12.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 321/114


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/2128 НА КОМИСИЯТА

от 12 ноември 2019 година

за установяване на образеца на официален сертификат и правилата за издаване на официални сертификати за стоки, доставяни на плавателни съдове, които напускат територията на Съюза, и предназначени за зареждане на кораба или за консумация от екипажа и пътниците, или стоки, доставяни във военни бази на НАТО или на Съединените щати

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. относно официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита, за изменение на регламенти (ЕО) № 999/2001, (ЕО) № 396/2005, (ЕО) № 1069/2009, (ЕО) № 1107/2009, (ЕС) № 1151/2012, (ЕС) № 652/2014, (ЕС) 2016/429 и (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета, регламенти (ЕО) № 1/2005 и (ЕО) № 1099/2009 на Съвета и директиви 98/58/ЕО, 1999/74/ЕО, 2007/43/ЕО, 2008/119/ЕО и 2008/120/ЕО на Съвета, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 854/2004 и (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 89/608/ЕИО, 89/662/ЕИО, 90/425/ЕИО, 91/496/ЕИО, 96/23/ЕО, 96/93/ЕО и 97/78/ЕО на Съвета и Решение 92/438/ЕИО на Съвета (Регламент относно официалния контрол) (1), и по-специално член 77, параграф 3, буква а) и параграф 90, букви а) и е) от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2017/625 се установяват правилата, които компетентните органи на държавите членки трябва да спазват при извършването на официален контрол на животни и стоки, въвеждани в Съюза, с цел проверка на съответствието със законодателството на Съюза в областта на агрохранителната верига.

(2)

С Делегиран регламент (ЕС) 2019/2124 на Комисията (2) се определят правила за извършването на официален контрол на пратки с продукти от животински произход, зародишни продукти, странични животински продукти, и производни продукти, сено и слама и съставни продукти от трети държави, съхранявани в складове на територията на Съюза и предназначени да бъдат доставени във военна база на НАТО или САЩ, разположена на територията на Съюза или на трета държава, или предназначени да бъдат доставени на плавателен съд, който напуска територията на Съюза, за зареждане на кораба или за консумация от екипажа и пасажерите.

(3)

В Делегиран регламент (ЕС) 2019/2124 се предвижда по-специално че тези пратки с продукти от животински произход, зародишни продукти, странични животински продукти, производни продукти, сено и слама и съставни продукти трябва при напускането на склада да бъдат придружени от официален сертификат.

(4)

В Делегиран регламент (ЕС) 2019/2124 се предвижда също така, че пратките с продукти от животински произход, зародишни продукти, странични животински продукти, производни продукти, сено и слама и съставни продукти от трети държави, предназначени за плавателен съд, който напуска територията на Съюза, трябва при транспортирането им от граничния контролен пункт до кораба да бъдат придружени от официален сертификат.

(5)

От съображения за яснота и последователност е целесъобразно да бъде установен единен образец на официален сертификат за пратки с продукти от животински произход, зародишни продукти, странични животински продукти, производни продукти, сено и слама и съставни продукти от трети държави, предназначени да бъдат доставени на плавателни съдове, които напускат територията на Съюза, за зареждане на кораба или за консумация от екипажа и пътниците, или предназначени да бъдат доставени във военни бази на НАТО или САЩ, разположени на територията на Съюза или в трета държава.

(6)

Често съдържанието на пратките се определя в складовете. Тези пратки могат да се състоят от стоки, получени от няколко пратки с различен произход или категории на продуктите. С цел да се намали административната тежест, за стоките в новосъздадената пратка следва да се използва единен официален сертификат. Следва да се осигури проследимост на стоките, като в официалното удостоверение се посочи номерът на Единния здравен документ за въвеждане (ЕЗДВ), който придружава първоначалните пратки, от които са получени стоките.

(7)

Официалните сертификати могат да бъдат издавани от компетентните органи на хартиен носител или в електронен формат. Поради това е целесъобразно да бъдат установени изисквания по отношение на издаването на официалния сертификат и за двата случая.

