21.7.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 234/11


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/1070 НА КОМИСИЯТА

от 20 юли 2020 година

за определяне на характеристиките на точките за безжичен достъп с малък обхват съгласно член 57, параграф 2 от Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (1), и по-специално член 57, параграф 2 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Както се посочва в Директива (ЕС) 2018/1972, тъй като е вероятно точките за безжичен достъп с малък обхват да имат положително въздействие върху използването на радиочестотния спектър и развитието на безжичните комуникации в Съюза, разгръщането на тези точки следва да бъде улеснено чрез режим за разгръщане без разрешително.

(2)

Една точка за безжичен достъп с малък обхват се състои от различни функционални елементи като модул за обработка на сигнали, радиочестотен модул, антенна система, кабелни връзки и корпус. В някои случаи антенната система или части от нея могат да бъдат монтирани отделно от другите елементи на точката за безжичен достъп с малък обхват и свързани чрез един или повече специални кабели. Тази концепция може да се използва при разпределените антенни системи или разпределените радиосистеми, използвани от един или повече оператори. Една точка за безжичен достъп с малък обхват може да бъде проектирана така, че да обслужва двама или повече ползватели на радиочестотен спектър.

(3)

За да бъдат приети от обществеността и да се осигури устойчивото им разгръщане, точките за безжичен достъп с малък обхват, за които се прилага член 57, параграф 1, втора алинея от Директива (ЕС) 2018/1972, следва да имат минимално визуално въздействие. За тази цел, те трябва да са невидими за обикновения наблюдател или монтирани по ненатрапващ се начин върху поддържащата ги конструкция. При тяхната експлоатация следва също така да е гарантирано високо ниво на защита на общественото здраве, както е посочено в Препоръка 1999/519/ЕО на Съвета (2).

(4)

Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (3) предвижда, че радиосъоръженията, включително точките за безжичен достъп с малък обхват, трябва да се конструират така, че да е гарантирано опазването на здравето и безопасността на хората.

(5)

Поради това по отношение на физическите и техническите характеристики на точките за безжичен достъп с малък обхват, за които се прилага член 57, параграф 1, втора алинея от Директива (ЕС) 2018/1972, следва да се определят максималният обем, ограниченията за теглото и максималната излъчвана мощност. Определянето на максимален обем с цел ограничаване на визуалното въздействие на точка за безжичен достъп с малък обхват следва да позволи гъвкавост при проектирането и приспособимост към физическите и техническите характеристики на поддържащата конструкция.

(6)

Проучването за Комисията „Облекчен режим за разгръщане на точки за безжичен достъп в ограничени зони (малки клетки) (4)“ показва, че обем от 30 литра би бил достатъчен, за да се поместят основните елементи на точка за безжичен достъп с малък обхват и същевременно да се гарантира, че съоръжението е визуално ненатрапващо се. Този максимален обем следва да се прилага за всяка инсталация на точка за безжичен достъп с малък обхват, обслужваща един или повече ползватели на радиочестотен спектър, както и на множество точки за безжичен достъп с малък обхват, използващи съвместно инфраструктура с малка площ, като например стълб на улично осветление, светофар, билборд или автобусна спирка, при което е вероятно поради физическите размери и/или гъстотата на инсталиране в дадена зона да възникне визуално претрупване.

(7)

Точките за безжичен достъп с малък обхват следва да отговарят на европейския хармонизиран стандарт EN 62232:2017 (5)„Определяне на напрегнатост на RF поле, плътност на мощността и специфичната погълната мощност (SAR) в близост до радиокомуникационни базови станции за целите на оценяването на облъчването на човека“. Този стандарт предоставя методика за монтиране на базови станции, при която се взема предвид тяхната емисионна мощност с цел да се оцени експозицията на човека на електромагнитни полета („ЕМП“) и която е в съответствие с граничните стойности, определени в Препоръка 1999/519/ЕО. Към този стандарт се препраща също в раздел 6.1 от европейския хармонизиран стандарт EN 50401:2017 „Стандарт за продукт за демонстриране на съответствието на устройства/съоръжения на базови станции с граничните стойности на облъчване от радиочестотни електромагнитни полета (110 MHz—100 GHz) при пускане в експлоатация“ във връзка с оценката на съответствието на точка за безжичен достъп, въведена в експлоатация в своята оперативна среда, с граничните стойности на експозиция на ЕМП, определени в Препоръка 1999/519/ЕО.

