАНИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 333

R-301-20

20

20

20

20

20

20

Image 334

R-301-30

30

30

30

30

30

30

Image 335

R-301-40

40

40

40

40

40

40

Image 336

R-301-50

50

50

50

50

50

50

Image 337

R-301-60

60

60

60

60

60

60

Image 338

R-301-70

70

70

70

70

70

70

Image 339

R-301-80

80

80

80

80

80

80

Image 340

R-301-90

90

90

80

80

80

80

Image 341

R-301-100

100

90

80

80

80

80

Image 342

R-301-110

110

S

90

90

S

S

Image 343

R-301-120

120

S

90

90

S

S

Image 344

 

V

V

V

V

V

V

Image 345

 

V

V

V

V

V

V

Image 346

 

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 347

R-501-10

N

N

N

N

N

N

Image 348

R-501-20

N

N

N

N

N

N

Image 349

R-501-30

N

N

N

N

N

N

Image 350

R-501-40

N

N

N

N

N

N

Image 351

R-501-50

N

N

N

N

N

N

Image 352

R-501-60

N

N

N

N

N

N

Image 353

R-501-70

N

N

N

N

N

N

Image 354

R-501-80

N

N

N

N

N

N

Image 355

R-501-90

N

N

N

N

N

N

Image 356

R-501-100

N

N

N

N

N

N

Image 357

R-501-110

N

N

N

N

N

N

Image 358

R-501-120

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 359

R-500

N

N

N

N

N

N

Image 360

 

N

N

N

N

N

N

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 30 km/h може да се използва в градски райони като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

30

30

30

30

30

30

Image 361

 

N

N

N

N

N

N

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 30 km/h може да се използва в градски райони като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

30

30

30

30

30

30

Image 362

 

N

N

N

N

N

N

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 30 km/h може да се използва в градски райони като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

30

30

30

30

30

30

Числени зони

Image 363

S-30

30

30

30

30

30

30

Image 364

S-31

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 365

S-28

20

20

20

20

20

20

Image 366

S-29

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 367

S-1

120

S

S

90

S

S

Image 368

S-2

N

N

N

N

N

N

Image 369

S-1a

120

S

S

90

S

S

Image 370

S-2 a

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 371

 

120

S

S

90

S

S

Image 372

 

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 373

S-500

50

50

50

50

50

50

Image 374

S-501

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта и национално ограничение на скоростта за извънградски и високоскоростни класове пътища.

90

90

Клас III, B

90

Клас III, B

80

80

80

 

 

 

80

Клас I, II и A

80

Клас I, II и A

 

 

 

10.   ФРАНЦИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 375

B14

30

30

30

30

30

30

Image 376

B14

50

50

50

50

50

50

Image 377

B14

70

70

70

70

70

70

Image 378

B14

80

80

80

80

80

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h за категория N3 може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи, че е прикачено ремарке.

 

 

 

 

 

60

Image 379

B14

90

90

90

90

S

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h за категория N2 може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h за категория N3 може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи, че е прикачено ремарке.

 

 

 

 

80

60

Image 380

B14

110

S

S

110

S

S

Image 381

B14

130

S

S

130

S

S

Image 382

XB 14

Променливи числени знаци

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 383

B33

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 384

B33

N

N

N

N

N

N

Image 385

B33

N

N

N

N

N

N

Image 386

B33

N

N

N

N

N

N

Image 387

B33

N

N

N

N

N

N

Image 388

XB 33

Променливи числени знаци

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 389

B31

Край на всички предишни ограничения на скоростта на движещи се превозни средства

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 390

B30

30

30

30

30

30

30

Image 391

B51

Край на зона 30

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 392

B52

20

20

20

20

20

20

Image 393

B 53

Край на зона

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 394

C207

130

S

S

110

S

S

Image 395

C 208

Край на автомагистрала

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 396

C 107

110

90

90

110

80

80

Image 397

C 108

Край на високоскоростен път

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 398

EB 10

Начало на градска зона

50

50

50

50

50

50

Image 399

EB 20

Край на градска зона

80

80

80

80

80

N2 ≤12 t

80

 

 

 

 

 

 

80

N2 >12 t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 60 km/h за категории N2> 12t и N3 може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи, че е прикачено ремарке.

 

 

 

 

60

N2 >12 t

60

11.   ХЪРВАТИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 400

B30

Ограничение на скоростта

40

40

40

40

40

40

Image 401

B30

Ограничение на скоростта

50

50

50

50

50

50

Image 402

B30

Ограничение на скоростта

60

60

60

60

60

60

Image 403

B30

Ограничение на скоростта

70

70

70

70

70

70

Image 404

B30

Ограничение на скоростта

80

80

80

80

80

80

Image 405

B30

Ограничение на скоростта

90

90

90

90

S

S

Image 406

B30

Ограничение на скоростта

100

S

>3,5 t

S

100

S

S

 

 

 

100

≤3,5 t

 

 

 

 

Image 407

B30

Ограничение на скоростта

110

S

>3,5 t

S

110

S

S

 

 

 

110

≤3,5 t

 

 

 

 

Image 408

B30

Ограничение на скоростта

120

S

>3,5 t

S

120

S

S

 

 

 

120

≤3,5 t

 

 

 

 

Image 409

B30

Ограничение на скоростта

130

S

>3,5 t

S

130

S

S

 

 

 

130

≤3,5 t

 

 

 

 

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 410

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 411

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 412

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 413

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 414

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 415

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 416

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 417

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 418

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 419

C11

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 420

C11

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 421

C22

30

30

30

30

30

30

Image 422

C23

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 423

C28

20

20

20

20

20

20

Image 424

C29

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 425

C64

130

S

S

130

S

S

Image 426

C65

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 427

C66

110

80

80

110

S

S

Image 428

C67

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 429

C76

50

50

50

50

50

50

Image 430

C77

90

80

80

90

80

80

12.   ИТАЛИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 431

Фигура II 50, член 116

20

20

20

20

20

20

Image 432

Фигура II 50, член 116

30

30

30

30

30

30

Image 433

Фигура II 50, член 116

40

40

40

40

40

40

Image 434

Фигура II 50, член 116

50

50

50

50

50

50

Image 435

Фигура II 50, член 116

60

60

60

60

60

60

Image 436

Фигура II 50, член 116

70

70

70

70

70

70

Image 437

Фигура II 50, член 116

80

80

80

80

80

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N3.