(8)

В интерес на постигането на съгласуваност правилата, приложими за издаването на електронни сертификати и за използването на електронен подпис за официалните сертификати, предвидени в Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715 на Комисията (3), следва да се прилагат и за образеца на официален сертификат, установен в настоящия регламент.

(9)

Образците на сертификати са включени в електронната система TRACES, създадена с Решение 2003/623/ЕО на Комисията (4) и Решение № 2004/292/ЕО на Комисията (5), с цел да бъдат улеснени и ускорени административните процедури при границите на Съюза и в митническите складове, както и да се даде възможност за обмен на електронни съобщения между участващите страни. Форматът на образеца на официален сертификат, определен в настоящия регламент, както и бележките относно неговото попълване, следва да бъдат съответно адаптирани към системата TRACES.

(10)

В съответствие с член 133, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2017/625 системата TRACES трябва да бъде интегрирана в системата за управление на информацията относно официалния контрол (IMSOC). Поради това образецът на официален сертификат, установен в настоящия регламент, следва бъде пригоден към системата IMSOC.

(11)

Регламент (ЕС) 2017/625 се прилага от 14 декември 2019 г. Затова правилата, определени в настоящия регламент, следва също да се прилагат от тази дата.

(12)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Определение

За целите на настоящия регламент се прилага определението за „склад“, установено в член 2, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/20191007-016 на Комисията.

Член 2

Образец на официален сертификат

1.   За целите на член 21, параграф 1 и член 29, буква в) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/2124 на Комисията образецът на официалния сертификат, посочен в част I от приложението към настоящия регламент, се използва за официалното сертифициране на пратки с продукти от животински произход, зародишни продукти, странични животински продукти, производни продукти, сено и слама и съставни продукти, които се доставят:

а)

на плавателни съдове, които напускат територията на Съюза, и са предназначени за зареждане на кораба или за консумация от екипажа и пасажерите, или

б)

от склад, разположен на територията на Съюза, към военни бази на НАТО или САЩ, разположени на територията на Съюза или в трета държава.

Официалният сертификат може да бъде издаден на хартия или в електронен формат посредством системата IMSOC.

2.   Когато съдържанието на пратките се определя в склад и включва продукти с различен произход или от различни категории, може да бъде издаден единен официален сертификат, който да придружава новосъздадената пратка.

Член 3

Изисквания по отношение на официалните сертификати, които не се подават в системата IMSOC

Официалните сертификати, които не се подават в системата IMSOC, отговарят на следните изисквания:

1.

заедно с подписа на сертифициращия служител върху официалния сертификат се полага и официален печат. Цветът на подписа и на печата е различен от цвета на печатния текст.

2.

когато образецът на официалния сертификат съдържа изрази, които не са приложими, те се зачеркват, като сертифициращият служител полага инициалите си и ги подпечатва, или те напълно се заличават от сертификата.

3.

официалният сертификат се състои от:

а)

един лист; или

б)

няколко листа, като в този случай всички листове са неделими и съставляват едно неразделно цяло; или

в)

няколко последователни страници, номерирани по начин, който указва номера на дадена страница от общия брой страници.

4.

Когато официалният сертификат се състои от няколко последователни страници, на всяка страница се отбелязва уникалният код, посочен в член 89, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) 2017/625, и има подпис на сертифициращия служител и официален печат.

5.

Официалният сертификат се издава преди пратките, за които той се отнася, да са напуснали територията, която се намира под контрола на компетентните органи при граничния контролен пункт или склада.

Член 4

Изисквания по отношение на официалните сертификати, подавани в IMSOC, и използването на електронен подпис

1.   Официалните сертификати, подавани в IMSOC, се основават на образеца на официален сертификат, предвиден в част 1 от приложението към настоящия регламент.

2.   Официалният сертификат се подава в системата IMSOC преди пратката, за която се отнася, да е напуснала територията, която се намира под контрола на компетентните органи при граничния контролен пункт или склада.

3.   Официалните сертификати, подавани в IMSOC, отговарят на изискванията по отношение на издаването на електронен официален сертификат и използването на електронен подпис, определени в член 39 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715.

