12.3.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 85/154


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/441 НА КОМИСИЯТА

от 11 март 2021 година

за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република след преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките в съответствие с член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейския съюз (1) („основният регламент“), и по-специално член 11, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

1.   ПРОЦЕДУРА

1.1.   Действащи мерки

(1)

През юли 2002 г. с Регламент (ЕО) № 1339/2002 (2) Съветът наложи окончателно антидъмпингово мито в размер на 21 % върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република (КНР) и окончателно антидъмпингово мито в размер на 18,3 % върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия („първоначалното разследване“).

(2)

С Регламент (ЕО) № 1338/2002 (3) Съветът наложи окончателно изравнително мито в размер на 7,1 % върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия.

(3)

С Решение 2002/611/ЕО (4) Комисията прие ценова гаранция във връзка с антидъмпинговите и антисубсидийните мерки по отношение на вноса от Индия, предложена от един индийски производител износител, а именно Kokan Synthetics and Chemicals Pvt. Ltd (Kokan).

(4)

През февруари 2004 г., след подновено разследване относно изчерпването на ефекта от мерките, с Регламент (ЕО) № 236/2004 (5) Съветът увеличи ставката на окончателното антидъмпингово мито, приложимо за вноса на сулфанилова киселина с произход от КНР, от 21 % на 33,7 %.

(5)

През март 2004 г. с Решение 2004/255/ЕО (6) Комисията отмени Решение 2002/611/ЕО след едностранно оттегляне на гаранцията от Kokan.

(6)

С Решение 2006/37/ЕО (7) Комисията прие предложена от Kokan нова гаранция във връзка с антидъмпинговите и антисубсидийните мерки по отношение на вноса от Индия. Регламенти (ЕО) № 1338/2002 и (ЕО) № 1339/2002 бяха съответно изменени с Регламент (ЕО) № 123/2006 (8).

(7)

С Регламент (ЕО) № 1000/2008 (9) Съветът наложи антидъмпингови мита върху вноса на сулфанилова киселина с произход от КНР и от Индия след преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките. С Регламент (ЕО) № 1010/2008 (10) Съветът наложи окончателни изравнителни мита върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия и измени равнището на антидъмпинговите мита върху вноса на сулфанилова киселина от Индия след преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките и междинен преглед.

(8)

С Регламент за изпълнение (ЕС) № 1346/2014 (11) Комисията наложи окончателно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от КНР и отмени окончателното антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия след преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките. С Регламент (ЕС) № 1347/2014 (12) Комисията отмени окончателното изравнително мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия след преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките.

1.2.   Искане за преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките

(9)

След публикуването на известие за предстоящото изтичане на срока (13) на действащите антидъмпингови мерки по отношение на вноса от КНР, на 19 септември 2019 г. в Комисията постъпи искане за започване на преглед с оглед изтичане на срока на действие на посочените мерки в съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент. Искането бе подадено от Bondalti Chemicals S.A. („заявителя“ или Bondalti) — единственият производител на сулфанилова киселина в Съюза, представляващ поради това 100 % от производството в Съюза.

(10)

Като основание за искането е изтъкната вероятността изтичането на срока на действие на мерките да доведе до продължаване или повторно възникване на дъмпинга и до продължаване или повторно възникване на вредата от него за промишлеността на Съюза.

1.3.   Започване на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките

(11)

След като установи, че съществуват достатъчно доказателства за започването на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките, на 18 декември 2019 г. с известие, публикувано в Официален вестник на Европейския съюз (14) („известието за започване“), Комисията обяви, че започва преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките в съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент.

1.4.   Разследване

1.4.1.   Разследван период в рамките на прегледа и разглеждан период

(12)

Разследването относно продължаването или повторното възникване на дъмпинга обхвана периода от 1 октомври 2018 г. до 30 септември 2019 г. („разследвания период в рамките на прегледа“). Разглеждането на тенденциите, които са от значение за оценката на вероятността за продължаване или повторно възникване на вредата, обхвана периода от 1 януари 2016 г. до края на разследвания период в рамките на прегледа („разглеждания период“).

1.4.2.   Заинтересовани страни

(13)

В известието за започване Комисията прикани заинтересованите страни да се свържат с нея, за да вземат участие в разследването. Освен това Комисията изрично информира известните производители износители, органите на КНР и известните вносители и ползватели за започването на разследването и ги прикани да вземат участие в него.

(14)

Нито една от страните не заяви своя интерес.

(15)

Заинтересованите страни имаха възможност да представят коментари относно започването на разследването и да поискат да бъдат изслушани от Комисията и/или от служителя по изслушванията при търговските процедури.

(16)

Не бе проведено изслушване нито с Комисията, нито със служителя по изслушванията.

1.4.3.   Изготвяне на извадка

1.4.3.1.   Изготвяне на извадка от производители износители в КНР

(17)

За да реши дали е необходимо изготвянето на извадка и — ако случаят е такъв — да направи подбор на такава извадка, Комисията поиска от всички известни износители производители в КНР да предоставят информацията, посочена в известието за започване. Освен това Комисията поиска от мисията на Китайската народна република в Европейския съюз да посочи други евентуални производители износители, които е възможно да проявят интерес към участие в разследването. Не бе получена информация, нито пък бе осъществена връзка с някое сдружение на производители износители.

(18)

Нито едно дружество от КНР не заяви своя интерес.

(19)

Вследствие на това Комисията информира органите на КНР (15), че възнамерява да прибегне до използването на наличните факти съгласно член 18 от основния регламент при разглеждане на продължаването или повторното възникване на дъмпинга. Органите на КНР не предоставиха отговор.

1.4.3.2.   Изготвяне на извадка от несвързани вносители

(20)

За да реши дали е необходимо изготвяне на извадка и — ако случаят е такъв — да направи подбор на такава извадка, Комисията поиска от всички несвързани вносители или представители, действащи от тяхно име, включително онези от тях, които не са оказали съдействие при разследването, довело до мерките, предмет на настоящия преглед, да заявят своя интерес и да предоставят информацията, посочена в известието за започване.

(21)

Нито един вносител не заяви своя интерес.

1.4.4.   Отговори на въпросника и проверка

(22)

Комисията предостави достъп онлайн до въпросниците за производителите износители, производителите от Съюза и несвързаните вносители.

(23)

Бе получен отговор на въпросника от единствения производител от Съюза.

(24)

Комисията изпрати на правителството на Китай (ПК) въпросник относно съществуването на значителни нарушения в КНР по смисъла на член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент.

(25)

Комисията се постара да провери цялата информация, която сметна за необходима за определяне на вероятността за продължаване или повторно възникване на дъмпинга и на вредата, както и за установяване на интереса на Съюза.

(26)

След избухването на пандемията от COVID-19 Комисията реши да преустанови всички неналожителни пътувания и информира заинтересованите страни за това (16). Впоследствие бе извършена кръстосана проверка от разстояние (КПР) на информацията, представена във въпросника, по отношение на следните страни:

производител от Съюза:

Bondalti Chemicals S.A.

1.4.5.   Представяне на данните

(27)

Като се има предвид, че промишлеността на Съюза се състои само от един производител, някои от данните, представени в настоящия регламент, са под формата на диапазони от стойности от съображения за поверителност.

1.4.6.   Процедура за определяне на нормалната стойност съгласно член 2, параграф 6а от основния регламент

(28)

С оглед на съществуването на достатъчно налични доказателства при започване на разследването, които показват по отношение на КНР наличието на значителни нарушения по смисъла на член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент, Комисията започна разследването на основание член 2, параграф 6а от основния регламент. С цел да получи информацията, която смята за необходима за своето разследване по отношение на твърденията за значителни нарушения, Комисията изпрати въпросник на ПК. Освен това в точка 5.3.2 от известието за започване Комисията прикани всички заинтересовани страни да изложат становищата си, да представят информация, както и доказателства в нейна подкрепа, по отношение на прилагането на член 2, параграф 6а от основния регламент в срок от 37 дни от датата на публикуване на известието в Официален вестник на Европейския съюз. Не беше получен никакъв отговор на въпросника от ПК и не бяха представени доводи относно прилагането на член 2, параграф 6а от основния регламент.

(29)

В точка 5.3.2 от известието за започване Комисията също така уточни, че с оглед на наличните доказателства тя е избрала временно Индия като подходящ източник в съответствие с член 2, параграф 6а от основния регламент с цел определяне на нормалната стойност въз основа на цени или референтни стойности, при които няма нарушения. Освен това Комисията заяви, че ще проучи и други възможни източници.

(30)

На 7 май 2020 г. Комисията информира с първа бележка („бележката от 7 май“) заинтересованите страни относно съответните източници, които възнамерява да използва за определяне на нормалната стойност. В тази бележка Комисията представи списък на всички производствени фактори, като суровини, труд и енергия, използвани при производството на сулфанилова киселина. Освен това въз основа на критериите за определяне на цени или референтни стойности, при които няма нарушения, Комисията потвърди своето намерение да избере Индия като подходящ източник. Единствено заявителят изпрати коментари относно бележката от 7 май.

(31)

На 25 септември 2020 г. Комисията информира с втора бележка („бележката от 25 септември“) заинтересованите страни за съответните източници, които възнамерява да използва за определяне на нормалната стойност, и потвърди избора си на Индия като подходящ източник. Тя също така информира заинтересованите страни, че ще установи разходите за продажби, общите и административните разходи (ПОАР) и печалбата въз основа на наличната информация за дружеството Aarti, производител в Индия. Изпратените от заявителя коментари бяха разгледани. Не бяха получени коментари относно втората бележка.

1.4.7.   Последваща процедура

(32)

На 14 декември 2020 г. Комисията разгласи основните факти и съображения, въз основа на които възнамерява да запази действащите антидъмпингови мита. На всички страни бе даден срок, в който да предоставят своите коментари във връзка с разгласяването. Заявителят представи коментари в подкрепа на констатациите на Комисията.

2.   ПРОДУКТ, ПРЕДМЕТ НА ПРЕГЛЕДА, И СХОДЕН ПРОДУКТ

2.1.   Продукт, предмет на прегледа

(33)

Продуктът, предмет на настоящия преглед (17), е сулфанилова киселина и нейните соли („продуктът, предмет на прегледа“), с произход от КНР, понастоящем класиран в код по КН ex 2921 42 00 (кодове по ТАРИК 2921420040, 2921420060 и 2921420061). Това включва:

сулфанилова киселина, дори очистена или техническа, дори под формата на разтвор или прах, и

соли на сулфаниловата киселина, дори очистени или технически, дори под формата на разтвор или прах, произведени чрез третиране на разтвор на сулфанилова киселина с натриев хидроксид, калиев хидроксид или калциев хидроксид (или оксид), в резултат на което се получава:

натриев сулфанилат,

калиев сулфанилат, или

калциев сулфанилат.

(34)

Сулфаниловата киселина се използва като суровина при производството на оптични избелители, добавки към бетон, оцветители за храни, специализирани багрила и във фармацевтичната промишленост.

2.2.   Сходен продукт

(35)

В съответствие с установеното при първоначалното разследване, както и при последващите прегледи с оглед изтичане на срока на действие на мерките, при настоящото разследване в рамките на прегледа с оглед изтичане на срока на действие на мерките бе потвърдено, че следните продукти имат едни и същи основни физически и технически характеристики, както и едни и същи видове основна употреба:

продуктът, предмет на прегледа,

продуктът, произвеждан и продаван на вътрешния пазар на КНР, и

продуктът, произвеждан и продаван в Съюза от промишлеността на Съюза.

Поради това тези продукти се считат за сходни продукти по смисъла на член 1, параграф 4 от основния регламент.

3.   ВЕРОЯТНОСТ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ ИЛИ ПОВТОРНО ВЪЗНИКВАНЕ НА ДЪМПИНГА

(36)

В съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент и както е изложено в известието за започване, Комисията разгледа доколко е вероятно изтичането на срока на действие на мерките в сила да доведе до продължаване или повторно възникване на дъмпинга от КНР.

3.1.   Неоказване на съдействие от включените в извадката дружества и ПК

(37)

Както е посочено в съображение 18, нито един от износителите/производителите от КНР не оказа съдействие при разследването. Поради това на 27 януари 2020 г. Комисията информира китайските органи, че поради липсата на съдействие от страна на производителите износители в КНР Комисията може да приложи член 18 от основния регламент по отношение на своите констатации. Комисията също така подчерта, че констатация, направена въз основа на наличните факти, може да бъде по-малко благоприятна за засегнатите страни, и прикани КНР да представи коментари. Комисията не получи коментари в това отношение.

(38)

На 18 декември 2019 г. Комисията изпрати на ПК антидъмпингов въпросник, предназначен за органите на КНР. Този въпросник бе предоставен на ПК, за да му се даде възможност да представи становището си относно съдържащите се в искането доказателства, въз основа на които се твърди, че съществуват значителни нарушения на китайския вътрешен пазар на продукта, предмет на прегледа, които обосновават прилагането на член 2, параграф 6а от основния регламент. Както е посочено в съображение 28 по-горе, ПК не предостави отговори на въпросника, нито разгледа представените от заявителя доказателства по досието, в това число „Работния документ на службите на Комисията относно значителните нарушения в икономиката на Китайската народна република за целите на разследванията за търговска защита“ („доклада“).

(39)

На 27 януари 2020 г. Комисията информира органите на КНР за намерението си да приложи и член 18 от основния регламент, като основе констатациите си по отношение на посочените нарушения в КНР на наличните факти. Комисията също така подчерта, че констатация, направена въз основа на наличните факти, може да бъде по-малко благоприятна за засегнатата страна, и прикани КП да представи коментари. Комисията не получи никакви коментари. Правителството на КНР не се регистрира като заинтересована страна в рамките на процедурата.

(40)

Поради това в съответствие с член 18, параграф 1 от основния регламент констатациите във връзка със съществуването на значителни нарушения, както е описано по-долу, бяха основани на наличните факти. По-специално Комисията се позова на информацията, съдържаща се в искането за преглед, и на други източници на публично достъпна информация, като например съответните уебсайтове.

(41)

В съответствие с член 18, параграф 1 от основния регламент констатациите във връзка с вероятността за продължаване или повторно възникване на дъмпинга, както е описано по-долу, бяха основани на наличните факти. По-специално Комисията се позовава на информацията, съдържаща се в искането за преглед, и на статистиката въз основа на данните, докладвани на Комисията от държавите членки в съответствие с член 14, параграф 6 от основния регламент („базата данни по член 14, параграф 6“) и Евростат. Освен това Комисията използва и други източници на публично достъпна информация, като например базата данни „Атлас на световната търговия“ (GTA) и уебсайтовете на съответните китайски производители (18).

3.2.   Дъмпинг по време на разследвания период в рамките на прегледа

(42)

Както е обяснено в раздел 4.3, вносът от Китай е съставлявал повече от една трета от общия внос на продукта, предмет на прегледа, в Съюза. Бе установено, че обемът на китайския внос е представителен за целите на изчисляването на дъмпинга по време на разследвания период в рамките на прегледа.

3.2.1.   Нормална стойност

(43)

Съгласно член 2, параграф 1 от основния регламент „Нормалната стойност се основава обикновено на реално платената или подлежаща на плащане цена от независими купувачи в страната на износа при обичайни търговски условия“.

(44)

Съгласно член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент обаче „[в] случай че […] бъде определено, че е нецелесъобразно да се използват цените и разходите на вътрешния пазар на страната на износа поради съществуването в тази държава на значителни нарушения по смисъла на буква б), нормалната стойност се формира на основата на разходи за производство и продажба, отразяващи цени или референтни стойности, при които няма нарушения“, и „включва неизкривени и разумни административни разходи, разходи за продажба и общи разходи, и реализиране на печалба“.

(45)

Както е обяснено по-долу в раздел 3.2.2, в рамките на настоящото разследване Комисията стигна до заключението, че въз основа на наличните доказателства и предвид липсата на съдействие от страна на ПК и производителите износители е целесъобразно прилагането на член 2, параграф 6а от основния регламент.

