30.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 336/125


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/2241 НА КОМИСИЯТА

от 16 декември 2019 година

за описване на променливите и на дължината, изискванията за качество и нивото на подробност на динамичните редове за предаването на месечните данни за безработицата съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета от 10 октомври 2019 г. за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, за изменение на регламенти (ЕО) № 808/2004, (ЕО) № 452/2008 и (ЕО) № 1338/2008 на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 577/98 на Съвета (1), и по-специално член 7, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Предоставянето на месечни данни за безработицата от държавите членки играе съществена роля за информирането на Комисията (Евростат) и по този начин за подпомагането на ключовите приоритети на Съюза за растеж и създаване на работни места, като се гарантира използването на актуални и съпоставими данни за целите на формулирането и наблюдението на насочените към тези приоритети политики на Съюза.

(2)

Месечните данни за безработицата се използват за съставяне на месечния коефициент на безработица, който е един от основните европейски икономически показатели (2).

(3)

Месечната статистика за безработицата следва да се основава на международно приети понятия в съответствие с определеното от Международната организация на труда (МОТ).

(4)

В случай че държавите членки не съставят месечната статистика за безработицата в съответствие с определението на МОТ, те следва да съставят месечни оценки за безработицата или да предадат месечни сурови данни за безработицата на Комисията (Евростат), която ще състави такива месечни оценки от тяхно име.

(5)

Месечните данни за безработицата следва да измерват безработицата през референтния месец след корекции за евентуални сезонни въздействия без прекомерно изглаждане. Те следва да са в съответствие с тримесечните данни в областта на работната сила, събирани съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700.

(6)

Държавите членки следва да предават месечните данни за безработицата в съответствие с точен график, за да може Комисията (Евростат) да изпълни изискванията на ползвателите за актуалност.

(7)

Качеството на месечните данни за безработицата следва да се наблюдава чрез набор от общоприети и единно прилагани показатели.

(8)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Европейската статистическа система,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се установяват променливите, дължината, нивото на подробност и изискванията за качество на динамичните редове от месечни данни за безработицата, които се предават на Комисията (Евростат) съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„месечна статистика за безработицата“ означава отчетените данни за броя на наетите и безработните лица и полученият „месечен коефициент на безработица“ в съответствие с определението на МОТ (3), прилагано в областта на трудовата сила съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700;

2)

„месечен коефициент на безработица“ означава броят на безработните лица, разделен на броя на наетите и безработните лица за референтния месец;

3)

„месечни сурови данни за безработицата“ означава отчетените данни за броя на безработните лица, регистрирани в публичните служби по заетостта на държавите членки;

4)

„месечни оценки за безработицата“ означава комбинацията от тримесечни данни въз основа на определението на МОТ, прилагано в областта на работната сила съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700, и месечната регистрирана безработица;

5)

„месечни данни за безработицата“ означава данните, които се предават в съответствие с настоящия регламент, а именно месечната статистика за безработицата, месечните сурови данни за безработицата или месечните оценки за безработицата;

6)

„референтен месец“ означава поредица от седмици, обединени по следния начин:

всяка седмица от определено референтно тримесечие, установено за тримесечните данни в областта на работната сила, събирани съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700, се счита за част от само един от трите референтни месеца от това тримесечие,

седмиците, които попадат изцяло в определен календарен месец, се считат за част от съответния референтен месец,

седмиците, които попадат едновременно в два календарни месеца, се считат за част от единия от двата референтни месеца.

Член 3

Изисквания по отношение на данните

1.   Държавите членки предават на Комисията (Евростат) месечна статистика за безработицата [вариант 1], месечни сурови данни за безработицата [вариант 2] или месечни оценки за безработицата [вариант 3].

2.   Масивите от данни, съдържащи месечна статистика за безработицата, трябва да включват месечна статистика, която е представителна за целия референтен месец.

3.   Масивите от данни, съдържащи месечни сурови данни за безработицата, трябва да включват данни, съответстващи на броя на лицата, които са били регистрирани като безработни през определен период от календарния месец.

4.   Данните за регистрираната безработица, използвани при съставянето на месечните оценки за безработицата, трябва да съответстват на броя на лицата, които са били регистрирани като безработни през определен период от календарния месец.