 

 

 

 

 

80

Image 438

Фигура II 50, член 116

90

90

90

≤ 8 t

90

80

70

 

 

 

 

80

>8  t

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 90 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N2 (т.е. буква S).

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N3.

 

 

 

 

S

80

Image 439

Фигура II 50, член 116

100

S

100

≤ 8 t

100

80

70

 

 

 

 

80

>8  t

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 100 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за M3 (т.е. буква S).

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 90 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N2 (т.е. буква S).

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N3.

 

 

S

 

S

80

Image 440

Фигура II 50, член 116

110

110

100

≤ 8 t

110

S

70

 

 

 

 

80

>8  t

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 100 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за M3 (т.е. буква S).

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 90 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N2 (т.е. буква S).

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h се използва по автомагистрали като възприеманото ограничение на скоростта за N3.

 

 

S

 

S

80

Image 441

Фигура II 50, член 116

120

S

>3,5 t

S

120

S

80

 

 

 

100

≤3,5 t

 

 

 

 

Image 442

Фигура II 50, член 116

130

S

>3,5 t

S

130

S

80

 

 

 

100

≤3,5 t

 

 

 

 

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 443

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Image 444

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Image 445

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Image 446

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Image 447

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Image 448

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Image 449

Фигура II 71, член 119

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 450

Фигура II 70, член 119

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 451

Фигура II 323/a, член 135

30

30

30

30

30

30

Image 452

Фигура II 323/b, член 135

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 453

Фигура II 318, член 135

30

30

30

30

30

30

Image 454

Фигура II 319, член 135

N

N

N

N

N

N

Image 455

Фигура II 320, член 135

10

10

10

10

10

10

Image 456

Фигура II 321, член 135

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 457

Фигура II 345, член 135

130

S

>3,5 t

S

130

S

80

 

 

 

100

≤3,5 t

 

 

 

 

Image 458

Фигура II 346, член 135

N

N

N

N

N

N

Image 459

Фигура II 345, член 135

110

S

>3,5 t

S

≤ 8 t

100

80

70

 

 

 

100

≤3,5 t

80

>8  t

 

 

 

Image 460

Фигура II 346, член 135

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

няма

 

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 461

Фигура II 273, член 131

Забележка: Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 70 km/h може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

50

50

50

50

50

50

Image 462

Фигура II 273f, член 131

90

90

90

≤ 8 t

90

80

70

 

 

 

 

80

>8  t

 

 

 

Image 463

Фигура II 274, член 131

90

90

90

≤ 8 t

90

80

70

 

 

 

 

80

>8  t

 

 

 

13.   КИПЪР

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 464

 

30

30

30

30

30

30

Image 465

 

40

40

40

40

40

40

Image 466

 

50

50

50

50

50

50

Image 467

 

65

65

65

65

65

65

Image 468

 

80

80

80

80

80

80

Image 469

Знак с променливо съдържание за ограничение на скоростта в тунел

80

80

80

80

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 470

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 471

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 472

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 473

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 474

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 475

Край на всички ограничения на скоростта

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 476

Начало на зона 20

20

20

20

20

20

20

Image 477

Край на зона 20

N

N

N

N

N

N

Image 478

Зона 30

30

30

30

30

30

30

Image 479

Край на зона 30

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 480

Начало на споделено пространство

30

30

30

30

30

30

Image 481

Край на споделено пространство

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 482

Начало на автомагистрала

100

S

S

100

80

80

Image 483

Край на автомагистрала

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 484

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 485

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 486

Ограничение на скоростта съгласно знака (50 km/h)

50

50

50

50

50

50

Image 487

Ограничение на скоростта съгласно знака (65 km/h)

65

65

65

65

65

65

Image 488

Image 489

Image 490

 

80

80

80

80

64

64

14.   ЛАТВИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 491

по подразбиране

20

20

20

20

20

20

Image 492

по подразбиране

30

30

30

30

30

30

Image 493

по подразбиране

40

40

40

40

40

40

Image 494

Начало на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

50

50

50

50

50

50

Image 495

по подразбиране

60

60

60

60

60

60

Image 496

по подразбиране

70

70

70

70

70

70

Image 497

по подразбиране

80

80

80

80

80

80

Image 498

по подразбиране

90

90

90

90

S

S

Image 499

по подразбиране

100

S

S

100

S

S

Image 500

Знаци с променливо съдържание

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 501

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 502

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 503

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 504

Край на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 505

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 506

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 507

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 508

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 509

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 510

Край на всички ограничения на скоростта

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 511

Начало на зона 30 km/h

Изрично

30

30

30

30

30

30

Image 512

Край на зона 30 km/h

Изрично

N

N

N

N

N

N

Image 513

Начало на зона 50 km/h

Изрично

50

50

50

50

50

50

Image 514

Край на зона 50 km/h

Изрично

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 515

Начало на жилищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 516

Край на жилищна зона

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

няма

 

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

Image 517

Начало на високоскоростен път

От 1 март до 1 декември

90

90

90

90

S

S

Image 518

Начало на високоскоростен път

От 1 декември до 1 март

110

S

S

110

S

S

Image 519

Край на високоскоростен път

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 520

Image 521

Начало на населено място

50

50

50

50

50

50

Image 522

Image 523

Край на населено място

90

90

90

90

80

>7,5 t 7,5 t

80

 

 

 

 

 

 

S

(90 )

≤7,5  t

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h може да се използва по неасфалтирани или чакълени пътища като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h може да се използва като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи, че е прикачено ремарке.