3.2.2.   Съществуване на значителни нарушения

3.2.2.1.   Въведение

(46)

В член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент се определя, че „[з]начителни нарушения са нарушенията, които се проявяват, когато отчетените цени или разходи, включително разходите за суровини и енергия, не са формирани от силите, действащи на свободния пазар, тъй като са повлияни от съществена правителствена намеса. Когато се преценява дали съществуват значителни нарушения, се обръща внимание, inter alia, на потенциалното въздействие на един или повече от следните елементи:

обслужване в значителна степен на въпросния пазар от предприятия, осъществяващи дейността си като субекти, които са собственост или се намират под контрола на органите на страната на износа или политиката им е под надзора или в съответствие с указанията на тези органи;

държавно присъствие в дружествата, чрез което на държавата се дава възможност да се намесва по отношение на цените или разходите;

обществени политики или мерки, водещи до дискриминация в полза на местните доставчици или другояче влияещи върху силите, действащи на свободния пазар;

неприлагане, дискриминационно прилагане или неправилно прилагане на законодателството в областта на несъстоятелността, дружественото право или вещното право;

изкривяване на разходите за заплати;

достъп до финансиране, предоставян от институциите, които изпълняват цели на обществената политика или по друг начин не действат независимо от държавата“.

(47)

Съгласно член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент, когато се преценява дали съществуват значителни нарушения по смисъла на член 2, параграф 6а, буква а), се взема предвид, наред с другото, неизчерпателният списък от елементи, посочен в предишната разпоредба. В съответствие с член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент, когато се преценява дали съществуват значителни нарушения, се обръща внимание на потенциалното въздействие на един или повече от тези елементи върху цените и разходите в държавата на износа на продукта, предмет на прегледа. Действително, тъй като този списък е некумулативен, за установяване на значителни нарушения не е необходимо да се вземат предвид всички елементи. Освен това могат да се използват едни и същи фактически обстоятелства, за да се докаже съществуването на един или повече от елементите в списъка. Всяко заключение относно наличието на значителни нарушения по смисъла на член 2, параграф 6а, буква а) обаче трябва да се направи въз основа на всички налични доказателства. При цялостната оценка за съществуването на нарушения могат също така да се вземат предвид общият контекст и общото положение в държавата на износа, особено когато основните елементи на нейната икономическа и административна организация дават на правителството значителни правомощия да се намесва в икономиката по начин, при който цените и разходите не произтичат от свободното развитие на пазарните сили.

(48)

В член 2, параграф 6а, буква в) от основния регламент се предвижда, че „[к]огато Комисията има основателни данни за евентуално наличие на значителни нарушения, посочени в буква б), в определена държава или в определен сектор в тази държава и когато е необходимо за ефективното прилагане на настоящия регламент, Комисията изготвя, публикува и редовно актуализира доклад с описание на обстоятелствата на пазара, посочени в буква б), в тази държава или сектор“.

(49)

В съответствие с тази разпоредба Комисията изготви доклад относно КНР (19), показващ наличието на значителна държавна намеса на много равнища в икономиката, в това число на специфични нарушения по отношение на много ключови производствени фактори (като например земя, енергия, капитал, суровини и труд), както и в конкретни отрасли (като например стоманодобивната и химическата промишленост). При започване на прегледа заинтересованите страни бяха приканени да опровергаят, да коментират или да допълнят доказателствата, съдържащи се в досието по разследването. Докладът беше включен в досието по разследването още на етапа на започване на прегледа.

(50)

В искането за преглед са представени допълнителни доказателства за значителни нарушения в сектора на сулфаниловата киселина по смисъла на член 2, параграф 6а, буква б), които допълват доклада. Заявителят представи доказателства, че производството и продажбата на продукта, предмет на прегледа, са засегнати (поне потенциално) от нарушенията, посочени в доклада, по-специално от високите нива на държавна намеса в химическия сектор, включително в секторите, свързани с производството на сулфанилова киселина, и по-специално в секторите на материалите за влагане и по отношение на производствените фактори.

(51)

Комисията проучи дали е целесъобразно да се използват цените и разходите на вътрешния пазар в КНР с оглед на съществуването на значителни нарушения по смисъла на член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент. Тя направи това въз основа на наличните доказателства в досието, в това число доказателствата, съдържащи се в доклада, които се основават на публично достъпни източници. В посочения анализ е обхванато проучването на съществената правителствена намеса в икономиката на КНР като цяло, както и на конкретната ситуация на пазара в съответния сектор, включително по отношение на продукта, предмет на прегледа.

3.2.2.2.   Значителни нарушения, засягащи цените и разходите на вътрешния пазар в КНР

(52)

Китайската икономическа система се основава на концепцията за „социалистическа пазарна икономика“. Тази концепция е залегнала в Китайската конституция и определя икономическото управление на КНР. Основният принцип е „социалистическа обществена собственост върху средствата за производство, а именно собственост на целия народ и колективна собственост на трудещите се“. Държавната икономика е „водеща сила на националната икономика“, а държавата е призвана „да гарантира нейната консолидация и растеж“ (20). Поради това цялостното устройство на китайската икономика не само дава възможност за значителна правителствена намеса в икономиката, но и изрично я предписва. Схващането, че обществената собственост превъзхожда частната, е отразено в цялата правна система и се изтъква като общ принцип във всички основни законодателни актове. Китайският закон за собствеността е отличен пример за това: той се позовава на началния етап на социализма и възлага на държавата поддържането на основната икономическа система, при която обществената собственост играе доминираща роля. Други форми на собственост се допускат, като в закона се разрешава те да се развиват паралелно с държавната собственост (21).

(53)

Освен това съгласно китайското законодателство социалистическата пазарна икономика се развива под ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП). Структурите на китайската държава и на ККП са преплетени на всички равнища (правно, институционално, лично), образувайки една свръхструктура, в която не може да се направи разлика между функциите на ККП и тези на държавата. След изменението на китайската конституция през март 2018 г. водещата роля на ККП се засилва още повече, като се утвърждава в текста на член 1 от Конституцията. След вече съществуващото първо изречение на разпоредбата — „[с]оциалистическата система е основната система на Китайската народна република“ — е добавено ново, второ изречение, което гласи: „[о]пределящата черта на социализма с китайски характеристики е ръководната роля на Комунистическата партия на Китай“ (22). Това показва безспорния и все по-голям контрол, упражняван от ККП върху икономическата система на КНР. Тази ръководна роля и този контрол са присъщи на китайската система и се простират отвъд обичайните граници в други държави, където правителствата упражняват общ макроикономически контрол, в чиито рамки се проявяват силите, действащи на свободния пазар.

(54)

Китайската държава провежда интервенционистка икономическа политика в изпълнение на цели, съобразени с политическия дневен ред, определен от ККП, а не с преобладаващите икономически условия на свободния пазар (23). Икономическите инструменти за намеса, използвани от китайските власти, са многобройни и включват системата на промишлено планиране, финансовата система, както и инструменти на нивото на регулаторната среда.

(55)

Първо, на ниво цялостен административен контрол китайската икономика се направлява чрез сложна система за промишлено планиране, която засяга всички икономически дейности в държавата. В своята цялост тези планове обхващат обширна и сложна матрица от сектори и междусекторни политики, която съществува на всички равнища на управлението. Плановете на равнище провинция са подробни, докато в националните планове се определят по-широки цели. В плановете се посочват също така средствата за подкрепа на съответните отрасли/сектори, както и сроковете, в които трябва да бъдат постигнати целите. Въпреки че някои планове все още съдържат изрични производствени цели, това е характеристика най-вече на предходните цикли на планиране. В съответствие с плановете и с правителствените приоритети отделни промишлени сектори и/или проекти се определят за приоритетни (в положително или в отрицателно отношение), като им се задават конкретни цели за развитие (промишлено обновяване, международно разрастване и други). Икономическите оператори, както държавни, така и частни, трябва ефективно да приспособят търговските си дейности към реалността, наложена от системата за планиране. Това е така не само поради обвързващия характер на плановете, но и защото съответните китайски органи на всички равнища на управление се придържат към системата на планиране и използват дадените им правомощия в съответствие с това, като по този начин принуждават икономическите оператори да спазват приоритетите, определени в плановете (вж. също раздел 3.2.2.5 по-долу) (24).

(56)

Второ, на ниво разпределяне на финансовите ресурси финансовата система на КНР е доминирана от държавните търговски банки. При създаване и прилагане на кредитната си политика тези банки трябва да съгласуват действията си с целите на промишлената политика на правителството, вместо да оценяват предимно икономическите предимства на даден проект (вж. също раздел 3.2.2.8 по-долу) (25). Същото се отнася и за останалите компоненти на китайската финансова система, в това число капиталовите пазари, пазарите на облигации, частните капиталови пазари и други. Също така тези части на финансовия сектор, различен от банковия, са институционално и оперативно създадени не с цел постигане на максимално ефективно функциониране на финансовите пазари, а с цел осигуряване на контрол и създаване на условия за намеса от страна на държавата и ККП (26).

(57)

Трето, на ниво регулаторна среда намесата на държавата в икономиката има различни проявления. Например правилата за обществените поръчки редовно се използват за постигане на политически цели, различни от икономическата ефективност, като по този начин се подкопават пазарните принципи в тази сфера. По-конкретно в приложимото законодателство се предвижда провеждането на обществени поръчки с цел да се улесни постигането на целите, определени в държавните политики. Въпреки това естеството на тези цели остава неопределено, като по този начин се дава широка свобода на преценка на органите за вземане на решения (27). В областта на инвестициите ПК също запазва значителен контрол и влияние върху предназначението и размера на държавните и частните инвестиции. Органите използват инвестиционни проучвания, както и различни стимули, ограничения и забрани, свързани с инвестициите, като важен инструмент за подпомагане на целите на промишлената политика, в това число запазването на държавен контрол върху ключови сектори или укрепването на местната промишленост (28).

(58)

В обобщение китайският икономически модел се основава на някои основни аксиоми, които предвиждат и насърчават прибягването до разнообразни форми на правителствена намеса. Подобна значителна държавна намеса противоречи на идеята за свободно действие на пазарните сили и води до нарушаване на ефективното разпределяне на ресурсите в съответствие с пазарните принципи (29).

3.2.2.3.   Значителни нарушения съгласно член 2, параграф 6а, буква б), първо тире от основния регламент: обслужване в значителна степен на въпросния пазар от предприятия, осъществяващи дейността си като субекти, които са собственост или се намират под контрола на органите на страната на износа или политиката им е под надзора или в съответствие с указанията на тези органи

(59)

В КНР предприятията, осъществяващи дейността си като субекти, които са собственост и/или се намират под контрола на държавата, и/или политиката им е под надзора или в съответствие с указанията на държавата, представляват съществена част от икономиката.

(60)

Поради липсата на съдействие от страна на КНР Комисията разполага с ограничена информация относно структурата на собствеността на дружествата, работещи в сектора на сулфаниловата киселина в КНР. Изглежда, че и трите китайски дружества, посочени от заявителя като големи производители, са частна собственост. Комисията обаче установи, че при един от тримата производители, Cangzhou Lingang Yueguo Chemical Co., Ltd., производствената единица на предприятието се намира в Зоната за икономическо и технологично развитие на Цанджоу Линган (Cangzhou Lingang Economic and Technological Development Zone) — национален химически парк, който е под прякото влияние на ККП, както е видно и от следното съобщение в медиите: „Сутринта на 17 юли партийният клон към центъра за обслужване на проекти на Зоната за [икономическо и технологично] развитие на Линган проведе партийно събрание за отбелязване на 99-ата годишнина от създаването на партията, както и общото партийно събрание за първото шестмесечие на 2020 г. Li Guoqing, член на партийния работен комитет към Зоната за развитие и заместник-председател на управителния комитет и секретар на партийния комитет на подчинените структури, присъства на заседанието и произнесе реч.“ (30). За друго от посочените дружества, Zhejiang Wulong Chemical Industrial Stock Co., Ltd., Комисията установи въз основа на докладите на Китайската федерация за промишленост и търговия, че предприятието има тесни връзки с ККП, тъй като „то от много години се смята за авангардна низова партийна организация на градско и областно равнище. В това дружество с близо 1000 служители притокът на хора създаде трудности в дейността по партийно строителство. Поради това партийният клон на дружеството положи усилен труд, за да проучи нови начини за партийно строителство в рамките на дружеството и да разшири тази дейност, като се обхване всеки отдел в дружеството. […] Song Yunchang заяви, че много служители на дружеството обръщат внимание само на производствените дейности и нямат добри познания за дейностите по партийно строителство. Така че служителите, и по-специално партийните членове, могат да подобрят познанията в областта на идеологията. […] Всяко тримесечие партийният клон свиква браншови комитет, който да направи преглед на дейността по партийно строителство и да анализира положението на партийните членове. Song Yunchang заяви, че партийният клон на дружеството обмисля също така прилагането на системни иновации.“ (31).

(61)

Според заявителя един друг от тримата големи китайски производители на сулфанилова киселина, Hebei Honggang Chemical Industry Co., Ltd, изнася сулфанилова киселина чрез поне две държавни търговски дружества (Northeast Pharmaceutical Group Import and Export Trade Co., Ltd. и China Jiangsu International Economic and Technical Cooperation Group Co., Ltd). Освен това според заявителя и тримата най-големи търговци на сулфанилова киселина (32) са притежавани от държавата и през първите седем месеца на 2019 г. са изнесли над 4 000 тона сулфанилова киселина, което представлява 64 % от целия износ от КНР през този период.

(62)

Що се отнася до доставчиците на материали за влагане за производството на продукта, предмет на прегледа, както бе посочено от заявителя и потвърдено при предходните разследвания, основната суровина при производството на сулфанилова киселина е анилин, който представлява 35 % от производствените разходи. Съгласно искането за преглед и както бе потвърдено от други източници, един от основните производители на анилин в световен мащаб е китайското дружество Wanhua Chemical (или Yantai Wanhua) (33). Според едно специализирано онлайн списание през 2019 г. Wanhua Chemical заема 37 място по големина сред химическите предприятия в света (34). Най-големият акционер на дружеството е Yantai Guofeng Investment Holdings Ltd (Yantai Guofeng), дружество, притежавано изцяло от Комисията за надзор и управление на държавните активи (SASAC) към община Yantai (35). В годишния отчет на Wanhua Chemical за 2019 г. Yantai Guofeng е основният контролиращ Wanhua Chemical субект (36). В това отношение Комисията също така установи от съобщения в медиите, че ККП играе важна роля при функционирането на дружеството и при неговите процеси на вземане на решения: „Заместник-секретарят на партийния комитет на Wanhua заяви развълнувано: „успехите на Wanhua през последните 40 години бяха постигнати благодарение на натрупания богат опит. Но те могат да бъдат сведени до едно изречение, т.е. решително следване на партията и пълноценно възползване от всяка провеждана от партията политика за реформи!“ От Li Jiankui, първия председател и секретар на партията, до Ding Jiansheng, председател и партиен секретар на акционерното дружество, и Liao Zengtai, настоящия председател и секретар на партията, секретарят на партийния комитет на Wanhua и председателят на управителния съвет винаги са били „един и същи човек“. Това гарантира, че партийният комитет играе водеща роля, като кара предприятието да се придържа към определения курс, наблюдава цялостната дейност и осигурява изпълнението на решенията. Wanhua осигури наличието на партиен клон във всяка производствена единица, като ги превърна в непревзимаем бастион. По този начин всички комунисти винаги са начело в критичните моменти.“ (37).

(63)

Поради това дружеството Wanhua Chemical, което е основен производител на анилин в КНР и в световен мащаб, може да се счита за контролирано от държавата. Със своята позиция то трябва също така да се разглежда като важен участник на китайския пазар на химикали, като участва в голям брой търговски взаимоотношения с останалата част от предприятията от сектора, например във връзка с набавянето на материали за влагане (38). Други доставчици на анилин също могат да се считат за активни участници в китайския нефтохимически сектор. По отношение на този сектор Комисията установи, че според националните статистически данни държавните предприятия (ДП) в китайския химически сектор през 2015 г. са представлявали 52 % от общите активи на химическите дружества (39). ДП, и по-специално големите централни предприятия, традиционно играят доминираща роля в нефтохимическата промишленост на КНР поради своята олигополна позиция нагоре по веригата/по отношение на изходните суровини, лесния достъп до предоставяни от държавата ресурси (средства, заеми, земя и др.) и силното влияние върху процеса на вземане на решения от страна на правителството.