Член 5

Бележки относно попълването на официалния сертификат

Официалният сертификат се попълва в съответствие с текста в бележките в част 2 на приложението към настоящия регламент.

Член 6

Влизане в сила и дата на прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 14 декември 2019 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 12 ноември 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 95, 7.4.2017 г., стр. 1.

(2)  Делегиран Регламент (ЕС) 2019/20191007-016 на Комисията от 10 октомври 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за официалния контрол на пратки животни и стоки в режим на транзит, претоварване и по-нататъшно транспортиране през Съюза и за изменение на регламенти (ЕО) № 798/2008, (ЕО) № 1251/2008, (ЕО) № 119/2009, (ЕС) № 206/2010, (ЕС) № 605/2010, (ЕС) № 142/2011, (ЕС) № 28/2012 на Комисията, Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/759 на Комисията и Решение 2007/777/ЕО на Комисията (вж. страница 73 от настоящия брой на Официален вестник).

(3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715 на Комисията от 30 септември 2019 година за определяне на правила за функционирането на системата за управление на информацията относно официалния контрол и нейните компоненти („Регламент за IМSOC“) (ОВ L 261, 14.10.2019 г., стр. 37).

(4)  Решение 2003/623/ЕО на Комисията от 19 август 2003 г. относно разработването на интегрирана компютризирана ветеринарна система, наречена TRACES (ОВ L 216, 28.8.2003 г., стр. 58).

(5)  Решение 2004/292/ЕО на Комисията от 30 март 2004 г. относно въвеждането на системата TRACES и за изменение на Решение 92/486/ЕИО (ОВ L 94, 31.3.2004 г., стр. 63).


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЧАСТ 1

Образец на официалeн сертификат, придружаващ пратките с продукти от животински произход, зародишни продукти, странични животински продукти, производни продукти, сено и слама и съставни продукти от трети държави, доставяни на плавателни съдове, които напускат територията на Съюза, или във военни бази на НАТО или Съединените американски щати

Image 1

Image 2

ЧАСТ 2

Бележки относно попълването на образеца на официален сертификат

Общи бележки

За да изберете опция, моля, поставете „Х“ в съответното поле.

„Код по ISO“ означава международният стандартен двубуквен код, използван за обозначаването на дадена държава в съответствие с международен стандарт ISO 3166 alpha-2 (1).

Когато за дадено поле е предоставена възможност за избор на един или няколко варианта, в електронната версия на официалния сертификат ще бъдат показани само тези варианти.

Част I: Данни за експедираната пратка

Поле I.1.

Граничен контролен пункт/Компетентен орган: да се посочи по целесъобразност името на граничния контролен пункт (ГКП) или на компетентния орган, който издава официалния сертификат, както и съответният регистрационен номер в системата TRACES.

Поле I.2.

Референтен номер на сертификата: уникалният задължителен код, присвоен от компетентния орган на третата държава, която издава официалния сертификат, в съответствие с неговата собствена класификация. Полето е задължително за всички сертификати, които не са подадени в IMSOC.

Клетка I.2.a

Референтен номер в IMSOC: уникалният референтен код, който се присвоява автоматично от IMSOC, ако сертификатът е регистриран в посочената система. Да не се попълва, ако сертификатът не е подаден в IMSOC.

Поле I.3.

Изпращач: в случай на изпращане от склад се посочват името и адресът (улица, град и регион, провинция или щат, номер на регистрация/одобрение, по целесъобразност) на склада, от който е изпратена пратката. Тази клетка не се попълва ако пратката е изпратена директно от граничен контролен пункт.

Поле I.4.

Оператор, отговарящ за пратката: име и адрес (улица, град и регион, провинция или щат, според случая) на физическото или юридическото лице, отговорно в Съюза за доставянето на пратката до местоназначението.

Поле I.5.