5.   Наименованията и определенията на променливите, които трябва да се предават, са изброените в приложение I за месечната статистика за безработицата [вариант 1], в приложение II за месечните сурови данни за безработицата [вариант 2] и в приложение III за месечните оценки за безработицата [вариант 3].

Член 4

Крайни срокове за предаване

1.   Месечните данни за безработицата се предават всеки месец в рамките на крайните срокове, определени в приложение V към Регламент (ЕС) 2019/1700, както следва:

а)

за държавите членки, които са избрали вариант 1 — месечната статистика за безработицата се предава в срок от 27 дни след календарния месец;

б)

за държавите членки, които са избрали вариант 2 — месечните сурови данни за безработицата се предават в срок от 25 дни след календарния месец;

в)

за държавите членки, които са избрали вариант 3 — месечните оценки за безработицата се предават в срок от 25 дни след календарния месец.

2.   През месеците, в които крайният срок се пада в събота или неделя, действителният краен срок е следващият понеделник. Месечните данни за безработицата за референтния месец ноември се предават до 31 декември.

Предаването на данни започва най-късно за референтния месец май 2021 г.

Член 5

Динамични редове за минали периоди

1.   За държавите членки, които са избрали да представят месечна статистика за безработицата [вариант 1] или месечни оценки за безработицата [вариант 3]:

а)

първото предаване за референтния месец май 2021 г. трябва да включва и месечна статистика за безработицата или съответно месечни оценки за безработицата за референтните месеци от януари до април 2021 г.;

б)

предаването за референтния месец април 2022 г. трябва да включва динамични редове без прекъсвания за месечната статистика за безработицата или съответно месечните оценки за безработицата за всички референтни месеци за ретроспективния период до януари 2009 г. включително;

в)

от референтния месец май 2022 г. нататък предаването трябва да включва ревизирани динамични редове за ретроспективния период до януари 2009 г.

2.   За държавите членки, които са избрали да представят месечни сурови данни за безработицата [вариант 2], първото предаване за референтния месец май 2021 г. трябва да включва и месечни сурови данни за безработицата за ретроспективния период до януари 2009 г.

Член 6

Източници и методи

1.   Най-късно до 19 юли 2020 г. държавите членки, които са избрали да представят месечни оценки за безработицата [вариант 3] или съответно месечни сурови данни за безработицата [вариант 2], предават на Комисията (Евростат) описание на методите и източниците, използвани съответно за съставяне на месечните оценки за безработицата или за получаване на месечните сурови данни за безработицата.

2.   Държавите членки, които са избрали да представят месечна статистика за безработицата [вариант 1], предават само описание на методите, използвани за получаване на месечната статистика от тримесечните данни в областта на работната сила, събирани съгласно Регламент (ЕС) 2019/1700.

3.   Държавите членки информират Комисията (Евростат) два месеца преди въвеждането на промени в описанието, предоставено в съответствие с параграфи 1 или 2, и предават актуализираната документация не по-късно от шест месеца след въвеждането на промените.

4.   При всяко месечно предаване държавите членки включват информация за евентуалните прекъсвания в динамичните редове, както и други специални събития, които могат да повлияят на съпоставимостта във времето.

Член 7

Изисквания за качество

1.   Комисията (Евростат) наблюдава качеството на общия месечен коефициент на безработица съгласно концепцията на МОТ, който се публикува от държавите членки (варианти 1 и 3) или от Евростат (вариант 2) като основен показател.

2.   Качеството на общия месечен коефициент на безработица се наблюдава на всеки три години чрез набора от показатели и прагове, включени в приложение IV.

Член 8

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 16 декември 2019 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 261I, 14.10.2019 г., стр. 1.

(2)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета относно статистиката в еврозоната „Към подобрени методики за статистиката и показателите в еврозоната“, COM(2002) 661.