(64)

Що се отнася до посоченото по-горе, ПК и ККП поддържат структури, чрез които оказват трайно влияние върху предприятията и особено върху държавните или контролираните от държавата предприятия. Държавата (и в много отношения също ККП) не само активно формулира общите икономически политики и упражнява надзор над тяхното изпълнение от страна на тези държавни или контролирани от държавата предприятия, но и отстоява правото си да участва в процеса на вземане на оперативни решения в тези предприятия. Това обикновено става чрез ротация на кадри между държавните органи и посочените дружества, участие на партийни членове в изпълнителните органи на дружествата и създаване на партийни звена в структурите на предприятията (вж. също раздел 3.2.2.4), както и чрез определяне на корпоративната структура на сектора (40). В замяна на това държавните или контролираните от държавата предприятия получават специален статут в китайската икономика, което води до редица икономически ползи, по-специално защита от конкуренция и преференциален достъп до съответните материали за влагане, в това число финансова подкрепа (41). Елементите, които свидетелстват за съществуването на контрол от страна на правителството върху предприятията от веригата за създаване на стойност в сектора на сулфаниловата киселина и в химическия сектор като цяло, са допълнително разгледани в раздел 3.2.2.4 по-долу.

(65)

Предвид значителната степен на държавна намеса в китайската химическа промишленост, включително в рамките на веригата за създаване на стойност в сектора на сулфаниловата киселина, и значителния дял на ДП в сектора дори частните производители не могат да извършват дейност при пазарни условия. Както държавните, така и частните предприятия, осъществяващи дейност в китайския химически сектор, включително производителите на сулфанилова киселина и производителите на необходимите за нейното производство материали за влагане, също подлежат, пряко или непряко, на политически надзор и насоки, както е посочено в раздел 3.2.2.5 по-долу.

3.2.2.4.   Значителни нарушения съгласно член 2, параграф 6а, буква б), второ тире от основния регламент: държавно присъствие в дружествата, чрез което на държавата се дава възможност да се намесва по отношение на цените или разходите

(66)

Освен че упражнява контрол върху икономиката посредством собствеността върху ДП и с други средства, ПК може и да влияе върху цените и разходите чрез държавно присъствие в дружествата. Макар че правото на съответните държавни органи да назначават и отстраняват ключови управленски кадри в ДП, както е предвидено в китайското законодателство, може да се счита за произтичащо от съответните права на собственик (42), звената на ККП както в държавни, така и в частни предприятия са друг важен канал, посредством който държавата може да влияе на търговските решения. Съгласно дружественото право на КНР във всяко дружество трябва да се изгради организация на ККП (с най-малко трима членове на ККП, както е заложено в Устава на ККП (43)) и дружеството трябва да осигури необходимите условия за осъществяване на дейностите на партийната организация. В миналото това изискване, изглежда, невинаги е било спазвано или прилагано стриктно. Въпреки това поне от 2016 г. насам ККП засили претенциите си да упражнява контрол над бизнес решенията на ДП като въпрос на политически принцип. Също така има сведения, че ККП упражнява натиск върху частните дружества да поставят „патриотизма“ на първо място и да спазват партийната дисциплина (44). През 2017 г. е отчетено, че партийни звена съществуват в 70 % от около 1,86 милиона частни дружества, а натискът организациите на ККП да имат последната дума при вземането на бизнес решения в съответните дружества нараства (45). Тези правила се прилагат като цяло в китайската икономика, във всички нейни сектори, в това число за производителите на сулфанилова киселина и за доставчиците на техните материали за влагане.

(67)

Например на личностно равнище припокриване между структурите на ККП и управителния орган се наблюдава при поне едно дружество — Wanhua Chemical — което, както вече бе споменато, произвежда големи количества анилин (ключовата съставка, използвана като материал за влагане при производството на сулфанилова киселина). Комисията установи, че настоящият управител на предприятието Liao Zengtai също така е и партиен секретар. Освен това един от директорите на Wanhua Chemical и председател на неговото акционерно и контролиращо дружество Yantai Guofeng е член на ККП и изпълнява функциите на секретар на партийния клон в последно посоченото предприятие. В миналото той е бил член на партийния комитет на Yantai SASAC и ръководител на отдела за статистически оценки към този публичен орган (46). Друг пример, показващ присъствието на ККП в корпоративните участници в химическия сектор, е фактът, че в структурите на един от водещите износители на сулфанилова киселина в КНР — China Jiangsu International Economic and Technical Cooperation Group — целият висш ръководен екип на дружеството е свързан с партията (47). Самото дружество също така посочва следното по отношение на вътрешнопартийните дейности: „На 18 януари следобед партийният комитет на China Jiangsu International Group Company проведе ежегодния преглед за 2018 г. на работата на секретаря на партийната организация във връзка с изграждането на низови партийни организации и проведената през 2019 г. конференция за разширяване на дейностите по партийно строителство“ (48). Един друг от посочените по-горе големи износители на сулфанилова киселина — Northeast Pharmaceutical Group Import and Export Trade Co., Ltd. — твърди, че една от неговите корпоративни политики се състои в това да се „вземат предвид думите на президента Си и да се следва партията“ и че една от корпоративните му ценности е, че „започването на стопанска дейност трябва да принася полза на правителството“ (49).

(68)

Присъствието и намесата на държавата на финансовите пазари (вж. също раздел 3.2.2.8 по-долу), както и при осигуряването на суровини и материали за влагане, оказват в още по-голяма степен нарушаващ пазара ефект (50). По този начин държавното присъствие в предприятията, в това число в ДП, в сектора на сулфаниловата киселина и в други свързани сектори (като например финансовия сектор и сектора на материалите за влагане), дава възможност на ПК да се намесва по отношение на цените и разходите.

3.2.2.5.   Значителни нарушения съгласно член 2, параграф 6а, буква б), трето тире от основния регламент: обществени политики или мерки, водещи до дискриминация в полза на местните доставчици или другояче влияещи върху силите, действащи на свободния пазар

(69)

Посоката на развитие на китайската икономика в значителна степен се определя от сложна система на планиране, с която се набелязват приоритети и цели, върху които централните и местните органи трябва да се съсредоточат. На всички равнища на управление съществуват съответни планове, които обхващат практически всички сектори на икономиката. Целите, определени посредством инструментите за планиране, са от обвързващ характер и органите на всяко административно равнище наблюдават изпълнението на плановете от органите на съответното по-ниско равнище на управление. Като цяло системата на планиране в КНР води до насочването на ресурси към сектори, определени от правителството за стратегически или за важни в друго отношение за политиката, вместо до разпределянето им съгласно пазарните сили (51).

(70)

ПК счита химическата промишленост, от която са част производителите на сулфанилова киселина и техните доставчици на материали за влагане, за важен сектор. Това се потвърждава от многобройните планове, насоки и други свързани с химическия сектор документи, издадени на национално, регионално и общинско равнище (52).

(71)

По-конкретно, що се отнася до олефините — група химически продукти, от която е част бензенът (суровината за производство на анилин, която е основният материал за влагане при производството на сулфанилова киселина) — особен акцент върху производството на последно посочения продукт може да бъде намерен в Тринадесетия национален петгодишен план (53). Олефините са обхванати и от разпоредбите на Тринадесетия петгодишен план за нефтохимическата и химическата промишленост (2016—2020 г.), чрез които държавата установява насоки за развитие на конкретни химически подсектори, включително за управление на веригата за доставки и създаване на стойност, както и за определяне на цели в областта на индустриализацията, които могат да окажат пряко въздействие върху пазарните сили в тези подсектори. По отношение на олефините държавата дава следните указания: „По-активно насърчаване на изпълнението на проекти в нефтохимическата област от ключово значение. […] Подготовка за използването както на международни, така и на вътрешни ресурси, адекватно разработване на процесите по получаването на олефини от метанол и дехидрогениране на пропан до пропилен, увеличаване на дела на продуктите, които не са на нефтена основа, в обема на производството на етилен и пропилен, подобряване на капацитета за сигурност на доставките“ (54), и се заявява, че ще се „насърчава целенасоченото изграждане на седем големи нефтохимически промишлени бази и осъществяването на големи проекти, ще се увеличи капацитетът за гарантиране на наличността на олефини, ароматни вещества и други основни продукти и ще се подобри интегрирането на дейностите по рафиниране“ (55).

(72)

Сред основните цели в други важни китайски политически документи, като например Насоките на Държавния съвет за преструктуриране, преобразуване и растеж на рентабилността на нефтохимическата промишленост, също така се посочва управлението на моделите на доставка по отношение на олефините: „Структурата на производствения капацитет трябва да бъде постепенно оптимизирана. […] Капацитетът за гарантиране на доставките на олефини, ароматни съединения и други основни суровини трябва да се увеличи значително.“ (56).

(73)

Разпоредбите от националните планове и насоки намират отражение в документите за планиране на равнището на провинциите, като например Тринадесетия петгодишен план за развитие на химическата промишленост в провинция Дзянсу (2016—2020 г.), в който по-специално се определят стъпките, които всеки регион следва да предприеме по отношение на промишлената база и нейния капацитет, както и източниците на снабдяване, по-специално по отношение на олефините: „нефтохимическата база на Нанкин осигурява интегрирането и разработването на рафинирани продукти, олефини и ароматни въглеводороди [и] осигурява високостойностното развитие на продуктите надолу по веригата“ (57). Олефините са част и от Тринадесетия план за нефтохимическата промишленост на провинция Хъбей, съгласно който органите имат за цел да направляват структурните модели на развитие на конкретни промишлени сегменти, като едновременно осъществяват контрол на капацитета, и по-специално се дават следните указания: „Да се ускори разработването на процесите на получаване на етиленгликол от въглища и да се разработват постепенно процесите на получаване на олефини от въглища (метанол), да се повиши капацитетът за производство на олефини, които не са на нефтена основа, да се изградят съоръжения за получаване на ароматни въглеводороди от въглища на подходящи места в крайбрежните райони, да се повиши равнището на концентрация на промишлеността и се увеличи мащабът, […].“ (58).

(74)

Комисията установи също така, че друга използвана при производството на сулфанилова киселина суровина — сярната киселина — е била предмет на публични политики в провинция Хъбей в рамките на Тринадесетия план за нефтохимическата промишленост на провинция Хъбей по отношение на контрола на новия производствен капацитет: „[Хъбей] […] трябва стриктно да прилага условията за навлизане в сектора, да контролира всеки нов проект за производствен капацитет по отношение на кокс, разяждащи алкалии, натриев карбонат, сярна киселина, калциев карбид, РVС, метанол, багрила и др.“ (59).

(75)

ПК ръководи развитието на химическия сектор в съответствие с широк набор от инструменти, например като предоставя държавни субсидии, по-специално на производителите на анилин — основната суровина, използвана при производството на сулфанилова киселина. В годишните доклади на Wanhua Chemicals — водещ производител на анилин — се потвърждава, че дружеството е получило държавни субсидии със следния размер: през 2019 г. — 907 милиона CNY (60); през 2018 г. — 1 млрд. CNY; през 2017 г. — 1,3 млрд. CNY (61).

(76)

Комисията също така установи, че Wanhua Chemicals, в качеството си на контролирано от държавата дружество, наскоро е било натоварено с изпълнението на проект от национален мащаб, който показва тесните връзки с държавата, от които дружеството извлича полза: „През октомври 2019 г. Националната администрация по стандартизация на Китай изготви официален отговор, с който одобри Yantai Wanhua Chemical Group Co., Ltd. като предприятие, отговарящо за подготовката и изграждането на националната база за иновации в областта на техническите стандарти (по отношение на новите химически материали)“ (62).

(77)

Освен това по отношение на бензена, използваният при производството на анилин химически материал за влагане, Комисията установи, че КНР прилага експортна такса в размер на 40 % (63). Той обаче не прилага никакви износни мита за продукти от бензен надолу по веригата, включително за сулфаниловата киселина.

(78)

Чрез тези и други средства използваните при производството на сулфанилова киселина суровини са обект на правителствена намеса, като ПК управлява и контролира почти всички аспекти на развитието и функционирането на химическия сектор.

(79)

В обобщение може да се каже, че ПК е въвело мерки, за да налага на операторите да се придържат към целите на обществената политика за подпомагане на насърчаваните отрасли, в това число производството на анилин като основната суровина, използвана при производство на продукта, предмет на прегледа. Тези мерки възпрепятстват свободното функциониране на пазарните сили.

3.2.2.6.   Значителни нарушения съгласно член 2, параграф 6а, буква б), четвърто тире от основния регламент: неприлагане, дискриминационно прилагане или неправилно прилагане на законодателството в областта на несъстоятелността, дружественото право или вещното право

(80)

Съгласно информацията, съдържаща се в досието, китайската система в областта на несъстоятелността е неподходяща за постигането на собствените си основни цели, като например справедливо уреждане на вземанията и дълговете и защита на законните права и интереси на кредиторите и длъжниците. Това изглежда се корени във факта, че макар китайското законодателство в областта на несъстоятелността официално да се основава на принципи, сходни с прилаганите в съответното законодателство на други държави, китайската система се характеризира със системно занижено правоприлагане. Броят на случаите на несъстоятелност остава пословично нисък на фона на мащабите на икономиката на държавата, не на последно място поради редица слабости в производствата по несъстоятелност, които реално играят ролята на възпиращ фактор при подаване на заявления за обявяване в несъстоятелност. При това държавата продължава да играе силна и активна роля в производствата по несъстоятелност, като често оказва пряко влияние върху техния изход (64).

(81)

В допълнение слабостите на системата в областта на правата на собственост са особено очевидни при собствеността върху земята и правата за ползване на земя в КНР (65). Цялата земя е собственост на китайската държава (земите в селските райони са „колективна собственост“, а тези в градските райони са „държавна собственост“). Разпределянето ѝ за ползване продължава да зависи единствено от държавата. Съществуват законови разпоредби, с които се цели разпределянето на правата за ползване на земя да става по прозрачен начин и на пазарни цени, например чрез въвеждане на тръжни процедури. Тези разпоредби обаче редовно не се спазват, като някои купувачи получават земите си безплатно или на цени под пазарните (66). Освен това при разпределянето на земи органите често преследват конкретни политически цели, в това число изпълнението на икономическите планове (67).

(82)

Подобно на други сектори на китайската икономика спрямо производителите на сулфанилова киселина се прилагат обичайните правила от китайското законодателството в областта на несъстоятелността, дружественото право и вещното право. Последицата от това е, че тези дружества също са изложени на нарушения „отгоре надолу“, произтичащи от дискриминационното или неправилното прилагане на законодателството в областта на несъстоятелността и вещното право. В рамките на настоящото разследване не беше установено нищо, което да поставя под съмнение тези констатации. Поради това Комисията стигна до предварителното заключение, че китайското законодателство в областта на несъстоятелността и вещното право не функционира правилно, което води до нарушения, когато се поддържа дейността на дружества в неплатежоспособност и се предоставят права за ползване на земя в КНР. Въз основа на наличните доказателства тези съображения изглежда са напълно приложими и в химическия сектор, включително в сектора на сулфаниловата киселина и в секторите, произвеждащи използваните при производството на сулфанилова киселина суровини.

(83)

Въз основа на горепосоченото Комисията стигна до заключението, че е налице дискриминационно прилагане или неправилно прилагане на законодателството в областта на несъстоятелността и вещното право в химическия сектор, включително по отношение на продукта, предмет на прегледа.

3.2.2.7.   Значителни нарушения съгласно член 2, параграф 6а, буква б), пето тире от основния регламент: изкривяване на разходите за заплати

(84)

В КНР не може да се развие напълно пазарно ориентирана система на заплащане на труда, тъй като работниците и работодателите са възпрепятствани в правото си на колективно сдружаване. КНР не е ратифицирала някои от основните конвенции на Международната организация на труда (МОТ), по-специално тези относно свободата на сдружаване и относно колективното договаряне (68). Съгласно националното право има само една действаща синдикална организация. Тази организация обаче не е независима от държавните органи и ангажиментът ѝ към колективното договаряне и защитата на правата на работниците остава минимален (69). Освен това мобилността на китайската работна сила е ограничена от системата за регистриране на домакинствата, с която достъпът до пълния набор от социални осигуровки и други обезщетения се ограничава само до местните жители на дадена административна област. В резултат на това работниците, които нямат местна адресна регистрация, обикновено се намират в уязвимо положение по отношение на заетостта и получават по-ниски доходи в сравнение с онези, които имат такава регистрация (70). Тези констатации показват изкривяване на разходите за заплати в КНР.

