26.3.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 106/47


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/529 НА КОМИСИЯТА

от 18 декември 2020 година

за установяване на регулаторни технически стандарти за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2017/583 по отношение на коригирането на праговете на ликвидност и процентилите на сделките, използвани за определяне на специфичния за съответния инструмент размер, приложим за някои недялови инструменти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (1), и по-специално член 9, параграф 5, трета алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

В Делегиран регламент (ЕС) 2017/583 на Комисията (2) се определят изискванията за прозрачност, приложими за облигациите, структурираните финансови продукти, квотите за емисии и дериватите. За да се осигури гладкото изпълнение на тези изисквания, с посочения делегиран регламент беше въведено годишно поетапно прилагане на някои прагове за прозрачност в рамките на четири години, считано от 2019 г. Това поетапно въвеждане позволява постепенно да се разшири обхватът на прилагането на съответните задължения за прозрачност. Това се отнася по-специално за критерия „среднодневен брой сделки“, използван за определяне на облигациите, за които има ликвиден пазар, и за критерия за процентил на сделките, използван за определяне на специфичния за съответния инструмент размер, който позволява освобождаването от задълженията за прозрачност преди сключването на сделките.

(2)

При този поетапен подход преминаването към следващия етап не е автоматично. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) е длъжен да представя на Комисията годишна оценка на целесъобразността на преминаването към следващия етап. В оценката си ЕОЦКП трябва да анализира тенденциите при обемите на търговия за съответните финансови инструменти в рамките на настоящия етап и да направи прогноза за евентуалното въздействие, което преминаването към следващия етап би могло да има върху наличната ликвидност и участниците на пазара. При необходимост ЕОЦКП трябва да представи заедно с доклада преработен регулаторен стандарт за преминаване към следващия етап.

(3)

На 23 юли 2020 г. ЕОЦКП представи на Комисията своята оценка и преработени регулаторни стандарти. ЕОЦКП стига до заключението, че между 0,15 % и 0,31 % от облигациите, търгувани между четвъртото тримесечие на 2018 г. и третото тримесечие на 2019 г., се считат за ликвидни съгласно критериите, приложими през първия етап (S1). Преминаването към етап S2 означава увеличение с приблизително 50 %. По отношение на специфичния за съответния инструмент размер ЕОЦКП стига до заключението, че на етап S1 16 % от условния обем на търговията с държавни облигации и 6 % от обема за другите облигации са били предмет на освобождаване въз основа на специфичния за съответния инструмент размер. Целта на преминаването към етап S2 е освобождаването да се прилага за по-малко сделки с облигации.

(4)

Като се вземе предвид оценката на ЕОЦКП, е целесъобразно да се премине към етап S2, що се отнася до определянето на облигациите, за които има ликвиден пазар, и специфичния за облигациите размер. Преминаването към етап S2 следва да повиши равнището на прозрачност на пазара на облигации без да влияе отрицателно върху ликвидността. Няма обаче достатъчно доказателства за преминаване към етап S2 за други класове финансови инструменти, тъй като едва тази година ЕОЦКП публикува първите годишни изчисления за прозрачност за други недялови инструменти, различни от облигациите.

(5)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2017/583 следва да бъде съответно изменен.

(6)

Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на регулаторни технически стандарти, представени на Комисията от ЕОЦКП.

(7)

ЕОЦКП проведе открити обществени консултации по проектите на регулаторни технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, анализира потенциалните разходи и ползи от тях и поиска становище от Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, създадена по член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета (3),

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменения на Делегиран регламент (ЕС) 2017/583

Член 17 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/583 се изменя, както следва:

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   При определяне на облигациите, за които няма ликвиден пазар за целите на член 6 и в съответствие с методиката, определена в член 13, параграф 1, буква б), се взема предвид критерият за ликвидност „среднодневен брой сделки“, като се прилага „среднодневният брой сделки“, съответстващ на етап S2 (10 сделки на ден).“;

б)

параграф 3 се заменя със следното:

„3.   При определяне на специфичния за финансовия инструмент размер за целите на член 5 и в съответствие с методиката, определена в член 13, параграф 2, буква б), подточка i), се взема предвид критерият за процентил на сделките, като се прилага процентилът на сделките, съответстващ на етап S2 (40-и процентил).

При определяне на специфичния за финансовия инструмент размер за целите на член 5 и в съответствие с методиката, определена в член 13, параграф 2, буква б), подточки ii), iii) и iv), се взема предвид критерият за процентил на сделките, като се прилага процентилът на сделките, съответстващ на етап S1 (30-и процентил).“

Член 2

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 18 декември 2020 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/583 на Комисията от 14 юли 2016 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно пазарите на финансови инструменти по отношение на регулаторните технически стандарти за изискванията за прозрачност, засягащи местата на търговия и инвестиционните посредници, във връзка с облигациите, структурираните финансови продукти, квотите за емисии и дериватите (OВ L 87, 31.3.2017 г.,ст p. 229).

(3)  Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение № 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).