80

80

80

80

80

≤7,5  t

 

15.   ЛИТВА

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 524

329

50

50

50

50

50

50

Image 525

329

70

70

70

70

70

70

Image 526

329

90

90

90

90

S

S

Image 527

329

120

S

S

120

S

S

Image 528

329

130

S

S

130

S

S

Image 529

 

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 530

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 531

330

N

N

N

N

N

N

Image 532

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 533

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 534

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 535

336

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 536

336

Край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 537

542

40

40

40

40

40

40

Image 538

545

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 539

552

20

20

20

20

20

20

Image 540

553

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 541

501

От 1-ви април до 1-ви ноември

130

S

S

130

S

S

Image 542

501

От 1-ви ноември до 1-ви април

110

S

S

110

S

S

Image 543

502

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 544

555

От 1-ви април до 1-ви ноември

120

90

90

120

S

S

Image 545

555

От 1-ви ноември до 1-ви април

110

90

90

110

S

S

Image 546

556

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 547

550

50

50

50

50

50

50

Image 548

551

90

90

90

90

S

(90 )

S

(90 )

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 70 km/h може да се използва по неасфалтирани или чакълени пътища като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

70

70

70

70

70

70

16.   ЛЮКСЕМБУРГ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 549

C,14

20

20

20

20

20

20

Image 550

C,14

50

50

50

50

50

50

Image 551

C,14

70

70

70

70

70

70

Image 552

C,14

максимална скорост в тунели

90

90

90

90

S

S

Image 553

C,14

(и максимална скорост по автомагистрали по време на дъжд, сняг и т.н)

110

S

≤7,5  t

S

≤7,5  t

110

S

S

 

 

 

90

>7,5  t

90

>7,5  t

 

 

 

Image 554

C,14

130

S

≤7,5  t

S

≤7,5  t

130

S

S

 

 

 

90

>7,5  t

90

>7,5  t

 

 

 

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 555

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 556

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 557

C,17b

Край на изрично ограничение на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 558

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 559

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 560

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 561

C,17a

Край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 562

H,1

30

30

30

30

30

30

Image 563

H,2

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 564

E,25a

20

20

20

20

20

20

Image 565

E,25b

N

N

N

N

N

N

Image 566

E,26a

20

20

20

20

20

20

Image 567

E,26b

N

N

N

N

N

N

Image 568

E,18a

30

30

30

30

30

30

Image 569

E,18b

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 570

E,15

130

90

90

130

S

S

Image 571

E,16

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 572

E,17

90

90

≤7,5  t

90

≤7,5  t

90

90

≤7,5  t

90

≤7,5  t

 

 

 

75

>7,5  t

75

>7,5  t

 

75

>7,5  t

75

>7,5  t

Image 573

 

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 574

E,9a

50

50

50

50

50

50

Image 575

E,9b

90

75

75

90

75

75

Каталог на пътните знаци — Част 3

17.   УНГАРИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 576

30. ábra

5

5

5

5

5

5

Image 577

30. ábra

10

10

10

10

10

10

Image 578

30. ábra

20

20

20

20

20

20

Image 579

30. ábra

30

30

30

30

30

30

Image 580

30. ábra

40

40

40

40

40

40

Image 581

30. ábra

50

50

50

50

50

50

Image 582

30. ábra

60

60

60

60

60

60

Image 583

30. ábra

70

70

70

70

70

70

Image 584

30. ábra

80

80

≤3,5 t

70

80

70

70

 

 

 

70

>3,5 t

 

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2>3,5t, M3, N2 и N3

 

80

>3,5 t

80

 

80

80

Image 585

30. ábra

90

90

≤ 3,5 t

70

80

70

70

 

 

 

70

>3,5 t

 

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2>3,5t, M3, N2 и N3

 

80

>3,5 t

80

 

80

80

Image 586

30. ábra

100

100

≤ 3,5 t

70

100

70

70

 

 

 

70

>3,5 t

 

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2>3,5t, M3, N2 и N3

 

80

>3,5 t

80

 

80

80

Image 587

30. ábra

110

110

≤ 3,5 t

70

110

70

70

 

 

 

70

>3,5 t

 

 

 

 

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2>3,5t, M3, N2 и N3

 

80

>3,5 t

80

 

80

80

Image 588

30. ábra

120

120

≤3,5 t

80

120

80

80

 

 

 

80

>3,5 t

 

 

 

 

Image 589

30. ábra

130

130

≤3,5 t

80

130

80

80

 

 

 

80

>3,5 t

 

 

 

 

Image 590

 

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 591

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 592

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 593

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 594

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 595

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 596

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 597

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 598

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 599

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 600

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 601

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 602

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 603

56. ábra

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 604

59. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 605

26. § (6)

84. ábra

97. ábra

N

N

N

N

N

N

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 30 km/h може да се използва в градски зони като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация.

30

30

30

30

30

30

Числени зони

Image 606

53/a. ábra

20

20

20

20

20

20

Image 607

53/b. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 608

53/a. ábra

30

30

30

30

30

30

Image 609

53/b. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 610

53/a. ábra

40

40

40

40

40

40

Image 611

53/b. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 612

53/a. ábra

50

50

50

50

50

50

Image 613

53/b. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 614

14. § (8)

Ограничение на скоростта по целия път в застроената зона

40

40

40

40

40

40

Зона с ограничения на движението

Image 615

122. ábra

20

20

20

20

20

20

Image 616

123. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 617

26/j. ábra

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 10 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да обработва скорости под 20 km/h.

20

20

20

20

20

20

Image 618

26/k. ábra

N

N

N

N

N

N

Image 619

26/h. ábra

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 10 km/h може да се използва като възприемано ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да обработва скорости под 20 km/h.