(85)

Не бяха представени доказателства, от които да става ясно, че химическият сектор, в това число производителите на сулфанилова киселина, не са предмет на описаната тук система на китайското трудово право. Следователно секторът на сулфаниловата киселина е засегнат от изкривяването на разходите за заплати както пряко (при производството на продукта, предмет на прегледа, или на основната суровина, използвана при производството му), така и косвено (при ползването на капитал или материали за влагане, предоставяни от дружества, които са обхванати от същата система на трудово право в КНР).

3.2.2.8.   Значителни нарушения съгласно член 2, параграф 6а, буква б), шесто тире от основния регламент: достъп до финансиране, предоставян от институциите, които изпълняват цели на обществената политика или по друг начин не действат независимо от държавата

(86)

Достъпът до капитал за корпоративни участници в КНР е белязан от различни нарушения.

(87)

Първо, китайската финансова система се характеризира със силна позиция на държавните банки (71), които вземат предвид критерии, различни от икономическата жизнеспособност на даден проект, при предоставянето на достъп до финансиране. Подобно на нефинансовите ДП банките остават свързани с държавата не само чрез собствеността, но и посредством лични отношения (висшите ръководители на големите държавни финансови институции се назначават от ККП) (72), и също като тях редовно изпълняват обществени политики, разработени от правителството. По този начин банките спазват изричното правно задължение да извършват дейността си в съответствие с нуждите на националното икономическо и социално развитие, ръководени от промишлената политика на държавата (73). Тази ситуация допълнително се усложнява от други съществуващи правила, въз основа на които финанси се насочват към сектори, определени от правителството като „насърчавани“ или важни в друго отношение (74).

(88)

Макар да се признава, че в редица правни разпоредби е изтъкната необходимостта от спазване на нормално банково поведение и на пруденциални правила, като например необходимостта от проверка на кредитоспособността на кредитополучателя, съществуват многобройни доказателства, в това число констатации, направени в рамките на разследванията за търговска защита, които сочат, че тези разпоредби играят едва второстепенна роля при прилагане на различните правни инструменти.

(89)

Освен това рейтингите на облигациите и кредитните рейтинги често са предмет на нарушения поради различни причини, включително поради факта, че оценката на риска се влияе както от стратегическото значение на дружеството за ПК, така и от надеждността на предоставяните от правителството имплицитни гаранции. Оценките недвусмислено показват, че китайските кредитни рейтинги систематично съответстват на по-ниски международни рейтинги (75).

(90)

Тази ситуация допълнително се усложнява от други съществуващи правила, въз основа на които финанси се насочват към сектори, определени от правителството като „насърчавани“ или важни в друго отношение (76). Това води до склонност към кредитиране на ДП, на големи и влиятелни частни предприятия, както и на предприятия в ключови сектори на промишлеността, което от своя страна означава, че не всички участници на пазара са равнопоставени по отношение на достъпа до капитал и неговата цена.

(91)

Второ, разходите по заемите се поддържат изкуствено ниски, за да се стимулира растежът на инвестициите. Това води до прекомерно използване на капиталови инвестиции с все по-ниска възвръщаемост. Пример за това е неотдавнашното нарастване на корпоративната задлъжнялост в държавния сектор въпреки резкия спад в рентабилността, което навежда на мисълта, че механизмите, действащи в банковата система, не следват обичайните търговски реакции.

(92)

Трето, въпреки че през октомври 2015 г. бе постигнато либерализиране на номиналния лихвен процент, ценовите сигнали все още не са резултат от действието на свободни пазарни сили, а са повлияни от нарушения, предизвикани от правителството. Действително делът на отпускане на заеми с лихвен процент, който не надвишава референтния, все още представлява 45 % от всички заеми, а прибягването до целеви кредити, изглежда, се е засилило, тъй като този дял се е увеличил значително след 2015 г. въпреки влошаването на икономическите условия. Изкуствено ниските лихвени проценти водят до занижена цена на капитала и съответно — до прекомерното му използване.

(93)

Общият растеж на кредитите в КНР показва влошаване на ефективността на разпределянето на капитала, като няма никакви признаци за ограничаване на отпускането на кредити, както би се очаквало в пазарна среда, при която няма нарушения. В резултат на това през последните години необслужваните кредити бързо са се увеличили. Изправено пред нарастване на заемите с висок кредитен риск, ПК е предпочело да избегне изпадането в неплатежоспособност. Така проблемът с лошите кредити се урежда с отпускането на нови средства за финансиране на дългове, като по този начин се създават т.нар. дружества „зомби“, или с прехвърляне на собствеността върху дълга (например чрез сливания или замяна на дълг срещу капитал), без непременно с това да се решава основният проблем с дълга или да се отстраняват причините за възникването му.

(94)

Въпреки стъпките, предприети наскоро за либерализиране на пазара, системата за корпоративно кредитиране в КНР е засегната съществено от значителни нарушения, произтичащи от все така всеобхватната роля на държавата на капиталовите пазари.

(95)

Не бяха представени доказателства, че секторът на сулфаниловата киселина няма да бъде засегнат от гореописаната намеса на правителството във финансовата система. Комисията установи също така, че един водещ производител на анилин (основната суровина, използвана при производството на сулфанилова киселина) се е ползвал от държавни субсидии (вж. съображение 75). Поради това пазарните условия на всички равнища са сериозно засегнати от съществената правителствена намеса във финансовата система.

3.2.2.9.   Системен характер на описаните нарушения

(96)

Комисията отбеляза, че нарушенията, описани в доклада, са характерни за китайската икономика. Наличните доказателства сочат, че фактите и особеностите на китайската система, описани по-горе в раздели 3.2.2.1—3.2.2.5, както и в част А от доклада, важат за цялата държава и за всички сектори на икономиката. Същото се отнася и за описанието на производствените фактори в раздели 3.2.2.6—3.2.2.8 по-горе и в част Б от доклада.

(97)

Комисията припомня, че за производството на сулфанилова киселина са необходими редица материали за влагане. В това отношение КНР е един от водещите производители на анилин — основната суровина при този производствен процес (вж. съображение 62). Когато производителите на сулфанилова киселина купуват/договарят тези материали за влагане, заплатените от тях цени (които се отчитат като разходи) са очевидно изложени на същите горепосочени системни нарушения. Например доставчиците на материали за влагане наемат работна сила, която е предмет на нарушенията. Те имат достъп до заеми, които са предмет на нарушения във финансовия сектор/при разпределянето на капитал. Освен това дейността им е направлявана от системата за планиране, която се прилага на всички равнища на управление и във всички сектори.

(98)

Следователно не само че цените при продажбите на вътрешния пазар на сулфанилова киселина не могат да се ползват по смисъла на член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент, но и всички разходи за материали за влагане (включително за суровини, енергия, земя, финансиране, труд и др.) са по същия начин засегнати, тъй като ценообразуването им е повлияно от съществена правителствена намеса, както това е описано в части А и Б от доклада. Всъщност правителствената намеса, описана във връзка с разпределянето на капитал, земя, труд, енергия и суровини, съществува навсякъде в КНР. Това означава например, че даден материал за влагане, който сам по себе си е произведен в КНР чрез комбиниране на редица производствени фактори, е изложен на въздействието на значителни нарушения. Същото се отнася и за материалите за влагане, които се използват в производството на материали за влагане, и така нататък. Нито ПК, нито производителите износители представиха доказателства или доводи в рамките на настоящото разследване, които да сочат обратното.

3.2.2.10.   Заключение

(99)

Анализът, изложен в раздели 3.2.2.2—3.2.2.9, който включва разглеждане на всички налични доказателства във връзка с намесата на КНР в нейната икономика като цяло, както и в химическия сектор (включително продукта, предмет на прегледа), показа, че нито цените, нито разходите във връзка с продукта, предмет на прегледа, включително тези за суровини, енергия и труд, са формирани от силите, действащи на свободния пазар, защото са повлияни от съществена правителствена намеса по смисъла на член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент, както е показано от действителното или потенциалното въздействие на един или повече съответни елементи, посочени в него. Въз основа на това и предвид липсата на съдействие от страна на ПК Комисията стигна до заключението, че в този случай не е целесъобразно да се използват цените и разходите на вътрешния пазар, за да се определи нормалната стойност.

(100)

Вследствие на това Комисията пристъпи към формиране на нормалната стойност изключително на основата на производствени разходи и разходи за продажба, отразяващи цени или референтни стойности, при които няма нарушения, което в този случай означава на основата на съответните производствени разходи и разходи за продажба от подходящ източник, в съответствие с член 2, параграф 6а от основния регламент, както е изложено в следващия раздел.

3.2.3.   Подходящ източник

3.2.3.1.   Общи бележки

(101)

Изборът на източника се основава на следните критерии в съответствие с член 2, параграф 6а от основния регламент:

равнище на икономическо развитие, сходно с това на КНР. За тази цел Комисията използва държави с брутен национален доход на глава от населението, сходен с този на КНР, въз основа на базата данни на Световната банка (77);

производство на продукта, предмет на прегледа, в тази държава;

наличие на съответни публични данни в държавата.

(102)

Както е обяснено в съображения 30 и 31, Комисията изготви две бележки по досието относно източниците за определяне на нормалната стойност: първа бележка относно производствените фактори от 7 май и втора бележка относно производствените фактори от 25 септември. В тези бележки са описани фактите и доказателствата, на които се основават съответните критерии. Чрез тези бележки Комисията информира заинтересованите страни за намерението си да счита Индия като подходящ източник поради причините, посочени в съображения 103, 104 и 105 по-долу. Комисията не получи коментари в това отношение.

3.2.3.2.   Равнище на икономическо развитие, сходно с това в КНР, и производство на продукта, предмет на прегледа

(103)

В бележката от 7 май относно производствените фактори Комисията обясни, че продуктът, предмет на прегледа, изглежда се произвежда единствено в Индия и Съединените американски щати (САЩ) (78), като в съответствие с посочените в съображение 101 по-горе критерии нито една от тези държави не е с равнище на икономическо развитие, сходно с това на КНР.

(104)

Тъй като Комисията не успя да открие държава със сходно равнище на икономическо развитие като това на КНР с производство на продукт от същата обща категория и/или сектор като продукта, предмет на прегледа, в бележката от 7 май относно производствените фактори Комисията посочи, че ще проучи дали има производство на продукта, предмет на прегледа, в държава с различно равнище на развитие спрямо това на КНР, отразяващо цени или референтни стойности, при които няма нарушения по смисъла на член 2, параграф 6а, буква а), първа алинея. Комисията отбеляза, че Индия има равнище на икономическо развитие, което е по-ниско от това на КНР. Поради това при обстоятелства, изискващи изчисляването на точен дъмпингов марж, тази държава не би била подходяща поради по-ниското си равнище на икономическо развитие спрямо това на КНР. Тъй като обаче настоящото разследване представлява преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките, при което въпросът е дали има вероятност дъмпингът да продължи или да възникне повторно независимо от действителното му равнище, Комисията обмисли дали Индия би могла по изключение да представлява основата за определяне на производствените разходи и разходите за продажба при обстоятелствата в разглеждания случай. Във връзка с това Комисията отбеляза, че нормалната стойност, установена въз основа на този много консервативен подход, вече е показала наличието на значителен дъмпинг, както е посочено в раздел 3.2.7 по-долу. Комисията стигна до заключението, че поради това не е необходимо да се проучват други алтернативи.

(105)

След искането от информацията, с която разполага Комисията, стана ясно, че в Индия има няколко производители на продукта, предмет на прегледа.

(106)

След това Комисията провери необходимите публично достъпни в Индия финансови данни за тези производители. Комисията насочи вниманието си към дружества с публично достъпни отчети за приходите и разходите с данни за разследвания период в рамките на прегледа, които са били рентабилни през този период. Комисията установи, че за Aarti Industries Limited (Aarti) и Daikaffil Chemicals India Limited са достъпни онлайн одитирани годишни отчети за периода от 1 април 2018 г. до 31 март 2019 г.

(107)

Daikaffil India Limited има споразумение за сътрудничество с чуждестранно дружество. На уебсайта на Daikaffil (79) се посочва, че това чуждестранно дружество е осъществявало пряк надзор и контрол върху качеството на производството на Daikaffil India Limited на всички негови производствени линии, предоставило е безплатно технология и се е съгласило да сключи споразумения за обратно изкупуване на част от продукцията. Подобна информация има и във финансовите отчети на дружеството. Получената информация изглежда показва, че при тези обстоятелства Daikaffil няма да има производствените разходи, които ще има друго произвеждащо сулфанилова киселина дружество. Това положение оказва въздействие върху ПОАР и печалбата на Daikaffil.

(108)

Нито една от заинтересованите страни не оспори факта, че Индия ще бъде избрана за целите на определяне на производствените разходи и разходите за продажба, при които няма нарушения, за производителите износители или че Aarti Industries Limited е предложило подходящи финансови данни за целите на настоящото разследване. Вниманието на Aarti Industries Limited е насочено към широка категория продукти с цел постигане на икономии от мащаба и синергии — стратегия, която се прилага от производителите на сулфанилова киселина в държави с по-високо равнище на развитие от това на Индия. Макар и Aarti Industries Limited да е дружество, принадлежащо на по-голяма група, бе установено, че управлението на стопанската дейност е сходно с това на заявителя поради разнообразието на тази дейност и постигнатите резултати.

3.2.3.3.   Наличие на съответни публични данни в Индия

(109)

Комисията внимателно анализира всички налични съответни данни в досието за производствените фактори в Индия и отбеляза следното:

Осъществяван е внос на материали за влагане, които, както е посочено в бележката от 7 май и в бележката от 25 септември, са необходими за производството на продукта, предмет на прегледа.

В индийският щат Махаращра са разположени значителен брой химически дружества и производители на сулфанилова киселина. Когато бе възможно, бяха използвани конкретни данни от индийския щат Махаращра, а не данни за цяла Индия.

Тарифата за електроенергията за промишлеността за разследвания период в рамките на прегледа е налична под формата на данни, предоставени от Комисията за регулиране на електроенергията на Махаращра.

Цените на природния газ за разследвания период в рамките на прегледа са леснодостъпни под формата на данни, предоставени от Звеното за планиране и анализ в областта на нефта в Индия (което е част от индийското Министерство на петрола и природния газ).

На уебсайта на Министерството на статистиката на Индия се предоставя информация за средногодишните работни заплати. На уебсайта на Бюрото по труда в Индия са налични данни за минималната работна заплата в производствените сектори и за отделните щати.

(110)

Съгласно член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент формираната нормална стойност трябва да включва неизкривени и разумни ПОАР и реализиране на печалба. Също така трябва да бъде установена стойност за общопроизводствените разходи, за да се обхванат разходите извън производствените фактори. Както е посочено по-горе, индийският производител износител Aarti има публично достъпни финансови отчети, които може да се използват като заместител, за да се определи стойност на неизкривените и разумни ПОАР и печалба.

3.2.3.4.   Заключение относно Индия като подходящ източник

(111)

Предвид изложения по-горе анализ Индия бе счетена по изключение за подходящ източник на информация въз основа на член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент за разходите и цените, при които няма нарушения. Дружеството Aarti бе избрано да предостави необходимите финансови данни.