(3)  Прието на 11 октомври 2013 г. от 19-ата Международна конференция на статистиците по труда в първата ѝ резолюция относно статистиката за труда, заетостта и използването на работната сила.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Месечна статистика за безработицата, представяна в съответствие с член 3, параграф 1 [вариант 1]

Наименование

Описание

Статистически корекции

NAT_LFS_PRI.Y.F.MON.UNEMP

Брой на лицата от женски пол на възраст 15—24 години, които съгласно концепцията на МОТ са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.Y.F.MON.EMPL

Брой на лицата от женски пол на възраст 15—24 години, които съгласно концепцията на МОТ са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.Y.M.MON.UNEMP

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 15—24 години, които съгласно концепцията на МОТ са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.Y.M.MON. EMPL

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 15—24 години, които съгласно концепцията на МОТ са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.F.MON.UNEMP

Брой на лицата от женски пол на възраст 25—74 години, които съгласно концепцията на МОТ са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.F.MON.EMPL

Брой на лицата от женски пол на възраст 25—74 години, които съгласно концепцията на МОТ са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.M.MON.UNEMP

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 25—74 години, които съгласно концепцията на МОТ са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.M.MON.EMPL

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 25—74 години, които съгласно концепцията на МОТ са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Месечни сурови данни за безработицата, представяни в съответствие с член 3, параграф 1 [вариант 2]

Наименование

Описание

Статистически корекции

PREA.Y.F.MON.UNEMP

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 15—24 години, които съгласно националния регистър са били безработни през даден период от календарния месец.

Без сезонно изглаждане

PREA.Y.M.MON.UNEMP

Брой на лицата от женски пол на възраст 15—24 години, които съгласно националния регистър са били безработни през даден период от календарния месец.

Без сезонно изглаждане

PREA.O.F.MON.UNEMP

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 25—74 години, които съгласно националния регистър са били безработни през даден период от календарния месец.

Без сезонно изглаждане

PREA.O.M.MON.UNEMP

Брой на лицата от женски пол на възраст 25—74 години, които съгласно националния регистър са били безработни през даден период от календарния месец.

Без сезонно изглаждане


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Месечни оценки за безработицата, представяни в съответствие с член 3, параграф 1 [вариант 3]

Наименование

Описание

Статистически корекции

NAT_LFS_PRI.Y.F.MON.UNEMP

Брой на лицата от женски пол на възраст 15—24 години, които са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.Y.F.MON.EMPL

Брой на лицата от женски пол на възраст 15—24 години, които са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.Y.M.MON.UNEMP

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 15—24 години, които са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.Y.M.MON.EMPL

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 15—24 години, които са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.F.MON.UNEMP

Брой на лицата от женски пол на възраст 25—74 години, които са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.F.MON.EMPL

Брой на лицата от женски пол на възраст 25—74 години, които са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.M.MON.UNEMP

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 25—74 години, които са били безработни през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд

NAT_LFS_PRI.O.M.MON.EMPL

Брой на лицата от мъжки пол на възраст 25—74 години, които са били наети лица през референтния месец.

Без сезонно изглаждане

Със сезонно изглаждане

Тренд


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Качество

Качеството на общия месечен коефициент на безработица се наблюдава чрез набор от показатели за измерване на променливостта и чрез ревизии в съответствие с подробно определеното по-долу.

Показателите се изчисляват за последните налични 36 месечни наблюдения, като се започне от май 2022 г.

Комисията (Евростат) актуализира тези показатели на всеки три години.

Променливост

Корелация между промените на месечна база, изчислена преди закръглянето като корелационен коефициент на Пирсън между динамичните редове от промените на месечна база и същите динамични редове, изместени с месец по-късно (т.е. автокорелационен коефициент от първи порядък). Този показател следва да остане в диапазона [-0,30; 0,75].

Честота на двукратните големи изменения с промяна на посоката, изчислена като дял на наблюденията, предшествани от две последователни големи изменения с противоположни промени на посоката. Голямо изменение с промяна на посоката е налице, когато месечният коефициент на безработица се измени с 0,2 процентни пункта или повече. Този показател следва да остане под 5 %.

Ревизии

Честота на много големите ревизии на нивата, изчислена като дела на месечните наблюдения на нивата, които се ревизират с повече от 0,3 процентни пункта в периода от първата оценка до публикуването на ревизираните данни шест месеца по-късно. „Ниво“ съответства на стойността на месечния коефициент на безработица за даден референтен месец. Този показател следва да остане под 10 %.

Честота на големите ревизии на промените на месечна база, изчислена като дела на наблюденията с промени на месечна база, които се ревизират с 0,2 процентни пункта или повече в периода от първата оценка до публикуването на ревизираните данни шест месеца по-късно. Този показател следва да остане под 10 %.