20

20

20

20

20

20

Image 620

26/i. ábra

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 621

1. ábra

130

80

80

130

80

80

Image 622

2. ábra

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 623

3. ábra

110

70

70

110

70

70

Image 624

4. ábra

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 625

Image 626

Image 627

131/a. ábra

131/b. ábra

131/c. ábra

50

50

50

50

50

50

Image 628

Image 629

Image 630

132/a. ábra

132/b. ábra

132/c. ábra

90

70

70

90

70

70

18.   МАЛТА

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 631

Графика №: 23.1a. Ограничение на скоростта

10

10

10

10

10

10

Image 632

Графика №: 23.1b. Ограничение на скоростта

20

20

20

20

20

20

Image 633

Графика №: 23.1c. Ограничение на скоростта

30

30

30

30

30

30

Image 634

Графика №: 23.1d. Ограничение на скоростта

40

40

40

40

40

40

Image 635

Графика №: 23.1e. Ограничение на скоростта

50

50

50

50

50

50

Image 636

Графика №: 23.1f. Ограничение на скоростта

60

60

60

60

60

60

Image 637

Графика №: 23.1g. Ограничение на скоростта

70

70

70

70

70

70

Image 638

Графика №: 23.1h. Ограничение на скоростта

80

80

80

80

80

80

Image 639

Променливо ограничение на скоростта

10

10

10

10

10

10

Image 640

Променливо ограничение на скоростта

20

20

20

20

20

20

Image 641

Променливо ограничение на скоростта

30

30

30

30

30

30

Image 642

Променливо ограничение на скоростта

40

40

40

40

40

40

Image 643

Променливо ограничение на скоростта

50

50

50

50

50

50

Image 644

Променливо ограничение на скоростта

60

60

60

60

60

60

Image 645

Променливо ограничение на скоростта

70

70

70

70

70

70

Image 646

Променливо ограничение на скоростта

80

80

80

80

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 647

Графика №: 23.2a. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 648

Графика №: 23.2b. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 649

Графика №: 23.2c. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 650

Графика №: 23.2d. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 651

Графика №: 23.2e. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 652

Графика №: 23.2f. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 653

Графика №: 23.2f. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Image 654

Графика №: 23.2h. Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 655

Графика №: 23.3. Прилага се национално ограничение на скоростта

N

N

N

N

N

N

Числени зони

няма

 

 

 

 

 

 

 

Зона с ограничения на движението

няма

 

 

 

 

 

 

 

Автомагистрала

няма

 

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

няма

 

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

няма

 

 

 

 

 

 

 

Каталог на пътните знаци — Част 4

19.   НИДЕРЛАНДИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 656

A01-015(нов)

15

15

15

15

15

15

Image 657

A01-015(стар)

15

15

15

15

15

15

Image 658

A01-020(нов)

20

20

20

20

20

20

Image 659

A01-020(стар)

20

20

20

20

20

20

Image 660

A01-030(нов)

30

30

30

30

30

30

Image 661

A01-030(стар)

30

30

30

30

30

30

Image 662

A01-050(нов)

50

50

50

50

50

50

Image 663

A01-050(стар)

50

50

50

50

50

50

Image 664

A01-060(нов)

60

60

60

60

60

60

Image 665

A01-060(стар)

60

60

60

60

60

60

Image 666

A01-70(нов)

70

70

70

70

70

70

Image 667

A01-70(стар)

70

70

70

70

70

70

Image 668

A01-080(нов)

80

80

80

80

80

80

Image 669

A01-080(стар)

80

80

80

80

80

80

Image 670

A01-090(нов)

90

90

90

90

80

80

Image 671

A01-090(стар)

90

90

90

90

80

80

Image 672

A01-100(нов)

100

S

S

100

80

80

Image 673

A01-100(стар)

100

S

S

100

80

80

Image 674

A01-100 с времево ограничение

130

S

S

130

80

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 100 km/h може да се използва за M1 и N1 като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи времето от денонощието и/или района на експлоатация.

100

 

 

100

 

 

Image 675

A01-100/120 с времево ограничение

120

S

S

120

80

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 100 km/h може да се използва за M1 и N1 като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи времето от денонощието и/или района на експлоатация.

100

 

 

100

 

 

Image 676

A01-120(нов)

120

S

S

120

80

80

Image 677

A01-120(стар)

120

S

S

120

80

80

Image 678

A01-120 с времево ограничение

130

S

S

130

80

80

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 120 km/h може да се използва за M1 и N1 като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи времето от денонощието и/или района на експлоатация.

120

 

 

120

 

 

Image 679

A01-130(нов)

130

S

S

130

80

80

Image 680

A01-130(стар)

130

S

S

130

80

80

Image 681

A01-130 с времево ограничение

130

S

S

130

80

80

Image 682

A03-03

30

30

30

30

30

30

Image 683

A03-050

50

50

50

50

50

50

Image 684

A03-070

70

70

70

70

70

70

Image 685

A03-080

80

80

80

80

80

80

Image 686

A03-090

90

90

90

90

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 687

A02-015

N

N

N

N

N

N

Image 688

A02-030

N

N

N

N

N

N

Image 689

A02-050

N

N

N

N

N

N

Image 690

A02-060

N

N

N

N

N

N

Image 691

A02-070

N

N

N

N

N

N

Image 692

A02-080

N

N

N

N

N

N

Image 693

A02-090

N

N

N

N

N

N

Image 694

A02-100

N

N

N

N

N

N

Image 695

A02-120

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 696

F08

N

N

N

N

N

N

Image 697

ES03

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 698

A01-030zb

30

30

30

30

30

30

Image 699

A02-030ze

Подразбиращ се знак, използван само в градски зони

N

N

N

N

N

N

Image 700

A02-060zb

60

60

60

60

60

60

Image 701

A02-060ze

Подразбиращо се ограничение на скоростта, зависещо от зоната

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 702

G05

15

15

15

15

15

15

Image 703

G06

Знак за подразбиращо се ограничение на скоростта, само в градски зони

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 704

G01

130

S

S

130

80

80

Image 705

G02

Подразбираща се скорост, зависеща от зоната (градска =50; извънградска = 80)