(8)

Стандарт EN 62232:2017 се прилага за всички видове базови станции, обхванати в пет инсталационни класа, отговарящи на различни гранични стойности за тяхната еквивалентна изотропно излъчвана мощност (EIRP), съответно от няколко миливата (клас E0), 2 W (клас E2), 10 W (клас E10), 100 W (клас E100) и над 100 W (клас E+). Като се имат предвид разстоянията за безопасност при монтирането, които трябва да се спазват съгласно посочения стандарт, и тъй като Директива (ЕС) 2018/1972 предвижда точките за безжичен достъп с малък обхват да представляват оборудване с ниска мощност, настоящият регламент следва да се прилага само за инсталационни класове E0, E2 и E10. Съгласно таблица 2 в точка 6.2.4 от стандарт EN 62232:2017 се изисква най-ниската излъчваща част на антената от клас Е10 да е на височина най-малко 2,2 m над общодостъпна пешеходна зона, за да се осигури разстояние от най-малко 20 cm между основния лоб на антената и тялото на лице с височина 2 m (6).

(9)

По естетически причини монтирането на закрито на точки за безжичен достъп с малък обхват от клас Е10, при които може да се очаква, че максималният допустим обем от 30 литра ще бъде използван, следва да се допуска само в големи помещения с височина на тавана от най-малко 4 метра, като музеи, стадиони, конгресни центрове, летища, метростанции, железопътни гари или търговски центрове.

(10)

Точката за безжичен достъп с малък обхват следва да не застрашава стабилността на поддържащата конструкция, върху която е монтирана, и следователно нейното тегло или форма следва да не изискват укрепване на използваната поддържаща конструкция.

(11)

С цел да се даде възможност за осъществяване на надзор и наблюдение от страна на компетентните органи, по-специално в случай на множество антенни системи, разположени на едно и също място, всеки оператор, който инсталира точки за безжичен достъп с малък обхват от клас E2 или E10, в съответствие с характеристиките, определени в настоящия регламент, следва да информира своевременно компетентния орган за тази инсталация. За тази цел операторът следва да подаде до компетентния орган, не по-късно от две седмици след инсталирането, уведомление за него, в което са включени местоположението и техническите характеристики на тези точки за достъп, както и декларация за съответствие на инсталацията с разпоредбите на настоящия регламент. За да се осигури лесна процедура във всички държави членки, това уведомление следва да се подава до единна информационна точка, като например точката, създадена съгласно Директива 2014/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (7).

(12)

Настоящият регламент следва да не засяга правомощията на държавите членки да определят общите нива на ЕМП, възникващи в резултат на съвместното разполагане или натрупването в дадена местна зона на точки за безжичен достъп с малък обхват, обхванати от член 57, параграф 1, втора алинея от Директива (ЕС) 2018/1972, както и на други видове базови станции, за да гарантират тяхното съответствие с приложимите обобщени гранични стойности на експозиция съгласно правото на Съюза със средства, различни от индивидуалните разрешителни за разгръщане на точки за безжичен достъп с малък обхват.

(13)

Тъй като се предвижда по-нататъшно развитие на съответните стандарти, в случай че те трябва да обхванат точки за безжичен достъп с малък обхват, използващи активни антенни системи, на настоящия етап такива точки за достъп не следва да попадат в обхвата на режима на разгръщане без разрешително.