3.2.4.   Производствени фактори

(112)

Както е посочено в бележката от 7 май и в бележката от 25 септември, Комисията анализира всички налични данни за установените производствени фактори. Комисията реши да използва следните източници и мерни единици, за да определи нормалната стойност в съответствие с член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент:

Таблица 1

Производствени фактори на сулфаниловата киселина

Производствен фактор

Код по ХС

Източник на данните

Единична стойност, при която няма нарушения

Сярна киселина; олеум

2807 00

Атлас на световната търговия (GTA)  (80)

70,15 EUR/метричен тон

Анилин и неговите соли

2921 41

Атлас на световната търговия (GTA)

1 342,59 EUR/метричен тон

Активен въглен

3802 10

Атлас на световната търговия (GTA)

2 835,95 EUR/метричен тон

Деминерализирана вода

[Не е приложимо]

Тарифа за вода за промишлени цели в индийския щат Махаращра

0,06 ЕUR/m3

Студена вода

[Не е приложимо]

Тарифа за вода за промишлени цели в индийския щат Махаращра

0,06 ЕUR/m3

Труд

[Не е приложимо]

Бюро по труда на Индия (общи данни за средната годишна работна заплата в Индия, екстраполирани за Махаращра)

0,92 EUR/час

Електроенергия

[Не е приложимо]

Комисия за регулиране на електроенергията на Махаращра

0,118 EUR/kWh

Природен газ

2711 21

Звено за планиране и анализ в областта на нефта в Индия

0,11 ЕUR/Nm3

Пара

[Не е приложимо]

Данни, предоставени от заявителя

Процент от променливите разходи

3.2.4.1.   Суровини

(113)

Суровините, използвани при производството на продукта, предмет на прегледа, са сярна киселина и анилин (81). При солите, освен тези две суровини, се използва и натрий, калий или калций. Тъй като при преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките Комисията не е длъжна да изчислява точния дъмпингов марж, тя реши да не вземе предвид допълнителните разходи за тези материали при изчисляването на нормалната стойност за солите. Този опростен подход доведе до по-консервативен дъмпингов марж.

(114)

За да установи цената, при която няма нарушения, на суровините, доставени на входа на завода на подходящия производител, Комисията използва като основа среднопретеглената цена на вноса на база CIF за Индия, както е отчетена в GTA, към която са добавени вносните мита и вътрешните транспортни разходи. Цената на вноса на база CIF в Индия бе определена като среднопретеглена стойност от единичните цени на вноса от всички трети държави с изключение на КНР и от държави, които не са членки на СТО, изброени в приложение 1 към Регламент (ЕС) 2015/755 на Европейския парламент и на Съвета (82).

(115)

Комисията изключи вноса в Индия от КНР, тъй като в раздел 3.2.2 направи заключението, че в настоящия случай не е целесъобразно да се използват вътрешните цени и разходи в КНР поради наличието на значителни нарушения в съответствие с член 2, параграф 6а, буква б) от основния регламент. Тъй като няма доказателства, че едни и същи нарушения, съществуващи на вътрешния пазар на Китай, не засягат в еднаква степен продуктите, предназначени за износ, Комисията счете, че експортните цени са повлияни от същите нарушения. По същия начин бе изключен и вносът в Индия от държави, които не са членки на СТО (83) и са изброени в приложение 1 към Регламент (ЕС) 2015/755. В член 2, параграф 7 от основния регламент се предвижда, че цените на вътрешния пазар в тези държави не могат да се използват за определяне на нормалната стойност. След изключването на вноса в Индия от КНР обемът на вноса на сярна киселина от други трети държави остана представителен (75,3 % от общия обем на вноса в Индия). Тъй като обемът на вноса на анилин в Индия от трети държави, различни от КНР, е ограничен, Комисията се опита да намери други представителни референтни стойности.

(116)

Комисията не установи наличието на свободния пазар на международна представителна референтна цена за анилин, при която няма нарушения. Китай продължава да бъде основният участник в световен мащаб с близо 50 % от световния капацитет за производство на анилин, следван от Западна Европа и САЩ (84). Освен това свободният пазар на анилин в Съюза и САЩ е ограничен (85). Около 90 % от произвеждания в световен мащаб анилин се използва за производството на изолационния материал метилендифенилов диизоцианат (MDI) (86). Заявителят е единственият европейски производител на анилин, който не е интегриран в производството на MDI (87).

(117)

Заявителят заяви, че средната цена на внасяния анилин в Индия през последните пет години е била 1,95 USD/kg и че никога не е била по-ниска от 1,50 USD/kg (т.е. 1,32 EUR/kg) (88). Комисията използва като референтна стойност най-консервативната цена за анилин, предоставена от заявителя, т.е. 1,32 EUR/kg.

(118)

За да се определи нормалната стойност съгласно методологията на Комисията, към тези цени на вноса по принцип следва да се добавят вносните мита върху производствените фактори и материалите, внасяни в Индия, както и вътрешните транспортни разходи. За сярната киселина Комисията приложи вносното мито на Индия, като данните за него бяха налични в софтуера на Световната банка World Integrated Trade Solution (89), на съответните равнища, в зависимост от държавата на произход на внесените количества. Освен това Комисията добави вътрешните транспортни разходи, изчислени за тон въз основа на котировките за доставки, както е посочено в доклад на Световната банка (90). За референтната стойност за анилин Комисията добави вътрешните транспортни разходи.

3.2.4.2.   Консумативи

(119)

Консумативите са активен въглен, деминерализирана вода и студена вода.

(120)

За активния въглен Комисията приложи същата методология като тази за сярната киселина в раздела за суровините по-горе. Като се изключи КНР, вносът от други трети държави остава представителен, като възлиза на 50,8 % от общия обем на вноса в Индия. Що се отнася до вътрешния транспорт, Комисията добави вътрешните транспортни разходи, изчислени за тон въз основа на котировките за доставки, както е посочено в доклада на Световната банка, посочен в раздела по-горе.

(121)

За деминерализираната вода и студената вода Комисията използва тарифата за вода от 2018 г. за отраслите, които използват вода за производствени цели или за охлаждане в Махаращра (91).

3.2.4.3.   Труд

(122)

Периодичните проучвания на работната сила от Министерството на статистиката на Индия (92) показват, че средната годишна работна заплата по принцип е двойно по-голяма от минималната работна заплата (93). Комисията използва последния анализ на данните за труда в Индия, извършен от индийското Бюро по труда (т.е. доклада „Индийски статистически данни за труда за 2017 г.“) (94), в който са посочени минималните работни заплати в Махаращра в сектора на химическата/лекарствената и фармацевтичната промишленост, и умножи минималната годишна работна заплата по две.

3.2.4.4.   Електроенергия

(123)

Комисията за регулиране на електроенергията на Махаращра публикува цената на електроенергията за дружества (промишлени потребители) в Махаращра (95). Комисията използва данните за цените на електроенергията за промишлеността през индийската финансова 2019/2020 година (т.е. цените, преобладаващи през втората половина на разследвания период в рамките на прегледа).

3.2.4.5.   Природен газ

(124)

Звеното за планиране и анализ в областта на нефта в Индия (което е част от индийското Министерство на петрола и природния газ) публикува редовно на своя уебсайт (96) цената на природния газ в Индия. Комисията използва публикуваните цени, които обхващат разследвания период в рамките на прегледа (97).

3.2.4.6.   Пара

(125)

За да установи разходите за пара и поради липсата на други данни Комисията използва методологията от искането, която беше проверена от нея по време на КПР. Парата представлява „енергиен“ компонент, разходите за който бяха определени като процент от някои променливи разходи, действително направени от заявителя при производството на сулфанилова киселина по време на разследвания период в рамките на прегледа (98).

3.2.4.7.   Общопроизводствени разходи, ПОАР, печалба и амортизация

(126)

Съгласно член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент „формираната нормална стойност включва неизкривени и разумни административни разходи, разходи за продажба и общи разходи, и реализиране на печалба“. Също така трябва да бъде установена стойност за общопроизводствените разходи, за да се обхванат разходите извън производствените фактори, както е посочено по-горе.

(127)

За да установи стойността на общопроизводствените разходи, при която няма нарушения, и предвид липсата на съдействие от страна на китайските производители износители, Комисията използва наличните факти в съответствие с член 18 от основния регламент. Поради това Комисията установи съотношението на общопроизводствените разходи към общите разходи за производство и труд въз основа на данните на заявителя (99). Впоследствие този процент бе приложен към незасегнатата от нарушения стойност на производствените разходи, за да се получи незасегнатата от нарушения стойност на общопроизводствените разходи.

(128)

За да определи незасегнат от нарушения и разумен размер на ПОАР и печалба, Комисията използва финансовите данни за периода 1 април 2018 г.—31 март 2019 г. за Aarti, извлечени от одитираните отчети на Aarti, които са достъпни на уебсайта на дружеството.

3.2.5.   Изчисляване

(129)

Въз основа на горепосоченото Комисията формира нормалната стойност по вид на продукта на базата на цена франко завода в съответствие с член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент.

(130)

Първо, Комисията определи производствените разходи, при които няма нарушения. Поради липсата на съдействие от страна на производителите износители Комисията използва информацията, предоставена от заявителя в искането за преглед, по отношение на използването на всеки фактор (материали и труд) за производството на сулфанилова киселина. Тези проценти на използване, предоставени от заявителя, бяха проверени от Комисията по време на КПР. Комисията умножи коефициентите на използване по разходите, при които няма нарушения, за единица продукция в Индия.

(131)

Второ, бяха изчислени общопроизводствените разходи. Изчислението на тези общопроизводствени разходи е обяснено в съображение 127 по-горе. Полученият процент бе приложен към производствените разходи, при които няма нарушения.

(132)

Трето, Комисията приложи ПОАР и печалбата. Те бяха определени въз основа на финансовите отчети на Aarti (вж. раздел 3.2.3.3). Към производствените разходи, при които няма нарушения, Комисията добави следните елементи:

ПОАР, които представляват 23,6 % от общите производствени разходи на Aarti, както и

печалба в размер на 20,4 % от общите производствени разходи на Aarti.

(133)

Въз основа на това Комисията формира нормалната стойност по вид на продукта на базата на цена франко завода в съответствие с член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент.

3.2.6.   Експортна цена

(134)

Поради липсата на съдействие експортните цени бяха определени въз основа на наличните факти в съответствие с член 18 от основния регламент. За определяне на експортните цени Комисията използва данните за вноса от Китай, посочени в базата данни по член 14, параграф 6 и от Евростат.

(135)

Тъй като тези цени се отчитат на база CIF (стойност, застраховка и навло), те бяха коригирани към цени на равнище франко завода с подходящи приспадания за транспортни (53 EUR/тон) и застрахователни разходи (0,2 %) между КНР и границата на ЕС. Поради липсата на съдействие от страна на китайските производители износители Комисията използва данните, предоставени от заявителя (100).

3.2.7.   Сравнение и дъмпингов марж

(136)

Комисията сравни формираната нормална стойност, определена в съответствие с член 2, параграф 6а, буква а) от основния регламент, на база франко завода с експортната цена на равнище франко завода за Съюза. Комисията следваше консервативен подход и сравни формираната нормална стойност за сулфанилова киселина с експортните цени за сулфанилова киселина и нейните соли (внос по код по ТАРИК 2921420060 и по код по ТАРИК 2921420040). Комисията обаче не взе предвид вноса по код по ТАРИК 2921420090 (Производни на анилина и техните соли — Други), тъй като този код може да включва продукти, различни от продукта, предмет на прегледа.

(137)

Установеният дъмпингов марж, изразен като процент от цената CIF на границата на Съюза, без платено мито, бе 41,7 %.

3.2.8.   Заключение относно продължаването на дъмпинга

(138)

Поради това Комисията направи заключението, че по време на разследвания период в рамките на прегледа дъмпингът е продължил.

3.3.   Вероятно развитие на вноса, ако срокът на действие на мерките изтече

(139)

В допълнение към констатацията за съществуването на дъмпинг по време на разследвания период в рамките на прегледа, в съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент Комисията разследва вероятността за продължаване на дъмпинга, ако мерките бъдат отменени. Бяха анализирани следните допълнителни елементи: производственият капацитет и свободният капацитет в КНР, връзката между равнището на цените в Съюза и експортните цени за трети държави и привлекателността на пазара на Съюза.

(140)

Вследствие на липсата на съдействие от страна на китайските органи и производителите/износителите в КНР Комисията основа своята оценка на наличните факти в съответствие с член 18 от основния регламент.

3.3.1.   Производствен капацитет и свободен капацитет в КНР

(141)

При предишния преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките Комисията стигна до заключението, че наличният капацитет в КНР е в диапазона 65 500 — 82 000 тона. Към този момент бе направена оценка, че свободният капацитет за производство на сулфанилова киселина в КНР е в диапазона 13 100 — 16 400 тона.

(142)

В настоящото искане за преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките е включен списък с 44 китайски производители на сулфанилова киселина и се прави оценка, че през 2019 г. капацитетът за производство на сулфанилова киселина е бил в диапазона 75 000—190 000 тона. През 2017 г. капацитетът за производство на сулфанилова киселина в КНР бе оценен на 98 506 тона за 14 китайски производители (101). От 2017 г. към производствения капацитет се добавя капацитетът на производители като Hebei Honggang Chemical Co., Ltd. и Cangzhou Lingang Yueguo Chemical Co., Ltd. (102). Освен това голяма част от производственото оборудване, използвано за производството на багрила, пигменти и органични химически вещества в КНР, може да се използва и за производството на сулфанилова киселина (103).

(143)

С оглед на прогнозите, основани на данните за търсенето и износа за минали периоди, както и на проучването на пазара по отношение на КНР, понастоящем свободният капацитет за производство на сулфанилова киселина в КНР е в диапазона 35 000—65 000 тона, което представлява като минимум над пет пъти потреблението на Съюза през разследвания период в рамките на прегледа.

3.3.2.   Цени на други експортни пазари

(144)

Комисията извлече от GTA данни със стойности и обеми за износа от КНР на производни на анилина и техните соли (104) (не са налични данни само за сулфаниловата киселина) за периода 2015—2019 г. по държава на местоназначение. Анализът на експортните цени показва, че освен продажбите за САЩ китайският износ на производни на анилина и техните соли за Съюза се извършва на най-високите цени. Няма информация за продуктовия асортимент по държава на местоназначение, но разликата между цените в Съюза и другите експортни пазари е значителна. През 2019 г. средната продажна цена на производните на анилина и техните соли за Съюза е била 3,2 пъти по-висока, отколкото на другите експортни пазари. Поради това при липсата на антидъмпингови мерки има вероятност китайските продажби за Съюза да се увеличат. Очаква се този внос да се осъществява на дъмпингови цени, които биха подбивали цените на единствения производител от Съюза.

3.3.3.   Привлекателност на пазара на Съюза

(145)

В световен мащаб КНР е най-голямата държава износител на сулфанилова киселина в количествено изражение (105). Като се имат предвид плановете, въведени от правителството на Китай (вж. раздел 3.2.2), и уебсайтовете на съответните китайски производители (106), е ясно, че китайските производители на сулфанилова киселина извършват значителен износ.

(146)

Посоченият в съображение 144 по-горе анализ на извлечените от GTA данни показа, че китайският износ на производни на анилина и техните соли е възлизал на около 82 милиона тона през 2019 г. По-голямата част от този износ е бил предназначен за Оман, Пакистан, Бразилия, Индия и Виетнам. Макар и да е възможно продуктовият асортимент на изнасяните продукти да се различава и обхватът на данните да е по-широк от продукта, предмет на прегледа, следва да се отбележи, че средната цена на китайския износ на производни на анилина и техните соли за държави извън ЕС е била много по-ниска от средната цена на износа за Съюза. При разследването бе установено, че търсенето на сулфанилова киселина е съсредоточено в САЩ, Европа, Мексико, Бразилия и Япония (107). Що се отнася до САЩ, цените на сулфаниловата киселина са високи, но достъпът до пазара на САЩ изглежда е ограничен за китайските производители на сулфанилова киселина след въвеждането на антидъмпингови мерки (108). Следователно привлекателността на пазара на Съюза по отношение на търсенето и цените е очевидна.

3.3.4.   Заключение относно вероятното развитие на вноса, ако срокът на действие на мерките изтече

(147)

Въз основа на значителния производствен капацитет и свободен капацитет в КНР и привлекателността на пазара на Съюза Комисията стигна до заключението, че има голяма вероятност изтичането на срока на действие на антидъмпинговите мерки да доведе до увеличаване на обемите, засегнати от дъмпинг.