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 706

G03

100

S

S

100

80

80

Image 707

G04

Подразбираща се скорост, зависеща от зоната (градска =50; извънградска = 80; автомагистрала = 130)

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 708

Image 709

Image 710

Image 711

H01a

H01b

H01c

H01d

Размерите зависят от броя на буквите

50

50

50

50

50

50

Image 712

Image 713

Image 714

Image 715

H02a

H02b

H02c

H02d

80

80

80

80

80

80

20.   АВСТРИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 716

§52 10a

30

30

30

30

30

30

Image 717

§52 10a

40

40

40

40

40

40

Image 718

§52 10a

50

50

50

50

50

50

Image 719

§52 10a

60

60

60

60

60

60

Image 720

§52 10a

70

70

70

70

70

70

Image 721

§52 10a

80

80

80

80

70

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за N2 и N3.

 

 

 

 

80

80

Image 722

§52 10a

100

80

80

100

70

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 100 km/h (буква S) по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2 и M3.

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за N2 и N3.

 

S

S

 

80

80

Image 723

§52 10a

110

S

S

110

80

80

Image 724

§52 10a

120

S

S

120

80

80

Image 725

§52 10a

130

S

S

130

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 726

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 727

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 728

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 729

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 730

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 731

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 732

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 733

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 734

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Image 735

§52 10b

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 736

 

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 737

§52 11 a

30

30

30

30

30

30

Image 738

§52 11b

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 739

§52 9c

20

20

20

20

20

20

Image 740

§52 9d

N

N

N

N

N

N

Image 741

§ 53 Abs. 1 Z 9e

20

20

20

20

20

20

Image 742

§ 53 Abs. 1 Z 9f

N

N

N

N

N

N

Image 743

§ 53 Abs. 1 Z 9e

30

30

30

30

30

30

Image 744

§ 53 Abs. 1 Z 9f

N

N

N

N

N

N

Image 745

§ 53 Abs. 1 Z 26

30

30

30

30

30

30

Image 746

§ 53 Abs. 1 Z 29

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 747

§53 8a

130

S

S

130

80

80

Image 748

§52 8b

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 749

§53 8c

100

S

S

100

80

80

Image 750

§52 8d

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 751

§52 17 a

50

50

50

50

50

50

Image 752

§52 17b

100

80

80

100

70

70

 

 

 

70

Съчленени автобуси

70

Съчленени автобуси

 

 

 

21.   ПОЛША

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 753

по подразбиране

30

30

30

30

30

30

Image 754

по подразбиране

40

40

40

40

40

40

Image 755

Начало на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

50

50

50

50

50

50

Image 756

по подразбиране

60

60

60

60

60

60

Image 757

по подразбиране

70

70

70

70

70

70

Image 758

по подразбиране

80

70

70

80

70

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2, M3, N2 и N3.

 

80

80

 

80

80

Image 759

по подразбиране

90

70

70

90

70

70

 

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 90 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за M2 и M3.

Забележка: Официалното ограничение на скоростта от 80 km/h по автомагистрали се използва като възприеманото ограничение на скоростта за N2 и N3.

 

90

90

 

80

80

Image 760

по подразбиране

100

S

S

100

80

80

Image 761

по подразбиране

110

S

S

110

80

80

Image 762

по подразбиране

120

S

S

120

80

80

Image 763

по подразбиране

130

S

S

130

80

80

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 764

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 765

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 766

Край на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 767

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 768

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 769

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 770

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 771

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 772

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 773

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Image 774

по подразбиране

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 775

Край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 776

Начало на зона с изрично ограничение от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 777

Край на зона с изрично ограничение от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 778

Начало на жилищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 779

Край на жилищна зона

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 780

Начало на автомагистрала

140

S

S

140

80

80

Image 781

Край на автомагистрала

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 782

Начало на високоскоростен път

120

S

S

120

80

80

Image 783

Край на високоскоростен път

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 784

Начало на населено място

50

50

50

50

50

50

Image 785

Край на населено място

90

70

70

90

70

70

22.   ПОРТУГАЛИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 786

по подразбиране

30

30

30

30

30

30

Image 787

по подразбиране

40

40

40

40

40

40

Image 788

по подразбиране

50

50

50

50

50

50

Image 789

по подразбиране

60

60

60

60

60

60

Image 790

по подразбиране

70

70

70

70

70

70

Image 791

по подразбиране

80

80

80

80

80

80

Image 792

R-301-100

100

90

80

80

80

80

Image 793

R-301-120

120

S

90

90

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 794

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 795

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 796

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 797

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 798

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 799

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 800

C20b

N

N

N

N

N

N

Image 801

C20b

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 802

C20a

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 803

G4a Начало на зона с изрично ограничение от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 804

G10 Край на зона с изрично ограничение от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 805