(14)

Прилагането на настоящия регламент следва да се наблюдава редовно, за да се улесни неговото преразглеждане при всяко актуализиране на европейския стандарт EN 62232 или други значими промени в стандартизирането, по-специално по отношение на използването на активни антенни системи, технологичното развитие и съвременното равнище на техниката в областта на точките за безжичен достъп с малък обхват, необходимостта да се поддържат различни честотни ленти и решения за споделено ползване (с множество оператори), както и всяко актуализиране на Препоръка 1999/519/ЕО.

(15)

Настоящият регламент следва да не засяга националните мерки по отношение на безопасността, доставката на комунални услуги, зачитането на частната собственост, включително правото на собствениците да определят как се използва тяхната собственост, както и по отношение на правото за преминаване във връзка със свързването на дадена точка за безжичен достъп с малък обхват с мрежа за отдалечена връзка в съответствие с правото на Съюза.

(16)

Настоящият регламент следва да не засяга прилагането на национално равнище на по-малко ограничителни режими на разгръщане на точки за безжичен достъп с малък обхват.

(17)

Тъй като Директива (ЕС) 2018/1972 започва да се прилага от 21 декември 2020 г., настоящият регламент следва да се прилага от същата дата.

(18)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по съобщенията,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Настоящият регламент определя физическите и техническите характеристики на точките за безжичен достъп с малък обхват, посочени в член 57, параграф 1, втора алинея от Директива (ЕС) 2018/1972.

Настоящият регламент не се прилага за точки за безжичен достъп с малък обхват с активна антенна система.

Член 2

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„Еквивалентна изотропно излъчвана мощност (EIRP)“ означава произведението на мощността на входа на антената и усилването на антената в дадено направление спрямо изотропна антена (абсолютно или изотропно усилване).

2)

„Антенна система“ означава апаратна част от точка за безжичен достъп с малък обхват, която излъчва радиочестотна енергия с цел осигуряване на безжична връзка с крайни ползватели.

3)

„Активна антенна система (ААС)“ означава антенна система, при която амплитудата и/или фазата между антенните елементи непрекъснато се регулира(т), което води до диаграма на насоченост на антената, която се мени в зависимост от краткосрочните промени в радиосредата. Това изключва дългосрочно формиране на снопа лъчи, като напр. използване на фиксирано регулиране на електрическия ъгъл на антената чрез фазорегулиране. В точка за безжичен достъп с малък обхват, оборудвана с ААС, последната е интегрирана като част от тази точка.

4)

„На закрито“ означава във всяко пространство, включително транспортни превозни средства, което има таван, или покрив, или всякаква неподвижна или подвижна конструкция или устройство, способни да покрият всички части на това пространство, и което — с изключение на вратите, прозорците и проходите — е напълно затворено от стени или страни, било постоянно или временно, независимо от вида на използвания материал за покрива, стената или страните, и независимо от това дали конструкцията е постоянна или временна.

5)

„На открито“ означава всяко пространство, което не е „на закрито“.

Член 3

1)   Точките за безжичен достъп с малък обхват, посочени в член 57, параграф 1, втора алинея от Директива (ЕС) 2018/1972, отговарят на изискванията на европейския стандарт, посочени в буква Б от приложението към настоящия регламент, и или:

а)

са изцяло и безопасно интегрирани в поддържащата ги конструкция, поради което са невидими за обикновения наблюдател, или

б)

отговарят на условията, посочени в буква А от приложението към настоящия регламент.

2)   Параграф 1 не засяга правомощията на държавите членки да определят общите нива на електромагнитните полета, възникващи в резултат на съвместното разполагане или натрупването в дадена местна зона на точки за безжичен достъп с малък обхват, и да гарантират съответствие с приложимите обобщени гранични стойности на експозиция на електромагнитни полета в съответствие с правото на Съюза със средства, различни от индивидуалните разрешителни за разгръщане на точки за безжичен достъп с малък обхват.