3.3.5.   Заключение относно вероятността за продължаване на дъмпинга

(148)

Предвид констатациите си относно продължаването на дъмпинга по време на разследвания период в рамките на прегледа и вероятното развитие на вноса, ако срокът на действие на мерките изтече, въз основа на наличните факти Комисията стигна до заключението, че има голяма вероятност изтичането на срока на действие на антидъмпинговите мерки да доведе до продължаване на дъмпинга.

4.   ВРЕДА

4.1.   Определение за промишленост на Съюза и производство на Съюза

(149)

По време на разглеждания период сходният продукт е бил произвеждан от един производител от Съюза. Това дружество представлява „промишлеността на Съюза“ по смисъла на член 4, параграф 1 от основния регламент.

(150)

Въз основа на информацията, предоставена от промишлеността на Съюза, бе установено, че общото производство на Съюза по време на разследвания период в рамките на прегледа е било в диапазона 1 900 — 2 300 тона. Анализът бе извършен въз основа на данните, предоставени от единствения производител от Съюза на сходния продукт, който следователно представлява 100 % от общото производство на Съюза на този продукт.

4.2.   Потребление на Съюза

(151)

Комисията установи потреблението на Съюза въз основа на:

обемите на продажбите на сходния продукт от промишлеността на Съюза на пазара на Съюза,

обемите на вноса на сулфанилова киселина и нейните соли (на ниво 10-цифрен код по ТАРИК), отчетени от Евростат.

(152)

С оглед на факта че производството на Съюза се състои само от един производител, за да се запази поверителността на търговската информация е необходимо информацията в таблиците по-долу да бъде предоставена под формата на индекси.

(153)

В съответствие с бележката към досието от 18 ноември 2020 г. (109) Комисията следваше консервативен подход и при анализа на вредата използва само вноса, класиран в код по ТАРИК 2921420060 (сулфанилова киселина) и 2921420040 (натриев сулфанилат, който представлява сол на сулфаниловата киселина, получен чрез третиране на сулфанилова киселина с натриев хидроксид). Комисията обаче не взе предвид вноса по код по ТАРИК 2921420090 (Производни на анилина и техните соли — Други), тъй като този код може да включва продукти, различни от продукта, предмет на прегледа, като не може да се използва подходяща методология за определяне на дела на продукта, предмет на прегледа, в рамките на този код.

(154)

Разследването показа, че пазарът на сулфанилова киселина в Съюза първо е отбелязал растеж през втората година от разглеждания период. След това обаче потреблението е намаляло, но е останало малко над равнището от 2016 г. през разследвания период в рамките на прегледа.

Таблица 2

Потребление на Съюза (индекс за обем)

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Потребление на Съюза

100

113

104

105

Източник: производител от Съюза и Евростат

4.3.   Внос от КНР

а)    Обеми на вноса и пазарен дял

(155)

Комисията определи обема на вноса от КНР в Съюза въз основа на данните на Евростат и на пазарния дял на вноса, като сравни тези обеми на вноса с потреблението на Съюза, както е показано в таблица 3.

(156)

Общият обем на вноса от КНР се е увеличавал непрекъснато през целия разглеждан период. През разследвания период в рамките на прегледа обемите на вноса са били с 66 % по-големи в сравнение с 2016 г.

(157)

Вносът от КНР е нараствал непрекъснато, като през разследвания период в рамките на прегледа е представлявал над една трета от общия внос.

(158)

При първоначалното разследване Комисията разследва вноса на сулфанилова киселина и нейните соли, както е видно, inter alia, от определението на разглеждания продукт в съображенията на регламента за налагане на временните мерки (110). Въпреки това поради пропуск Комисията е описала продукта, предмет на мерките, само като сулфанилова киселина в постановителната част на регламента. Този проблем стана явен през 2015 г.

(159)

През 2015 г., след като предишният преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките вече бе приключил, в рамките на преразглеждане на тарифното класиране на Съюза бе въведен нов код по ТАРИК за натриев сулфанилат (код по ТАРИК 2921420040). Освен това в края на 2014 г. и началото на 2015 г. Нидерландия (111) и Италия (112) издадоха решения във връзка с обвързваща тарифна информация (ОТИ), с които солите на сулфаниловата киселина бяха класирани в код по ТАРИК 2921420090 (Производни на анилина и техните соли — Други).

(160)

Статистическите данни на Евростат за вноса показват, че обемите на вноса от КНР, класиран в код по ТАРИК 2921420090, са варирали между 1 500 тона и 3 000 тона в периода между 2010 г. и разследвания период в рамките на прегледа (113). Промените в тарифното класиране през 2015 г. и двете решения за ОТИ не са оказали влияние върху тенденцията на вариране по отношение на посочения код по ТАРИК.

(161)

За сметка на това, обемите на вноса от КНР по код по ТАРИК 2921420060 (сулфанилова киселина) са намалели значително след 2014 г. През периода 2010—2014 г. обемите на вноса варират между 100 и 800 тона годишно (114). От 2015 г. те нито веднъж не са надвишавали 65 тона. Освен това обемите на вноса от КНР по код по ТАРИК 2921420040 (натриев сулфанилат) са нараснали от приблизително 35 тона през 2015 г. на над 1 000 тона през разследвания период в рамките на прегледа.

(162)

Поради това Комисията счете, че китайските производители износители са се възползвали от ситуацията, обяснена в съображения 158 и 159, и са възобновили вноса на соли на сулфаниловата киселина по кодовете по ТАРИК, които не са изрично обхванати от постановителната част на антидъмпинговите мерки по време на разглеждания период.

Таблица 3

Внос от КНР (в тонове, диапазони от стойности)

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

КНР

600—670

550—600

750—800

1 050 —1 100

Индекс (2016 г.= 100)

100

90

119

166

Източник: Евростат

(163)

Както е обяснено в съображения 158—161, вносът на продукта, предмет на прегледа, се е увеличил след 2015 г., когато е въведен кодът по ТАРИК за натриев сулфанилат. През 2016 г. китайският внос e представлявал 14 % от пазара на Съюза. Неговият пазарен дял е отбелязал спад през 2017 г., но се е възстановил и е продължил да нараства през останалата част от разглеждания период. През разследвания период в рамките на прегледа вносът от КНР е достигнал 22 % от пазарния дял на Съюза.

Таблица 4

Пазарен дял на Съюза (%)

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

КНР

14

11

16

22

Индекс (2016 г.= 100)

100

80

115

158

Източник: изчисления въз основа на информацията от производителя от Съюза и Евростат

б)    Цени на вноса и подбиване на цените

(164)

Комисията определи цените на вноса въз основа на данни на Евростат. Средните цени на вноса на продукта, предмет на прегледа, от КНР почти са се удвоили по време на разглеждания период. Цената на вноса на сулфанилова киселина — единственият компонент на продукта, предмет на прегледа, по отношение на който понастоящем се прилагат мерки — и цената на вноса на нейните соли обаче са следвали различни тенденции.

(165)

Цените на вноса на сулфанилова киселина от КНР са се понижили през разглеждания период. През разследвания период в рамките на прегледа цената на вноса е спаднала почти с 10 % в сравнение с началото на разглеждания период. Комисията счете, че върховата цена през 2018 г. не е представителна, тъй като тя е заплатена само за 4 тона внесена от КНР сулфанилова киселина.

(166)

Цената на вноса на солите на сулфаниловата киселина от КНР показва противоположна тенденция. Цената на вноса на солите непрекъснато се е увеличавала, като през разследвания период в рамките на прегледа е достигнала почти 190 % от стойността си през 2016 г.

Таблица 5

Цена на вноса (в евро/тон)

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Цена на сулфанилова киселина в евро/тон

1 271

1 070

2 315

1 157

Индекс (2016 г.= 100)

100

84

182

91

Цена на соли на сулфанилова киселина  (115) в евро/тон

714

1 046

1 198

1 333

Индекс (2016 г.= 100)

100

146

168

187

Средна цена на продукта, предмет на прегледа, в евро

720

1 049

1 204

1 325

Индекс (2016 г.= 100)

100

146

167

184

Източник: Евростат

(167)

Поради липсата на съдействие от страна на китайските производители износители и съответно поради липсата на информация относно точните видове на внасяния продукт Комисията определи подбиването на цените въз основа на вноса по кодовете по ТАРИК и предположението, че видовете на внасяния от КНР продукт, попадащи в конкретните кодове по ТАРИК, са сходни с видовете, произвеждани и продавани от единствения производител от Съюза.

(168)

Комисията определи подбиването на цените по време на разследвания период в рамките на прегледа, като сравни:

среднопретеглената продажна цена на единствения производител от Съюза на продукта, предмет на прегледа, за несвързани клиенти на пазара на Съюза, коригирани на равнище франко завода; и

съответните среднопретеглени цени на вноса на производителите от КНР (по данни от Евростат) за продукта, предмет на прегледа, от КНР по код по ТАРИК, установени на база стойност, застраховка и навло (CIF), коригирани до цена на разтоварената стока, включително със сума за обичайно мито и разходи след вноса.

(169)

Резултатът от сравнението беше изразен като процент от оборота на промишлеността на Съюза по време на разследвания период в рамките на прегледа.

(170)

Като се има предвид описаният в съображение 153 подход, сравнението показа за вноса от КНР на сравними видове на продукта въз основа на класирането по код по ТАРИК наличието на среднопретеглен марж на подбиване на пазара на Съюза от 13,3 % по време на разследвания период в рамките на прегледа.

4.4.   Внос от трети държави, различни от КНР

(171)

През целия разглеждан период по-голямата част от общия внос на Съюза е била с произход от САЩ. Вносът от САЩ се е увеличил в периода между 2016 г. и 2017 г., след което непрекъснато е намалявал, но през разследвания период в рамките на прегледа е останал с 5 % над равнището от 2016 г. Пазарният му дял се е увеличил с 8 процентни пункта между 2016 г. и 2018 г., след което е спаднал до равнището от 32 % през разследвания период в рамките на прегледа.

(172)

Тенденцията при вноса от трети държави, различни от КНР, е била повлияна в значителна степен от вноса от САЩ, така че е следвала същото развитие по отношение на обемите на вноса. Пазарният дял на вноса от трети държави, различни от КНР, е останал сравнително стабилен по време на разглеждания период. Вносът от трети държави e представлявал 38 %—41 % от пазара на Съюза.

Таблица 6

Обеми на вноса и пазарни дялове на трети държави, различни от КНР (в тонове, в %)

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Индия — обем на вноса

270—300

70—100

70—100

270—300

Индекс (2016 г.= 100)

100

30

28

100

Индия — пазарен дял

6

2

2

6

Швейцария — обем на вноса

0—1

0

0

0

Индекс (2016 г.= 100)

100

0

0

0

Швейцария — пазарен дял

> 0,01

0

0

0

Съединени американски щати — обем на вноса

1 450 —1 500

2 000 —2 050

1 900 —1 950

1 550 —1 600

Индекс (2016 г.= 100)

100

137

129

105

Съединени американски щати — пазарен дял

32

39

40

32

Всички трети държави с изключение на КНР — обем на вноса

1 720 —1 800

2 070 —2 150

1 970 —2 050

1 720 —1 900

Индекс (2016 г.= 100)

100

120

113

104

Всички трети държави с изключение на КНР — пазарен дял

38

40

41

38

Източник: Евростат

(173)

Цените на вноса на продукта, предмет на прегледа, с произход от трети държави, различни от КНР, са останали доста по-високи от равнището на цените на китайския внос, като са варирали от приблизително 1 400 EUR/тон през 2017 г. до почти 1 700 EUR/тон през разследвания период в рамките на прегледа.

4.5.   Икономическо състояние на промишлеността

4.5.1.   Общи бележки

(174)

В съответствие с член 3, параграф 5 от основния регламент при проверката на въздействието на дъмпинговия внос върху промишлеността на Съюза бе направена оценка на всички икономически показатели, имащи отражение върху състоянието на промишлеността на Съюза по време на разглеждания период.

(175)

По отношение на промишлеността на Съюза не бе подбрана извадка. Поради това оценката на икономическото състояние на промишлеността бе извършена по отношение на единствения производител от Съюза, който представлява 100 % от производството в Съюза.

(176)

За определянето на вредата Комисията направи разграничение между макроикономическите и микроикономическите показатели за вредата. Комисията направи оценка на показателите въз основа на данните, предоставени от производителя от Съюза в искането за преглед, и въз основа на представените от него отговори на въпросника, на които бе извършена кръстосана проверка.

(177)

Тези данни бяха счетени за представителни за икономическото състояние на промишлеността на Съюза.

(178)

Макроикономическите показатели са: производство, производствен капацитет, използване на капацитета, обем на продажбите, пазарен дял, растеж, заетост, производителност, размер на дъмпинговия марж и възстановяване от предишен дъмпинг.

(179)

Микроикономическите показатели са: средни единични цени и фактори, влияещи върху цените, разходи за единица продукция, разходи за труд, материални запаси, рентабилност, паричен поток, инвестиции, възвръщаемост на инвестициите и способност за привличане на капитал.

4.5.2.   Макроикономически показатели

4.5.2.1.   Производство, производствен капацитет и използване на капацитета

(180)

По време на разглеждания период производството е намаляло между 2016 г. и 2018 г. Въпреки че през разследвания период в рамките на прегледа леко се е възстановило, то е останало с 11 % по-ниско от равнището от 2016 г.

(181)

Производственият капацитет е останал непроменен през целия разглеждан период.

(182)

При наличието на стабилен производствен капацитет използването на капацитета е следвало същата тенденция като производството. Така че през разследвания период в рамките на прегледа той е спаднал с 11 % (или 8 процентни пункта) в сравнение с 2016 г. Освен това още през 2016 г. използването на капацитета е било под оптималното равнище.

Таблица 7

Производство на Съюза, производствен капацитет и използване на капацитета

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Производство в тонове (индекс)

100

99

79

89

Производствен капацитет в тонове (индекс)

100

100

100

100

Използване на капацитета (%)

71

70

56

63

Източник: отговори на въпросника

4.5.2.2.   Обем на продажбите и пазарен дял

(183)

След увеличението на потреблението на Съюза през 2017 г. производителят от Съюза също е успял да увеличи обема на продажбите си. През втората част от разглеждания период обаче обемът на продажбите е спаднал, а през разследвания период в рамките на прегледа той е бил с 11 % под равнището от 2016 г.

(184)

Освен това единственият производител от Съюза е загубил пазарен дял по време на разглеждания период. През разследвания период в рамките на прегледа пазарният му дял е бил с 8 процентни пункта по-нисък, отколкото през 2016 г.

Таблица 8

Обем на продажбите и пазарен дял

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Обем на продажбите в тонове (индекс)

100

115

92

89

Пазарен дял в % (индекс)

48

49

43

40

Източник: отговори на въпросника

4.5.2.3.   Растеж

(185)

От 2016 г. до края на разследвания период в рамките на прегледа потреблението на Съюза е нараствало непрекъснато. Въпреки това поради увеличаващата се конкуренция от страна на вноса на ниски цени от КНР обемът на продажбите на промишлеността на Съюза е намалял. Това е довело до загуба на пазарен дял на промишлеността на Съюза през разглеждания период.

4.5.2.4.   Заетост и производителност

(186)

Равнището на заетост на промишлеността на Съюза е намаляло в периода между 2016 г. и 2018 г., но след това се е увеличило в относително изражение през разследвания период в рамките на прегледа. В това отношение трябва да се отбележи, че промишлеността на Съюза използва ограничен брой наети лица в производството на продукта, предмет на прегледа. Така малко увеличение на броя на наетите лица се изразява в рязко увеличение на заетостта, изразено като индекс спрямо базовата 2016 г. Съответно повишаването на заетостта през разглеждания период не може да се тълкува като ясен знак за възстановяване.

(187)

Производителността на работната сила на промишлеността на Съюза, измерена като продукция (в тонове) за еквивалент на пълно работно време (ЕПРВ) годишно, се е увеличила с 15 % през 2017 г. в сравнение с 2016 г. През останалата част от разглеждания период производителността е отбелязвала спад. През разследвания период в рамките на прегледа обемите на производство, които са били под равнището от 2016 г., в комбинация с броя на наетите лица, които са били над равнището от 2016 г., са довели до положение, при което производителността е достигнала едва 78 % от равнището си през 2016 г.