G4 Начало на зона с изрично ограничение от 40 km/h

40

40

40

40

40

40

Image 806

G8 Край на зона с изрично ограничение от 40 km/h

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 807

Начало на жилищна зона/зона на съвместно съществуване

20

20

20

20

20

20

Image 808

Край на жилищна зона/зона на съвместно съществуване

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 809

H24

120

S

S

120

S

S

Image 810

H38

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 811

H25

100

90

90

100

80

80

Image 812

H39

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 813

Image 814

N1a

N1b

50

50

50

50

50

50

Image 815

Image 816

N2a

N2b

90

80

80

90

80

80

23.   РУМЪНИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 817

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 818

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 40 km/h

40

40

40

40

40

40

Image 819

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

50

50

50

50

50

50

Image 820

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 60 km/h

60

60

60

60

60

60

Image 821

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 70 km/h

70

70

70

70

70

70

Image 822

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 80 km/h

80

80

80

80

80

80

Image 823

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 90 km/h

90

90

90

90

S

S

Image 824

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 100 km/h

100

S

S

100

S

S

Image 825

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 110 km/h

110

S

S

110

S

S

Image 826

C29

Начало на изрично ограничение на скоростта от 130 km/h

130

S

S

130

S

S

Image 827

U16

Ограничение на скоростта на 40 km/h в районите, в които се извършват работи

40

40

40

40

40

40

Image 828

U16

Ограничение на скоростта на 50 km/h в районите, в които се извършват работи

50

50

50

50

50

50

Image 829

U16

Ограничение на скоростта на 60 km/h в районите, в които се извършват работи

60

60

60

60

60

60

Image 830

U16

Ограничение на скоростта на 70 km/h в районите, в които се извършват работи

70

70

70

70

70

70

Image 831

U16

Ограничение на скоростта на 80 km/h в районите, в които се извършват работи

80

80

80

80

80

80

Image 832

U16

Ограничение на скоростта на 90 km/h в районите, в които се извършват работи

90

90

90

90

S

S

Image 833

U16

Ограничение на скоростта на 100 km/h в районите, в които се извършват работи

100

S

S

100

S

S

Image 834

U16

Ограничение на скоростта на 110 km/h в районите, в които се извършват работи

110

S

S

110

S

S

Image 835

U16

Ограничение на скоростта на 120 km/h в районите, в които се извършват работи

120

S

S

120

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 836

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 837

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 40 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 838

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 50 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 839

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 60 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 840

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 70 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 841

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 80 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 842

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 90 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 843

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 100 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 844

C36

Край на изрично ограничение на скоростта от 110 km/h

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 845

C35

Край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Image 846

U17

Край на всички ограничения в районите, в които се извършват работи

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 847

Начало на зона с ограничение от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 848

Край на зона с ограничение от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 849

G40

Изрично ограничение на скоростта на 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 850

G41

Край на ограничението на скоростта

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 851

Начало на жилищна зона/зона на съвместно съществуване

20

20

20

20

20

20

Image 852

Край на жилищна зона/зона на съвместно съществуване

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 853

 

130

S

S

130

S

S

Image 854

 

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

няма

 

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 855

Image 856

 

50

50

50

50

50

50

Image 857

Image 858

 

100

90

90

100

S

(90 )

S

(90 )

 

Забележка: Официалните ограничения на скоростта от 80 и 90 km/h може да се използват като възприеманото ограничение на скоростта, ако системата ISA е в състояние да определи района на експлоатация и вида път.

90

80

80

90

80

80

Каталог на пътните знаци — Част 5

24.   СЛОВЕНИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 859

2232-2

20

20

20

20

20

20

Image 860

2232-3

30

30

30

30

30

30

Image 861

2232-4

40

40

40

40

40

40

Image 862

2232-5

50

50

50

50

50

50

Image 863

2232-6

60

60

60

60

60

60

Image 864

2232-7

70

70

70

70

70

70

Image 865

2232-8

80

80

80

80

80

80

Image 866

2232-9

90

90

90

90

S

S

Image 867

2232-10

100

S

S

100

S

S

Image 868

2232-11

110

S

S

110

S

S

Image 869

2232

130

S

S

130

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 870

2233-2

N

N

N

N

N

N

Image 871

2233-3

N

N

N

N

N

N

Image 872

2233-4

N

N

N

N

N

N

Image 873

2233-5

N

N

N

N

N

N

Image 874

2233-6

N

N

N

N

N

N

Image 875

2233-7

N

N

N

N

N

N

Image 876

2233-8

N

N

N

N

N

N

Image 877

2233-9

N

N

N

N

N

N

Image 878

2233-10

N

N

N

N

N

N

Image 879

2233

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 880

2238

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 881

2421

30

30

30

30

30

30

Image 882

2422

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 883

2427

30

30

30

30

30

30

Image 884

2428

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 885

2401

130

S

S

130

S

S

Image 886

2402

N

N

N

N

N

N

Image 887

2403

130

S

S

130

S

S

Image 888

2404

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 889

2405

110

80

80

110

80

80

Image 890

2406

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 891

2434

50

50

50

50

50

50

Image 892

2435

90

80

80

90

80

80

25.   СЛОВАКИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 893

253-20

20

20

20

20

20

20

Image 894

253-30

30

30

30

30

30

30

Image 895

253-40

40

40

40

40

40

40

Image 896

253-50

50

50

50

50

50

50

Image 897

253-60

60

60

60

60

60

60

Image 898

253-70

70

70

70

70

70

70

Image 899

253-80

80

80

80

80

80

80

Image 900

253-90

90

90

90

90

S

S

Image 901

253-100

100

S

S

100

S

S

Image 902

253-110

110

S

S

110

S

S

Image 903

253-120

120

S

S

120

S

S

Image 904

253-130

130

S

S

130

S

S

Image 905

253-140

140

S

S

140

S

S

Image 906

Променливо пътно оборудване за начално на изрично ограничение

V

V

V

V

V

V

Image 907

Променливо пътно оборудване за начално на изрично ограничение

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 908

253-20

N

N

N

N

N

N

Image 909

253-30

N

N

N

N

N

N

Image 910

263-40

N

N

N

N

N

N

Image 911

253-50

N

N

N

N

N

N

Image 912

253-60

N

N

N

N

N

N

Image 913

263-70

N

N

N

N

N

N

Image 914

253-80

N

N

N

N

N

N

Image 915

263-90

N

N

N

N

N

N

Image 916

263-100

N

N

N

N

N

N

Image 917

263-110

N

N

N

N

N

N

Image 918

263-120

N

N

N

N

N

N

Image 919

263-130

N

N

N

N

N

N

Image 920

263-140

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 921

267

Край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Image 922

Променливо пътно оборудване за край на всички ограничения

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 923

268-20

Начало на зона с изрично ограничение от 20 km/h

20

20

20

20

20

20

Image 924

269-20

Край на зона с изрично ограничение от 20 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 925