3)   Операторите, инсталирали точки за безжичен достъп с малък обхват от класове E2 или E10, отговарящи на условията, посочени в параграф 1, уведомяват националния компетентен орган в срок от две седмици след инсталирането на всяка такава точка за инсталацията и местоположението на тези точки за достъп, както и за изискванията, на които отговарят, в съответствие със същия параграф.

Член 4

Държавите членки редовно наблюдават и докладват на Комисията — за първи път най-късно до 31 декември 2021 г., а след това веднъж годишно — за прилагането на настоящия регламент, и по-специално за прилагането на член 3, параграф 1, включително относно технологиите, използвани от инсталираните точки за безжичен достъп с малък обхват.

Член 5

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 21 декември 2020 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 20 юли 2020 година.

За Комисията

Председателят

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 36.

(2)  Препоръка 1999/519/ЕО на Съвета от 12 юли 1999 г. относно ограниченията при излагането на обикновени граждани на действието на електромагнитни полета (от 0 Hz до 300 GHz) (ОВ L 199, 30.7.1999 г., стр. 59).

(3)  Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения и за отмяна на Директива 1999/5/ЕО (ОВ L 153, 22.5.2014 г., стр. 62).

(4)  Smart 2018/0017, https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/463e2d3d-1d8f-11ea-95ab-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-112125706

(5)  Приложимо за честотния обхват 110 MHz—100 GHz.

(6)  Приложение С.3 към стандарт EN 62232:2017.

(7)  Директива 2014/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи (ОВ L 155, 23.5.2014 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

А.   Условия, посочени в член 3, параграф 1, буква б)

1.

Общият обем на видимите за обикновения наблюдател части на точка за безжичен достъп с малък обхват, обслужваща един или повече ползватели на радиочестотен спектър, не надвишава 30 литра.

2.

Общият обем на видимите за обикновения наблюдател части на множество отделни точки за безжичен достъп с малък обхват, ползващи един и същи инфраструктурен елемент с ограничена собствена площ, като например стълб на улично осветление, светофар, билборд или автобусна спирка, не надвишава 30 литра.

3.

В случаи когато антенната система и други елементи на точка за безжичен достъп с малък обхват, например радиочестотен модул, цифров процесор, запаметяващо устройство, охладителна система, електрозахранване, кабелни връзки, елементи за връзка между основната и периферните мрежи или елементи за заземяване и закрепване, са монтирани поотделно, всяка част от тях, която надвишава 30 литра, трябва да е невидима за обикновения наблюдател.

4.

Точката за безжичен достъп с малък обхват трябва да съответства визуално на поддържащата конструкция, да има размер, пропорционален на общия размер на тази конструкция, и съответстваща форма, неутрални цветове, отговарящи на цветовете на конструкцията или вписващи се добре в тях, както и скрити кабели. Заедно с другите монтирани на същия обект или в съседство точки за безжичен достъп с малък обхват тя не трябва да създава усещане за визуално претрупване.

5.

Теглото и формата на точка за безжичен достъп с малък обхват трябва да са такива, че да не налагат укрепване на поддържащата конструкция.

6.

Точки за безжичен достъп с малък обхват от клас Е10 се разполагат само на открито или в големи закрити помещения с височина на тавана поне 4 m.

Б.   Изисквания на европейския стандарт, посочени в член 3, параграф 1

1.

Разгръщането на точки за безжичен достъп с малък обхват трябва да е в съответствие с инсталационните класове E0, E2 и E10 от таблица 2 в точка 6.2.4 от европейския стандарт EN 62232:2017 „Определяне на напрегнатост на RF поле, плътност на мощността и SAR в близост до радиокомуникационни базови станции за целите на оценяването на облъчването на човека“.

2.

В случай че множество антенни системи (или части от тях), които принадлежат към една или повече точки за безжичен достъп с малък обхват, попадащи в обхвата на настоящия регламент, са разположени на едно и също място, критериите за EIRP, съдържащи се в стандарта, посочен в точка 1, се прилагат за сумарната EIRP от всички разположени на това място антенни системи (или части от тях).