Таблица 9

Заетост и производителност

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Заетост в ЕПРВ (индекс)

100

86

71

114

Производство в тонове/ЕПРВ (индекс)

100

115

110

78

Източник: отговори на въпросника

4.5.2.5.   Размер на дъмпинговия марж и възстановяване от предишен дъмпинг

(188)

При разследването се установи, че дъмпингът от КНР продължава и че размерът на дъмпинговите маржове, както е показано в съображение 137, е доста над нивото de minimis.

(189)

Освен това по време на разследвания период в рамките на прегледа равнището на вноса от КНР е било значително, като е възлизало на 22 % от пазара на Съюза.

(190)

При прегледа с оглед изтичане на срока на действие на мерките се установи, че действащите мерки не са позволили възстановяване на промишлеността на Съюза от предишния дъмпинг.

4.5.3.   Микроикономически показатели

4.5.3.1.   Цени и фактори, влияещи върху цените

(191)

Средната единична цена на промишлеността на Съюза на пазара на Съюза е нараснала с 8 % в периода между 2016 г. и 2017 г. През последните две години от разглеждания период обаче цената се е понижила, а през разследвания период в рамките на прегледа тя е останала с 4 % под равнището от 2016 г.

(192)

Също така по време на разглеждания период производствените разходи са се увеличили. Размерът на това увеличение е бил значително по-голям от увеличението на продажните цени. Поради това производствените разходи за единица продукция са се увеличили с 20 % през 2018 г. Въпреки че през разследвания период в рамките на прегледа са отбелязали спад, те са останали с 10 % по-високи от равнището от 2016 г. Това развитие в съчетание с продажната цена, която е по-висока едва с 4 %, е повлияло на рентабилността на производителя от Съюза.

Таблица 10

Единична цена и разходи за единица продукция на пазара на Съюза

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Единична цена на Съюза за несвързани клиенти в евро/тон (индекс)

100

108

107

104

Производствени разходи за единица продукция в Съюза в евро/тон (индекс)

100

104

120

110

Източник: отговори на въпросника

4.5.3.2.   Разходи за труд

(193)

Средните разходи за труд са се увеличили значително в периода между 2016 г. и 2018 г. През разследвания период в рамките на прегледа разходите за труд на наето лице са намалели до равнище, сравнимо с това от 2016 г.

Таблица 11

Разходи за труд

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Разходи за труд в Съюза в евро/ЕПРВ (индекс)

100

119

133

102

Източник: отговори на въпросника

4.5.3.3.   Материални запаси

(194)

Материалните запаси са имали положително развитие в периода между 2016 г. и 2018 г. Количеството на запасите в края на периода е намаляло със 70 % през този период. Въпреки това през разследвания период в рамките на прегледа то отново се е увеличило значително, като е достигнало почти същото равнище като през 2016 г.

Таблица 12

Материални запаси

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Запаси в края на периода в тонове (индекс)

100

62

29

97

Източник: отговори на въпросника

4.5.3.4.   Рентабилност, паричен поток, инвестиции, възвръщаемост на инвестициите и способност за привличане на капитал

(195)

По време на разглеждания период рентабилността на промишлеността на Съюза, изразена като процент от нетните продажби, се е увеличила през 2017 г. След това увеличение е настъпил рязък спад и производителят от Съюза е регистрирал загуби през останалата част от разглеждания период, включително през разследвания период в рамките на прегледа. Това се дължи главно на факта, че производствените разходи са достигнали върхова стойност през 2018 г., но в конкуренция с нарастващия внос на ниски цени от КНР, така че производителят от Съюза не е бил в състояние да увеличи продажните си цени до подходящо равнище.

(196)

Възвръщаемостта на инвестициите, изразена като дял на печалбата спрямо нетната балансова стойност на инвестициите, в общи линии e следвала тенденцията по отношение на рентабилността. Тя се е увеличила в периода между 2016 г. и 2017 г. През втората част от разглеждания период възвръщаемостта на инвестициите е спаднала до отрицателни стойности.

Таблица 13

Рентабилност и възвръщаемост на инвестициите

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Рентабилност в % (индекс)

100

309

-59

-76

Възвръщаемост на инвестициите в % (индекс)

100

355

-57

-71

Източник: отговори на въпросника

(197)

Нетният паричен поток представлява способността на производителите от Съюза да самофинансират дейностите си. Нетният паричен поток от оперативните дейности е следвал тенденцията по отношение на рентабилността. Стойността му се е увеличила над шест пъти в периода между 2016 г. и 2017 г. През 2018 г. той е спаднал до една трета от стойността си през 2017 г. Нетният паричен поток е продължил да намалява и през разследвания период в рамките на прегледа е достигнал значителни отрицателни стойности.

Таблица 14

Паричен поток

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Паричен поток в евро (индекс)

100

648

217

-163

Източник: отговори на въпросника

(198)

Годишните инвестиции на промишлеността на Съюза в производството на сходния продукт са намалявали непрекъснато през целия разглеждан период. През разследвания период в рамките на прегледа стойността на нетните инвестиции е била със 77 % по-ниска, отколкото през 2016 г.

(199)

Производителят от Съюза определи информацията относно способността му за привличане на капитал като информация с чувствителен характер. Поради това Комисията няма възможност да направи публично достояние констатациите по този въпрос.

Таблица 15

Инвестиции

 

2016 г.

2017 г.

2018 г.

Разследван период в рамките на прегледа

Нетни инвестиции в евро (индекс)

100

72

56

23

Източник: отговори на въпросника

4.6.   Заключение относно състоянието на промишлеността на Съюза

(200)

Разследването показа, че вносът на дъмпингови продукти на ниски цени от КНР се е увеличил след предишния преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките. Това развитие се е дължало по-специално на ситуацията, описана в съображения 158 и 159, и на произтичащия в резултат от нея внос на продукта, предмет на прегледа, по кодове по ТАРИК, които не са изрично обхванати от антидъмпинговите мерки. За промишлеността на Съюза това е довело до спад в обемите на производството и продажбите, което, от своя страна, е предизвикало влошаване на цялостното ѝ финансово състояние.

(201)

Разгледаните макро- и микропоказатели показаха, че въпреки антидъмпинговите мита промишлеността на Съюза е продължила да понася съществена вреда по смисъла на член 3, параграф 1 от основния регламент по време на разследвания период в рамките на прегледа.

5.   ВЕРОЯТНОСТ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ВРЕДАТА

(202)

В съображение 200 Комисията стигна до заключението, че промишлеността на Съюза е понесла съществена вреда по време на разследвания период в рамките на прегледа. В допълнение към това заключение, в съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент Комисията направи оценка дали има вероятност от продължаване на вредата от дъмпинговия внос от КНР, ако се допусне срокът на действие на мерките да изтече.

(203)

Във връзка с това Комисията разгледа производствения капацитет и свободния капацитет в КНР, цените на други пазари, привлекателността на пазара на Съюза и въздействието, което би оказал вносът от КНР върху състоянието на промишлеността на Съюза, ако се допусне срокът на действие на мерките да изтече.

5.1.   Свободен производствен капацитет

(204)

Както е посочено в съображения 141—143, китайските износители имат значителен свободен капацитет за бързо увеличаване на износа си. Бе направена оценка, че свободният им капацитет е в размер между 35 000 и 65 000 тона, като той е най-малко над пет пъти по-голям от потреблението в Съюза.

5.2.   Цени на други експортни пазари

(205)

Както е обяснено в съображение 144, китайските производители са изнасяли сулфанилова киселина и нейните соли за всички трети държави, с изключение на САЩ, на цени по-ниски от цената, която са имали възможност да поддържат на пазара на Съюза. Освен това разликата в цените е била значителна, тъй като през 2019 г. средната продажна цена на производните на анилина и техните соли за Съюза е била над три пъти по-висока, отколкото на другите експортни пазари.

5.3.   Привлекателност на пазара на Съюза

(206)

Предвид по-изгодните цени на пазара на Съюза в сравнение с тези на пазарите на трети държави, както е описано в съображения 145 и 146, значителни количества, които понастоящем се изнасят за тези държави, вероятно ще бъдат пренасочени към пазара на Съюза, ако се допусне срокът на действие на антидъмпинговите мерки да изтече.

(207)

Въз основа на това, при липсата на мерки китайските производители вероятно биха увеличили присъствието си на пазара на Съюза както като обем, така и като пазарен дял, и на дъмпингови цени, които вероятно биха подбивали цените на промишлеността на Съюза, както е обяснено в съображения 164—169.

5.4.   Въздействие на вноса от КНР върху състоянието на промишлеността на Съюза, ако се допусне срокът на действие на мерките да изтече

(208)

Ако се допусне срокът на действие на мерките да изтече, се очаква увеличение на вноса от КНР поради привлекателността на пазара на Съюза, както е посочено в съображения 205 и 206. Този внос вероятно ще подбива цените на промишлеността на Съюза или най-малкото ще окаже силен натиск към понижение под невредоносното равнище на цените на промишлеността на Съюза, както е посочено в съображения 164—169.

5.5.   Заключение относно вероятността за продължаване на съществената вреда

(209)

Предвид вероятното навлизане на големи количества китайски внос на дъмпингови цени промишлеността на Съюза ще бъде принудена да намали своето производство или да понижи цените си. Свободният капацитет в КНР е с толкова големи размери, че ако дори малка част от продажбите бъдат пренасочени към Съюза, това би засегнало неблагоприятно промишлеността на Съюза, особено като се има предвид, че китайският износ за други трети държави е показал, че цените за пазара на Съюза могат да бъдат намалени, като така допълнително подбиват цените на промишлеността на Съюза. Намаляването на обемите на производство или на продажните цени от страна на промишлеността на Съюза би довело до по-нататъшно влошаване на нейната рентабилност и на други показатели за резултатите.

(210)

Въз основа на гореизложеното може да се направи заключението, че има вероятност за продължаване на съществената вреда, ако срокът на действие на настоящите антидъмпингови мерки изтече.

6.   ИНТЕРЕС НА СЪЮЗА

(211)

В съответствие с член 21 от основния регламент Комисията проучи дали запазването на съществуващите антидъмпингови мерки би било в противоречие с интереса на Съюза като цяло. Определянето на интереса на Съюза бе основано на оценка на всички различни засегнати интереси. На всички заинтересовани страни бе предоставена възможност да изразят становището си в съответствие с член 21, параграф 2 от основния регламент.

6.1.   Интерес на промишлеността на Съюза

(212)

Както е посочено в съображение 208, състоянието на промишлеността на Съюза вероятно ще претърпи по-нататъшно сериозно влошаване, в случай че се допусне срокът на действие на антидъмпинговите мерки да изтече. Поради това продължаването на срока на действие на мерките би било от полза за промишлеността на Съюза, тъй като производителят от Съюза ще получи възможност да увеличи обемите на своите продажби и пазарния си дял, да подобри рентабилността и икономическото си състояние като цяло.

(213)

В противен случай прекратяването на действието на мерките би застрашило сериозно жизнеспособността на промишлеността на Съюза, тъй като вероятно ще настъпи пренасочване на китайския внос към пазара на Съюза на дъмпингови цени и в значителни обеми, което ще доведе до продължаване на съществената вреда за промишлеността на Съюза.

6.2.   Интерес на несвързаните вносители и ползвателите

(214)

В искането за преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките заявителят посочи 25 вносители и/или ползватели в Съюза. Всички дружества бяха уведомени за започването на прегледа с оглед изтичане на срока на действие на мерките. Нито един от тях не оказа съдействие при разследването, нито се регистрира като заинтересована страна.

(215)

Както е обяснено в съображение 34, сулфаниловата киселина има пет основни области на приложение: оптични избелители, добавки към бетон, оцветители за храни, специализирани багрила и във фармацевтичната промишленост. При предишни разследвания бе установено, че продуктът, предмет на прегледа, представлява незначителен дял от около 1 % от производствените разходи на производителите на фармацевтични продукти и специализирани багрила. Той обаче е представлявал от 4 до 12 % от производствените разходи на производителите на оптични избелители и добавки към бетон. Тъй като нито един от ползвателите или вносителите не оказа съдействие при разследването, може да се заключи, че мерките не са оказали съществено отрицателно въздействие върху тях.

(216)

Освен това понастоящем продуктът, предмет на прегледа, се произвежда само от четири икономики в света: Китай, Индия, Съюза и САЩ. Поради това Комисията счете, че удължаването на действието на мерките би спомогнало за запазване на вече ограниченото разнообразие от източници за ползвателите на сулфанилова киселина.

(217)

Ето защо Комисията стигна до заключението, че продължаването на срока на действие на мерките не би било в противоречие с интереса на вносителите и ползвателите.

6.3.   Заключение относно интереса на Съюза

(218)

Комисията стигна до заключението, че не са налице основателни причини, свързани с интереса на Съюза, да не се запазят съществуващите мерки по отношение на вноса на продукта, предмет на прегледа, с произход от КНР. Запазването на мерките би било в интерес на промишлеността на Съюза и няма да навреди на положението на ползвателите и вносителите в Съюза.

7.   АНТИДЪМПИНГОВИ МЕРКИ

(219)

Въз основа на заключенията, достигнати от Комисията относно продължаването на дъмпинга, продължаването на вредата и интереса на Съюза, антидъмпинговите мерки, приложими по отношение на сулфаниловата киселина и нейните соли с произход от КНР, следва да бъдат запазени.

(220)

Всички заинтересовани страни бяха информирани за съществените факти и съображения, въз основа на които се предвижда да се препоръча запазване на съществуващите мерки.

(221)

С оглед на член 109 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (116), когато дадена сума трябва да бъде възстановена вследствие на решение на Съда на Европейския съюз, лихвата, която трябва да бъде платена, следва да съответства на лихвения процент, прилаган от Европейската централна банка за нейните основни операции по рефинансиране, който се публикува в серия C на Официален вестник на Европейския съюз на първия календарен ден от всеки месец.

(222)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 15, параграф 1 от основния регламент. Комитетът, създаден съгласно член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1036, даде положително становище,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

1.   Налага се окончателно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина и нейните соли, понастоящем класирани в код по КН ex 2921 42 00 (кодове по ТАРИК 2921420040, 2921420060 и 2921420061), с произход от Китайската народна република.

2.   Ставката на окончателното антидъмпингово мито, приложима към нетната цена франко границата на Съюза, преди обмитяване на продукта, описан в параграф 1, е, както следва:

Държава

Окончателно мито (%)

Китайска народна република

33,7

3.   Освен ако е предвидено друго, се прилагат действащите разпоредби в областта на митническото облагане.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 11март 2021 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 176, 30.6.2016 г., стр. 21.

(2)  Регламент (ЕО) № 1339/2002 на Съвета от 22 юли 2002 г. за налагане на окончателно антидъмпингово мито и за окончателно събиране на временното мито, наложено върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република и от Индия (ОВ L 196, 25.7.2002 г., стр. 11).

(3)  Регламент (ЕО) № 1338/2002 на Съвета от 22 юли 2002 г. относно налагане на окончателно изравнително мито и окончателно събиране на временното изравнително мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия (ОВ L 196, 25.7.2002 г., стр. 1).

(4)  Решение 2002/611/ЕО на Комисията от 12 юли 2002 г. за приемане на гаранция, предложена във връзка с антидъмпинговата и антисубсидийната процедура по отношение на вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия (ОВ L 196, 25.7.2002 г., стр. 36).

(5)  Регламент (ЕО) № 236/2004 на Съвета oт 10 февруари 2004 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1339/2002 за налагане на окончателно антидъмпингово мито и окончателно събиране на временното мито, наложено спрямо вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайска народна република и Индия (ОВ L 40, 12.2.2004 г., стр. 17).

(6)  Решение 2004/255/ЕО на Комисията от 17 март 2004 г. за отмяна на Решение 2002/611/ЕО за приемане на гаранция, предложена във връзка с антидъмпинговата и антисубсидийната процедура по отношение на вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия (ОВ L 80, 18.3.2004 г., стр. 29).

(7)  Решение 2006/37/ЕО на Комисията от 5 декември 2005 г. за приемане на гаранция, предложена във връзка с антидъмпинговата и антисубсидийната процедура по отношение на вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия (ОВ L 22, 26.1.2006 г., стр. 52).