268-30

Начало на зона с изрично ограничение от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 926

Начало на зона с изрично ограничение от 30 km/h

30

30

30

30

30

30

Image 927

269-30

Край на зона с изрично ограничение от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Image 928

Край на зона с изрично ограничение от 30 km/h

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 929

315

Начало на жилищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 930

316

Край на жилищна зона

N

N

N

N

N

N

Image 931

Начало на жилищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 932

Край на жилищна зона

N

N

N

N

N

N

Image 933

319

Начало на училищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 934

320

Край на училищна зона

N

N

N

N

N

N

Image 935

Начало на училищна зона

20

20

20

20

20

20

Image 936

Край на училищна зона

N

N

N

N

N

N

Image 937

317

Начало на пешеходна зона

20

20

20

20

20

20

Image 938

318

Край на пешеходна зона

N

N

N

N

N

N

Image 939

Начало на пешеходна зона

20

20

20

20

20

20

Image 940

Край на пешеходна зона

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 941

309

Начало на автомагистрала

130

S

S

130

S

S

Image 942

Начало на автомагистрала

130

S

S

130

S

S

Image 943

310

Край на автомагистрала

N

N

N

N

N

N

Image 944

Край на автомагистрала

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 945

Image 946

Image 947

Image 948

Image 949

305

Начало на населено място

50

50

50

50

50

50

Image 950

Image 951

Image 952

Image 953

Image 954

306

Край на населено място

90

90

90

90

S

(90 )

S

(90 )

26.   ФИНЛАНДИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 955

C32_2 (ограничение на скоростта)

20

20

20

20

20

20

Image 956

C32_3 (ограничение на скоростта)

30

30

30

30

30

30

Image 957

C32_4 (ограничение на скоростта)

40

40

40

40

40

40

Image 958

C32_5 (ограничение на скоростта)

50

50

50

50

50

50

Image 959

C32 (ограничение на скоростта)

60

60

60

60

60

60

Image 960

C32_6 (ограничение на скоростта)

70

70

70

70

70

70

Image 961

C32_7 (ограничение на скоростта)

80

80

80

80

80

80

Image 962

C32_8 (ограничение на скоростта)

100

S

S

100

S

S

Image 963

C32_9 (ограничение на скоростта)

120

S

S

120

S

S

Image 964

Променливо ограничение на скоростта (C 32_x)

Забележка: Цифрите могат да са жълти или бели.

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 965

C33_2 (край на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 966

C33_3 (край на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 967

C33 (край на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 968

C33_4 (край на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 969

C33_5 (край на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 970

C33_6 (край на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

няма

 

 

 

 

 

 

 

Числени зони

Image 971

C34_2 (зона на ограничение на скоростта)

30

30

30

30

30

30

Image 972

C35_2 (край на зона на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 973

C34 (зона на ограничение на скоростта)

40

40

40

40

40

40

Image 974

C35 (край на зона на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Image 975

C34_3 (зона на ограничение на скоростта)

50

50

50

50

50

50

Image 976

C35_3 (край на зона на ограничение на скоростта)

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 977

E24 (начало на жилищна зона)

20

20

20

20

20

20

Image 978

E25 (край на жилищна зона)

N

N

N

N

N

N

Image 979

E26 (пешеходна улица)

20

20

20

20

20

20

Image 980

E27 (край на пешеходна улица)

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 981

E15 (автомагистрала)

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 982

E16 (край на автомагистрала)

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

Image 983

E17 (двулентов високоскоростен път)

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 984

E18 (край на двулентов високоскоростен път)

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 985

E22 (градска зона)

50

50

50

50

50

50

Image 986

E23 (край на градска зона)

Забележка: Това е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта и национално ограничение на скоростта за всички други извънградски, високоскоростни и автомагистрални класове пътища.

80

80

80

80

80

80

27.   ШВЕЦИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 987

C31-3

30

30

30

30

30

30

Image 988

C31-4

40

40

40

40

40

40

Image 989

C31-5

50

50

50

50

50

50

Image 990

C31-6

60

60

60

60

60

60

Image 991

C31 (C31-7)

70

70

70

70

70

70

Image 992

C31-8

80

80

80

80

80

80

Image 993

C31-9

90

90

90

90

80

80

Image 994

C31-10

100

S

S

Клас III, B

100

80

80

 

 

 

 

90

Клас I, II, A

 

 

 

Image 995

C31-11

110

S

S

Клас III, B

110

80

80

 

 

 

 

90

Клас I, II, A

 

 

 

Image 996

C31-12

120

S

S

Клас III, B

120

80

80

 

 

 

 

90

Клас I, II, A

 

 

 

Image 997

 

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

няма

 

 

 

 

 

 

 

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

няма

 

 

 

 

 

 

 

Числени зони

няма

 

 

 

 

 

 

 

Зона с ограничения на движението

Image 998

E9 Начало на жилищна зона

Забележка: Официалното ограничение на скоростта „пешеходна скорост“ не е определено количествено.