Местоназначение (плавателен съд): посочва се името на плавателния съд, за който е предназначена пратката, регистрационен номер на плавателния съд в системата на Международната морска организация (ММО), име на пристанището и име и код по ISO на държавата членка по местоназначение на стоките. Тази клетка не се попълва, ако официалният сертификат е издаден за доставяне на пратката във военна база на НАТО или САЩ, разположена на територията на Съюза или в трета държава.

Поле I.6.

Местоназначение (военна база на НАТО или САЩ): да се посочат името на военната база на НАТО или САЩ на местоназначение, разположена на територията на Съюза, и името и кодът по ISO на държавата членка, в която е разположена военната база на местоназначение на НАТО или САЩ.

Ако местоназначението е военна база на САЩ/НАТО, разположена в трета държава, в това поле трябва да бъде посочен само граничният контролен пункт на излизане от Съюза.

Да не се попълва, ако официалният сертификат е издаден за доставка до плавателни съдове, които напускат територията на Съюза.

Поле I.7.

Транспортно средство:

Идентификационен(-ни) номер(-а): за самолети — посочва се номер на полета, за плавателните съдове — име на кораба(-ите), за железопътен транспорт — номер на влака и на вагона, при автомобилен транспорт — регистрационен номер и номер на ремаркето, ако има такова. За пратките в контейнери не е задължително да се посочва номер на ремаркето, ако е посочен номер на контейнера.

В случай на транспортиране с ферибот да се посочат идентификационният номер на пътното превозно средство, регистрационният номер и номерът на ремаркето, ако е целесъобразно, и името на ферибота по редовната фериботна линия.

Номер на контейнера:

ако е приложимо, съответните номера. Номерът на контейнера трябва да се посочи, ако стоките се транспортират в затворени контейнери.

Номер на пломбата:

Трябва да бъде посочен само номерът на официалната пломба. Налице е официална пломба, ако върху контейнера, камиона или железопътния вагон е поставена пломба под надзора на компетентния орган, издаващ сертификата.

Поле I.8.

Описание на стоките:

Описание на стоките и вид на продукта: да се посочи съответният код от Комбинираната номенклатура (КН), както и заглавието съгласно посоченото в Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическата номенклатура и Общата митническа тарифа (2).

Държава на произход: да се посочи държавата на произход на стоките.

Референтен номер на ЕЗДВ, издаден от държавата на произход: да се посочи референтният номер на ЕЗДВ за пратката, от която са получени съответният брой кутии с продукта.

Информацията в това поле може също така да бъде предоставена в придружаващ документ, приложен към официалния сертификат. В този случай трябва да се попълни полето „Придружаващ документ“, като се посочи и референтният номер на придружаващия(те) документ(и).

Поле I.9.

Общ брой опаковки: да се посочи броят на кутиите или опаковките със стоки. При пратки в насипно/наливно състояние това поле се попълва по избор.

Поле I.10.

Общо нето тегло в килограми: определя се като масата на самите стоки без съдовете, в които са поставени и с които са в непосредствен контакт, или други опаковки.

Поле I.11.

Дата и час на заминаване: посочват се датата и часът на планираното заминаване на транспортните средства от граничния контролен пункт или склад.

Част II: Декларация

Тази част трябва да бъде попълнена от официален ветеринарен лекар или официален инспектор от компетентния орган при граничния контролен пункт или при склада.

Част III: Потвърждение за пристигането на пратката

Тази част трябва да бъде попълнена от:

в случай че местоназначението е плавателен съд, който напуска територията на Съюза — компетентния орган на пристанището на местоназначение или от официален представител на капитана на плавателния съд;

в случай че местоназначението е военна база на НАТО или САЩ, разположена на територията на Съюза — компетентния орган, отговорен за извършването на контрол по отношение на военната база на НАТО/САЩ;

в случай че местоназначението е военна база на НАТО или САЩ, разположена в трета държава— компетентния орган при граничния контролен пункт на излизане.


(1)  Списък на имената на държавите и кодовите елементи: http://www.iso.org/iso/country_codes/iso-3166-1_decoding_table.htm

(2)  Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (ОВ L 256, 7.9.1987 г., стр. 1).