(8)  Регламент (ЕО) № 123/2006 на Съвета от 23 януари 2006 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1338/2002 относно налагане на окончателно изравнително мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия и за изменение на Регламент (ЕО) № 1339/2002 относно налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход, inter alia, от Индия (ОВ L 22, 26.1.2006 г., стр. 5).

(9)  Регламент (ЕО) № 1000/2008 на Съвета от 13 октомври 2008 г. за налагане на окончателно антидъмпинговото мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република и от Индия след преразглеждане с оглед изтичане на срока на действие на мерките съгласно член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 384/96 (ОВ L 275, 16.10.2008 г., стр. 1).

(10)  Регламент (ЕО) № 1010/2008 на Съвета от 13 октомври 2008 г. за налагане на окончателно изравнително мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия след преразглеждане с оглед изтичане на срока на действие на мерките съгласно член 18 от Регламент (ЕО) № 2026/97 и на частично междинно преразглеждане съгласно член 19 от Регламент (ЕО) № 2026/97 и за изменение на Регламент (ЕО) № 1000/2008 за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република и от Индия след преразглеждане с оглед изтичане на срока на действие на мерките съгласно член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 384/96 (ОВ L 276, 17.10.2008 г., стр. 3).

(11)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 1346/2014 на Комисията от 17 декември 2014 г. за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република и за отмяна на окончателното антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия след преразглеждане с оглед на изтичане на срока на действие на мерките в съответствие с член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1225/2009 (ОВ L 363, 18.12.2014 г., стр. 82).

(12)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 1347/2014 на Комисията от 17 декември 2014 г. за отмяна на окончателното изравнително мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Индия след преразглеждане с оглед на изтичане на срока на действие на мерките в съответствие с член 18 от Регламент (ЕО) № 597/2009 на Съвета (ОВ L 363, 18.12.2014 г., стр. 101).

(13)  ОВ C 140, 16.4.2019 г., стр. 10.

(14)  ОВ C 425, 18.12.2019 г., стр. 39.

(15)  Вербална нота от 27 януари 2020 г.

(16)  Реф. № t20.001169.

(17)  Както е пояснено в бележката към досието от 18 ноември 2020 г., реф. № t20.007508. Освен съгласието на заявителя, Комисията не получи коментари във връзка с бележката към досието.

(18)  Вж. бележките под линия за отделните дружества в следващите раздели.

(19)  Работен документ на службите на Комисията относно значителните нарушения в икономиката на Китайската народна република за целите на разследванията за търговска защита, 20 декември 2017 г., SWD(2017) 483 final/2.

(20)  Доклад — глава 2, стр. 6—7.

(21)  Доклад — глава 2, стр. 10.

(22)  Информацията е достъпна на следния адрес:http://www.fdi.gov.cn/1800000121_39_4866_0_7.html (последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(23)  Доклад — глава 2, стр. 20—21.

(24)  Доклад — глава 3, стр. 41, стр. 73—74.

(25)  Доклад — глава 6, стр. 120—121.

(26)  Доклад — глава 6, стр. 122—135.

(27)  Доклад — глава 7, стр. 167—168.

(28)  Доклад — глава 8, стр. 169—170, стр. 200—201.

(29)  Доклад — глава 2, стр. 15—16, глава 4, стр. 50 и стр. 84, глава 5, стр. 108—109.

(30)  Вж.:http://www.czcip.gov.cn/zonghexinxi/r-24281.html (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(31)  Вж.:https://www.acfic.org.cn/gdgsl_362/zj/zjgslgz/200901/t20090123_23197.html (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(32)  Northeast Pharmaceutical Group Import And Export Trade Co., Ltd., China Jiangsu International Economic And Technical Cooperation Group Co., Ltd. и Zhejiang Chemicals Import & Export Corporation,

(33)  Вж.:https://www.globenewswire.com/news-release/2020/03/18/2002467/0/en/Global-Aniline-Market-Opportunities-to-2025-Innovations-in-the-Production-of-Aniline-from-Biomass.html иhttps://teletype.in/@skr-tt/rkrLj4e3Q (и двата адреса са последно посетени на 26 октомври 2020 г.).

(34)  Вж.:https://cen.acs.org/business/finance/CENs-Global-Top-50-chemical/97/i30 (адресът е последно посетен на 26 октомври 2020 г.).

(35)  Вж.:http://gzw.yantai.gov.cn/art/2019/8/21/art_9289_2493465.html (адресът е последно посетен на 26 октомври 2020 г.).

(36)  Вж.:http://static.sse.com.cn//disclosure/listedinfo/announcement/c/2020-03-31/600309_2019_n.pdf, стр. 52—54 (адресът е последно посетен на 26 октомври 2020 г.).

(37)  Вж. статията в специализираната онлайн услуга PUdaily: Осъществяването на реформите от страна на Wanhua — пример за китайската реформа на държавните предприятия (Wanhua’s Pursuit of Reform — An Exemplar of China’s State-owned Enterprise Reform).10 юни 2019 г.,http://www.pudaily.com/News/NewsView.aspx?nid=77913 (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(38)  Вж. описанието на дружеството от споразумението на Wanhua с ДП Sinopec Nanjing Chemical относно стратегическото сътрудничество по отношение на анилина: „На 8 февруари Yantai Wanhua Polyurethanes Co., Ltd. и SINOPEC Nanjing Chemical Co., Ltd. участваха в церемонията по подписването на документите за стратегическо сътрудничество по отношение на анилина в древния град Нанкин. Участниците направиха преглед на 10-годишния период на двустранно икономическо сътрудничество по отношение на анилина, направиха обобщение на своя успешен опит в областта на сътрудничеството, след което обсъдиха задълбочено бъдещите си отношения на стратегическо сътрудничество, като постигнаха и съгласие по отношение на разширяването на сътрудничеството и съвместното дългосрочно развитие. Подписаното от Yantai Wanhua и Nanjing Chemical Co., Ltd. (Nanhua) Споразумение за стратегическо сътрудничество по отношение на анилина предоставя на Yantai Wanhua стабилна и евтина гаранция за доставката на суровини за производството на анилин по време на етапа му на бързо развитие. Същевременно с него се подобрява капацитетът на двете дружества за устойчивост на икономически рискове, като по този начин се създават благоприятни условия за по-нататъшното сътрудничество и развитие на двете страни.“, 9.2.2012 г.https://www.whchem.com/en/newsmedia/news/271.shtml (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(39)  Данни за 2015 г. въз основа на Статистическия годишник на Китай за 2016 г., Национално статистическо бюро на Китай.

(40)  Доклад — глава 3, стр. 22—24 и глава 5, стр. 97—108.

(41)  Доклад — глава 5, стр. 104—109.

(42)  Доклад — глава 5, стр. 100—101.

(43)  Доклад — глава 2, стр. 26.

(44)  Доклад — глава 2, стр. 31—32.

(45)  Информацията е достъпна на следния адрес:https://www.reuters.com/article/us-china-congress-companies-idUSKCN1B40JU (последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(46)  Вж. уебсайта на дружеството:https://www.whchem.com/cn/aboutus/management/directorboard.shtml (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(47)  Вж. уебсайта на дружеството:http://www.zjgj.com/intro/21.html (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(48)  Вж. уебсайта на дружеството:http://www.zjgj.com/news/2540.html (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(49)  Вж. уебсайта на дружеството:http://www.nepharm.com.cn/article/index/cid/88.html (адресът е последно посетен на 28 октомври 2020 г.).

(50)  Доклад — глави 14.1—14.3.

(51)  Доклад — глава 4, стр. 41—42, стр. 83.

(52)  Доклад — глава 16, стр. 406—424.

(53)  Доклад — глава 16, стр. 401.

(54)  Доклад — глава 16, стр. 411.

(55)  Тринадесети петгодишен план за нефтохимическата и химическата промишленост, раздел III.7.

(56)  Документ № 57 на Държавния съвет, 23 юли 2016 г., раздел I.3.http://www.gov.cn/zhengce/content/2016-08/03/content_5097173.htm (адресът е последно посетен на 27 октомври 2020 г.).

(57)  Доклад — глава 16, стр. 419.

(58)  Доклад — глава 16, стр. 424.

(59)  Доклад — глава 4, стр. 70.

(60)  Вж.:http://static.sse.com.cn//disclosure/listedinfo/announcement/c/2020-03-31/600309_2019_n.pdf, стр. 160 (адресът е последно посетен на 28 октомври 2020 г.).

(61)  Вж.:http://static.sse.com.cn//disclosure/listedinfo/announcement/c/2019-04-23/600309_2018_n.pdf, стр. 138 (адресът е последно посетен на 28 октомври 2020 г.).

(62)  Вж.:http://www.yantai.gov.cn/art/2020/6/28/art_20330_2762266.html (адресът е последно посетен на 28 октомври 2020 г.).

(63)  http://transcustoms.com/China_HS_Code/China_Tariff.asp?HS_Code=2902200000 (адресът е последно посетен на 29 октомври 2020 г.).

(64)  Доклад — глава 6, стр. 138—149.

(65)  Доклад — глава 9, стр. 216.

(66)  Доклад — глава 9, стр. 213—215.

(67)  Доклад — глава 9, стр. 209—211.

(68)  Доклад — глава 13, стр. 332—337.

(69)  Доклад — глава 13, стр. 336.

(70)  Доклад — глава 13, стр. 337—341.

(71)  Доклад — глава 6, стр. 114—117.

(72)  Доклад — глава 6, стр. 119.

(73)  Доклад — глава 6, стр. 120.

(74)  Доклад — глава 6, стр. 121—122, стр. 126—128, стр. 133—135.

(75)  Вж. Работен документ на МВФ „Resolving China’s Corporate Debt Problem“ („Решаване на проблема с корпоративния дълг на Китай“) от Wojciech Maliszewski, Serkan Arslanalp, John Caparusso, José Garrido, Si Guo, Joong Shik Kang, W. Raphael Lam, T. Daniel Law, Wei Liao, Nadia Rendak, Philippe Wingender, Jiangyan, октомври 2016 г., WP/16/203.

(76)  Доклад — глава 6, стр. 121—122, стр. 126—128, стр. 133—135.

(77)  World Bank Open Data — Upper Middle Income (База данни на Световната банка — държави с доход над средното равнище),https://data.worldbank.org/income-level/upper-middle-income

(78)  В световен мащаб сулфанилова киселина се произвежда в Съюза, САЩ, КНР и Индия.

(79)  http://www.daikaffil.com/collaboration.html (адресът е последно посетен на 24 ноември 2020 г.).

(80)  http://www.gtis.com/gta/secure/default.cfm

(81)  Това са суровините за производството на сулфанилова киселина, а не за производството на нейните соли.

(82)  Регламент (ЕС) 2015/755 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 година относно общия режим за внос от някои трети държави (OB L 123, 19.5.2015 г., стр. 33), изменен с Делегиран регламент (ЕС) 2017/749 на Комисията от 24 февруари 2017 година (OB L 113, 29.4.2017 г., стр. 11).

(83)  Тези държави, които не са членки на СТО, са Азербайджан, Беларус, Северна Корея, Туркменистан и Узбекистан.

(84)  https://www.reportsanddata.com/report-detail/aniline-market

(85)  На стр. 6 от подадения от Huntsman Corporation формуляр 10-K на Комисията по ценните книжа и борсите с дата 13 февруари 2020 г. се посочва липсата на значителен „пазар“ за анилин, тъй като производителите на MDI или са интегрирани към производствено съоръжение за анилин, или имат дългосрочен договор за доставка. За подробности вж.https://www.huntsman.com/investors/financials/sec-filings/content/0001558370-20-000780/0001558370-20-000780.pdf

(86)  Вж. стр. 7 от искането за извършване на преглед.

(87)  Вж. стр. 7 от искането за извършване на преглед.

(88)  Вж. t20.003680.

(89)  Информацията е достъпна на следния адрес:https://wits.worldbank.org/WITS/WITS/Restricted/Login.aspx (последно посетен на 7 януари 2020 г.); въпреки че се изисква регистрация, достъпът до базата данни е безплатен.

(90)  Вж. стр. 84 от докладаhttps://www.doingbusiness.org/content/dam/doingBusiness/country/c/china/CHN.pdf

(91)  https://timesofindia.indiatimes.com/city/mumbai/maharashtra-govt-increases-water-tariff-for-industries-using-it-as-raw-material/articleshow/62573525.cms

(92)  http://mospi.nic.in/sites/default/files/publication_reports/Annual_Report_PLFS_2018_19_HL.pdf

(93)  Средната годишна работна заплата в Индия по време на разследвания период в рамките на прегледа е била около 192 000 INR (вж. данните за редовната работна заплата/заплащането на наети служители в таблица 17 на стр. 60 от „Годишен доклад, PLF, 2018—2019 г.“, които могат да бъдат изтеглени чрез препратката в бележката под линия по-горе). От доклада „Индийски статистически данни за труда за 2017 г.“ става ясно, че минималните годишни доходи на работниците в индийския производствен сектор като цяло през 2014 г. са били над 100 000 INR на година.

(94)  http://www.labourbureaunew.gov.in/UserContent/ILS_2017.pdf

(95)  https://www.merc.gov.in/faces/merc/common/outputClient.xhtml

(96)  https://www.ppac.gov.in/

(97)  Вж. стр. 33 отhttps://www.ppac.gov.in/WriteReadData/Reports/202005260522443480671SnapshotofIndiasOilGasdata,April2020.pdf

(98)  Вж. t20.007552. Предоставената от заявителя подробна информация за разходите е поверителна по своето естество с оглед на член 19, параграф 1 от основния регламент и не може да бъде изложена.

(99)  За разбивка на данните вж. t20.007552.

(100)  Вж. t20.006886.

(101)  Вж. стр. I-16 от публикация 4680 на Комисията за международна търговия на САЩ (USITC) относно сулфаниловата киселина от Китай и Индия, разследвания № 701-TA-318, както и 731-TA-538 и 561 (четвърто преразглеждане) от април 2017 г. („доклада на USITC от април 2017 г.“).

(102)  стр. 33 от искането.

(103)  Вж. страница 22 от доклада на USITC от април 2017 г.

(104)  Производните на анилина и техните соли включват продукта, предмет на прегледа. Това представлява една по-широка категория от сулфаниловата киселина и нейните соли.

(105)  Вж. страница I-19 от доклада на USITC от април 2017 г.

(106)  За Hebei Honggang Chemical Industry Co., Ltd. вж следния адрес:http://en.hebhonggang.com/comcontent_detail/i=2&comContentId=2.html (последно посетен на 24 ноември 2020 г.); за Cangzhou Lingang Yueguo Chemical Co., Ltd. вж следния адрес:http://www.y-gchem.com/about_en.html (последно посетен на 24 ноември 2020 г.); за Orichem International Ltd вж следния адрес:http://www.orichem.com/ (последно посетен на 24 ноември 2020 г.).

(107)  Вж. страница I-18 от доклада на USITC от април 2017 г. Вж. бележка под линия 98.

(108)  Вж. страница 10 от доклада на USITC от април 2017 г. Вж. бележка под линия 98.

(109)  Реф. № t20.007508.

(110)  Регламент (ЕО) № 575/2002 на Комисията от 3 март 2002 г. за налагане на временно антидъмпингово мито върху вноса на сулфанилова киселина с произход от Китайската народна република и Индия (ОВ L 87, 4.4.2002 г., стр. 28).

(111)  Реф. № NLRTD-2014-1999. Информацията е достъпна на следния адрес:https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/ebti/ebti_consultation.jsp?Lang = en (последно посетен на 30 ноември 2020 г.).

(112)  Реф. № ITIT-2014-0509C-277100. Информацията е достъпна на следния адрес:https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/ebti/ebti_consultation.jsp?Lang = en (последно посетен на 30 ноември 2020 г.).

(113)  През 2010 г. и 2011 г. стойностите са изключителни, като вносът от КНР е бил съответно над 5 000 тона и по-малко от 1 200 тона.

(114)  През 2013 г. стойностите са изключителни, като обемът на вноса едва достига малко над 10 тона.

(115)  Както е посочено в съображение 153, солите на сулфаниловата киселина се ограничават до натриев сулфанилат.

(116)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).