5

5

5

5

5

5

Image 999

E10 Край на жилищна зона

Забележка: Приложимото ограничение на скоростта извън зоната с ограничения на движението винаги е означено със знак за изрично числено ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Автомагистрала

Image 1000

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1001

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

Image 1002

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1003

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

Image 1004

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1005

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

28.   НОРВЕГИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 1006

§ 8 - 362

30

30

30

30

30

30

Image 1007

 

40

40

40

40

40

40

Image 1008

 

50

50

50

50

50

50

Image 1009

 

60

60

60

60

60

60

Image 1010

 

70

70

70

70

70

70

Image 1011

 

80

80

80

80

80

80

Image 1012

 

90

90

≤ 3,5 t

90

Клас III, B

90

S

S

 

 

 

80

> 3,5 t

80

Клас II

 

 

 

 

 

 

 

70

Клас I, A

 

 

 

Image 1013

 

100

S

≤ 3,5 t

S

Клас III, B

100

S

S

 

 

 

80

> 3,5 t

80

Клас II

 

 

 

 

 

 

 

70

Клас I, A

 

 

 

Image 1014

 

110

S

≤ 3,5 t

S

Клас III, B

110

S

S

 

 

 

80

> 3,5 t

80

Клас II

 

 

 

 

 

 

 

70

Клас I, A

 

 

 

Image 1015

Знаци за променливо ограничение на скоростта

V

V

V

V

V

V

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 1016

§ 8 - 364

N

N

N

N

N

N

Image 1017

 

N

N

N

N

N

N

Image 1018

 

N

N

N

N

N

N

Image 1019

 

N

N

N

N

N

N

Image 1020

 

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

няма

 

 

 

 

 

 

 

Числени зони

Image 1021

§ 8 - 366

30

30

30

30

30

30

Image 1022

§ 8 - 368

50

50

50

50

50

50

Зона с ограничения на движението

Image 1023

§ 12 – 540

Забележка: Официалното ограничение на скоростта „пешеходна скорост“ не е определено количествено.

5

5

5

5

5

5

Image 1024

§ 12 - 542

50

50

50

50

50

50

Image 1025

§ 12 – 548

Забележка: Официалното ограничение на скоростта „пешеходна скорост“ не е определено количествено.

5

5

5

5

5

5

Image 1026

§ 12 - 550

50

50

50

50

50

50

Автомагистрала

Image 1027

§ 12 – 502

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1028

§ 12 – 504

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Високоскоростен път

Image 1029

§ 12 – 503

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1030

§ 12 – 505

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Граници на населено място

няма

 

 

 

 

 

 

 

29.   ШВЕЙЦАРИЯ

ЗНАК

ДРУГА СЪОТВЕТНА ИНФОРМАЦИЯ

ОЧАКВАНА ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ СИСТЕМАТА В KM/H

 

M1

M2

M3

N1

N2

N3

Знаци за изрично числено ограничение на скоростта

Image 1031

2.30 SSV

10

10

10

10

10

10

Image 1032

2.30 SSV

20

20

20

20

20

20

Image 1033

2.30 SSV

30

30

30

30

30

30

Image 1034

2.30 SSV

40

40

40

40

40

40

Image 1035

2.30 SSV

50

50

50

50

50

50

Image 1036

2.30 SSV

60

60

60

60

60

60

Image 1037

2.30 SSV

70

70

70

70

70

70

Image 1038

2.30 SSV

80

80

80

80

80

80

Image 1039

2.30 SSV

90

90

90

90

S

S

Image 1040

2.30 SSV

100

S

S

100

S

S

Image 1041

2.30 SSV

110

S

S

110

S

S

Знаци за подразбиращо се числено ограничение на скоростта

Image 1042

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1043

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1044

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1045

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1046

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1047

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1048

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1049

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1050

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1051

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1052

2.53 SSV

N

N

N

N

N

N

Знаци за подразбиращо се нечислено ограничение на скоростта

Image 1053

2.58 SSV

N

N

N

N

N

N

Числени зони

Image 1054

2.59.1 SSV

30

30

30

30

30

30

Image 1055

2.59.2 SSV

N

N

N

N

N

N

Image 1056

2.59.1 SSV

30

30

30

30

30

30

Image 1057

2.59.2 SSV

N

N

N

N

N

N

Зона с ограничения на движението

Image 1058

2.59.5

20

20

20

20

20

20

Image 1059

2.59.6

N

N

N

N

N

N

Image 1060

2.59.5

20

20

20

20

20

20

Image 1061

2.59.6

N

N

N

N

N

N

Автомагистрала

Image 1062

4.01 SSV

120

S

S

120

80

80

Image 1063

4.02 SSV

N

N

N

N

N

N

Високоскоростен път

Image 1064

4.03 SSV

100

S

S

100

80

80

Image 1065

4.04 SSV

N

N

N

N

N

N

Граници на населено място

Image 1066

4.27 SSV

По главни пътища

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1067

4.28 SSV

По главни пътища

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1068

4.29 SSV

По второстепенни пътища

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1069

4.30 SSV

По второстепенни пътища

Забележка: Това не е знак за подразбиращо се ограничение на скоростта.

 

 

 

 

 

 

Image 1070

2.30.1 SSV

Ограничение на скоростта в селища (застроени зони)

50

50

50

50

50

50

Image 1071

2.53.1 SSV

80

80

80

80

80

80

Image 1072

2.30.1 SSV

Ограничение на скоростта в селища (застроени зони)

50

50

50

50

50

50

Image 1073

2.53.1 SSV

80

80

80

80

80

80

Image 1074

2.30.1 SSV

Ограничение на скоростта в селища (застроени зони)

50

50

50

50

50

50

Image 1075

2.53.1 SSV

80

80

80

80

80

80


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Изменение на Регламент (ЕС) 2019/2144

В приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2144 редът за изискване Д8 се заменя със следното:

„D8 Интелигентно регулиране на скоростта

Делегиран регламент (ЕС) 2021/1958 на Комисията  (*1)

 

Б

Б

Б

Б

Б

Б

 

 

 

 

Б

 


(*1)  Делегиран регламент (ЕС) 2021/1958 на Комисията от 23 юни 2021 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2019/2144 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на подробни правила относно специфичните процедури за изпитване и техническите изисквания за одобряване на типа на моторни превозни средства по отношение на техните системи за интелигентно регулиране на скоростта и за одобряването на тези системи като отделни технически възли и за изменение на приложение II към посочения регламент (ОВ L 409, 17.11.2021 г., стр. 1)“.